Proef met nieuwe AIDS-therapie 'Fretten zijn net clowntjes' Binnenland Doek valt toch nog voor Homburg Pitbulls vechten voor hun laatste kans DAF boos op gemeente na aankoop Mercedes CPB ziet het somber in Samenwerking ECT en Pakhoed vrijwel rond Gevangene gijzelt bewaarders bij ontsnapping uit De Schie Fusie Mees Hope en Pierson kost 450 banen TIJDELIJKE TOILETTEN ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 n N«Je<tan<ji PfnbjTiu GPD wth«ppeh|fcg »Vtv>ei PTT neemt personeel DSM over den haag» PTTTelecom gaat de 310 personeelsleden van Com putercentrum Nederland (CCN), een dochteronderneming van DSM, overnemen. CCN houdt zich bezig met automatisering en telecommunicatie. PTTTelecom en DSM hebben hierover deze week een overeenkomst getekend. PTT Telecom hoeft door de overname minder automatiserings-medevverkers van buiten in te huren. Het chemieconcern DSM wil zich toeleggen op zijn kernactiviteiten. CCN is een winstgevende onderneming met een jaaromzet van tachtig miljoen gulden, aldus DSM. Zeven jaar en TBS geëist Amsterdam Procureur-generaal Fehmers heeft deze week voor het gerechtshof in Amsterdam zeven jaar gevangenisstraf en TBS geëist tegen een 32-jarige Utrechtenaar. De man wordt on der meer verdacht van twee verkrachtingen. Twee jaar geleden zou hij vijfmaal hebben ingebroken bij alleenstaande vrouwen en hen in hun slaap hebben overmeesterd. Drie vrouwen wisten een verkrachting te voorkomen. De andere twee konden geen weerstand bieden aan de dreiging van de man. Het gerechtshof doet op 4 maart uitspraak. Recessie raakt ingenieursbureaus den haag De economische terugval is nu ook terug te vinden in de zakelijke dienstverlening. Vooral bij de ingenieurs- en archi tectenbureaus nam de orderontvangst aanzienlijk af in het laatste kwartaal van vorig jaar. De omzet bleef gelijk. De compu terservice-bureaus en economische adviesbureaus boekten nog wel meer omzet en orders. Ook voor dit jaar voorzien de onder nemers in deze branche toename van omzet, orderontvangst en personeelsomvang. Het doek is gevallen voor de vleesfabriek Homburg. Gisteren zijn Homburg Holding en Hom burg Vleeswaren failliet ver klaard. Even leek de afgelopen maand een faillissement te kun nen worden voorkomen, toen zich een reddende engel aan diende in de gedaante van Ho- mlnvest, maar deze maatschap pij heeft zich donderdag terug getrokken. Homlnvest ver scheen ten tonele, nadat een eerdere belangstellende, Hom- burgs branchegenoot Boekos uit Boekei, eind januari zijn handen van Homburg aftrok. Of en hoeveel ontslagen er vallen, is nog onduidelijk. Cura tor Emmerig onderhandelt met enkele belangstellenden over een 'döorstartscenario' waarbij het bedrijf zonder enige stagna tie al na de carnavalsdagen on der een andere eigenaar door draait. Homburg worstelt al jaren om het hoofd boven water te hou den. De afgelopen tien jaar wer den tal van reorganisaties bij het vleeswaren bedrijf doorge voerd, waarbij honderden ar beidsplaatsen verloren zijn ge gaan. In 1991 leed Homburg Holding een verlies van 33,5 miljoen gulden, zo werd vorige maand duidelijk. De twee nu failliet verklaarde vennootschappen van Hom burg verkeerden sinds 10 juli vorig jaar in surséance. Deze zomer kwamen bij een reorga nisatie bij Homburg Vleeswaren al 47 van de honderd werkne mers op straat te staan. Volgens •de Voedingsbond FNV betekent het faillissement nog geenszins dat het definitief is gebeurd met Homburg. Volgens de bond zijn nog wel degelijk bedrijven in de markt die brood zien in al dan niet gedeeltelijke overneming van het bedrijf. den haag Een kleine 150 pitbulls en hun ei genaars maakten gisteren het Binnenhof on veilig uit protest tegen de nieuwe regels van staatssecretaris Gaborvan natuurbeheer. Si: ds 1 februari moeten de dieren gemuil korfd over straat. Bovendien moeten ze alle maal worden gesteriliseerd zodat het ras op termijn uitsterft. Ongeveer de helft van de pitbull-eigenaren had de muilkorf gisteren thuisgelaten. Om Gabor schrik aan te jagen of om hem juist ervan te overtuigen dat het zulke lieve honden zijn? foto anp eindhoven «anpprijsverschil bedroeg in dit ge val 28.000 gulden." De gemeenteraad heeft vol gens Schriek wel oog voor soli dariteit, maar vond het „te glibberig" om alleen op grond daarvan te kiezen voor DAF. De raad heeft nog overwogen een bedrag beschikbaar te stel len voor de actie 'Honderd piek voor een fabriek' maar zag daar uiteindelijk ook van af. „Het zou de indruk kunnen wekken dat de raad de zaak daarmee wilde aftopen", aldus Schriek. De actie 'Honderd piek voor een fabriek' had gisteren aan het eind van de middag al ruim zeven miljoen gulden aan toezeggingen opgeleverd, aldus een woordvoerder van de In dustriebond FNV. Onder de 24.000 mensen die hebben ge reageerd, behoren ook pre mier Lubbers en de twee be windvoerders bij DAF, Dete- rink en Meeter. Zij dragen elk duizend gulden bij. De Centrale Ondernemings raad (COR) van DAF is boos op de gemeenteraad van Sint Oe- denrode. De gemeenteraad heeft besloten een Mercedes- brandweerauto te kopen in plaats van een DAF. In een brief aan de Brabantse com missaris van de koningin Hou- ben vraagt de COR of hij al het mogelijke wil doen om het raadsbesluit ongedaan te ma ken. Volgens de COR is het schandelijk en pijnlijk dat de gemeenteraad juist op dit mo ment voor een ander merk kiest, temeer daar de gemeente al jarenlang de financiële vruchten plukt van de aanwe zigheid van een proefbaan van DAF in Sint Oedenrode. Burgemeester Schriek geeft toe dat de twee brandweerau to's kwalitatief gelijkwaardig zijn. „Dan kopen we uiteraard de goedkoopste. Gezien de om standigheden mocht de DAF wel iets duurder zijn, maar het den haag gpd raming komt het planbureau tot de voorspelling dat de econo mische groei in de jaren 1995- 1998 gemiddeld 1.9 procent zal zijn. Het voor 1994 voorspelde niveau wordt daarmee gehand haafd. De infatie zal de komen de jaren verder aantrekken tot 3,5 procent in 1998, zodat de koopkracht daalt met gemid deld 0,2 procent per jaar. Een volgend kabinet moet reke ning houden met een verder stijgende werkloosheid en een dalende koopkracht, zo stelt het Centraal planbureau (CPB) in een eerste 'verkenning' voor de jaren 1995-1998. Het stuk is de ze week aan een aantal top ambtenaren voorgelegd. Op basis van een voorzichtige Voorwaarde voor bouw containerhaven rotterdam anp De samenwerking tussen het Rotterdamse containeroverslag bedrijf ECT en Pakhoed in de nieuw te bouvuen containerter- minal op de Maasvlakte is zo goed als rond. De details zullen naar verwachting in de loop van volgende week bekend worden gemaakt. Hoewel Pakhoed nog een slag om de arm houdt, lijkt de sa menwerking neer te komen op een deelname van het concern in een vergroot ECT, op gelijke basis met de huidige grootaan deelhouders Nedlloyd en Inter- natio-Müller. De laatste twee concerns hebben elk 44 procent van de aandelen ECT in hun be zit, de overige 12 procent berust bij de Nederlandse Spoorwe- rotterdam anp Een 35-jarige Italiaan is giste ren even voor het middaguur ontsnapt uit het huis van be waring De Schie in Rotterdam. Hij gijzelde daarbij twee be waarders en een medegedeti neerde. Die liet hij direct bui ten het complexvrij. De man, die vast zat in af wachting van zijn uitlevering, dwong in de sportzaal van het complex met behulp van een pistool twee bewaarders en een medegedetineerde om met hem naar de uitgang te lopen. Het pistool had hij vol gens de directie vermoedelijk in de sportzaal verstopt. Terwijl het viertal door de gangen liep, heeft het overige personeel geprobeerd hen te gen te houden. De vluchtende gedetineerde haalde zijn pistool echter van het hoofd van een van de bewaarders af en richtte het op een teamlei- in de Rotterdamse Waalhaven gevestigde containerbedrijf Unitcentre, dat wegens capaci teitsgebrek naar de Maasvlakte moet verhuizen. Samenwerking tussen ECT en Unitcentre zou kunnen inhouden, dat de activi teiten volledig worden samen gevoegd, aldus een mededeling van Pakhoed. De samenwerking is door het rijk als harde voor waarde gestéld voor financiële steun aan het megaproject. Het Rotterdamse college liet donderdag al weten dat het hoe dan ook met de aanleg van de containerhaven wil beginnen omdat Rotterdam anders de slag met andere havens dreigt te De fusie tussen de ABN AMRO-dochter der. Hij haalde de trekker over. maar het wapen ging niet af. Het klikte wel. Toen de man opnieuw dreigde te schieten hebben de bewaarders hem laten doorlopen, volgens justi tie om een bloedbad te voor komen. Buiten het toegangshek van De Schie liet de man de twee bewaarders en medegedeti neerde vrij en vluchtte weg in een klaarstaande personenau to. De Rotterdamse politie sloeg groot alarm, maar on danks een zoektocht met sur veillancewagens en een heli kopter bleef de man gisteren voortvluchtig. Op 3 september vorig jaar ontsnapten vier gedetineerden uit het huis van bewaring De Schie. Deze zware, vuurge- vaarlijke criminelen gijzelden drie bewakers door hen met keukenmessen te bedreigen. De vier werden nog diezelfde maand aangehouden. Eén van de gevangenen was wegens doodslag en geweldpleging veroordeeld tot twintig jaar cel. Een andere medevluchter moest tien jaar uitzitten we gens een overval op een su permarkt in Amsterdam- Noord, waarbij hij urenlang vijftien medewerkers gijzelde. In oktober 1991 ontsnapte een Surinaamse drugshande laar uit De Schie. Hij liet zijn broer, die als twee druppels water op hem leek, zijn plaats in de cel innemen. Toen de bewakers de persoonsverwis seling bemerkten, was de Suri namer al lang buiten de poort. Uit het huis van bewaring in het Noordhollandse Zwaag is gisteravond een gedetineerde ontsnapt. Volgens de politie is hij met behulp van lakens ont komen uit de isoleercel van de inrichting. Via een dakgoot is de man op een zijmuurtje ge sprongen en verdwenen. 'Cocktail' van drie middelen succesvol in laboratorium Over een paar maanden start in enkele Nederlandse zie kenhuizen een proef met een nieuwe AIDS-therapie. Het gaat om een combinatie van drie middelen die in het la boratorium succesvol is gebleken. um, maar absoluut niet werkten in mensen. Volgens de Nederlandse AIDS-deskundige Danner zat het Amerikaanse succes er „al lang aan te komen". Internatio naal zoeken wetenschappers het al langer in combinatiethe rapieën. Na een klein vooron- derzoekje wil hij al over een paar maanden in Nederland de therapie gaan uitproberen. Het gaat er dan onder meer om uit te vinden wat de beste dosis van de drie middelen is en wat de bijwerkingen zijn. In Amerika amsterdam anp Het Britse blad Nature meldde gisteren succesvolle resultaten met deze therapie, die is uitge dokterd door een Amerikaanse student. In laboratoriumbuisjes voorkomt de nieuwe combina tietherapie dat het HIV-virus gezonde cellen infecteert. De Amerikaanse onderzoekers be nadrukten gisteren in de Herald Tribune dat ze geen valse hoop willen wekken. Er zijn wel eer der therapieën bedacht die het prima deden in het laboratori- verliezen. Volgende week be sluit de gemeenteraad gen. Pakhoed is eigenaar van het Mees Hope en Pierson, Heldring Pierson gaat 370 banen kosten. Daar eerste fase van het project, de komen nog eens 80 arbeidsplaatsen bij aanleg van een één kilometer die verdwijnen als gevolg van de lopende lange kade voor 93 miljoen gul- reorganisatie bij Mees Hope. De fusie den. kost in totaal dus 450 van de 2.500 ar beidsplaatsen bij beide banken. Pierson en Mees maakten gisteren bij de be kendmaking van de voorlopige jaarcij fers over 1992 terloops melding van het verdwijnen van de honderden banen. Mees Hope zag de winst toenemen van 75 miljoen gulden in 1991 tot 91 mil joen vorig jaar, terwijl Pierson, Heldring Pierson de winst zag dalen van 60 tot 45 miljoen gulden. De vakbonden gaan niet akkoord met het ontslagplan. „Deze fusie was volgens de directies destijds geboren uit kracht. Het is een offensieve en geen defensieve fusie. Beide bedrijven willen hun krach ten bundelen. Het is daarom onaan vaardbaar om de werkgelegenheid van de huidige werknemers ter discussie te stellen", aldus bestuurder Schirmbeck van de Unie BLHP. Hij wijst er op dat eerder moederbank ABN AMRO bij haar eigen fusie wel een werkgelegenheidsgarantie heeft gegeven. Daar kunnen de dochters dan niet voor onderdoen, meent de vakbondsbestuur der. Stichting bekommert zich om zwerfdieren ECO-TOILET 02510-15393 Hypotheekrente onder 8 procent den haag gpd De levensverzekeringsmaat schappij Vita, een van de klei nere bedrijven in de branche, heeft de hypotheekrente giste ren met 0,3 procent verlaagd. De rente komt op 7,9 procent voor een levenhypotheek met een looptijd van een jaar, op 7,7 voor vijfjaar. Twee maanden geleden was Vita de eerste die de hypo theekrente aanpaste. De meeste banken en verzekeraars volgden toen. Sinds die tijd is de officiële rente in Duitsland verlaagd, ter wijl ook in Nederland de rente geleidelijk verder omlaag is ge- gledc n. „Soms haal ik ineens zes fretjes uit de ijskast, of ze liggen in het knijpermandje. Het zijn echt clowntjes. Ze halen de gekste dingen uit." Terwijl Stella Pons een gesprek voert, rennen Fred, Boy, Bunny, Sjaakie, Joey en Danny door de kamer. Alsof ze Stella's woorden willen onder strepen, halen ze de raarste frat sen uit. Sinds enkele maanden fun geert de Schiedamse woning van Stella Pons van de Stichting Fret als opvangtehuis voor zwerffretten in het Rijnmondge bied. Uit landelijke gegevens blijken er steeds meer fretten witachtig-gele afstammelingen van de bunzingin de natuur los te lopen. De stichting heeft al opvangadressen in Amster dam, Brabant en Purmerend. Volgens Pons is de fret de laatste tijd zeer in trek als huis dier. „Maar mensen weten vaak niet waar zij aan beginnen. Ze zien een leuk klein diertje bij de dierenwinkel of bij een fokker en nemen het mee zonder zich te verdiepen in de gewoonten en levensbehoeften van de fret." Fretten worden volgens Pons meestal weggedaan omdat zij stinken. „Wanneer een fret on geveer zes maanden oud is, komt hij in de puberteit. In die tijd stinken ze enorm. Maar dat duurt maar drie tot vier maan den. Daarna is hij volwassen en kan hij gecastreerd worden. Dan is de stank verdwenen." Omdat veel mensen denken dat die stank niet overgaat, zet ten ze het dier op straat. Pons: „De problemen zijn te overzien als mensen direct bij de stich ting aankloppen. Er wordt met ze gepraat en vaak blijkt dat het beestje toch kan blijven als de eigenaar weet hoe hij met het dier moet omgaan." Erger wordt het als de eige naar de fret in het bos zet. „Mensen denken dat de fret het naar zijn zin heeft in de vrije natuur, maar dat is niét zo. Hij vindt het een half uurtje leuk, maar daarna is hij gedoemd te sterven. Een fret leeft niet in de vrije natuur. Hij komt alleen in gevangenschap voor. Hij stamt wel af van een dier dat in de na tuur leeft, de Europese bunzing, maar de fret is een huisdier en dat was al zo voor Christus." De diertjes worden wel in de na tuur gebruikt. Om te jagen op konijnen. Fretteren wordt dat genoemd. Maar ook die dieren leven in een kooitje. De dierenambulances vinden regelmatig zwerffretten. Voor heen werden ze bij de asiels ge bracht, maar die kunnen ze niet altijd optimaal verzorgen. Pons: „Een fret is een echt gezel schapsdier. In een asiel hebben ze het veel te druk om ze de aandacht die zo'n beestje en zeker een zwerffrelje nodig heeft. Daarom kan je hem beter in huiselijke kring opgevangen." Over aandacht hebben de zwervertjes in het gezin Pons niet te klagen. Ze worden de he le dag vertroeteld en krijgen de juiste medische verzorging. Stella en haar man hebben veel meegereden op de Vlaardingse Er komen steeds n dierenambulance. Nu kunnen zij veel voorkomende ziekten en gebreken constateren. Pons benadrukt dat zij een tussenstation is. „Als de diertjes zijn mensen die op een wacht- gezond en handelbaar zijn, lijst staan en van wie wij weten worden zij via de stichting bij dat zij goed geïnformeerd zijn andere mensen geplaatst. Het over de fret." zijn tien ziekenhuizen aangewe zen voor een proef onder twee honderd patiënten. De drie middelen zijn de twee bekende AIDS-remmers AZT en DDI (inmiddels ook in Neder land goedgekeurd) en een derde middel uit een andere groep die ook het virus remt maar dan op een heel andere manier. Deze groep middelen (waaronder py- ridinone en nevirapine) werkt goed, kent geen bijwerkingen maar veroorzaakt wel - als het als enige middel wordt toege diend - binnen zeer korte lijd totale resistentie, en dan werkt het dus niet meer. Danner „Misschien kunnen we met een combinatie die resistentie om zeilen." 'Reclassering bij 't Nieuwe Lloyd mislukt' amsterdam anp Het experimentele reclasse- ringsprojcct in de jongensge vangenis 't Nieuwe Uoyd in Amsterdam is geen succes, vooral omdat het veel te vrijblij vend is. Dat stelt onderzoeker Spaans van het ministerie van justitie na een evaluatie-ondcr- SOtfc Het experiment ging in 1990 van start. De jeugdige gedeti neerden zouden extra begelei ding en nazorg krijgen om de terugkeer in de samenleving zo goed mogelijk te laten verlopen. 1 )e gezinsvoogdijinstellingen Humanitas, Pro juventute en jeugd en Gczin/HVO namen die begeleiding voor hun reke ning. De hulp bleek uiteindelijk voornamelijk te bestaan uit ge middeld drie gesprekken van drie kwartier, waarin onder an dere informatie werd gegeven over het doel van het project en de verdere strafrechtelijke pro cedure. Bovendien werd infor matie ingewonnen over de leef situatie en de individuele pro blemen van de jongens. Hoewel Spaans niet heeft onderzocht of het project heeft geleid tot een kansrijker terugkeer in de maat schappij. is hij sceptisch: „Wat valt te verwachten van gemid deld drie gesprekken van drie kwartier?" Onderdirecteur Dijk man van 't Nieuwe Lloyd is het niet met Spaans eens: „Het pro ject past goed in de overgang naar de toekomstige leefsitua tie. We bieden iets aan: hulp bij gezinsproblemen, op het gebied van school, geld. huisvesting. Als een jongen daarvoor open staat is die hulp heel nuttig."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5