Slaaghwijk worstelt met slecht imago 'Prettige woonwijk' 'Ze stoppen er van alles in maar wij hebben van niemand last' Een buurt vol a-socialen en criminelen, waar niemand graag wil wonen. De 'afvalbak' van de woningbouwverenigingen. Dat is bet etiket waarmee de Leidse Slaaghwijk is opgezadeld. De bewoners ergeren zich er vreselijk aan. Het valt allemaal reuze mee met de narigheid, zeggen ze. „Overalgebeurt wel eens wat. WoningbouwverenigingDe Sleutels begon onlangs een reclamecampagne om het imago van de buurt op te vijzelen. Want ondanks een kostbare face-lift ligt leegstand nog steeds op de loer. 'In de Slaaghwijk is het best geslaag(h)d wonen', luidt de titel van de campagne. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 Condorhorst terecht. De vooroordelen over de buurt kloppen, zegt ze. Ze is dolblij dat ze over vier maanden met man. dochter en pit bull Muscle verhuist naar de Professorenwijk. „Dan gaat de vlag uit." „Ik was zes maanden zwanger en woonde op een studentenflatje. Ik had dus geen keus. toen de gemeente me hier een woning aan bood. Ik wilde overal in Leiden wonen, be halve in de Slaaghwijk. Maar daar komt nou eenmaal het snelst een woning vrij. We heb ben het hele huis moeten renoveren toen we hier kwamen. Van de vloer tot aan het pla fond. het zag er niet uit. De muren zijn ge- stuct en de vloeren geëgaliseerd. De woning bouwvereniging deed niets." „Voor de ruimte hoef ik niet weg. want de ze vierkamerflat is heel groot. Maar we heb ben hier altijd geluidsoverlast. Keiharde mu ziek en geblèr van de buren. Er wonen maar een paar nette mensen in deze wijk. Zo'n 65 procent is gajes. Neem het parkeerterrein, daar kun je je auto gewoon niet neerzetten. In anderhalf jaar tijd zijn er drie deuken in gereden en de daders melden zich niet eens. Ik heb overal in Leiden gewoond, maar zoiets gebeurt alleen hier. De liften zijn altijd kapot en als ze het een keertje doen liggen ze vol poep en pies. En spuiten hè. overal liggen ze. Voor die 800 gulden die we per maand beta len heb je één hap narigheid. Bijlmermeer Het hoofd bewonerszaken van woningbouw vereniging De Sleutels, E. van Kaam. verge lijkt de ontwikkeling van de Slaaghwijk met die van de Bijlmermeer. Beide zijn het wijken die volgens hem ten onrechte worden be schouwd als de slechtste wijk van de stad. „In Amsterdam heb je ook andere wijken waar het niet goed mee gaat. maar die niét die slechte naam hebben. Zo zal het in Leiden ook wel zijn." Verder gaat de vergelijking met de Bijlmer meer niet op. meent Van Kaam. ..De Slaagh wijk heeft iets vriendelijks, is veel kleiner. Een verschil van dag en nacht met de Bijlmer meer. Daar zijn 13.000 woningen, in de Slaaghwijk 1300. De Bijlmer heeft geen diffe rentiatie. de Slaaghwijk wel." De Sleutels beschouwen de Slaaghwijk wel als 'probleemwijk'. Om die reden is de corpo ratie in 1988 begonnen met een grote op knapbeurt van haar huizen in de Slaaghwijk. Met de achterliggende gedachte: verbeter het aanzicht van de flats en de bewoners zullen zich beter gaan gedragen. Ze zullen zich ver antwoordelijk voelen voor hun 'eigen' flat De buitenkant van de flats kreeg een facelift. Vrolijk rood/witte liftschachten en een lichte, moderne entree. Op de buitenmuren ver schenen kindertekeningetjes, die in de tegels zijn gebakken. Van Kaam: ..Tegen de tijd dat die kinderen zo groot zijn dat ze misschien met verf gaan spuiten zullen ze het niet wa gen die muur onder te kliederen. Ze zullen die muur verdedigen omdat hun tekeningen daar op staan." Uitzicht Judith Heijmerink woont sinds vier jaar in een flat aan de Havikshorst. Het is een van de flats van de Sleutels die al is opgeknapt. Ze bewoont met haar vriend een vierkamerwo ning. met uitzicht op het volkstuinencomplex Ons Buiten. „Vroeger woonde hier eert vrien din van ons. Toen ze wegging konden wij de ze woning overnemen. Het uitzicht is zo mooi. Tot nu toe wonen we hier met veel ple zier. Er is wel eens wat herrie van de buren, maar verder is de wijk best leuk. Het is hier niet zo burgerlijk. Er woont hier van alles, niet alleen jonge gezinnetjes." Na de renovatie heeft ze er een tuintje bij. Op het balkon is een trap gekomen De groenstrook langs de flat is in kleine tuintjes verdeeld. Vroeger was het er een zootje, nu worden de stukjes grond keurig onderhou den. Heijmerink: „Hartstikke leuk. zo'n tuin op het zuiden, maar er is sindsdien wel een keer ingebroken. Ze kunnen zo naar binnen lopen, maar van de woningbouwvereniging mogen we geen hek neerzetten, omdat dat er niet mooi uitziet. Dus het is er wel wat onvei liger op geworden." Bij buurvrouw Ans Brok ke is het huis ook al een keer leeggehaald „Op deze galerij is in totaal zes keer ingebro ken. allemaal na de installatie van die trap pen." Brokke woont vanaf het allereerste begin in de Slaaghwijk. „Ik woonde in een koophuis in de Mors maar wilde graag naar een huurflat. Een koophuis geeft zoveel zorgen, daar wilden we vanaf, loen ben ik hier te recht gekomen, dat was in 1974. De buurt was nog in aanbouw." „Met de jaren heb ik het zien verpauperen, in het begin woonden hier betere mensen, nu is het meer klootjesvolk. De gemeente selec teerde niet. er werd van alles in gedouwd. Huurders die hun flat uitgewoond achterlie ten, echt vreselijk. Vijf jaar geleden was het goor. In de portieken werd gezeken. Overal zag je graffiti. We hadden een stortkokcr. die vooral in de zomermaanden enorm stonk. Nu is het een stuk beter. Ik vind het wel ge slaagd wonen, ja." Geen geld De tweede woningbouwvereniging in de Slaaghwijk, de WBL. wil haar flats ook graag opknappen, maar heeft daarvoor niet genoeg geld. Voorlopig kunnen alleen de maisonnet te-woningen worden aangepakt. De renova tie van de Condorhorst en de Arendshorst is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Toch is de situatie er ook bij deze flats al op vooruit gegaan, zegt men bij de WBL, door de komst van de huismeester, /e zitten er nu zo'n vijf jaar en houden toezicht op het reilen en zeilen in en om de flat. Maken de lift schoon en bemiddelen bij een burenruzie. „We zijn bezig met een soort heropvoeding van de bewoners", zegt Bart Filippo van de Arendshorst. „En dat lukt aardig Hij en zijn collega's, (iijs Collé (Condor- horst) en Jan Zitman (Zijl/Mcrendonk), vin den de verhalen OWdft Sh^|lWljk u-srli|k overdreven'. „Er is een grote groep mensen die hier graag woont en ook niet weg wil. Maar ja. daar lees je in de krant nooit over. Het zijn meestal de Ix ucmrrs. mnni: met klachten naar buiten treden, maar die mensen spreken niet altijd voor de hele buurt." In de strijd tegen de graffiti hebben kinderen muren mogen beschilderen. „En die muren verdedigen ze met hun leven." fotos hielco kuipers Eind 1993 is de Sleutels klaar met de renovatie. Alleen de Buizerdhorst moet nog onder handen worden genomen. Met de eindstreep van de renovatie in t zicht is de woningbouwcorporatie een reclamecampagne begonnen. Om het -*• imago van de wijk op te vijzelen. 'Het I wordt best gewoon in de Slaaghwijk', ICluidt een van de slogans. Deze maand 'V zijn voor het eerst radiospotjes te horen via Radio West. Drie keer per dag horen de luisteraars een soort nieuwsflits over een 'prettige woonwijk'. 'Wie weet bent u straks een van de bewoners die vinden dat het in de Slaaghwijk 'geslaagd wonen is'. Directeur Van Kaam: „We willen de komende maanden ook geregeld 36 persberichten rondsturen waarin we de nadruk leggen op het positieve nieuws 16 '5uit de wijk. En verder gaan we een wijkkrant maken. Die moet het wij- gevoel verbeteren." uaf; De eerste reacties op de radiospotjes j.stemmen de Sleutels hoopvol. „Er zitten veel mensen uit de regio tussen, maar ook wel Leidenaars. Opvallend dat die Leidenaars zich realiseren dat de Slaaghwijk een reële optie is." efi - Het nieuwe see sr n 3 woonruimteverdelingssysteem, dat 1 januari is ingevoerd, maakt de kans op leegstand groter. Woningzoekenden moeten nu solliciteren op een woning, in tegenstelling tot vroeger, toen de gemeente de woningen verdeelde. Daarbij komt nog dat de gemeente de maximale hoogte van huursubsidie heeft verlaagd, waardoor dure huizen niet meer toegankelijk zijn voor mensen met een laag inkomen. Van Kaam: „Het gevaar van het nieuwe systeem is dat mensen gemakkelijker weg kunnen dan vroeger, omdat het vroeger vrijwel onmogelijk was om van een dure naar een goedkope woning te verhuizen. In het oude systeem was het ook altijd mogelijk lege flats vol te stoppen. Nu moet je de reacties op de advertenties in de woonkrant afwachten. We moeten daarom extra energie steken in de werving van woningzoekenden. Die reclamecampagne is dus een soort stok achter de deur. Vooral ook omdat uit een onderzoek van ons blijkt dat de Slaaghwijk nog steeds een slechte naam heeft. Een van de geïnterviewden in dat onderzoek zegt letterlijk: al was het de mooiste woning van Nederland, dan nog C zou ik niet in de Slaaghwijk willen v. J wonen. Nou, dat zegt genoeg lijkt me." voor bewoners van renovatiehuizen in de binnenstad. Omdat het toch maar voor even was namen de bewoners het niet zo nauw. De flats gingen snel achteruit en de politie moest nogal eens langskomen om een hoog oplopende burenruzies te sussen. Het imago van de Slaaghwijk als niet-geslaagde wijk was snel gevestigd. Aanbieding. Skinhead Marco van Eeden reageerde okto ber vorig jaar op een advertentie van de ge meente. waarin de huizen in de Slaaghwijk in de aanbieding werden gedaan. Om leegstand te voorkomen werden de toelatingseisen flink verlaagd. De muren ir^ de woonkamer van deze 'kaalkop' zijn bekleed met een nazivlag. de Hollandse driekleur en een poster van de Waffen-SS: „Zoals je ziet heb ik het niet zo op buitenlanders, maar ik heb hier verder geen last van ze. Vrienden van mij keken wel vreemd op dat ik hier ging wonen, want er zitten veel buitenlanders. Maar als ze niet aan mij komen, kom ik ook niet aan hen. Met mijn Marokkaanse buurman kan ik het trou wens hartstikke goed vinden." Veel contact met zijn buren heeft Van Eeden overigens niet. „Ik woon hier om te wonen, niet voor de sociale contacten. Dat er wel eens wat voorvalt, zoals laatst die twee schietpartijen in de ArendshorSt. vind ik niet erg. Ik heb er toch geen last van? Als ze maar niet aan mij komen, dan vind ik het best. Mocht er iets gebeuren, dan ben ik daar op voorbereid. Ia, wapens heb ik in huis. Je gaat hier natuurlijk niet zo maar wonen. Inbrekers die mij tegenkomen mogen hopen dat ze er goed vanaf komen. Maar tot nu toe is er niets voorgevallen. Eén keer had ik last van mij bo venbuurman die om half een 's nachts ging timmeren. Toen ben ik op hem afgestapt en heb hem vriendelijk verzocht daarmee op te houden of anders zou ik hem naar beneden gooien. Toen was het meteen rustig." „Ik woonde hiervoor in een eenkamerflatje in de binnenstad en dat was nogal klein. Hier kon ik gelijk terecht, al was mijn salaris ei genlijk niet toereikend. Maar dat probleem is opgelost door hier samen met een vriend te gaan wonen. Er is niet veel te doen in de wijk, maar dat nadeel weegt niet op tegen de voor delen van een groot huis. Alhoewel ik het wel leuk zou \inden als er een kroeg of zo in de buurt was. dat zou al een groot verschil ma ken. Nu zie je groepjes jongeren altijd bij de snackbar in het winkelcentrum rondhan gen." Dolblij Noodgedwongen en tegen haar zin kwam Wendy Bavelaar anderhalf jaar geleden in de Als ze haar adres horen reageren ze wel eens verschrikt. Kijken haar met grote ogen aan en vragen dan wat haar in hemelsnaam bezielt om in de Condorhorst te wonen. Wat moet zo'n nette mevrouw in zo'n buurt vol gajes, zie je ze denken. 'Het is daar toch gevaarlijk?' „Gewoon absurd, die reacties", zegt Jea- nette de la Rie. „Ik heb hier in totaal 13 jaar gewoond en ze hebben me nog nooit aange raakt. De verhalen over al die a-socialen in deze buurt, daar kan ik me toch zó kwaad overmaken." Ze is uiterst tevreden met haar vierkamer flat op de zesde verdieping. Een mooi, groot huis met een prachtig uitzicht en een riant balkon. Ze zou niet meer willen ruilen met iemand uit de nieuwe Stevenshof, waar ze ook een paar jaar heeft gewoond. „Nee, daar beviel het me helemaal niet. Na zeven jaar hebben we ons huis verkocht en zijn hier te ruggekeerd. Het is hier veel gezelliger. In de Stevenshof gebeurt nooit wat. Ja. je hoort wel eens wat bij de buren. Maar ik vind dat wel leuk als ik 's zomers op mijn balkon zit en de buren hebben Corrie Konings op staan. Ge zellig toch?" De la Rie woonde dertien jaar geleden aan de Sperwerhorsj. Destijds een kinderrijke buurt vol jonge gezinnen. Die begon leeg te lopen toen de eerste huizen in de Sfevenshof werden opgeleverd. Vrienden en kennissen vertrokken» en de familie De la Rie besloot hen te volgen. Waar ze al snel spijt van kreeg. „We zitten nu al weer twee jaar in de Con dorhorst, een huis dat veel groter is dan die eengezinswoning in de Stevenshof. Het is hier prima. Ja. ze stoppen er wel van alles in. maar we hebben van niemand last. Al moet ik er eerlijkheidshalve wel bij zeggen dat ik hier niet zou willen wonen met kleine kinde ren. Als je buiten loopt zie je geregeld heroï- nespuiten liggen. En aan de andere kant van de galerij zou ik ook niet willen zitten. Daar wonen drugsverslaafden. Dat gezin was een tijdje geleden in het nieuws omdat zijn kind was overleden. Er stond methadoi5! in de koelkast, die hel kind had opgegeten." Jaren zeventig De Slaaghwijk is in de eerste helft van de ja ren zeventig gebouwd, als eerste onderdeel van de Merenwijk. Flats van vier tot tien ver diepingen hoog, gescheiden door brede 'groenstroken', met hier en daar een speel- plaatsje. De gemeente spreekt in een promo tie-advertentie over een 'ruim opgezette wijk met goede voorzieningen'. De meeste van de in totaal 1300 woningen zijn zeer ruim. De vier- en vijfkamerwoningen behoren tot de duurste van Leiden, in prijzen variërend van zo'n 700 tot 900 gulden per maand. „De woningen in de Condorhorst zijn de grootste die woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft", zegt W. de Waard, hoofd be wonerszaken van de WBL „Maar ze staan onderaan de voorkeurlijst van woningzoe kenden. Dus komen er zwakke groepen met de laagste inkomens terecht in de minst ge wilde en duurste woningen." De Slaaghwijk kreeg al gelijk na oplevering van de eerste flats een slechte naam. Veel flats werden gebruikt als 'wisselwoningen' De hal van de flat aan de Condorhorst was vijf jaar geleden nog smerig en de muren stonden vol met graffiti. Dat is veranderd. De Havikshorst: auto op de stoep en sleutelen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 47