Vaticaan blijft bij euthanasiekritiek DAF gelooft dat het leed is geleden Binnenland Carnaval barst los Minister wil Antillen onder curatele stellen Het eerste krasje. 'Noodwet dwingt tot actie tegen verzuring' MAANDAG 22 FEBRUAR11993 Lubbers en Kooijmans naar Clinton den haag Premier Lubbers en minister Kooijmans van buiten landse zaken zullen over enkele weken een bezoek brengen aan de nieuwe president van de Verenigde Staten, Clinton. Een pre cieze datum is nog niet bekend, aldus een woordvoerster van buitenlandse zaken. „Daarover moeten nog afspraken worden gemaakt." Met het kennismakingsbezoek onderstreept de Ne derlandse regering volgens haar het grote belang dat wordt ge hecht aan de relatie met de Verenigde Staten. Nederland was een van de eerste landen die de VS in 1776 erkenden. 600.000 poiioprikken uitgedeeld utrecht» Bijna 600.000 mensen hebben zich sinds het begin van de polio-epidemie in september 1992 laten vaccineren tegen de ziekte. De vaccinatiecampagne loopt nog en de Ziekenfondsraad heeft nog geen idee hoeveel de campagne gaat kosten, zo blijkt uit een stuk dat donderdag in de raad aan de orde komt. In eer ste instantie was de campagne gericht op ongevaccineerden tot en met 40 jaar en mensen die meer dan vijftien jaar geleden yoor het laatst tegen polio waren ingeënt. Dat leidde tot een enorme vraag naar vaccinaties, zodat de campagne al na één week werd beperkt tot kinderen en volwassenen tot en met 40 jaar. Ziekenhuistarief steeg 11 procent utrecht» Een verpleegdag in een ziekenhuis is vorig jaar ruim 11 procent duurder geworden. Hoewel de budgetten van de zieken huizen vorig jaar maar met gemiddeld 4,25 procent stegen, wer den verpleegdagen véél duurder. Dat komt omdat het aantal verpleegdagen per jaar en daarmee de bezettingsgraad per bed afneemt, terwijl de totale kosten van de ziekenhuizen niet dalen. Overigens lopen de kosten per verpleegdag sterk uiteen: van 560 tot iets meer dan 800 gulden. Volgens het KLOZ, de organisatie van particuliere verzekeraars, kan het verschil onder meer wor den verklaard doordat bijvoorbeeld bij nieuwbouw een hoog ba sistarief in rekening mag worden gebracht. Kinderen vinden lijk in Hoorns park hoorn Kinderen hebben zaterdag in een park in Hoorn het stoffelijk overschot van een man gevonden. Het levenloze li chaam lag in een moerassig rietveld in het Dwaalpark in de wijk Grote Waal. Waarschijnlijk was de man al geruime tijd dood. Flet onderzoek wordt bemoeilijkt door de drassige bodem bij de vindplaats. Het lijk lag middenin het riet en dat is volgens de po litie een vreemde plaats voor een natuurlijke dood. Een patho loog-anatoom heeft gisteren sectie verricht, maar over de resul taten daarvan kon de politie nog niets zeggen. Zwaargewonde bij slippartij bus neuwied Acht lichtgewonden en een zwaargewonde waren gis teren het gevolg van een slip van een Nederlandse bus die met 36 inzittenden op de terugweg was van een vakantie in Irschen (Karinthië). Ter hoogte van Koblenz slipte de autobus op de door sneeuw glad geworden wegen gleed door de vangrail heen in een sloot. Volgens de politie heeft de chauffeur te hard gere den. Nederlanders komen om in Costa Rica sanjose» Bij een vliegtuigongeluk in de buitenwijken van de Costaricaanse hoofdstad San Jose zijn twee Nederlanders en een Spanjaard omgekomen. Het toestel, dat door een van de Neder landers werd bestuurd, was gisteren opgestegen van het vlieg veld Tobias Bolanos. Volgens het Rode Kruis vloog het vliegtuig tegen elektriciteitskabels en raakte het in brand voor het neer stortte. De vierde inzittende werd niet geïdentificeerd. Brand centrum Den Haag aangestoken den haag De miljoenenbrand vorige week in het centrum van Den Haag is aangestoken, zo is vast komen te staan na technisch onderzoek. Door het vuur werden drie panden in de Vlaming straat en de Grote Markt nagenoeg verwoest. De daders zijn nog niet gepakt. Vier doden in het verkeer Door het slechte weer zijn het afgelopen weekeinde vier men sen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. Gladheid als gevolg van sneeuw- en ha gelbuien veroorzaakte vanmor gen in de spits langere files dan gebruikelijk en een groot aantal aanrijdingen. Tussen drie en tien uur deden zich op de snel wegen vijftig aanrijdingen voor waarbij zestig a zeventig auto's waren betrokken. Daarbij raak ten twee mensen licht gewond. In Nijkerk zijn de afgelopen nacht twee inwoners van die gemeente om het leven geko men, een 18-jarige jongen en zijn 22-jarige vriendin. Een der de inzittende raakte licht ge wond. De auto van het drietal raakte in een slip bij het passe ren van een spoorwegovergang, reed daarna tegen twee bomen en sloeg vervolgens over de kop. Gistermiddag werd een 19-ja- rige man uit Gramsbergen met zijn motor door de harde wind van de weg geblazen toen hij naar zijn woonplaats reed. Hij botste daarbij frontaal tegen een boom en was op slag dood. Zijn 20-jarige nichtje uit Apel doorn die achterop is met on bekend letsel overgebracht naar een ziekenhuis. In het Gelderse Leuvenheim botsten gistermiddag tijdens een hagelbui twee auto's op el kaar waarbij twee doden vielen. Drie mensen raakten zwaar ge wond. rt! !<*JS'0 eindhoven» Na het betrekkelijk goede hand. Een 18-jarige jongeman uit Gorinchem een 23-jarige vrouw en twee n nieuws over DAF kon het carnaval in Eindho- kwam om het leven en een 20-jarige vriend ven echt van start gaan. Getooid in de meest van hem werd levensgevaarlijk gewond bij vreemdsoortige pakken en voorzien van de een steekpartij die volgde op een caféruzie nodige drank kon de leut niet op. In Maas- zaterdagmorgen vroeg in Maastricht. De po- tricht liep het feestgedruis tragisch uit de litie pakte 's middags al drie verdachten op: respectievelijk 20 en 23 jaar, allen uit Maas tricht, aangehouden. De aanleidingen toe dracht van de ruzie zijn nog niet geheel dui delijk. Wel heeft overmatig drankgebruik in elk geval een rol gespeeld. foto ani Tekort baart Hirsch Ballin zorgen den haag» anp Minister Hirsch Ballin wil alle eilanden van de Nederlandse Antillen en eventueel ook Aruba onder curatele stellen als de ei landbesturen financieel geen orde op zaken stellen. Daarmee volgt de minister de wens van de Tweede Kamer, die zich en kele maanden geleden tijdens de behandeling van de begro ting voor Antilliaanse en Aru baanse zaken in soortgelijke zin uitsprak. Hirsch Ballin wil de bepalin gen over het Hoge Toezicht in het Statuut voor het Koninkrijk wat betreft de Antillen en Aruba aanscherpen. Beide koninkrijks- delen kunnen volgens de minis ter eenzelfde behandeling krij gen als het Bovenwindse eiland Sint Maarten, dat vanaf juli vo rig jaar wegens wanbestuur on der direct toezicht van Neder land kwam te staan. Het enorme begrotingstekort van ruim 2,5 miljard gulden baart Hirsch Ballin zorgen. De minister oppert daarom in een vertrouwelijke nota aan de Tweede Kamer de financiële controle te verscherpen. De mi nister denkt aan een systeem als het bekende Nederlandse arti kel 12 van de Nederlandse Fi nanciële Verhoudingswet, op grond waarvan gemeenten die financieel niet meer uitkomen extra middelen uit de schatkist krijgen in ruil voor het opgeven van hun autonomie. Deetman: 'Dit gaat alle perken te buiten Alle kritiek van premier Lubbers, kamervoorzitter Deet man en zelfs de Nederlandse bisschoppen ten spijt, blijft het Vaticaan Nederland ervan beschuldigen met de nieu we euthanasiewet het doden van geestelijk en lichamelijk gehandicapten mogelijk te maken. Zowel zaterdag als gisteren publiceerde de Osservatore Romano, de krant van het Vaticaan, een hoofdartikel waarin Nederland zwaar wordt aangevallen. rome »eelco van der linden tekent dat de autoriteiten eu thanasie kunnen verplichten voor geesteszieken en pasgebo- n ren kinderen met een handi- Georganiseerd gevecht tussen vier pitbulls eindhoven anp De politie van Eindhoven heeft zaterdagavond een einde ge maakt aan een georganiseerd gevecht tussen pitbull-terriërs. Daarbij zijn vier honden in be slag genomen en acht aanhou dingen verricht. De arrestanten komen uit Nederland, België en Duitsland en variëren in leeftijd van 23 tot 39 jaar. In de loods trof de politie een soort arena (pit) aan met een doorsnee van enkele meters. Twee van de vier in beslag ge nomen honden waren gewond. In de loods trof de politie ook medicamenten en spullen om de honden op te lappen. De arrestanten hadden forse geldbedragen bij zich. kennelijk om mee te wedden. De verdachten zijn aange houden op grond van de on langs van kracht geworden Ge zondheid- en Welzijnswet voor Dieren. Die wet verbiedt het houden van gevechten tussen dieren. Een georganiseerd ge vecht tussen pitbulls zou nooit eerder in Nederland hebben plaatsgevonden. Rotterdam Een gloednieuwe RET-bus liep giste ren zijn eerste buts op toen hij dwars door een muur van een flat in Usselmonde daverde. De bus, met nog maar krap vierduizend kilometer op de teller, was net weggereden van de eindhalte toen hij door nog onbekende oorzaak een andere bus raakte. De gladheid deed vervolgens de rest. De pui van het flatgebouw zal eerst moeten worden gestut voordat de bus kan worden weggehaald. foto anp paul stolk correspondent Monseigneur Sgreccia, lid van de Pauselijke Raad voor het Ge zin, zei vorige week dat Neder land „de levens gaat beëindigen die economisch niet meer van nut zijn voor de maatschappij" en legde onomwonden een link met nazi-Duitsland. De pause lijke nuntius wordt een dezer dagen ontboden bij minister Kooijmans van buitenlandse za ken voor nadere uitleg over het standpunt van het Vaticaan. De artikelen in de Osservatore Romano lijken de pauselijke vertegenwoordiger een steun in de rug te moeten geven. Giste ren schreef de krant: „Neder- cap. De krant legt een link met abortus. „Als men niet het on geboren leven respecteert, doet men dat vroeg of laat ook niet met het ontwikkelde leven, vooral niet als het niet op prijs wordt gesteld." Volgens de Os servatore Romano is dit een er fenis van de Verlichting en het rationalisme, die liggen veran kerd in de neo-kapitalistische cultuur. Die beoordeelt de kwa liteit van het leven uitsluitend op haar economische nut. Vol gens de krant is euthanasie, net als abortus, een „barbaars maar land is de weg van de cultuur logisch gevolg van eep concept van de dood ingeslagen. Nog waarin de rechten van de mens maar enkele dagen geleden ondergeschikt worden gemaakt keurde het parlement een wet aan hedonisme (de opvatting goed die euthanasie op verzoek dat genieten het belangrijkste in van patiënten mogelijk maakt, het leven is, red.) en nuttig- Nu bestudeert de regering een heidsprincipes." wetsvoorstel dat vrijwillige eu- De kwestie heeft voor een thanasie zal legaliseren. Dit be- aanvaring gezorgd tussen het CDA en de Nederlandse bis schoppen. Na premier Lubbers noemde het afgelopen weekein de ook kamervoorzitter Deet man de kritiek van Sgreccia en het Vaticaan „alle perken te buiten gaan. Of de betrokkene weet niet wat zich in nazi- Duitsland heeft voltrokken, en dat is zeer kwalijk, of de betrok kene weet niet welke discussie in Nederland is gevoerd en dat is ook zeer kwalijk". Kardinaal Simonis legde gis teren de schuld vooral bij het CDA. Dat zou de bisschoppen hebben beloofd de zusterpartij en in Europa en het Vaticaan ae nieuwe euthanasiewetgeving uit te leggen. Dat is niet gebeurd, constateerde Simonis. Door de slechte berichtgeving in de Itali aanse pers is vervolgens vanuit het Vaticaan ongelukkig gerea geerd. CDA-partijvoorzitter Van Vel- zen wees dat verwijt van de hand. Hij ontkende de afspra ken niet, maar stelde tegelijker tijd dat vooral de Nederlandse regering het Vaticaan had moe ten informeren en de pauselijke nuntius in Den Haag zijn werk beter had moeten doen. Minis ter Kooijmans zal de nuntius deze week uitleggen dat er geen enkel initiatief bestaat voor een wet die euthanasie op gehandi capten mogelijk maakt. Politie pakt 19 uiterst rechtse jongeren op De politiekorpsen van Den I laag en Delft hebben zaterdag in totaal negentien rechts-extre- mistische jongeren aangehou den, die op weg waren om een anti-racismedemonstratie in Den Haag te verstoren. Bij het Centraal Station werden /es jongeren aangehouden die daar de Hitlergroet brachten. De Haagse politie pakte in een café aan het Buitenhof acht en op de Lange en Korte Vijverberg nog eens vier skinheads op. Deze jongeren waren in het bezit van honkbalknuppels en droegen spandoeken bij zich met de tekst 'Eigen volk eerst'. In Delft werd zaterdag een 18-jarige dienstplichtige militair uit Haarlem, die deel uitmaakte van een groep van ongeveer zestig rechts-extremistische jongeren, gearresleerd. Hij was in het bezit van een gaspatroon en is overgedragen aan de Ko ninklijke Marechaussee. De groep was door de Delftse poli tie aangehouden uit angst voor verstoring van de openbare or de. Later op de dag gingen de jongeren naar anti-racismedc- monstraties in Den Haag en Rotterdam. In Den Haag namen enkele honderden mensen deel aan de demonstratie, die verder zonder incidenten verliep. Nieuwe DAF maakt alleen vrachtwagens eindhoven gpd vervolg van voorpagina DAF Trucks dat aanstaande vrij dag formeel van start gaat om dat het boedelkrediet dan op is. zal zich alleen richten op dat waar ze sterk in was en is: de vrachtwagens. Fr zullen alleen nog trucks van de middelzware 65- i de 2 de nieuwe 75- en 85-vrachtwa- gens uit de fabriek komen Tienduizend per jaar. goed voor een omzet van twee miljard gul den. Ér komt ook een ontwikke- lingsafdeling met 350 mensen. DAF maakt definitief geen be stelwagens meer. Ook voor DAF Finance (250 werknemers) valt het doek. De militaire poot van het concern. DAF Special Pro ducts, zoekt een koper. De ban ken ABN AMRO, RABO. ING. Nationale Investcrings Bank en Credit Lyonnais Bank Neder land. geven een krediet van vierhonderd miljoen gulden Het faillisement van het oude DAF moet voor de banken een flinke financiële strop zijn. maar hoe groot die is. wordt niet be kend gemaakt. Aandeelhouders van het oude pAF kunnen in ie der geval naarhun geld fluiten. De leiding\®ji het nieuwe In drijf komt waarschijnlijk weer in handen van CöCBaan. maar hij moet officieel nog worden voor gedragen door «een nog te In- worden ondergebracht banenpool. GEMERT ANP Het noodwetje over hinderwet vergunningen voor boerenbe drijven moet gemeenten in midden- en oost-Nederland een impuls geven om eindelijk eens iets te gaan doen aan de verzu ring door koeien, kippen en var kens. Dat zei Alders zaterdag in het Brabantse Gemert, waar hij tekst en uitleg kwam geven over de wet aan een aantal Peelge- meenten, het landbouwbedrijfs leven en milieugroepen. Een groot aantal veehouders, met name in het midden en oosten, heeft geen of geen volle dige hinderwetvergunning. Als ze die niet snel krijgen, moeten ze hun bedrijf van de rechtei sluiten. Om dat te voorkomen wil Alders hun via een nood wetje alsnog een hinderwetver gunning geven. Punt is echte op basis van welk ja^ir de houders een vergunning moe ten krijgen. Alders geeft de voorkeur 1981, omdat toen Hinderwet van kracht werd. Om te vermijden dat stallen die later (illegaal) zijn gebouwd moeten verdwijnen, krijgen de gemeen ten de mogelijkheid een later jaartal (tot uiterlijk 1986) te kie zen. mits er concrete plannen zijn om de verzuring terug te dringen. „Ik ken nog te veel ge bieden waar het muisstil is. Waar geen ammoniakbeleid wordt gevoerd, waar geen ver gunningen worden verleend, waar helemaal niets gebeurt. Dat moet veranderen", aldus Alders. Het duurt op zijn minst nog enkele maanden voordat de noodwet van kracht wordt. Al ders wil proberen in de tussen tijd op landelijk niveau afspra ken te maken om de ammo- niak-uitstoot te verminderen. Zo zouden rijk, provincies, ge meenten, milieu-organisaties en landbouw een voorbeeldplan kunnen opstellen voor gemeen ten in midden- en oost-Neder land. ledereen toonde zich zater dag tevreden over de noodwet. Voorzitter Mares van het Land bouwschap stelde zelfs dat mi nister Bukman van landbouw zijn verzet tegen de noodwet eindhoven wilco dekker Het carnaval in 'Lampengat' barstte zaterdagavond pas goed los. Het bericht dat 'den DAF' gered was, deed in Eindhoven ook de laatste remmingen ver dwijnen. Maar na de nevel volgt de ontnuchtering. Eindhoven en Nederland houden welis waar dankzij nog eens honder den miljoenen guldens steun een gehalveerde vrachtwagen- fabriek over. Maar dat gehal veerde, van zijn eiiorme schul den verloste DAF Trucks zal hard moeten vechten om te overleven. En er vooral voor moeten zorgen dat naast de produktie van vrachtwagens niet nog een andere kernactivi teit van het oude DAF overge nomen wordt: het onverbeterlij ke optimisme van de Brabantse vrachtwagenbouwers. Nog geen dag na het ternau wernood afwenden van de tota le ondergang lijkt dat optimis me in Eindhoven en omstreken alweer dè kop op te steken. De financiering van het nieuwe DAF is immers rond. DAF houdt een ontwikkel-afdeling die voor 'belangrijke vernieuwingen' zal zorgen. Er wordep voorlopig toenduizend trucks gemaakt De redding van DAF komt voor minstens 600 werknemers in toeleverende bedrijven te laat. De Arbeidsvoorziening in Eind hoven heeft dit aantal ontslagaanvragen binnengekregen. De actie om vacatures bijeen te schrapen voor de ongeveer 2750 DAF'ers die aan het eind van deze week ontslag krijgen, heeft tot nu toe zo'n 300 beschikbare arbeidsplaatsen opgeleverd. De Arbeidsvoorziening in Eindhoven gaat ervan uit dat de afslanking van DAF leidt 2750 arbeidsplaatsen minder bij de toeleveranciers. „Zij hebben rekeningen openstaan bij DAF die niet worden betaald en zo raken ze in problemen", aldus een woordvoerster. maar dat kunnen er straks na tuurlijk best meer worden. Het nieuwe DAF is van zijn enorme schuldenlast af en kan met slechts 3500 werknemers goedkoop en flexibel produce ren. De overgehevelde kernacti viteit. het maken en verkopen van (middel-Jzware vrachtwa gens, was naar DAF's eigen zeg gen vorig jaar al weer winstge vend. Bovendien heeft DAF net nu de .75- en 85-serie op de markt gebracht, twee door vriend en vijand met lof ontvan gen nieuwe trucks. Het is. kortom, helemaal niet gezegd dat de DAF-prak alleen maar is opgewarmd om straks een lek ker hapje te vormen voor buur- Mercedes Ben Maar cl fikse hobbels worden genomen. Zo heeft de slepende onzekerheid over de reddingsactie het bedrijf uiteraard geen goed gedaan. DAF-topman Cor Baan - die straks hoogstwaarschijnlijk ook weer bij het nieuwe DAF in dienst treedt - sprak het afgelo pen weekeinde van een 'com merciële deuk'. Hoe groot die deuk van afhakende kJanten is, weet niemand. Wel weet de DAF-woordvoerder te melden dat de keten van huishoudwin- kels Blokker overstapt van Sca- nu nam DA! Blown verbtydt het nieuwe DAF met een bestel ling voor zes trucks. „Hartver warmend." vindt hij. Bovendien is de Europese markt voor trucks bedroevend. De recessie heeft toegeslagen, de markt voor vrachtwagens loopt terug en de vooruitzichten op de korte iermi|n zijn sombei In die markt moet DAF voor het debacle nummer vijf op de ranglijst - hard vechten om een marktaandeel. Want buiten \e derland liggen de sympathieën duidelijk anders. Bovedien zijn reuzen als Daimler-Benz, Vol vo-Rcnault en Fiat-lveco vele malen groter en machtiger DAF's eigen strategieplanner Tijs Breukink voorzag in een studie over een paar jaar nog maar drie. hoogstens viei vrachtwagen-producenten m Europa I let Irgrvoor de hand te stellen dat DAP opgeslokt wordt door Mercedes-Benz. waarmee al gepraat wordt over samen werking op het gebied van on derdelen. Zo'n overname leven de financiers die het afgelopen weekeinde alsnog de ponem» >n nee trokken wellicht nog een leuk bedrag op. Het nieuwe DAF denkt voorlopig wel aan al king, maar van een fusie is vooralsnog geen sprake, zo Mat hel geredde bedrijf weten Zelf vertrouwen of onverbeterlijk Brabants optimisme? De tijd zal het leren

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3