Monique Velzeboer raakt de tel kwijt in Zoetermeer Kleine beheerst zelfs eindsprint Zwemduo Alkemade maakt grote indruk Spc Gert- Jan Theunisse alweer op non-actief Leidse turners zijn vol vertrouwen voor finale in Den Haag Noren heersen op alle disciplines Duits goud voor Smulders MAANDAG 22 FEBRUAR11993 988 f XV X CHEF* AD VAN KAAM. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -161446 Loef en Thomas sprintkampioenen heerenveen Arie Loef en Annamarie Thomas hebben zaterdag in Heerenveen de nationale korte-baantitels opgeëist. Loef werd de opvolger van Jan Jan Brouwer, die vanwege een enkelblessure niet startte. Tijdens de drie finaleritten van elk 160 meter werd Loef alleen geklopt door Andries Kramer. De totaaltijd van de Brabander was een-tiende seconde sneller dan Arjan Overde- vest, die als tweede eindigde. Thomas won al haar finaleritten bij de Amerikaanse rodelaar bij wereldtop garv Amerika heeft zich dit weekeinde gemengd in de wi reldtitelstrijd rodelen in Calgary. Bij deéénzitters veroverde Wendel Suckow de eerste Amerikaanse gouden medaille in d 29 jarige geschiedenis van het WK. Een rekenfout heeft Monique Velzeboer de Champions Trophy gekost. Op de afsluitende 3000 meter van de in ternationale shorttrackwedstrijd in Zoetermeer meende zij een groter gat te moeten slaan met Bea Pintens dan strikt noodzakelijk was. Haar Belgische concurrente liet echter niets aan het toeval over door Velzeboer achter zich te houden. Daardoor kon de Noordwijkerhoutse haar Engelse vriend Willy O'Reilly, die bij de mannen won, niet vergezellen op de hoogste trede van het ere- platform. zoetermeer» A brouwer de koning FOTO ARCHIEF Zandstra lijdt zware nederlaag leiden» Rolante van Zanten en Jan van Rooden (beiden AJkemade) maakten tijdens C-klassewed- strijden van de Kring Gouwe Rijnstreek grote indruk. In Nieuwerkerk aan de IJssel zwommen zij met respectieve lijk 1.48.6 en 1.49.0 op de 100m schoolslag onder 10 jaar zo snel dat zij een volgende keer in de A-klasse wedstrijd mogen star- Tanja Ammerlaan (De Zijl- /LGB) werd bij de meisjes derde op dit nummer met 1.57.7. Bij de jongens werd Jan gevolgd door Sander Rhynsburger(Zijl- /LGB) met 1.53.1 (een B-limiet) en Niek Bijl (DKD) met 1.55.3. Esther Slats van LZ 1886 werd met 1.39.3 tweede op de 10()m schoolslag meisjes onder 12 jaar. Dit was een B-limiet. Op de 100m schoolslag bij de jon gens onder 12 jaar werd Frank de Heij (AJkemade) eerste met 1.42.6 gevolgd door Arnaud van Haastert (Zijl/LGB) met 1.43.3. Erik Weijermans van LZ 1886 won de 100m vlinderslag bjj de jongens onder 14 jaar in 1.26.5, terwijl Ingrid Petiet (Zijl/LGB) op dit nummer bij de meisjes derde werd met 1.29.2. Jeroen de Keyzer (LZ 1886) werd eerste op de 100m rugslag jongens on der 14 jaar met 1.25.5. Tanja Ammerlaan (Zijl/LGB) werd op ditzelfde nummer bij de meisjes onder 10 jaar tweede met 1.45.7. Ook Leonie Chaudron (LZ 1886) werd tweede en wel met 1.40.9 op de lOOm vlinder slag meisjes onder 12 jaar. cóteborg anp Een week geleden zette Falko Zandstra met een sterke vijf ki lometer in Hamar een belang rijke stap op weg naar de we reldtitel. De Fries deklasseerde in de hal de concurrentie. Giste ren werd de 21-jarige wereld kampioen zelf bijna weggebla zen. Schaatsen op Ruddalen is geen pretje. Zandstra, elfde bij wereldbekerwedstrijden in Gö- teborg, was drie-kwart minuut minder snel dan een week tevo- Haar tweede plaats deerde Mo nique Velzeboer weinig. „Mijn belangstelling gaat in de eerste plaats uit naar de 500 en 1000 meter. Dat zijn namelijk olym pische onderdelen. Vooral over de eerste afstand, die ik zater dag won, ben ik tevreden. Ver der heb ik verschillende tactie ken uitgeprobeerd. Ik vond het niet erg dat Esmeralda Ossen drijver op de 3000 meter van ons wegreed. Ik had alleen ach ter haar de tweede plaats moe ten pakken." Bij de mannen voorkwam O'Reilly dat de Belgische over heersing in Zoetermeer com pleet zou zijn. Ook hier viel de beslissing op de 27 ronden lan ge slotafstand. Stephan Huygen had de beste papieren, maar voor de lange Belg duurde de 3000 meter te lang. Zijn landge noot Koen Turcksin kreeg op de streep klop van de meest erva ren Belg, de onverwoestbare Geert Blanchart. De beste zaken deden O'Reilly en Erik Duyvels- hof van het Leidse IHCL, die opschoven naar de eerste rewspectievelijk tweede plaats in de eindrangschikking. Duyvelshof moest overigens Huygen naast zich dulden. Met de gedeelde tweede, de vierde (Blanchart) en de vijfde plaats (Turcksin) toonde de Belgische ploeg zich vooral in de breedte sterk. „Ik dankte mijn deelname hier aan de afwezigheid van enige landgenoten", zei Turck sin na afloop. „Toch hebben wij geen bijzondere faciliteiten. In België missen shorttrackers de concurrentie van het lange baanschaatsen. Iedereen die een beetje kan schaatsen doet shorttrack. Bovendien hebben wij in Blanchart een goede gangmaker." In tegenstelling tot het Belgi sche collectief moet oud-we reldkampioen O'Reilly, die 's winters in Nederland verblijft, het zonder landgenoten in zijn directe omgeving stellen. „Aan vankelijk mocht ik met de Ne derlandse kernploeg meetrai- nen", zei de uit Birmingham af komstige winnaar in goed Ne derlands. „Maar van het ene op het andere moment kon dat niet meer. Jammer, want ik denk dat het goed voor de sport zou zijn als landen de handen ineenslaan. Om mij hoeft nie mand zich zorgen te maken. Ik red me wel. Samen met de Vel- zeboeren heb ik eigen ijs ge huurd. Over een week strijd ik om de Engelse titel en over een maand moet ik in topvorm zijn." Eind maart staan de belang rijkste wedstrijden van het sei zoen vlak achter elkaar op de kalender. Op het wereldkam pioenschap voor teams in Bud apest (20 maart) volgt nog geen week later het individuele WK. De Nederlandse bondscoach Gijs Rijneveld: „Dat betekent dat ik twee verschillende man nen- en vrouwenploegen moet opstellen. Want in China staat de ploegenwedstrijd ook het programma. Bovendien mag Nederland daar met twee man nen en drie vrouwen aan het in dividuele toernooi deel. Bij de wedstrijd in Budapest kunnen aanstormende talenten ervaring opdoen." Hoe hard Rijneveld een aan vulling op zijn selectie kan ge bruiken, bleek in Zoetermeer. Woubruggenaar Jan Hoogeveen liet, net als de Amerikaanse ex- allrounder Eric Flaim, wegens ziekte verstek gaan. En Mare Velzeboer uit Oud-Ade, een an dere WK-kandidaat, smakte tij dens de 1500 meter zo hard te gen het ijs, dat hij met een lich te hersenschudding moest wor den afgevoerd. Bij de vrouwen zag Rijneveld wel lichtpuntjes. Benalve op de routine van Velzeboer gaat de Mijdrechter er van uit dat Pe nelope di Lella doorbreekt en de rentree van Esmeralda Ossen drijver. terug van vijf jaar weg geweest, slaagt. „Ossendrijver reed tot voor kort nog mara thons, maar maakt nu als short tracker wekelijks vorderingen. Maar de paar sterke pijlers uit gezonderd moet ik met deze kernploeg in feite bij nul begin- Hersman verspeelt wereldtitel in slotrit baselga anp De Amerikaan Brian Smith heeft in het Italiaanse Baselga de hegemonie van Nederland in hel wereldkampioenschap schaatsen voor junioren door broken. Na titels voor Falko Zandstra (1990 en 1991) en Zoelerwoudenaar Jeroen Straathof (1992) werd Martin Hersman afgetroefd door Smith. De 18-jarige Sassenhei- mer zakte door de afsluitende 5000 meter naar de vierde plaats in het eindklassement. Smith zorgde voor de eerste wereldtitel voor de Verenigde Staten bij de junioren sinds Eric I leideb, de kampioen van 1977 en 1978. Hersman, de sterkste troef in de ploeg van Leen Pfrommer. liet het in het beslissende vijf-kilometerduel afweten. Hij begon de directe confrontatie met Smith met een kleine positieve marge van 1,15 seconde. Pfrommer gaf hem de opdracht mee Smith te volgen. Die missie leek tot vijf ronden van het einde te slagen, maar op hel moment dat Smith de beslissende aan val inzette had I lersman geen antwoord meer. De Amerikaan uit Cidar Ra pids (Iowa) perste er een rond je van 32,8 seconde uit. Die versnelling kon Hersman-niet beantwoorden. „Hij liet zijn kop hangen", zei coach Pfrommer. Hersman blokkeer de en bereikte de finish na slo- tronden van 37,5 en 38,5 in 7.22,14. Daarmee liep de Ne derlandse favoriet niet alleen de wereldtilel mis, maar ook een plaats op het erepodium. Ploeggenoot Ids Postma en Japanner Shirahata passeer den Hersman in het eindklas sement eveneens. „Onbegrij pelijk", stamelde Hersman na afloop. „Smith kwam me voor bij en ik zakte helemaal in el kaar. Die vierde plaats doet me heel veel pijn". De Fries Postma wierp zich andermaal op als de beste Ne derlandse junior. Hij liet de nationale titel, twbe weken ge leden verrassend veroverd op Hersman, volgen door de tweede plaats in het WK. Post ma had op de 1500 meter moeite op de kruising halver wege. Vanwege de harde wind had Pfrommer zijn pupil aan geraden zo dicht mogelijk on der de tribune te rijden, maar Postma vergal bijna de bin- nenbocht in te glijden. Bij de vrouwen-jeugd won Franziska Schenk, uit de Er- furt-school van trainer Gneu- pel, de laatste die in de vroe gere DDR op Spartaanse wijze is gedrild. Zij zegevierde op drie afstanden. De 3000 meter won de Japanse Shimizu. De beste Nederlandse vrouwen, Barbara de Loor en Colette Zee, werden respectievelijk vierde en vijfde, Tonny de long negende. amsterdam anp Piet Kleine wordt in september 42 jaar. Maar hij voelt zich alles behalve oud. Laat staan versle ten. De postbesteller uit Ker- kenveld leert in zijn tweede schaatsjeugd wat sprinten is. Dat bleek zaterdag op de Am sterdamse Jaap Edenbaan. Ge jaagd door de wind zette Kleine tijdens de vijftiende KNSB-ma- rathon drie medevluchters in de luwte. „Ik heb geprofiteerd van de storm. Ik kwam als eerste uit de laatste bocht en met de wind in de rug kon ik met mijn lange slagen de concurrentie net voorblijven." Kleine had het twee jaar zon der zege moeten stellen. Daar voor was hij in zijn carrière vier keer het peloton te snel af ge weest. Na een eindprint had de wereldkampioen allround van 1976 nog nooit gescoord. In Amsterdam stond Kleine na de bloedstollende eindsprint een beetje zenuwachtig om zich heen te kijken. Er moest zelfs een finishfoto aan te pas komen om vast te stellen wie zich de winnaar mocht noemen. Het verschil tussen. Edward Hagen, Arnold Stam en Kleine was op de eindstreep nauwelijks waar neembaar. Achteraf bleek Klei ne terecht te hebben gejuicht. „Ik paste de Yep Kramer-tactiek toe. Die duwt zijn linkerschaats ook altijd net voor de finishlijn naar voren. Had ik dat niet ge daan. dan had ik waarschijnlijk met een schaatslengte verlo- De 400 kleumende toeschou wers kregen een hartverwar mende wedstrijd voorgescho teld. Vechtend tegen de ele menten en knokkend voor de punten van het klassement weekten Kleine, Stam, Cazemier en Hagen zich na dertig ronden los uit het peloton. In een kort tijdsbestek dubbelden zij de grote groep. I lel selecte gezel schap ging in de finale ander maal op avontuur. De inzet werd opnieuw beloond met een rondje voorsprong. De insiders hadden Stam getipt voor de hoofdprijs, want de Brabander zat samen met ploeggenoot Ca zemier in de kopgroep. In de top van hét klassement bleef Lammert Huitema eerste. De Nederlands kampioen op kunstijs finishte als twintigste. „Ik had vandaag de Cup kun nen verliezen", zei Huitema. „Ik heb de wedstrijd met een zware griep Volbracht. Mijn concur renten hebben daarvan niets gemerkt." De schaatsers uit de regio kwamen in het stuk niet voor. Rick van der Hoorn ontglipte in de slotfase het verbrokkelde pe loton en belandde op de zeven tiende plaats. De schaatser uit Ter Aar was verre van tevreden met zijn klassering. „Ik had goe de benen, maar miste tot twee keer toe de slag. Volgende week de laatste kans." Ook Henk An- genent kon het zaterdag in Am sterdam niet maken. Zijn vluchtpogingen waren niet te tellen, maar iedere keer weer zag hij de concurrenten aanslui ten. De 25-jarige Alphenaar, die zakte naar de zesde plaats in de algemene rangschikking, hoopt zich volgende week alsnog in de top vijf te rijden. Richard van Kempen moest zaterdag tegen zijn zin 'kneclv ten'. De recordhouder mara thonoverwinningen kweet zich voorbeeldig van zijn taak, maar moest dat bekopen. Hij beland de op de voorlaatste plaats (26). Jan-Dirk Cortsuit Koudekerk was de laatste rij der die de streep passeerde (27). De strijd bij de B-rijders ont aardde in nooit eerder vertoon de chaos. Het veld lag in een mum van tijd volledig uit el kaar, waarop de jury de kluts kwijt raakte. De doorgaans wij ze mannen lieten verkeerde rij ders afsprinlcn en riepen ten einde raad Michel de Kroon als winnaar uit. Dit tot grote woede van Hubo Kuper, die dacht te hebben gewonnen. De Kroon was sportief en liet de jury we ten te zijn ingehaald door Ku per, die vervolgens tot winnaar werd uilgeroepen. Leiderdorper Ruud Borst werd door de jury benadeeld. I lij zag na afloop tot zijn verbazing dat hij niet -zoals verwacht- als vijfde, maar als negende was geklasseerd. Peter Paauw uit Rijnsburg werd zes de. De jury had bij de vrouwen minder moeite om de winnaar aan te wijzen. In de eindsprint rekende Sandra Zwolle af met de concurrentie. Jolanda Grim bergen werd achtste, haar zus Petra zestiende, terwijl I lenriet- te Vooys als twintigste over de finishlijn gleed. falun rtr De Noorse jacht op ski-medail les gaat onverdroten voort. Een week na de geslaagde missie van de alpineskiërs in Morioka zijn de Noren op de wereldkam pioenschappen Noordse disci plines in de voetsporen van hun naar beneden suizende landge noten getreden, die in Japan ze ven medailles incasseerden. In vier dagen verzamelde Noorwegen op de elf dagen du rende mondiale titelstrijd in het Zweedse Falun inmiddels al zes plakken, waaronder twee gou den. Die werden in het week einde door Espen Bredesen (schans) en Björn Daehlie (30 kilometer skilopen) veroverd. De wereldtitel van Bredesen was een verrassing, zoals tal van favorieten werden verrast door de storm, onder wie Werner Ra- thmayer ên titelverdediger Franci Petek. Gejaagd door de wind zweefde de 25-jarige Noor. vorig jaar tijdens de Olympische Spelen slechts 57ste, bij zijn eerste sprong naar een nieuw schansrecord: 125,5 meter. Het oude stond op naam van Bredesens landgenoot Las- se Ottesen. Ernstige valpartijen, veroor zaakt door de wind, overscha duwden de recordsprong van Bredesen een beetje. De belang rijkste slachtoffers waren Petek en de Oostenrijker Werner Ra- thmayer. Beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd. De Sloveen was al tijdens de trai ningen uitgeschakeld. Rathmayer sloeg over de kop bij een proefsprong, hij werd met een hersenschudding en gekneusde halswervel in het ziekenhuis opgenomen. De suk kelende olympische kampioen Toni Nieminen ontsnapte na halsbrekende toeren aan ver wondingen. De Fin eindigde slechts als 29ste na sprongen van 69 en 114 meter. De sponsor van de Noren, een boulevardblad, kan zich tot nu vergenoegd in de handen wrijven. De investering van ruim één miljoen gulden blijkt geen weggegooid geld Drievou- dig olympisch kampioen Björn Daehlie bezorgde de geldschie ter als eerste goud voor zijn waar. Vegard UI vang, eveneens bezitter van drie gouden olym pische plakken, zorgde mei 21 seconden achterstand voor het zilver op de 30 kilometer. palermo anp Op het moment dat Maximilian Sciandri gisteren de tweede etappe van de Siciliaanse Wielerweek won, zat Gert-Jap Theunisse al weer enkele uren thuis in Berghem. Met een dik ke enkel, gekneusde heup en ribben en talloze schaafwon den. Waarschijnlijk staat de on fortuinlijke renner een week op non-actief. Na drie hoogtestages, onder meer in Zuid-Afrika, was de wedstrijd op Sicilië de eerste krachtmeting voor de 30-jarige Brabander. De opening van het seizoen duurde voor de kop man van TVM slechts zestig ki lometer. Halverwege de eerste rit Tond Palermo, gewonnen door de Italiaan Bartoli, werd Theunisse het slachtoffer van een massale valpartij. Röntgen-onderzoek in een ziekenhuis van Palermo wees uit dat niets gebroken was. Van daag consulteert Theunisse de ploegarts van TVM. Evenals ver leden jaar heeft de Brabander een ongelukkige start gemaakt. Een jaar geleden schopte een longontsteking het programma in de war. Zo ongelukkig de start vamde nieuwe wielerjaargang voor Theunisse is, zo voorspoedig is de ouverture lot nu' voor de Fransman Laurent Jalabert ver lopen. De ploegmakker van Breukink in de ONCE-ploeg boekte gisteren in de Grand Prix Luis Puig, een wedstrijd tussen Benidorm en Valencia, al zijn vierde overwinning in een week leiden In de turncompetitie van de re gio 's Gravenlanden gaat het er om spannen. Afgelopen zater dag kwamen de verenigingen Nieuw Brünhilde en Groen-Wit uit Leiden, SJZ uit Zoeterwoude en Wilskracht uit Alphen voor het laatst in de 'Leidse pool' te gen elkaar uit. De punten die groepsgewijs in de poolwed- slrijaen zijn verworven, worden meegenomen naar de finale van deze turncompetitiewedstrijden die op 24 april in de sporthal Overbosch in Den Haag worden gehouden. De besten uit alle pools van de regio 's Gravenlanden zullen op die dag tegen elkaar in het strijdperk treden. De wedstrij den die afgelopen weekeinde werden gehouden leverden een aardig beeld op van de moge lijkheden van de 'Leidse pool'. In de F-categorie, de laagste turncategorie, waren het voor tijd. Na de twee ritten en de eindzege in de Ronde van Mal- lorca vorige week, versloeg hij na 214 kilometer in Valencia de Spanjaarden Gonzalez Salvador en Gutierrez in de sprint. Jans Koerts was op de vijfde plaats de beste Nederlander. Een dag eerder had Fernando Escartin voor het eerst in zijn vierjarige loopbaan als beroeps renner een zege laten noteren. De Spanjaard bleek in de GP Naguera de slimste van een kopgroepje door in de laatste van de zeven ronden te vluch ten. Steven Rooks hield het na tachtig van de 159 kilometer al voor gezien. Erik Breukink stap te in de laatste ronde af. Een ontsnapping van zestig kilometer lag aan de basis voor de overwinning die Thierry CLaveyrolat zaterdag behaalde in de Ronde van de Haut Var. De ploegmakker van LeMond had aanvankelijk gezelschap van Guazzini en Vermote. Der tig kilometer voor de finish in Draguignan loste hij het duo op de Cote de Taradeau. Fabian Jeker lanceerde een tegenaanval, maar kon Cla- veyrolat niet meer bedreigen. De talentvolle Zwitser had aan de finish bijna vier minuten achterstand op Claveyrolat, drie jaar geleffen nog winnaar van een bergrit in de Tour. Oud-Tourwinnaar I^urent Fignon na in de zevende etappe de leiding in de Ronde van Mexico, nadat hij daags voor dien zelf de zesde etappe won. Pe zevende etappe was voor de Mexicaan Arroyo. namelijk Nieuw Brünhilde en Groen-Wit die de toon aanga- j ven. De kwaliteit van de gele- j verde prestaties laat hier echter nog wel wat te wensen over. Slechts een enkeling wist net boven de 30 punten te scoren. In de categorie F. ging het rus sen SJZ uit Zoeterwoude. Groen-Wit en Nieuw Brünhilde. Echt hoog scoren er ook in deze categorie niet bij. Alleen Kirsten Franke van Nieuw Brünhilde en Anne de Flaas van Groen-Wit toonden een uitstekende vorm wat tot uiting kwam in een pun ten totaal van respectievelijk j 31,0 en 31,5 punten. In de categorie D, de hoogste j in deze turncompetitie. kwa men de wat meer getalenteerde turnsters op de vloer. In deze categorie werd, hoewel er slecht eenmaal 31 punten werd be haald (Daphne Marchand. j Groen-Wit) over het algemeen goed en veel belovend geturnd. inzell anp Cor Jan Smulders heeft zijn eerste Duitse schaatstitel binnen. De 23-jarige Lindhovenaar. die met een Duitse licentie schaatst, ver-* overde gisteren in Inzeil het kampioenschap op de 1500 meter. Tijdens de Duitse afstandskampioenschappen werd volop geëx perimenteerd. Er stonden titels op het spel op de 100 en 300 meter en de langste afstanden werden met massastart afgewerkt. Beste prestatie kwam op naam van wereldkampioene Gunda Niemann, die - met slechts één tegenstandster - de 1500 meter won in 2.09,05.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24