Swaak achter anonieme advertentie Iedereen kan een huidafwijking hebben' Fitness nu definitief uit de greep van a-socialen Randstad 'Lange-afstand-internationale-niet-bulk-vracht vervoer' Doorgaan en niet versagen Politieke leiders naar Leiden ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 19 Krant geeft op bevel rechter naam vrij De Leidse ondernemer Ewout Swaak, de zoon van de in middels failliete projectontwikkelaar, zit achter de ano nieme advertentie waarin schuldeisers van het Haarlem se acountantskantoor Metz en Bakker werden opgeroe pen zich te melden. Dit bleek gistermiddag nadat de di rectie van Dagbladuitgeverij Damiate, waartoe deze krant behoort, de naam op bevel van de waarnemend president van de Haarlemse rechtbank moest vrijgeven. Swaak plaatste de advertentie na een financieel conflict met de Haarlemmers. •ARTHUR MAANDAG De gewraakte advertentie stond op 30 januari in het Haarlems Dagblad. Schuldeisers van Metz en Bakker werden opgeroepen zich te melden met als doel het aanvragen van het faillissement. Omdat het ees zogeheten ad vertentie onder nummer betrof, was niet duidelijk wie er achter zat. De directie van Damiate wil de de naam niet geven omdat er tussen klant en uitgever een ge heimhoudingsplicht geldt. De rechter besliste echter anders. Kort na het bekend worden van het vonnis gaf de Damiate- directie de naam van de adver teerder vrij: Swaak jr. Hij geeft toe de advertentie te hebben geplaatst. Hij zegt al anderhalf jaar lang een conflict te hebben met Metz en Bakker. Het Haar lemse tweetal verweet Swaak het bedrijfspand aan de Jans- weg in Haarlem een jaar te laat te hebben opgeleverd. Daar door hebben Metz en Bakker schade geleden. Swaak zegt echter dat hij in problemen is gekomen, omdat de vorige eigenaar van het pand aan de Jansweg het aan hem te laat heeft geleverd. Sware en Metz en Bakker kre gen vervolgens ruzie over de hoogte van de schadevergoe ding. De Haarlemmers weiger den daarop de huur te betalen. Dit conflict is inmiddels aan de kantonrechter voorgelegd. „Ik had inmiddels verhalen ge hoord dat het slecht ging met Metz en Bakker. Daarom wilde ik het zekere voor het onzekere nemen en de mogelijkheid heb ben om het faillissement aan te vragen zodra de uitspraak van .de rechter er is." „Amerikanen begrijpen er niets van dat we fietsend naar d koper H. van Kleef van deze klimmachine. PAUL VAN DER KOOL) Poltici zijn net topsporters: altijd op weg naar een re cord. De langste vergadering, de langste formatiepo ging of het langste woord. Het record was lange tijd in handen van de maker van het juweeltje schoolcrimi- nalitei tspreventieproject Dinsdag produceerde WD'er Van Rey het 38 letters tellende kainerverh uurvrijstellingcorrectiefactoren gis teren kwam daar direct het negen letters langere lan ge-afstand- in ter natio na le- niet-bulk- vrach tuervoer overheen. Vader van dit kindje was WD'er Blaauw, die het mèt streepjes in zijn speech zette. De stenografen pikten het niet en deden wat ze anders nooit doen: het woord omschrijven. En dat was nog een hele klus. „Onnozel", noemt de Leiderdorper Hofstede, schrij ver van het boekje Parlementaal, de race om het lang ste woord. „Kamerleden vinden het zelf wel makkelijk, willen tijd besparen of apen elkaar na. Maar het pu bliek snapt niets meer van dit jargon". Na zijn boekje met 'parlementaire' uitdrukkingen, wilde hij voor een tweede boekje onderzoeken waar de woorden vandaan komen. 'Anderhalf jaar later is de eerste dmk van 3500 exemplaren bijna uitverkocht, maar ziet de uitgever af van een tweede druk en Hof stede v^n zijn onderzoek: „Ik ben er even op uitgeke ken. Ik houd me liever bezig met gewone taal". Vitiligo-patiënten schrijven brief naar Michael Jackson LEIDEN «MEINDERTV De leden van de Vereniging voor Vitiligo-patiënten hebben met enige opwinding naar het geruchtmakende interview ge keken dat Oprah Winfrey on langs met megaster Michael Jackson had. Daarin verklaarde hij immers dat hij zijn huid niet heeft gebleekt, maar dat hij lijdt aan 'een huidafwijking'. Heeft Michael nu de huidziekte vitili go of niet? Dat is de grote vraag die de leden zich nu stellen. Volgens de secretaris van die vereniging, Netty Kuivers (44) uit Leiden, overweegt de vereni ging om middels een brief ant woord op die vraag te krijgen. „Wij denken aan een brief aan onze. zustervereniging in de Verenigde Staten. Maar mis schien kunnen wij Jackson ook wel direct aanschrijven om op onze vragen antwoord te krij gen." Volgens Kuivers, in 1990 me de-oprichter van de vereniging die nu zo'n 800 leden telt, is het belangrijk dat het publiek wat meer komt te weten over vitili go. Dat is een aandoening waar bij het huid en het haar pig ment verliezen. Het pigment cellen wordt vernietigd en de stof die huidskleur bepaalt wordt niet meer aangemaakt. Daardoor ontstaan witte plek ken die zich over het hele li chaam kunnen verspreiden. Vaak komen de vlekken juist in het gezicht en op handen voor, lichaamsdelen die voor ieder een zichtbaar zijn. „Het kan gebeuren dat men sen bij het afrekenen aan de kassa vreemd wordt aangeke ken of zelfs heel onvriendelijk worden benaderd", zegt Kui vers. „Vooral in de zomer wan neer de gezonde huid gaat ver kleuren, zijn de plekken heel goed zichtbaar. Juist bij mensen piet een donkere huid is de aandoening goed te zien. Je ziet dat omstanders zich afvragen of het om een besmettelijke ziekte gaat. Of je merkt dat ze met een blik van afgrijzen uit je buurt blijven of je geen hand durven geven. Dat kan heel pijnlijk DEN HAAG. PAULV Natuurlijk, ze zijn er: de eeuwig jeugdigen met glanzend bruine spierbundels die aan alle kanten uit felgekleurde pakjes spatten. Maar er zijn vooral veel colber tjes mèt schoudervullingen op de fïtnessbeurs die dit weekein de in het Haagse Congresge bouw wordt gehouden. Want, fitness is méér dan bodybuilding. Fitness is er voor iedereen: voor jong en oud, voor spijkerjasje en colbertjes, voor de jongste bediende en de hoogste baas. Wie een sport school binnenstapt, weet dat. De krachthonken zijn daar ver drongen door roei-, klim-, fiets-, step- en loopapparaten. Condi tie in plaats van domme kracht. Probleem is alleen dat niet ie dereen zo'n sportschool bin nenstapt. „Want men verwacht nog steeds drugs en a-sociale fi guren", zegt R. Vervoort van de Bedrijfs Sport Service (BSS). En dat is knap lastig voor zijn be drijf, dat het vaderlandse be drijfsleven nu juist aan de fit ness wil helpen. Ook de WAO- discussie speelde hem flink par- Hoe hard hij ook roept dat bedrijfsfitness de sfeer op werk verbetert en arbeiders produk- tiever en minder ziek maakt, bedrijven werden schuw toen ze hoorden dat ze boetes krij gen voor zieke werknemers. Vandaar dat zijn bedrijf op nieuw in de aanval moet. We tenschappelijk ogende brochu res melden dat bedrijfsfitness een firma 3560 gulden per werknemer oplevert. En daar is dan al de 720 gulden afgetrok ken die BSS per deelnemer re kent en die ook nog eens aftrek baar is. In het nieuwe ministerie van> volkshuisvesting, ruimtelijke or-' dening en milieu richtte het be drijf een fitnesskelder in voor ambtenaren. Voor andere be drijven zoeken ze een sport school uit, die eerst nauwkeurig wordt gekeurd. Als er alleen krachthonken staan, douches ontbreken en instructeurs on voldoende zijn opgeleid, zorgt BSS voor verbeteringen of kie zen de deskundigen een andere sportschool. Omdat ook de gewone klant steeds kritischer wordt, wordt de sportschoolhouder flink op kosten gejaagd. Hij is al gauw 100.000 gulden aan inrichting kwijt, zo leert een rondgang op de beurs. Een beetje lopende band kost 16.000 gulden en biedt van alles: verschillende loopsnelheden, dalen of stijgen. De computer heeft zelfs tegen standers in petto of laat je de marathon van New York lopen, compleet met bruggen en ande re hindemissen. En natuurlijk meet hij je hart slag en calorieverbruik. Want al les is verantwoord in fitness. Al les is doorgerekend, goedge keurd en uitbundig beproefd door sterren als Cher en Jane Fonda. Een verkoper van het nieuwste klimapparaat ("goed voor je totale lichaam") zegt dat hij liever buiten wat aan sport doet. „Maar veel mensen heb ben zoiets van: als ik maar wat gedaan heb. Even fietsen, even lopen, even roeien". Zelf is deze Van Kleef er al aardig aan ge wend. Maar toen zijn Ameri kaanse leverancier Precor langs kwam verbaasde die zich over de Nederlanders die fietsend naar de sportschool komen om daar te gaan fietsen. „It's not normal", zei hij. Bijzonder is ook een mummi- act: als je in 24 uur 5 tot 35 cen timeter smaller in de heupen wil worden, moet je je van top tot teen in een warm, gekruid verband laten wikkelen. Over tollige vet- en gifstoffen verlaten via de lymfeklier het lichaam en klaar is Kees. Wie zeil wil dok teren, kan voor 4000 gulden een apparaatje kopen dat impulsen geeft op die plekken waar te veel vet of vocht zit, spieren te slap of overbelast zijn. Je moet alleen geen pace-maker hebben of lijden aan de ziekte Multiple- sclerose. In een hoekje van de beurs staat Van Leeuwen van de Kat- wijkse sportschool Lions Sport. Vorige week toonde hij in RTL4- programma De Ideeënbus ap paraten waarmee je kunt langlaufen, schaatsen en nog veel meer. Zelf ontworpen en zeifin elkaar geknutseld, tussen het werk in de sportschool door. De uitzending leverde direct twee bestellingen voor de slim- sliders op. In april moet de grote klap volgen: de sportschoolhou der staat dan op de grootste fït nessbeurs ter wereld, in het Duitse Essen. Als het even mee zit, worden zijn apparaten in massaproductie gemaakt. Het octrooi is al verleend voor de 800 gulden kostende schaats en 4000 gulden dure langlauf- machine, die vooral uit slangen bestaan, waar hand- en voet steunen overheen glijden. zijn", zegt Kuivers die nu 20 jaar met een lichte vorm van vitiligo kampt. Volgens haar is de ziekte ab soluut niet besmettelijk. „De oorzaak is nog onbekend. Het kan een kwestie zijn van erfe lijkheid. Maar uit onderzoek is ook gebleken dat door lichame lijke of emotionele stress het proces van pigmentvernietiging kan versnellen. Ook is het voor ons niet goed om te veel in de zon te lopen. Wij moeten ons beschermen met kleding of met een crème met sun blocker." Vitiligo-patiënten komen vol gens Kuivers door de vlekken in het gezicht ongewild in een iso lement. Sommigen nemen hun toevlucht tot cosmetica. „Zon der camouflage op hun gezicht gaan zij de deur niet uit. Zij be steden uren voor de spiegel om er 'normaal' uit te zien." Het is volgens haar zonder meer een obstakel in het zoeken naar so ciale contacten. „Wij kennen patiënten die bij een sportvere niging zijn geweigerd. Als wij daarvan horen nemen wij als patiëntenvereniging direct con tact met het bestuur om de re den daarvan te vragen. Dan blijkt altijd de grote onbekend heid van deze aandoening. En dat terwijl zo'n één a twee pro cent van de mensheid aan de ziekte lijdt. Dat betekent dat er in Nederland alleen al zo'n 150.000 mensen zijn met vitili go" De jonge patiëntenvereniging doet er van alles aan om de af wijking wat meer bekendheid te geven. „Maar het valt niet mee om iedereen te bereiken en goed voor te lichten. Daarom zou een erkenning van Michael Jackson ons ook zo welkom zijn. Dan wordt des te duidelij ker dat iedereen vitiligo kan krijgen, zelfs heel beroemde De Leiderdorper Chris Keijser hing onmiddellijk aan de tele foon. Een fonds voor de red- dings van DAF? Speciale tele foonlijn? De 82-jarige draalde niet, en- draaide prompt het nummer waarop het publiek zijn donaties kon opgeven. „Na tuurlijk. DAF mag nooit verlo ren gaan", klinkt het strijdbaar. „Het is onze nationale trots. Mijn vrouw en ik hebben allebei honderd gulden van onze AOW opzij gelegd. Leningen, met een looptijd van drie tot vijf jaar. Misschien leven \a meer mijn vrouv maar dat geeft het geld v e dan niet is bijna 83 liet. Dan is kleinkinde- Keijser zegt dat hij gespannen het nieuws van de reddingsope ratie vólgt. Met de nodige erger nis, dat moet hij beslist even lcwijt. „Dat de banken maar aar zelen, dat de mensen daardoor in onzekerheid blijven verkeren, vind ik treurig. Lee/de financië le bladen maar, dan zie je dat de banken krankzinnige winst en maken. Laat ze toch eens over de brug komen, de over heid ondersteunt de actie toch ook? Maar eerlijk gezegd heb ik er een hard hoofd in. Banken houden nu eenmaal hun hand op de knip." Desondanks gelooft hij wel in een goede afloop. „Er hebben al veel mensen gebeld en ik denk dat er nog duizenden zullen volgen. Ja, waarom ook niet. Als je krap zit, haal je het geld maar van je begrafenisrekening af." Want DAF mag nooit verloren gaan. „Juist. Ik rij nu al jaren in een Volvo, een Variomatic. Die auto's hebben dezelfde trans missie als DAF. Vroeger reed ik jaren in een DAF. Helaas maken ze die auto's niet meer. Alles ging automatisch hè. Een uit vinding van Huub van Doorne. DAF is toch een monument in Nederland?" Chris Keijser: DAF mag nooit yerloren gaan. foto archief Daarom wil hij potentiële bel- voor ik aan de beurt kwam. Iers tot slot nog een hart onder Maar ik dacht tijdens het wach- de riem steken. „Als je opbelt ten: wat kan mij dat verbartel- moet je wel geduld hebben. Ik jonnen! We moeten doorgaan moest ook een tijd wachten en niet versagen." OPROEP Het Centrum voor Humaan Geneesmiddel Onderzoek (Academisch Ziekenhuis Leiden) zoekt contact met mannen die behandeld worden voor verhoogde bloeddruk in verband met een onderzoek naar een nieuw geneesmiddel voor mensen met een hoge bloeddruk. Mannen tussen 18 en 60 jdar die voor hoge bloeddruk worden behandeld met medicijnen wordt 1 te reageren. Gezocht wordt naar deelnemers die behoudens de verhoogde bloeddruk verder gezond zijn en onder behandeling staan van de huisarts. Het onderzoek neemt 3 dagen in beslag. Alvorens tot deelname wordt besloten vindt in ieder geval overleg met de behandelend arts plaats. Voor informatie (geheel vrijblijvend) kunt u bellen met dr. J. Burggraaf of dr. R. ten Hove (071 -26 32 69/ 26 80 04). Om redenen van privacy is gebruikt gemaakt van een fic tieve naam. Wie meer over de Vereniging voor Vitiiigopatiën- ten wil weten kan schrijven naar Postbus 2121, 2301 CC in Leiden CAROLINE VAN OVERBEEKE Wat hebben Elco Brinkman, Thijs Wöltgens, Frits Bolkestein, Hans van Mierlo en Ria Beckers gemeen? Ze zijn alle vijf fractie leider van de vijf grote Neder landse politieke partijen en ko men op vijf dinsdagavonden in maart naar Leiden om 'gastcol leges' te geven. Het vijftal komt met studen ten van de Leidse universiteit en andere belangstellenden van gedachten wisselen over 'het einde van de politiek'. Aanlei ding voor hun komst is het voortdurende geklaag over het gebrek aan verschillen in de partijprogramma's van de frac ties. De Nederlandse kiezer zou daardoor niet meer weten waar hij aan toe is. Met dit idee in het achter hoofd spreekt ze in vijf afzon derlijke bijeenkomsten over de eigen doelstellingen, uitgangs punten èn de verschillen met de andere partijen. Aan het eind van het college is er tijd voor discussie. De gastcolleges zijn een initiatief van de vakgroep politieke wetenschappen. Ria Beckers (Groen Links) bijt op dinsdagavond 2 maart het spits af. Om acht uur spreekt zij in een zaal aan de Leidse Hugo de Grootstraat 27 A. Dinsdag- ■ÉtoHÉK is het de beurt Mierlo (D66) die tur begint, in de an de Hugo de avond 9 van Hans van ook om acht zelfde zaal a Grootstraat. Op 16 maart vertelt Frits Bol- kesttein (WD) over de doelstel lingen van zijn partij. Hij doet dat om acht uur in het Adqdc- miegebouw, Rapenburg 73. Thijs Wöltgens (PvdA) doet zijn zegje op 23 maart, zelfde tijd, zelfde plaats. Elco Brinkman (CDA) besluit de cyclus op 30 maart, ook in het Academiege bouw. De colleges zijn voor ie dereen vrij toegankelijk. „evma..*

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19