Onzekerheid knaagt aan Bosnische schakers 1 Sport Ook aanwezig op het Noteboom-toernooi ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 26 -CHEF ROB ONDERWATER C Met z 'n drieën op een flat in Oegstgeest SPORT OP TV OEGSTGEEST RUUD DOBBELAAR In Nederland voelen zij zich al helemaal thuis, maar in hun nieuwe Oegstgeester flat moeten zij nog wennen. De Bosnische schaakgrootmeesters Pedrag Nikolic (33) en Ivan Sokolov (24) en meester Nebosja Nikolic (24) ver blijven pas een week in het door de gemeente aangebo den maar door henzelf betaalde appartement. meenschappelijk bestaan voe- Oorlog De aanleiding tot het verblijf van deze professionele schakers is de oorlog in hun nieuwe thuisland Bosnië en in het bij zonder Sarajevo. Sokolov en Pe drag Nikolic zaten het afgelo pen voorjaar beiden in het bui tenland, toen het geweld thuis in alle hevigheid losbarstte. Nik olic: „Toen ik de stad verliet hing er een zekere spanning. Een paar dagen later wa6 het al Sokolov vertrok iets later: „Ik zou in de loop van april een Een verademing ten opzichte van het sfeerloze hotelbestaan dat zij ruim een half jaar lang noodgedwongen leidden. Een nieuw tapijt, een TV-toestel, en kele meubelen en ieder een ei gen kamer, daarmee moeten de drie het voorlopig doen. Pedrag Nikolic vindt het al heel wat: „Het lijkt allemaal nog op een hotel, maar daar komt verande ring in. Op zich is deze oplos sing voor ons ideaal. Onze pri- vé-beslommcringen hebben wij op onze eigen kamers, terwijl de woonkamer WIJ ge- De drie Bosnische schakers hebben zich, voor de duur van hun noodgedwongen verblijf alhier, aangesloten bij de Oegstgeester schaakclub. Althans twee van hen. Sokolov bekijkt het nuchter: ..Ik ben alleen als voetballer uitgekomen voor de club. Ik vind mijzelf te sterk voor hun schaakcompetitie. Voor de anderen is het toch ook niet leuk om tegen mij te spelen. Ik houd ik mij aanbevolen vooreen goed aanbod van een betalende club. Eerst moet ik veel toernooien spelen om mijn Elo-rating (2640 pun ten, ongeveer de 20ste plaats op de wereldranglijst, red.) in stand te houden. Dan kan ik invitaties voor de toptoernooien verwach ten. Geld verdienen is een noodzakelijk kwaad in de schaak sport. Daarom denk ik dat ik dit weekeinde ook in Leiden deel neem aan het Noteboomtoernooi." Pedrag Nikolic, die in 1991 met een barrage-uitschakeling in de kandidatenmatches tegen Gelfland zijn beste resultaat boekte en.2630 ELO-punten heeft: „Ik schommel nu al zo'n tien jaar rond de 25ste plaats op de wereldranglijst. Dat wil ik zo houden, maar anderzijds zou ik mijn blik op schaakgebied graag wat ver ruimen. Mede om die reden heb ik zitting in het bestuur van de Grand-Masters Association. Dat komt dit weekeinde in Frankrijk bijeen, dus ik ben er in Leiden niet bij." toernooi in Barcelona spelen, toen er in de stad werd gescho ten. Iedereen dacht nog dat het met een sisser zou aflopen. Na Barcelona bleek een terugkeer onmogelijk. Pedrag en ik bleken lotgenoten die van hotel naar hotel een luxueus vluchtelin genbestaan leidden. Wij zoch ten samen naar een oplossing. Nederland leek ons geen slecht idee. Maar misschien was het er nooit van gekomen als wij tij dens het Interpolis-toernooi niet Rob Veenhuijsen van de Oegstgeester schaakclub tegen het lijf waren gelopen. De schaakwereld is klein, terwijl Rob ook nog eens met een Joe goslavische is getrouwd. Dank zij hem zitten wij nu hier in Oegstgeest." Nebosja Nikolic, de negen jaar jongere broer van Pedrag, ondervond de oorlog zelfs aan den lijve. Verwerkt heeft de re cent afgestudeerd econoom („Ik rondde mijn studie zo'n beetje tijdens de eerste schermutselin gen af') het nog niet. Hij komt niet verder dan de terloopse mededeling dat er in Sarajevo nog elk weekeinde snelschaak- toernooien zijn, waarmee de mensen proberen de ellende van zich af te zetten. Zijn extroverte broer Pedrag: „Ondanks alles weet de kersver se Bosnische schaakfederatie, misschien wel als enige sport bond in ons land, de zaken nog draaiende te houden. Dit najaar werd een ploeg naar de Europe se teamkampioenschappen in het Hongaarse Debrecen afge vaardigd. Daartoe was wel de komst van nog in Bosnië verblij vende spelers vereist. Nebosja had het geluk voor het team te worden geselecteerd en mocht met een speciaal bustransport het land uit. Daarna zat hij ook al een paar maanden in Leiden. Hij is daarom onze lokale gids." De onzekere situatie aan het thuisfront knaagt aan de scha kers. De mindere resultaten tij dens het laatste Hoogovens- i zij daar echter niet aan op te hangen. Sokolov: „Tijdens het schaken grendel ik mijn gedachten af. Maar om de een of andere reden speel ik bij de Hoogovens altijd slecht." Pe drag Nikolic: „Ik loop zo veel over de toestand te piekeren, dat ik blij ben als ik mag scha ken. Dan pas zet ik alles van mij af. Overigens leer je met al die ellende thuis relativeren. Als je er in slaagt kortstondig contact te krijgen met Sarajevo, wat al leen met de hulp van zendama teurs nu en dan lukt, hoor je al tijd opgewekte geluiden. Zo van 'wij zijn nog in leven en daarom gaat alles goed Vriendelijk Met de oorlog en de daaraan verbonden politiek hebben de schakers weinig op. Pedrag: „Ei genlijk is schaken ook een soort oorlog, maar dan op een vrien delijke manier. Na afloop van de partij ben je doorgaans goe de vrienden met je tegenstan der. Zo zou het eigenlijk altijd moeten zijn. Het is schandalig dat politieke problemen over de ruggen van onschuldige men sen worden uitgevochten. Zelf sta ik er zo veel mogelijk buiten. Wij zijn alle drie van gemengde afkomst, net zoals heel Sarajevo in feite een smeltkroes is. In de afgelopen honderd jaar zijn de mensen geloof ik wel zes keer van nationaliteit veranderd. Maar Sarajevo en zijn inwoners zijn hetzelfde gebleven. Met sommige schakers uit Klein- Joegoslavië sta ik nog steeds op vriendschappelijke voet. Er mag dan een teamboycot zijn, maar je kunt de spelers als individu de oorlog niet aanrekenen. Zelf ben ik nu Bosniër, maar dat wil nog niet zeggen dat ik anders denk of mij anders voel dan voorheen." Chaos Nikolic zou het liefst afwisse- ZATERDAG 10 00-12.00 EURO: Tennis: ATP-toerncx 10 30-11 3(1 Sportnet Football Holland samenvattingen van Nederlandse compet 11 30-12 00Sportnet Mountainbike 12.00-12 30 Sportnet: World sport spec. 12 00-13.00 EURO: Boksen 12 30-13 00 Sportnet. NBA action: bask 12 30af8Z00Dld 1. Sport extra WK-Rod lend in Nederland en Sarajevo verblijven. „Een half jaar in de chaos van onze stad en een half jaar in dit lieflijke en goed geor ganiseerde landje. Wij hebben trouwens iets met de spelers hier. Mijn loopbaan ging lange tijd gelijk op met die van John van der Wiel. Ivan is bevriend met Jeroen Piket en je zou Ne bosja kunnen vergelijken met Jeroens broer Marcel. Die twee gaven de voorkeur aan hun stu die boven het schaken. Nebosja was niet zomaar juniorenkam pioen van Joegoslavië. Maar een terugkeer blijft voorlopig een droom." 13 00-^500 EURO Zaterdag live V 1315-1815 BBC 1Grandstand Foi focus (voetbalmagazine), paardekoer vanuit Chepstov», Rugby Union (Scho (voetbaluitslagen). 14 00-15 00 Sportnet: Go Nederlar to- en motorsport magazine. 15 00-15 30Sportnet Autosport 15.00-18.00 EURO: Tennis ATP-toi van Stuttgart, t f, PGA E 17 30-19 00 Sportnet in Stockholm. Zweden- 17.50-18 40 BBC 2 V championship 1993 18 00-18 05 EURO E 18 05-19 00 EURO: V 19 00-19 30 Sportnet: Global adventu olgATP-tE 0.00 E 19 15-19.58 Did 1: Sportschau: desliga-voetbal 19 30-20 00 BRT 1. Sport. 20 00-20 15 BBC 2. Sport 20.00-22.00 EURO. Tennis. AT van Stuttgart. 21.00-22.O^Sportnet Rugby: v 22 00-23 30 EURO: Triathlon I 22 0 0 00 Sportnet Boksen F 1993 vi 22.10 22.15-; 22 15-23-35 Did 2. E Stuttgart. 22.30-23 i 23 10-00 10 BBC 1 22.30-23 00 BRT 1 Sport op Zat 23 30-00 30 EURO Handbal Int to in Besancon Frankr.|k-Zw.tserland. 00 00-01 00 Sportnet. Rugby vi)flar toernooi 1993. lerland-Frankrijk 02.00-03.30 Sportne ,e0pen, 3e dag. tnet IJshockey: toi Tsjecho-Slowakiie- 03 30-04 30 Sportnet Bowlen- L-adu bowling vanuit Lansing (Michigan) 04 30-06 30 Sportnet Basketball D 06 30-08 00 Sportnet IJshockey to. ZONDAG 08 00-10 00 Sportnet Tennis ATP1 Tamminga vlast op indoorrecord LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Het polsstokhoogspringen staat in hoog aanzien bij junioren uit de Leidse re gio. Alphenaar Christian Tamminga is dit weekein de bij de Nederlandse in doorkampioenschappen voor junioren in de Haag se Houtrusthallen topfa voriet bij de A-jongens. Tamminga. die kortgele den al tot 5,20 reikte, moet in staat worden ge acht een aanval te doen op het Nederlands indoor- jeugdrecord van 5,25. Tamminga's tegenstan ders, van wie AV Holland- atleet Paul van der Lely het meest kansrijk lijkt, moeten het vermoedelijk met een meter minder doen. Ondanks de sterke concurrentie vlak boven de vier meter heeft Van der Lely op basis van zijn 4,40 in het afgelopen out- doorseizoen een kans op eremetaal. Bij de B-jon- gensx is Bataaf Remy Ze venhuizen medaille-kan didaat op hetzelfde onder deel. Zevenhuizen kwam buiten al tot 3,85. Behalve met de polsstok zijn de regionale junioren dit jaar sterk op de 60 me ter horden. Zowel El- semieke Roksnoer van De Bataven (meisjes A) als I lolland-atleten Casper Ong (jongens B) en Mar lies Koster (meisjes B) ma ken kans op de finale. Zij nemen bovendien deel aan de 60 meter vlak en Roksnoer komt daarnaast op de 200 meter in actie. Op de andere nummers lijken Holland-leden Koen Hamers (kogel) en Michiel Mooibroek (1500 meter) beoogde finalisten. Uit de kleine Alphense afvaardi ging is Bastiaan Heus de meest kansrijke atleet. De voormalig nationaal (out- door)kampioen bij de ju nioren B komt uit op de 800 en de 1500 meter jon gens A. Een andere poten tiële Alphense finalist is Dirk-Jan Vermeer (kogel). DE GELIJKENIS 1 LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Jan Jansen kan zich bijna geen leven zonder hardlopen kan voorstellen. De 28-jarige Leide- naar sleet dan ook zijn halve be staan op de atletiekbaan. Hij werd er juniorenkampioen op de 5000 meter en bij de senio ren pakte hij een keer de in- doortitel op de 1500 meter. Een dag niet gelopen betekent voor de postbesteller een dag niet ge leefd. Voor zijn acht jaar jongere broer gold aanvankelijk precies hetzelfde. Hij trad letterlijk in de voetsporen van zijn grote broer en legde een net zo grote aanleg voor atletiek aan de dag. „Jan is altijd mijn grote voorbeeld ge weest. Hij had tijden gelopen die ik ook wilde halen. Noem het gezonde rivaliteit." Ruim tweeënhalf jaar geleden kwam dat moment de oudste had gevreesd en waarop de jongste had gehoopt. In Amster dam zou Jan op de 800 meter als 'haas' fungeren voor Menno. Jan. met gespeelde verontwaar diging: „Maar in de eindsprint nam hij mij nog bijna te grazen. Dat was tegen de afspraak." De gelouterde middenafstandslo per versloeg het aanstormende talent met één tiende van een seconde in de eerste en enige officiële wedstrijd waaraan zij samen deelnamen. „Het is maar goed dat ik toen niet won zegt Menno, „want an ders had ik Jan daarmee zijn he le leven kunnen treiteren." Een kans op eventuele revan che zou de oudste Jansen na melijk nooit meer hebben ge kregen. Doordat Menno diezelf de zomer tijdens een vakantie op Kreta uit een hard rijdende jeep tuimelde, kan hij van zijn leven niet meer hardlopen. Door het ongeval van Menno, die 52 dagen in coma lag, hin gen de loopbanen van beide broers aan een zijden draadje. Menno hield een verlamming van een deel van zijn lichaam over aan het ongeluk en Jans hoofd stond helemaal niet meer naar wat tot dan toe zijn leven had beheerst. „Ik liep alleen nog hard omdat mijn lichaam dat nodig had. Maar wedstrijden in teresseerden me niets mèer. Sinds Menno's ongeluk ben ik atletiek ook anders gaan bena deren. Vroeger had ik wedstrij den in mijn gedachten al vijf keer gelopen voor ik werkelijk aan de start stond. Nu ben ik niet meer zo puur fanatiek." Zijn broer deed daarentegen meer dan ooit een beroep op Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering aandacht voor Jan en Menno Jansen. Broers met een passie voor atletiek. Menno leek net zo succesvol te worden als zijn oudere broer, die verschillende nationale titels bezit. Door een val uit een jeep veranderde de loopbaan van Menno ingrijpend. En hoewel hij zijn broer nooit meer zal inhalen, traint de in Arnhem studerende Leidenaar harder dan ooit tevoren. Menno Jansen (links) en zijn grote voorbeeld, broer Jan. zijn doorzettingsvermogen. De jongste Jansen revalideerde sneller dan iedereen, inclusief artsen en fysiotherapeuten, voor mogelijk had gehouden. Alleen zijn rechterhand heeft hij nog niet onder controle en hij zit nog in een rolstoel. Aan de pink van AV Holland-trainer Gerard van der Tweel van AV Holland kan hij met grote moei te het grasveld van de Leidse at letiekbaan overstegen. In feite traint Menno tegenwoordig harder dan hij ooit heeft ge daan. „Na een wedstrijd moest ik sbms kotsen, net als Jan. Maar die revalidatie is behalve lichamelijk ook geestelijk ont zettend veeleisend." Gestimuleerd door de enorme vooruitgang die Menno boekt, kreeg broer Jan geleidelijk weer zin in atletiek. „Het verbaast me dat Menno zo is opgeknapt. Dat heeft hij mede aan de sport te danken. Toen hij dat ongeluk kreeg, was hij in vorm. Wat hij na zijn ongeluk presteert maakt op mij nog meer indruk dan wat hij als atleet heeft laten zien." Menno houdt er echter een an dere mening op na: „Ik vind mij nog niet zo goed als vroeger. Hoe gekreukeld Menno Jan sen ook van Kreta terugkwam, zijn wedstrijdmentaliteit was niet aangetast. „Zelfs toen ik in coma lag, hield atletiek mij be zig. Ik zag mijzelf weer achter Jan aanrennen, op de atletiek baan van Zoetermeer. Dat was waarschijnlijk die bewuste wed strijd in Amsterdam. Ik ga ook nu nog regelmatig naar wed strijden kijken, behalve van leef tijdsgenoten. Dat is te pijnlijk voor me. Je mag best weten dat ik het er moeilijk mee heb dat ik niet meer kan lopen." De reacties op het ongeluk van zijn broer dreven Jan Jan sen terug naar AV Holland. „Ik was na mijn juniorentijd over gestapt tiaar De Bataven om bij Bram Wassenaar het onderste uit de kan te halen. Het viel me tegen dat mijn vereniging het liet afweten bij de prestatieloop die AV Holland voor Menno or ganiseerde." Terug op het oude nest merk te Jan Jansen, die voor hij ging FOTO LOEK ZUYDERDUIN hardlopen korfbalde bij Fides Pacta („Maar daar wilden ze niets weten van extra trainin gen"), dat hij weinig aan snel heid had ingeboet. Alleen krijgt hij vaker last van blessures. „Het wordt steeds moeilijker om terug te komen. Dat heeft ook te maken met mijn manier van lopen. Ik houd er niet van om af te wachten. Ik vind het laf om te profiteren van kopwerk van anderen." En Menno: „Zo denk ik er ook over. In jouw ge val zou ik precies hetzelfde ctoen." Het risico van een blessure namen beide broers altijd op de koop toe. „Dat hoort er nu een maal bij. Zo leer je met tegen slagen omgaan", zegt Jan. Men no, die als junior de meest uit eenlopende blessures opliep: „Ik ging als atleet regelmatig over de grens heen." Door het ongeluk van Menno („Hij blijft mijn kleine broertje") heeft Jan Jansen zijn eigen bles sures leren relativeren. „In een sombere bui wil ik er wel eens de brui aan geven. Maar als ik dan naar Menno kijk, vind ik het lullig om te stoppen." Men no haakt er meteen op in: „We hebben een afspraak gemaakt. Zo lang ik mijn dagopleiding voor maatschappelijk werker in Arnhem volhoud, gaat Jan door met hardlopen. Als we stoppen, doen we dat allebei tegelijk. Maar je begrijpt dat ik me ver plicht voel vol te houden, an ders kan ik mijn broer nooit meer zien schitteren." Menno Jansen geeft daarmee wel aan. hoe moeilijk hij het momenteel in Arnhem heeft. „Ik moet er alles zelf doen, tot aan het dweilen van mijn kamer toe. Daarvoor kom ik elke dag tijd te kort. Ik mis mijn familie, vooral mijn ouders. Zij hebben altijd veel belangstelling ge toond, ook in de tijd dat Jan zijn grootste successen behaalde. Dat gold trouwens ook voor mijn zus, die helemaal niet aan sport deed." Van degenen die hem steu nen, kan zijn 'boezembroer' geen kwaad doen. „Als ze aan Jan komen, komen ze aan mij. Zelfs toen hij destijds naar De Bataven ging, vêrgaf ik hem dat. Leuk vond ik het niet, maar als hij er beter van werd was alles goed. Jan, over zijn band met Menno: „Ieder helpt hem op zijn eigen manier. Ik probeer al tijd zo normaal mogelijk tegen hem te doen, ook al pakt dat soms verkeerd uit. Maar als mij zo'n ongeluk zou zijn overko men, had ik het waarschijnlijk nooit gered. Aan de ene kant mag Menno nooit twijfelen aan zijn herstel. Aan de andere kant is hij zo prestatiegericht, dat hem dat soms de das omdoet." Menno is het op dit punt roe rend eens met Jan. „Voor ie mand in een rolstoel zit ik ei genlijk in een verkeerd lichaam. Dat heeft voor- en nadelen. Pro blemen zullen er altijd blijven. Maar mensen met problemen boeien me, dat merkte ik al toen ik in het Zeehospitium in Kat wijk revalideerde. Anderen kwa men dan bij mij uithuilen. Daarom volg ik nu ook zo'n zware opleiding. Ik moet blijven zoeken naar lichtpuntjes. Maar nu pas begin ik te merken wat het inhoudt om minder-valide te zijn." 09.00-09 30 EURO Euroscores 09.30-10 30 EURO Trans world sport. 10.00-11 00 Sportnet Rugby: vijflanden- 1 00-13 00 Sportnet Boks 13 00-14 00 Sportnet Rugby vi|flanden- 13.15-23 00 BRT 2 Sport Extra. Grand Slam boxing, snooker (European Open vanuit Antwerpen, live) en judo (Belgische 14"3 0° 163 Opport re tSnooker Europese 14 40-15 00 BBC 2: World indoor bowls championship 1993. 15 00-16.00 EURO Tnathion. indov 15 00-ei8a 15 Dld°2 Sport extra tern s. /an Stut tuttgar 16 25-17 35 BBC 2 r. Marokkaanse Open, 4e dag 18 00-18 30 Super- Sport Specia i 10-19 10 BBC 2; Rugby specia 18.45-19.10 RTLSport. 18,45-20 00 Ned 3: Studiospc 19 00-20 30 EURO WK Noord 19 00-21 00 Sportnet Baskett Bundesliga i.ve 19 30-19 45 BRT 1 Sport 19 50-19 58 Did 1 Sportschai 20 30-22 00 E 21.00-22 30 S 21.55-22 55R dacht voor de Bi 23 30-00 00 Sportnet. NBA Action: 00 00-02 00 Sportnet NBA basket Star Game vanuit Salt Lake City (Uta 08 00-08 30 Sportnet: NBA action: ball magazine 08 30-10 00 Sportnet Tenms ATP 09.00-11.00 EURO. Tennis ATP-tc van Stuttgart. 10 00-11 00 Sportnet: NHL review lEOO-fz30Sportnet IJshockey, t vanuit Stockholm, Tsiecho-Slowaki|i 11 00-13.30 EURO WK Noordse c< tieskien 10 km mannen vanuit Fali 11 25-13 00 Did 2: Sport Extra: WF Noordse combinatie skibn, 10 km la 12 30-14 30 Sportnet: Basketball 13.30-14 00 EURO E 13 35-14 30 RT^ 4: S 14 00-1900 EURO. Tenn van Stuttgart 14 30-15.00 Sportnet Ai truck-racas vanuit de VS.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26