Leidsch Dagblad Treinkaartje duurder na privatisering k DATUM Rijnsburg Worstenmaker failliet KBV wil deel huizenbezit verkopen 'Centrum moet stoppen met reageerbuisbevruchting' Lubbers woedend op Vaticaan EEN BELANGRIJKE BASIS 24 FEB. 1993 F MARKT Rapenburg lb Behalve kwetsen mag alles met carnaval Parlementsvoorzitter blijft president Jeltsin treiteren TE HUUR TE KOOP ivEI WACHT GOED flEUWS ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 De tweestrijd tussen AC Milan en Inter beheerst het leven in Milaan. De derby van San Siro wordt een Hollands onderonsje. Palestijnse collaborateurs zoeken steun bij elkaar in een dorpje op de Westelijke Jordaanoever. Angst en onzekerheid onder verschoppelingen. Economische recessie drijft veel Britten naar de Bollenstreek. Zij verdienen goed als seizoenkrachten. De rederij Kennemerland is door de directie uitgehold en verkwanseld, vindt de bemanning van de deze week verkochte trawlers. Hij is vooral bekend als voetbaltraineren entertainer. Nu werkt Barry Hughes ook als gastspreker voor bedrijven. Wonen in Slaaghwijk. Is dat nu echt zo erg als velen willen doen geloven? De meningen lopen sterk uiteen. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40089 LOSSE NUMMERS ƒ1.60 Dure bananen 2 Het worden moeilijke tijden voor bananen- liefhebbers. De vrucht gaat vanaf 1 juli flink in prijs omhoog. Blauwhelmen Kroatië mogen terugschieten washington hans de bruijn correspondent De VN-troepen in het voormali ge Joegoslavië hebben van de Veiligheidsraad uitdrukkelijk toestemming gekregen geweld te gebruiken en terug te vechten als zij worden bedreigd of be schoten. In een gisteren aange nomen resolutie wordt daarbij met name gesproken over Kroa tië. Of de blauwhelmen ook ge weld mogen gebruiken om blokkades van voedseltranspor- ten te doorbreken, is nog ondui delijk. VN-secretaris Boutros Ghali heeft gisteren de hervatting van de hulptransporten in Bosnië bevolen. Eerder deze week zette het hoofd van de VN-vluchtelin- genorganisatie Unhcr, Sadako Ogata, op eigen gezag de trans porten stop. Ze deed dat omdat de Bosnische regering de VN- hulp niet meer wilde verdelen onder de inwoners van Saraje vo, terwijl Serviërs konvooien naar de belegerde moslim-be volking in het oosten van Bos nië tegenhielden. „Ik wordt ge acht deze operatie te leiden", zei een boze Boutros Ghali in een duidelijke terechtwijzing van mevrouw Ogata. De Veiligheidsraad verlengde gisteren het mandaat van de VN-troepen in Kroatië met vijf weken tot eind maart. Aan de wapenstilstand in Kroatië kwam vorige maand een einde. De 14.000 VN-soldaten zijn sinds dien herhaaldelijk onder vuur genomen. Tot nog toe mochten zij alleen terugschieten ter di recte zelfverdediging. De Veilig heidsraad heeft hen nu een ver dergaand mandaat gegeven. Dat lijkt aan te geven dat de Veiligheidsraad geen bedreiging van VN-troepen meer zal dul den. De raad eiste woensdag al van alle strijdende partijen dat zij de hulpverlening niet langer hinderen. cuuk Homburg is failliet. De vleeswarenfabriek in het Brabantse Cuijk moet de poorten sluiten. Toch ging de bereiding van rookworsten gisteren nog gewoon door. foto anp koen suyk RDM 3 De Industriebonden leggen zich niet neer bij het schrappen van 500 banen bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Corrupt Italië 7 Opnieuw zijn twee Ita liaanse ministers opge- stapt in verband met om koopschandalen. Premier Amato wil niet wijken. Fitness q Beurs in Haags I Congresgebouw: Fitness is nu definitief uit de greep van a-socialen katwijk peter van der hulstDe woningbouwvereniging maakte deze week bekend dat ze met een tekort van 15 miljoen op haar reserves kampt. Om dit gat te dichten, is ze een saneringsoperatie begonnen. Een van de maatregelen is het ontslag van negen schilders. Directeur Molenaar wijt het tekort voor een deel aan het schrappen van rijkssubsidies. Hij geeft echter ook toe dat de woningbouwvereni ging in het verleden fouten heeft gemaakt. Een te losse bedrijfsvoering en een slechte interne com municatie zouden mede debet zijn aan de slechte zijn. financiële positie. De Katwijksche Bouwvereeniging overweegt om een deel van haar woningbezit te verkopen. Op die manier wil de coöperatie een deel van haar tekort dekken. Welke woningbouwcomplexen in de verkoop gaan, kan directeur B. Molenaar nog niet zeggen. Komt de vereniging, ondanks haar saneringsplan, er niet op eigen kracht uit, dan wil ze een beroep doen op een steunfonds. Molenaar gelooft echter niet dat deze laatste stap nodig zal Officier van justitie eist sluiting laboratorium Leidse kliniek den haag ellen verbunt Het Centrum voor Geboortere geling (CvG) aan het Kort Ra penburg in Leiden moet de rea geerbuisbevruchting staken. De officier van justitie eiste gisteren voor de Haagse rechtbank slui ting van het laboratorium van het centrum en inbeslagname van de apparatuur. De instelling beschikt volgens het openbaar ministerie niet over de vereiste vergunning. Officier M. Schelfhout vindt dat het centrum wel een vergun ning nodig heeft. De kliniek valt volgens haar onder de Wet Zie kenhuisvoorzieningen. Volgens die wet is er voor rea geerbuisbevruchtingen (in vitro fertilisatie, IVF) een vergunning nodig. Om te bepalen of de kli niek onder de wet valt, is van belang of die wel of geen opna memogelijkheden biedt. Volgens het centrum, dat ook abortussen, sterilisaties en kunstmatige inseminatie uit voert, is er geen sprake van op name. Patiënten krijgen wel de mogelijkheid om na ingrepen enige tijd in bed te rusten. De officier meent d^t er wel opna mecapaciteit is, dat de kliniek daarom onder de wet valt, ver- gunningplichtig is en gecontro leerd moet worden. De Haagse advocaat H. Uter- mark vindt het vreemd dat het CvG, dat al sinds 27 maart 1985 met medeweten van het minis terie van WVC IVF-behandelin- gen uitvoert, pas na zeven jaar wordt gedagvaard. Bovendien is hij er zeker van dat de kliniek niet voor een vergunning in aanmerking komt als deze wordt aangevraagd. Omdat de kliniek niet als ziekenhuisvoor ziening wordt gefinancierd, zou het volgens de advocaat ook niet redelijk zijn deze als zoda nig te beschouwen. Hij eiste vrijspraak. Het was gisteren de derde keer dat het Openbaar Ministe rie en het CvG elkaar voor de rechtbank ontmoetten. In de cember 1991 legde de economi sche politierechter de kliniek een verbod op om nog langer IVF-behandelingen uit te voe ren. Volgens de rechter had het CvG voor deze behandelingen een vergunning nodig. Daarop ging het centrum in hoger be roep en kreeg gelijk. In juni 1992 begon de kliniek weer met reageerbuisbevruchting, waarna opnieuw proces-verbaal werd opgemaakt en het tot een nieu we rechtszaak kwam. Spoorwegen in 2000 op eigen benen Reizen per trein wordt de komende jaren fiks duurder. Dat is het gevolg van de verzelfstandiging van de Neder landse Spoorwegen. NS moeten in het jaar 2000 geheel op eigen benen staan, zo maakte minister Maij van ver keer gisteren bekend. De overheid bepaalt dan niet lan ger de prijs van het kaartje. Bovendien mogen de spoor wegen verschillende tarieven hanteren in de spits- en daluren. den haag gpd den haag «gpd-anp EEN WINKELFORMULE VAN DAGELIJKSE LEVENSMIDDELEN VAN EEN PRIMA KWALITEIT EN PRIJS De prijs van het treinkaartje moet omhoog, om van NS een rendabel bedrijf te maken. Wel zal het kabinet een grens stellen aan de prijsstijging. Maij denkt aan een maximum van tien procent, maar ze verwacht dat de NS alles zal doen om de prijsstijging zo klein mogelijk te houden. Anders zouden de spoorwegen zichzelf uit de markt prijzen, meent de minis ter. Voorlopig gaat het kabinet uit van een stijging van drie pro cent. De PTT, die enkele jaren geleden is geprivatiseerd, han teert voor sommige tarieven wel de maximale prijsverhoging van tien procent. Ook président-directeur R. den Besten gaat ervan uit dat het treinkaartje niet al te veel in prijs zal stijgen. Het kabinet heeft eerder toegezegd dat de kosten van het autovervoer de komende jaren iets meer zullen stijgen dan de prijs van het openbaar vervoer. Als de kosten van het autoverkeer weinig stij gen, blijft er voor NS dus niet veel ruimte over, aldus Den Besten gisteren. ej? ge- Met de verzelfstandiging van NS volgt het kabinet in grote lij nen het advies van de commis sie-Wijffels over de verzelfstan diging van de spoorwegen. De overheidssubsidie van 450 mil joen gulden wordt vanaf vol gend jaar in zes jaar geleidelijk afgebouwd tot nul. Het rijk blijft wel verantwoordelijk voor de kosten van het railnet. Pas vanaf 2000 gaan NS daarvoor bruikersbijdrage betalen. Wijffels ging uit van een al- bouvv van de subsidie in vier jaar. De financiële situatie is bij NS sinds het uitkomen van het advies aanzienlijk minder roos kleurig geworden. In voorgaan de jaren boekten NS nog een winst van 60 tót 80 miljoen gul den. voor dit jaar rekenen NS op een verlies van 100 miljoen. Het kabinet beslist over het voortbestaan van dertien on rendabele lijnen, die uit maat schappelijk oogpunt nuttig zijn. NS wil zulke lijnen het liefst kwijt. Hef ministerie van ver keer onderzoekt nu de kosten en de alternatieve vormen van vervoer, zoals bus of regiotaxi. Als een onrendabele lijn moet blijven, dan draait de overheid voor de kosten op. moskou «hansgeleijnse correspondent De politieke oorlog in Rusland is gisteren in volle hevigheid losgebarsten, 's Morgens veegde parlementsvoorzitter Roeslan Chasboelatov de vloer aan met president Jeltsins voorstellen om de crisis te bezweren met een wapenstilstand tussen pre sident en parlement. Enkele uren later reageerde Jeltsins woordvoerder Kostikov met een oproep aan het parlement om Chasboelatov af te zetten. Hij beschuldigde de parlements voorzitter van 'ongebreidelde lust naar persoonlijke macht'. Dinsdag spraken Jeltsin en Chasboelatov af dat een werk groep van presidentiële en par lementaire experts binnen tien dagen een 'Constitutionele Overeenkomst' zou uitwerken, waarin de spelregels van de machtsdeling duidelijk zijn vastgelegd. Chasboelatov bleef gisteren hameren op vervroegde verkie zingen voor parlement en presi dent, te houden in het voorjaar van 1994. Jeltsin is tegen gelijk tijdige verkiezingen, hij wil die voor het presidentschap een jaar later laten plaatsvinden. Jeltsin is in 1991 bij de eerste vrije presidentsverkiezingen in Rusland voor een termijn van vijf jaar gekozen. Het Russische parlement werd in 1990 volgenp het communistische kiessys teem samengesteld. Pagina 7: Concessies taboe in Russische titanenstrijd. heerlen «gpd Carnaval is onbezonnen gein. Onder de grote rivieren barst de feestvreugde vandaag officieel weer los, al is gisteravond al flink wat af gehost en menig pintje getapt. In veel steden in Noord-Brabant en Limburg staat de traditionele optocht centraal. Vandaag, morgen en hier en daar pas maandag trek ken de opgetuigde karren, fan fares en loopgroepen door de straten. Soms met een serieuze knipoog naar de alledaagse wer kelijkheid. maar meestal louter koddig. Agge mar leut het! Carnavalsvereniging 'De Bok- keriejesj' in Heerlen moet zich net als de rest van de deelne mers houden aan het optocht- reglement van Heerlerheide. „Milieu-verontreinigende voor stellingen zijn verboden. Daar naast is het niet toegestaan om te spotten met geestelijken", al dus M. Starmans van 'De Bok- keriejesj'. Strijbos van carnavalsvere niging De Rozenböck in Heer len vindt dat hel tijd wordt echt' ival gaan vieren. De afgelaste op tocht van twee jaar geleden zit veel verenigingen blijkbaar nog altijd niet lekker. „Het is tijd voor een uitbundig carna valsfeest", aldus Strijbos. Wel vindt hij het nuttig stil te staan bij bepaalde situaties in het bui tenland. Met name de situatie in voormalig Joegoslavië zit hem dwars. „Er zit een aantal militairen uit Heerlen in dat ge bied, dus het lijkt me dat onder werpen over Joegoslavië niet in de optocht thuishoren." Carnaval is hét feest voor de (tijdelijk) zotte burger. Humor en emotie, daar draait het om tijdens het feest voor de vasten. Alles en iedereen kon op de kor rel genomen worden, maar dat is de laatsfe jaren dus wel even anders. NedCar, vorig jaar een van de hete hangijzers voor de comités, mocht niet in de Wes telijke Mijnstreek. Ook wethou ders. burgemeesters en andere in de belangstelling staande fi guren zijn taboe. Er mag niet meer worden gelachen om an dermans ellende. In Maastricht wordt aan het begin van de optocht gekeken of er krenkende 'slogans' of uit beeldingen tussen zitten, zegt 1. Loontjens van hel optochtcomi té. „Toeschouwers moeten niet onnodig geshockeerd worden, dus als er half naakte mensen met de optocht mee willen, ha len we die er tussen uit." Vraag vrijblijvend een folder met een compleet overzicht van onze: KANTOREN WINKELS BEDRIJFSRUIMTE Tel. 01718 - 51414 DERAAD r_3 BOUW BV op de nieuwe PEUGEOT 306! v.a. 11 maart a.s. in onze showroom auto leithon Peugeot-dealer voor Leiden e.o. Oegstgeesterweg/Maredijk 175 - Leiden. Tel. 071-212911 T.o.v. het nieuwe postkantoor Donderdag koopavond. ARENTHALS CHAUDR0N ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS fynii en (IqnomiicL HET WOORD IS AAN VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's10,11 Randstad19,20 Regio13.15,16.17 Religie14 Sport25,26,27 Toerisme9 Zaterdags Bijvoegsel 37 t/m 47 Het kabinet heeft geschokt en woedend gereageerd op de kri tiek van het Vaticaan op de nieuwe euthanasiewetgeving in ons land. „Dit kan niet door de beugel", aldus premier Lubbers na afloop van het kabinetsbe raad. Een hoge prelaat van het Vati caan vergeleek de nieuwe eu thanasiewet onlangs met de praktijken in nazi-Duitsland. „Stuitend", aldus het kabinet. Er is een gepeperde brief onder weg van het kabinet naar de vertegenwoordiger van de paus in Nederland, aartsbisschip Le- maitre. Volgens Lubbers doen in het buitenland veel misverstanden de ronde over de nieuwe wetge ving die de Tweede Kamer twee weken geleden goedkeurde. „De uitspraken van monseig neur Sgreccia getuigen van vol strekt gebrek aan kennis van de inhoud van de door de Tweede Kamer aanvaarde wetgeving", vinden ook Simons (volksge zondheid) en Hirsch Ballin (jus titie). Sgreccia is de secretaris van de Pauselijke Raad voor Pastorale en Gezondheidswerk zaamheden van het Vaticaan. Het kabinet heeft besloten de pauselijke nuntius uit te leggen wat de nieuwe euthanasiewet precies inhoudt. „Voor mensen op een afstand is de exacte in houd van de nieuwe wetgeving niet te overzien", aldus Lub bers. Maar hij voegde eraan toe dat het geen pas geeft scherpe ver oordelingen de wereld in te stu ren over onderwerpen waarover je niet of onvoldoende geïnfor meerd bent. Pieren Uniuiden afgesloten wegens storm De beide pieren van IImuiden worden vandaag naar alle waar schijnlijkheid lijdelijk geheel tot verboden gebied verldaard. De maatregel moet ongelukken voorkomen. Vorige maand waaide bij zware storm een man en zijn zes-jarige zoontje van de Zuidpier, waarna ze ver dronken. Voor vandaag is storm voor speld. De noordwesten wind wakkert aan van 7 naar 9 Beau fort. Als liet weer zich inderdaad gaat gedragen zoals voorspeld, plaatst de gemeente een bord 'Verboden Toegang' aan het be gin van beide pieren. De politie zal op de Noord- pier cn op dc Zuidpier met een auto heen en weer rijden. Wie zich toch op de pier waagt, krijgt een bekeuring. VANDAAG OOK PERSONEEL PLUS PAGINA 29. 31 EN 33 HET WEER Verwachting van het KNMI Later op de dag regen In de loop van de dag geleidelijk meer bewolking. Later gevolgd doorregen Middagtemperatuur ongeveer 6 graden Matige wind, kracht 4, in de ochtend draaiend van noordwest naar west en later langs de kust toenemend tot krachtig of hard. 6 a 7, in het Waddengebied tot mogelijk stormachtig, 8. De vooruitzichten voor zondag: winterse buien en middagtemperatuur 4 graden com pao advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk tel. 017I9 - 46566 fa*. 01719- 48547 Leidsch Dagblad r'ï-.or^*^ - NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: - Adres Postcode: Plaats: i Tel Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch 28.75) j Q Per kwartaal 0 via acceptgiro if 82.85) 0 automatisch (ƒ82,85) j Nr. hank/giro. Handickening of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1