ruimte ken Bel onze u parkeren m<f JÊk 'Toeristische branche te weinig vernieuwend' m Toerisme om een 100% rake groep dp7P autoliefheb- bers te berei- advertentie afdeling. Nederlanders in 1992 ruim elf miljoen keer op zomervakantie Uitzuigsetjes gevaarlijk ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 9 redactie «rob van den dobbelsteen Reisberichten Gids Minicampings Alsof ze al geen campinggidsen genoeg uitgaf, verscheen bij de ANWB nu ook een minicampinggids. Het boekje verschaft de kam peerder informatie over ruim 400 kleinschalige kampeerterreinen in Nederland, België en Frankrijk. Naast campings bij de boer bevat de gids ook adressen, ligging en aanrijroute en dergelijke van ande re kleine terreinen, zoals de 'Aires Naturelles' in Frankrijk. Het boekje kost fl.4,95 en is uitsluitend voor ANWB-leden verkrijgbaar bij ANWB-kantoren en ANWB/VW agentschappen. Yoga op Kreta Amfora Travel organiseert sinds kort Yoga-cursussen op Kreta. Plaats van handeling Koutsouras in het zuidoosten van het Griekse eiland; cursusduur 5x1 uur en 2 x 1,5 uur. De lessen worden gege ven door de Australische Silvia Kahn, die als gediplomeerd 'master of fine arts' (kunstacademie Berlijn) ook nog cursussen verzorgt in aquarelschilderen. Er wordt overnacht in een apart hotel. Info: Amfora Travel Amsterdam, 020 - 638.84.49. Zeilen bij Kos Nogal populair: zei len in Griekenland. Het wordt vooral gedaan met grote kajuitjachten, maar het kan uiteraard ook met cata marans. Die laatste mogelijkheid biedt New Adventures, een zeilschool die onder leiding staat van de Nederlandse zeezeiler Jan Blom- me. Vanuit de baai Met catamarans de Kefalos kan met twee verschillende types het ruime sop worden gekozen: de Prindle 16 en de Formula 28. Zowel beginners als gevorderden zijn welkom. Prijzen vanaf 1.530 gulden per week (inclusief de vliegtocht, transfers, overnachtingen en begeleiding van ervaren zeilinstructeurs). Info: Altaïr International Prumerend, telefoon: 02990 - 4.79.72. Cruise om de wereld Er kan nog volop voor worden geboekt: een cruise rondom de we reld met de Royal Viking Sun van rederij Royal Viking Line. De reis begint op 7 januari 1994 in Fort Lauderdale (Florida) en eindigt op 25 april 1994 in San Francisco (Califomië) aan de andere kant van het Amerikaanse continent. Aanloophavens onder meer: De Maag deneilanden, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Polynesië, Bali, Hong kong, Shanghai en Hawaii. Prijs 76.865 gulden. Dezelfde maat schappij heeft vanuit Londen en Kopenhagen overigens ook goed kopere reisjes naar onder meer de Noorse Fjorden. Info: VCK Zeereizen Amsterdam, telefoon: 020 - 5.877.877. Verkeersbureau Slowakije Nu er geen verkeersbureau meer is van Tsjechoslowakije laat Slo wakije zich in Nederlands toeristisch vertegenwoordigen door Me- vo Reizen in Holten. Dat bureau verstuurt tegen vergoeding van de verzendkosten een informatiepakket over vakantiemogelijkheden in de nieuwe republiek. Daarin onder meer wetenswaardigheden over de Hoge Tatra, de Lage Tatra, de Fatra en campings. Info: Mevo Reizen Holten, telefoon: 05725-15.47. Nieuwe ponten naar Sicilië Vanaf mei 1993 zullen tussen Genua en Palermo (Sicilië) twee nieu we veerboten gaan varen. Beide schepen hebben een capaciteit van 1500 passagiers en 800 auto's. Ze leggen de afstand tussen beide havensteden af in 19 uur. Prijzen vanaf 160 gulden perpersoon. Info: Anthony Veder Co Amsterdam, telefoon: 020 - 624.16.77 Reisboek Noorwegen Zoals gewoonlijk omstreeks deze tijd van het jaar verscheen het Reisboek Noorwegen. Het 270 pagina's tellende, rijk geïllustreerde drukwerk verschaft de lezer een vracht aan informatie over Noor wegen als toeristische bestemming. Uiteraard wordt vooral inge gaan op de reis- en accommodatiemogelijkheden in het immense land. Verder een evenementen-agenda en een lijst met nuttige adressen en telefoonnummers. Het Reisboek Noorwegen is ver krijgbaar bij de boekhandel, de ANWB-kantoren en het Noors Na tionaal Verkeersbureau, Saxen Weimarlaan 58 in Amsterdam. Prijs fl. 14,95. Gids West-Friesland In navolging van andere Nederlandse regio hebben nu ook West- Friesland en Zaanstreek/Waterland (inclusief de Noordhollandse IJsselmeerkust) een gezamenlijke VW-Vakantiegids uitgegeven. Van beide regio's zijn alle toeristisch-recreatieve gegevens vergaard en er wordt een opsomming verstrekt van de arrangementen die kunnen worden geboekt. Uiteraard ontbreekt een lijst met adres sen, telefoonnummers en openingstijden van de VW's in het ge bied niet. De gids kost fl. 4,50 en is verkrijgbaar bij de VW-kanto- 1 al Vakantiefolder gehandicapten Het aantal vakantiemogelijkhe den voor zieken en voor men sen met een lichamelijke en/of zintuiglijke handicap, breidt zich gestaag uit. Dat blijkt uit de folder'Gehandicapt of niet-Va- kantiefolder 1993'. In de brochure staat een overzicht van organisaties in Nederland die zich bezig houden met de organisatie van dergelijke va kanties. Ze is uitgegeven door de Stichting Platform Rekreatie Gehandicapten en kan worden aangevraagd bij het secretariaat Vakantiefolder, Postbus 153, 3360 AD Sliedrecht, telefoon (op werkdagen van 12.00 tot 14.00 uur) 01840- 14281. ;-r r"r? Het aantal mogelijkheden v Extra belasting in Portugal en Spanje afgeblazen De pla tugal can Spanje en Por- ?t als Griekenland luchthavenbeveili- gingstoeslag te gaan heffen, zijn voorlopig in de ijskast gestopt. Dit om de teruglopende toeris- tenstroom niet nog meer uit te dunnen. Volgens een bericht in het reisvakblad DIT denken de Oos tenrijkse autoriteiten er nog steeds over binnenkort wel een dergelijke tax in te voeren. De toeslag die naar Oostenrijk vlie gende reizigers dienen te beta len, zou tussen de 30 en 50 shil ling (tussen de 4,50 en 7,50 gul den) bedragen. Hoogleraar toerisme pleit voor betere opleidingen De vraag of het niet veel te lang heeft geduurd voordat er in Nederland een hoogleraar toerisme werd aangesteld, wordt door Myriam Jansen-Verbeke met enige omzich tigheid behandeld, 't Was, meent ze, inderdaad de hoog ste tijd, maar aan de andere kant komt het haar voor dat toerisme de laatste jaren wel erg makkelijk werd geaffi cheerd als 'het vak van de toekomst'. „Zo rooskleurig ziet de arbeidsmarkt er in Nederland in de branche op het ogenblik niet uit." Rotterdam doel: de zakenman die naar New York vliegt om een con tract af te sluiten en en passant het Vrijheidsbeeld bezoekt, voor hoeveel procent is die toerist?" Moeilijk in te schatten. Reden waarom Jansen een minister van toerisme in Nederland niet nodig acht. Ze kan zich voor stellen dat dergelijke functiona rissen in derde wereldlanden, waar alles nog van de grond moet komen, van groot belang kunnen zijn, maar 'hier niet'. De versnippering, vindt ze, is rob van den dobbelsteen Een uitspraak die enige verba zing wekt. Niet zo zeer omdat ze uit de mond komt van ie mand die per 1 februari werd benoemd tot bijzonder hoogle raar toerisme (de eerste in Ne derland), maar veel eerder om dat de vakantie-industrie is uit gegroeid tot de grootste be drijfstak ter wereld. Volgens een pas verschenen rapport van de World Travel and Tourism Council (WTTC) gaven toeristen in 1991 het recordbedrag uit van 6800 miljard gulden, ver schaft de branche aan 127 mil joen mensen werk en pompen investeerders het komende jaar 800 miljard gulden in toeristi sche infrastructuur. Wie deze cijfers tot zich neemt en ook nog beseft dat geen volk op aar de zoveel op vakantie gaat als de Hollanders, die zou bijna gaan denken dat Nederland aan een hoogleraar toerisme niet voldoende heeft. De aanstelling van een minister van toerisme lijkt eerder aan de orde. Maar dat vindt de hoogleraar te hoog gegrepen. In haar pas betrokken kamertje in de Eras mus Universiteit te Rotterdam vecht ze de informatie van de WTTC niet aan. Maar ze zet er Wel vraagtekens bij. Want wat wordt tot toerisme gerekend? „Ik ben bang dat je een heleboel rekensommetjes kunt maken. Het is een branche die een enorme verscheidenheid aan disciplines herbergt: transport, accommodatie-verschaffing, milieu, verkeer, cultuur... Ik be- Dr. Myriam Jansen-Verbeke (geboren in Brugge en na een studie geografie in Leuven en Londen, aan de universiteit van Nijmegen gepromoveerd op het proefschrift 'Stedelijk Toeris me') kreeg de nieuwe leerstoel dankzij een initiatief van de Stichting ter Bevordering van het Wetenschappelijk Onder wijs en Onderzoek in het Toe risme. Waarom? Waren de le den van de Stichting, opgericht door American Express, Best Western Hotels Holland, Grens wisselkantoren, Holland Inter national, KLM, Ministerie van economische zaken, Neder lands Bureau voor Toerisme, Nederlandse Spoorwegen en Onderwijscentrum Horeca, niet tevreden over het niveau van de huidige managers in de toeristi sche sector? De hoogleraar zon der veel omhaal: „Ik geloof niet dat ik een geheim vertel als ik vaststel dat er in de branche rondlo- In de branche lopen nogal wat amateurs rond reeds te ver doorgevoerd. Wat onmiddellijk de vraag doet rij zen of een hoogleraar toerisme dan eveneens geen overbodige luxe is. Ze vindt - uiteraard - van niet. Temeer omdat ze zich tijdens haar colleges vooral zal bepalen tot de bedrijfskundige kant van de zaak. „Je ontkomt bij het do ceren van een vak als toerisme natuurlijk nooit aan onderwer pen als milieu, politiek, geschie denis, cultuur, geografie en wat je allemaal nog meer kunt be denken. Gelukkig maar, want dat maakt het zo interessant. Maar ik zal me toch zoveel mo gelijk beperken tot de sche aspecten. Daar ben ik aangenomen." pen. Terwijl er toch zoveel oplei dingen zijn. Jansen: „Té veel. Als je het aantal mensen dat op het ogenblik in Nederland een toeristische studie volgt, afzet tegen het aantal banen dat be schikbaar is, wordt het je bang te moede. Vandaar mijn opmer king over de weinig rooskleurige arbeidsmarkt. Maar bovendien leiden bijna alle scholen alleen maar op voor ten hoogste mid denkader-banen. Terwijl er juist mensen nodig zijn met een uni versitaire achtergrond. Ze is zich nog aan het oriën teren, reden waarom ze haar in augurele rede pas in oktober zal uitspreken, maar het lijdt vol gens Jansen geen twijfel dat de Nederlandse toeristenbranche in het bijzonder behoefte heeft aan marketingmensen. „Aan in novatie wordt weinig gedaan. De neiging tot imitatie is groot. De een doet de ander na. Nieu we ideeën worden veelal bij kleine touroperators geboren en is het daar een succes dan ne men de groten het over. Markt onderzoeken gaan er niet aan vooraf, wat in de meeste andere industriën ondenkbaar is." Een tweede aspect waarmee de toeristenbranche te maken krijgt, is de internationalisering. Jansen: „Je ziet het nu al. Fusies en overnames blijven niet meer beperkt tot de Nederlandse grens. Neckermann is Duits, Holland International en Arke ook, Hotelplan is in Zwitserse handen... wil je meekomen in die ontwikkelingen dan heb je niet genoeg aan alleen maar een goed ontwikkeld Fingerspit- zengefühl. Die tijd ligt achter Maar is Nederland dan niet veel te laat? Duitsland, Frank rijk, Engeland en Zwitserland vooral, hebben al jarenlang een universitaire toeristische oplei ding. Jansen: „De hogere hotel scholen hier, kwamen er ook pas toen die er in het buiten land al lang en breed waren en als je dan ziet hoeveel Neder landers er nu in uitstekende ba nen bij internationale hotelke tens werken... Laat ik het zo zeggen: het heeft lang geduurd, maarniet té lang." Nederlanders gingen in het af gelopen jaar tussen 1 maart en 31 augustus bij elkaar 11,4 mil joen keer 5 dagen of langer op vakantie. Van dit aantal bleef 4,8 miljoen in eigen land, een toename ten opzichte van 1991 met 3 procent. Het aantal in het buitenland doorgebrachte va kanties (6,6 miljoen) bleef vrij wel gelijk. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Continu Va kantie Onderzoek (CVO), gepu bliceerd in de NBT Koerier, het blad van het Nederlands Bureau voor Toerisme. Net als in de jaren daarvoor trok de Noordzeekust de meeste toeristen (15 procent). De Gro ningse, Fries en Drentse zand gronden werden tweede (11 procent) en de Veluwe duikelde naar de derde plaats met 10 procent. De belangstelling voor dit van oudsher bekende vakan- tiegebied daalde aanzienlijk. Daarentegen toonden de be zoekcijfers voor Twente, Salland en Vechtstreek en West- en Midden-Brabant een duidelijke progressie. Van de buitenlandse bestem mingen bleef Frankrijk ondanks blokkades van Franse vrachtwa genchauffeurs het populairst (26 procent). Duitsland (12 pro cent) en Spanje en Oostenrijk (8 procent) volgden op ruime af stand. De meeste vakantiegangers gaan nog altijd naar de Noordzeekust. FOTO» ARCHIEF P' -visit Gebruik van uitzuigsetjes voor slangenbeten (op diverse plaat sen aangeboden), moet ten sterkste worden afgeraden. Vol gens een publikatie in het me dedelingenblad 'Travel Alert' van de Stichting Verre Reizen en Gezondheid, ontstaat bij het uitzuigen een sterke toename van de doorbloeding rond de bijtwond. Dat leidt tot een snel le verspreiding van het nog mo» gelijke aanwezige gif in het li chaam. Aangeraden wordt het getroffen lichaamsdeel zo stil mogelijk te houden en onmid dellijk medische hulp te zoeken. Details van de slang, zoals bij voorbeeld de kleur, lengte en de vorm van de kop, moeten wor den opgenomen. Als het dier is gedood, doet men er verstandig het i de arts. In dezelfde uitgave van de Stichting Verre Reizen en Ge zondheid wordt erop gewezen dat het meenemen op verre rei zen van bloedplasma of plas- mavervangende middelen in de meeste gevalle overbodig is. Ook al omdat het meenemen van dergelijke produkten naar de (sub)tropen gepaard gaat met grote praktische proble men. Plasma moeten gekoeld worden bewaard. De Stichting acht het beter de aandacht te richten op het voorkomen van situaties waarbij bloedtransfu sies nodig zijn (voornamelijk ongevallen). Repatriëring is in geval van nood altijd de belang rijkste maatregel. Een goede reisverzekering is daarom van groot belang. 'Wereld volgens Coca Cola' te zien in museum In het museum 'Dit is Bethle hem' in Gorinchem begint van daag een tentoonstelling onder de naam 'De Wereld volgens Coca Cola, 1930-1970'. De ex positie, vooral mogelijk ge maakt door de medewerking van een aantal Belgische verza melaars, geeft een overzicht van de manier waarop Coca Cola de wereld veroverde. De tentoonstelling, die tot en met 25 april duurt, toont onder meer advertenties, affiches, ka lenders, reclameborden, film pjes, koelboxen en curiosa. Het museum aan de Gasthuisstraat 25 is geopend van woensdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. Info. 01830-32821. Reisboeken Brussel ANWB Reisgids Brussel. Een klein boek dat makkelijk in bin nenzak of handtasje kan wor den gestopt. Handige indeling. Informatie door beperkte ruim te eerder praktisch dan diepgra vend. Duidelijke plattegrondjes en kleurenfoto's. Register. Uit geverij ANWB, prijs fl. 16,95 (le den fl. 14,95). Thailand Thailand, ABC Bnorm'vod plattegronden en tips. Door topografische indeling wat on handig in gebruik. Vreemd: aan Phuket, waar de meeste Neder landse toeristen naar toe gaan, wordt slechts een halve pagina gewijd. Maar boek geeft wel waar voor je geld. Register. Uit geverij Elmar, prijs fl. 22,50. Euregio Maas-Rijn ANWB Grenzeloze Reisgids Eure gio Maas-Rijn. Eerste deeltje in nieuwe reeks. Beschreven ge bied omvat Zuid-Limburg, noordelijke F.ifel en noordelijke Ardennen. Handig boekje met overzichtelijke lay-out. Tekst door ruimtegebrek oppervlak kig. Veel verwijzingen naar an dere boeken, Register. Uitgeve rij ANWB, prijs fl. 17,50. Antillen Aruba, Curasao, Bonaire en de andere kleine Antillen, Nelles Guides. Het van deze serie be kende betere werk. Mooie lay out. prachtige fotografie, over zichtelijke plattegronden. Alleen dekt dit keer de titel de lading niet helemaal DeAB( nlandrn komen er net zo bekaaid (paar pagina's) af als de andere Antil len. Register. Uitgeverij Het Spectrum, prijs fl. 29,90.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9