Bewoners ziek van hun huizen Kringloopwinkel in pand Snoepie Foster Parents in Alphen actief Rijn- en Veenstreek Open dag Rijnoord Alphen Voor Pasen parkeren Vier keer koninginnedag voor burgemeester It ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 CHEF GERTViSSER, 071-1 Actie 'Rijnoord baart ons zorgen' alphen aan den rijn» De voorzitter van het actiecomité 'Rijnoord baart ons zorgen', Yolanda Peters, houdt dinsdag 23 februari t inleiding over de actie. Het comité wil een snel bereikbare kraam- en kinderafdeling in de regio. Tijdens deze bijeenkomst kunnen belangstellenden een bezwaarschrift indienen en hand tekeningen zetten ter ondersteuning. Daarna is er een bingo met prijzen, beschikbaar gesteld door donateurs van de actie. De bij eenkomst begint om acht uur in de Curiazaal bij zwembad De Thermen aan de Cantharel in Alphen. Antilliaans koken bij Zahra uden rijn» Hoe bereid ik een Antilliaanse visschotel? Ie dereen die graag antwoord wil hebben op die vraag, kan op maandag 1 maart terecht bij vrouwentrefcentrum Zahra aan de Ruisdaelstraat 57a in Alphen. De kookles begint om zeven uur. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Bea Postma, telefoon 01720-94272. Platenbeurs in De Bron alphen aan den run» Honderdvijftig strekkende meter muziek: 78- toerenplaten, elpees, singles en cd's. Het is op zaterdag 6 maart allemaal te koop op de platenbeurs in gemeenschapscentrum De Bron aan de Troubadourweg in Alphen. Naast het platenaan- bod is er op de beurs een aantal jukeboxen te bewonderen. Ver der laat een verzamelaar zijn collectie Golden-Earring-artikelen zien. De platenbeurs duurt van 10-16 uur. Ventilatie Oude-Ambachtenbuurt onvoldoende Hoofdpijn, verkoudheid, astma. Bewoners van de Oude- Ambachtenbuurt in Alphen hebben er wel erg vaak last van. Uit een door de bewoners gehouden enquête blijkt een groot aantal van hen gezondheidsklachten te heb ben. De vermoedelijke oorzaak: veel te weinig aanvoer van frisse lucht in de woning. v) den rijn «ruud sep Het Rijnoordziekenhuis houdt op zaterdag 27 februari van twee tot vier uur een open dag. De bezoekers kunnen in totaal 1400 vierkante meter nieuw bouw bekijken. De begane grond van de nieuwbouw heeft een nieuwe afdeling spoedei sende hulp en poliklinieken voor interne geneeskunde, chi rurgie, gynaecologie-verloskun- de en dermatologie. Verder zijn op de eerste ver dieping moderne operatieka- Rechtswinkel helpt bij aangifte Belastingmedewerkers van de Rechtswinkel in Alphen gaan helpen bij het invullen van het aangiftebiljet. Om voor hulp in aanmerking te komen mag het inkomen niet hoger zijn dan 56.600 (ziekenfondsgrens) gulden. De formulieren moeten voor 1 april bij de Belasting diens zijn ingeleverd. De spreekuren zijn op dinsdag en woensdag van 19-22 uur. Van 26 februari tot en met 2 april zijn er ex tra spreekuren op vrijdag van 14-16 uur. Afspraken voor hulp kunnen op de zelfde tijden worden ge maakt via telefoonnummer 01720-26601. Voor minder dringende belastingzaken is de Rechtswinkel weer open vanaf 6 april. De Rechts winkel is te vinden aan de Van Brakelstraat 3, achter buurthuis Halije Wit. Carnaval met Single Club alphen aan den rijn De Single Club Alphen houdt morgenavond een dans- en ontmoetingsavond voor alleen staanden in carnavalssfeer. Het is de bedoeling dat bezoekers verkleed komen of minstens een boerenkiel dragen. Er treedt een band op. De deuren van de zaal in Bowling Alphen aan cje Sportlaan gaan om acht uur open. De toegangsprijs is tien gulden. mers ingericht. Deze zijn ook voor het publiek toegankelijk. Nadat ze begin maart in gebruik worden genomen, kan dat nooit meer. Deze ruimtes moeten na melijk altijd steriel zijn. Het is de bedoeling dat Rijnoord in de loop van dit jaar wordt uitgebreid met afdelingen voor orthopedie en mondheel- kunde. Tijdens de open dag is een rondleiding uitgezet. Medewer kers geven die middag diverse demonstraties. Rijnoord ligt aan de Delftzichtweg 2 in Alphen. De problemen doen zich voor in een complex van 221 wonin gen aan de Wagenmaker, de Klompenmaker, de Wever en de Mandenvlechten Boven de keu kendeur is een klein luikje aan gebracht voor de aanvoer van frisse lucht. Volgens de bewo ners is dit hetzelfde luikje dat in 1985 door het energiebedrijf werd afgekeurd. Het bedrijf oor deelde toen dat het luikje te weinig lucht doorliet. Luikje Om die reden werd in '85 het luikje vervangen door een gro tere opening. Maar door die in greep vloog de energierekening omhoog. Vlak bij het luik zit na melijk de centrale luchtafvoer van de flat. „Alle warmte die je produceerde ging meteen weer weg", weet bewoonster R. 01- fers-Dorré. Zo gauw de eindaf rekeningen van het energiebe drijf bij de bewoners binnen kwamen, wilden zij weer kleine re luiken. Binnen een jaar na de vervanging van de luiken, wa ren de grotere luiken weer ver wijderd. De bewoners denken dat de luiken die nu voor de inlaat van frisse lucht moeten zorgen, de zelfde zijn als die acht jaar gele den door het energiebedrijf werden afgekeurd. En dat die te kleine luiken er de oorzaak van zijn dat de bewoners van de flats ziek worden. In een brief vragen zij het energiebedrijf of de luiken inderdaad dezelfde zijn en of ze wel zijn goedge- Een woordvoerder van het energie- en waterbedrijf Rijn land (EWR) legt uit hoe dat in zijn werk kan gaan. „Als er een verbinding is tussen de stook ruimte en de rest van de wo ning, zuigt de centrale afzuiging lucht uit de stookruimte de wo ning in. Als de ketel niet goed werkt kan er daardoor koolmo noxide in het huis komen." Zorgenkindje Het complex woningen in de Oude-Ambachtenbuurt is al vanaf de bouw een zorgenkind je. De woningen werden in 1985 drie maanden later opgeleverd dan was gepland. De beluchting van de woning was niet in orde, waardoor bouw- en woningtoe zicht de huizen afkeurde. De woningbouwvereniging Alphen, de eigenaar van de hui zen, kon gisteren geen com- geven. nieuwe wetering» Vóór Pasen moeten automobilis ten hun auto goed kwijt kunnen bij het sluisje in Nieuwe Wetering. Het is de bedoeling dat dan de eerste acht plaatsen kunnen worden gebruikt. Voordat de aanleg van de resterende vijf parkeer plaatsen begint, moet een huis worden gesloopt dat nu nog wordt bewoond. De bewoners hiervan wachten op de oplevering van hun nieuwe woning. Gemeente-ambtenaar G. Reurings hoopt dat de parkeerplaats nog dit jaar kan worden afgerond. Het is de bedoeling dat het plein wordt'aange kleed' met struiken, een bankje en een picknickta fel. Tussen de parkeerplaats en basisschool De Re genboog komt een voetgangersbruggetje. Verder krijgt het aangrenzende voet- en fietspad nog een opknapbeurt. De totale kosten van het project bedragen twee ton. Van dit geld zou eigenlijk ook de nabijgelegen sluis moeten worden opgeknapt. Maar dat lukt niet, zegt Reurings. De gemeente bestudeert hoe het sluisje, dat inmiddels buiten werking is gesteld, tegen minimale kosten kan worden opgeknapt. Het alternatief is sloop van het karakteristieke sluisje. foto ben de bruyn jacobswoude wilfred simons beetje gewend? Burge- Beek (41) van Jacobswoude knikt bevestigend. Hij zit er nog geen vijf maan den, maar voor zijn gevoel is het al veel langer: ,,lk voel me hele maal opgenomen in de ge meenschap. Met namen heb ik nog wat moeite. Want het is na tuurlijk wel zo: de burgers van Jacobswoude hoeven maar één gezicht te leren kennen, ik daar entegen vele, zeer vele. Maar het gaat al beter." Voor zijn benoeming in Ja cobswoude, vorig jaar oktober, was Van Beek raadslid, wethou der en loco-burgemeester van de Westbrabantse gemeente Made. Verder was hij directeur van een grote scholengemeen schap in Den Bosch, die na een fusie was ontstaan. Daar leerde hij wat cultuurverschillen en richtingenstrijd kunnen beteke nen. „Toen ik in Jacobswoude kwam, herkende ik zóveel terug! Een gemeente die na gemeente lijke herindeling is ontstaan, is wat dat betreft net een school." Van Beek viel bij zijn aantre den in Jacobswoude vorig jaar oktober met zijn neus in de bo ter. Hij moest sinterklaas bin nenhalen in Woubrugge, Hoog- made, Leimuiden en Rijnsater- woude. Voor het komend voor jaar voorziet Van Beek weer een hoop afspraken in viervoud: „Koninginnedag, Vijf Mei, dat wordt in alle kernen intensief gevierd. Daar moet je steeds bij zijn. Het betekent een hoop ge goochel met je agenda, maar ik vind het niet erg." Oranjebitter Toch gaat Van Beek proberen juist op dit vlak de burgers van de vier kernen een gevoel van eenheid bij te brengen. Hij wil rondom koninginnedag geza menlijke activiteiten organise Burgemeester Van Beek: ,Als we «en nieuw gemeentehuis hebben, kunnen we de eenheid tussen de burgers van de verschillende kernen nog verder bevorderen.' foto ben de bruyn ren. „Ik denk aan een bijeen komst van alle Jacobswoudena- ren die door de koningin gede coreerd zijn, iets eenvoudigs met een aubade, met taartjes, koffie en oranjebitter. Goed, het is niet spektaculair, maar het is een begin." Van Beek verwacht dat hij de eenheid nog meer kan bevorde ren als Jacobswoude een nieuw gemeentehuis heeft. B en W maken daar op dit moment plannen voor. „Het gemeente huis moet in het dorp komen. Hoogmade en Woubrugge vallen dus af. Het is öf Leimuiden, öf Rijnsaterwou- de. Verder is er nog weinig con creets te melden: de ambtena ren maken op dit moment een programma van eisers waaraan het gebouw moet voldoen en bekijken locaties." De burgemeester heeft zelf twee wensen. „Ik wil graag een ruimte voor sociaal-culturele activiteiten voor alle burgers. Dat kan een entreehal zijn, waar (koffie)-concerten, exposities en dergelijke worden gehouden. Ook wil ik graag dat de relatie tussen Jacobswoude en het wa ter tot uitdrukldng komt in het" nieuwe gebouw. Dat kan op twee manieren: door het ge meentehuis aan het water te bouwen of door het water te symboliseren in de architec tuur. Maar geen misverstand: het moet een sober en doelma tig gebouw zijn, dat bij het ka rakter van het Groene Hart past. Geen opsmuk." Navelstaarderij Van 'kemenstrijd' heeft Van Beek tot nu toe wel wat ge merkt, maar hij wil niet over drijven: „De werkwijze van de ambtenaren in leimuiden, Woubrugge en Rijnsaterwoude was onderling heel verschillend. Toen alles bijeen kwam, gaf dat spanningen en 'navelstaarderij'. Dat hebben we nu aardig over wonnen. Er is openheid, de ambtenaren hebben de blik weer op de wereld gericht. Ook de raadsleden werken hartelijk samen en stellen niet meer het belang van hun eigen kern voorop." Van Beek werkt met de stel ling dat alle kernen gelijk be handeld worden. „Als een initi atiefgroep in de ene kern ergens subsidie voor vraagt, moeten de andere kernen dat bedrag ook kunnen krijgen. Je kunt daar dus niet altijd op ingaan, want dat betekent dat je alle bedra gen steeds met vier moet ver menigvuldigen. Zo jaag je de gemeente op kosten. Op den duur kunnen we keuzes niet vermijden - nieuwe sport - of zwemfaciliteiten moeten voor alle burgers in één kern gecon centreerd worden." De financiën van Jacobswou de beziet Van Beek met zorg: „We hebben weinig reserves, al denderen we nog niet op de 'ar tikel 12-status' af. Maar we zijn een landelijke gemeente met veel grond. Dat betekent extra uitgaven aan onderhoud van wegen en riolering." De komen de jaren moet lacobswoude dertig miljoen gulden uitgeven aan vernieuwing van de riole ringen. Van Beek verwacht dan ook dat de rioollasten van de gemeente zullen stijgen: „Ik pleit niet voor lastenverhoging, maar het kan gebeuren." De Alphense kringloopwinkel is uit de problemen. Juist op tijd heeft de stichting kringloop een nieuw pand gevonden: het voormalige kinderdagverblijf Snoepie aan de Concordia- straat. Als alles goed gaat kan de winkel het gebouw vanaf 1 maart huren. Het huurcontract voor het huidige winkeltje aan de Prins Hendrikstraat loopt op 1 maart af en het contract wordt niet verlengd. Voordat de kringloop winkel kan verhuizen, moeten er nog wat zaken worden gere geld. Het pand waarin de stich ting straks haar tweedehands spullen wil verkopen, heeft niet de bestemming 'detailhandel'. Voordat de zij een huurcon tract wil tekenen moet dat ver anderen. De omwonenden heb ben geen bezwaar tegen de komst van de door vrijwilligers gedraaide winkel en de ge meente heeft al toegezegd de bestemming te willen verande ren. „Maar voordat we tekenen willen we dat zwart op wit heb ben", meldt woordvoerder Ine ke Koppe. De ruimte die winkel straks tot haar beschikking heeft is veel ruimer dan de huidige be huizing. Het winkeltje aan de Prins Hendrikstraat meet slechts veertig vierkante meter, terwijl de winkel aan de Steek- terweg nog een opslag heeft van honderd vierkante meter. Het pand van Snoepie is bijna twee keer zo groot als de oude winkel en de loods bij elkaar. De vrijwilligers hopen op 1 april hun nieuwe winkel te ope nen. De maand maart zal nodig zijn om de ruimte in te richten en de spullen te verhuizen. Koppe verwacht dat ze jaren lang plezier hebben van het nieuwe onderkomen. Van het pand aan de Prins Hendrik straat heeft de winkel maar een jaar gebruik kunnen maken. VRIJE TIJD Gospel Geen houseparty, maar een 'Gospel Huis Party' organiseert de stichting Alpha zaterdag 27 februari voor jongeren uil Alp hen aan den Rijn en omstreken. In de kelder aan het Galjoen 41 in Alphen kunnen jongeren vanaf half negen terecht voor muziek, zang, hapjes en drank jes. De avond is bedoeld om jon- jaar in contact te brengen met Kattenshow ng. ko ten met lang, half elfs helemaal geen indag 28 februari mooi te zijn op de raskatten show van de Nederlandse Lang- haarkatten Vereniging in vrije tijdscentrum De Ridderhof aan de Kerklaan in Koudekerk aan den RHn. Vijftien inteminul erkende keurmeesters onder werpen de poezen aan een kri tisch onderzoek. De kattenshow begint om tien uur. Vanaf 15.45 uur wordt bekend gemaakt wel ke katten het meest in de smaak en in de prijzen zijn gevallen. Vrijwilligers met promotie-artikelen de boer op Barbara van Meggelen (links) en Liesbeth Wentzel (rechts) samen met de regionale coördinator Helma Kriek. Het plan om een Foster Pa- rents-winkeltje in haar Alphen se woonhuis te beginnen heeft Liesbeth Wentzel uiteindelijk maar uit haar hoofd gezet. „Wellicht was ik daar wat al te enthousiast over. Het zou te veel overlast geven. Nu gaan we met onze promotie-artikelen maar de boer op. Op afspraak kunnen mensen uiteraard wel bij mij thuis terecht." Het is de bedoeling dat Lies beth Wentzel, Barbara van Meg gelen en een paar op 18 en 19 maart met hun 'handel' begin nen. „Die twee dagen staan we met een kraam in de biblio theek op het Thorbcckeplein. Daarna op de paasmarkt in Avifauna en in de winkelcentra Herenhpf en Aarhof. Althans dat zijn de eerste contacten die we hebben gelegd. In de loop van het jaar zullen er nog wel meer volgen", verwacht de Alphense. De bedoeling van het project is om de aandacht te vestigen op het Foster Parents Plan. „Tot mijn verbazing waren er in Alp hen geen activiteiten op dit ter rein. Uiteraard zijn er wel men sen die een kind hebben gea dopteerd. Dat zijn er inmiddels 240.000 in Nederland en daar zitten ook Alphenaren bij. Maar het werk van Foster Parents is in Alphen niet overal even be kend. Vandaar dat ik dat op mij heb genomen", legt zij uit. De kring Alphen is onderdeel van de regio Woerden. Uiteraard is het werven van pleegouders het voornaamste werk. „Daar is nog steeds groot gebrek aan. Al wil dat niet zeg gen dat je alleen het kind adop teert. Die maandelijkse bijdrage van 45 gulden is bestemd voor de gemeenschap waarvan het gezin deel uitmaakt. Want het heeft geen zin om een bepaald kind alleen te helpen", legt Bar- Meggelen uit. De verko ip van pror tikelen behoort ook tot het werk van de twee vrouwen. „Foster Parents is ook betrokken bij ac tiviteiten in Derde Wereldlan den. Dit jaar, bij voorbeeld, bij een waterproject m Togo. Daar is geld voor nodig. Door het ver kopen artikelen uit deze landen proberen we geld in te zame len Hoewel de organisatie nog niet op de hoogte is willen Lies beth en Barbara ook de Alphen se Rotary-club benaderen. ,.i andelijk loopt de Rotary at de Netwerk tegen armoede. Wel licht is het mogelijk dat hier wat gereged wordt voor ons. Ten slotte is onze kas nog leeg." Mensen die interesse hebben om als vrijwilliger actief te zijn of een kind willen adopteren kunnen zich opgeven bij Lies beth Wentzel (telefoon 01720- 31177) of Barbara van Meggelen (telefoon 01720-36332)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17