Een beetje nonchalant mag Mode jf .ZATERDAG 20 FEBRUARI 199359, 35_ De colberts zijn vrij traditioneel ren toch heel opvallend. De vrijetijdsmode ziet er nonchalant en soms wat avontuurlijk uit. ningen en in diverse (wat vale) kleuren: zwart, wit, oranje, rood, paars, chocoladebruin, mos groen en grijs- of mintgroen. Onafscheidelijke partners van de spijkerbroek zijn ook de tra ditionele spijkerjasjes en spij kerhemden. Deze gaan even eens weer terug naar hun 'roots' dank zij de wat kleinere zakken. In plaats van een spijkerjasje kan komende zomer ook heel goed een mouwloos jasje als een soort bodywarmer over het hemd worden gedragen of een wat langere, openvallende de- nimhes zonder mouwen. Een stuk fleuriger zijn de fanta- siespijkerhemden. Ze zien er uit alsof ze zijn gemaakt van de laatste restjes stof uit grootmoe ders naaidoos, vol vlakken met contrasterende kleuren en ver schillende (bloemetjes)dessins, aangevuld met cartoonachtige borduursels. Base-balljacks worden bij voor keur gedragen met een T-, polo- of sweatshirt, maar dan wel in rugby- of base-ballstijl met enorme teksten en emblemen. Helemaal 'af is zo'n combinatie pas met een origineel base-ball- jack, wederom afgeladen met reusachtige teksten, cijfers en emblemen, of met een stoer zwart leren motorjack vol ritsen en metalen drukknopen. Sportieve denimhemden. foto tripper Ontwerper Helmut Lang gebruikt voor zijn zomerkleding, die is geïnspi reerd op de Flower Power, allerlei synthetische materialen, foto afp Grapjes Kleurige mannenmode biedt alle ruimte om te experimenteren Creativiteit. Daar draait het om in de mannenmode. Creativiteit van de consument wel te verstaan. De mode levert de ingrediënten en het is aan de man om daarmee te experimenteren en outfit samen te stellen. Voorschriften zijn er niet. Evenmin als duidelijk afgebakende trends. Er is maar één voorwaarde: het geheel moet vrolijk en een beetje nonchalant zijn, voor saaie Pieten is geen plaats in de voorjaars- en zo- mermode van 1993. naam 'blikvanger' niet echt. De uni's en faux-uni's worden hooguit afgewisseld met kleine pied-de-poule- en pepita-ruitjes en vage Prince-de-GaJles-ruiten of vrolijker streepdessins en wat landelijk aandoende ruitjesmo- Modern schilderij Dat geldt zeker niet voor de overhemden, die kunnen niet bont genoeg zijn. Een beetje modieuze man schaft toch ten minste één hemd aan met een all-over ornamenteel of vlek- dessin, met kleine dasprints of juist grote abstracte figuren als van een modem schilderij. Of een hemd met uitbundige bloe men- en fruitmotieven, met af beeldingen van schelpen en vis sen, zwart/witte fotoprints, huishoudtextielruiten en -stre pen, houdhakkersruiten of nop pen. Zijn sommige prints zo hard van tint dat ze in de verte doen denken aan de Pucci-dessins uit de jaren zeventig, andere ma ken juist een wat verwassen in druk. Wat de hemden wel met elkaar gemeen hebben is de be lijning: die is vrij royaal met een normaal boord of een button- downkraag met iets langere punten. Zo'n gedessineerd hemd kan ook prima worden gedragen worden onder een sportieve blouson of parka bij voorbeeld met niet al te felle kleurvlakken of contrasterende voering en 'versierd' met grote (klep)zak- ken, een capuchon en koord- sluitingen. Vooral in het voor jaar, als er nog menig buitje valt, zijn de nieuwe jacks met een rubberized coating of de sportieve korte jassen van olie doek of glanzend nylon behalve modieus ook heel praktisch. Heet sop Het overhemd moet wel af en toe worden vervangen door een tricot-shirt. Polo-shirts (bij voorkeur met brede verticale strepen), dunne truitjes met een kraag en een korte rits, turtle- neck- en coltruien, maar vooral foto gpd De nieuwe zomermode voor de man krijgt een extra vrolijk accent door de grappige accessoires. Je moet er soms een bril bij op zetten om ze goed te kunnen onderschei den, maar met name de kleine dasprints zijn die moeite wel waard. Op sommige dassen komen we komische striphelden, zoals Snoopy of Lucky Luke tegen, maar ook allerlei andere fantasiediertjes of 'vreemde' voorwerpen. De sokken vragen ook wat meer aandacht dan normaal. En dan vooral de sokken met een asymmetrische afbeelding er op, die te zamen een symmetrisch geheel vor men. Zoals de sokken met twee kussende figuurtjes, die de drager min of meer nood zaken de hele dag de voeten stijf tegen el kaar aan te houden. Fraai gedessineerde overhemden uit de collectie van HOM. veel royale T-shirts steken de geweven hemden flink naar de kroon. Ook voor deze shirts geldt dat ze er uit moeten zien alsof ze al vele malen in het he te sop hebben gelegen. Ogenschijnlijk behoorlijk ou derwets maar een echt mode item zijn de tricot-shirts in in- terlock-stijl: geribbelde hemden in gemêleerd beige of grijs, met een klein boordje en knoopjes aan de hals. Ze doen een beetje nostalgisch en vooral landelijk aan, zeker als ze worden ge combineerd met een gilet. Amerikaans De jeanssector is op en top Amerikaans. Alsof de modema kers willen zeggen: een spijker broek verdient pas de naam jeans als-ie er uitziet als de broek van een rodeo-rijder. Het authentieke, vrij strakke heup model met zijn aansluitende pijpen is weer helemaal in. Hoewel merendeels nog in een gewassen variant zijn er voor de 'echte liefhebbers' zelfs weer ongewassen, diep-indigoblauwe jeans, die pas na de eerste was beurt wat soepeler worden. De bijpassende spijkerhemden zijn al net zo diep donkerblauw en eveneens stijf als een plank. Verder biedt de zomermode tal loze jeans in verschillende belij- Gebloemde polo uit de collectie van Esprit. foto pr. Sokken met hele verhalen er op of als verleng stuk van de sportschoenen kortom: de sok is de moeite waard geworden. foto pr Zelfs in de 'formele' city-kleding is kleur troef. Vooral de aqua- tinten en petrol, maar ook har de kleuren biljartgroen en rood of juist wat zachtere aardkleu ren en vergrijsde pastels (wijn rood, abrikoos, koraal, zalm, li la, lindegroen, geel, kiezel, zand en bruinnuances) laten de losse colberts behoorlijk in het oog springen. Het wordt allemaal nog span nender als dergelijke jasjes wor den gecombineerd met broeken in een contrasterende, evenzeer opvallende tint (waaronder zwart) of met een rijk gedessi neerd overhemd. De vormgeving van de jasjes en de broeken is vrij traditioneel: colberts hebben een één- of drieknoopssluitingmiddenvoor of een zesknoops overslagslui ting met een normale revers- kraag en pantalons hebben doorgaans niet al te diepe bandplooien en vrij rechte pij pen die royaal.op de schoenen vallen. Ook de dessins verdienen de V- Bonte dassen geven een eenvoudig overhemd een modieus aaentje^

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 35