ZATERDAGS BIJVOEGSEL derby van San Siro M TtRDAG 20 FEBRUAR11993 In Milaan is praten over voet bal netzo gewoon als elders praten over het weer. En altijd staat die tweestrijd centraal: AC Milan-Inter. De teams spelen in hetzelfde stadion, maar gebrui ken elk een eigen naam: San Si- ro voor Milan, Guiseppe Me- azza voor Inter. Dit seizoen is sprake van een ongelijke strijd. Inter ligt in de competitie ver ach ter en in het toernooi om de beker tikte het team van Gullit, Rijkaard en Van Basten de ri valen van het veld. De Inter- fans werden almaar stiller. Tot maandag, toen Dennis Berg kamp en Wim Jonk hun over stap naar Inter bekend maak ten. De Interisti geloven er weer in. Milan-Inter wordteen Hol lands onderonsje. FOTO'S HANS VAN WEEL ang leve de Hol landse derby!' Sinds een paar da gen heeft Milaan de mond vol van de komst van Dennis Berg kamp en Wim Jonk naar Inter. De dubbele transactie schenkt nieuwe impulsen aan de twee strijd, die het leven in de Noordi- taliaanse metropool dagelijks kleur geeft. „Overal in de wereld wordt over het weer gesproken. Behalve in Milaan, daar is de ri valiteit tussen Milan en Inter het makkelijkste onderwerp om aan te boren. Iedereen "kan meepraten", meent een loog uit de Lombardijse hoofd stad. Op Piazza San Babila, in het hartje van Milaan, werpen keurig uitziende managers elke dag vluchtig een blik in het ro se sportdagblad. Voordat ze aan hun dage lijkse arbeid beginnen, willen ze deze week alles te weten komen over de twee aan winsten van Inter. Dat komt altijd van pas, want overal wordt over voetbal gesproken en worden de kwaliteiten van Milan afgewogen tegen die van Inter, en omgekeerd. Milan- voorzitter Berlusconi beweert dat een goede inwoner van Milaan hoopt dat zijn eigen club kampioen wordt met de stadsrivaal als goede tweede, maar in de praktijk verwensen beide groepen eljcaar op ludieke wijze naar de hel. Het transfernieuws werd op een handig mo ment wereldkundig gemaakt, want de Milan- fans genoten nog na van de dreun (3-0) die aan de rivaal was uitgedeeld in de Italiaanse beker. De Inter-fans kunnen nu weer met de borst vooruit lopen. UlT HUN HOLEN Een kiosk-houder op het monumentale plein kan de kranten bijna niet aanslepen en lacht zijn tanden bloot: „Ik dacht al dat ze waren vertrokken uit de stad. Ik had ze al een week niet gezien. Voor hen is het seizoen al voor bij, maar nu komen ze weer uit hun holen: de Interisti Het lijkt wel of Inter de Europa Cup heeft gewonnen, zo trots zijn ze. Ze denken dat ze met Jonk en Bergkamp niets meer te vrezen hebben. Ik zal ze waarschuwen, want één zwaluw maakt nog geen zomer. Volgen de wèek lopen we weer een puntje uit in de competitie. We gaan dit jaar ailes winnen." De kiosk-houder is voor alle duidelijkheid een Milanista. Ook voor hem kwam de trans- fer als geroepen: „Ik voelde de belangstelling voor het voetbal afnemen. Ik verkocht veel minder kranten omdat de competitie is be slist. Maar nu kopen de Inter-fans ook weer kranten." Hij neemt zijn klanten met een andere voorkeur maar al te graag in de maling. Milan (in Italië zijn de voorletters AC onbe kend) is superieur aan zijn rivaal en breekt elke week records. Dat is voor de trouwe fans weieens anders geweest. Tien jaar geleden ontbrak de roodzwarte ploeg op het hoogste niveau na een pijnlijke degradatie. Toen wer den de Milanistibijna elke dag voor schut ge zet. Aan die tijd worden ze niet graag herin nerd. Of eigenlijk toch, maar dan om een speci fieke reden: toen Milan in de Serie B uit kwam, trok het ook volle stadions en vaak zelfs meer publiek dan Inter. „In die tijd is de basis gelegd voor de wil om nu alles te win nen. De Milan-fans zijn toen zo verschrikke lijk vernederd, dat ze nu revanche nemen. Ze willen dat hun club alle records van Inter overtreft", aldus de journalist Sergio di Cesa- re van het Milanese sportdagblad La Gazzetta dello Sport. De scheidslijn tussen de twee supportersgroepen loopt dwars door de stad. In het algemeen wordt gesteld dat AC Milan de volksclub is en Inter die van de hogere klassen. Maar dit klopt niet met de werkelijk heid. Families worden verscheurd door deze tweestrijd en veel vriendschappen zijn er door verbroken. Er zijn geen specifieke bol werken van een van beide clubs in de stad aan te wijzen, alleen in de periferie is de voorkeur voor Milan aantoonbaar groter. De scheiding loopt door het hele schierei land. In Zuid-Italië is de provincie Apulië (met de hoofdstad Bari, FC Groningen weet er alles van) een typische Inter-streek, terwijl in de buurt van Venetië en op Sicilië Milan een zeer grote aanhang bezit. Maar overal le ven de Milan- en Inter-fans naast elkaar en vooral met elkaar samen. De rivaliteit wordt elke dag tot een ludieke burgeroorlog verheven. Het karakter ervan is sportief. Meteen na de terugkeer op het hoogste niveau van AC Milan besloten de supportersgroepen een vredespact te sluiten. Vandalisme komt bijna niet voor. Op de hoogtij-dagen, wanneer de rivaliteit in het San Siro wordt uitgevochten, lopen de fans van beide groepen door elkaar naar het sta dion. De voorkeur blijkt uit even felle als hu moristische discussies en uit spandoeken met uitdagende teksten. Een derby-dag begint al vroeg op het Domplein. Daar komen de fans uit alle delen van het land bijeen om te poseren op de trappen voor de kathedraal. De echte Mila- nees blijft meestal tot het middaguur thuis en schaart zich zo laat mogelijk onder de massa. Het onderschejd tussen de Milanezen en de rest van de bevolking (de boeren) blijft be staan, zelfs als ze onderdeël zijn van dezelfde aanhang. Volwassen mannen dossen zich uit in de kleuren van hun favoriete club en zin- gen hun stemmen schor. Vrouwen passen de make-up op hun gezicht aan de clubkleuren aan. Het enthousiasme doet kinderlijk aan. De derby doet denken aan een vrolijke land dag. De meest sarcastische fans trekken na afloop van de wedstrijd door de stad met een lijkkist, waarop de vlag van de verliezende ploeg is gedrapeerd. Een dag later beginnen de voorbereidingen voor de volgende slag. Bij een 'ouderwetse derby' moet in het najaar het stadion worden omgeven door mistflarden en de geur van ge pofte kastanjes uit de kraampjes opstijgen, in het voorjaar moet het stadion baden in een lentezon en het zoet van het snoepgoed op stijgen. Zo was het in de tijd van Faas Wilkes en zo moet het ook in het Hollandse tijdperk blijven. „Er is niets mooiers dan een derby winnen. Je kunt dan een half jaar weinig meer fout doen bij je fans", zegt Ruud Gullit over het toptreffen. In de afgelopen jaren werd Inter- Milan beschouwd als een ver kapte Duitsland-Nederland. Im mers, Milan drijft vooral op de Nederlandse toppers Marco van Basten, Frank Rijkaard en Ruud Gullit, terwijl Inter jarenlang pro beerde aan te haken met Duitse troeven als Matthaus, Brehme, Klinsmann en Sammer. Die Duitsers zijn inmiddels allemaal vertrokken. Vanaf volgend seizoen wordt dit toptreffen een Nederlands on deronsje. „Ik denk dat er geen mooier compliment voor het Ne derlandse voetbal bestaat, dan het gezicht van de Milanese der by te mogen bepalen. De derby als Holland Promotion, nog nooit heeft een land zo'n stem pel op zo'n beladen wedstrijd kunnen drukken. Straks zal Bergkamp wor den vergeleken met Van Basten en Jonk met Rijkaard. Dag in, dag uit", aldus Di Cesare. Het wordt toch een bijzonder jaar, want met een nieuwe landstitel zal Milan Inter ein delijk achterhalen in het aantal behaalde scu- detti. Vanaf 1938 had Inter er altijd meer. Het dertiende kampioenschap betekent de gelijk maker. „Maar dat is tijdelijk", zegt een Jnte- rista. „Inderdaad", reageert een Milan-fan ad rem. „Volgend jaar nemen we eindelijk de leiding: 14-13." De eerste derby in het nieu we seizoen zal er één zijn van een nieuw tijd perk. De rest van het land ziet het sceptisch aan. Het Romeinse dagblad Corriere dello Sport parodieerde deze week op de term 'Tangen- topoli' (Smeergeld-stad) en noemde Milaan 'Miliardopoli' (miljarden-stad). In een tijd waarin iedereen moet bezuinigen, wordt door Milan en Inter met geld gesmeten om verder afstand te nemen van de rest van het land. Met name Juventus zou het slachtoffer zijn. maar deze club beschikt over verreweg de grootste aanhang (hoewel in Turijn ver rassend in de minderheid) in het land. De populariteit van eigenaar Gianni Agnelli blijft ook onaantastbaar. De FIAT-directeur wordt beschouwd als de vader des vaderlands. Ver geleken bij hem is Milan-baas Silvio Berlus coni een ordinaire parvenu, nouveau-riche. De lnter-voorzitter wordt omschreven als de 'kok van Agnelli', omdat hij als directeur van een restauratie-bedrijf ook maaltijden levert aan enkele bedrijven van het FIAT-concern. Van een competentiestrijd tussen deze in dustriële grootmeesters zal nooit sprake zijn. „Dat zijn verzinsels van buitenlanders, die niet weten wat er in dit land leeft. Agnelli staat boven alle partijen, Berlusconi is duide lijk onderdeel van de socialistische kliek van Graxi, die Milaan in een slecht daglicht zet. Agnelli heeft geen vijanden, Berlusconi wel. Veel mensen hebben vanwege Juventus me delijden met Agnelli en hopen tegelijkertijd dat Milan eens onderuit gaat", zegt Di Cesa- Als voorbeeld van de toenemende afgunst jegens Milan en Berlusconi haalt hij het sati rische weekblad Cuore aan. Daarin wordt een top tien opgemaakt van zaken, waarvoor het waard is om te blijven leven. „Elke week staat heel hoog de wens om Milan nog eens uit de Serie B te zien degraderen, want uit de Serie A hebben de Inter-fans al twee keer meegemaakt. Dat is niet zo leuk meer, maar Milan in de derde divisie, dat willen ze nog wel meemaken." Bergkamp en lonk weten zich bij voorbaat gesteund door een groot deel van het volk voor deze bijzondere mis-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37