Dagtelevisie in september VOET VEEG? OPRi Binnenland Gezond protest NS willen postkantoor op stations Netjes in het gelid Actie 'Honderd piek voor de DAF-fabriek' is groot succes Ministerie en VNG eens over identiteitskaart 'Illegaal moet huis uit om plaats te maken voor een asielzoeker' VRIJDAG 19 FEBRUAR11993 den haag Via het aanbieden van een petitie en een hoeveelheid zelfgeteelde groente vroegen leerlingen van de Warmonderhof uit Kerk-Avezaath (bij Tiel) gisteren op het Binnenhof in Den Haag aandacht voor hun problemen. De Warmonderhof, de enige door het rijk erkende school voor biologisch-dynamische landbouw in Europa, verkeert volgens de studenten al jaren in onzekerheid of de opleiding nu wel of niet moet verhuizen naar de Flevopolder. foto Weer gevangenen gevlucht na gijzeling den bosch Uit het huis van bewaring in Den Bosch zijn gister middag twee gevangenen ontsnapt. Ze zijn nog spoorloos. Bij hun vlucht gijzelden een 26-jarige man uit Uden en een 19-jari- ge man uit Den Bosch, korte tijd een gevangenbewaarster. De mannen zaten vast wegens onder meer inbraken. Zij bedreigden de gevangenbewaarster met een scherp voorwerp, vermoedelijk een schroevedraaier, en dwongen haar mee naar buiten te gaan. Daar verdwenen ze te voet. De vrouw bleef ongedeerd. Vrachtwagens van kazerne gestolen arnhem Defensie is twee DAF-viertonners kwijt. De vrachtwa gens zijn gestolen vanaf het terrein van de Oranjekazerne in Schaarsbergen. De eerste verdween begin deze maand, de ande re vorige week. Vooralsnog wordt aangenomen dat sprake is van joy-riding en dat de auto's wellicht op een ander kazernecom plex zijn neergezet. Het wordt echter niet uitgesloten dat de vrachtwagens op bestelling zijn gestolen en bij een actiegroep zijn terechtgekomen. In de regel worden militaire voertuigen aan de poort van kazernes niet al te streng gecontroleerd. Geringe daling aantal verkeersdoden t In Nederland zijn vorig jaar 1.270 mensen in het v keer omgekomen. In 1991 vielen er 1.281 verkeersdoden. Het aantal mensen dat door een verkeersongeval in het ziekenhuis terechtkwam, bedroeg 11.700, tegen 12.006 in 1991. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendgemaakt. Militair verongelukt in Bosnië den haag In Bosnië-Hercegovina is gisteren een 22-jarige vrou welijke korporaal 1ste klasse uit Maastricht om het leven geko men. De VN-militair gleed uit en kwam onder een militair voer tuig terecht. Het voertuig maakte deel uit van een konvooi dat op wegwas van Tuzla naar Zenica. Het slachtoffer was inge deeld bij het transportbataljon in Busovaca. Man bekent vlucht na dodelijk ongeval alkmaar/akersloot Een 27-jarige Alkmaarse automobilist heeft gisteren bekend dat hij woensdagavond is doorgereden na het veroorzaken van een dodelijke aanrijding in het Noordhollandse Akersloot. Het slachtoffer, een 42-jarige fietser uit Zuid-Schar- woude, overleed ter plaatse. De automobilist kon worden aange houden op aanwijzing van een getuige, die kort voor het ongeval was ingehaald door een snel rijdende auto. Even later vond deze getuige het dodelijk gewonde slachtoffer langs de kant van de weg. Bij zijn aanhouding bleek dat de Alkmaarder alcohol had gedronken. Winnaar van 2,3 miljoen in de lotto den haag Een inwoner van Woerden heeft in de lotto van het afgelopen weekeinde de jackpot van 2,3 miljoen gewonnen. Hij (of zij) was de enige deelnemer, die de zes kruisjes juist had ge zet. Voor de lotto van morgen is een jackpot van 11 miljoen gul den beschikbaar. VCr-";--' CP? - Omroepen vullen zendtijd met herhalingen en journaals Vanaf 1 september gaan de publieke omroepen de hele dag uitzenden. Nederland 1 wordt van zeven uur 's mor gens tot aan het begin van de gewone uitzending om vier uur 's middags gevuld met herhalingen en journaals, Ne derland 2 wordt vrijgehouden voor speciale evenemen ten en Nederland 3 wordt bestemd voor teletekst, RVU, Teleac en IKON. den haag gpd-l die 'Hilversum' heeft ontwik keld om dagtelevisie onder m de strategie ders het hoofd te kunnen blij ven bieden. Naast dagtelevisie willen de omroepen de hoeveel heid drama bijna verdubbelen, het aantal speelfilms met zo'n veertig procent verhogen en ook als gevolg van dagtelevisie het aantal herhalingen ver viervoudigen. NOS-voorzitter De long zei gisteren bij de presentatie van de plannen ook dat het rijk de wettelijke eisen van de hoeveel heid cultuur, amusement en ac tualiteiten per net moet opleg gen in plaats van per omroep. ,,Dan kunnen omroepen op hun net programma's maken waar ze beter in zijn dan hun partners en kunnen ze elkaar aanvullen", aldus De Jong. Daarnaast wil hij een betere co ördinatie tussen de netten on derling. „Als dezelfde soort pro gramma's elkaar Overlappen is er sprake van verspilling", aldus De Jong. De omroepen zullen de dag televisie (kosten 35 tot 40 mil joen gulden) overigens zelf fi nancieren, zoals minister D'An- cona van WVC als voorwaarde heeft gesteld. Speciale dagpro gramma's. zoals ontbijttelev isie, staan wel hoog op de verlang lijstjes maar zijn de komende jaren financieel nog niet uit voerbaar. Om met dagtelevisie te kunnen starten, moet overi gens nog toestemming uit Den Haag komen. utrecht. anp NS-lokettisten op kleine sta tions gaan bij wijze van proef niet alleen kaartjes verkopen, maar ook hele andere dingen doen. Op die manier wil de NS de kleinere stations aantrekke lijk maken voor de reiziger en rendabeler voor het bedrijf. De NS denkt er aan de loket- tisten bij voorbeeld in de stille uren de fietsenstalling te laten bewaken of het station te laten schoonhouden. Ook polst de NS de PTT over vestiging van post agentschappen op stations die dan door de lokettisten zouden kunnen worden bemand. Te denken valt ook aan de vesti ging van een VW-kantoortje of een grenswisselkantoor op het station. De NS heeft ruim drie honderd kleine stations, waar steeds minder kaartjes worden verkocht. Kok: Fraude tot onaanvaardbare hoogte gestegen utrecht cpd De fraude met bijstandsuitke ringen is de afgelopen jaren tot 'onaanvaardbare hoogte' geste gen. De bijstandsfraude moet daarom hard worden aange pakt. Dat heeft minister Kok van Financiën gisteravond in het te levisieprogramma Kenmerk ge zegd naar aanleiding van een fraude-onderzoek bij de sociale dienst in Utrecht. Daaruit blijkt dat tien procent van de mensen ten onrechte een bijstandsuitkering ont vangt. Ze hebben daarnaast een volledig betaalde baan. Kok was 'nauwelijks verbaasd' over de uitslag omdat uit eerdere on derzoeken al is gebleken dat er op grote schaal met uitkeringen wordt gefraudeerd. Hij vindt mede dat die fraude hard moet worden aangepakt omdat an ders elke uitkeringsgerechtigde het stempel van fraudeur krijgt. Rechter verwerpt klacht Engelsma amsterdam gpd De Amsterdamse advocaat En gelsma heeft volledig bakzeil gehaald in het kort geding tegen Bart Middelburg, de schrijver van het boek 'De dominee' over de opkomst en ondergang van topmisdadiger Klaas Bruin- sman. Rechtbankpresident As- scher heeft alle vorderingen van Engelsma, die in het boek ten tonele' wordt gevoerd als juri disch adviseur van Bruinsma, afgewezen. Engelsma, die al eerder we gens zijn contacten met Bruin sma door de Orde van Advoca ten is geschorst, had er vooral bezwaar tegen dat Middelburg als belangrijke bron voor infor matie de voormalige lijfwacht van Bruinsma heeft gebruikt. OOK DAARVOOR KUNT U TERECHT BIJ DE OPEL DEALER. Wie ergens binnenkomt veegt zijn voeten. Thuis net zo goed als in de auto. Bij de Opel dealer vindt u daarom automatten van ribcord en velours in verscheidene kleuren en tegen betaalbare prijzen. En nog tal van andere accessoires. En dat is han dig om te weten ais u weer eens visite krijgt. is bovenkarspel Een werknemer legt de laatste hand aan het herplanten van een aantal tulpen, dat netjes in het gelid is gezet De man en zijn collega's waren vandaag nog druk in de weer in een overdekt hallencomplex in Bovenkarspel om alles op tijd klaar te krijgen voor de Westfrie- se Flora, die morgen begint. Het is de grootste bloembollententoonstelling, die ons land kent. foto nieuw anefo rob bocaerts Drie jaar voor ontvoering van Turks meisje De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 23-jarige en een 30-jarige man veroordeeld tot drie jaar celstraf wegens het Turkse afkomst. Tegen de man nen was vier jaar geëist. Volgens de rechtbank hebben de twee ontvoerders volstrekt geen rekening gehouden met de gevolgen van hun daad voor het meisje en haar familie. Het meisje woont niet meer thuis en is onder toezicht van de kinder rechter gesteld. Haar ouders staan onder grote druk in de T urkse gemeenschap. Het 16-jarige meisje werd be gin oktober in Den I laag op weg naar school door de mannen meegenomen en elf dagen vast gehouden. Het doel van de ont voering was een huwelijk af te dwingen. Onderhandelingen leidden er uiteindelijk toe dat de ouders instemden met het huwelijk. De familie van de bruidegom betaalde hen 50.000 gulden. De politie bevrijdde het meis je terwijl in het huis de voorbe reidingen voor het huwelijksri tueel in volle gang waren. Vol gens de kandidaat-bruidegom ging het meisje vrijwillig mee. Gedupeerde filnit 'bandenprikker' Omdat hij het zat was steeds weer nieuwe autobanden te moeten kopen nadat ze vflaren lekgestoken, heeft een inwoner van Spijkenisse een videocame ra opgesteld om de dader te snappen. Na vier weken dag en nacht posten was het raak: de 'bandenprikker' stond op de band. De politie heeft aan de hand van de videobeelden de dader kunnen achterhalen. Het gaat om een 25-jarige man uit Spij kenisse. Hij heeft bekend sinds augustus 1991 van ruim zeven tig auto's de banden te hebben lekgeprikt. De vernielzucht heeft een schade van zeker een ton aangericht. Volgens een politiewoord voerder is de man uit frustratie met zijn 'prikactie' begonnen toen de politie zijn auto van de weghaalde. zoetermeer cpd De actie 'Honderd piek voor een fabriek', die de industrie bond FNV en de onderne mingsraad van het noodlij dende DAF-concern gisteren zijn begonnen, slaat aan. Doel is tien miljoen gulden in te za melen. Dat geld wordt ge bruikt om de banken, die nog steeds aarzelen of ze geld in 'DAF 2' moeten pompen, on der druk te zetten. Vanmorgen was er bijna 4,5 miljoen gul den binnen. Het oudere echtpaar dat het 'toch al niet al te breed heeft', schenkt alle spaarcenten aan truckfabrikant DAF. Een oud- werknemer wil tien obligaties voor duizend gulden kopen. Een trucker heeft zijn vracht wagen langs de kant van de weg gezet om telefonisch obli gaties te bestellen. En een dealer laat enthousiast weten dat hij zelf donateurs gaat werven. Sinds PSV-doelman Hans van Breukelen obligaties heeft gekocht, zijn er tientallen tele foontjes op nummer 06- 300185 binnengekomen. Ach ter de telefooncentrale, inder haast ondergebracht in een buitenwijk in Zoetermeer, zit ten vijftig DAF-medewerkers. „Ik heb al twintig telefoon tjes gehad", vertelt I^urentine Bijnen, in het dagelijks leven secretaresse bij DAF, om elf uur 's ochtends. Ze hoopt dat deze actie de banken over de streep zal trekken. De werkne mers van DAF zouden niets liever willen. Elke steunbetui ging wordt enthousiast ont vangen. Elk telefoontje is goed voor tenminste één obligatie, maar er zijn genoeg mensen die er veel meer willen kopen. Iedere beller krijgt binnen een week een accept-girokaart en een brief met uitleg over de actie in de bus. Obligaties zijn risicovolle leningen, legt de voorzitter van de onderne mingsraad uit. „Als alles goed gaat met DAF, krijgen de men sen binnen drie tot acht jaar hun geld terug, met rente." Als DAF 2 niet van de grond komt, krijgen ze hun geld terug. Gaat DAF 2 failliet dan zijn ze hun geld kwijt. De DAF'fers moeten nog een week wachten voor duide lijk is of het concern in afge slankte vorm verder gaat. Dat hebben bewindvoerders en bonden gisteravond laten we ten. De arbeidscontracten voor het nieuwe DAF verande ren niet, maar er is maar werk voor 2.500 van de 5.000 werk nemers in Eindhoven. De 800 van de ruim 1.400 DAF-werknemers in het Belgi sche Westerlo die hun baan houden, hebben te horen ge kregen dat ze in de toekomst harder moeten werken voor iets minder geld. Dat hebben vakbondbestuurders gisteren gezegd na bestudering van het nieuweondememingsplan. den haag gpd Staatssecretaris De Graaff-Nau- ta (binnenlandse zaken) en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hebben gis teren overeenstemming bereikt over de ontwikkeling van een gemeenschappelijke identiteits kaart. Deze zal tevens als Eu ropese reiskaart fungeren. Tot de nieuwe kaart er is naar verwachting halverwege 1994 kan de huidige VNG- kaart tijdelijk worden aangewe zen als nationaal identiteitsbe wijs. Met deze kaart kan men echter niet door Europa reizen. Hiermee is een voorlopig ein de gekomen aan het conflict het een akkoord met de VNG zou sluiten over een gezamenlijke aanbesteding voor een nieuwe kaart. Afgesproken is nu dat de aan besteding die De GraafT vorig jaar oktober de deur uit deed voor een paspoort en een kaart gehandhaafd blijft. Er wordt naar één producent voor beide documenten gezocht. De staatssecretaris blijft ook poli tiek verantwoordelijk voor het contract en de ontwikkeling van de identiteits- en reispapieren. De VNG krijgt wel een be langrijke rol in het project. Zo zal de kennis en ervaring van de gemeenten worden gebruikt bij de produktie eiskaa VNG c er ontwikkeling van een nieuwe identiteitskaart. Beide partijen weigerden lange tijd sa men te werken om één kaart te maken. Daardoor /ouden er twee vrijwel identieke kaarten op de markt komen. De Tweede Kamer eiste eind vorig jaar dat de staatssecretaris voor 1 maart De kaart zal. als de produce geen bezwaar tegen maakt, gaan lijken op de huidige VNG- kaart, die sinds 1 januari op de markt is. Ook zal de VNG na mens het ministerie over de identiteitskaart met de produ centonderhandelen. Kosto wil strengere controle huurwoningen den haag •gpd-/i De grote gemeenten en ningbouwverenigingen veel beter controleren of er ille galen in hun huurhuizen wo nen. Staatssecretaris Kosto van justitie is ervan overtuigd dat dan „zonder meer" voldoende woningen vrijkomen om acht duizend erkende asielzoekers te huisvesten die nu in asielzoe kerscentra verblijven wegens een tekort aan woningen. Kosto zei gisteren in de Twee de Kamer dat het regelmatig ge beurt dat een officiële huurder zijn woning onderverhuurt aan illegalen en zelf elders woont. Controle daarop vindt niet of nauwelijks plaats. Het kabinet heeft de Vereniging van Neder landse Gemeenten enkele we ken geleden gevraagd om stren gere controles. Volgens de Utrechtse wet houder Van der Sluijs voelen de gemeenten niet veel voor het plan. Ze willen vooralsnog niet verder gaan dan het huidige ontmoedigingsbeleid, waarbij illegalen niet in aanmerking ko men voor sociale uitkeringen, en een harde aanpak van werk gevers die illegalen in dienst ne men. Het kabinet zit danig in de maag met het sterk groeiende woningtekort voor erkende asielzoekers. Daardoor raken de asielzoekerscentra en woningen voor nog niet erkende asielzoe kers overvol. Minister d'Ancona van WVC zei eind vorig jaar re kening te houden met een te kort aan opvangplaatsen dat kan oplopen tot twintigduizend eind dit jaar. Dit vanwege de duizenden Joegoslavische vluchtelingen die nu nog in centra verblijven, maar in de loop van dit jaar een huis die- nen te krijsen. De gemeenten hebben steeds gezegd dat zij onvoldoende wo ningen beschikbaar hebben. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting vindt dit onzin: er zijn genoeg woningen, maar het toewijzingsbeleid deugt niet. Heerma heeft erop gewe zen dat het geregeld voorkomt dat woningen worden toegewe zen aan 18- en 19-jarigen, die net zo goed nog even thuis of op kamers kunnen blijven wo nen. Kosto voegt daar nu de woningen met illegalen aan toe.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3