'Rijksweg A4 trekt criminaliteit aan' Verpleeghuis Oudshoorn Alphen dringt werkdruk personeel terug 'Ik kan absoluut geen baas boven me hebben' Rijn- en Veenstreek Huis Aarlandervener schudt door drempel 'Zwammerdam' wil bomen bij spoorweg MAANDAG 22 FEBRUAR11993 CHEF GERT VISSER, 071-161417, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK. 071 1 Autokrakers weer actief alphen aan den rijn Autokrakers hebben het afgelopen weekein de tien keer toegeslagen in Alphen. Uit zes auto's werd de ge luidsapparatuur gestolen, uit één verdwenen een boormachine, een schroefmachine en een zaagmachine. Bij twee auto's ie het alleen bij een poging tot inbraak gebleven. En bij een personen auto in de Raadhuisstraat werd de radio op de voorbank aange troffen, op de stoep stond een plastic zak met spullen uit de au- Drie auto's gestolen alphen aan den rijn Op drie plaatsen in Alphen is het afgelopen weekeinde een auto gestolen: een Opel vanaf het Toussaint- plein, een Volvo vanaf de Lemelerberg en een Opel vanaf de Bil- derdijkstraat. De laatste werd trof de Haagse politie zaterdag nacht aan. De inzittenden waren, twee Hagenaars van 28 en 29 jaar en een 25-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Inbrekers met gaspistool alphen aan den rijn Bij een flatgebouw aan het Thorbeckeplein in Alphen zijn zaterdagavond twee mannen aangehouden op verdenking van diefstal. Ze waren opgemerkt door een voorbij ganger die vond dat de twee, een 23-jarige Amsterdammer en een 24-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, zich ver dacht gedroegen. Na onderzoek bleek dat ze twee kelderboxen van een flat hadden opengebroken. De mannen waren in het bezit van inbrekerswerktuigen een verboden gaspistool. Meer woninginbraken in Rijnstreek De Rijnstreek-gemeenten langs de A4 hebben in toene mende mate te kampen met 'snelwegcriminaliteit'. Voor al het aantal woninginbraken is in de tweede helft van vorig jaar gestegen, melden woordvoerders van de vijf gemeenten in het nieuwe politiedistrict Rijn en Braassem (Leiderdorp, Jacobswoude, Zoeterwoude, Rijnwoude en Alkemade). wilfred simons tarlanderveen Hij hoeft er niet eens voor uit aam te kijken. Als de Aar- andervener A. Wahlen zijn huis joelt trillen en schudden, dan veet hij genoeg. Er rijdt weer ;en vrachtwagen over de ver- ceersdrempel die de gemeente ot zijn grote ergernis voor zijn aan het Noordeinde heeft ;eplaatst. Elke keer staat hij veer angsten uit. Al dat getril, dat moet toch niet best zijn voor je huis, veronderstelt hij. Wahle is daarom maar naar de Belangenvereniging Aarlan- derveen gestapt. In een brief aan de gemeente Alphen vraagt de Belangenvereniging nu om dit probleem op een zo kort mogelijke termijn te onderzoe ken. B en W zijn echter niet van plan om aan dat verzoek te vol doen. Bij snelwegcriminaliteit gaat het vooral om inbraken die worden gepleegd door inwoners van de grote steden rondom het Groe ne Hart. Zij nemen een afrit van de A4, komen in een gemeente langs de snelweg, slaan hun slag en rijden vervolgens weer terug naar hun stad. In de tweede helft van 1992 steeg vooral het aantal woninginbraken, zo meldt de politie. Volgens politiewoordvoerder J. Oppelaar is de criminaliteit het gevolg van de toegenomen mobiliteit van de burgers en dus ook van de criminelen: „Veel mensen denken dat cri minelen zich niet buiten hun ei gen stad begeven, maar dat is nadrukkelijk niet zo. Gemiddeld zijn zij in een straal van dertig kilometer rondom hun stad ac tief. Dat betekent dat de ge meenten binnen het Groene Hart te maken hebben met in brekers uit Utrecht, Den Haag en Amsterdam. Inbrekers uit Rotterdam zijn ook in Benthui zen en Hazerswoude actief." Criminaliteit in de gemeenten langs de A4 is geen nieuw ver schijnsel. Wel constateert de politie dat het aantal inbraken in auto's, huizen en bedrijven de laatste jaren toeneemt. De 'specialisatie' van de crimineel bepaalt de aard van de mis daad: de ene keer gaat het voor al om auto-inbraken, een ande re keer om diefstallen uit wo ningen of bedrijfspanden. Volgens Oppelaar gaan de in brekers niet bewust naar een gemeente op weg: „Uit verho ren van inbrekers blijkt dat zij er min of meer bij toeval belan den. Zij kennen de gemeente meestal niet, maar rijden wat rond en zien dan een woning, bedrijf of auto dat ze geschikt lijkt." Het industrieterrein in Zoe- terwoude-Rijndijk langs de A4 trekt niet meer misdaad aan dan andere bedrijfsgebieden. hazerswoude-runduk Wie de afgelopen nd over de Hoge Rijndijk van Leiden naar Alphen gereden is, heeft de borden waar schijnlijk wel gezien. 'Welkom' en daaronder nog wat onleesbaar gepriegel. Dat gepriegel s het nieuwe logo van Rijnwoude. Sinds 1 ja- luari siert het al het briefpapier van de ge meente. En geen automobilist die het dorp binnenkomt zonder een bord met het logo te passeren. Al heeft bijna niemand dat door. Zonde van het geld, oordeelde de Hazers- woudse carnavalsvereniging De Blauwkou sen. Heeft de gemeente 40.000 gulden uitge geven om een beeldmerk te laten ontwerpen, doet ze er zulke domme dingen mee. De vere niging, die jaarlijks aan het begin van het car naval een ludieke actie voert, had daarom een alternatief welkomstbord ontworpen. Goed koper en wèl leesbaar, aldus prins Janno de eerste. De Rijnwoudse burgemeester M. Boelen mocht het alternatieve logo onthullen en kreeg een handvol vergrootglazen aangebo den: om beter op de kleintjes te letten. De af gelopen twee jaar gaf de gemeente zonder dat iemand dat door had twee-en-een-half miljoen gulden te veel uit. Boelen beloofde beterschap. Van nu af houdt hij de hand op de knip. „En dat zult u merken ook. Want als ik een tekort heb, bete kent dat dat ik geen geld heb om subsidies te geven. En als ik dan nog geld tekort kom, dan moet ik de belastingen verhogen." Daar konden de Hazerswoudse carnavals vierders het mee doen. De stoet - één wagen, een boerenblaaskapel en wat voetvolk - maakte nog even een rondje door de wijk. Het feest kon beginnen. In de wetenschap dat op de dagen van bandeloosheid een lange periode van soberheid volgt - met hogere las ten en minder subsidie. FOTO BEN DE BRUYN Onderzoek in 34 instellingen Verpleeghuis Oudshoom in Alp hen is een van de 34 instellin gen in de gezondheidszorg die een subsidie krijgen voor een onderzoek om de werkdruk te verminderen. Daarbij staat het belang van de bewoners voor op. Oudshoorn wordt bij het onderzoek gesteund door de NederlandseZorgfederatie. i Het project is een initiatief ;van het ministerie van WVC en ivan diverse overkoepelende or- jganisaties in de zorgsector. Het is de bedoeling dat de de instel lingen die aan het onderzoek 'meedoen iets opsteken van el- kaars ervaringen. Verpleeghuis Oudshoom is al vanaf eind 1991 bezig met de voorbereiding van het project. „We hebben eerst gekeken of het personeel wilde meewerken, anders hoef je er niet eens aan te beginnen", zegt I. Zuidema, hoofd zorg van het Alphens verpleeghuis. Oudshoorn wil vooral bekij ken of het werk zó kan worden aangepast dat de bewoners een meer 'gewone' dagindeling krij gen. Zuidema: „Neem nou bij voorbeeld de etenstijden. Nu krijgt iedereen tussen half twaalf en twaalf uur de warme maaltijd, terwijl ze thuis ge wend waren om een uur of zes 's avonds warm te eten. We wil len onderzoeken of we die tij den wat kunnen aanpassen." Volgens Zuidema is de werk druk voor het personeel vooral 's ochtends tussen acht uur en elf uur erg hoog. „De mensen moeten niet alleen uit bed ge haald en gewassen worden, ze moeten naar het toilet en wor den vaak wordeji geholpen met eten. Verder zijn er veel bewo ners die een of andere vorm van therapie hebben. Al die elemen ten leggen een extra druk op het personeel." Het lijkt Zuidema eveneens nuttig te onderzoeken of het Weliswaar wordt er geregeld in gebroken, maar gepakte inbre kers komen net zo vaak uit de regio als uit de grote steden, constateert Oppelaar. Een an dere politiewoordvoerder zegt echter dat er de laatste tijd wel 'een lichte toename' is van het aantal gemelde gevallen. Hoewel de inbrekers zeer mo biel zijn en dus niet makkelijk te pakken lijken, lost de politie toch geregeld zaken op. Vaak worden inbrekers op heterdaad betrapt of leiden tips tot aan houding. Ook sporenonderzoek levert voldoende aanknopings punten op. Oppelaar: „Het ge beurt nogal eens dat een inbre ker die we op heterdaad hebben betrapt nog een heleboel ande- re zaken opbiecht." Burgemeester W. van Beek van Jacobswoude zegt dat in Cfe zijn gemeente vooral Leimui- 1 den getroffen wordt, omdat de ze gemeenschap dicht bij de A4 ligt. De misdaadstatistieken in Rijnsaterwoude zijn volgens hem beduidend lager. Van Beek: „De A4 trekt criminaliteit Hij zegt dat het probleem wordt besproken in het zogehe- ten 'districtscollege'. Dit is een orgaan waarin de burgemees- ters in het district Rijn en Braas- sem samen met de officier van justitie en de politietop overleg gen. Woudsoord wil dagopvang uitbreiden mogelijk is een deel van de re creatieve activiteiten te ver plaatsen. Nu zijn bijna alle acti viteiten in de middaguren, ter wijl er 's avonds vaak niets te doen is. Veel activiteiten draai en bij de gratie van vrijwilligers, dus moet daar op dat punt re kening mee worden gehouden." Zuidema hoopt dat het pro ject in Oudshoorn aan het eind van dit jaar of, begin volgend jaar kan worden afgerond. Dan wordt eveneens bekeken wat de ervaringen zijn van de andere deelnemende instellingen, zo dat iedereen daarvan kan profi- jacobswoude/ter a marieta kroft De experimenten zijn praktisch gelijk begonnen: de dagopvang voor ouderen in het Woubrugse verzorgingshuis Woudsoord en in Huize Aarhoeve in Langeraar. Driekwart jaar later wil Wouds oord de opvang uitbreiden, om dat veel mensen nog wachten op een plekje. Dat staat in schril contrast met de opkomst in de tien kilometer verderop gelegen Huize Aarhoeve. Daar is nog ruimte genoeg: slechts twee ou deren komen een dag in de week naar het verzorgingshuis in Langeraar. Maar er kunnen er nog wel tien bij. In Ter Aar en omgeving wo nen relatief weinig ouderen van boven de 75 jaar, verklaart di rectrice C. Egberts van Aarhoe ve de magere opkomst. Boven dien is het verzorgingshuis in Langeraar bijna twee keer zo groot als Woudsoord. De wacht lijst voor een permanente plek in Woudsoord is dan ook groter. Het zijn vaak de mensen die, in die tijd dat ze op een plekje in het verzorgingshuis wachten, gebruik maken van de dagop vang. Ook denkt zij dat de men sen eraan moeten wennen om eens in de week naar het ver zorgingshuis te gaan. „Ze gaan makkelijker naar de bejaarden- soos, dan naar het verzorgings huis." Woudsoord is vorig jaar mei begonnen met het project waar bij twaalf ouderen een dag in de week activiteiten krijgen aange boden in het verzorgingshuis. Huize Aarhoeve begon een maand later. Voor het experi ment dat een proeftijd van een jaar had, betaalden de gemeen ten Jacobswoude en Ter Aar elk 20.000 gulden. Woudsoord heeft inmiddels de conclusie getrokken dat de dagopvang in alle opzichten ge slaagd is. „Tien mensen staan op de wachtlijst. We zouden dus zo een nieuwe groep kun nen starten", zegt directeur J. Dreschler van Woudsoord. Hij heeft de gemeente Jacobswop- de al gevraagd om het experi ment een definitief karakter te geven en ook om de uitbreiding van de dagopvang te subsidi ëren. De raad neemt op 11 maart een besluit. Wethouder C. de Lange verwacht dat beide verzoeken kunnen worden in gewilligd. De gemeenteraad van Ter Aar besluit een maand later of zij nog geld beschikbaar wil stellen voor de dagopvang. Ondanks dat deze vonn van hulpverle ning in Langeraar relatief duur is, hoopt Egberts de dagopvang te kunnen houden. „In de toe komst zou die behoefte wel eens toe kunnen nemen", aldus Egberts. De Veense Sandra van Klink met een van haar paarden. Dit dier is overigens niet bestemd voor de verkoop. „Mijn ouders mogen blij zijn, ik ben van de straat af." foto bin de bruyn Veense (17) jongste paardenhandelaar van Nederland roelofarendsveen rov klopper Met haar 17 jaar is ze veruit de jongste paardenhandelaar van Nederland. Sandra van Klink uit Roelofarendsveen heeft sinds deze maand een éigen bedrijf. Over het waarom is ze duidelijk: „Ik kan geen baas boven me hebben." Als een afspraak voor het in terview wordt gemaakt, komt het zakelijke instinct van de jonge zelfstandige naar voren. „Kan ik dan ook een gratis ad vertentie plaatsen?", zo luidt de vraag. Het ontkennende ant woord staat een gesprek niet in de weg. Bekendheid is immers ook reclame en zaken zijn za ken. De jonge Van Klink-telg be stiert sinds 3 februari geheel zelfstandig een paardenhandel. Niet in haar woonplaats Roelo farendsveen trouwens, maar in een gehuurde stal aan de Zwar te Weg in Oud Ade. Voor die stal staat een brom mertje geparkeerd. Daarmee tuft de Veens dagelijks heel wat heen en weer. 's Ochtends om half zes is ze uit de veren, dan rijdt ze naar de paarden om ze te voeren. Daarop wordt koers gezet naar de Nieuwe Vaart in Leiden, waar ze een midden stands-opleiding volgt. Na school is het weer terug naar Oud Ade. Naar verwachting rondt ze haar opleiding nog dit school jaar af, waarna de jonge onder neemster zich geheel op de paardenhandel kan storten. En misschien wordt de brommer dan op termijn wel vervangen dooreen Mercedes. Van Klink is het schoolvoor beeld van iemand die werkt maakt van haar hobby. Al sinds enkele jaren koopt ze geregeld paarden op. Meestal zijn het mager-ogende dieren die ze in een weiland ziet staan. „Als de eigenaar ze wil verkopen, geef ik ze goed te eten. Op het moment dat ze weer op en top zijn zoek ik een nieuwe eigenaar." Momenteel heeft de Veense twee paarden in de verkoop. Dat aantal moet in de toekomst fors omhoog, om ook nog brood op de plank te krijgen. Dus is ze op zoek naar een nieuwe stal: de huidige 'showroom' in Oude Ade is veel te klein. Dat vergt een behoorlijke investering. Va der Van Klink, een bollenteler, heeft toegezegd financieel te alphen aan den run zich met een bezwaarschrift bij marieta kroft de gemeente Alphen gemeld. De hevig in onzekerheid verke rende agrariër vreest dat hij land kwijt raakt als de NS de lijn aan de noordkant verdubbelen. „Agrarische grond is zeer schaars in dit gebied", schrijft hij aan de gemeente. Hij wijst erop dat de spoordijk zelf breed genoeg is voor een tweede lijn. „Het is daarom niet noodzakelijk om de spoorbaan in noordelijke richting te ver breden." Bulk is van mening dat de NS met zijn belangen rekening moeten houden „Met de Hooge Burch hebben ze dat ook ge daan." De NS heeft het traject enige tijd geleden gewijzigd, omdat Hooge Burch vond dat de treinen anders te dicht langs haar terrein zouden razen. De Belangenvereniging Zwam- merdam (BVZ) vindt dat de spoorwegovergang in het dorp moet worden beveiligd met bo men als de spoorbaan tussen Bodegraven en Alphen aan den Rijn wordt verdubbeld. De onbeveiligde overgang ligt vlakbij zwakzinnigeninrichting Hooge Burch en door de toena me van het treinverkeer neemt de kans op ongevallen toe, al dus de BVZ. De belangenvereniging uit deze noodkreet in een bezwaar schrift tegen het ontwerp-be- stemmingsplan dat de dubbele spoorbaan mogelijk moet ma- helpen. „Ik word door veel mensen gesteund, maar ga wel alles terugbetalen. Het liefst wil Van Klink alles op eigen kracht doen. Vandaar ook dat ze een paar weken terug naar de Leidse kantonrechter stapte. Of die even een zoge naamde handlichting kon verle nen. Dit betekent dat ouders bij een eventueel faillissement niet aansprakelijk zijn voor de schul den van hun dochter. Volgens Sandra een voor de hand lig gende stap. „AJs ik een stommi teit bega, wil ik niet dat mijn ouders ervoor opdraaien. De rechter stemde zonder mankeren toe. „Maar ik sta ook goed aangeschreven bij de Paardenb'ond. En de inschrij ving bij de Kamer van Koop handel is ook prima in orde. dus er was niets illegaals aan de hand." De nieuwste ondernemer van Roelofarendsveen denkt dat ze het wel zal redden. „Ik heb ver stand van zaken, ben altijd met paarden bezig geweest. Mijn ouders dachten altijd dat het wel zou overgaan, mooi niet dus. Ach, ze mogen blij zijn. nu ben ik immers van de straat af." Jongetje verdronken woerdense verlaat Een b*jarig jongetje uit Woerdense Verlaat is zater dag verdronken in de Kromme Mijdrecht. Vol gens de politie was de jon gen kort na drie uur nog ge zien toen hij op zijn fiets naar een parkeerplaats langs het water reed. Kort daarna was hij spoorloos verdwenen. Een zoekactie van buurtbewoners leverde niets op. Vervolgens werd de politie ingeschakeld. Bij het onderzoek werden een speurhond, een helikopter en een boot gebruikt. Rond negen uur 's avonds werd de jongen in de Kromme Mijdrecht gevonden. ken. Ook agrt de Steekterweg J. Bulk, die i

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11