Opnieuw VN-hulp naar Oost-Bosnië Buitenland Geheime politie niet veel anders dan KGB Autobouwer Lamborghini overleden aan hartkwaal Eerste niet-blanke ministers Zuid-Afrika Straten van Kabul even rustig Tienjarigen beschuldigd van moord Britse peuter Winnie: 'ANC-kliek wilde Nelson Mandela lozen' In dienst bii de Russen MAANDAG 22 FEBRUAR11993 moskou sergej sjargoropski/ap Volgens Russische dissidenten en voormali ge KGB-officieren geeft de Russische gehei me politie, die in de plaats is gekomen van de KGB, nog steeds geen openheid van za ken en weigert democratische hervormin gen door te voeren. „We zullen pas weten hoe de geheime diensten moeten worden hervormd als wij weten hoe ze nu werken", aldus mensenrechtenactivist Sergej Kova- lev. Kovalev, die negen jaar in kampen door bracht, deed zijn uitspraken vrijdag tijdens de eerste dag van een driedaagse interna tionale conferentie over de KGB en de op volgers. Volgens Kovalev, die nu in het Russische parlement zit, zijn de wetten die de activi teiten van de geheime diensten regelen niet in overeenstemming met wetten op het ge bied van de mensenrechten. De KGB is na de mislukte coup van 1991 ontmanteld en de regering heeft meermaals verzekerd dat de beruchte directoraten voor bestrijding van de dissidenten zijn opgehe ven. Het nieuwe Russische veiligheidsmi nisterie (SVR) zal zich volgens de overheid alleen met de bestrijding van echte vijan den van de staat bezig houden. De KGB-af- delingen voor grensbewaking, overheids communicatie en buitenlandse spionage hebben een aparte status gekregen. Volgens de voormalige generaal Oleg Ka- loegin, die jarenlang in de VS spioneerde en later tot een van de belanrijkste kritici van de KGB en de nieuwe dienst is uitgegroeid, zijn de oude reflexen van de KGB nog in tact. Volgens hem hebben de nieuwe veilig heidsdiensten nog steeds ongeveer 500.000 mensen in dienst, „net zoals ten tijde van de Sovjetunie". Alleen al in Rusland houden bijna 140.000 mensen zich bezig met de veiligheid. Ter vergelijking: bij de Ameri kaanse federale recherche FBI, die ook een afdeling voor contra-spionage heeft, werken 20.000 mensen. Volgens Kaloegin onderhoudt de nieuwe dienst nauwe contacten met conservatieve parlementariërs en zijn er aanwijzingen dat enkele van hen voormalige KGB-officieren zijn die voorheen in het geheim opereer den. Hij beweert ook dat de dienst alleen die archieven heeft geopend die niet al te negatief zijn of die de dienst zelfs van een goede kant laten zien. Andere deelnemers klaagden dat het grootste deel van de archieven nog steeds is gesloten. In Rusland liggen nog duizenden ongeopende dossiers over de vervolging en verbanning van dissidenten. SVR-woordvoerder kolonel Alexej Kan- daoerov hield zijn gehoor echter voor dat de oude tijden voorgoed voorbij zijn. Hij ontkende dat zijn dienst politieke tegen standers intimideerde en zei dat de SVR be reid was zich te onderwerpen aan een strenge politieke controle. Volgens hem werkten na opheffing van de meeste admi nistratieve en logistieke diensten nog slechts 135.000 mensen bij de dienst. Kandaoerov kreeg steun van de als libe raal bekend staande voormalige minister van binnenlandse zaken Vadim Bakatin, die na de coup van augustus 1991 vier maan den aan het «hoofd van de dienst stond. Hij verklaarde dat de veranderingen langzaam moesten worden uitgevoerd. „Ik ben tegen elke vorm van revolutie en voor evolutie", aldus Bakatin. De Italiaanse ontwerper van luxe-automobielen Ferruccio Lamborghini is zaterdag op 76- jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Peruggia. Volgens zijn familieleden waren compli caties aan het hart en de adem haling de oorzaak van zijn dood. Lamborghini, die na de oor log begon met de fabricage van tractors, bouwde vanaf 1963 zes modellen zeer luxe (reis-)auto's onder het symbool van een stier. De types 350 GTV, 350 GT, Islero, Espada en Countach, die nog tot in de jaren tachtig werd gebouwd, plaatsten hem in de rij van beroemde ontwerpers als Ferrari, Maserati. Bertone en Pininfarina. Zijn succesvolste ontwerp was de naar een beroemd Spaans stierenras genoemde Miura, die werd verkocht aan prinsen en stenen. De wagen telt twaalf cilinders en heeft een top-snelheid van 290 kilometer per uur. Frank Sinatra kocht er een met luipaard-bekleding, de sjah van Perzië wilde er een van verzilverd chroom en koning Feisal van Saudi-Arabië bestel de er vier voor zijn in Londen studerende kinderen. Grace Kelly wilde de geheel glazen uit voering. In 1973 moest Lamborghini, door de economische en ener giecrisis. zijn bedrijf van de hand doen. waarna het uitein delijk in 1987 een onderdeel werd van Chrysler. De flam boyante ontwerper trok zich te rug op een grote boerderij in de provincie Umbria. waar hij Ferrucio Lamborghini. foto reuter wijnproducent werd. De ander half miljoen flessen per jaar kwamen op de markt als San- gue di Miura. Kaper Toepolev geeft zich over STOCKHOLM AP De met handgranaten gewa pende Azeri, die zaterdag een Russisch passagiersvliegtuig kaapte, dat van West Siberië op weg was naar St. Petersburg, heeft zich 5,5 uur na de kaping op het vliegveld van Stockholm aan de politie overgegeven. De 42 passagiers kwamen met de si In li 111 Na een landing in de Estse hooftbtad i lOtan* ran denial len passagiers werden vrijgela ten. was het toestel, een Toepo lev, doorgevlogen naar Stock holm. Daar mocht opnieuw een aantal inzittenden het toestel verlaten. Aan boord bleven 42 mensen achter, onder wie de vtouw van de kaper en zijn 2-ja- rige kind. De kaper had geëist dat hif en zijn gezin naar de Verenigde Staten zouden worden gevlo gen. Zweedse onderhandelaars wisten de man uiteindelijk te oveneden zijn poging op te ge ven. Amerikanen steunen Clinton new york» De meeste Amerikanen staan achter het economi sche programma van president Clinton. Dat blijkt uit de zater dag gepubliceerde resultaten van drie opiniepeilingen. Het per centage dat de president steunt, schommelt tussen de 59 en 62 procent. Tijdschrift: Carlos woont in Damascus berlijn» De linkse terrorist Ilich Ramirez Sanchez, internationaal bekend als Carlos, woont met zijn Duitse vrouw en hun zesjarige dochtertje in de Syrische hoofdstad Damascus. Dit meldde het Duitse tijdschrift Focus zaterdag. Carlos is naar verluidt het brein achter tal van terreuraanslagen, waaronder de ontvoering in 1973 van olieministers in Wenen. Hij zou ook verantwoordelijk zijn voor een aanslag op het Franse consulaat in het toenmalige West-Berlijn in augustus 1983. Franse politie pakt ETA-strijder op parus De Franse politie heeft zaterdagmiddag in Toulouse een van de meest gezochte leden van de Baskische afscheidingsbe weging ETA aangehouden. Het gaat om de 47-jarige Rafael Garf de Simon. Hij zou onder meer verantwoordelijk zijn voor de bomaanslag op een supermarkt in Barcelona, die in juni 1987 aan 22 mensen het leven kostte. Hwang In-sung premier Zuid-Korea Seoul De komende Zuidkoreaanse president Kim Young-sam heeft de econoom Hwang In-sung vandaag aangewezen als pre mier. Hwang (67) was minister van economie onder de presi denten Park Chung-hee en Chun Doo-hwan, in de jaren zeven tig en tachtig. Hwang is tevens de beleidsbepaler van de rege rende Democratisch-Liberale Partij. Bergbeklimmers gedood in Schotland aviemore Bij ongevallen in de Schotse Hooglanden zijn vorige week vier bergbeklimmers omgekomen. Reddingsploegen von den in de Caringorm-bergen de lichamen van een 15-jarige jon gen, zijn vader en zijn oom. De drie hadden in de buurt van Aviemore een tocht ondernomen en waren niet teruggekeerd. Bij een ander ongeval maakte een man zaterdag een dodelijke val van 245 meter. Noodlanding na valse bommelding ankara» Een passagiersvliegtuig van Air India heeft gisteren een noodlanding gemaakt in het Turkse Ankara, nadat een onbeken de telefonisch had gemeld dat zich aan boord een bom bevond. Turkse militairen doorzochten het vliegtuig, maar vonden niets. Demjanjuk gaat in hongerstaking Jeruzalem» John Demjanjuk, de automobielarbeider die in Israël ter dood is veroordeeld wegens zijn vermeende oorlogsmisda den als 'Ivan de Verschrikkelijke', gaat volgende week in honger staking. Dit heeft zijn Israëlische advocaat gisteren gezegd. „Op 1 maart gaat hij in hongerstaking, als blijk van protest tegen de toestand waarin hij verkeert", aldus Yoram Sheftel. Noodweer in California marysville In de buurt van de Califomische stad Sacramento regende het eind vorige week dode eenden en ganzen. De hon derden vogels vielen uit de lucht, nadat zij bij een zwaar onweer door de bliksem waren getroffen. Het noodweer van het afgelo pen weekeinde heeft aan zeker vier mensen het leven gekost. johannesburg p. van nuusenburc correspondent De Zuidafrikaanse president F.W. de Klerk heeft zaterdag avond voor het eerst niet-blan- ken tot ministers in zijn rege ring benoemd. Twee kJeurlin- gen en een Indiër hebben por tefeuilles gekregen in wat tot nog toe een exclusief blank bol werk was. Hun benoeming maakt deel uit van een recon structie van het kabinet, waarbij vijf ministers aftraden. Andere ministers kregen een nieuw de partement. De posten die de nieuwe be windslieden hebben gekregen, worden als 'licht' gekwalifi ceerd. De kleurlingen Williams en Rabie krijgen respectievelijk Sport en Bevolkingsontwikke ling, terwijl de Indiër Ranchod Toerisme gaat beheren. Alle sleutelposities blijven derhalve in blanke handen. Het ANC heeft de benoeming van het drietal om die reden een 'goed kope verkiezingsstunt' ge noemd. De benoeming van de drie niet-blanke ministers wordt gezien als een poging van de re.- gering om met het oog op de verkiezingen de gemeenschap pen van de kleurlingen en de Indiërs voor zich te winnen. De Klerk zei zaterdag dat hij ook had overwogen een zwarte minister in zijn kabinet op te nemen. Hij had hier echter van af gezien, omdat dat het ANC tegen de haren in zou kunnen strijken. De regering en het ANC zijn gewikkeld in delicate on derhandelingen over een over gangsregering, waarin ook de zwarte oppositie zitting zal heb ben. Van de portefeuillewisselin gen zijn die van de ministers Coetsee en Schutte het belang rijkste. Coetsee blijft minister van justitie en krijgt daar defen sie bij. Schutte moet als minis ter van binnenlandse zaken de eerste vrije (niet-raciale) verkie zingen in Zuid-Afrika voorberei den. Boutrc", Ghali: 'Ogata ging boekje te buiten Het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Ver enigde Naties (Unhcr) heeft gisteren, na een opschorting van vier dagen, de opdracht gegeven de hulpleveranties in Bosnië-Hercegovina volledig te hervatten. Het hoofd van het Unhcr, Sadako Ogata, heeft van de drie oorlog voerende partijen de verzekering gekregen dat zij de hulpinspanningen niet langer zullen hinderen. Vandaag werden de operaties hervat na besprekingen tussen Ogata en VN-secretaris-ge- naraal Boutros Ghali. Volgens Boutros Ghali is Ogata met haar besluit de hulp op te schorten buiten haar boekje gegaan. De Hoge Commissaris besloot vori ge week de hulp te staken, om dat zowel de Bosnische Serviërs als de moslims het Unhcr het werken onmogelijk maakten. De Unhcr heeft inmiddels ook de belofte gekregen dat de ge meenteraad van Sarajevo de hulpverlening niet langer zal boycotten. Op het vliegveld en in de pakhuizen in de stad wacht nog 2.500 ton voedsel op distributie. VN-konvooien slaagden er eindelijk in langs Servische ver sperringen te komen en de stad Zepa in Oost-Bosnië te berei ken, die al elf maanden geen hulp had ontvangen. Vandaag zette een konvooi koers naar Gorazde, dat ook door Serviërs wordt belegerd. Een woordvoer ster van de Unhcr liet weten dat de organisatie positief staat te genover plannen van de Ameri kaanse regering voedseldrop- pings boven belegerde steden uit te voeren als het niet moge lijk is hulpgoederen over land te brengen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal hoogst waarschijnlijk vandaag een resolutie aannemen om de ver antwoordelijken voor etnische zuiveringen, concentratiekam pen, systematische verkrachtin gen en massamoord in het voormalige Joegoslavië voor een oorlogsmisdadentribunaal te brengen. Het beoogde tribunaal wordt het eerste sinds de perio de 1945-49, toen nazileiders en Japanse leiders in Neurenberg en Tokyo ter dood werden ver oordeeld. kabul» Verkopers van roti (traditioneel Afghaans brood) wagen zich weer op straat in de Afghaanse hoofd stad Kabul na de overigens niet officieel bevestigde afkondiging van een driedaags staakt-het-vuren. De rust lijkt daarmee even teruggekeerd in de stad waar de afgelopen maand zwaar werd gevochten door volgelingen van rebellenleider Hekmatyar en regeringssoldaten van president Mojadedi. foto epa correspondent Twee jongens van 10 jaar zijn officieel be schuldigd van de moord op de 2-jarige peuter James, een zaak die sinds vorige week Groot-Brittannië in haar greep houdt. De beide verdachten worden van daag in hun woonplaats Liverpool voorge leid. De beide jongens gaan de Britse ge schiedenis in als de jongste verdachten van moord. Ze zouden de peuter hebben ontvoerd uit een winkelcentrum in Liver pool en hem bij een spoorlijn buiten de stad hebben gedood. Het slachtoffer stierf aan 'verschrikkelijke verwondingen', zo verklaarde een woordvoerder van de poli tie. Hij weigerde echter te zeggen hoe het kind om het leven werd gebracht. De jongens worden vergezeld van hun ouders en advocaten vastgehouden op verschillende politiebureaus in Liver pool. De vervolging van beide verdachten is een juridische nachtmerrie. De Engelse wet gaat ervan uit dat kinderen tussen 10 en 14 jaar de gevolgen van hun daden niet kunnen overzien. Daarom kan een kind van 10 voor de wet in beginsel geen mis daad plegen. Het is aan de aanklager om te bewijzen dat de twee verdachten wisten dat wat zij deden, fout was. Mochten zij schuldig worden bevonden, dan kunnen zij alleen worden 'veroordeeld' tot opname in een tehuis voor jongeren. Maar zelfs daarvoor zal de minister van binnenlandse zaken goedkeuring moeten geven. johannesburg p van nuusenburc correspondent Winnie Mandela heeft leidende figuren binnen het ANC ervan beschuldigd dat zij haar ex-man Nelson Mandela in 1990 en 1992 op een zijspoor wilden zet ten. Een „kliek machtswelluste lingen" zou Mandela hebben willen vervangen door de huidi- ge secretaris-generaal van de organisatie, Cyril Ramaphosa, aldus Winnie Mandela in een artikel in de zondagskrant The Sunday Star. Ze citeert in haar artikel uit twee documenten, waaruit zou blijken dat de leden van de groep bereid waren de regering van president De Klerk in het zadel te houden, ook als het ANC de verkiezingen zou win nen. „Het is duidelijk dat de kliek de massa's wil bedriegen en een overeenkomst met de regering wil bereiken die haar doel en niet die van de massa's dient. We moeten deze elitaire dictators, die hun eigen ambi ties najagen, elimineren", aldus Winnie Mandela. Het is de derde keer binnen een paar maanden dat zij leden van het ANC beschuldigt van handjeklap met de regering. Winnie Mandela, die door het ANC buiten spel is gezet, zou met deze acties haar come-back willen maken. Premier Italië voorkomt crisis De Italiaanse premier Amato heeft een regeringscrisis afge wend door de ministers van fi nanciën en gezondheid, die vrij dag opstapten vanwege corrup tie, te vervangen. De premier heeft, zoals dat in het Italiaanse politieke jargon heet. 'het deeg opnieuw gekneed'. De oppositie heeft de operatic van Amato gisteravond scherp veroordeeld. Een lid van de Le- ga Nord zei dat het nu wachten is 'tot de rechters het kabinet definitief opblazen'. Het kabinet telt drie nieuwe namen. Paolo Baratta komt aan het hoofd van het ministerie voor privatisering en werkgele genheid. De liberaal Gianfranco Ciaurro wordt de nieuwe minis ter van Europese aangelegenhe den en Beniamino Andrcatta gaat naar het ministerie van be grotingszaken. hHHHH dusjanbe Een Tadzjiekse dienstplichtige krijgt een lesje salueren. Jonge Tadzjieken digde Russische leger. Deze soldaat koos voor het laatste. sinds kort de keus tussen dienen in het Tadzjiekse leger of het in Tadzjikistan vertegenwoor- foto reuter grigory dukor

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5