Leidsch Dagblad Nieuw DAF verder met 3.500 man Gedeporteerden lijken bereid tot compromis Kieft haakt geblesseerd af bij Oranje BEL: Schepen en platform in problemen door storm 'Sloop huizen bij Schiphol bespreekbaar' 149 aP BOSPEEN EN SCHOUDERKARBONADE MAANDAG 22 FEBRUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40090 LOSSE NUMMERS 1,60 Corruptieschandaal 2 De arrestatie van de Maastrichtse wethou der In de Braekt voor cor ruptie is in Nederland uit zonderlijk. Euthanasie 3 Lubbers is boos, ook Deetman is boos en zelfs Simonis is er niet blij mee, maar het Vaticaan wijkt geen duimbreed Andere helft werknemers zonder bacm DAF is gered. De sterk afgeslankte vrachtwagenfabrikant maakt op 1 maart aanstaande een nieuwe start. De geld schieters bereikten dit weekeinde een akkoord over de redding van DAF Trucks NV, zoals het nieuwe bedrijf gaat heten. DAF biedt plaats aan 2750 werknemers in Eindhoven en 750 in het Vlaamse Westerlo. Ze moeten dit jaar tienduizend trucks gaan maken. Ongeveer 3500 mensen verliezen hun baan. Voor hen wordt van de blij vende collega's een loonoffer van tien procent gevraagd. eindhoven »gpd Werknemers van DAF en de vakbonden stonden door het aangekondigde massaontslag niet te juichen. Pas aanstaande zaterdag horen ze wie mag blij ven. Van hen wordt een loonof fer van tien procent van het brutoloon verwacht. Dat geld wordt gestort in een solidari teitsfonds, waaruit aanvullingen op WW-uitkeringen van ex- DAF-werknemers worden be taald. De ondernemingsraad van DAF is daarmee akkoord, maar de industriebond FNV heeft be denkingen en vindt dat de over heid eigenlijk met geld over de brug moet komen. De bonden vinden het helemaal onverteer baar dat de werknemers van het nieuwe DAF zonder salarisver hoging- een 38-urige in plaats van een 36-urige werkweek krij gen. Voor het nieuwe DAF is 467 miljoen gulden beschikbaar. De financiers bereikten zaterdag middag een akkoord. De verze keraars Aegon en Nationale Ne derlanden betalen samen met de ABN AMRO en de RABO bank 65 miljoen gulden. Het bankenconsortium van DAF doet daar nog eens 45 miljoen bij. Een groep institutionele be leggers brengt vijftig miljoen gulden in, terwijl een club van DAF-leveranciers, -importeurs en -dealers, 37 miljoen gulden geeft. Minister Andriessen heeft 195 miljoen beloofd en de VlaarrïSe overheid is goed voor 75 miljoen. Daarbij komt ook nog eens 12,5 miljoen gulden van de actie 'Honderd piek voor de fabriek', waaraan bijna zeventigduizend particulieren en bedrijven heb ben meegedaan door een DAF- obligatie te kopen. Een woord voerder van de banken zei dat de actie 'zeker heeft bijgedra gen' tot het slagen van de on derhandelingen, al was het maar door de enorme publici teit. Aan het nieuwe DAF doen ook indirect de Britse banken mee, die een eerder reddings plan dwarsboomden. De vorde ringen van de Britten op het ou de DAF worden namelijk omge zet in aandelen in hei DAF. Pagina 3: 'DAF maakt leen vrachtwagens' VS willen grote rol in vredesoverleg riyadh» ap-Rtr-dpa-afpportatie als strafmaatregel af te zweren. Syrië heeft zich gisteren ach ter het Amerikaanse streven ge schaard de vredesbesprekingen tussen Israël en de Arabische buurlanden zo spoedig mogelijk te hervatten. De VS willen het overleg los maken van de pro blematiek rond de gedeporteer de Palestijnen. De regering-Clinton liet bij monde van minister van bui tenlandse zaken, Christopher, weten dat zij een actievere rol in het vredesoverleg wil vervullen en haar eigen voorstellen aan de Arabieren en, Israëliërs wil voorleggen. Christopher zei dit gisteren bij zijn vertrek uit de Syrische hoofdstad Damascus na een onderhoud met presi dent Assad. De ongeveer 400 door Israël uitgewezen Palestijnen die aan de Libanees-Israëlische grens bivakkeren zijn vandaag ter nauwernood ontsnapt aan in slaande artilleriegranaten. Het Israëlische leger of de door Is raël bewapende Libanese mili tie SLA bestookte schuilplaat sen van de Hezbollah in de buurt van het kampement van de verbannen Palestijnen. De door Israël gedeporteerde Palestijnen zijn bereid een gefa seerde terugkeer te accepteren, op voorwaarde dat Israël «en verklaring uitgeeft waarin de portatie in principe wordt afge wezen. Dat heeft hun woord voerder, Aziz Dweik, laten we ten. Het ziet er echter niet naar uit dat Israël bereid zou zijn de- Eric Viscaal vervanger Het licht staat op groen voor Wim Jonk, Jan Wouters en Den nis Bergkamp, maar niet voor Willem Kieft. De 'eeuwige' re serve zou woensdag in het WK- kwalificatieduel van Oranje te gen Turkije eindelijk een basis plaats krijgen maar dan speelt een onwillig buikspiertje de spits van PSV weer parten. Zodanig zelfs, dat Kieft tijdens de training niet kon aanzetten. Viscaal mocht uit België overko men om de selectie getalsmatig weer op peil te brengen. De kans dat hij speelt is trou wens groot. Bondscoach Advo caat is niet zo'n liefhebber van experimenten en derhalve zal de jonge Mare Overmars zijn trainingspak wel mogen aan houden. Aanvankelijk wilde de bondscoach Wim Kieft in de spits laten spelen op de positie van Marco van Basten, met links en rechts van hem respec- tievelijk Peter van Vossen en Ruud Gullit, en achter hem Dennis Bergkamp. Vermoede lijk posteert hij Van Vossen nu in het centrum. Richard Krajicek verliet gisteren TIJD VAN TOEN y» i-k DE TIJD VAN TOEN I V/gaat over graven, steden en de terugkeer zvan de aarden wal. Nog geen abonnee? ABONNEER SERVICE Dick Advocaat (geheel rechts) overlegt met een paar Oranje-spelers tijdens de rust van het oefenduel tegen Jong Oranje. Het Nederlands elftal won met 1-0. Peter van Vossen (links) en Arthur Numan luisteren aan dachtig, Ruud Gullit heeft meer aandacht voor zijn schoenen. foto anp het ATP-toernooi van Stuttgart met een enorme kater. In de fi nale tegen Michael Stich werd hij ernstig benadeeld door de Duitse umpire Richter. Op matchpoint tegen in de beslis sende set sloeg Richard een ace. leek het, stoel herriep de beslissing i de lijnrechter en gaf de bal uit. Waarna Krajicek het punt, de wedstrijd en een slordige drie ton verspeelde: 6-4, 5-7, 6-7, 6- 3,5-7. Krajicek kwam in de fina- r de man op de le doordat Boris Becker zich ziek meldde. Woensdag zal Bec ker naar verluidt wel aantreden in Rotterdam, waar hij in de eerste ronde op Jan Siemerink botst. 'Leidse Oscar' voor Harry Kies leiden annemiek ruycrok Hamf Kies, initiatiefnemer van het Leids Cabaret Festival kreeg gisteravond in de Leidse Schouwburg uit handen van burgemeester C. Goekoop de Cornelis Joppensz.-prijs uitge reikt. Deze 'Leidse Oscar' wordt, aldus Goekoop, toegekend aan mensen die een bijzondere bij drage hebben geleverd aan het culturele leven in Leiden. Goe koop overhandigde de prijs, een beeldje van Cornelis Joppensz., het jongetje dat tijdens het be leg van Leiden de hutspot ont dekte. ook aan Marijke Reijn- ders. de rechterhand van Kies. Het vijftiende Leids Cabaret Festival werd gewonnen door Hester Hofman met haar pro gramma 'Een slimme meid'. De publieksprijs ging naar Pieter de Rijk. Derde werd G. v.d. Kroon. De drie finalisten zullen op 13 maart opnieuw in de Schouw burgoptreden. Pagina 13: Winnaars en reünie Leids Cabaret festival. Meters duin weggeslagen langs de Noordzeekust den helder/voorschoten De zware storm heeft gisteren voor grote problemen gezorgd. Vier vrachtschepen en een boorplatform raakten op het Nederlandse deel van de Noordzee in problemen. Heli kopters hebben in totaal tachtig mensen op het Helderse vlieg veld De Kooy afgezet. Ook de stranden langs de Noordzeekust hadden het zwaar te verduren. Op sommige plekken werden meters duin weggeslagen. In Voorschoten waaide de le vensgrote toekan, de blikvanger van motel de Gouden Leeuw aan de Veurseweg, om. De vo gel, herkenningsteken van het Van der Valk-concern, werd vol ledig vernield. Medewerkers van het restaurant zagen gisteroch tend bij aankomst het ongeveer twee meter hoge object over het fietspad liggen. De stukken zijn weggehaald. In de Leidse regio heeft de storm geen grote scha de aangericht. Ten noordwesten van Ter schelling kwam gisterochtend de met 21 containers geladen Duitse vrachtvaarder Linda Buck in de problemen. Over slaande golven hadden de brug ingedrukt en de radio, de voort stuwing en de besturing groten deels onbruikbaar gemaakt. De beide reddingboten van Ter schelling, een helikopter van de marine en andere schepen schoten te hulp. Het Poolse schip Humling kwam daarbij zeifin moeilijkhe den. Het met zout geladen schip raakte dwars op de gol ven, waardoor een van de vijf opvarenden overboord sloeg. Hij werd door een marine-heli kopter uit het water gehaald en is opgenomen in een ziekenhuis in Den Helder. Een tweede op varende van de Humling brak een been. De Humling raakte stuurloos door water in de brandstoflei- dingen. Het schip dreef achter de Linda Buck aan in de rich- De zeereep tussen Wassenaar en U muiden heeft als gevolg van de storm voor tonnen schade opgelo pen. Medewerkers van het Hoog heemraadschap van Rijnland heb ben vanmorgen vroeg het veertig kilometer lange duingebied tus sen Wassenaar en Umuiden geïn- ting van het boorplatform Tran- socean 6. Vanwege botsingsge vaar werden 72 opvarenden van het platform gehaald. De sche pen dreven zeer dicht langs het platform, aldus marinevoorlich- terC. van Hout. Het IJmuidense sleep- en bergingsbedrijf Wijsmuller is er vanochtend in geslaagd de Humling op sleep- specteerd. Op verscheidene plaat sen is het duintalud en de afraste ring beschadigd. De stukken weg geslagen zeereep hebben een lengte van driehonderd tot zeven honderd meter. In totaal moet een gebied van tien tot twaalf kilome ter worden hersteld. momenteel op weg richting Delfzijl. In IJmuiden had burgemees ter A. Van Dok-Van Weele de zuidpier laten afsluiten voor het publiek. Dat gebeurde op grond van een noodverordening, op gesteld nadat op 24 januari een man en zijn zoontje door hoge golven van de pier werden ge slagen en verdronken. De poli- In Katwijk moest strandtent houder Tejo Lange de nodige maatregelen nemen om te voor komen dat zijn strandtent door de hoge golven werd weggevaagd. De door bulldozers opgetrokken damwand bleek uiteindelijk be stand tegen de kracht van het op tie hoefde niet in actie te ko men, omdat riiemand het pier- verbod overtrad. Op de Noordzee is in de nacht van zaterdag op zondag in de vliegende storm een drij - vend hotel van een booreiland op drift geraakt. Het vaartuig hoort bij een booreiland van de oliemaatschappij Amoco. 200 km ten oosten van het Schotse HET WOORD IS AAN Wie zijn vnje ti|d niet weet te gebruiken, heeft een zwaarde re taak dan hij die drukke be zigheden heeft. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 16 HET WEER Koude nacht Heldere nacht en minimumtempe ratuur van rond het vnespunt op de Waddeneilanden tot min 6 gra den plaatselijk in het binnenland Overdag vnj zonnig Temperatuur ongeveer plus 2 graden. Noord oostenwind matig Helft Britten wil emigreren CORRESPONDENT De helft van alle Britten zou emigreren, als /i| daar de kans toe zag. Dat blijkt uit-een opi niepeiling van de krant Daily Telegraph. IJit het onderzoek blijkt dat de Britten een negatie ver beeld van zichzelf hebhen dan op enig ander tijdstip sinds het einde van de oorlog. In de jaren '60 meende 85 procent van de ondervraagden nog dat het veilig was om 's nachts over straat te gaan. thans is dit per centage tot 5 geslonken. Slechts 6 procent denkt nog dat er geen noodzaak is om zijn huis tegen inbraak te beveiligen. rukkende zeewater. Maar het spande er volgens Lange wel om. In de kustplaatsen Katwijk en Noordwijk bleef de schade be perkt. De politie kreeg slecht en kele meldingen binnen van stuk geslagen ruitjes. foto dick hocewoninc Aberdeen. Gisterochtend kamp te de North Queen ten noorden van Schiermonnikoog met uit gevallen motoren en binnen dringend water. Reddingboten brachten de negen opvarenden naar het Duitse Borkum. De met graan geladen kustvaarder kapseisde vervolgens en zonk. KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Portcodr Plaats Bovag: rijles naar 61 gulden den haag gpd De prijs van een uur autorijles moet worden verhoogd tot 61 gulden. Volgens de Bovag, die de belangen behartigt van rij schoolhouders, is het huidige uurtarief van 50 gulden te laag. Woordvoerder Boon: „Daarvan kan de rijschoolhouder de auto, de brandstof, het instructeurs- loon en investeringen voor nieuwe lesprogramma's niet betalen". Volgens de Bovag ge ven steeds meer parttime-in structeurs als bijverdienste les voor 40 gulden per uur. Boon wil onder meer dat er mini mumtarieven komen, zodat de reguliere rijschoolhouders niet worden gedwongen onder de prij1- te werken. Kamerlid CDA betwijfelt of isolatie goede oplossing is den haag»jan kuys haags redacteur Het CDA in de Tweede Kamer vraagt zich ernstig af of het isoleren van huizen rond Schiphol een goede oplossing is. De kosten daarvan rijzen de pan uit en blijven toene men, zolang gemeenten in de omgeving huizen willen blijven bouwen op plaatsen waar dat wat betreft geluidsbelasting niet verantwoord is. Om die reden noemt het CI3A het slopen van een aantal woningen bespreekbaar. Voor het Heemsteedse CDA-kamerlid Van Vlijmen staat geenszins vast dat uitein delijk 4300 woningen in Zwanenburg, Aals- r en Nieuw-Ven nep gesloopt moeten worden. „Er moet een grondig onderzoek komen naar de kwaliteit van de woningen. Afhankelijk daarvan kun je een isolatiepro gramma opstellen. En voor sommige hui zen moet je dan wellicht concluderen dat sloop een betere oplossing is dan een duur isolatieprogramma. De bewoners van die huizen zou je een nieuwe plek kunnen aan bieden in de nieuwe bouwlokatie tussen Hoofddorpen Heemstede." Isoleren blijft volgens Van Vlijmen een halfslachtige oplossing. „In een hoop hui zen voldoet de isolatie niet. Nogal wat be woners klagen over vocht en een raam kun nen ze niet open zetten, want dan hebben ze weer last van lawaai." Om die reden wil de CDA'er dat gemeenten onder de rook van de luchthaven hun bouwplannen in ge- luidsbelaste zones achterwege laten. De Schiphol-deskundige van het CDA er kent dat er snel nonnen over geluidsover last vastgesteld moeten worden, „zodat ie dereen eindelijk weet waar hij aan toe is." De komst van een nachtnorm. waarover een werkgroep zich al enige tijden heeft ge bogen, biedt wat Van Vlijmen betreft geen soelaas. „Als we een aparte nachtnorm wil len hebben, blijven we nog 25 jaar aan het praten. We hebben een stelsel met zoge noemde Kosten-eenheden. Dat systeem moeten we verbeteren." „Sloop van woningen is voor ons abso luut onbespreekbaar", reageert Haarlem mermeers wethouder Combée (volkshuis vesting). „Van Vlijmen heeft wel eens vaker iets geroepen over Haarlemmermeer. Toen ging het over wegen, nu bemoeit hij zich met de woningbouw. Maar zijn opmerkin gen zijn ook dit keer weer niet realistisch. Ik neem hem niet meer serieus." Bospeen, per bos Schouderkarbonade, rff' 500 gram .6.49 4.49 "7QQ kilo 11.99 /.ZJZf (nri elbert b«tjn .x Aanbiedingen ajn geldig t/m zaterdag 27 februari u TfciW 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: or hei 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1