Nieuw fenomeen: Shaquille O'Neal Remco Torken zit best in Brabant Sport t ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 9a3 27 -CHEF ROB ONDERWATER. C Remco Torken plukt de dag. Hij geniet van het leven als profvoetballer. Een beetje trainen, een lekker wedstrijdje voetballen en voor de rest doen waar je zin in hebt.' Slechts één minpuntje kleeft er aan het door de 21-jarige Leidenaar geadoreerde circus: spelen met het tweede elftal op een doordeweekse avond. Potjes die zich in het schemer afspelen voor een handvol toeschouwers. De angst dat Torken dit seizoen bij FC Den Haag werd veroordeeld tot de kelder van het profvoetbal bracht hem vorige maand naar TOP. Daar, in het rustieke Brabant, maakt de huurling momenteel furore. Drie duels gespeeld, vijf punten en vier doelpunten van zijn voet. Remco Torken behoort nog steeds tot de stal van FC Den Haag. Aan het eind van het sei zoen kan hij zo weer worden op geëist door zijn eigenaars. Als in de Residentie de eredivisie weer wordt bereikt, koestert Torken daartegen geen enkel bezwaar. Maar momenteel zit Torken best in Brabant. De problemen van FC Den Haag, waar trainer en spelers elkaar in de media met modder besmeuren, gaan goed deels langs hem heen en boven dien wordt hij in Oss op handen Geen moment twijfelde Rem co Torken toen trainer Piet Schrijvers hem verzocht bij TOP op huurbasis te komen spelen. De oud-speler van Leiden en UVS kwakkelde met zijn zelfver trouwen en ergerde zich aan trainer Nol de Ruiter, die hem bij s liet wegkwijnen. „Ik weet ook wel dat TOP geen top club is, maar dit is de enige ma nier om jezelf in de kijker te spelen," vindt hij. Beleid Bij FC Den Haag had hij het wel gezien. Oorzaak: het beleid van voormalig bondscoach De Rui ter. „Ik zag de bui al hangen tij dens de zomervakantie. Toen las ik in de krant een bericht dat De Ruiter was aangesteld bij Den Haag en dat hij ook nog eens een spits (Zier Tebbenhof van SW, red) meenam. De Rui ter kon het natuurlijk niet ma ken mij te verkiezen boven zijn eigen aankoop." En raakte Torken zodoende op een zijspoor. „Het stak me vreselijk dat Tebbenhof telkens werd opgesteld, terwijl-ie op de training geen flikker uitvoerde. Het is een makkelijke jongen, Zijn voornaam vonden zijn ouders in de Koran en betekent zoiets als 'kleintje'. Dat mag niet al te letterlijk worden genomen, want Shaquille O'Neal steekt twee meter en vijftien centimeter boven het aardoppervlak uit. What's in a name? Wel, dat zal morgen duidelijk worden, wanneer de sterspeler van de Orlando Magic zijn opwachting maakt in de All Star Game van de National Basketball Association. Samen met andere sterren als Michael Jordan, Charles Barkley en Karl Malone. De All Star Game in Salt Lake City wordt live in Nederland uitgezonden door Sportnet en begint morgenavond om 12 uur onze tijd. Shaquille Rashan O'Neal ver toont zich in het openbaar graag in een peperdure leren jas met op de rug het logo van Su perman. Nu hoeft de jongste ster aan het NBA-firmament (de professionele basketbal divisie in de VS) dat niet te doen om op te vallen. Daarvoor staat zijn frame van 2.15 meter en 135 ki lo wel garant. Bovendien kent iedereen in de Verenigde Staten inmiddels ongetwijfeld zijn ge zicht, want er is praktisch geen tijdschrift of krant te bedenken, of er heeft de afgelopen maan den wel een verhaal over de pas 20-jarige Shaquille O'Neal inge staan. Daarmee werd gehoor gege ven aan de wens van het pu bliek, want heel basketbalmin- nend Amerika ligt ademloos aan de voeten van de man, die morgen centraal zal staan onder de schijnwerpers van het Delta Center in Salt Lake City, Utah. En dat mag opvallend worden genoemd, want het gebeurt niet zo gek vaak dat een rookie, een eerstejaars prof, wordt gekozen in een van de twee startende vijftallen van de All Star Game, het hoogtepunt van het jaarlijk se show-weekeinde in de NBA. In de geschiedenis van de All Star Game, die teruggaat tot 1951, gebeurde het slechts der tien keer eerder en op een enkele uitzondering na be trof het steeds spelers die aan het begin van een fantastische loopbaan stonden. Michael Jordan, Isiah Thomas, Magie Johnson en langer geleden on der anderen Wilt Chamberlain en Oscar Robertson werden in hun eerste seizoen ook geko zen in de startende vijf. Door de fans, zo wil de traditie. „Ik ben blij dat de mensen mij zo graag mogen", was het bescheiden commentaar van Shaquille O'Neal toen bleek dat hij als startende center bijna 250.000 stemmen meer had ge kregen dan Patrick Ewing, let terlijk en figuurlijk de grote man van de New York Knicks. Afge lopen zondag nog stonden de twee giganten tegenover elkaar in de Orlando Arena. De thuis club won na drie verlengingen (102-100), maar had dat vooral te danken aan het feit dat Ewing vlak voor het einde van de eer ste verlenging tegen zijn zesde, fatale persoonlijke fout was aangelopen. Ewing namelijk had Shaquille O'Neal compleet uit de wedstrijd gespeeld. Mis schien wel als een soort wraak op het publiek dat de eerste jaars multimiljonair de voor keur gaf. Mogelijk dat een enkeling de wedstrijd werd op de natio nale televisie uitgezonden spijt heeft gekregen van zijn keuze, maar de we tenschap dat Pat Riley, r de coach van de ooste- lijke All Star-ploeg, Ewing bij zijn 'reserves' fY* heeft gekozen, maakt veel goed. Niet dat O'N- P-H eal een verkeerde keuze i-,_i zou zijn, want daarvoor is het optreden van O'Shaq Attack', zoals hij vaak speels wordt ge- noemd, tot nu toe veel te indrukwekkend. In vier statistische catego rieën cijfers betekenen nu eenmaal veel, zo niet alles in de Amerikaanse sport staat hij in de top-10. Een prima presta tie voor een eerstejaars. Hij staat bij de beste tien op de top- scorerslijst (gemiddeld ruim 23 punten), is tweede in schotper centage (57 procent), tweede re- bounder (meer dan 14 gemid deld) en derde schotblokker (4 per wedstrijd) in de van talent overlopende National Basket ball Association. Echt verrassend is dat eigen lijk allemaal niet. Shaquille O'Neal was al een absolute ster tijdens zijn college-loopbaan op Louisiana State en iedereen 'wist' dat hij een gouden toe komst voor zich had. Hij besloot LSU, de school waar ook de Ne derlander Geert Hammink speelt, na zijn derde jaar te ver laten. Dat zorgde voor behoor lijk wat onrust in de NBA, want zo ongeveer alle 27 de clubs wil den hem hebben. Nu heeft de NBA een uiterst ingenieus, maar ingewikkeld systeem om te bepalen welke club als eerste mag kiezen tij dens de zogenaamde draft, die kort na afloop van de finale in juni wordt gehouden. De ploe gen die de playoffs niet halen (negen stuks) maken de beste kans. Zij melden zich een maandje eerder voor een soort loterij. De Orlando Magic kwam daaruit in mei vorig jaar als winnaar tevoorschijn en vanaf dat moment stond het vast wie de ploeg uit Florida zou kiezen. Restte slechts een enkele vraag. Wilde O'Neal wel voor de Magie spelen en zo ja, konden beide partijen het eens worden over een contract? Het antwoord op beide vra gen was 'ja', maar Orlando moest diep, heel diep in de bui del tasten om aan de financiële eisen van O'Neal te kunnen vol doen. Een aantal spelers moest worden verkocht (de NBA kent een salary cap", een maximum bedrag dat per ploeg aan de spelerssalarissen mag worden besteed) om O'Neal te kunnen inlijven en hem qua banksaldo tevreden te stellen. De handte keningen werd gezet onder een overeenkomst van liefst 40 mil joen dollar voor zeven jaar, een bedrag dat nog nooit eerder voor een rookie werd neerge legd. O'Neal hits Shaqpot kopte een locale krant ludiek. 'A Star was Bom'. En dat voel den de topmanagers van diver se bedrijven ook. Zij verdrongen zich voor de deur van O'Neal en zijn zaakwaarnemer om hem te strikken voor hun commerciële boodschappen. En O'Neal? Die lachte in zijn vuist. Hij had maar voor het kiezen en besloot zijn 'smoel' voor minimaal twee drie miljoen dollar per seizoen te verhuren aan ondermeer Spalding basketballen, Reebok schoenen en Pepsi Cola. Het zou geen verbazing hoeven te wekken, wanneer hij binnen een paar jaar Michael Jordan, de superster op de commencië- le markt, naar de kroon steekt. Op sportief gebied zal hij nog even genoegen moeten nemen met het bespelen van de tweede viool. De Orlando Magic mag dan dankzij zijn inbreng de kel der van de Atlantic Division hebben verlaten en zich waar schijnlijk voor het eerst in de clubgeschiedenis gaan plaatsen voor de playoffs; aan een NBA- kampioensring hoeft hij voorlo pig nog niet te denken. Maar dat zal ons 'kleintje' met zo n fors gevulde buidel voorlo pig een zorg zijn... Remco Torken bloeit op In Brabant. De Leidenaar lonkt nog altijd naar de eredivisie. foto henk bouwman die donders goed beseft dat hij door de trainer is meegenomen. Dan is je kostje in veel gevallen gekocht en hoef je je niet te be wijzen." Slechts vier wedstrij den bepaalde Nol de Ruiter zijn keus op Torken. Volgens eigen zeggen voldeed hij aan de ver wachtingen, maar een blessure stootte hem weer uit de eerste elf. Eenmaal fit zag De Ruiter Torken niet meer staan. Waarna TOP in beeld verscheen en de karaktervoetballer naar Oss lok te. Vreugde en verdriet zijn in de voetballerij vaak door een dun wandje gescheiden. Waar hij FC Den Haag in de vergetelheid raakte, wordt Remco Torken beneden de rivieren zeer ge waardeerd. „Toen ik daar voor het eerst kwam, liep direct de hele kantine leeg om mij te feli citeren. De mensen zijn vrese lijk aardig. En elke week een vol huis, hè. Goed, het zijn er dan hooguit 3000. Maar dat is meer dan FC Den Haag nu trekt en ook veel meer dan die dertig fa milieleden bij de reserves." Schrijvers Hij beschouwt TOP als een op stap naar iets beters. „Want het is gewoon een veredelde ama teurclub, dat merk je aan alles. Er wordt bijvoorbeeld maar vier keer getraind. En de wijze waar op dat gebeurd is een profclub onwaardig. Schrijvers geeft wat positiespelletjes en partijtjes en dat is het dan. Ik begrijp het al lemaal wel, want alle spelers ko men na hun werk trainen en hebben natuurlijk geen zin om te worden afgebeuld." Vandaar hij zich op eigen ver zoek nog twee maal per week bij FC Den Flaag meldt. Torken wil de conditie van een eredivi sievoetballer behouden en spij kert daarom bij in het'Zuider park. „Op deze manier houd ik ook nog contact met de groep." Toekomst Remco Torken en de toekomst. Over 'morgen' heeft hij nog niet nagedacht, temeer het huidige leventje hem uitstekend bevalt. „Ik ben pas 21. Ik heb nog tijd zat om daar ovër na te denken." Vijf keer in de week met de auto heen en weer naar Oss hij blijft in Leiden wonen ervaart hij zeker niet als een last. Tor ken beschouwt die extra in spanning als een investering voor later. Hij beseft dat een vet contract bij Inter Milaan niet voor hem is weggelegd. „Dat is te hoog gegrepen. Maar als ik zo'n Van Loen bij Feyenoord bezig zie. Dan denk ik: dat kan ik beter. Eerlijk." De kwakkelaar van begin dit seizoen is getransformeerd tot een topscorer met boordevol zelfvertrouwen. Torken is te schuchter om een lange neus te trekken naar zijn oude club, die duidelijk zit te springen om 'scorend vermogen', zoals dat in vaktermen heet. Zijn voormali ge collega's hebben de techni sche leiding al voor gek ver klaard om Torken de hand te doen. „Cor Lems zei laatst dat ik nu de juiste man voor Den Haag zou zijn. Da's toch leuk om te horen." Maar voor even heeft Torken maling aan Den Haag. Erger, op 21 maart zal hij er alles aan doen om zijn oude club een nederlaag toe te bren gen. „Dan zal ik De Ruiter wel even laten zien wat Remco Tor ken allemaal in zijn mars heeft." ACHTERGROND LEIDEN CERT JAN ONVLEE Sportnet weg: een goede zaak Het logo van het kanaal Eurosport Met het verdwijnen van Sportnet krijgt die zender het monopolie op zijn tv-terreln. foto wim dijkman De kans dat sportevenementen die geen te levisiecamera's verdienen nu daadwerkelijk de buis niet halen, is weer iets groter gewor den. En daar mogen we met zijn allen blij om zijn. Trouwens, over het sportaanbod op de buis, kunnen heel wat bomen wor den opgezet. Over de manier waarop de wijze heren in Hilversum Studio Sport in vullen, bijvoorbeeld. Zelf weten ze dat ze 'het nooit goed zullen doen' en dat klopt ook. Daarvoor zitten er te veel hobbyisten bij die club. Zal, zolang Mart Smeets daar vertoeft (en dat moet-ie trouwens nog maar heel lang doen), de basketbalsport overbe licht blijven worden. Leuk natuurlijk, zo'n toernooi in Haarlem. Maar om nu, alleen omdat het sportaanbod in de periode tus sen Kerst en Oud en Nieuw zo beperkt is dagelijks met gigantische samenvattingen te komen van absoluut onbelangrijke pot jes, eigenlijk kan het niet. Er zijn meer sporten die er relatief goed van afkomen. Hockey, bijvoorbeeld. Hoe die van VIP-tenten aan elkaar hangende, abso luut niet televisie-genieke sport het flikt, is menigeen volstrekt onduidelijk. Maar ze zijn er wel telkens weer, tussen 18.45 en 20.00 uur. Soms nog het mannen- en vrou wenteam van een vereniging achter elkaar. Want dat is wel zo gemakkelijk: ze spelen toch samen thuis. Om nog maar niet te praten over dat schaatsen. Er kan geen rondje om de toren van Davos worden geschaatst of de onver mijdelijke Heinze Bakker, Frank Snoeks of toch weer Smeets is aanwezig om te vertel len hoe snel er nu wel weer niet is gereden. En als er dan een WK wordt verreden en er dus enige reden is om aanwezig te zijn, hoor je geen van allen (in elk geval veel te weinig) over dat afschuwelijke plasticje Isostar dat die Noren na elke rit weer hin- derlijk opdringerig in de handen kregen ge stopt. Laten we nog even doorgaan. De sporten Duitsland 3 keert binnenkort weer terug in de huiskamers. De kabeldis tributeur voldoet met deze actie niet aan de roep van vele duizenden tele visiekijkers. Zo populair zijn onze oosterburen nu ook weer niet Er is gewoon weer wat ruimte. Immers: Sportnet houdt op te bestaan. De or ganisatie gaat samen met Eurosport Een trieste ontwikkeling voor de op sport beluste kijkers? Absoluut niet die normaal gesproken best kunnen, wor den door Studio Sport vaak weer overdre ven van aandacht voorzien. Kijk, we heten niet allemaal Ajax, PSV of (een randgeval) Feyenoord. Daar kunnen die verenigingen en Studio Sport niets aan doen. Maar be handel ze dan ook niet als zodanig. Als dat verschrikkelijke Dordrecht tegen dat veel minder verschrikkelijke Sparta speelt, zou bijvoorbeeld kunnen worden volstaan met het noemen van de uitslag en het tonen (in dien aanwezig) van de treffers. Dat gebeurt inderdaad als diezelfde dag aantrekkelijker veronderstelde beelden van één van de top clubs zijn geschoten. Maar het gebeurt niet als de betere clubs niet hebben gevoetbald. Dan moet Dordrecht tegen Sparta zo nodig in een 'echte' samenvatting worden ge bracht. Journalistieke keuzes (niveau, pres taties) worden dan niet meer gemaakt, slechts de keuze voor voetbal blijft recht overeind staan. Goed, opperhoofd Kees Jansma en de zij nen zeggen het zelf al, dus dat hoeft op de ze plaats niet meer: 'We doen het nooit goed.' Maar - hé, verrassend - ze doen het wel goed genoeg. Het sportjournaal wordt overwegend op een zinnige wijze gevuld en ook verder wordt tenminste naar eer en ge weten getracht, als het technisch en finan cieel maar even mogelijk is, de program ma's zo journalistiek mogelijk in te vullen. Een evenement moet - negen van de tien keer, zie boven - een evenement zijn, an ders haal je Studio Sport niet. Prima. Dus kan de liefhebber genieten van een meer dan uitgebreide coverage' van de Olympi sche Zomer- en Winterspelen, van Grand Slam tennis in Australië, Frankrijk, Enge land en de Verenigde Staten. Kunnen de wielerklassiekers live op de buis worden ge volgd en is de televisiekijker in de regel ook verzekerd van beelden van de Europa Cup- -spektakels. Zo'n 'evenementen-norm' bestaat bij Sportnet en Eurosport nauwelijks. Niet zo gek natuurlijk, topsport is en blijft een schaars artikel. Maar omdat het kanaal nu eenmaal voor handen is, moet er sport wor den uitgezonden. Dat wil nog wel eens tot een vermakelijke programmering leiden 'Euro-Aerobics', kickboksen, gewoon bok sen, wildwaterkanovaren, indoor-muur- klimmen. Je kan het zo gek niet noemen, Sportnet en Eurosport leveren het wel. Driedubbel in de herhaling zelfs. Maar er worden toch ook echte sporten uit gezonden? ja, natuurlijk. Maar dan is het toch de vraag of de gemiddelde kijker zit te wachten op dat tennistoernooi uit Verweg gistan dat dan ook nog eens een week later op de buis verschijnt. Of op dat bowling toernooi uit die senioren-tour van 36 wed strijden ergens aan de westkust van Ameri ka. Of dat golftoemooi in Japan, waarvan er ook dertien in een dozijn gaan. Nee, het is een goede zaak dat een aantal van dat soort sportieve gebeurtenissen de buis niet meer haalt. Per slot van rekening kan je voor de echte sporten en de echte evenementen altijd'Studio Sport aanzetten. Of, zoals de ware sportliefhebber dat al ja ren lang doet: Duitsland (een beetje), de BRT (al veel meer) of (vooral) de BBC met zijn onovertroffen Grand Stand en Sport - snight. Maar dat is weer een heel ander ver haal. vedette in het Amerikaanse basketbal. Shaquille O'Neal: de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27