Akkoord onderwijslonen stemt tot tevredenheid 'Appelvormige en te dikke vrouw heeft baat bij dieet' Binnenland Geen overheidssteun voor politieke partijen 'Oh, wat was dit zwaar' Bonden tegen sluiting afdeling van RDM Berg en Bosch toch failliet Oude vrienden in Bronbeek Directe aanpak misstanden zorgsector nu wel mogelijk Donald Duck niet als lamp 'Oud Strijders Legioen zet aan tot racisme' ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 h Persbureau CPO* Alleen ambtenarenbonden AbvaKabo en CFO hebben kritiek Het akkoord dat de onderwijsbonden en minister Ritzen (onderwijs) gisteren sloten over de onderwijssalarissen en de wachtgeldregelingen, is over het algemeen positief ontvangen. Bonden, bewindslieden en regeringsfracties zijn zich zeer tevreden over het uiteindelijke resultaat. alleen voor „nieuwe gevallen". De CDA-fractie in de Tweede Kamer, in november vorig jaar bij de behandeling van de on derwijsbegroting nog weinig en thousiast over ruime salarisver beteringen in het onderwijs, be oordeelt het akkoord als „ver rassend positief'. Ook rege ringspartner PvdA is buitenge woon tevreden over het ak koord, aldus woordvoerster Ne telenbos. De woordvoerders van de on- Het akkoord heeft tot gevolg dat jonge leraren vanaf 1 maart 1994 een aanzienlijke salarisver hoging krijgen, die kan oplopen tot 575 gulden per maand. Daar staat tegenover dat de werk loosheidsuitkeringen in het on derwijs worden verlaagd en in duur worden beperkt voor men sen jonger dan vijftig jaar. De nieuwe wachtgeldregeling, die op 1 januari 1994 ingaat, geldt Dodelijke schietpartij Nijmegen numegen» Een 31-jarige Nijmegenaar heeft gistermiddag een 34-jarige man uit dezelfde plaats doodgeschoten. De twee kwa men elkaar kort na het middaguur tegen. Zij kregen ruzie, waar na de 31-jarige een vuurwapen trok en het slachtoffer dood schoot. De vermoedelijke dader meldde zich daarna bij een dis trictsbureau van de Nijmeegse politie. Fusie NTI en Lekturama kost 40 banen breda» Uitgeverij Lekturama, onderdeel van het postorderbe drijf Maildex in Breda, en het Nederlands Talen Instituut (NTI) in Roosendaal gaan per 1 maart samen. Hierdoor gaan 40 van de 130 banen verloren. Voor de werknemers die hun baan verlie zen, zal zoveel mogelijk vervangend werk binnen Maildex wor den gezocht. Wegenbouwer Baars weer vrij Maastricht» De maandag aangehouden Limburgse wegenbou wer J. Baars is gisteren door justitie vrijgelaten. Volgens de offi cier bestond er geen aanleiding Baars langer vast te houden. De wegenbouwer wordt verdacht van valsheid in geschrifte en het uitdelen van steekpenningen-in de vorm van reizen. Wethouder In de Braekt, verdacht van het aannemen van die steekpennin gen, moet nog zeker tien dagen zitten. Van Inkel beticht van discriminatie Hilversum» KRO-radiopresentator Mare Stakenburg heeft bij het discriminatie-meldpunt in Utrecht een klacht ingediend tegen Veronica-presentator Jeroen van Inkel. De discjockey heeft on langs in een interview de Amerikaanse zanger Bob Dylan beti teld als „een jiddische oplichter." Daarmee is volgens Staken burg de grens van het fatsoen overschreden. Van Inkel heeft zich juist de afgelopen maanden nadrukkelijk uitgesproken tegen het toenemende] Fundamentele en praktische bezwaren DEN HAAG GPD Er komt geen algemene over heidssteun voor politieke partij en. Dat heeft het kabinet giste ren besloten. De bewindslieden hebben zowel „fundamentele als praktische bezwaren" tegen overheidssteun voor politieke partijen. Het besluit betekent dat de subsidies aan politieke partijen beperkt blijven tot ongeveer 7,5 miljoen per jaar. Dat geld wordt gebruikt voor speciale activitei ten zoals scholing, vorming, de wetenschappelijke instituten en de jongerenorganisaties. Lub bers vindt dat de onafhankelijk heid van de politieke partijen in gevaar komt als ze afhankelijk worden van algemene over heidssteun. „We gaan niet de goede weg op als de overheid Monte Carlo-Challenge ten einde monte carlo/noordwuk In de 'absoluut zwaarste Mon te Carlo-Challenge aller tijden' is de equipe Gammons/Easter gisterochtend in zijn MGA als eerste over de finish gekomen. Zondagochtend was de equipe vertrokken vanaf de boulevard in Noordwijk, eën van de zes startplaatsen voor de rally. De drieduizend kilometer lange race is een getrouwe kopie van de Monte Carlo Rally uit de ja ren '50 en '60, aldus mede-or ganisator Hans Herbschleb uit Sassenheim. „Qua stijl en sfeer ging het om autosport zoals die vroeger was." Als eerste van de Nederland se deelnemers, 26e in het alge meen klassement, kwam giste ren de equipe Van der Hey- den/Bekker in een Peugeot 404 in Monte Carlo aan. Twee de Nederlander was Guliker in een zwarte Jaguar, 36ste in het klassement. Negentigste werd de 82-jarige Nederlander Maurits Gatsonides, ooit win naarvan de Monte-Carlo-rally. Volgens Herbschleb hebben de deelnemers onderweg nogal te kampen gehad met mist en gladheid. Door alle moeilijkheden en obstakels onderweg kwam de gemiddel de snelheid van geen enkele deelnemer boven de vijftig ki lometer per uur uit. Van de 160 deelnemers vielen er 29 onderweg af. Al met al kan volgens de or ganisator de race het best wor den gekarakteriseerd met een citaat van deelnemer René Smeets: „Ik heb 27 uur achter elkaar aan het stuur gezeten. Wat was dat zwaar. Hierbij was de moderne Monte Carlo- rally een lachertje." derwijsvakbonden zijn zelfs niet ontevreden over de wachtgeld regeling. Die houdt weliswaar een verslechtering in, maar vol gens de bonden is de nu getrof fen regeling nog altijd beter dan de werkloosheidsuitkeringen die buiten het onderwijs gelden. Ook de Nahossers, de opstandi ge bond van beginnende lera ren, zijn tevreden over het be reikte onderhandelingsresul taat. De bonden hebben wel meer concessies gedaan dan ze van hun achterban mochten, zodat ze eerst nog de reactie van hun leden willen afwachten. De ABOP, de grootste onderwijs bond, liet wel weten dat ze de leden met klem zullen advise ren het akkoord te accepteren. De ambtenarenbonden Abva Kabo en CFO heben wel kritiek. Zij wijzen de verslechtering van de wachtgeldregeling af. Vol gens hen had de beperking van de werkloosheidsuitkeringen ook kunnen worden bereikt door maatregelen om het aantal wachtgelders te beperken, zon der dat de uitkeringen hadden hoeven worden aangetast. Een woordvoerder van het hoofdbestuur van de ABP zei zich te verbazen over de kritiek van de AbvaKabo, omdat een vertegenwoordiger van die bond, net als de ABOP deel uit makend van de vakcentrale FNV, steeds bij de onderhande lingen heeft gezeten. rotterdam gpd utrecht »anp sement zijn de lonen zekerge- steld. Aanvankelijk hadden de schuldeisers het faillissement aangevraagd, maar die trokken dat 17 februari op het laatste moment weer in. De rechtbank kende uitstel van betaling toe en er kwam een bewindvoerder, die vervolgens weer het faillisse ment aanvroeg. De Utrechtse rechtbank heeft gisteren het faillissement uitge sproken over het algemene zie kenhuis Berg en Bosch, het faci litaire bedrijf en het medisch centrum Berg en Bosch in Bilt- hoven. Het instituut kampt met forse schulden. Door het faillis- De Industriebonden van FNV en CNV leg gen zich niet neer bij de voorgenomen slui ting van de afdeling energiesystemen bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM). Gistermorgen maakte de RDM-di- rectie bekend dat bij de werf ongeveer 500 van de 1.197 arbeidsplaatsen zullen ver- dwijtjen. Volgens bestuurder H. de Vries van de In dustriebond FNV zijn er nog voldoende or ders om de afdeling energiesystemen open te houden. De RDM is onder meer in ge sprek met Shell voor de levering van vaten voor de vernieuwing van de raffinaderij in Pernis. De RDM maakt ook kans op kleinere orders die bedrijven als Deutsche Shell, Ve- ba, Q8, het metaalbedrijf Thyssen en Fluor binnenkort willen plaatsen. Een woordvoerder van de RDM ontkent niet dat er opdrachten in de markt zijn. „Bedrijfseconomisch is het echter niet ver antwoord om de afdeling open te houden. We hebben met man en macht geprobeerd werk binnen te halen, maar dat is niet ge lukt. De tijd raakt op een gegeven moment op." De Industriebond FNV noemt de argu menten van de directie volstrekt onvol doende en eist een bijgesteld plan. De in dustriebond van het CNV gaat op zoek naar alternatieven en noemt als mogelijkheid een „alliantie met de Franse en Italiaanse vatenbouwers tegen de twee Japanse con currenten". In het overleg tussen de bonden en de RDM over een sociaal plan zullen de bon den het afstoten van de vatenbouw aan de orde stellen. Volgens de industriebonden valt aan een ontslaggolf niet te ontkomen, maar willen zij het aantal betrokkken werk nemers minimaliseren. De werfdirectie wil in april het ontslag aanvragen voor maxi maal 500 werknemers. De Industriebond FNV kondigde gistermiddag na een beslo ten ledenraadpleging aan op 1 maart een demonstratie te houden. en de politieke partijen finan ciële banden aangaan", aldus de minister-president. Ook ziet Lubbers tal van prak tische bezwaren, want welke partij krijgt het meeste subsidie? Is het aantal leden maatgevend of het aantal zetels in de Twee de Kamer? „Voor je het weet kom je in onzuivere discussies terecht", aldus Lubbers. De voorzitters van de grote partijen in de Tweede Kamer vroegen in 1990 bij minister Da- les (binnenlandse zaken) om al gemene overheidssteun. Hun verzoek werd ingegeven door ledenverlies. Dales riep een spe ciale adviescommissie in het le ven die haar in september 1990 adviseerde de subsidies aan po litieke partijen beperkt te hou den. Het kabinet heeft dat standpunt nu overgenomen. arnhem» Oudgedienden drukken elkaar de hand tijdens de viering van het 130-jarig bestaan van Bronbeek, het koninklijk tehuis voor oud-mili tairen op het landgoed Bronbeek, nabij Arnhem. In de 130 jaar woonden hier ruim 6.000 militairen. foto anp ed oudenaarden den haag anpvoldoen: niet alleen ziekenhui zen en verpleegtehuizen, maar ook bijvoorbeeld dagbehande lingscentra en commerciële thuiszorgorganisaties. De bewindslieden van het mi nisterie van wvc gaan ervan uit dat de instellingen zelf in over leg met verzekeraars en patiën tenorganisaties de kwaliteit in het oog houden. Dit houdt on der meer in dat ze voldoende goed gekwalificeerd personeel in dienst moeten hebben. Bo vendien moeten ze jaarlijks een openbaar verslag uitbrengen over hun kwaliteitsbeleid. Het kabinet heeft gisteren inge stemd met het ontwerp Kwali teitswet Zorginstellingen. Deze wet maakt het mogelijk dat de geneeskundige inspectie direct ingrijpt bij misstanden die ern stig gevaar opleveren voor de veiligheid en gezondheid van de patiënten. De wet legt de verantwoorde lijkheid voor de kwaliteit van de zorg in eerste instantie bij de betrokkenen. Alle instellingen zullen in de toekomst aan een aantal wettelijke eisen moeten Haarlem» arthur maandagzijn gemaakt. Daartoe was weliswaar toestemming gege ven, maar de verspreiding moest tot het toenmalige Joego slavië beperkt blijven. Volgens de Haarlemse presi dent kunnen alle vijf gedaag den, waaronder een bedrijf uit IJmuiden, zich er niet op beroe pen dat ze te goeder trouw wa ren. Van handelaren in speel goed en geschenkartikelen mag worden verwacht dat ze onder zoek plegen naar de rechtma tigheid van de aangeboden waar. De PVC-modellen moeten van de Nederlandse markt ver dwijnen en de importeurs moe ten een voorschot op een scha devergoeding betalen ten be drage van 25.000 gulden. Een groep ondernemers mag in Nederland geen lampen meer op de markt brengen van Walt Disney-stripfiguren. Dit heeft de waarnemend president van de Haarlemse rechtbank, mr. J. J- Matthijsse. gistermiddag in een kort geding bepaald. The Walt Disney Company uit de VS was wegens merkinbreuk naar de rechter gestapt. De on derneming stelde vorig jaar vast dat er illegale PVC-modellen van Mickey Mouse, Minnie Mouse, Donald Duck en Pluto op de Nederlandse markt ver schenen. soms omgebouwd tot lamp, pie bleken in de periode 1988-1991 in Zagreb (Kroatië) te Zaadstra verrast over onderzoek vruchtbaarheid ans bouwmans 'Ben ik een appel of een peer?' Die vraag zal heel wat vrouwen bezig houden, nu is gebleken dat vrouwen met een peervor mige gestalte eerder zwanger raken dan die met een 'appel lijf. De Leidse onderzoekster drs. Baukje Zaadstra - „zelf een echte peer" - heeft na een on derzoek onder vijfhonderd kunstmatig geïnsemineerde vrouwen geconstateerd dat er een verband is tussen de verde ling van vetweefse! over het li chaam en vruchtbaarheid. Bij de vijfhonderd vrouwen die aan het onderzoek meede den - en die elke cyclus werden geïnsemineerd - heeft Zaadstra bijgehouden na hoeveel menstruele cycli ze in verwach ting raakten. Van de extreme peren was 63 procent binnen een jaar zwanger. De 'superap pels' bleven steken op slechts 32 procent. De onderzochte groep komt overigens min of meer overeen met de doorsnee Ne derlandse vrouw en zou een in dicatie kunnen zijn van de ver deling van 'appels' en 'peren' in Nederland: 60 procent 'peervor mig' en de rest 'appelvormig''. Dit onderzoek is volgens Zaadstra, verbonden aan het Nederlands Instituut voor Prae- ventieve Gezondheidszorg van TNO in Leiden, de eerste studie naar vetverdeling en vrucht baarheid. Het resultaat, dat in het Britse wetenschappelijke tijdschrift Medical Journal wordt gepubliceerd, heeft haar min of meer verrast. Ze had niet gedacht dat er zo'n groot ver schil in vruchtbaarheid zou zijn tussen vrouwen met een ex treem peer- of appelvormig li-_ chaam. Waarom vrouwen met een in verhouding stevige buik minder snel zwanger raken is nog on duidelijk. De onderzoekster: „Uit de literatuur is bekend dat een opstapeling van vet in de buikholte eigenlijk een meer mannelijke vorm is. Denk aan het bierbuikje. Het is waar schijnlijk een kwestie van hor monen." Vervolgonderzoek moet echter uitwijzen of het voorkomen van meer mannelij ke hormonen, androgenen, bij de 'appels' inderdaad een nega tief effect heeft op de vrucht baarheid, meent Zaadstra. Over de praktische toepas baarheid van de door haar ge constateerde invloed van vet verdeling op vruchtbaarheid kan Zaadstra weinig vertellen. „Je constateert dat vetverdeling er iets toe doet, net zoals lengte en gewicht dat ook doen. Wat een behandelaar van een vrouw met vruchtbaarheidsproblemen daarmee kan, weet ik niet. Dui delijk is wel dat een vrouw die én te dik is én appelvormig ze ker baat heeft bij afvallen om de vruchtbaarheid positief te beïn vloeden." 'Geen andere route voor chloortreinen' den haag gpd Minister Maij (verkeer) ziet geen andere alternatieve route voor chloortreinen die door het Gooi gaan rijden. Het volledig mijden van dichtbevolkte gebie den door goederentreinen is praktisch gezien onmogelijk, schrijft de minister in antwoord op vragen van de WD-Tweede Kamerleden Franssen en Te Veldhuis. De kamerleden hadden hun ongerustheid geuit over het uit gelekte voornemen van de NS om de bestaande route van de chloortreinen om te leggen door het Gooi. Volgens Maij is door werkzaamheden in Utrecht de bestaande route niet te handha ven. Maij vindt het 'jammer' dat de pers door publicaties de be sluitvorming van de NS heeft doorkruist. Met de betrokken gemeenten is inmiddels contact opgenomen en ook met de commissaris van de konigin van Noord-Holland, Van Kemena- de, is overleg geweest. arnhem «gpd De Arnhemse jongerenorgani satie De Vonk heeft tegen het ONTDEK DE 60e LENTE 4.000 m? overdekte voorjaars- net schitterende arrange menten in een grote verscheiden- jan bolbloemgcwassen Gezellige consumentenbeurs Groei Et Bloei-info Zelf via ilingklok bloemen en planten kopen Kindertuin met boerderijdieren NttKmitl Jeugd fomfy h Ooëgoïg Optningitijdm 20-2* 'eb» 9-18 uur 26-28 trbf 9-18 uuf DE LENTE BEGINT IN BOVENKARSPEl 20 t/m 28 februari 1993 Oud Strijders Legioen (OSL) een klacht over vreemdelingenhaat ingediend. Leden van De Vonk ontdekten in OSL-publicaties passages die aanzetten tot ra cisme en vreemdelingenhaat. Ze hebben de Arnhemse officier van justitie gevraagd een onder zoek lil te stellen De gewraakte teksten staan in jaargang '92 van het blad 'Sta Vast'. De actievoerders van De Vonk, een organisatie tegen fas cisme, racisme en seksisme, storen zich onder meer aan de zinsnede: „Er was zegge en schrijve één jongen in de zaal, die het voor Nederland en de Nederlanders durfde op te ne- De auteur van het artikel was volgens De Vonk secretaris van Kring Arnhem voor de Centrum Partij en werd ooit samen met leden van het Actiefront Natio nale Socialisten opgepakt we gens verboden wapenbezit. De Vonk hoopt naast vervol ging van het OSL te bereiken dat enkele prominenten afzien van een bijdrage die ze toezeg den aan de landelijke OSL-bij- eenkomst op 13 maart in Den Haag. Het gaat daarbij om de Haagse hoofdcommissaris van politie J. Brand en commissaris van de koningin in Friesland, H. WiegeL

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3