Jongeren verstoren rust in Koppelstein de 'Studio Bollenstreek;' splitst zich af van Omroep Rijnland Leiden Regio Schaap werpt vier lammetjes Saaiste boek van de Duin- en Bollenstreek MAANDAG 22 FEBRUAR11993 Koppelstein: samen met zusterwijk De Boekhorst sinds 12 jaar ingeklemd tussen Stevenshof, de grote nieuwe wijk, en de oude Morswijk. Een kleine oase van 204 koopwoningen temidden van het stedelijke geweld aan de Rijn, net ver genoeg van rijksweg en spoorlijn. Maar opgeschoten jongeren en in het wilde weg geparkeerde auto's verstoren de gemoedsrust. De bestuursleden Sonja Kruit (Camillo Torresplein) en me vrouw M. Molenaar (Marten Luther Kingpad) van de vereni ging van huiseigenaren, bewo ners van het eerste uur, waken zorgvuldig over de belangen van de bewoners. Koppelstein is redelijk voorzien van speel- plaatsjes, maar die leveren ook problemen op. Rondlummelen- de jongeren verstoren de rust op het Romeroplein. „Het gaat om een brutaal slag kinderen, afkomstig uit de Ste venshof e/i soms zelfs uit de Merenwijk. Ze maken herrie met radio's en zorgen voor veel onrust. De wijkagent heeft ze wel eens aangesproken, maar dat heeft nog niet veel gehol pen", vertelt Molenaar. Tussen de Rijn en de Hoge Morsweg bevindt zich nog een grotere speelplaats voor de ou dere kinderen, maar het nut daarvan is beperkt. „Het is een hondenuitlaatplaats, je kan er niets zonder in de uitwerpselen te trappen. Ook al zo'n verza melplaats van opgeschoten jon geren, vooral in de zomer." De portieken van de jongerenflat aan de Gandhistraat zijn ook een verzamelplaats voor jonge ren die zich vervelen. De bewo ners moeten zich soms een weg banen door agressieve jongeren om bij hun woning te komen. Het onderhoud van het groen laat volgens de bestuursleden ook te wensen over. „Aan het groen hier was Volgens mij al twaalf jaar niets gedaan. We hebben daar regelmatig over gebeld, maar de afdeling Groen kwam er maar niet aan toe. Pas bij het bezoek van de PvdA aan de wijk onlangs bleek er wel S. Kruit en M. Molenaar waken over Koppelstein, waar opgeschoten jeugd de rust verstoord. foto jan holvast snel gesnoeid te kunnen wor den", zegt Molenaar. Sonja Kruit neemt de ambte naren in bescherming. „Die mensen hebben natuurlijk wel veel te veel werk. Geen wonder dat het lang duurt voordat ze weer aan een wijk toekomen. Maar dat is kennelijk gemeente lijk beleid, om te weinig groen- werkers in dienst te nemen". Kruit- is inmiddels alweer een half jaar bezig om een verwij derde wipëend terug te krijgen die deel uitmaakte van de speel plaats op het Torresplein, „Dan krijg je weer het verhaal dat het op de begroting staat, maaf dat het geld nog niet beschikbaar is. Toch raar dat het zo moeilijk is een relatief goedkoop speelap paraat te vervangen". Parkeren Parkeren en verkeersveiligheid zijn zaken die het bestuur van de Vereniging van Eigenaren hoog opneemt. „De Onafhanke- lijkheidsweg wordt vaak als makkelijk parkeerterrein ge bruikt door de bewoners van de flat, die hun eigen parkeerplaat sen onvoldoende benutten", zegt Molenaar. In het weekein de willen de sporters van het naastgelegen sportpark Mors- kwartier nog wel eens in de wijk parkeren als de parkeerplaats in het park vol is. De aanwezigheid van het CBR aan de Smaragdlaan zorgt voor nogal wat verkeersdrukte bij de wijk. „Als vrachtwagenschauf feurs en motorrijders moeten afrijden kunnen er gevaarlijke situaties ontstaan. Fietsers kun nen in de knel komen, voor kin deren ontstaan onoverzichtelij-_ ke toestanden. Overigens heb ben wij geen slechte relatie met het CBR. Het CBR heeft beloofd niet in onze wijk een praktisch verkeersexamen af te nemen en die belofte wordt gestand ge daan. Het CBR vindt de huidige' plaats niet ideaal, maar het kan moeilijk opnieuw gaan verhui zen. Die overlast is dus moeilijk te vermijden", stelt Sonja Kruit. Het bestuur vindt wel dat de verkeersafwikkeling in de om liggende wijken aanzienlijk kan worden verbeterd, hetgeen de situatie rond Koppelstein ook ten goede zou komen. „Het wegvallen van de Haagse Schouwbrug heeft de ontslui ting van Stevenshof ook geen goed gedaan", stellen de twee bestuursleden. leiden Bij de schapen is de baby-boom begonnen. Het eerste schaap dat beviel op kinderboerderij Merenwijk wierp meteen vier lammetjes. Moeder en kinderen maken het goed. Normaal gesproken werpt een schaap één of twee lammetjes. „Vier is een uitzonderlijk hoog aantal. Dat is al een paar jaar niet meer gebeurd", zegt F. van der Sluis van de gemeentelijke afdeling milieucommunicatie. foto man holvast Onder de naam Studio Bollenstreek gaat een aantal lokale redacties van Omroep Rijnland uitzendingen verzorgen vanuit een eigen studio aan de Grachtweg in Lisse. Via een nog op te richten zender in Noordwij- kerhout zal het signaal worden afgegeven, zodat de programma's in de hele Bollen streek te volgen zullen zijn. Voorzitter Sjaak van de Berg van de vandaag op te richten Stichting Studio Bollenstreek (SSB) hoopt omstreeks de zomer met de eerste uitzen dingen de lucht in te kunnen. Het wachten is nog op een vergunning van het ministerie van verkeer en waterstaat. Bewoners van Sassenheim, Lisse, Noord- wijk, Hillegom, Warmond en Voorhout kunnen met de komst van Studio Bollen streek rekenen op dagelijkse programma's met nieuws uit hun woonplaats. Op het moment hebben Sassenheim, Lisse en Noordwijk wel eigen lokale programma's bij Omroep Rijnland, maar die bedienen de luisteraars niet dagelijks. Van de Berg: „Bij Rijnland ligt het zwaartepunt toch op Lei den. Wij streven ernaar straks in elk geval dagelijks een tot twee uur puur nieuws te brengen uit de Bollenstreek of uit de regio die de Bollenstrekers aangaat. Bijvoorbeeld de uitgaansagenda van Haarlem." De voorzitter wil benadrukken dat de Bollenstreek-gemeenten zich zeker niet uit onvrede van Omroep Rijnland afsplitsen, zoals Noordwijk en Leiderdorp eerder wel deden. „Het was zelfs al jaren de bedoeling van Rijnland zelf om een aparte zender in de streek op te richten. De eerste jaren blij ven we ook nog onder de paraplu van Rijn land werken. Wel willen we proberen vanaf 1995 zelfstandig verder te gaan." Financieel zal Studio Bollenstreek totaal afhankelijk zijn van sponsors. „Gezien de positieve reacties hebben we wel het idee dat er voldoende sponsors zijn om te begin nen. En wanneer we eenmaal met uitzen den zijn begonnen, komen er nog wel meer bij." De lokale zender wordt overigens ge heel bemand door vrijwilligers. „We hebben nu ongeveer 25 tot 30 mensen die voor de Bollenstreek-redactie werken. Maar we ho pen dat van de vestiging van een studio in Lisse ook een wervende werking zal uitgaan ten aanzien van vrijwilligers." De vijftiende muurtoren Oostenrijk n de Jan van Hout kade. Laatste restant n de Leidse stads verdediging. foto ft, wim dijkman De terugkeer van de aarden wal Leiden is ontstaan op de plaats waar Oude en Nieuwe Rijn sa menstromen. Zo'n 1000 jaar ge leden vestigden de eerste bewo ners zich langs de zuidelijke oe ver van de Nieuwe Rijn. De hui zen stonden vooral langs de Rijndijk, de huidige Breestraat. Aan de overzijde van het water en dus buiten de oudste kern, werd op de landtong tussen de beide Rijnlopen een kunstmati ge heuvel, de Burcht, opgewor pen die waarschijnlijk als wijk plaats voor een lokale macht hebber diende. Het dijkdorp nam al snel in be langrijkheid en omvang toe en de Hollandse graven lieten in de twaalfde eeuw ten westen van de nederzetting een grafelijk hof met kapel - het huidige Graven steen en de voorganger van de latere Pieterskerk - bouwen. In 1266 bevestigde Floris V Leiden in zijn stadsrechten: kennelijk was de nederzetting zich al als zodanig gaan gedragen. Zowel voor de graaf als voor de steden was de stadstichting een belangrijke stap. Stadsbewoners verwierven allerlei rechten en vrijstellingen, terwijl de graaf zich verzekerde van de financië le steun van de door de bloeien de handel snel rijker wordende burgerij. In de tweede helft van de dertiende eeuw werden dan ook in zeer korte tijd tal van ste den gesticht en tegelijkertijd groeide het Hollandse gewest tot het machtigste van de Noor delijke Nederlanden uit. Vooral de wereldlijke macht van de bisschop van Utrecht kreeg in deze periode menige gevoelige klap te incasseren. Maar de bisschop was niet de enige. Ook de lokale adel, toch al verarmd door de zeer kostba re kruistochten en onderlinge vetes, moest in de loop van een lange en zeer ingewikkelde machtsstrijd die bekend staat als de Hoekse en Kabeljauwse Twisten (1345-1492), letterlijk en figuurlijk veel terrein prijsge- Omwalling Het gebied van de steden was aanvankelijk alleen door een omringende gracht omgeven. Met de uitgegraven grond vormde men een aarden wal die werd beplant met doornstrui ken om indringers te weren. Daar waar de gracht werd over brugd, bouwde men poorten. Omdat dit zeer kwetsbare plek ken in de stadsverdediging vormden, waren de poorten waarschijnlijk de eerste onder delen van de stadsomwalling die in steen werden uitgevoerd. Om de verdediging verder te verbeteren, voorzag men lange stukken wal van stenen torens. Deze boden uitzicht en een groot schootsveld. Pas in de veertiende eeuw, toen de steden zich vooral ten gevol ge van de Hoekse en Kabel jauwse Twisten niet meer veilig voelden, werden de stadswallen op grote schaal met metselwerk versterkt en de niimten tussen de al bestaande poorten en to rens met een stadsmuur opge vuld. Het Leidse stadsgebied werd aanvankelijk begrensd door het Rapenburg, de Steenschuur en de Rijn. Bij werkzaamheden aan de walkant van het Rapenburg zijn in 1986 inderdaad resten van muurtorens en de stads muur gevonden. Daarbij werd duidelijk dat de torens hier in derdaad ouder waren dan de muur. op grond van de steen formaten kunnen we een ervan dateren in de eerste helft van de dertiende eeuw. In de loop van de eeuwen werden bakstenen namelijk steeds kleiner en de veel kleinere stenen van de bij behorende stadsmuur kunnen dan ook in de tweede helft van de veertiende eeuw worden ge dateerd. Deze datering stemt overeen met de oudste vermel ding van deze stadsmuur in een archiefstuk van 1372. Korte tijd later werd de stad naar het westen en zuiden toe uitgelegd. Er werden nieuwe grachten gegraven en een nieu we stadsmuur met muurtorens en poorten gebouwd. Ook naar het noorden en oosten breidde de stad zich uit en voltrok zich hetzelfde proces. Bij graafwerk zaamheden komen om die re den op tal van plaatsen in de stad resten van oudere en jon gere delen van de stadsverdedi ging aan het licht. Van ongeveer tien muurtorens zijn inmiddels grotere of kleinere delen boven water gekomen. In een enkel geval werden ze geheel of ge deeltelijk zichtbaar gemaakt. Resten vinden we o.a. in de Weddesteeg, de Oude Rijn en de naam zegt het al aan de Oude Vest. Muurtoren Oostenrijk Slechts één muurtoren heeft de sloopwoede van de vorige en de graafwerkzaamheden van onze eeuw in zijn geheel overleefd: de muurtoren met de naam 'Dit is in Oistenrijck', meestal aan geduid als de muurtoren Oos tenrijk. Iets verderop liggen nog funderingsresten van de muur toren Bourgonje en beide na men herinneren ons eraan dat het graafschap Holland in de vijftiende eeuw van Bourgondi sche handen overging in Oos tenrijkse. De muurtoren Oostenrijk is ge legen aan de Jan van Houtkade, maakte deel uit van de stadsuit leg van 1386, maar dateert zelf van ongeveer een eeuw later. Toch helpt hij ons een goed beeld te vormen van een mid deleeuwse stadsmuur met to rens. In 1986 werd hij gerestau reerd en werd een deel van de gesloopte muur herbouwd, zo dat nu weer duidelijk te zien is dat de toren in feite een uit bouw in de stadsgracht is. De toren is halfrond en heeft dus een schootsveld van 180 graden over het buiten de stad gelegen veld, de gracht en langs de muur zelf. De ronde onder bouw kraagt op halve hoogte uit en gaat dan over in een vijfhoe kige bovenbouw. De onder bouw is voorzien van twee forse geschutsgaten, de bovenbouw heeft negen schietspleten voor boogschutters. Vanaf het punt waar de buiten zijde vijfzijdig wordt, neemt de muurdikte met 35 cm af, ook bij stadsmuren geen ongebruikelij ke constructie. Merkwaardig is dat men geen aanwijzingen heeft over het interieur. Waar schijnlijk heeft zich achter de negen hooggelegen schietgaten een houten constructie bevon den waarop de schutters kon den staan. De verder geheel open binnenruimte is gedekt met een tongewelf dat overgaat in een halve koepel. Daarmee correspondeert aan de buiten zijde een zadeldak dat overgaat in een vijfzijdig schilddak. Ooit gaf het systeem van grach ten, muren, torens en poorten de Leidse burger een veilig ge voel. Maar sinds kort zien we steeds vaker dat ook moderne woonwijken worden omgeven door een aarden wal. Deze ge luidswallen moeten net als de middeleeuwse stadsverdediging de burger een rustig bestaan ga randeren. Het valt echter niet te verwachten dat deze moderne wallen zich net zo fraai zullen ontwikkelen als ooit de oude stadsverdediging. henkjan sprokholt bianca van den berg VRIJE TIJD Jaarvergadering De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt dinsdag 23 februari een jaarver gadering in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Para- maribostraat 66. Tijdens de ver1- gadering is er een veiling met de gelegenheid tot verkoop en ruil. Aanvang 20.00 uur. Voor infor matie: 896066. Introduktieavond COC Voor mannen en vrouwen die pas hun homoseksualiteit heb ben ontdekt houdt het COC Lei den op 23 februari een intro ductieavond. Tijdens deze avond kan kennis gemaakt wor den met de diverse werkgroe pen van het COC. Verder kan men zich opgeven voor een van de gespreksgroepen over de ontdekking van homoseksuali teit. Deze gespreksgroepoen gaan in de tweede helft van maart van start. Het COC is aan de Lange Gracht 65. Aanvang 20.00 uur. Bingo In buurthuis Groenoord is op woensdag 24 februari een bin go. De zaal gaat om 19.30 uur open. Buurthuis Groenoord is in de Pasteurstraat 23 in Leiden. FNV en de stad Het bestuur van de FNV afde ling Leiden geeft woensdag 24 februari een toelichting op de eerder gepresenteerde plannen voor de Leidse binnenstad. Het bestuur doet dat in wijkgebouw 'Irene' aan de Driftstraat 49a in Leiden, vanaf 20.00 uur. lisse De historische verenigingen in de Duin- en Bollenstreek en de stichtingen het Huys Dever en het Museum voor de Bloembol lenstreek gaan het idee uitwerken om een bibliografie van de Duin- en Bollenstreek te maken. In 1992, tijdens een kennis makingsbijeenkomst in het Museum voor de Bloembollen streek en in het Huys Dever in Lisse is het voorstel besproken om het saaiste, maar tegelijkertijd het nuttigste naslagboek van de Duin- en Bollenstreek voor (amateur) historici en andere belangstellenden te ontwerpen. De bedoeling is dat er een inventarisatie plaatsvindt van ti tels van boeken en geschriften, die betrekking hebben op bouwkunde, archeologie en de historische geografie van de Bollenstreek. De bibliografie dient onder meer het lokale en re gionale cultuurhistorisch landschapsonderzoek in de streek te bevorderen. Voorgesteld wordt de literatuur vanaf circa 1900 tot heden te verwerken. Voor een bijeenkomst op 10 maart worden alle historische verenigingen uit de Duin- en Bollen streek opgeroepen mee te denken over het idee en de noodza kelijke taken onderling te verdelen, zodat in 1995 wellicht reeds gepubliceerd kan worden. De initiatiefnemers hopen te komen tot de oprichting van de werkgroep 'Bibliografie van de Duin- en Bollenstreek' en willen meteen daama aan de slag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10