Leiderdorp: buitenbad Does dicht Nieuw Zoeterwouds café na de zomer open ts Voorschoten wil bioscoop terug Scholen fuseren Regio Bouw woningen in Molenhoek hervat Volkstuinen in Wassenaar met opheffing bedreigd ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 CHEF GERT VISSER. 071-161417. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-161443 Directie: 'Alleen als ligweide verbetert' De gemeente Leiderdorp overweegt het buitenbad van zwembad De Does te sluiten. De directie van het sport complex gaat hiermee akkoord als de ligweide blijft be staan en wordt verbeterd. LEIDERDORP ROY KLOPPER Sluiting van het verouderde buitenbassin levert de gemeen te een bezuiniging op van zo'n 40 mille per jaar. Verder spaart ze een renovatie uit van vier ton. Het buitenbad van De Does is hard toe aan verbetering. Zo moeten onder meer het tegel werk en de kleedruimten wor den gemoderniseerd. De ge meente heeft weinig zin om hiervoor vier ton op te hoesten. Volgende week praat de ge meenteraad over mogelijke be zuinigingen. Een van de voor stellen is te bekijken of het bui tenbad dicht kan. De directie van de Does is in middels onderhandelingen ge start met de gemeente. Ze schiet het voorstel tot sluiting van het buitenbad niet meteen af, maar heeft wel een aantal ei sen voordat ze akkoord gaat. De voornaamste is dat de lig weide bij het buitenbad behou den blijft. ,,De praktijk wijst uit dat veel mensen in de zomer buiten liggen en binnen zwem men. Sluiting van het buitenbad is dan ook geen ramp, als de zonneweide maar blijft", aldus directeur R. Toering van De LEIDERDORP ROY KLOPPER De bouw van 89 woningen in het nieuwbouwplan Molen hoek in Leiderdorp kan wor den hervat. De Raad van State heeft de schorsing van de bouwvergunning gisteren op geheven. De molenvereniging heeft nog één mogelijkheid om de bouw te stoppen. Ze kan in beroep tegen de ge meentelijke beslissing om haar bezwaarschrift niet ont vankelijk te verklaren. Het da gelijks bestuur van de molen vereniging overweegt of ze dit doet. Het is niet bekend op welke gronden de Raad van State nu heeft besloten dat de bouw toch mag doorgaan, terwijl ze vorige week de bouwvergun ning nog schorste. Volgens een woordvoerster kan het nog wel een tijdje duren voor dat de overwegingen op schrift staan. Vast staat dat maandag weer bouwvakkers aan het werk gaan in de wijk Buiten hof Midden West. Al met al heeft het werk slechts twee VOORSCHOTEN Met de actie 'De lunchroom dicht? Kom nou!' wil Frans van Herp van lunchroom Plancius in het Voorschotense winkel centrum Noord-Hofland het misverstand uit de weg ruimen dat hij stopt met de zaak. Een artikel in deze krant waarin hij zijn nood klaagde over de slech te toeloop, is door veel bezoe- VRIJETIJD Swingen De Leidse band Art Rock treedt donderdag 25 februari op in het gebouw Ontspanning van psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest, Endegeesterstraatweg 5 in Oegstgeest. Aanvang acht uur. Oud papier Begeleid door drumfanfare de Does. Verder wil het zwembad een kleine verbouwing zodat 'de loop' van de weide naar het binnenbad verbetert. Ook de horecavoorziening buiten moet blijven bestaan, meent Toering. Tijd dringt Inmiddels is bij enkele aanne mers offerte gevraagd voor zo'n verbouwing. Toering zegt nog geen idee te hebben hoeveel het gaat kosten. Voorts is de bouw ondernemingen verzocht om de ingreep voor 1 juni af te ronden. „De tijd dringt. Het buitenbad gaat meestal rond 1 mei open. Dus als we dit jaar al moeten sluiten willen we wel graag in het voorjaar de nieuwe weide openen." De gemeente heeft ook nog overwogen de 'whirpool' (bub belbad) in het binnenbad te sluiten. Hiervan ziet ze af. De besparing zit eigenlijk alleen in 3500 gulden lagere energiekos ten. Het is bovendien de vraag of de ingreep een bezuiniging oplevert. De paar keer dat de whirpool stuk was, kwam zo'n stroom klachten los dat de vrees gerechtvaardigd is dat veel be zoekers afhaken als het bubbel bad wordt gesloten. dagen (donderdag en vrijdag) stilgelegen. Vereniging De Hollandsche 'Mojen, waarvan het bezwaar schrift tegen de bouw afkom stig was, reageert bij monde van voorzitter C. de Groot te leurgesteld op de gevolgen van de uitspraak. „Jammer dat er zo weinig gevoel is bij de gemeente voor bescher mingvan de molen." Riet Dekkers van de stich ting Leefbaar Leiderdorp heeft besloten de handen van de zaak af te trekken. Zij was degene die namens de mo lenvereniging de bezwaar schriften tegen de bouw in diende, maar ze heeft er nu genoeg van. „Ik heb het be stuur nog gewezen op de mo gelijkheid g>m in beroep te gaan tegen de uitspraak van de commissie beroep en be zwaar. Maar verder bemoei ik me er niet meer mee." Dekkers kwam de afgelo pen week in aanvaring met de vereniging omdat de haar machtiging om de vereniging te vertegenwoordigen niet' werd verlengd. kers van het winkelcentrum op gevat als zou hij het bedrijf wil len sluiten, zegt Van Herp. De uitbater van dé eetgele genheid benadrukt niet van plan te zijn om het bijltje erbij neer té gooien. Deze week kookt hij in het kader van de ac tie een 'echte Hollandse rijst schotel' voor een vriendelijk prijsje. Rijntamboers worden zaterdag 27 februari vanaf half tien oud papier en vodden opgehaald in Zoeterwoude-Rijndijk. De op brengst is voor aankoop van nieuwe instrumenten en unifor men. Tot één uur kunnèn het papier en de vodden ook wor den ingeleverd bij de container op het parkeerterrein van de Eendenkooi. ZOETERWOUDE GERRY REPEL Als de plannen van Jan van der Geest doorgaan is Zoetewoude na de zomer een café rijker. Hij zelf twijfelt er geen moment aan en kijkt al uit naar de opening van het café dat hij gaat runnen in de voormalige onderwijzers woning naast Don Bosco. „Het is alleen nog een kwestie van een stempeltje van de gemeente op de benodigde papieren", zegt Van der Geest. „Ik ver wacht dat de officiële bouwver gunning binnen twee maanden wordt afgegeven en dan kan ik aan de slag." Het idee voor een café is niet plotselinge opgekomen. Van der Geest loopt al jaren met die plannen rond; het is eigenlijk al heel lang zijn grootste wens. Met het oog daarop kocht hij tien jaar geleden het onderwij zershuis bij Don Bosco, dat vroeger een school was. „Eigen lijk wilde ik er toen meteen een bar in maken, maar dat mocht niet, daar kreeg ik geen toe stemming voor. Ik moest het hele project tegelijk aanpakken maar daar had ik geen geld voor. Dus ben ik, na enkele aan passingen in het huis, kamers gaan verhuren." Nu ziet het er echter naar uit dat zijn lang gekoesterde wens over niet al te lange tijd in ver vulling gaat. Van der Geest is er van overtuigd dat een tweede café in Zoeterwoude echt geen overbodige luxe is. „En ook de gemeente vindt het een goede zaak. Ik krijg alle medewerking van die kant. Van de gelegen heid om tegen de plannen te VOORSCHOTEN MIEP DE GRAAFF Massaal zijn de Voorschotena ren in de pen geklommen om te laten merken hoezeer ze een 'echte' bioscoop in hun woon plaats op prijs stellen. Een piep kleine oproep in de krant zorg de voor een volle brievenbus bij initiatiefneemster mevrouw J. Nieuwenhuizen. Ze had binnen de kortste keren meer dan 200 brieven en dagelijks komen er nog adhesiebetuigingen-bij. Mevrouw Nieuwenhuizen is beter bekend als de vrouw die ruim 30 jaar lang het kleinste bioscoopje van Nederland run de, Greenway aan de School straat. Financieel en fysiek kon ze dat niet meer bolwerken. Greenway werd anderhalf jaar geleden aan een projectontwik kelaar verkocht. De inmiddels 58-jarige Voorschotense zette alleen de kindervoorstellingen voort in het Cultureel Centrum. Onlangs suggereerde ze om ook kwaliteitsfilms voor volwas senen te gaan draaien. Dat deed ze niet in het wilde weg. „Nee, ze blijven me maar aanspreken hoe jammer het toch is dat er in het dorp geen echte bios meer is en dat Greenway zo leuk was". Zelf is ze er dan ook aller minst verbaasd over dat zoveel mensen de moeite hebben ge nomen pen en papier ter hand te nemen. Hoezeer het onderwerp leeft, blijkt wel bij het doorspitten van de brieven. Sommige Voorscho tenaren zijn met heuse handte keningenlijsten langs de deuren gegaan om zoveel mogelijk steunbetuigingen richting me vrouw Nieuwenhuizen door te seinen. 'Ga zo door' Anderen schrijven op hun kaartje kreten als 'Ga zo door, het is toch een aanfluiting dat we Greenway kwijt zijn', 'Op mij kunt u als bezoeker reke nen' en 'Tot hulp bereid'. Éen schrijver stelt spontaan voor om de mogelijkheid van een dona teurschap te openen. Meer mensen verheugen zich erop om straks zonder parkeer- en kaartjesproblemen naar de bio scoop te kunnen. Een hele actu ele reactie is deze: 'Als de ge meentekas een geluiddicht jon gerencentrum bij de sporthal kan bekostigen, dan kan er toch zeker wel iets aan de huurprijs voor uw avondvoorstellingen worden gedaan'. Want daar zit 'm het pro bleem: de gemeente is best be reid de zaal van het Cultureel Centrum waar nu kindervoor stellingen worden gehouden, ook af te staan voor 'de betere volwassenen-films'. Alleen hangt daar wel een commer cieel prijskaartje aan. Vanuit de gemeentekas is vorig jaar al 48.000 gulden uitgetrokken om protesteren heeft ook van de omwonenden niemand gebruik gemaakt. Er zijn wel mensen komen vragen wat ik nou pre cies van plan ben en als ik dat uitleg wensen ze me succes." De voormalige onderwijzers woning is een voor Zoeterwou de beeldbepalend pand, dus mag er niets veranderen aan de buitenkant. Binnen wordt wel het een en ander veranderd. Er komt niet alleen een café, maar ook een opslagruimte en een ruime keuken die voldoet aan alle eisen. De verbinding met het zalencentrum blijft. Voor het café heeft Van der Geest zo zijn eigen ideeën. „Ik wil daar een eigen sfeertje scheppen en gok op een leef tijdsgroep van boven de dertig. Een café waar vooral ook vrou wen rustig binnen kunnen lo pen, ik denk dat daar best be hoefte aan is." Zonder zich op de borst te willen slaan vindt Van der Geest dat hij in de loop van de jaren een goede reputatie heeft opge bouwd. „De mensen weten dat hier in Don Bosco nooit narig heid is geweest. Ze weten dat ik de zaak goed in de hand heb. Een gokautomaat zullen ze bij mij bijvoorbeeld tevergeefs zoe ken. Zo'n ding komt er bij mij niet in." Jan van der Geest (57) zit al ruim een kwart eeuw in Don Bosco, om precies te zijn 28 jaar. Hij weet dus waar hij over praat. „Toen ik het beheer in 1966 overnam was het net een clubhuis waar allerlei jongeren groepen hun stekJcie hadden. Een flesje chocomel en een marsreep, meer kon je er bij Initiatiefneemster J. Nieuwenhuizen nieuwe bioscoop in Voorschoten. technische voorzieningen in de zaal te treffen en mevrouw Nieuwenhuizen huurt tegen een 'speciaal prijsje'. Wil ze echter één a twee avonden per week huren, dan moet ze daar voor de gewone prijs betalen en dat komt al gauw op 300 gulden per avond. „Wij moeten er ten slotte ook mensen voor laten opdraven", redeneert een woordvoerder van de gemeente. „We hebben financieel al heel wat gedaan voor die kindervoorstellingen. Bovendien kun je je afvragen of, wijze van spreken niet krijgen." Onder Van der Geest veran derde de zaak rigoreus. Hij haalde vele bekende Neder landsepopgroepen naar Zoeter woude, Shoes en Golden Ear ring stonden vaak in Don Bos- als al die briefschrijvers inder daad komen, het zaakje finan cieel niet kostendekkend kan zijn. Maar we lopen nu op de zaken vooruit, de gemeente neemt een afwachtende hou ding aan, want officieel weten we nog van niets". Meer sfeer Mevrouw Nieuwenhuizen zegt uit ervaring te weten dat het zaakje niet rendabel te krijgen is als ze de volle huurprijs moet betalen. „Ik ga nu probeTen de krachten te bundelen met de co, waar jaren achtereen elke maand een disco werd gehou den. Ook tientallen kersverse en jubilerende bruidsparen von den de weg naar de Noord- buurtseweg. De disco is verleden tijd, daar Stichting Filmliga, die mij al heeft benaderd. In m'n eentje kan ik het niet. Wellicht dat we samen kunnen proberen een acceptabele huurprijs te rege len, desnoods alleen voor dagen dat de zaal anders toch leeg zou staan". „Verder is voor mij een abso lute voorwaarde dat ik meer sfeer in het gebouw mag aan brengen. Met kerst mocht ik er bij voorbeeld niet eens een kerstboom neerzetten! Terwijl er nooit rommel wordt achter gelaten of iets wordt vernield heeft Van der Geest geen zin meer in. Wel in bruiloften en partijen en in vergaderingen. En natuurlijk blijven ook deJ ver schillende clubs en contact groepen welkom. De organisa tie van die activiteiten laat Van WASSENAAR JUDV NIHOf Het college van B en W in Wassenaar wil de volkstuintjes aan de Reijerlaan in het hartje van het dorp opheffen. Het ge bied moet een 'openbaar groen functie' krijgen. Wat daaronder precies moet wor den verstaan, kon een woord voerder van de gemeente gis termiddag niet zeggen. Als het aan B en W ligt. krij gen de volkstuinders van de Wassenaarse Volkstuinders Vereniging (WW) uiterlijk 1 januari 1998 de huur opge zegd. Tot die tijd kunnen de tuinders gewoon blijven zitten en krijgt het terrein zelfs een opknapbeurt. Een 'verbete ring. die inpasbaar is in de la der Geest meer en meer over aan zijn dochter Yvonne. „Zij heeft haar horecadiploma en loopt al twee jaar mee, dus kan ik Don Bosco met een gerust hart aan haar overlaten. Zelf ga ik liever in het café staan." ter te realiseren groen functie', luidt hel het voorstel. Voor de opknapbeurt wil het college een bedrag van 15.500 gulden beschikbaar stellen. Het terrein met de volks tuintjes aan de Reijerslaan heeft sinds 1978 een openbaar groenbestcinming. Dat bete kent volgens de woordvoerder dat de volkstuinders er in feite worden 'gedoogd'. De Wassenaarse wethouders V. Wensveen en A. Pruijs gaan binnenkort met de volkstuin ders van de WW om de tafel zitten voor overleg. Tijdens die bijeenkomst wordt ook geke ken of er een alternatieve loc a tic voor de volkstuindcrs voor handen is. Raad van State heft schorsing op Lunchroom Plancius blijft open Ruim 200 brieven voor mevrouw Nieuwenhuizen Engelendael Leiderdorp dicht LEIDERDORP ROV KLOPPER De Leiderdorpse rooms-ka- tholieke basisscholen Engelen dael en De Meijehof gaan ko mend schooljaar samen. Alle leerlingen worden onderge bracht in het gebouw van de Meijehof aan de Vronkenlaan. Het gebouw van De Engelen dael aan de Ericalaan in het oude dorp wordt gesloten. De fusie is ingegeven door een dreigend leerlingentekort. Leiderdorpse basisscholen moeten van het ministerie van onderwijs in 1996 minimaal 170 leerlingen tellen. Dat aan tal wordt door zowel de Enge lendael (nu 70 leerlingen) als De Meijehof (nu 106) niet ge haald. Dus lag een fusie tussen beide scholen voor de hand. Toch is in eerste instantie bekeken of de Engelendael kon fuseren met de pro testant-christelijke basisschool Willem de Zwijger in het oude dorp. Er zijn onderhandelin gen gevoerd om gezamenlijk tot een oecumenische school te komen. De zaak liep even wel op de klippen omdat de overkoepelende organisatie van katholieke basisscholen, de Vereniging van Besturen Katholiek Onderwijs (VBKO), liever een fusie ziet met een andere katholieke school. En dus werd contact opge nomen met De Meijehof. Een opmerkelijke keuze, gezieh de afstand tussen beide scholen. Vooral de zeer drukke Persant Snoepweg die tussen beide scholen ligt kan een bezwaar zijn voor ouders die hun kin deren naar school laten fiet sen. Volgens voorzitter C. Wasse naar van de Stichting Katho liek Onderwijs Leiderdorp was dit ook een heikel punt in de onderhandelingen. Wassenaar sluit niet uit dat ouders in het oude dorp besluiten hun kin deren van school te halen. „Maar uit gesprekken met hen leid ik af dat de meesten wel bereid zijn de kinderen te brengen en halen." De fusie leidt volgens Was senaar niet tot gedwongen ontslagen. „Het ministerie stelt extra geld beschikbaar voor fusie-scholen. Op den duur wordt het aantal leer krachten via natuurlijk verloop wel ingekrompen"' De fusie is nog niet voorge legd aan de medezeggen schapsraden en de oudercom missies van beide scholen. Wassenaar: „Eerst moeten de besturen een intentieverkla ring over het samengaan op stellen." Hij verwacht geen onover komelijke bezwaren van de in spraakorganen. »,Het alterna tief is dat we beide scholen over een paar jaar moeten sluiten. Dat kan toch ook niet de bedoeling zijn."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15