Ovens in Ruhrgebied gaan uit Nuba's in Sudan bedreigd door 'etnische zuivering' regering PvdA kiest voor het eerst voor de aanval Feiten &Meningen De nieuwe kolonialen VRIJDAG 19 FEBRUAR11993 Crisis in Europa 's grootste industriegebied „Als het in het Ruhrgebied brandt, heeft de Rijn niet genoeg water om het vuur te blussen". Dat zei Konrad Adenauer eens, de eerste naoorlogse Duitse bonds kanselier. Het brandt nog niet in het Revier, zoals Eu ropa's grootste industrie gebied tussen Rijn en Ruhr wordt genoemd, maar veel scheelt het niet. berlun hans hoogendijk correspondent In de auto-industrie staan tien duizend banen op het spel en in de al drastisch ingekrompen mijnbouw achtduizend. De grootste klap dreigt in de staal industrie waar naar schatting veertigduizend banen zullen verdwijnen. Bij de toeleverings bedrijven staan nog eens vijf tienduizend banen op de tocht. Vakbondsbestuurders sombe ren dat de staalindustrie het 'ar menhuis van de republiek' wordt. Waar eens het Wirt- xhaftswunder, het economisch wonder van het na oorlogse Duitsland begon, heerst nu een crisisstemming. Het 'herstructureringsproces'., waardoor in toekomstgerichte industrietakken tienduizenden nieuwe banen moeten worden geschapen, komt traag op gang. De sociaal-democratische rege ring van Noordrijn-Westfalen die al jaren wordt geplaagd door een gigantisch begrotingstekort, moet machteloos toezien hoe de kaalslag doorgaat. De metaalbewerkers zijn het ge sol met hun arbeidsplaatsen zat. Ze dreigen met acties. Waartoe de staalwerkers in de 'Ruhrpot' in staat zijn, beleefde Duitsland vier jaar geleden toen krupp dreigde het vuur in de hoogovens in Duisburg-Rhein- hausen te doven. Burgemees ters, geestelijken en midden- 'hen ta De toekomst van de Duitse staalindustrie ziet er somber uit. Er moeten tussen de dertig- en veertigduizend banen verdwijnen. De staalwerkers, zoals hier in Dortmund, in het hart v week herhaaldelijk voor behoud van hun werk. standers trokken toen hand-in- hand met tienduizenden arbei ders door de steden en zege vierden uiteindelijk. Maar toen ging het om één fabriek, nu staat volgens Franz Steinkühler, voorzitter van de machtige vak bond IG-Metall, de staalindus trie in heel Duitsland op het spel. Faillisement De Duitse staalindustrie balan ceert na acht min of meer vette jaren op de rand van het faillis sement. De gigant Krupp- Hoesch had vorig jaar een ver lies van rond de 550 miljoen gulden en voor dit jaar wordt een nog groter verlies verwacht. Krupp-Hoesch bijvoorbeeld kondigde gisteren aan nog eens twee fabrieken te willen sluiten. Het staalbedrijf KJöckner ont snapte. dankzij staatssteun en hulp van de banken, op hei nip pertje aan het faillissement. Het bedrijf Thyssen gaat zelfs een hoogoven sluiten omdat het verlies voor dit jaar zal uitko men tussen de vijfhonderd mil joen erf één miljard gulden. De toekomst ziet er jomber uit. De verwachting is dat er uitein delijk in heel Duitsland maar één of twee staalconcerns kun nen overleven. Dat houdt in dat van de 180.000 banen er tussen de dertig- en veertigduizend zullen verdwijnen. Iedereen had dit kunnen zien aankomen. Duitsland is verant woordelijk voor een kwart van de overcapaciteit in de Europe se staalindustrie van dertig mil joen ton. West-Europa wordt sinds de revolutionaire veran deringen in het voormalige i het 'Revier', demonstreerden deze foto» dp a Oostblok overstroomd met spotgoedkoop staal uit Polen, Rusland, de Tsjechische Repu bliek en Slowakije. De staalprij- zen zijn met veertig procent ge kelderd naar het niveau van IG Metall-voorzitter Franz Steinkühler, gaf dinsdag voor kaderleden van zijn bond in Duisburg-Rheinhausen toe dat hij machteloos is. Het enige dat hem restte was oproepen tot een nationale staalconferentie. Want alleen een goed nationaal plan en een Europees anti-cri- sisbeleid kunnen de staal nog redden. 'Vernietigingspolitiek' Maar daar ziet de regering in Bonn echter niets in. „De staat kan bedrijven niet voorschrijven wat en hoeveel ze moeten pro duceren". \indt minister Rexrodt (economische zaken). Volgens Steinkühler betekent die uitspraak dat de staalcon cerns hun 'genadeloze, kort zichtige vernietigingspolitiek' kunnen voortzetten. Hij heeft de staalwerkers opgeroepen dat ze zich niet door de werkgevers uiteen mogen laten drijven. Maar hoe lang houdt solidariteit stand als het schrappen van ba nen bij de concurrent mogelijk het behoud van je eigen baan betekent? Of het nog niet gecompliceerd genoeg is, heeft de IG Metall de 'Oostduitse' werknemers ook nog beloofd dat hun loon bin nen afzienbare tijd op het ni veau van de 'Westduitse' colle ga's komt. Dat betekent voor dit jaar een loonsverhoging van 25 procent, terwijl de arbeidspro- duktiviteit slechts een kwart van die in het westen is. Steinkühler weet dat de sluiting van complete fabrieken onver mijdelijk is. De staalarbeiders in het Ruhrgebied verliezen met de dag het vertrouwen in hun bond. De voor volgende week vrijdag aangekondigde lange mars naar Bonn is voor hen mosterd na de maaltijd. „Franz. je komt te laat. Wij verzuipen hier", zei de voorzitter van de ondernemingsraad van Hoesch tot de bondsvoorzitter De stemming onder staalwer kers wordt met de dag radicaler. Wegen worden geblokkeerd, stille marsen gehouden en be drijfsbezettingen zijn niet lan ger uitgesloten. Harde acties dreigen. De miljoenen arbeiders aan Rijn en Ruhr vertrouwen, misschien wel tegen beter we ten in, op hun eigen kracht. „Niet bedelen, niet vragen, maar vechten", stond op een spandoek. Het brandt nog niet in het Revier, maar de rooksig nalen kan niemand meer nege- londen robert blockleger met harde hand op tegen zijn, blijkt dat Arabische milities senrechten in Sudan, waar kri- zouden helpen, „maar een the independent het Bevrijdingsleger van het die zijn bewapend door Khar- tiek in zou staan op het beleid moedwillige campagne om de Sudanese Volk (SPLA), de rebel- toum lebel Heiban zijn binnen- van Khartoum met betrekking Nubanen als volk uit te roeien, ÉÊStoBtaiaMm—. Het eniee dat vaststaat is dat er len die vechten tegen de door getrokken en veel mensen heb- tot de Nuba. Op 4 maart begint waarbij hun land wordt overge- 4 I let enige dat vaststaat is dat er mensen zijn vermoord. Het aantal doden en de omstandig heden waaronder worden nog onderzocht, maar onderzoekers zijn ervan overtuigd dat er met Kerstmis iets kwalijks is gebeurd in Jebel Heiban, een dorpje in het Nuba-gebergte in Sudan. Het is het laatste incident in de reeks van wreedheden die de Sudanese regering volgens mensenrechtengroeperingen in het kader van een campagne van 'etnische zuivering' begaat tegenover het Nuba-volk. Sinds oktober 1991 is slechts beperkte toegang mogelijk tot het Nubagebergte in de ccn- traal-Sudanese provincie Kor- dofan. Toen trad het regerings leger met harde hand op tegen het Bevrijdingsleger van het Sudanese Volk (SPLA), de rebel len die vechten tegen de door Arabieren gedomineerde rege ring in Khartoum. In die tijd meldde de mensenrechtenorga nisatie Africa Watcli dat de Nu ba's te lijden hadden van inval len door de Arabische milities, aanvallen van het leger en mis handeling door het SPLA. De Nuba zouden worden „be dreigd met de vernietiging van hun etnische identiteit Verwoesting Vanuit het gebied bleven be richten doorsijpelen over de verwoesting van Nubadorpen en een campagne van gedwon gen verhuizingen» Het laatste bericht kwam uit Jebel Heiban. Hoewel de gegevens onvolledig zijn, blijkt dat Arabische milities die zijn bewapend door Khar lebel Heiban zijn binnen getrokken en veel mensen heb ben gedood. Schattingen over het aantal doden lopen uiteen van 100 tot meer dan 6000. „Wij zijn niet zeker van het aantal, maar we weten wel zeker dat er iets afschuwelijks is gebeurd", aldus Virginia Lewling van de organisatie Survival Internatio nal, die de aandacht van de we reld wil richten op het lot van de Nuba. Vandaag is er een rapport ver schenen van Amnesty Interna tional over de misdaden tegen de Nuba, waarin de staat van de mensenrechten in Sudan wordt veroordeeld. Volgende week wordt in Genève gedebatteerd over het openbaar maken van een VN-rapport over de men- STANDPLAATS NAIROBI In Nederland wordt het steeds moeilijker om voor vele tientallen guldens iemand zo gek te krijgen om je huis schoon te komen maken. Voor Neder landers (en andere buitenlanders) in Kenya is dat geen enkel probleem. Niet alleen het krijgen van een werkster kost geen centje pijn (je moet zelfs selecteren), je kunt er hier zonder problemen een hele hofhouding op nahouden. En ze komen niet slechts voor een paar uurtjes per week maar voor 24 uur per dag. En niet één voor al het werk, maar voor iedere discipline een aparte bediende. Het hebben van personeel is een vanzelfspre kendheid die je van de meeste Nederlanders ab soluut geen luxe meer mag noemen. Doe je dat toch, dan schend je een taboe en wordt je met ve nijnige opmerkingen bestookt. De titels huis vrouw of -man beslaan onder de Nederlanders in Kenya bijna niet meer. Voor iedere handeling in en rondom het huis waarvoor je ook maar de minste inspanning moet leveren, en die je in Nederland gewoon zelf ver richt (zoals koken, wassen, strijken, afwassen, tui nieren en kinderen verzorgen) neem je in Kenya iemand in dienst. Omdat het zo goedkoop is. zegt de een Omdat het gezien de werkloosheid in dit land bijna asociaal is als je alles /elf doet. meent een ander. Gewoon luiheid, denk ik zelf. Een enkeling wilde nog wel eens opmerken veel te veel buitenshuis te doen te hebben om ook nog aan het huishouden toe te komen. Maar dat klonk zo ongeloofwaardig, dat dat argument vol ledig uit de mode is geraakt. Maar er komen nieuwe modes voor in de plaats. De laatste is een chauffeur die je van tennisclub naar golfbaan en van verjaarsfeest je naar cock tailparty rijdt, je kinderen naar school brengt en weer ophaalt en alle tioodschappen doet. Degene die er plots lijkbleek en uitgeput uitziet. heeft waarschijnlijk een paar dagen zelf moeten koken omdat de kok ziek was. „Vreselijk banaal zeg; kon je niet even tijdelijk iemand anders in huren", klinkt het dan. Maar er zijn uitzonderingen. Laatst hoorde ik de ene Nederlandse dame tegen de andere zeggen: „Nou sterkte meid, nu je bedienden weg zijn en je alles zelf moet doen, zowel het werk als de kin deren". En die meid met al die haast onmenselij ke krachten barstte nu eens niet in snikken uit en slaakte ook geen diepe zucht, maar antwoordde koeltjes: „Wat bedoel je. In Nederland doe je dat toch ook allemaal zelf Er zijn meer uitzonderingen. Na jarenlang al deze ontwikkelingen met veel cynisme te hebben be zien en gewoon alles zelf gedaan te hebben in huis, besloten wij enige tijd geleden de proef op de som te nemen en ook eens een maidaan het werk te zetten. Want je^aat je op een gegeven moment afvragen wat je niet allemaal mist als je dat niet doet. Vier weken en vier verschillende 'maids' later we ten we dat precies: ze lopen continu in de weg, gaan ongevraagd je eten koken en laten het dan nog aanbranden ook. geven de voorkeur aan eten boven werken, laten je kinderen verkommeren en doen juist datgene dat ze niet moeten doen. Toen nummer vier ook de plastic broekjes van de baby ging strijken, waren we voorgoed genezen. „Maar hoe doen jullie dat nou", vroeg ik aan een Nederlander die een heel legertje Kenvanen in dienst heeft. „Nou gewoonzei hij. „We worden steeds heel kwaad, schreeuwen eti tieren en drei gen met het inhouden van salaris. Dan gaat het op gegeven moment vanzelf beter". „Oh", reageerde ik enigszins beduusd en dacht: ze bestaan dus toch, de nieuwe kolonialen. frans van den houdt correspondent senrechten in Sudan, v i staan op het beleid van Khartoum met betrekking t de Nuba. Op 4 maart begint in Londen een internationale campange voor de verdediging van de Nuba. Riefenstahl Het Nubavolk wordt gevormd doorzo'n miljoen Bantu-spre- kende boeren en herders in de 'Arabische' helft van Sudan. Zij trokken eerder deze eeuw de aandacht van het Westen door de glanzende fotoboeken van Leni Riefenstahl, de nazi-filmer. De afbeeldingen van 'edele wil den' met hun royaal beschilder de lichamen hebben ook de toorn gewekt van de achtereen volgende regeringen. Khartoum heeft geprobeerd de Nuba aan te kleden en een einde te ma ken aan hun 'primitieve' levens stijl, die politieke leiders in ver legenheid bracht of in strijd was met hun Teligieuze waarden. De regering van generaal Omar Hassan el-Beshir ontkent dat de Nuba, van wie veertig procent islamiet is, wordt vervolgd en schrijft berichten over doden en verhuizingen toe aan de burger oorlog. Volgens Survival International zijn de gebeurtenissen in het Nuba-gebergte geen gevolg van legeroperaties tegen het SPLA of dorpelingen die de rebellen zouden helpen, „n moedwillige campagne c Nubanen als volk l waarbij hun land wordt overge nomen door andere groepen die meer aanvaardbaar zijn voor het regime van generaal Beshir". Begerig De droogten die het noorden van Sudan hebben verwoest hebben geleid tot een landbouw die op grote schaal is gemecha niseerd, en hebben de nomadi sche Arabische stamleden, die de fundamentalistische regering steunen, gedwongen met een begerig oog naar de vruchtbare landerijen van de Nuba's te kij- ken. Volgens Suleiman Rahhal van een buitenlands solidariteitsco- mité is het de bedoeling om het gebied uitsluitend voor Arabie ren te reserveren. „Het is het plan om de Nuba's met dwang van hun land te verdrijven. Die taak is weggelegd voor de Arabi sche milities die daar belang bij hebben. Zij branden de dorpen tot de grond toe plat. Vervol gens komt de regering aanzet ten met herhuisvestingskampen om ervoor te zorgen dat de Nu ba zich nooit meer in het gebied zullen vestigen." vertaling: luutje niemantsverdriet De tegenstellingen tussen 'Arabische' en 'zwarte' Sudanezen zorgen al jaren voor geweld en hongersnood in het Afrikaanse land. De Nuba's worden door de strijd van hun land verdreven. foto who eric schweb den haag henri kruithof Wim Kok noemde het tot nu toe altijd een marathon. Als we maar stug doorregeren en ons niets aantrekken van de opinie peilingen kunnen we aan het eind van de rit ipcasseren. Dan zullen de kiezers ons belonen voor het vele goede werk dat we in deze kabinetsperiode hebben verzet, zo dacht de PvdA-voor- Zijn partij, en met name de ka merfractie die gehalveerd dreig de te worden, heeft zich aan de ze theorie vastgeklampt. De consequentie was dat verkiezin gen zo lang mogelijk moesten worden uitgesteld en een kabi netscrisis dus hoe dan moest ook worden voorkomen. Om dat te breiken hielden de meeste kamerleden, inclusief fractievoorzitter Thijs Wöltgens. zich muisstil. Rustig in een hoekje wachten tot de ellende overtrekt, leek de aangehangen strategie in de sociaal-democra tische gelederen. De fractie- voorlichter Ben Heinrichswas de vleesgeworden uiting van deze strategie. Maar Heinrichs heeft een andere baan. Als per soonlijk secretaris van Thijs Wöltgens mag hij nu strategieën bedenken en berekeningen ma ken. I leinrichs werd opgevolgd door de vroegere voorlichtingschef van minister Hans van den Broek. Dig Istha. Istha maakte een iets snellere analyse van de opiniecijfers dan zijn voorgan- ger en concludeerde dat de ma rathontheorie absoluut niet werkte. De PvdA stond on veranderd hopeloos laag in de opiniepeilingen en van oogsten in het jaar van de verkiezingen zou ook al geen sprake kunnen zijn. Door de sterk verslechte rende economische omstandig heden zou er in de verkiezings campagne alleen maar slecht nieuws te melden zijn. Het roer ging daarom drastisch om. Voor het eerst in zijn leven durfde Wim Kok zijn nek uit te steken. Hij kwam zelf met een voorstel hoe de oplopende te korten in de overheidsfinanciën opgevangen moeten worden. Tot nu toe ging Kok nooit ver der dan het analyseren van het probleem. Maar dat niet alleen: Kok pakte ook nog een buitengewoon lan ge teen van het CDA om daar met zijn volle gewicht op te gaan staan. I let financieringste kort kon wel wat minder snel omlaag, redeneerde hij. Dat ver licht de bezuinigingsoperatie. Kok wist echter dat hij daarmee de coalitiepartner ernstig zou bniskeren. Het was een goed doordachte strategie, compleet met een pu bliciteitsoffensief. Kok werd in de aanbieding gedaan bij vele media. De Volkskrant had de primeur gehad en bijna alle an dere media konden hem daarna interviewen als ze dat wilden. En zo verscheen hij zondag bij KRO's Brandpunt en gisteren nog voor de IKON-rubriek Ken merk. I let is eigenlijk voor het eerst in deze kabinetsperiode dat de PvdA duidelijk een offensief in zet. Tot nu Lpe werden de soci aal-democraten telkens in de verdediging gedrukt door het CDA. Maar nu kreeg het CDA een koekje van eigen deeg. Ze ker toen premier Lubbers zich achter Kok opstelde, kwam Brinkman in een moeilijk par ket. Want hij wil wel vasthou den aan het regeerakkoord, maar tegelijkertijd kan hij zich na de WAO-kwestie geen twee de botsing met Lubbers permit teren. Brinkman piekert zich dan ook suf hoe hij dit dilemma moet aanpakken. De PvdA lijkt inmiddels succes te ruiken. Niet dat de opiniepei lingen al verbetering laten zien, maar de sociaal democraten krijgen de laatste tijd wel meer en betere publiciteit. Kamerle den lijken de opdracht te heb ben gekregen zich eens wat meer open te stellen voor vra gen van de media en niet steeds de journalisten te beschouwen als vijanden. De 'nieuwe openheid' die Kok al twee jaar geleden propageer de maar zelf nooit praktiseerde, lijkt eindelijk tot de PvdA-top te zijn doorgedrongen. Het 'angstig in een hoekje wachten tot de bui overtrekt' lijkt verla ten te zijn. Een wanhoopsoffen sief is ingezet. De verkiezings strijd is begonnen. Een strijd die nog tot mei volgend jaar, de ka merverkiezingen, kan duren. Het vuur in de hoogovens moet blijven branden. Een werknemer van Hoesch demonstreerde woensdagnacht in Dortmund tijdens de 'nacht van de duizend vuren'. foto reuter michael urban

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2