Regeringscrisis Italië komt steeds naderbij Buitenland Gered, maar diep bedroefd Regering Zuid-Afrika, ANC en Inkatha in maart bijeen Laatste beelden van kleine James Toegeven is taboe in Russische titatenstrijd Rabin: Israël doet geen concesssies meer Senegal maakt zich op voor 'schone' verkiezingen ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press sche Presse Agentur GPD Gemeenschappelijke Persdienst The Independent IPS* Inter Press Service RTR* Reuter port-au-prince» Tranen lopen de 43-jarige Masilia Azote over de wangen als ze, eenmaal veilig aan de wal, vertelt hoe ze de scheeps ramp voor de kust van Haïti heeft overleefd. Ze behoort tot de ge lukkigen. Gevreesd wordt dat bij de ramp met de Haïtiaanse veer boot Neptunus zeker 1.000 en mogelijk zelfs 2.000 mensen zijn verdronken. In Denemarken raak te gisteren overigens ook een veerboot in moeilijkheden, maar daar liep het goed af. Nadat het schip water had gemaakt, konden alle passagiers ongedeerd over stappen op een ander schip. De Cinderella, die op weg was van de Deense hoofdstad Kopenhagen naar zuid-Zweden, kwam in de problemen als gevolg van een zware storm op de Oresund. In tussen is het schip in veiligheid gebracht. foto ap Escobars vrouw en kinderen gepakt bogota De echtgenote, zoon en dochter van de voortvluchtige Colombiaanse cocaïnebaron Pablo Escobar zijn gisteren op het vliegveld van Medellin gearresteerd toen zij probeerden het land te ontvluchten. Volgens radiozender Caracol wilden de gezinsle den samen met vier neven en nichten en enkele lijfwachten naar de Amerikaanse stad Miami en werden zij aangehouden door de speciale eenheid die op Escobar jaagt. Libië ontkent bouw C-wapenfabriek tunis Libië heeft gisteren ontkend dat het bezig is met de bouw van een nieuwe fabriek voor chemische wapens. Het officiële persbtireau JANA verklaarde dat Libië op geen enkele wijze plannen heeft om chemische wapens te maken. The New York Times maakte donderdag melding van de bouw van een onder grondse fabriek voor chemische wapens bij Tarhunah, 65 kilo meter ten westen van de hoofdstad Tripoli. Honger bedreigt miljoenen Angolezen lissabon Als gevolg van de burgeroorlog in Angola worden in dat land drie miljoen mensen bedreigd door de hongerdood en ernstige ziekten. Functionarissen van het Wereldvoedselpro gramma van de Verenigde Naties hebben dat gisteren in Lissa bon verklaard. De voormalige Portugese kolonie kan dit jaar het toneel worden van een van de grootste hulpprogramma's die ooit zijn uitgevoerd, aldus de VN-functionarissen. Tyfus eist 120 levens in zuid-Rusland moskou Een tyfus-epidemie in de regio Dagestan, in het zuiden van Rusland, heeft aan zeker 120 mensen het leven gekost. Dat meldde gisteren het persbureau ITAR-TASS. Dorpelingen in de Kaukasus raakten met de ziekte besmet door het drinken van ongezuiverd water uit de rivier Kara-Koisoe. Twintig dorpen lo zen hun rioolwater op deze rivier. Le Pen ziet etnische zuiveringen parus» De extreem-rechtse Franse politicus Le Pen heeft de im migranten in Frankrijk ervan beschuldigd dat ze „etnische zui veringen" uitvoeren in Franse steden. De leider van het racisti sche Nationaal Front maakte zijn provocerende opmerkingen op een verkiezingsbijeenkomst in Epernay. Hij sprak over „groeiende groepen gewelddadige minderheden" die de oor spronkelijke bewoners in „interne ballingschap" drijven. Jonge Duitse racisten veroordeeld berlun Rechtbanken in Berlijn en Dresden hebben jonge brandstichters veroordeeld tot celstraffen oplopend tot zevenen- eenhalfjaar wegens racistische aanslagen in het oosten van Duitsland. Dit is gisteren bekendgemaakt. Schandalen kosten opnieuw twee ministers hun baan Het voortbestaan van de Italiaanse regering-Amato is ui terst onzeker geworden nadat gisteren de ministers van financiën en van gezondheid zijn opgestapt. Vorige week ging de minister van justitie hen al voor. Premier Amato zei gisteren echter niet over aftreden te denken, „omdat het land op dit moment een machtsvacuüm niet aan kan". rome eelco van der linden correspondent De christendemocratische mi nister van financiën, Goria, trad af omdat hij „zich wil verdedi gen tegen verdachtmakingen". Hij wordt herhaaldelijk ge noemd in verband met een bankschandaal in zijn woon- Weer 7 mensen onthoofd in Saudi-Arabië In Saudi-Arabië zijn gisteren, de islamitische gebedsdag, zes drugsmokkelaars en een moordenaar onthoofd. Dat heeft het Saudische ministerie van binnenlandse zaken be kendgemaakt. De personen wier hoofden wegens de smokkel van èn handel in heroïne rolden, wa ren twee Nigerianen, drie Pakistanen en een Saudi. Ze werden alle zes in de provincie Mekka geëxecuteerd. In het noorden werd een Indiër ont hoofd die wegens moord was veroordeeld. Sinds de invoering van de doodstraf voor drugsmokkel, halverwege de jaren tachtig, zijn vijftig personen terechtge steld in Saudi-Arabië. Voor de ten uitvoerlegging van dood vonnissen heeft men een ster ke voorkeur voor de vrijdag. De executies vinden dan on middellijk na de wekelijkse ge bedsdiensten plaats. Volgens de islamitische wet, de sharia, moeten ter dood veroordeelden door onthoof- Sprinkhanen weer in opmars rond Rode Zee rome eelco van der linden correspondent De voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties, de FAO, heeft opnieuw alarm geslagen over de sprinkhanen plaag in de landen rond de Ro de Zee. Langs de kusten van Sudan, Eritrea en Saudi-Arabië, maar ook in Jemen en Egypte breidt de plaag zich uit. FAO-topman Saouma liet gis teren weten dat snel ingrijpen noodzakelijk is, omdat de sprinkhanen zich met het stij gen van de temperatuur noord waarts zullen begeven. „Voor komen moet worden dat ze naar de binnenlanden trekken", aldus Saouma, die verder on derstreepte dat de plaag landen treft die al in moeilijkheden ver keren vanwege droogte en bur geroorlogen. Sinds 1986 zijn diverse sprinkhanenplagen succesvol bestreden. Lukt dat niet, dan zijn de beesten rampzalig voor de landbouw. Zulu-beweging doet weer mee aan vredesproces johannesburg p. van nuusenburg correspondent De belangrijkste Zuidafrikaanse partijen hebben besloten vol gende maand een conferentie te houden die de weg moet vrij maken voor de hervatting van de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel, het zoge naamde Codesa-overleg. De regering, het ANC en de Zulu-beweging Inkatha zouden deze voorbereidende conferen tie aanvankelijk volgende week houden, maar op verzoek van Inkatha is de bijeenkomst uitge steld tot 5 en 6 maart. De deel name van Inkatha betekent de terugkeer van deze partij in het vredesproces. Inkatha had zich vorig jaar september terugge trokken. Meningsverschillen zijn er nog wel. Inkatha verwerpt nog steeds de overeenkomst die de regering en het ANC verleden week bereikten en die donder dag door het bestuur van het ANC is goed gekeurd. Dit ak koord voorziet onder meer in een (overgangs) regering van na tionale eenheid, die het land na de eerste non-raciale verkiezin gen vijf jaar zal besturen. Bij de ze verkiezingen wordt een grondwetgevende vergadering (GWV) gekozen, die de nieuwe grondwet o'pstelt. De partijen die meer dan vijf procent van de stemmen halen, komen in de GWV en zullen ook zitting heb ben in de overgangsregering. Inkatha wil echter dat de nieuwe grondwet door de par tijen wordt opgesteld die aan de onderhandelingen deelnemen. Daarna zou de grondwet per re ferendum aan de bevolking moeten worden voorgelegd. plaats Asti, bij Turijn, maar is nooit officeel in staat van be schuldiging gesteld. Het vermoeden bestaat ech ter dat dit wel zal gebeuren in verband met een steekpennin genschandaal waarbij diverse parlementariërs betrokken blij ken. Gisteren nog werd de frac tievoorzitter van de Socialisti sche Partij, La Ganga, in Turijn corruptie ten laste gelegd. De minister van gezondheid, de liberaal De Lorenzo, is opge stapt omdat justitie in Napels hem ervan beschuldigt Napoli- taanse gangsters te hebben be gunstigd in ruil voor stemmen. Donderdag is zijn parlementai re onschendbaarheid opgehe ven. De Lorenzo's positie werd gis teren nog verder verzwakt door de arrestatie in Rome van zijn 89-jarige vader. De oude Loren zo, die in Napels een gerespec teerd arts was en ook enige tijd staatsecretaris van gezondheid in Rome, blijkt verwikkeld te zijn in het schandaal van de 'gouden panden': hij heeft aan onroerend-goedtransacties ruim twee miljoen gulden smeergeld overgehouden. Door het aftreden van beide ar ook door de ar- die elkaar in razende vaart blijven opvolgen, is de roep om het aftreden van pre mier Amato sterk toegenomen. De kleinere oppositiepartijen willen nieuwe verkiezingen, ter wijl de Lega Nord en de ex- communistische partij PDS een regering willen vormen die be staat uit 'personen van onberis pelijk gedrag'. Zo'n regering moet nieuwe verkiezingen voorbereiden. Liverpool Een bewakingscamera heeft in een win kelcentrum vastgelegd hoe het later vermoord terug gevonden Britse jongetje James Bulger (links) wordt weggeleid. De politie van Liverpool heeft inmiddels twee 10-jarige jongens aangehouden in verband met de moord. Volgens een politiewoordvoerder is het nog te vroeg om te kunnen zeggen of ze zullen wor den aangeklaagd wegens moord. Krachtens de Britse wet is tien jaar de minimumleeftijd waarop kinderen gerechtelijk kunnen worden vervolgd. Het is in zulke gevallen echter wel aan de aanklagers om te bewij zen dat de betrokkene op het moment van het mis drijf er zich volledig van bewust was dat wat hij deed verkeerd was. foto Rtr Constitutionele middelen raken uitgeput moskou hans geleunse correspondent De ruziënde generaals bewa ren afstand voor ze elkaar on der vuur nemen. Generaal Jeltsin stelt het vizier in zijn vakantieverblijf bij Moskou. Generaal Chasboelatov brengt in het verre Siberië de vinger aan de trekker. Geen van bei de krijgsheren weet hoe veel voetvolk hij op de been kan brengen als de strijd dat vraagt. De beeldspraak is vrij naar Jeltsins politieke medestander Michail Poltoranin, die deze week al in termen van burger oorlog sprak. Sinds gisteren lijkt de tijd van praten voorbij. Parlementsvoorzitter Chas boelatov wil af van de „onbe kwame president" Jeltsin, Jelt sin wil de „onbetrouwbare" Chasboelatov laten afbranden. Vorig jaar december, toen de kemphanen hun ruzie uit vochten in de politieke entou rage van het Congres van Volksafgevaardigden, was nog een compromis mogelijk. Maar wie zich nu terugtrekt, is voor het oog van de natie de verliezer. Jeltsin roept al een jaar dat het parlement zijn hervormin gen saboteert en dat hij dus niet zijn verkiezingsbelofte uit 1991 ('Volgend jaar wordt het beter') kan inlossen. Chasboe latov zegt dat de crisis wordt veroorzaakt door de ondoor dachte politiek van Jeltsins re gering. Jeltsin wil een republiek waarin de president, net als in de VS en Frankrijk, veel macht heeft maar uiteraard wel reke ning moet houden met het parlement. Chasboelatov wil een president met vooral cere moniële functies, en een op permachtig parlement. Hij be roept zich op de vorig jaar enigszins aangepaste Russi sche grondwet, waarin de communistische leuze 'alle macht aan de sovjets (raden)' pontificaal overeind is geble ven. Daarom vindt Jeltsin dat er een nieuwe grondwet moet komen en Chasboelatov dat de oude gewoon dienst kan blijven doen. Maar de echte inzet van het gevecht is een andere. Chasboelatov staat voor al les wat zich beweegt tussen behoudend en reactionair. Zijn vrienden willen terug naar de zekerheid van vroeger. Dat is koren op de molen van veel staatsondernemers, die nu in Moskou vergeefs om kredieten aankloppen en zelf hun orders moeten binnenslepen en niet meer domweg kunnen af wachten wat de staat hen op draagt. Chasboelatov kreeg in No vosibirsk steun van de voorzit ters van regionale en stadspar- lementen. Dat ziin de mensen die vroeger al ae dienst uit maakten en, zeker in de klei nere gemeenschappen, ge noeg invloed hebben om na verkiezingen opnieuw het speldje 'volksvertegenwoordi ger' te kunnen dragen. Jeltsins positie was, na zijn nederlaag op het Volkscongres vorig jaar december, zwak. Hij heeft geprobeerd die op te vij zelen door de rol van verzoe ner te spelen. Maar Chasboe latov liet hem, gisteren in No vosibirsk, in z'n hemd staan. De regionale parlementen la ten stuk voor stuk weten dat ze niets voor Jeltsins referen dum voelen. Dat betekent dat de veelge prezen constitutionele midde len langzamerhand uitgeput raken. En, als we de geluiden uit Jeltsins naaste omgeving goed interpreteren, het geduld van de opvliegende president ook. De vraag is alleen op wie Jeltsin kan rekenen als hij Chasboelatov en diens parle ment buiten spel wil zetten. Amerikaanse minister in Midden-Oosten ad bloemendaal correspoondent Israël zal geen concessies meer doen in de kwestie van de gede porteerde Palestijnen, maar de vredesonderhandelingen met de Arabische landen en de Pa lestijnen zullen wel worden her vat. De Israëlische premier, Ra bin, voorspelde dat gisteren op een bijeenkomst met zakenlie den in Tel Aviv. Israëls minister van buiten landse zaken, Peres, zei gisteren bij terugkeer uit de Verenigde Staten, dat de deportatiekwestie nog niet is afgevoerd van de in ternationale agenda. Maar ook hij liet blijken dat Israël niet van plan is meer concessies te doen. „De Amerikaanse regering heeft beloofd dat ze niet meer con-, cessies zal eisen", zei hij. Israël stemde vorige maand op aandrang van Washington in met de terugkeer van 100 van de 400 in december gedepor teerde Palestijnen. De deporta tietermijn van de overigen is met de helft bekort. In de Arabische wereld wordt overigens nog druk gespecu leerd over verdere Israëlische concessies voordat in april of mei het vredesoverleg wordt hervat. Egypte heeft naar ver luidt voorgesteld dat Israël de 400 Palestijnen in drie groepen zal laten terugkeren, de laatste in juni. Volgens Palestijnse bronnen heeft president Mu barak dat voorstel besproken met PLO-leider Arafat. Mubarak zou het Egyptische voorstel ter sprake hebben ge bracht tijdens zijn onderhoud, gisteren, met de nieuwe Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Christopher. De minister is daarna doorgereisd naar Jordanië, waar hij vandaag koning Hussayn ontmoet. Maandagavond wordt Christop her in Israël verwacht. De mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties zal een onderzoek instellen naar de si tuatie van de mensenrechten in de door Israël bezette gebieden. De commissie besloot gisteren een speciale rapporteur te be noemen. In vier andere resolu ties werd Israël veroordeeld we gens het schenden van Pales tijnse rechten. Zie ook de zaterdagbijlage. dakar dalia baligh Oppositieleider Abdoulaye Wade blijft hardnekkig vol houden. Hij doet morgen voor de vierde keer een gooi naar het presidentschap van Senegal, al is hij ervan overtuigd dat de regering zich ook deze keer schuldig zal maken aan verkiezingsfraude en zal sjoemelen met de stemmen. Zijn aanhangers juichen als de 70-jarige Wade, in een wapperend Delfts-blauw gewaad, hun belooft alle moeilijkheden te zullen oplossen en Abdou Diouf, die al twaalf jaar president is, te zullen verslaan. Hoewel de presidentsverkiezing wordt gehouden op grond van een nieuw, eerlijker en vorig jaar door alle politieke partijen goedgekeurd verkiezingsreglement, beschuldigen Wade en andere oppositieleiders de rege ring toch van vals spel. De regering ontkent. Parlementsverkiezingen staan gepland voor maart. Acht leden van Wade's Democratische Partij zijn de enige vertegenwoordigers van de oppostie in het huidi ge, 120 leden tellende parlement. Verwacht wordt ech ter dat de oppositie in het nieuwe parlement beter ver tegenwoordigd zal zijn. In veel Afrikaanse landen hebben zich de afgelopen drie jaar ipgrijpende democratische hervormingen vol trokken, maar slechts een paar leiders zijn door verkie zingen hun machtspositie kwijtgeraakt. Alom wordt verwacht dat Diouf in Senegal zal winnen, ondanks de failliete economie en de schrikbarend hoge werkloos heid. Hij en zijn Socialistische Partij genieten de steun van de belangrijkste islamitische maraboes - de reli gieuze leiders - en de regering heeft de belangrijkste, media in handen. Internationale waarnemers die toezagen op de vorige verkiezing, in 1988, maakten melding van onregelma tigheden, maar zeiden dat Diouf ook zonder fraude ge wonnen zou hebben. „Senegal was al een democratisch l^nd", zegt Adama Diop, professor in de geschiedenis aan de Staatsuniversiteit van Dakar. „Zelfs voor de on afhankelijkheid in 1960 hadden we al politieke partijen, maar de mate van democratie verschilt van tijd tot tijd." Senegal, een Westafrikaans land met 7,3 miljoen in woners, heeft het voorkomen van een democratie. Er zijn 18 politieke partijen, in kleur variërend van liberaal tot marxistisch. Negen partijen hebben een presidents kandidaat geleverd. Kranten van de oppositie zijn toe gestaan en tegenstanders van de regering worden niet langer de gevangenis in gegooid, zoals minder dan drie jaar geleden nog wel gebeurde. Maar tegelijkertijd is het een echte Afrikaanse leidersstaat, met sinds 1981 Diouf als voornaamste leider. Wade, de belangrijkste oppositiekandidaat, heeft Diouf aangevallen omdat die de islamitische leiders zou gebruiken om het volk achter zich te krijgen, met name de twee grootste stammen, de Mourides en de Tidjanias. Senegal is voor 90 procent islamitisch. „De maraboes zrjn erg sterk en hebben veel invloed op de kiezers", zegt Diop. „Zij geven het bevel en de mensen brengen hun stem uit, zonder dat hun de keus gelaten wordt. Ze krijgen iets van de regering - rijst, voedsel, misschien zelfs geld." Onder het oude verkiezingsreglement kwamen veel onregelmatigheden voor. Kiezers hoefden zichzelf niet te identificeren of een kiezersregister te tekenen. Som migen stemden wel twaalf keer en zelfs niet-Senegale- zen brachten hun stem uit. Deze keer is er een lijst op gesteld van de ongeveer 2,5 miljoen kiesgerechtigden en moeten de kiezers hun oproepkaart laten zien. De regering heeft er ook mee ingestemd dat de kiezers na het uitbrengen van hun stem een stempel op hun li chaam krijgen, om te voorkomen dat ze meer dan één keer stemmen. „Deze nieuwe verkiezingscode is zeer democratisch", zegt Wade, „maar ik weet niet of ze hem zullen nale ven". Ousmane Tanor Dieng, de leider van het kabinet van Diouf en van diens verkiezingscampagne, ontkent dat de regering van plan is te knoeien. „Alle partijen zijn bij alle onderdelen van de verkiezingen betrokken, evenals de rechterlijke overheid", zegt hij. .Alles zal volledig transparant zijn. Fraude is uitgesloten. De bc schuldigingen missen grond."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7