'Pretentieus is het' Berlinale is vooral een vlootschouw veteranen Cultuur&Kunst Levendige Giselle van Ballet van Vlaanderen Dumky Trio: pure emotie Nieuw talent, dat is het enige waar werkelijk gebrek aan is op de Internationale Filmfestspiele van Berlijn. De 43ste editie lijkt zich vooral te gaan ontwikkelen tot een vlootschouw van halve en hele veteranen, echte verras singen ontbreken tot nu toe. Eerder deze week liet Spike Lee al zien dat hij filmisch gespro ken in een dal zit en dringend aan nieuwe thema's toe is. Het pleit voor Lee dat hij dat zelf in zoveel woorden toegaf: voorlo pig hoeven we van hem geen "films over rassenproblematiek meer te verwachten, zo vertelde hij. Woensdagavond bleek dat ook de halve veteraan Stephen Frears het spoor een beetje bijs ter is. De Britse regisseur die de wereld ooit een juweeltje als 'My Beautiful Laundrette' schonk en met 'Dangerous Liai sons' liet blijken ook met grote budgetten als een onafhankelijk denkend cineast te kunnen opereren, heeft met zijn nieuw ste film 'Accidental Hero' veel van zijn oorspronkelijkheid in geleverd. 'Accidental Hero' is 'het verhaal van een lichtcrimi- jiele schlemiel (Dustin Hoff man) die min of meer per onge- rluk een aantal slachtoffers van een vliegramp redt. Helaas voor hem gaat een ander met de eer en de miljoen dollar beloning strijken. 'Accidental Hero' is vooral be doeld als een persiflage op de bloeddorstige en puur op senti ment mikkende werkwijze van de Amerikaanse tv-stations. Hoewel de film vlot in elkaar steekt en de nodige geslaagde grappen bevat, kun je toch niet om de conclusie heen dat Frears een lopende band pro- dukt heeft afgeleverd dat echte scherpte en venijn mist. Marco Ferreri behoort na tuurlijk tot de echte veteranen. Hoewel hij ongetwijfeld warme gevoelens voor de Berlinale koestert (hij kreeg twee jaar ge leden een Beer voor 'La casa del sorriso') moest hij dit jaar we gens een hartkwaal verstek la ten gaan bij de première van zijn 'Diario di un vizio'. Ferreri is buiten Italië ten onrechte in de vergetelheid geraakt, zijn films verrassen weliswaar min der dan vroeger, maar zijn nog immer prikkelend en sensueel. Het valt de Berlinale te prijzen dat ze de Italiaan in ere houden. Of er dit jaar weer een Beer voor Ferreri te halen valt is overigens zeer de vraag, want 'Diario di un vizio' behoort tot de minde re films van zijn recente oeuvre. Net als Ferreri lijkt ook Frans Weisz nauwelijks nog een seri euze kanshebber voor een van de Beren die komende maan dag worden uitgedeeld. De Duitse pers heeft overwegend negatief gereageerd op zijn 'Op afbetaling', waarbij Der Tages Spiegel alles sloeg met de kop 'Uit Zweden: de mislukte thril ler 'Die Heimzahlung'. Thiemeprijs voor Arbeiderspers Amsterdam Uitgeverij De Arbeiderspers krijgt op 18 juni de D.A. Thiemeprijs voor de reeks autobiografieën Privé-domein. De prijs wordt toegekend door de Koninklijke Vereeniging ter be vordering van de belangen des Boekhandels. De Arbeiderspers krijgt de prijs omdat de reeks autobiografieën zich onderscheidt door een „consequent hoge kwaliteit, een fraaie vormgeving en "«en uitstekende verzorging." Prof. K. Fens zal een gouden pen ning van de vereniging aan de uitgeverij overhandigen. Schouwburgen willen miljoen van wvc den haag Minister D'Ancona van wvc moet een eenmalige sub sidie van een miljoen gulden beschikbaar stellen om volgend seizoen het opera-aanbod in Nederland op peil te houden. Dat is de mening van de Nederlandse theaterdirecteuren, verenigd in de VSCD. Volgens de directeuren is D'Ancona verantwoorde lijk voor het feit dat Opera Forum in het seizoen '93/'94 niet kan optreden en er een gat in de opera-programmering is ontstaan. „De meeste theaters hebben voor volgend seizoen afspraken ge maakt met Oosteuropese gezelschappen", zegt directeur E. Wehrmeijer van de Twentse Schouwburg in Enschede. „Daar mee zijn extra kosten gemoeid, die in de orde van grootte van een miljoen gulden liggen. Wij vinden het niet meer dan redelijk dat het ministerie daarvoor aansprakelijk is." w .7ATERDAC2Q FEBRUAR11993 .23 Van Nieuwkoop 'evenwichtig' muziek recensie li dy van der spek Goltfusz-concert in de Dorpskerk te Sas- senheim Organist Hans van Nieuwkoop Gehoord vnjdag 19/02 „Met de voltooiing van de res tauratie van het orgel is een in historisch opzicht hoogst be langrijk en qua klank en uiterlijk zeer fraai instrument in oude luister hersteld, dat zich bijzon der goed leent voor de vertol king van oude muziek", zo stond op het programma ver meld. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat gisteravond bijna alle componisten die de orga nist Hans van Nieuwkoop had uitgekozen voor zijn concert in de Dorpskerk in Sassenheim, vóór 1750 hebben geleefd. Tóch maakte Van Nieuwkoop zowel voor'als na de pauze een sprongetje voorwaarts in de tijd met de sonate in bes van de vrij onbekende componist Andrea Lucchesi (1703-1741) en met de Flötenuhrstücke van Joseph Haydn, componisten die beiden onder de Klassieken zijn te scharen. En onmiskenbaar was dan ook de overgang van de klanken van de oude barok naar de lichtvoetige structuur van een melodieuze melodie gedra gen door een simpele begelei dingbij Lucchesi. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan: zo bespeelde Van Nieuwkoop 'zijn oude liefde', het Goldfusz-orgel. die hem vijf jaar was toevertrouwd, tussen 1975 en 1980, buitengewoon helder en evenwichtig. Na de pauze een zeer program matisch stuk (avant la lettre) 'Der Streit zwischen David und Goliath' van lohann Kuhnau (1660-1722), waarvan het ver haal zich in beeldende delen kleurrijken spannend ontrolde. Bij Haydn kreeg ik sterke as sociaties met de vleugel: bijna dartelend behandelde Van Nieuwkoop zijn instrument om deze muziek zo veel mogelijk tot zijn recht te laten komen. voorafgaand aan de musical Funny Girl. In de live-commer cial, daags ervoor opgevoerd in de Groningse schouwburg, werd reclame gemaakt vooreen sigarettenmerk. De Leidse schouwburgdirecteur meende dat een commercial op het to neel alle grenzen van betame lijkheid overschreed. Dat was dus de eerste en de laatste keer, dachten wij nog. Wie schetst onze verbazing toen vorige week bij aanvang van het concert van Gerard loling, in de Leidse schouwburg, een bill board naar beneden kwam waarop de platenzaak van me neer Vanessa werd aangepre zen. Is Wallis de Vries gezwicht voor de druk van producent Van den Endc en impresario Senf? Die dreigden immers na het verbod van de rookcom- mercia! dat grote, dure produk- ties voortaan aan Leiden voorbij zouden gaan. tenzij de bezoe kers een tientje meer willen be talen dan bij schouwburgen el ders in het land. Wallis de Vries blijkt bij navraag èen behoorlijk rechte rug te hebben. Het zit zo: de schouw burgdirecteur is geen fan van de zoetgevooisde stem van Gerard Joling. Hij had zich derhalve niet gemengd onder de hunke rende fans. Als Wallis de Vries er wel was geweest zou hij abso luut een stokje hebben gestoken voor de reclame-uiting op het toneel, zo verzekert hij ons. Maar, weten de medewerkers van Wallis de Vries dan niet hoe bevreesd de schouwburgdirec teur is voor de verleiding van de reclame? Kennelijk niet: techni ci hebben het reclamebord rus tig laten zakken en de rechter hand van de schouwburgdirec teur zat in de zaal. /.ij had haar handen evenwel vol aan de F- side onder de Joling-fans en (dus) geen reclame gezien. Wordt het niet eens tijd dat de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties m Ne derland (VSCD) zich ondubbel zinnig uitspreekt over reclame uitingen op de podia? Wallis de Vries denkt dat geen bedrijf zich meer waagt aan live-commer' cials maar laat er geen misv er stand over bestaan een bill board op hel podium ook on aanvaardbaar te vinden. Mis schien is het goed daarover eens een memootje te versprei den onder de troepen? IR. TEKST»JANRUSDAM en ANNEM1EX RUYGAOK Massaprodiiktie Europera in de Pieterskerk Dirigent Hans van der Toorn dirigeert tijdens een repetitie in de Leidse Pieterskerk het Toonkunstkoor Leiden en het Toonkunstorkest. Aan Europe ra doen ongeveer vierhonderd Leidenaars mee. foto henk s^aterse wers: Drechsel zegt verbijsterd te zijn over hun inzet. „Als je de medewerkers van je bedrijf vraagt om over te werken, kij ken ze allemaal zuur. Maar hier gaan mensen dóór, avond aan avond. Als iets niet lukt, doen ze het met liefde tien keer over, met het zweet op hun gezicht." Europera gaat over de een wordingvan Europa. De achter liggende gedachte is dat die eenheid vaak is nagestreefd, maar dat de volken en staten zich na verloop van tijd steeds weer ontworstelden aan dat ene grote verband. Het Romeinse Rijk, de rijken van Karei de Gro te en Karei V, de macht van Na poleon of Hitier vroeg of laat kwam er altijd een einde aan. Zou het dit keer wel lukken om de Verenigde Staten van Europa te bewerkstelligen? Librettist Flip van Duyn voert in Europera twee historische fi guren op die ervaring hebben met staatsvorming: prins Mau- rits en Johan van Oldenbarne- velt. Maurits poogde omstreeks 1600 om de Zeven Provinciën tot een eenheid samen te sme den, Van Oldenbamevelt vrees de destijds dat het nooit zou lukken. Anno 1993 keren ze op aarde terug en gaan een wed denschap aan: binnen een jaar moet Maurits van Europa een hechte politieke, economische en culturele eenheid maken. Zelf blijven ze op de achter grond: de handeling laten ze over aan het eenvoudige schoonmakersechtpaar Frits en Leda Fielemon (Liselet van Gent en Bob Vinkenoog). Al spoedig staan de twee tegen elkaar op en ieder richt een eigen partij op die de eenheid van Europa moet bewerkstelligen. Er volgt een strijd om de macht die twintig jaar duurt. Zo'n grote cast, zo'n wijds on derwerp. Is dat allemaal niet vreselijk bombastisch en pre tentieus? Drechsel en Stevens ontkennen in koor: „Het is juist erg sober! Juist omdat de pro- duktie duur is, moet de uitvoe ring goedkoop zijn. We hebben minimale decors. De choreo grafieën zijn eenvoudig, het to neelspel is onderkoeld." Stevens voegt er voorzichtig aan toe: „Pretentieus is het natuurlijk wel, hoe je het ook wendt of keert. Dat geeft niet, als je de pretentie maar waarmaakt. Dit is de eerste aflevering in een serie van vijf rondom de produktie Europera. Aanstaan de donderdag volgt de tweede aflevering. Lezers van het Leidsch Dagblad kunnen Eur opera met korting bezoeken tegen inlevering van de lezers bon, die elders in de krant te vinden is. leiden wilfred simons De Leidse uitdag viert dit jaar zijn tweede lustrum. De organi satie voert ter gelegenheid hier van een zeer groot theaterstuk op in de Leidse Pieterskerk, min of meer volgens dezelfde opzet als O Fortuna. Deze massapro- duktie was in 1988 in de kerk te zien. Dick Drechsel, Tijn Ste vens en Jan Wetzlar wilden nu eens iets opzetten waarbij O Fortuna volstrekt in het niet zou vallen. Geen geringe opgave, want O Fortuna kostte een for tuin, was avond aan avond uit verkocht en er deden zéér veel mensen aan mee. Of de drie mannen die aan het hoofd staan van de Stichting Europera in hun opzet geslaagd zijn, kun nen de Leidenaars zelf beoorde len. Van vrijdag 19 tot en met woensdag 24 maart is de pro duktie vijf keer te zien. Stevens legt de verschillen kort uit: „O Fortuna was geba seerd op een historisch thema, Europèra op een aktueel gege ven. Voor O Fortuna gebruikten we de bestaande muziek van Carl Or ff, deze keer hebben we een librettist en een componist de opdracht gegeven speciaal voor ons iets te schrijven. O For tuna was puur amusement, nu pakken we een serieus onder werp bij de kop. Niet dat Eur opera saai is, hoor," voegt hij er haastig aan toe: „Integendeel! Juist serieuze onderwerpen moetje luchtig benaderen." Drechsel noemt nog wat cij fers: er zijn 400 deelnemers en vier professionele hoofdrolspe lers. Het Toonkunstkoor Leiden, het Toonkunst Orkest, het Leids Politie Muziekgezelschap, Lei- canta en Lingua Musica doen mee. Choreografe Marjolein Briër heeft haar sterklas inge schakeld. Acteurs, mensen voor licht en vorrfigeving, decorbou Giselle door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen: de danslust springt er met vonken van af. foto cpd paul de backer zoetermeer annelies vlaanderen C Over belangstelling heeft het klassiek-romantische ballet niet te klagen. Dat mag aan de ene kant verwondering wekken, omdat het in veel opzichten een anachronisme is geworden te midden van de zich constant al dan niet subtiel vernieuwende theatervormen. Anderzijds treedt de traditionele ballet techniek, mits optimaal uitge voerd, nergens anders,zo expli ciet voor het voetlicht als in het klassiek-romantische repertoire. Juist daarmee heeft de Giselle van Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen zeker bestaans recht, al is het verhaal eigenlijk volledig uit de tijd. Choreografie, decor en ensce neringen worden maar zelden naar deze tijd vertaald. Maar met Giselle vallen geen grappen uit te halen, zo blijkt ook uit een vergelijking met de versie die Het Nationale Ballet van Litou wen de afgelopen weken in Ne derlandse schouwburgen liet zien. Alleen bij de groepsdansen in de eerste akte kunnen repeti toren kleine detailveranderin gen aanbrengen in de choreo grafie van Petipa, Coralli en Per- rot. Die kans hebben ballet- meester Menia Martinez en ar tistiek leider Robert Denvers van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen niet laten liggen. Het ballet wint daardoor sterk aan levendigheid, de danslust springt er met vonken van af. Over de hele linie valt trou wens weinig af te dingen op de prestaties van de dansers. De Giselle-vertolking van de kers vers aan het gezelschap gelieer de Lorena Feijoo (Barbora Hruska en Nadia Dimitrova ne men op andere avonden de rol voor hun rekening) kan moeilijk discussie opleveren. Vooral in de eerste akte lijkt zij met haar springerige, nerveuze uitstraling de perfecte keus voor de vrou welijke hoofdrol. Minder in het oog springend maar wel beant woordend aan het ideaalbeeld is de invulling van de mannelij ke hoofdrol door Chris Roe- landt. En ook half-soliste Xia- mora Reyes overvleugelde als elegante Wili de ietwat houteri ge, gespannen Koningin van de Wilis, Enrichetta Cavallotti. Maar dat komt neer op zoeken van spijkers op laag water, voor wie de traditie van het ballet een warm hart toedraagt en weet, hoe veel zweet en tranen nodig zijn geweest om Giselle weer tot leven te brengen. 'Giselle' door het Ballet van Vlaanderen is morgen, 21 fe bruari, te zien in het Stadsthe ater van Zoelermeer. muziek recensie wilfred simons Dumky Trio bestaande uit: Agnes Houtsmuller, viool. Thomas Kanter, cello en Sander Sittig, piano Programma Lud- wig van Beethoven, pianotrio in D gr. t. op 70; Felix Mendelssohn-Bartholdy, pia notrio nr 2 in c kl. t., op 66, Antonin Dvo rak, pianotrio opus 90 'Dumky'. Gehoord, 19/2, Kapelzaal K&O, Leiden. Het Dumky Trio verraste een redelijk gevulde Kapelzaal van K &0 gisteravond met een prach tig afgewogen programma. Het concert begon met een ernstig, haast somber pianotrio van L. van Beethoven, maar. naarmate de avond vorderde werd de toon steeds lichter en melodi euzer. Toen het publiek aan het einde van de avond de Kapel zaal verliet, was de compositie van Beethoven bijna een half vergeten, beklemmende droom. De klanken van Mendelssohn en vooral die van Dvorak gaven de avond nog voor de pauze een levendiger, vreugdevol ka rakter. Het Dumky Trio liet horen dat muziek méér kan .zijn dan muziek. De gekozen stukken van Beethoven, Mendelssohn- en Dvorak bewezen dat muziek soms pure emotie is. In het trio van Beethoven klonk woede door, eenzaamheid, pure ellen de, op z'n best berusting. De werking van deze muziek werd nog verhoogd door de speelwij ze van Houtsmuller en Kanter. Door hun strijkstokken in emo tionele passages extra aan te zetten, lieten ze hun instrumen ten klagen, krijsen en gillen. De klank was af en toe werkelijk huiveringwekkend: gelukkig was daar altijd nog de vleugel, die zulke bijna menselijke klan ken niet kan maken en die daardoor voor wat afstand zorg de. Het pianotrio van Mendels sohn was na dat van Beethoven een verademing. Deze muziek heeft een plechtig en vreugde vol karakter en ae musici van het Dumky Trio lieten dat dui delijk horen. Over het geheel genomen, zou ik zo zeggen, klonk het trio menselijker dan het stuk van Beethoven. Men delssohn beviel me meer, maar ik moet erbij zeggen: dat is een kwestie van persoonlijke voor keur. Het Dumky Trio speelde beide stukken even subliem. Na de pauze speelde het drie tal het pianotrio opus 90 'Dum ky' van Dvorak, waaraan het en semble blijkbaar zijn naam ont leent. Het stuk paste in het alge hele beeld: ook nu weer een enorme zeggingskracht, dit "keer wisselend tussen uitgelaten heid, opstandigheid en gedra gen ernst. Hun ogen glimmen, hun monden fluisteren de teksten leling mee. Tijn Stevens en Dick Drechsel, twee van de organi satoren van het muziektheater Europera, laten een opna me horen die tijdens een repetitie gemaakt is. De muziek van componist Kees Olthuis is gericht op effect. Soms wild en meeslepend, dan weer zacht en ingehouden. In vloeden van alle componisten van de twintigste eeuw en weergalmen tegen de muren van de Pieterskerk. Stra- winksy? Prokofjeff? Andrew Lloyd Webber? „Dit is echt eg Olthuis" stelt Drechsel tevreden vast. Waag Normaal gesproken mag je nog geen plakkertje op de muur van het eeuwenoude Waaggebouw bevestigen zonder daarvoor toestemming in drievoud te hebben aangevraagd bij de ge meentelijke autoriteiten. Maar als net om beeldende kunst gaat, kan er heel wat in de Waag. De muziek eruit, beel dende kunst erin. Hoewel, dat duurt nog even, zo mochten we onlangs uit de mond van de Leidse cultuurwethouder Hen- ny Koek vernemen. Want er is nog geen andere plek voor de muziek gevonden. En tot zo lang...Nu ja, het verhaal is be kend. Beeldende kunst, spraakmaken de beeldende kunst van lande lijk niveau. Dat heeft de ge meente met de Waag voor. En daar heeft men veel voor over. Neem de tentoonstelling 'Arca dian Tide' van Gerard Koek (what's in a name?). „Bewust betrekt Koek de muur wel of niet en maakt het onderdeel van het kunstwerk", staat er in slecht Nederlands in de be schrijving bij de tentoonstelling. Wat daarmee wordt bedoeld is duidelijk in de Waag te zien: het stucwerk is met hamer en beitel verwijderd, waardoor de origi nele baksteen tevoorschijn komt. In de daardoor ontstane ruimte zijn doosjes geplakt: 'van hun functie losgeweekte ver- Een rubriek vol kunst- en vliegwerk: Mooie Boel! Zoals de naam al suggereert is het in het regionale kunst- en cultuurwereldje lang niet altijd koek en ei. Mooie Boel! signaleert oneffenheden, wantoestanden en opvallende verschijnselen. pakkingsmaterialen', alweer volgens de beschrijving. En aan de linkermuur is over het (nog onlangs geverfde) pleisterwerk met zwart heen geschilderd. Ach, je moet wat overhebben voor de kunst. Als de expösitie is afgelopen wordt het allemaal weer netjes hersteld en overge schilderd. En voor de -tijdelijke- gebruikers van de Waag is het een prettig vooruitzicht dat ze daar voortaan met plakkers en punaises aan de gang kunnen zonder al te ingewikkelde toe standen. Reclame Ruim een jaar geleden verbood directeur Wallis de Vries van de Leidse Schouwburg de opvoe ring van een reclamesketch, Het stucwerk in De Waag is op sommige plaatsen weggehaald om ruimte te bieden aan blauw geverfde doosjes. Je moet wat over hebben voor de kunst. W9m

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23