Sport Het gaat heel snel met Mare Overmars Kieft, schlemiel van Oranje Krajicek richting top-tien MAANDAG 22 FEBRUARI 1993 981 ARC wint 1 Q AR<- b°e,<te tijdens I 27 het inhaalweekein- de een belangrijke over winning op Serooskerke en kan weer even opge lucht ademhalen. Ngugi riskeert schorsing van vier jaar nairobi John Ngugi, vijfvoudig wereldkampioen op de cross, hangt een schorsing van vier jaar boven het hoofd. De 30-jarige Kenyaan weigerde zich te onderwerpen aan een dopingcontrole, waarvoor leden van de medische commissie van de wereldatle- tiekbond (IAAF) vorige week speciaal bij hem thuis in Nyahururu (in het westen van Kenya) langskwamen. Ngugi wei gerde te plassen. Hij was boos, dat de leden van het medisch team hun komst niet hadden aangekondigd en dat zij niet werden vergezeld dooreen Kenyaanse official. Volgens John Wheton, de leider van het team, riskeert Ngugi hiermee een schorsing van vier jaar. Ook als de IAAF opteert voor een kortere straf, is het weinig waar schijnlijk dat Ngugi op 28 maart aanstaande in het Spaanse Amobarieta zijn wereldtitel cross kan verdedigen. Hij zou daar voor de zesde achtereenvolgende maal hebben kunnen zegevie ren. Een record. Forse boete voor Carlos Bilardo madrid Carlos Bilardo, trainer van Sevilla, is door de Spaanse voetbalbond beboet met 15.000 gulden. Dit wegens verbaal ge weld tegen de scheidsrechter bij het duel van zijn elftal tegen koploper Deportivo la Coruna» op 6 februari van dit jaar. De voormalige bondscoach van Argentinië reageerde woedend op de beslissing van de betreffende arbiter Maradona de gele kaart te geven. Bilardo bleek niet helemaal ongelijk te hebben. De tuchtcommissie besloot later de schorsing van Maradona om te zetten in een geldboete. Siemerink woensdag tegen Becker Rotterdam Tom Nijssen heeft het aantal Nederlandersin het hoofdschgma van het twintigste ABN Amro World Tennistoer nooi op zeven gebracht. De in Lelystad wonende Limburger won in het kwalificatietoernooi achtereenvolgens van de Zweed Carlsson, de Indiër Paes en de Duitser Moraing. De andere Ne derlanders in het hoofdschema zijn: Paul Haarhuis, Richard Kra jicek. Jan Siemerink, Fernon Wibier en Michiel Schapers. Ion Ti- riac, de manager van Boris Becker, heeft telefonisch aan de or ganisatie laten weten dat de als eerste geplaatste Duitser zijn ti tel zeker in Rotterdam zal verdedigen. Hij liet zijn aankondiging vergezeld gaan van een verzoek Becker niet eerder dan woensdag te laten spelen. Zijn tegenstander is Siemerink. Becker trok zich vrijdag wegens maagklachten terug voorde halve finale van het toernooi in Stuttgart tegen Richard Krajicek. Navratilova krijgt 162-kilo chocolade parus Martina Navratilova kreeg zaterdag tijdens het tennis- toernooi van Parijs een origineel cadeau; 162 kilogram chocola de. Voor elk toernooi, dat ze tot dan toe in haar lange loopbaan had gewonnen, één kilo. De 36-j'arige Amerikaanse, die een dag later haar 163ste toer nooi-overwinning behaalde door Monica Seles in drie sets ver rassend té verslaan, besloot het grootste deel van de tractatie aan arme Parijse kinderen te geven. Pat Cash kondigt zijn rentree aan svdnev pat Cash heeft zijn rentree in het tenniscircuit aange kondigd. „Ik heb mijn passie weer ontdekt", verklaarde de 27-ja rige Australiër, die in 1987 Wimbledonkampioen werd, in een interview voor de Australische televisie. Cash, die gezakt is naar de 226ste plaats van de wereldranglijst, revalideert momenteel van een knieblessure. „Binnen een halfjaar wil ik mijn oude vorm hervinden", zei hij. Voor Mare Overmars begon het allemaal op het dorpsplein in zijn woonplaats Epe. Van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat, hinderlijk onder broken door de schoolbel, trapten hij, zijn twee jaar oudere broer Edwin, en hun vriendjes er dagelijks tegen een bal. De kleine Marc was ook toen al een deksels handig kereltje en on grijpbaar voor zijn veel minder begaafde leef tijdsgenoten. Om de lol er voor hen toch nog enigszins in te houden, legde de drie turven hoge rasvoetballer zich een beperking op: hij besloot de bal alleen nog met zijn minder ster ke linkerbeen te beroeren. noordwijk jan mennega gpd-verslaggever Bij de plezierige gevolgen van dat besluit heeft de eerstejaars Ajacied destijds geen moment stilgestaan. „Maar", realiseert hij zich inmiddels, „ik ben nu wel min of meer tweebenig. Rechts- of linksbuiten, ik heb geen voorkeur; beide posities bevallen me goed." Voor de eerste keer in zijn tot dusver stormachtig verlopen carrière, behoort Mare Over mars (29-3-1973) tot de uitver korenen van bondscoach Dick Advocaat. Hij is apetrots op zijn uitverkiezing, al beweegt hij zich nog wat onwenning tussen zijn, in veel gevallen, gelauwer de ploeggenoten. „Het is niet zo dat ik tegen iemand als Gullit op kijk, maar ik heb wel respect voor hem. Hij heeft al zo veel meegemaakt en zo veel prijzen gewonnen, terwijl ik in feite net kom kijken en nog veel moet le ren. Ik sta nog maar op de eer ste treden van het laddertje." Maar dat hij de absolute top haalt, staat voor Overmars als een paal boven water. Al sinds hij op het dorpsplein in Epe zijn vriendjes aan alle kanten voor bij dribbelde. Want hoe jong nog, toen al stippelde hij zijn route naar de top planmatig en haarfijn uit. Eerst een club in de eerste divisie, daarna één in de eredivisie en vervolgens de sprong maken naar een topclub in de eredivisie. „Zo had ik het in mijn hoofd zitten en zo is het ook gegaan", zegt hij, zijn schouders opha lend, als wil hij zich veront schuldigen. En daarna? Het bui tenland wellicht? „Zo ver was ik toen nog niet, maar wie weet Dennis Bergkamp trainde in zijn uppie op het bijveld van het Olympisch Stadion. T roosteloze ambiance voorde nieuwe ster van Inter, foto anp wat er allemaal nog met me ge beurt en waar het eindigt?" Voordat de bal zijn grote liefde werd, jakkerde Overmars overi gens eerst nog enige tijd op een brommer door het zand. Zijn vader had de 'snorfiets' voor hem in elkaar geknutseld en Mare, vier jaar jong pas, deed zelfs mee aan wedstrijden. Maar al gauw vond hij voetballen leu ker en hij werd lid van SV Epe. Op 14-jarige leeftijd zei hij sa men met broer Edwin zijn vader en moeder gedag en nam zijn intrek in het jeugdhuis van Go Ahead Eagles. Terwijl Edwin in de koekstad bleef 'hangen', had Mare grote haast uit Deventer weg te komen. Hij had het vizier immers op de top gericht. In de zomer van 1991 lijfde Willem II hem in. De Tilburgse club legde maar liefst 500.000 gulden op tafel voor de razend snelle, 18-jarige vleugelaanval ler, die toen nog maar elf wed strijden in de eerste divisie ach ter de rug had. Eén seizoen en 31 eredivisieduels later trok Ajax hem aan voor 1,7 miljoen gul den. En wéér twintig competi tiewedstrijden later maakt Overmars al deel uit van de se- lectie.van het Nederlands elftal, dat zich in Noordwijk voorbe reidt op de belangrijke WK- kwalificatie-interland woensdag tegen Turkije. „Het gaat inderdaad razend snel", beaamt Overmars. „Ze zeggen vaak dat jonge spelers later een terugslag krijgen en ik vraag me soms ook wel eens af of ook mij dat zal overkomen. Maar ik ga er niet vanuit. En ge beurt het me toch, dan, zal ik er keihard voor knokken om weer terug te komen." Aan een goede mentaliteit ontbreekt het hem. in elk geval niet. Overmars, die met hangen en wurgen zijn LEAO-diploma haalde, maar voor wie de school bijzaak was, rookt en drinkt niet, is leergierig en heeft altijd alles voor het voetballen opzij gezet. Bij Ajax, dat hem in eerste in stantie voor de bank aantrok, heeft Overmars zijn draai al he lemaal gevonden. „Maar na tuurlijk heb ik eerst moeten wennen, want ik kende nie mand. En op de trainingen ging het allemaal twee stappen snel ler dan ik bij mijn Vorige clubs gewend was. Maar nu heb ik daar geen problemen meer mee, al moet mijn positiespel in de kleine ruimte nog verbete ren. Ik ben door de andere spe lers trouwens goed opgevangen en direct geaccepteerd. Waar aan je dat merkt? Zo iets voel je." Overmars zegt tijdens wedstrij den regelmatig te 'genieten' van het spel van Ajax. „Het is heer lijk voetballen bij Ajax. En ik ben er ook trots op dat ik bij Ajax speel, maar ik denk", voegt hij er een tikje branie achtig aan toe, „dat Ajax ook blij is mei mij." Dat laatste is inderdaad het geval. De UEFA-Cupvvin- naar wil zijn contract openbre ken en hem een sterk verbeter de, nieuwe verbintenis voorleg gen. Zijn uitverkiezing voor de se lectie van het Nederlands elftal vernam Overmars op donder dagmiddag van Ixmis van Gaal en Gerard van der Lem (assis tent-trainer van Ajax-red.h Overmars: „In de auto heb ik daarna een 'lekker' cd'lje opge zet en ben met een heerlijk ge voel naar huis gereden. Richard Krajicek gaat niet als winnaar van Stuttgart het toer nooi van Rotterdam-in. De 21- jarige Hagenaar moest gister middag in een marathonpartij de vette hoofdprijs van bijna 650.000 gulden (en 414 ATP- punten) aan de 24-jarige Duit ser Michael Stich laten. De setstanden waren 6-4 5-7 6-7 6- 3 5-7. Voor Krajicek resteerde een troostprijs van 360.000 gulden en een kleine 300 ATP-punten, waarmee hij van de dertiende naar de elfde plaats op de we reldranglijst steeg. Stich, in de cember winnaar van het toer nooi om de Grand Slam Cup in München, verdrong de Span jaard Bruguera van de tiende positie. Het einde van de partij, die drie uur en 44 minuten duurde, was .onbevredigend voor Kraji cek. Met Stich aan service kreeg hij bij 5-5 in de vijfde set tot twee keer toe een breekpunt, vooral te wijten aan drie dubbe le fouten van de Duitser. De zich tot het uiterste vermannen de Stich redde zich alsnog en kwam op 6-5. Stich kreeg vervolgens zijn eerste matchpoint toen zijn re turn op de tweede service van Krajicek op de voeten van de Nederlander belandde. Krajicek^ leek dat wedstrijdpunt met een glaszuivere ace weg te vagen. Hij hoorde echter tot zijn afgrij zen dat de Duitse scheidsrech ter Richter de bal uit gaf, hoewel de bewuste lijnrechter zijn mond had gehouden. Krajicek wendde zich provocerend ap plaudisserend tot de man op de stoel, maar kreeg geen gelijk. In de volgende slagenwisseling maakte Stich voor 8.500 aan hun stoel gekluisterde toe schouwers de partij uit. „Dit is mijn belangrijkste zege na Wimbledon", zei de Duitser in vervoering. Beide spelers waren op geheel verschillende wijze tot de eindstrijd doorgedrongen. Stich, die eerder in de week twee matchpoints tegen de Zwitser Mare Rosset afweerde, hield za terdag de lastige Australiër Wal- ly Masur in drie sets van zich af (6-7 6-2 6-2) en moest ook nog een dubbeipartij spelen met zijn Franse partner Guy Forget. Krajicek kwam zonder te spe len in de Finale omdat zijn te genstander Boris Becker 's nachts door maagstoornissen was getroffen. Om het publiek enigszins tegemoet te komen wisselde Krajicek, die niet dub belde omdat Jan Siemerink niet tot het toernooi was toegelaten, voor de vorm wat games uit met de Duitser Patrick Kühnen. Eer der trokken Larsson, Boetsch en Korda zich wegens ziekte terug uit het evenement, dat niette min het record aantal van 54.457 toeschouwers mocht be groeten. In de loop van de week waren de tegenstellingen tussen Stich en Becker steeds duidelijker aan het licht gekomen. Stich nam zijn landgenoot openlijk kwalijk dal hij zich momenteel niet be schikbaar stelt voor de Davis Cup-plöeg, Becker beschuldig de Stich van het in gang zetten van een samenzwering tegen hem. Door de ziekte van Becker kwam het piet tot een sportieve afrekening op de baan. amsterdam albert geesing gpd-verslaggever Wim Kieft bleef er ogenschijn lijk tamelijk nuchter onder. „Het zal mijn lot wel zijn", leg de de geblesseerde PSV'er zich zaterdagmiddag in het Olym pisch Stadion al neer bij het adieu van Oranje voor de WK- interland tegen Turkije. Dwars tegen de sombere prognose van dokter Frits Kes- sel in werd de definitieve beslis sing toch nog een half etmaal opgeschort. En hoorde Eric Vis- caal daarom pas gistermorgen dat hij zich vandaag in Noord- wijk bij het Nederlands «elftal mag voegen. Voor Dick Advocaat is het vertrek van Kieft een geduchte streep door de rekening. De bondscoach had voor hem, als vervanger van Marco van Bas ten, een basisplaats in gedach ten. Aan de zijkanten geflam keerd door Peter van Vossen en Ruud Gullit en met Dennis Bergkamp als tweede spits. „Kieft",' onthulde Kessel al tij dens het nietszeggende oefen partijtje tegen Jong Oranje (1-0, doelpunt Van Vossen) „onder vindt te veel hinder van een buikspier-blessure, die hij heeft overgehouden aan PSV-Ajax. Het belemmert hem voluit te sprinten." Dat is niet alleen vervelend voor Advocaat, maar ronduit •sneu voor Kieft, die zo langza merhand als de schlemiel van Oranje geldt. De oernette Am sterdammer heeft 42 interlands achter zijn naam staan, maar in zeventien daarvan kwam hij als invaller in het veld. Sinds de ge ruchtmakende rode kaart op 16 oktober 1985 in de WK-barrage tegen België d/oeg Kieft nog 29 keer het Oranje-shirt, maar speelde de 'vaste bankzitter' slechts zeven keer van de eerste tot de laatste minuut. In zijn laatste zeventien inter lands kwam de Oranje-debu tant van 1 september 1985 in Zürich tegen Zwitserland (sa men met Gullit, Rijkaard en PS V'er Willy lansen) niet minder dan twaalf keer als invaller bin nen de lijnen. De maker van het bevrijden de doelpunt hij het EK 1988 te gen Ierland speelde zijn laatste volledige interland vorig jaar fe bruari in Faro tegen Portugal. Woensdagavond in Utrecht zou hij als diepste spits voor Oranje de kastanjes uit het vuur moe ten halen. „Hij zou gespeeld hebben, hij was in onze speel wijze het alternatief voor Van Basten", aldus Advocaat. De onverwachte tegenvaller vergroot de kansen op een in terland-debuut van Mare Over mars. Toch lijkt dat niet erg waarschijnlijk, omdat Oranje de bondscoach in de voorbije maanden niet heeft leren ken nen als een man van veel expe rimenten. Het meest voor de hand ligt dat Van Vossen van zijn favoriete linkerkant ver huist naar het centrum en dat Viscaal - net als twee maanden geleden in Istanhoel - de vaca ture op links vervult. Wim lonk, ook een vraagte ken, doorstond de test zaterdag morgen hij Ajax met glans, Jan Wouters, pas geopereerd, haal de probleemloos het einde van Bayern München-Bayer Uer- dingen en Bergkamp werd za terdagmiddag uit veiligheids overwegingen niet 'losgelaten' op Jong Oranje. ,,AJ sinds de winterstop heb ik wat kist van mijn enkel. Wat ik nu voel, daar speel ik al vijf. zes wedstrijden mee. Maar doordat ik de laatste weken met Ajax op woensdag en zondag moest spelen, kreeg ik weinig lijd om uit te rusten Daar hebben we deze twee da gen voor gebruikt De toekomstige vedette van Inter Milaan beperkte zich daarom zaterdag tot wat.loop training op een bijveld van hel Olympisch Stadion. Samen met Kieft. „Ik heb hinder van die huik spier, dat kan ik niet ontkennen Je bent fit of je bent hel niet, zo simpel is dat. I let mag geen vei schil maken of jc nu wel of niet kans hebt op een basisplaats", aldus Kieft. De spits van Oranje, Peter van Vossen, in duel met Ferdi Vierklau. De Zeeuw scoorde de enige treffer in het oefenduel met Jong-Oranje. foro

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17