Bollenbedrijf roept zon te hulp 'Scheermessen' verdringen de kokkel Over leven 'Milieudienst EG moet olierampen bestrijden' Winterverblijfplaats onderzocht Boskoop zoekt kandidaten voor eerste milieuprijs Bosarbeid niet ongevaarlijk VRIJDAG 19 FEBRUAR11993 25 -CHEF MEINDER' 'Een absolute uitdaging Nieuw merk wil verser eieren brummen voldoet. Door de uitgebalan ceerde voeding voor de kip Dick Grootherder is de initia- krijgt het ei een gehalte van tiefnemer van een nieuw kwali- maar liefst 65 procent aan on- teitsmerk eieren dat onder de verzadigd vet. Volgens de Gel- naam Boeren-Adel sneller in de derse initiatiefnemer Groother Drogen en broeien met zonne-energie. Dat is wat bin nenkort gaat gebeuren bij het bollenbedrijf Dames Werkhoven in Lisse. Het is één van de grotere zonne- energieprojecten in Nederland. Installatiebedrijf Bernard Schulte uit Voorhout legt er een zonnewarmte-systeem aan, waarmee het bollenbedrijf in een belangrijk deel van zijn energie-behoefte kan voorzien. verd, zijn van het zogeheten ho- ge-temperatuurtype. Ze vangen in het voorjaar en de zomer zonnewarmte op en verhitten met behulp van een warmte wisselaar het water in het bas sin. De energie wordt op die manier opgeslagen en kan in het droogseizoen worden be nut. Het bassin is zo goed geïso leerd, dat het water gedurende lange tijd op een temperatuur van 70 tot 80 graden kan wor den gehouden. In de periode na het drogen is de herfstzon nog krachtig ge noeg om de warmteopslag op nieuw 'op te laden'. Deze warmt£ wordt in de winter ge bruikt om de hyacinten in bloei Op de daken van enkele van de bedrijfshallen van Dames Werkhoven wordt dezer dagen zo'n 1200 vierkante meter aan zonnecollectoren geplaatst. Die verwarmen water in een bassin dat onder een te bouwen nieu we loods komt en dat ongeveer één miljoen liter kan bevatten. De warmte die hierin opgesla gen wordt, gebruikt het bollen bedrijf voor het drogen en op temperatuur houden van bloembollen, voornamelijk hya cinten. Het is de bedoeling dat het systeem in de loop van dit jaar in werking treedt. De zonnecollectoren, die deze week bij het bedrijf zijn afgele- te trekken. De installatie levert het bollenbedrijf naar verwach ting ongeveer 30 procent van de energie dat het nodig heeft. Bo vendien vergroot het de droog- capaciteit, zodat een uitbreiding van de normale drooginstallatie achterwege kan blijven. Omdat het project volgens hem milieuvriendelijk en ver nieuwend is, heeft directeur Ben Schulte een subsidie aan gevraagd bij de EG en de Ne derlandse Organisatie voor energie en milieu (NOVEM). „We zijn er best trots op dat we één van de zes projecten zijn op dit gebied die dit jaar in Europa voor subsidie en begeleiding in aanmerking komen. TNO-Bouw in Delft en Zon- ne-Energie Nederland (ZEN) hebben inmiddels een haal baarheidsstudie voor dit project uitgevoerd. TNO-Bouw zal na de ingebruikname een aantal nieuwe typen zonne-collecto- ren testen en een speciaal meetprogramma op het sys teem uitvoeren. ZEN zal voor de collectoren en de wateropslag zorgdragen. winkels moet liggen. Voorts moet het de kwaliteit van de be staande merkeieren overtreffen. Grootherder heeft contracten afgesloten met een nog beperkt aantal pluimveehouders voor de levering van verse eieren rechtstreeks aan de winkel. Die boeren moeten aan strenge voorwaarden voldoen op het gebied van versheid, voeding, kwaliteit en hygiëne. Op basis van die afspraken garanderen de deelnemers aan Boeren-Adel de consument dat elk ei aan alle voorwaarden van versheid, smaak en gezondheid der worden de kippen gevoerd met alleen mais. tarwe, gerst, haver en soja. Een groot onderzoek in 1990 wees al uit dat 90 procent van de consumenten versheid het belangrijkste aspect van een ei \indt. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren beweert dat maar liefst 17,5 procent van alle in Nederland verkochte eieren rechtstreeks bij de boer wordt gehaald. Het nieuwe merk kan via zijn boeren wekelijks 1.2 miljoen direct aan de winkels leveren. Op de daken van enkele bedrijfshallen v ter aan zonnecollectoren geplaatst. Intussen zijn de technici van het installatiebedrijf begonnen met de uitvoering. Directeur Schulte ziet het project als een absolute uitdaging. „Al sinds ja ren plaatsen wij zonnecollecto ren bij particulieren. De 1200 vierkante meter die we hier 'Strandwerkgemeenschap' legt gedrag schelpdieren vast katwu k/noordwijk» brandenburg Een dramatische terugval van het aantal kokkels en een al even opzienbarende opmars van de Amerikaanse zwaard schede. Het zijn de twee be langrijkste conclusies die de 'Strandwerkgemeenschap' trekt na twaalf jaar lang de vloedlijn tussen Katwijk en Noordwijk minutieus te hebben bestu deerd op onder meer het gedrag van schelpdieren. Hans Adema en Adriaan Gmelig Meyling, beiden lid van de werkgroep, tasten nog in het duister over de oorzaak van het verdwijnen van de kokkel. De vervuiling van de zee en de 'enorme concurrentie' van de Amerikaanse zwaardschede - in de volksmond beter bekend als scheermes - hebben mogelijk een rol gespeeld. Maar harde uitspraken durft het tweetal daarover niet te doen. Vast staat wvel dat de langwerpige schelp dieren zich onnoemelijk snel hebben verspreid. Ging het in 1986 nog slechts om geringe aantallen, een jaar later kon al over miljoenen worden gespro ken. Vermoed wordt dat een Ame rikaans 'scheermes' ooit met een schip is 'meegevaren' naar de Europese kust. De eerste exemplaren werden aangetrof fen nabij Helgoland. Tegen de stroom in hebben de diertjes zich razendsnel in de richting van de Nederlandse kust ver plaatst. Inmiddels zijn ze al ge signaleerd bij Bologne in Frank rijk. „Maar", zegt zoölogisch analist Gmelig Meyling, „dat de scheermessen de kokkels zou den hebben verdrongen, blijft een gevaarlijke veronderstelling. Want nog voordat ze werden waargenomen, waren veel kok kels al verdwenen." Woordvoerder J. Dijkstra van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) onderschrijft die bewering. „Elk schelpdiertje kent zijn eigen leefmilieu. Ze hebben eerder hinder van soortgenoten dan van andere schelpdieren." Ervaringen uit het verleden, waarbij bepaalde schelpdieren zich van het ene op het andere moment weer massaal manifesteerden, stellen hem dan ook enigszins gerust. „Dat de kokkel nu op bepaalde Hans Adema (links) en Adriaan Gmelig Meyling tonen enkele vondsten (zeewier en een schelpdier). Op de achtergrond e pische zeeën. plaatsen vrijwel is verdwenen, wil zeker niet zeggen dat ze bij na zijn uitgestorven. Het beeld kan plotseling zo weer verande- Gissen Lijkt het aantal schelpdieren in zijn totaliteit af te nemen, de kreeftachtigen worden steeds meer 'herontdekt'. Zo werd de breedpootkrab - in 1956 voor het laatst waargenomen - in 1979 opnieuw gesignaleerd. Adema, als bioloog verbonden aan de werkgroep, heeft ook voor deze ontwikkeling geen duidelijke verklaring. „Mis schien is het een tijdelijke da ling, direct gevolgd door een stijging van de zeewatertempe ratuur. We weten het niet. Het blijft gissen". Zijn collega durft wel de stel ling aan dat vooral beestjes die hun voedsel uit het water filte ren, waaronder de schelpdieren, wegtrekken. „Maar of dat te maken heeft met baggerwerk- zaamheden, bepaalde stromin gen of waterwerken, is geheel onduidelijk. En we kunnen na tuurlijk wel roepen dat het ver vuilde water de oorzaak is, maar het bewijs ontbreekt", aldus Gmelig Meyling van wiens hand binnenkort het rapport 'Moni toring van op het strand aange spoelde ongewervelde organis men' verschijnt en waarin de bevindingen van de werkgroep over de periode 1977-1987 zijn De nota was voor de Strand werkgemeenschap aanleiding om na een slapend bestaan van enkele jaren de draad weer op te pakken. Inmiddels struinen weer wekelijks leden van de twintig man sterke werkgroep 'het meest onderzochte stukje strand ter wereld' af. Niet het rijkste stukje, benadrukt Adema. „Tussen Noordwijk en Noord - wijkerhout is bijvoorbeeld veel meer te vinden. Maar de bus verbindingen zijn daar nu een maal wat lastiger", luidt de sim pele verklaring waarom voor de meer zuidelijk gelegen strook is gekozen. Hoewel een pijlstaartrog en een drijver van een visnet vol met diepzeekoralen als curiosi teiten worden gekoesterd, ligt het accent bij de speurtochten steeds op het zoeken naar de meer gangbare soorten. Gmelig Meyling: „Natuurlijk is het leuk en spannend om bijzondere vondsten te doen. Maar voor ons onderzoek zijn ze toch min der interessant. We willen voor al het zeemilieu vlak voor onze kust bestuderen en dan heb je meer aan organismen die hier normaal gesproken voorko- Een groep biologen van de Werkgroep Internationaal Wad- en Watervogélonderzoek (WÏWO) bevindt zich in een waddengebied voor de kust van Guinnee Bissau. Veel vogels uit de Nederlandse Waddenzee brengen daar de winter door. Volgens de onderzoekers is het alleen mogelijk een goed be heersplan voor de vogels in de Waddenzee op te stellen, als ook informatie beschikbaar is over de leef- en voedselom- standigheden in gebieden waar de vogels zich de andere delen van het jaar ophouden. Vanuit hetzelfde idee is al eerder door de WIWO onderzoek verricht in Steltlopers worden vet in Guinnee Bissau Mauretanië en Siberië. Het Waddengebied in Guin- nee-Bissau is de zuidelijkste plek waar de Nederlandse trek vogels overwinteren. Als de vo gels, vooral steltlopers, er in ok tober en november aankomen zijn ze broodmager. In een paar maanden tijd moeten ze op krachten komen en vet op bouwen om in maart kogel rond weer naar Nederland te vertrekken. Tijdens de vlucht terug, die twee dagen duurt, verliezen de vogels weer 60% van hun gewicht. Een aantal vogels brengt de zomer op het Nederlandse wad door, een grote groep trekt vervolgens door naar Siberie om daar te broeden. In Guinnee Bissau kijken de onderzoekers hoe de vogels in betrekkelijk korte tijd zo vet kunnen worden. Ze onderzoe ken welke soorten diertjes en vissen er in de bodem en het water van het Guinnese wad voorkomen* en in welke hoe veelheden. Norbert Dankers, iet terug uit Guin- Bissau, waar hij werd afge lost door een 'verse' ploeg bio logen. Hij is getroffen door de ongereptheid van het Guinnese waddengebied. „Er is geen in dustrie, nauwelijks visserij en er wonen maar weinig men sen", zegt Dankers. „Voor de vogels is dat ideaal, er is geen sprake van verstoring." Dan kers geeft aan dat je dit soort gebieden over de hele wereld vrijwel nergens meer zo mooi aantreft. „De meeste wadden gebieden moeten juist gerepa reerd worden", zegt hij. Tegelij kertijd wijst hij erop dat het ge bied zeer kwetsbaar is. „Er hoeft maar iets verkeerds neer gezet te worden, een fabriek bijvoorbeeld en het is afgelo pen." Dankers vindt dat voor het waddengebied van Guinnee Bissau een goed beheersplan ontwikkeld moet worden, om ervoor te zorgen dat het gebied blijft zoals het nu is. „Als dit ge bied verstoord raakt kan het grote gevolgen hebben voor de hoeveelheden vogels die in het voorjaar naar Nederland en an dere landen terugkomen." neerzetten is echter uniek. Op zo'n grote schaal zijn ze in Ne derland nog niet toegepast." Tijdschrift Natuurbehoud in nieuwe jas De Vereniging Natuurmonu menten heeft het vier keer per jaar verschijnend tijdschrift 'Natuurbehoud' in een nieuwe, kleuriger jas gestoken. Het blad heeft een andere huisstijl gekre gen, die volgens de vereniging nu beter past bij de uitstraling van Natuurmonumenten die 'dynamisch, actief, vrolijk, open en modem' is. Tegelijkertijd wordt een nieuw beeldmerk ge ïntroduceerd, bestaande uit drie in een cirkel staande symbolen van een vogel, een vis en e*n blad. Het overige drukwerk van Na tuurmonumenten krijgt de nieuwe huisstijl pas in de ko mende zomer, bij de invoering van een nieuw telefoonnum mer. Ook de borden in de ter reinen van Natuurmonumenten krijgen een ander aanzien: groen maakt plaats voor blauw en geel. Vanzelfsprekend wordt het tijdschrift gedrukt op hout houdend chloorvrij papier. De Europese Gemeenschap moet een milieudienst oprich ten voor het bestrijden van ver vuiling met milieugevaarlijke stoffen op zee. De haven van Den Helder is uitstekend ge schikt om als thuisbasis te die nen voor deze zeerampenbe strijdingsdienst. Dat is de uitkomst van het rapport 'Nooit meer olie de gol ven' van het onderzoeksbureau Ensaco. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de D66-fracties in de gemeente- provii raad van Den Helder ciale staten van Noord-Holland. Het rapport is onlangs gepre senteerd aan beleidsmakers in Den Haag en Straatsburg. Volgens D66 blijkt uit de gang van zaken rond de recente olierampen bij de Shetland- eilanden en de noordkust van Spanje dat er nog maar weinig is veranderd sinds de catastrofe met de Amoco Cadiz. Geen en kel land was in staat adequaat op te treden, aldus D66. Het in stellen van een EG-zeerampen- bestrijdingsdienst moet daarin verbetering brengen. boskoopEn in 1995 ligt er een prijs klaar voor Boskoopse bedrijven die zich onderscheiden door milieubewust handelen. „Het is de eerste keer dat we de prijs uitloven. Het is nog een beetje afwachten", vertelt milieu-medewerker H. Wester. Twee Boskopers hebben hem nog een inzending in het voor uitzicht gesteld. Maar er moe ten meer burgers zijn die in aanmerking komen voor de prijs, verwacht Wester. Die mensen worden uitgenodigd om zich te melden bij liét ge meentebestuur. Ook Boskopers die in hun omgeving iemand weten die een duidelijke bijdra ge levert aan een beter milieu, worden verzocht dit te melden. De prijs is er. Maar het wachten is nog op de kandidaten die mee willen dingen naar de Bos koopse milieuprijs. Op het ge meentehuis is tot nu toe welge teld één inzending binnengeko men van een milieubewuste in woner van het boomkwekers dorp. De inschrijving sluit op 1 Boskoop heeft eind vorig jaar besloten een jaarlijkse milieu prijs in te stellen. Dit jaar kun nen de Boskoopse burgers mee dingen naar een prijs van 500 gulden, volgend jaar is het de beurt aan de verenigingen, die 1000 gulden kunnen Alle bevindingen worden ge noteerd. De bijzondere vondsten worden meegenomen en opgeslagen in het Rijksher barium of Nationaal Natuurhis torisch Museum in Leiden. Ade ma: „Graag zouden wij subsidie krijgen voor ons onderzoek, ge koppeld aart een nauwere sa menwerking met Rijkswater staat. Helaas is daarvan nog geen sprake". Wel hoopt de werkgroep door de komst van soortgelijke organisaties op Texel en in Hoek van Holland een beter beeld te krijgen van het leven in zee vlak voor de kust. De Strandwerkgemeenschap is nog altijd op zoek naar vrij willigers. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Hans Adema, Rijndijkstraat 63, 2313 NH Leiden. Veel boswerkers houden zich niet aan de veiligheidsregels. Werknemers sturen hun perso neel zonder beschermende maatregelen het bos in. Het aantal ongelukken is mede daardoor veel hoger dan in an dere bedrijfstakken. Dit zegt L. Schaap, hoofd van de sectie Veiligheid en Ergonomie van Staatsbosbeheer (SBB). De ar beidsinspectie voert dit voorjaar een inspectieproject in de bos- De ongeveer 2400 bosarbei- ders in ons land lopen een be hoorlijk risico. Per jaar blijken een paar honderd werknemers in het bos letsel op te lopen. Al leen al bij Staatsbosbeheer (600 arbeiders) zijn jaarlijks zo'n 40 mensen bij een ongeval betrok ken. Struikelen en vallen, waar door mensen ledematen kneu zen of breken, zijn de meest voorkomende ongevallen in de bosbouw. Verder zorgt het ver keerd gebruik van de motorzaag voor ellende. Vallende takken of bomen zorgen eveneens voor letsel. Op het gebied van de ge zondheid staan rugkwetsuren bovenaan de klachtenlijst, ge volgd door lawaai-doofheid en de zogenoemde 'witte vinger ziekte', veroorzaakt door trillin gen. Een probleem apart vormen de teken. Eén op de vier bos werkers is besmet met bacteriën en virussen. Een klein deel daarvan (ongeveer vijf procent) raakt ziek. „Preventief valt hier weinig aan te doen. We advise ren onze mensen wel met ge sloten kleding te werken, maar als zo'n insekt in de hals valt, is daar weinig aan te doen. Wel is het belangrijk het lichaam te in specteren en eventuele teken te verwijderen met alcohol. Een pincet raden we af, omdat je daarmee dikwijls slechts een deel van de teek uit het liqhaam verwijdert". Schaap: „In deze sector is veel aan de hand. Er zijn veel kleine bedrijfjes die 'iets' doen in de bosbouw. Zo onder het mom van: pakken wat je pakken kunt. Vakkundigheid komt dikwijls op het tweede plan, met alle gevol gen vandien. Dit zwart/grijze circuit is het grote probleem. Daarin gebeuren de meeste on gelukken en daarmee wordt het imago van boswerker ernstig geschaad". Hij wijst er op dat veel werknemers bij aannemers afstompend werk verrichten. Soms uitsluitend bomen vellen. Het is opmerkelijk dat de bos werkers, ondanks alle gevaren en fysieke belasting, toch van hun beroep houden. Een en quéte die staatsbosbeheer hield onder zijn personeel wees uit dat 89 procent van de onder vraagden tevreden of zeer tevre den was met hun job en de ar beidsomstandigheden. i boswerkers enthousiast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25