Leiden Nieuwbouw bij Sylvius stilgelegd 'Kamerbewoners heb je voor de gezelligheid' na 'Kraakster moet uit mortuarium' Raad spot met 'hangplaatsen' Scholieren 'brand meester' Leiden staat tijdelijk stadvernieuwingsgeld af ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 gert visser. plv.-chef aad rietveld, 071-161417 Milieuraad stemt in met afvalfabriek leiden De scheidings- en vergistingsinstallatie (SV1) die in Lei den Zuid-West moet komen te staan, kan rekenen op steun van de Leidse Milieuraad. Dat meldt voorzitter Rob van Lint aan de gemeenteraden van Leiden, Voorschoten, Zoeterwoude, Alke made, Oegstgeest en Leiderdorp. De milieuraad ziet in de SVI een 'milieuhygiënische en energieproduktieve oplossing'voor het afvalprobleem. Het milieu-effectenrapport kent volgens de milieuraad voldoende waarborgen voor ae omwonenden. Die hoeven volgens de raad niet bang te zijn voor lawaai en stank. Leraar Nederlands wint Leids dictee leider Bert Leeuwe heeft de finale van het Leids dictee gewon nen. De-43-jarige leraar Nederlands uit Leiden schreef gister avond in de gymzaal van de basisschool Lucas van Leyden slechts vijf woorden onjuist. Daarmee bleef hij ruim onder het gemiddelde van 17 fouten, die de 37 finalisten maakten in het door ex-Kamerlid Andree van Es voorgelezen dictee. Leeuwe struikelde alleen over de woorden choquerend, idee-fixe, feca- liën, cafeïne en chicste. Uit de voorronden, die vorige week wer den gehouden, waren 25 van de ruim 500 deelnemers overge bleven. Enige bekende Leidenaars, onder wie de wethouders Koek en De la Mar, kregen vrije toegang tot de finale. De win naar kreeg de nieuwste dikke Van Dale uit handen van juryvoor zitter burgemeester Goekoop. Bioscoop 41 c Ruim 200 Voor- I J schotenaren steu nen de voormalige eigena resse van Greenway in haar pogingen een nieuwe bioscoop op te richten Feesten 4t Burgemeester Van I Beek van Ja- cobswoude wil de burgers van zijn vier dorpskernen op feestdagen bij elkaar brengen Anekdotes van een Leidse hospita Een 76-jarige hospita „nee, zet mijn naam maar niet in de krant want er zijn al zo veel mensen die mij kennen terwijl ik hen niet ken" gelooft er niet zo in. Een deze week aan gekondigd belastingvoordeel voor kamerverhuurders zal er volgens haar niet toe leiden dat er meer hospita's komen. Het is meer een kwestie van 'het ge zellig vinden om inwoners te hebben'. En de meeste mensen zien dat niet zitten. Is het voor een student al moeilijk een ka mer in een studentenhuis te vinden, de ouderwetse hospita's zijn zelfs met een zaklantaarntje moeilijk te vinden. De 76-jarige lijkt een uitzondering. „Ik moet zeggen dat ik het ook wel doe voor het geld", zegt de vrouw, die een groot huis be zit aan de Rijn- en Schiekade. „Ik heb alleen aow, ziet u. Twin tig jaar geleden ben ik ermee begonnen. Momenteel heb ik drie huurders, vroeger waren het er zes. Jazeker, de komende jaren wil ik het zeker blijven doen." Het is volgens haar ech ter meer zaak dat je er tegen kunt om mensen over de vloer te hebben, dan dat je er finan cieel iets mee opschiet. Want als je echt op je privacy gesteld bent... „Je maakt zo nu en dan wel rare dingen mee", zegt de hos pita. „Maar meestal kun je er wel om lachen. Ik heb laatst een bewoner opgezegd, maar dat was echt de eerste keer in twin tig jaar. Die jongen plaste in de wasbak en had de hele tijd vreemde mensen te logeren. Hij wilde vrij zijn, zei hij1. Daar was ik niet zo blij mij." Mooie anekdotes Behalve deze ene nare ervaring, heeft ze eigenlijk alleen maar mooie anekdotes. Zoals het ver haal van een Haagse gynaeco loog en zijn vrouw, die hun zoon midden in de nacht wil den verrassen. „Die jongen lag met een meisje in bed en dat mocht niet van zijn ouwelui. Er brak een enorme vechtpartij uit. Maar toen de zaak wat gesust was, heb ik de ouders uitgeno digd voor een bakje thee. Zegt die vrouw 'Jan, Jan, heb je dat gezien. Ze waren bezig coïtus te plegen'." Zo'n uitdrukking vergeet je dus nooit meer, zo'n vechtpartij midden in de nacht evenmin. „Jan bood nog aan een halfjaar huur te betalen, als ik zijn zoon het huis* uit zou zetten. Daar ben ik natuurlijk niet aan be gonnen. Ik zeg 'meneer, die jon gen is al 23 jaar'." En dan was er de jongen, die cavia's als huisdier hield op de tweede verdieping. De hospita had er nooit problemen mee, de buurman des te meer. „Die jon gen maakte op een keer de kooi schoon nou ja hij kieperde hem gewoon leeg uit het raam. De buurman stond er net op- der..." „Vroeger", zegt de hospita. „Mochten ze bij mij in de ka mer feesten organiseren. Dan ging ik gewoon een weekend weg. Tot ik een keer thuis kwam en de cocktail-prikkers nog ge woon op de vloer lagen. De jon gen die het feest hield, had geen tijd om op te ruimen. Hij moest tennissen, zei hij. Daama zijn er nooit meer feestjes geweest want op die manier hoeft het Maar over het algemeen is de verstandhouding méér dan goed, zegt de hospita. „Met een van de oude huurders heb ik nog bijna dagelijks contact. Ik mocht ook getuige zijn, toen hij ging trouwen. En ik krijg ook nog altijd van veel mensen kaartjes met kerst. Weet je wat nou zo leuk is? Je ziet ze binnen komen als puber, die studenten, en ze vertrekken weer in driede lig pak." eerstkomende vier jaar 15,1 mil joen krijgen en na 1998 jaarlijks 5,3 miljoen. Huis verhuren? ope deu home Rentals nt de juiste ren voor u! NVM „Ze worden alleen gebruikt als er bordjes komen, waar op staat dat het verboden is er rond te hangen." Die grap maakt W- D'er P. Vonk over het plan om in de Leidse Stevenshof met banken en vandalisme-besten- dige afdakjes plaatsen van sa menkomst voor jongeren te maken. Het is een van de plan nen van wethouder A. van Bochove (CDA) om de leefbaar heid in de nieuwbouwwijk te vergroten. Vonk is sceptisch over het plan voor de 'hangplaatsen'. Ook andere raadsleden spotten met het idee, dat overlast van jongeren in woonbuurten moet tegengaan. Toch mag de wet houder verder gaan met zijn ex periment. Dat kan heel eenvou dig worden beëindigd. De drie bankjes met bijbehorend afdak en windscherm zijn namelijk snel en eenvoudig te verwijde- Behalve aan het nut van hangplaatsen, twijfelen de raadsleden ook aan de haal baarheid van de plannen van Van Bochove's met de ijsbaan. Volgens de wethouder is de ijs- vereniging de grootste club van de Stevenshof. Door de niet af latende reeks van zachte win ters, leidt de club een slapend bestaan. Het zou daarom goed zijn als het veld door andere vcldsportclubs zou worden ge bruikt voor trainingen voor de jeugd. De wethouder denkt vooral aan sportclubs die veel leden hebben in de Stevenshof. Volgens CDA-raadslid P Biegstraaten wordt een inten siever gebruik van het terrein alleen maar mogelijk als er een accommodatie bijkomt met on der meer douches en een kanti ne. Van Bochove is met de ijs- vereniging in gesprek over het gebruik door anderen. De kans op een tennispark en een jeu de boulesbaan, waarop vooral het CDA al enige tijd aandringt, lijkt niet bijster groot meer. Er is geen ruimte voor Alleen het tracé voor rijksweg 11 -west is nog vrij. Maar zo lang er over de aanleg van die weg onzekerheid bestaat, kan mei het gebied niets worden ge daan. Toch ziet de wethouder nog wat mogelijkheden aan de oostkant van de wijk. De verwachtingen waren hoog gespannen bij de Leidse deelne mers aan het wereldkampioen schap Programmeren voor Stu dententeams 1993 in Indiana polis. Maar de informaticastu denten Jeroen Tiggelman, Paul Visser en Mare de Hing reikten niet hoger dan een gedeelde 21ste plaats. De drie Leidse vierdejaars studenten wisten slechts twee van de acht programmeeropga ven op te lossen. De kraaksters van het mortuarium aan de Witte Rozenstraat 19 weet op 5 maart of zij het pand moet verlaten. Dan doet de Haagse rechtbank president mr. B.C. Punt uitspraak in het kort ge ding, dat bejaardencentrum Huize Groenhoven tegen de illegale bewoonster aanspande. Tijdens het kort geding eiste raadsman mr. R. Lever gisteren namens het bejaardencentrum ontruiming van het pand, omdat Huize Groenho ven het mortuarium op korte termijn weer in ge bruik wil nemen. De raadsman van de krakers, mr. R. Hees betwijfelde dat. Volgens hem wil het bejaardencentrum alleen maar verdere bewoning door de kraakster verhinderen. „De bewoners van het bejaardencentrum keken rechtstreeks uit op het mortuarium", zei Hees. „Sinds mei staat het mortuarium leeg. Het tehuis wilde haar bewoners toen blijkbaar niet langer met hun voorland con fronteren. Nu moeten de doden als ware weer tot leven worden gebracht, om de noodzaak van de ontruiming aan te tonen", concludeerde de raadsman van de kraakster. De kraakster zelf bestreed dat bewoning van het pand door particulieren niet mag. De ge meente zou tegen haar gezegd hebben dat men in principe wel bereid is bewoning te accepteren, ook al heeft het pand in het bestemmingsplan een andere functie. De raadsman van Huize Groenhoven mr. R. Le ver verklaarde dat het nooit de bedoeling is ge weest dat het mortuarium leeg kwam te staan. Een particuliere begrafenisondernemer zou het pand eigenlijk betrekken, maar dat is uiteindelijk niet doorgegaan. Omdat Huize Groenhoven veel hoogbejaarden herbergt, komt het geregeld voor dat iemand overlijdt. Daarom zou het mortuari um zo snel mogelijk weer voor het bejaardencen trum beschikbaar moeten zijn. OOIT KIEST U VOOR MOOIST Bouwers wachten op geld Het werk aan de nieuwbouw bij het Sylvius-laboratorium van de Leidse universiteit ligt al drie weken stil. De aan nemer en onderaannemers zeggen ongeveer 1,2 miljoen gulden tegoed te hebben van de projectontwikkelaar, ABS Eurospan uit Hardinxveld-Giessendam. Die ver schuilt zich weer achter financieringsmaatschappij Fibo- mij uit Leusden. Dat bedrijf lijkt echter van de aardbo dem te zijn verdwenen. Tussen Fibomij en ABS lijken echter banden te bestaan. Zo was directeur Van Koningsveld van ABS ook enige tijd directeur van Fibomij. De directie van ABS was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar en Fibomij is nergens meer te vinden. Op het adres in Leusden waar de maatschappij volgens de Kamer van Koophandel gevestigd zou zijn, blijkt een projectgroep met een andere naam te huizen. De nieuwbouw van het Sylvi us-laboratorium werd in januari 1992 aanbesteed voor ongeveer 10 miljoen gulden. Volgens de bouwers zou de klus in vijf maanden geklaard kunnen zijn. Doordat de opdrachtgevers her haaldelijk in gebreke zouden zijn gebleven moest de bouw tot nu toe al drie keer tijdelijk worden stilgelegd. Zo zou de dienst bouw- en woningtoe zicht te laat technische gege vens hebben ontvangen. Verschillende onderaanne mers zijn door het uitblijven van betalingen in ernstige pro blemen geraakt. In één geval heeft dat al tot een faillissement geleid. De kritiek van aannemer en on deraannemers is niet alleen op de projectontwikkelaar gericht, maar ook op de universiteit, die zich niet met de gang van zaken bemoeit. De universiteit stelt echter met de hele kwestie niets te maken te hebben omdat haar rol beperkt is tot die van (toe komstig) huurder van het pand. 'Sluit seksclub aan Maredijk' NZH ziet geen alternatief: bus 15 rijdt over Moenspad De bewoners van het Petronella Moenspad en de drie nabijgele gen basisscholen in de Stevens hof zullen zes weken moeten slikken. Stadsbus nummer 15 van de NZH krijgt geen andere omleidingsroute. „Anders du peren we te veel bewoners van de Stevenshof', zegt NZH- rayonchef J. van Steijn. Omdat vanaf maandag de Charley Tooropweg en de Hein tje Davidsweg worden opgebro ken voor rioolwerkzaamheden, rijdt lijn 16 de komende weken over het Moenspad. De drie scholen (De Stevenhof, De Zwa luw en 't Klankbord) en de be woners zijn daar niet gelukkig mee. Dagelijks steken zo'n 800 leerlingen deze smalle straat over. De komst van de bus brengt de veiligheid van de kin deren in gevaar. De NZH heeft wel gekeken naar andere omlei dingsroutes, maar die zijn er volgens Van Steijn niet. „En de ze omleiding is wel te doen. Het is overigens de bedoeling dat al leen de bus hiervan gebruik maakt. En dan nog iets: een bus oogt bedreigend, maar rijdt doorgaans heel langzaam en is ook goed te zien." Tien gedupeerde onderaannemers lieten gisteren een bord aan de gevel van het pand aan de Wassenaarse- weg bevestigen waarmee zij aandacht vragen voor de gang van zaken rond de nieuwbouw van het Sylvius la boratorium. FOTO HIELCO KUIPERS leiden Alle achttien kinderen uit groep acht van de Prinses Margrietschool slaagden gistermiddag met vlag en wimpel voor hun examen 'brand meester'. Het examen bestond uit twaalf vragen, die ze allemaal goed beantwoorden. Alle vragen gingen over noodsituaties die door brand kunnen ontstaan: 'Tim verbrandt zijn arm in de tuin. Moet hij in de vijver springen, of zijn arm binnen onder de kraan houden?' FOTO JAN HOLVAST WK bezorgt studenten kater Omwonenden eisen onmiddel lijke sluiting van de sekslub aan de Maredijk 97. De bewoners van de Maredijk ondervinden vooral 's nachts hinder van taxi's, die klanten afzetten en ophalen. Vooral de Leidse wet houder De la Mar heeft last van de seksclub. Hij woont op num mer 79 en klanten en taxichauf feurs bellen geregeld per abuis bij hem aan. Ruim 80 Maredijk-bewoners kwamen gisteren in vergadering bijeen in het gebouw van de speeltuinvereniging. De bijeen komst verliep chaotisch. Som mige bewoners dreigden sanc ties te ondernemen tegen de seksclub. Ze hebben wel con tact gehad met de eigenaar van de club, maar volgens hen viel er met de man niet te praten. Het college van B en W is in middels op de hoogte gebracht van de onvrede in de buurt. De bewoners denken dat de ge meente de zaak kan sluiten om dat er volgens het bestem mingsplan alleen maar ge woond mag worden in het pand. Negen van de 23 middelgrote stadsvernieuwingsgemeenten zijn bereid tot 1998 geld in te le veren ten gunste van de 14 an dere gemeenten. Na 1998 krij gen zij dit geld weer terug, zo dat er per saldo in het totaal' voor elke gemeente beschikbare bedrag voor de hele periode van 1993 tot 2006 niets verandert. Het voordeel van deze operatie is volgens de gemeenten dat de afbouw van het stadsvernieu wingsproces jueer geleidelijk gebeurt. Leiden mag tot het jaar 2006 rekenen op een bijdrage van bijna 103 miljoen gulden voor stadsvernieuwing, iVolgens de voorstellen van staatssecretaris Heerma krijgt Leiden tot 1998 jaarlijks een bedrag van 16 mil joen gulden en na 1998 een be drag van 4,8 miljoen gulden per jaar. Door de nu afgesproken 'versleuteling' zou Leiden de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13