ANC regeert spoedig mee 'Rust in vrede Jamie, van een vader en een moeder' Buitenland En de prins, hij ploegde voort 'Mistanden Joegoslavië moeilijk te bewijzen' Clark: Sancties bedreigen 100.000 Iraakse kinderen 1 Vreugdedans voor Amerikanen Clinton op pad voor steun voor plannen Jeltsin vraagt om steun in strijd tegen parlement VRIJDAG 19 FEBRUAR11993 Intff Prrft Serwce Blote predikant in homoblad ottawa De Canadese predikant Christopher Bowen is voor een half jaar geschorst omdat hij naakt geposeerd heeft voor een homoblad. Dit is „ongepast gedrag voor een ambtsdrager". al dus de United Church of Canada, die Bowen naar de psychiater heeft gestuurd. De predikant probeert de schorsing via de rech ter ongedaan te maken. De gewraakte foto's in het blad Malebox zijn volgens Bowen genomen voordat hij in het ambt trad. Bo vendien zijn ze gepubliceerd zonder zijn toestemming. Clinton laat jogging-baan aanleggen Washington De Amerikanen moeten de buikriem aan te halen. De belastingen gaan omhoog, de uitgaven omlaag. Maar dat geldt niet helemaal voor president Clinton. Die laat achter het Witte Huis een jogging-baan aanleggen. Dan hoeft de president niet meer onder begeleiding van een motorcolonne door het verkeer te laveren, hetgeen in Washington al tot veel ergernis heeft geleid. De kosten van de aanleg, 30.000 dollar, worden be taald uit particuliere bijdragen. Londen boos op Teheran londen Londen heeft gisteren fel geprotesteerd bij Iran over het ..schandalige" optreden van Teheran in de Rushdie-affaire de afgelopen dagen, waarbij het de Iraanse autoriteiten beschul digde van „aanzet tot moord". De geestelijke leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, herhaalde zondag de „fatwa", het isla- mistische decreet waarbij de Britse schrijver Salman Rushdie ter dood is veroordeeld. Hij vroeg de Britse regering bovendien om de uitlevering van Rushdie. China: 1,17 miljard inwoners peking China telde eind vorig jaar 1,17 miljard inwoners, zo heeft het officiële persbureau Xinhua (Nieuw China) gisteren ge meld. De bevolking groeide vorig jaar met 13,48 miljoen men sen. Het voornemen om bij de eeuwwisseling niet meer dan 1,2 miljard inwoners te tellen zal niet worden gehaald, zo heeft Chi na al erkend. Zelfs met strenge maatregelen, zoals beperking van het aantal kinderen per ouderpaar tot 1, zal China in het jaar 2000 1,3 miljard inwoners tellen. Vrees voor uitbarsting vulkaan Merapi jakarta De Indonesische autoriteiten hebben maatregelen ge nomen om 50.000 mensen te evacueren die op de hellingen wo nen van de vulkaan de Merapi, in Centraal-Java, uit vrees voor een uitbarsting. Uit de 2.900 meter hoge vulkaan, die bekend staat als de gevaarlijkste in Indonesië, stroomt al vloeibare lava en komen ook zwaveldampen. Deskundigen verwachten dan ook elk moment een eruptie. Vulkanologen zeiden dat zich 8 miljoen kubieke meter lava in de krater bevindt. Jeltsin geliefd doelwit moskou De Russische president Jeltsin blijkt een geliefd doel wit voor moordenaars. De Russische staatsveiligheidsdienst ont hulde vandaag in een vraaggesprek met het dagblad Nesavissi- maja Gazeta dat sinds begin vorig jaar negen maal is voorkomen dat Jeltsin op gewelddadige wijze om het leven zou zijn ge bracht. Inkatha: 'Recept voor burgeroorlog' Het bestuur van het ANC is gisteren akkoord gegaan met de vorming van een 'overgangsregering van nationale eenheid', die Zuid-Afrika na de eerste non-raciale verkie zingen zal regeren. Het ANC-bestuur geeft hiermee zijn fiat aan het principe-akkoord dat ANC-onderhandelaars vorige week met de regering sloten. Het parlement dat blank en zwart bij deze verldezingen begin volgend jaar kiezen, zal ook de nieuwe grondwet opstellen. johannesburg peter v. nuusenburg-correspondent In een verklaring na afloop van de drie dagen durende vergade ring zei ANC-woordvoerder Pal- lo Jordan, dat alle partijen die minstens vijf procent van de stemmen halen, in de over gangsregering naar evenredig heid zullen zijn vertegenwoor digd. Deze regering blijft aan tot de nieuwe grondwet gereed is. Daarna kan zij in dezelfde sa menstelling als 'regering van nationale eenheid' verder rege ren en de bepalingen van de grondwet geleidelijk invoeren. Hooguit vijf jaar later moeten de eerste verkiezingen onder de nieuwe grondwet worden ge houden. ANC en regering zorgden vo rige week voor verwarring door het akkoord verschillend uit te leggen. Volgens de regering was er sprake van 'machtsdeling voor vijf jaar'; volgens het ANC ging het om een 'overgangsre gering van nationale eenheid' voor onbepaalde tijd. De laatste formulering die ANC-leider Mandela gebruikt heeft de afgelopen dagen het protest ontkracht van radicale ANC-be- stuurders, die 'machtsdeling met het regime' afwijzen. De instemming van het ANC- bestuur effent het pad voor de spoedige hervatting van de veel-partijen-onderhandelingen over een nieuw politiek bestel, het Codesa-overleg. De regering probeert de Zulu-beweging In katha eveneens tot deelname aan Codesa te bewegen. Inka- tha-leider Buthelezi reageerde furieus op het principe-akkoord tussen het ANC en de regering. Buthelezi vreest dat de regering en het ANC tegen hem samen spannen. Hij noemde het ak koord een 'Recept voor burger oorlog'. De Britse kroonprins Charles hanteert de ploeg tijdens zijn bezoek aan een lanbouwgemeen- i Xoxocotlan, bij Oxaca in Zuid-Mexico. De prins deed gisteren Mexico aan op zijn weg naar Ja- foto EPA Mitterrand: 'PS levensvatbaar' De Franse president Mitterrand noemt het 'voorbarig' om over de opheffing van de Franse so cialistische partij (PS) te praten. De PS is volgens hem de op richter in 1971 nog volop le vensvatbaar. mits de socialisten hun interne problemen en te genstellingen weten te overwin nen. Mitterrand is niet van plan om af te treden, ook niet als de PS de voorspelde verkiezingsne derlaag lijdt eind maart. De president reageerde daar mee gisteravond op de televisie op de rede van zijn ex-premier en eeuwige rivaal Rocard. Die zei woensdag dat er een nieu we, progressieve volksbeweging moet worden opgericht waarin sociaal-democraten, centrum democraten, ecologisten, her vormingsgezinde communis ten, humanisten en progressie ve liberalen onderdak kunnen vinden. Veiligheidsraad stemt in met oorlogsmisdadentribunaal De vijf permanente leden van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties zijn het gisteren eens geworden over de instelling van een tribunaal, dat oorlogsmisdaden moet berechten die de laatste twee jaar in het vroegere Joegoslavië zijn begaan. De VS, Rusland, Frankrijk, Groot-Brittannië en China hebben VN-secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali gevraagd zo'n rechtbank op te zetten. brussel» aly knol new york» De sancties die de Verenigde Naties tegen Irak hebben afgekondigd kosten ie dere week 2.000 Irakezen het le ven. Dit beweert de Amerikaan Ramsey Clark, oud-minister van justitie. Clark keerde deze week terug van een bezoek aan Bagh dad. Dit jaar zullen er in Irak naar schatting van de VN tegen de 100.000 kinderen onder de vijf jaar sterven als de sancties niet worden opgeheven, aldus Clark. Clark, die van 1967 tot 1969 minister van justitie was, heeft al vaker voor de opheffing van de sancties gepleit. Het kan overigens nog heel lang duren voor het tribunaal van de grond komt. „Maan den, maanden, en dan beide woorden heel langgerekt uitgesproken," aldus professor Frits Kalshoven, de voorzitter van de VN- onderzoekscommissie naar oorlogsmisdrij - ven in ex-Joegoslavië. Kalshoven zei dit gisteren in Brussel tijdens een hoorzitting van het Europees Parle ment over de systematische verkrachting van vrouwen in het voormalige Joegoslavië. De vrouwencommissie van het parlement vindt dat de VN-vredesmacht in Bosnië- Hercegovina opdracht moet krijgen om vrouwen te beschermen die slachtoffer zijn van systematische verkrachting en andere oorlogsmisdrijven. Voor Kalshoven staat het buiten kijf dat ver krachtingeen oorlogsmisdaad is. „Ver krachting is bij mijn beste weten al sinds mensenheugenis een oorlogsmisdrijf." Dat neemt echter niet weg dat de formele be wijslast. zoals die ten grondslag zal moeten liggen aan het tribunaal, een hele moeilijke zaak is. Kalshoven: .Abortus als bewijs? Nee. Dat bewijst alleen dat er een zwanger schap is geweest, maar niet hoe die zwan gerschap is ontstaan De commissie van Kalshoven heeft bergen materiaal ontvangen. „Wat wij horen is dat er heel veel dingen gebeuren die je als mis drijf kunt aanmerken. Maar voor ons blijft het nog steeds twijfelachtig wie de daders zijn, wie precies de aansprakelijke personen zijn. Want dat zeggen die getuigen haast nooit". Om als oorlogsmisdrijf vervolgd te kunnen worden, moet volgens Kalshoven ook bij verkrachtingen onder meer vaststaan dat de dader tot een andere partij in het conflict behoorde dan het slachtoffer en dat hij lid was van een militaire eenheid. Niet minder ingewikkeld is ook het vinden van bewijzen voor de verantwoordelijkheid van een hogergeplaatste, een commandant, dan wel een leidinggevend politicus. Vol gens Kalshoven zijn er twee manieren om vast te stellen of een meerdere verantwoor- lijk is geweest. „Dat is het geval als hij de opdracht heeft gegeven, maar ook als hij het gebeurde heeft getolereerd, terwijl hij het had kunnen en moeten voorkomen". „Nu lees ik overal dat de leider van de Ser viërs in Bosnië. Karadzic, verantwoordelijk is voor al die verkrachtingen. In de algvlo pen maanden zag ik hem regelmatig op de gang in het VN-gebouw in Genève en ik had de neiging om hem even op het kleine bordje op mijn deur te wijzen". Maar. moet Kalshoven dan objectief vaststellen: „Ik weet nog steeds niet of hij een oorlogsmis dadiger is. Wij hebben er simpelweg nog niet de bewijzen voor. niemand heeft die nog". VS: Immigratie mensen met AIDS niet toegestaan washington ap De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren met een meerder heid van 76 tegen 23 stemmen uitgesproken voor handhaving van het vestigingsverbod voor met AIDS besmette personen in de Verenigde Staten. De stemming in de Senaat betekent een gevoelige klap voor president Bill Clinton, die tijdens zijn campagne herhaal delijk heeft verklaèrd het vesti gingsverbod te willen opheffen. De verwachtings is dat het Huis van Afgevaardigden een ander besluit zal nemen. Volgens het Senaatsbesluit mogen seropositieven wel de VS bezoeken voor het bijwonen van congressen, voor vakanties of voor medische hulp. Een per manente verblijfsvergunning is echter uitgesloten. Deze week voerde de zwarte dominee Jesse Jackson actie voor toelating van 230 seropositieve Haïtiaanse vluchtelingen, die op de Ameri kaanse basis Guantanamo Bay op Cuba verblijven. uba Somali's voeren een vreugdedansje uit nadat Ameri kaanse militairen de weg hebben hersteld tussen de steden Bardera en Jilib. Daardoor kunnen de voedseltransporten het westen van het land sneller bereiken. Gis teren werd in het noorden van So malia, waar in 1991 de 'republiek Somaliland' is uitgeroepen, gede monstreerd tegen de komst van VN-troepen. De tegenstand is waarschijnlijk ingegeven door de angst dat de VN alles in het werk zullen stellen om Somaliland (een voormalige Britse kolonie) weer samen te voegen met de rest So malia (vroeger een Italiaanse ko lonie). FOTO REUTER PATRICK DE MOIRMONT Britten geschokt en woedend over kindermoorden st. louis-washington afp-gpo-ap Minder dan 24 uur nadat hij aankondigde dat bijna alle Amerikanen de komende vier jaar met belastingverhogingen te kampeh zullen kijgen, riep president Bill Clinton hen giste ren in St. Louis op hem te steu nen om zijn programma door het Congres te krijgen zodat de Verenigde Staten een „nieuwe koers" kunnen inslaan. De hele regering is over Amerika uitge zwermd om dec plannen aan de man te brengen. Clinton kreeg gisteren alvast steun van Roos Perot, die hij kort voor zijn 'troonrede' (State of the Union) al had gebeld. De president kan Perots steun goed gebruiken. Beiden waren tijdens de verkiezingscampagne de verkondigers van de veran dering. Maar Clinton kreeg slechts 43 procent van de stem men en hij zal de komende maanden alle zeilen moeten bijzetten om de overige 57 pro cent van de kiezers voor zijn in grijpende voorstellen te winnen. De eerste tekenen zijn gun stig: de koersen op Wallstreet gingen weer omhoog, de dollar werd weer wat duurder. En uit enquêtes blijkt dat drie van de vier Amerikanen Clintons pak ket van belastingverhogingen en uitgaven wel zien zitten. Maar de vraag is of dat zo blijft als zij eenmaal de rekening ge presenteerd krijgen. Clintons verdediging voor zijn belastingplannen is dat ieder een een offer wordt gevraagd, de rijken meer dan de minder rijken, terwijl de echte armen worden ontzien. Zonder extra belastingen is vermindering van het waanzinnige begrotingste kort niet mogelijk, zegt hij. Maar met belastingen alleen komt hij er natuurlijk niet Daarvoor zijn drastische bezui nigingen op de overheidsuitga ven nodig. Die zijn wel aange kondigd, maar niet nader inge vuld. De voormalige president Ro nald Reagan, die door Clinton werd bekritiseerd, verdedigde gisteren in The New York Times zijn economische politiek uit de jaren tachtig. Reagan omschreef het als „de fundamentele les" uit zijn regeerperiode dat de Amerikanen een impuls krijgen om harder te werken en meer te investeren als voor iedereen de belasting omlaag gaat. Het pro bleem voor ile si hatkist is niet dat de mensen te weinig belas ting betalen, maar dat de rege ring te veel uitgeeft, zei Reagan. haarlem willeke heukoop „Mijn hart brak. Wie een klein kind zoiets kan aandoen, moet wel intens slecht zijn. Wat dit op roept, gaat verder dan woede. Om eerlijk te zijn: ik zou ze verdomme wel willen ophangen. Het is onmenselijk wat is gebeurd." Veronica Caffrey (50), die een kinderwagen met haar 14 maanden oude kleindochter voortduwt, verwoordt de ge voelens v&n veel Britten na de gruwelijke moord op de 2-jarige peuter James. Groot-Brittannië huivert bij het idee dat de moord waarschijnlijk gepleegd is door andere kinderen. Zijn ontvoering vorige week vrijdag vanuit een slagerij in een winkelcentrum in het Noordengelse Bootle werd op de video-camera's van een bewakingsdienst Vastgelegd. De beelden tonen hoe James met twee jongens, tussen de tien en veertien jaar oud, meeliep. De zelfde jongens die een uur eerder in hetzelfde winkelcentrum hadden geprobeerd een ander jongetje mee te lokken. Zij slaagden daar niet in omdat de moeder van het joch op tijd ingreep. Het afgetuigde en zwaar verminkte lichaampje van James werd zondag langs een spoorlijn vijf kilometer ten oosten van Bootle gevonden. De politie zegt dat niets wijst op seksueel misbruik. Waardoor het kind stierf, is nog niet vastgesteld. De lijkschouwer spreekt van 'de gruwelijkste moord' waarmee hij in zijn 25-jarige loopbaan te maken heeft gehad. De Britse politie die de zaak onderzoekt, sluit niet uit dat de moord louter om de kick is gepleegd. Ook later op een bouwplaats op ongeveer een kilometer afstand van het winkelcentrum zijn het jongetje en zijn ontvoerders gefilmd. Te zien is hoe de oudere jongens James aan zijn armen voortslepen en rondslingeren. Volgens getuigen huilde James en had hij blauwe plekken en schrammen. Een vrouw die haar hond uitliet, verklaarde op het politiebureau de jongens en James te hebben gezien en zelfs gevraagd te hebben wat er gaande was. De jongens antwoordden dat ze het kind hadden gevonden in het winkelcentrum en het naar de politie wilde brengen. Die verklaring is volgens de onderzoekspolitie plausibel. Maar de jongens mogen dan goede bedoelingen hebben gehad; de politie gaat er vanuit dat ze van mening zijn veranderd en houdt de twee voorlopig voor de waarschijnlijke moordenaars. Drie meisjes die op de bouwplaats als voorbijgangers werden ge filmd, hebben eveneens contact opgenomen met de politie en leverden 'absoluut geweldige' infor matie. Op de plaats waar de peuter werd gevonden en bij de slagerij vanwaar hij werd meegenomen, hebben inwoners van Bootle honderden bloem- boeketten en knuffelbeesten gelegd. Mensen lie ten er kaarten achter met teksten als 'Rust in vre de Jamie, van een vader en een moeder', 'Welte rusten en God zegene je, van een gezin uit Bootle' of eenvoudigweg 'Waarom en wie?'. Dat is de vraag die de geschokte Britten even zeer bezig houdt als de talloze kinderpsychologen en andere deskundigen die zich buigen over de zaak. Kevin Epps is als psycholoog verbonden aan de Glenthome Jeugdkliniek in Birmingham waar ook ernstig gestoorde jongeren worden behan deld. Hij noemt de zaak van James 'erg verdacht'. „Er moet een of ander motief zijn voor deze moord. Iemand anders dan de twee jongens op de video moet er iets mee te maken hebben Het komt volgens Epps wel voor dat jongeren kleine kinde ren ontvoeren. „Maar dat gebeurt meestal met seksuele bedoelingen. En in vrijwel alle gevallen gaat het daarbij om kinderen die elkaar kennen." Ook psycholoog Tony Black heeft zijn beden kingen bij het idee dat tieners de dood van de peuter in hun eentje op hun geweten hebben. „Dat is moeilijk te begrijpen. Meestal zijn oudere kinderen juist heel beschermend ten opzichte van jongere. Ik vind de omstandigheden zo onbe grijpelijk dat ik me afvraag of de jongens op de vi deobeelden niet dachten dat James was ver dwaald. Misschien raakten ze het zoeken beu en is het ventje vervolgens opgepikt door iemand anders." Maar de Britse bevolking is duidelijk nog niet toe aan dat soort verklaringen. Tientallen mensen schreeuwden 'moordenaar! moordenaar!' toen dinsdagavond een 12-jarige jongen in het naburi ge Liverpoolse Kirkdale in verband met de moord werd aangehouden. De jongen werd met een de ken over zijn hoofd afgevoerd. Woesdag moest hij na ondervraging weer worden vrijgelaten, evenals twee volwassenen die dinsdagavond werden ge arresteerd. Een menigte demonstreerde later voor het politiebureau en eiste actie van de politie. De angst zit er bij de Britten diep in. De mis drijven waarmee ze buiten het verhaal van Ja mes recentelijk werden geconfronteerd, steken elkaar de loef af in gruwelijkheid; de liquidatie van een pas getrouwd stel in een rustig dorpje, het ombrengen met 43 messteken van een jonge moeder voor het oog van haar tweejarige zoon en het doodknuppelen van een 16-jarig meisje op een landweggetje. De afgelopen tien jaar werden in Groot-Brittan nië in totaal 581 kinderen onder de vijf jaar ver moord. Verreweg het vaakst had een familielid van het slachtoffer en niet zelden een van de ou ders de moord op het geweten. In 'slechts' tien gevallen was de moordenaar een onbekende. Met het yerhaal van James zijn aan de macabere lijst in de eerste twee maanden van 1993 al twee nieu we gevaHen toegevoegd. Eerder deze week begon in Lincolnshire de rechtzaak tegen een 24-jarige verpleegkundige die ervan wordt beschuldigd vier kleine kinderen te hebben vermoord en bij elf andere daartoe po gingen te hebben gedaan. Een zeven weken oude baby. die aan haar zorg was toevertrouwd, stierf onder duistere omstandigheden aan een hartaan val. De verpleegkundige, nog maar net van schooi, zou de kinderen hebben gewurgd, hun zuurstoftoevoer hebben onderbroken of verkeer de geneesmiddelen hebben toegediend. Hoe ze tot die daden kwam, is onduidelijk. m m v luutje niemantsverdr1et bron the independent voorstellen voor een machtsde ling, die hij woensdag naar dc volksvertegenwoordiging stuur- moskou hans geleunse De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren in een tele- visietoepsraak de bevolking op geroepen hem te steunen in zijn strijd tegen het parlement. „De grootste vijand van Rusland is de diepe crisis die we nu heb ben", aldus Jeltsin, die, gehuld in een gemoedelijk wollen vest, sprak vanuit zijn vakantiever blijf. Jeltsin bood aan zijn recht op het indienen van wetten op te geven in ruil voor een belofte van het parlement zich niet met kabinetszaken te bemoeien. Jeltsins tv-optreden was van tevoren niet aangekondigd en joeg daardoor heel wat kijkers dc stuipen op het lijf. De presi dent riep de kijkers op naar de stembus te gaan als het tot een refendum komt over de vraag wie het in Rusland echt voor het zeggen moet krijgen, president of parlement. Jeltsin gaf daar naast een toelichting op de de. Jeltsin sprak dinsdag met par lementsvoorzitter Chasboelatov af. dat een werkgroep van presi dentiële en parlementaire ex perts binnen tien dagen met een plan komt. dat Rusland moet verlossen van de slepende bestuurlijke crisis. Volgens Jelt sin moet een buitengewoon Volkscongres begin maart dit 'Grondwettelijke Akkoord' goedkeuren. Gebeurt dat niet. dan wil hij de Russische kiezers op 11 april per referendum laten bepalen wie de meeste macht m het land krijgt. Opiniepeilingen wij zen uit dat de Russen weinig animo hebben om hun stem uit te brengen. Jeltsin voelt zich al heel lang gedwarsboomd door het overwegend conservatieve parlement, dat veel van zijn plannen kan tegenhouden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7