'Ik wil compensatie voor deze nachtmerrie' Corruptieschandaal rond wethouder Maastricht is hoogst uitzonderlijk Somalia profiteert zelf niet van visrijke wateren Feiten &Meningen Wethouder Maastricht treedt af vanuit zijn cel MAANDAG 22 FEBRUAR11993 Koos Rijkes, slachtoffer Faro-ramp, herstelt langzaam van brandwonden: Over de afwikkeling van de schade en de financiële ge volgen van de vliegramp bij het Portugese Faro wil Koos Rijkes nog niet praten. De 40-jarige computerprogram meur uit Heerhugowaard is een van de meest ernstig ge wonden. Hij herstelt op dit moment in een isolatiebarak van het brandwondencentrum in Beverwijk. Meer dan de helft van zijn huid is vernietigd. in hebben ze hun vragen, twij fels en ergernissen op een rijtje gezet. Koos geneest voorspoedig. Zijn hoofd zit nog in een muts van verband, maar de geteisterde huid van zijn hals en gezicht zijn al te zien. Vanonder de spe ciale handschoenen zijn z'n polsen zichtbaar, waarop ge transplanteerde stukjes huid als rode lapjes afsteken. Huilen BEVERWIJK CEES VELLEKOOP Hoewel al zijn lichaamsfuncties zich waarschijnlijk zullen her stellen, zal hij de littekens van de verschrikkingen met de ver ongelukte DC 10 van Martinair de rest van zijn leven met zich meedragen. Veel van de overlevenden zijn nog helemaal niet bezig met de centenkwestie. Eerst willen ze weten wat de oorzaak van de vliegramp is. Koos Rijkes onder tekende de brief die tientallen slachtoffers aan Martinair en de Commissie Vooronderzoek Vliegramp Faro stuurden. Daar- Af en toe moet hij huilen als hij praat over de ramp. Toch slaagt hij erin een gedetailleerd ver haal te vertellen: „Het was een Advocaten en andere experts zijn druk bezig met de afwik keling van de schade van de vliegramp bij Faro. Martin- air biedt een schadevergoe ding aan van een kwart mil joen gulden, maar dan moe ten de slachtoffers wel voor I augustus dit jaar akkoord gaan. Een kwart miljoen lijkt veel maar is het niet, zegt de ANWB die namens de slacht offers optreedt. „Veel buitenstaanders den ken dat alle slachtoffers zo maar een kwart miljoen krij gen. Dat is niet zo. Het gaat om een maximumuitkering voor aantoonbare schade", zegt chef letselschade van de ANWB mr. Sylvia Luyt. Er zijn verschillende soorten schade bij de vliegramp. Me dische kosten worden gro tendeels gedekt door de ziek tekostenverzekeraars waar de slachtoffers hun claims eerst moeten indienen. De reisverzekering, die In de eerste plaats de verloren ba gage en onvoorziene reis- en verblijfkosten vergoedt, kan ook bij blijvende invaliditeit of in geval van overlijden geld uitkeren. Die eenmalige uitkering wordt over het al gemeen niet in mindering gebracht op andere uitkerin gen. Voor het verlies aan inkom sten door arbeidsongeschikt heid zijn werknemers be schermd door de Ziektewet en eventueel de WAO. Geluk bij een ongeluk is dat de ramp ruim voor de inwer kingtreding van de nieuwe WAO-regelinggebeurde. Kleine zelfstandigen, van wie er opmerkelijk veel in het vliegtuig zaten, hebben vaak zelf een arbeidsongeschikt heidsverzekeringafgesloten. Het verlies aan inkomsten dat niet wordt gedekt, moe ten de slachtoffers zelf clai men bij de aansprakelijke partij. Dat geldt helemaal voor smartegeld, waarvoor in de praktijk niemand is verzekerd. De luchtvaartmaatschappij en aanvaarden, opmerkelijk genoeg, maar een beperkte aanspakelijkheid. Volgens het verdrag van Warschau uit 1961 hoeven ze niet meer te vergoeden dan 41.000 gul den. Martinair heeft dit be drag in 1980 verhoogd tot 58.000 dollar, ruwweg 100.000 gulden. In dat licht lijkt maximaal 250.000 gul den een genereus bod. Meer is er bij Martinair waar schijnlijk niet te halen. En wie akkoord gaat, moet de vliegtuigmaatschappij belo ven af te zien van claims bij eventuele andere betrokke nen. Dat zou betekenen dat als de vliegtuigbouwer Mc Donald Douglas aansprake lijk is, slachtoffers niet meer in de Verenigde Staten kun nen procederen waar door gaans veel hogere bedragen worden uitgekeerd. verschrikkelijke ruige landing. Ik kan nog steeds niet begrijpen waarom die landing werd door gezet." Op een gegeven moment hoor de ik aan de motoren dat er weer gas werd gegeven en ik weet nog dat ik dacht 'goddank, een doorstart'. Maar daarna viel het geluid weer weg. Er was een paar seconden niets en toen volgde een enorme klap. Het voelde aan alsof het toestel rechts door het landingsgestel was gegaan. Het hing zeker twintig graden uit het lood. Een seconde of zes, zeven leek het allemaal goed te gaan en toen bleef het kennelijk haken ofzo, waardoor we omhoog werden geslingerd." Ik vloog met mijn hoofd op een wand af. Het volgende moment hing ik voorover in mijn stoel. De rugleuning zat bovenop me. De wand naast me was weg en ik keek in een grote ruimte. De hitte was enorm en ik zag overal om me heen vlammetjes. Ik probeerde los te komen uit mijn veiligheidsgordel, maar op dat moment was ik even vergeten dat de gordel omgekeerd zat, met de sluiting naar binnen." Die gordel wilde maar niet los. Ik kreeg de inhoud uit een kast je op mijn hoofd. Boven mij be gon een stoel te branden en toen vloog ook mijn trui in brand. In een paar seconden smolt alles weg tot een paar draden. God, laat me nu alstu blieft doodgaan, dacht ik." Ik ben er in geslaagd om die gordel los te krijgen. Ik moest met mijn beide handen in de vlammen grijpen. Toen ik los was en via een hoop schroot naar beneden klom, kon ik het gras zien." Koud water Rijkes besefte op dat moment nog niet hoe erg hij was ver brand, terwijl de verschroeide huid van zijn handen er in lap pen bij hing. „Het hoosde van de regen. Achteraf besefte ik hoe gunstig dat was. Koud wa ter is de beste eerste hulp bij brandwonden." Hij slaagde erin naar het sta tionsgebouw te lopen en ver snelde zijn pas toen er achter hem een geweldige explosie klonk. „Een enorm brok rond vliegend metaal miste me op een haar na." Onderweg kwam ik bekenden tegen, onder wie Wilbert die nu naast me ligt. Ik wist dat ik hulp nodig had maar ben eerst op zoek gegaan naar een telefoon om naar huis te bellen. Toen Koos Rijkes in een isolatiecabine van het brandwondencentrum in Beverwijk. dat niet lukte, heb ik buiten het stationsgebouw op een ambu lance gewacht." Toen ik in het ziekenhuis aan kwam, werd ik het eerst gehol pen door een chirurg. Hij keek naar mij en zei 'youfirst.'De dokter had mijn rug, waarvan het grootste oppervlak was ver brand, toen nog niet eens ge- Wat er daarna is gebeurd, kan hij zich niet meer in details her inneren. Vanuit Faro werd hij per legerhelikopter naar een ziekenhuis in Lissabon gevlo gen. „Ik heb daar 's avonds ern stige ademhalingsmoeilijkhe den gekregen. Er is nog naar huis gebeld dat ik in acuut le vensgevaar verkeerde. Ook de volgende morgen was het nog een dubbeltje op zijn kant, maar ik Icon toen wel met de zwaargewonden-vluchtnaar Nederland." De artsen in Ne derland hadden gehoord dat Rijkes voor 35 procent was ver brand, maar in werkelijkheid bleek het 56 procent te zijn. Meditatie Met een groep van zo'n dertig mensen was Rijkes naar Por tugal gereisd voor een groeps- meditatie. Vijf overleefden de ramp niet, de anderen raakten zwaar gewond. Rijkes is ervan overtuigd dat de meditatieles- sen hem door de eerste weken hebben geholpen. Hij heeft al acht operaties achter de rug. De huid op zijn handen is helemaal 'ververst'. Hij kan zelfs alweer voorzichtig een hand geven. „Behalve een deel van mijn rechteroor hoef ik verder niets Maar Rijkes heeft nog een lange weg te gaan. Op sommige plaat sen is zijn huid nog strak en stug van de littekens. Zijn rech terarm krijgt hij niet omhoog omdat er in de oksel een ver groeid stuk littekenweefsel zit. Er zullen nog meer operaties volgen. Rijkes hoopt ooit weer aan het werk te kunnen. Maar daar zul len nog maanden van herstel en revalidatie aan vooraf gaan. „Daar richt ik nu al mijn energie op." Deze ramp heeft me niet kapot gemaakt, maar het is wel een enorme breuk in mijn leven. Ik kan nog niet bevatten wat me is overkomen. Het is een nacht merrie die ik steeds weer op nieuw meemaak." Af en toe mediteert hij: „Als ik weer bang word, stel ik me heel sterk voor dat ik in een enorme stortbui sta. Dat koelt de ergste hitte af." Hij zit vol met wagen over de oorzaak van de ramp. Gek vindt hij het dat de onderzoeksleiders van de ramp hem nog niet heb ben verhoord. Verwerking Net als veel andere overleven den en nabestaanden van de doden vindt hij het belangrijk dat alles tot op de bodem wordt uitgezocht. „Het heeft iets ge ruststellends als je tenminste de juiste toedracht weet. Dat helpt mij ook bij de verwerking. Ik lees nog steeds alle kranten en luister naar alle verhalen." Met de financiële afwikkeling van de schade is hij niet bezig. Maar het staat nu al vast dat het maximumbedrag van een kwart miljoen gulden dat Martinair heeft geboden, voor hem lang niet genoeg zal zijn. „Dat kwart miljoen zal nu al wel op zijn. Bovendien kan ik niet overzien hoe lang het nog gaat duren voor ik helemaal ben hersteld. Het duurt alleen al anderhalf jaar voordat getransplanteerde huid definitiefis vastgegroeid." Ik wil wel smartegeld. Ik wil compensatie voor al die rotzpoi en voor de pijn. Ik kan mijn doch tertje een half jaar niet zien. Ik had bij Martinair een ticket gekocht voor een vlucht. Als je dan voor 56 procent ver brand uit dat vliegtuig kruipt, denk ik dat je kunt spreken van een wanprestatie, waar een fik se schadevergoeding tegenover moet staan." TOM JANSSEN AMSTERDAM GIJS SCHREUDERS JURIDISCH MEDEWERKER De arrestatie vorige week van de Maastrichtse CDA-wethou- der In de Braekt wegens een corruptie-affaire is in de Neder landse verhoudingen hoogst uitzonderlijk. De wethouder wordt er onder meer van ver dacht dat hij een reis naar Egypte heeft laten betalen door de wegenbouwer Baars, die zelf ook vorige week is opgepakt. Volgens de wethouder heeft Baars de reis alleen maar voor geschoten. Bij het onderzoek gaat het om drie artikelen uit het Wetboek van Strafrecht (art. 177,362 en 363) over omkoping van ambte naren. Een politicus is welis waar geen ambtenaar, maar wordt daar in de wet wel mee gelijkgesteld. Strafbaar is het aanbieden van steekpenningen aan een ambtenaar of politicus daarom, het delict waarvan Visgronden worden vooral door buitenlanders uitgebuit De wateren voor de kust van Somalia zijn rijk aan bijzonder voedzame vissen in alle soorten en maten. Niemand heeft deze voedselbron in de Golf van Aden en de Indische Oceaan echter nog goed we ten uit te buiten. Tonnen voedselhulp moeten nog dagelijks het land worden binnengebracht. Visserijdeskundige Yusuf Omar Ali van de Somalische Academie van Weten schappen stelt dat buitenlandse schepen meer proteïne uit de Somalische territo riale wateren halen dan de hoeveelheid die de bevolking via de hulptransporten bereikt. Zijn beweringen zijn echter van de hand gewezen door de voedsel- en landbouvvorganisatitivan de Verenigde Naties (FAO). Somaliërs zouden geen grote viseters zijn. Vissersboten uit Griekenland, Italië en Spanje, maar ook uit Taiwan en Zuid- Korea vissen met sleepnetten buiten de Somalische kust. Formeel heeft Somalia het alleenrecht op de Exclusieve Econo mische Zone (EEZ) buiten de 3.300 kilo meter lange kust. Maar sinds de centrale regering in Muqdisho is verdwenen, wordt daar helemaal geen toezicht meer op gehouden. Naast makreel, sardines en tonijn worden brasem, haai, koraal- vis, kreeft en zeeschildpad gevangen. De Somali's beschouwen de visserij tra ditioneel als een minderwaardige activi teit. Van de 7,5 miljoen Somali's wonen er maar weinig aan de kust. Slechts 4.000 mensen verdienen hun brood met de zeevisserij. De oorlog en de hongers nood, die al aan 300.000 Somali's het le ven heeft gekost en 1 miljoen mensen heeft verdreven, heeft ook de visindus- trie ontwricht. Al zouden nu aanzienlijk meer vissen worden gevangen, dan nog zouden grote problemen rijzen met het vervoer naar de markt. Somalia's territoriale wateren beslaan 780.000 vierkante kilometer. Voorheen telde de Somalische kust zo'n vijfhon derd gemotoriseerde vissersschepen en duizend kleinere boten. Negen grote schepen waren eigendom van de rege ring en Somalische ondernemers en er werkten zes buitenlandse treilers met een vergunning. Voordat de burgeroor log uitbrak, liepen enkele door buiten landse hulporganisaties geleide visserij- projecten in verschillende kustplaatsen. Binnenkort zal een FAO-delegatie naar Somalia komen om te beoordelen of die projecten nieuw leven kan worden inge blazen. Baars wordt verdacht. Een amb- tenaar of gekozen vertegen woordiger die een gift of belofte aanneemt, kan al drie maanden cel treffen, ook al doet hij ver volgens niets laakbaars. Laat hij zich door de gift of belofte ver leiden tot handelingen in strijd met zijn plicht, dan wordt de maximumstraf vier jaar. Vorig jaar publiceerde het blad Justitiële Verkenningen in een nummer over corruptie een overzicht van de rechtszaken over ambtelijke corruptie. Daar uit bleek dat er gemiddeld on geveer twintig zaken per jaar zijn. Maar volgens onderzoeker Hoetjes is dat slechts het topje van de ijsberg. „Vermoedelijk zijn de opsporingsactiviteit en de verwerkingscapaciteit van het justitiële apparaat hoofd oorzaak van de hoogte van de jaarcijfers. Een verband met de achterliggende hoeveelheid cor ruptie is niet duidelijk", schreef hij. Ook viel hem op dat.het Openbaar Ministerie veel zaken terzijde legt (seponeert) wegens gebrek aan bewijs. Alle veroordelingen hadden be trekking op omkoping van ambtenaren. Van politici die wegens het aannemen van steekpenningen zijn veroor deeld, is geen sprake. Overigens omvat corruptie meer dan om koping. Vaak is (ook) sprake van verduistering, fraude of belas tingontduiking (steekpenningen worden doorgaans niet op het aangiftebiljet vermeld). Gevaarlijk Volgens Hoetjes was in het overzicht daarom niet zozeer het aantal gevallen interessant, maar vooral omdat daarin dui delijk werd welk situaties 'ge vaarlijk' zijn. Behalve voor de politie - waar de kans op cor ruptie relatief groot is - was vol gens hem bijzondere aandacht nodig voor steekpenningen bij de aanbesteding van overheids opdrachten,'de vreemdelingen dienst, het bouw- en woning toezicht, de milieu-inspectie, de Algemene Inspectie Dienst (AID), het loodswezen en de so ciale dienst. De intensieve ver strengelingvan overheidshan delen en belangen van burgers doet steeds meer corruptiege voelige sitaties ontstaan. In Nederland is op het gebied van corruptie doorgaans weinig te melden. Er zijn wel affaires geweest in de sfeer van onoirba- re gedragingen van politici - de staatssecretarissen Evenhuis en Van Zeil en het kamerlid Van den Bergh kwamen in opspraak omdat zij hun eigenbelang had den gediend, en de familie- en bedrijfsbelangen van Lubbers zijn onderwerp van discussie geweest - maar van regelrechte omkoping van politici blijkt zel den of nooit iets. Van strafrech telijke vervolging is tot nu toe in elk geval nog nooit sprake ge weest. Terwijl in andere landen de cor ruptieschandalen de pan uitrij zen - in Duitsland, Frankrijk en België lopen op dit ogenblik spraakmakende onderzoeken tegen vooraanstaande politici, om over Italië maar te zwijgen - behoudt Nederland een reputa tie van bestuurlijke integriteit die ook door de Lockheed-affai re niet is ondermijnd. Het is natuurlijk maar de vraag of de zuivere reputatie van de Nederlandse overheid niet voor een deel is te danken aan laks heid bij de controle en de op sporing. Al te gemakkelijk wordt ervan uitgegaan dat 'hier zoiets toch niet voofkomt'. Op kamer vragen over corruptie ant woordt de minister van binnen landse zaken immers steevast dat 'de geringe omvang van dit verschijnsel geen speciale aan dacht rechtvaardigt'. MAASTRICHT GPD De Maastrichtse wethouder Jo in de Braekt treedt af. De CDA'er heeft dat dit weekein de via zijn advocaat laten we ten vanuit het politiebureau in Stein waar hij al een week lang wordt vastgehouden voor verhoor. De wethouder wordt verdacht van het aan nemen van een snoepreis naar Egypte van wegenbou wer Baars. VolgensCDA-fractievoorzitter Bovens is In de Braekt terug getreden om het CDA en de politiek geen schade toe te brengen. „Maar het houdt ze ker geen schuldbekentenis in. Hij is ervan overtuigd dat hij zijn onschuld kan bewijzen", aldus Bovens. Volgens een verklaring van de fractie wilde Bovens terugtre den als fractievoorzitter ge- zieq de onvoorwaardelijke steun die hij In de Braekt voortdurend heeft gegeven. De fractie heeft Bovens echter overreed om aan te blijven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2