Hard gevecht om orders 'Tentsetters' wil zijn grenzen verleggen Hoogste punt Fokker Space and Systems in Leiden Extra werk voor Arbeidsinspectie T Stand van Zaken FEBRUAR11992 1-161440. piv -chef leiden» ericu De verhuizing van F okker Space and Systems (FSS) naar Leiden dit jaar gaat zeker door. Dit zegt een woordvoerder van het be drijf in reactie op geruchten dat Fokker op termijn belangrijke afdelingen naar Duitsland zou verplaatsen vanwege de overna me door Dasa. De bouw van kantoren voor FSS aan de New- tonweg verloopt volgens plan. I let hoogste punt wordt volgen de week bereikt. Oud-Fokker-topman Swart- touw zei deze week te vrezen dat het hoofdkantoor van Fok ker, de ontwikkeling van nieuwe produkten en de marketing la ter zullen worden verplaast naar Duitsland. Woordvoerder Van Drumpt van FSS wil op de woorden van Swarttouw niet in gaan. „Er wordt zoveel gezegd.'' Zeker is volgens hem dat half oktober de nieuwbouw in Lei den gereed is en dat de ruimte vaart tak van Fokker 'waar schijnlijk in de tweede helft van november' haar 350 (kantoor- Ipersoheelsleden verhuist. „We zijn druk bezig met de voorbe reidingen." Onduidelijk blijft wanneer de testfaciliteiten vanuit Amster dam naar Leiden verhuizen. Het is een oude wens van FSS om kantoor en testfaciliteiten in één complex onder te brengen. In augustus vorig jaar beweerde FSS nog dat daarover 'binnen een jaar' een besluit zou vallen. Momenteel wil Van Drumpt al leen zeggen dat 'die wens er nog steeds is'. Het wachten is volgens de woordvoerder op een herbe stemming voor de hallen op Schiphol die nu als testruimte in gebruik zijn. Deze zouden in de toekomst gebruikt kunnen worden voor de vliegtuigpro- duklie. De suggestie dat de htsie met Dasa deze bestemming weinig waarschijnlijk maakt is volgens de woordvoerder van FSS 'niet aan de orde'. Hij "noemt het juist een groot voordeel dat FSS op de Leidse locatie voldoende ruimte heeft om zowel kantoren als testhal te kunnen bouwen. Het bedrijf heeft van de gemeente 27.000 vierkante meter grond in erf pacht. waarvan ongeveer de helft wordt bebouwd met kan toren. De rest wordt voorlopig niet bebouwd. De kantoren zijn eigendom van een projectont wikkelaar. Fokker huurt ze voor een periode van minimaal tien jaar. Ook over de positie van FSS binnen de Dasa/Fokker combi natie bestaat nog geen duide- Enquête behoefte bedrijfsterrein leiden De Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV) en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gaan onder zoeken of in Leiderdorp een nieuw bedrijfsterrein nodig is. Daartoe wordt een enquête gehouden onder Leiderdorpse on dernemers. Een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp kan niet zeggen of er plaatselijk veel behoefte aan bedrijfsterreinen is. Wel zou in de Leidse regio de vraag groot zijn. Carrièredag in RAI regio Vertegenwoordigers van bedrijfsleven en overheid geven morgen 20 februari in het RAI-congrescentrum in Amsterdam informatie over de arbeidsmarkt voor hoger opgeleiden. Deze door het blad Intermediair georganiseerde dag met als thema 'Carrière '93' is bedoeld voor hoger opgeleiden die zich binnen kort op de arbeidsmarkt begeven. De toegang is gratis. Computerbeurs in Pieterskerk leiden De derde Leidse computerdump wordt morgen in de Pieterskerk gehouden. Van 10.30 uur tot 17.00 uur zullen onge veer 40 standhouders hard- en software presenteren tegen be scheiden prijzen. Voor de presentatie van CD-Rom is een aparte stand ingericht. De entreeprijs is vijf gulden. De computerdump wordt georganiseerd door het Amsterdamse bureau Loco. De eerste twee computerdumps trokken vorig jaar in maart en oktober elk ongeveer 2500 belangstellenden. Loco wil vanwege deze grote belangstelling dit jaar ook in andere plaatsen computerdumps organiseren, onder meer in Den Haag en Enschede. Inlichtingen 020-6894334. zoetermeer rudolf kleun Reorganisaties en afslanking van bedrijven bezorgen de ar beidsinspectie extra werk. On der dergelijke omstandigheden wordt er nogal eens minder ge- lel op goede arbeidsomstandig heden. Bovendien is er door de economische omstandigheden vaak extra druk om sneller en goedkoper te werken, waardoor de kans op ongelukken toe neemt. Vooral in de bouw komt dat voor. Dat zei W. Smid. hoofd van district 5 van de Arbeidsinspec tie deze week bij de presentatie van het jaarverslag van dat dis trict. Oat beslaat het deel van Zuid-Holland ten noorden van de Rijnmond. Bij de inspectie werden vorig jaar 298 arbeidsongelukken ge meld. Dat was 20 procent meer dan in 1991. Ongeveer een der de van de ongelukken deed zich voor in de bouw. De ongeluk ken in die sector hebben voor het overgrote deel te maken met valpartijen. Op grote af stand volgen de voedings- en genotmiddelenindustrie, hout en meubelindustrie en land- en tuinbouw. Ook het grootste aantal klachten over arbeids omstandigheden komt uit de bouw. gevolgd door de metaal, de bouwmaterialenhandel, groothandel en detailhandel. Opvallend is dat de Arbeidsin spectie het afgelopen jaar ook veel klachten kreeg uit de ge zondheidszorg en van over heidspersoneel werkzaam in het openbaar bestuur en onder wijs. De Arbeidsinspectie in district yj bezocht het afgelopen jaar een kleine 9.000 bedrijven. In totaal werd 12.000 keer gecon stateerd dat er iets mankeerde aan arbeidsomstandigheden. Dat leidde er toe dat 252 keer een bedrijf werd stilgelegd en dat er 253 processen-verbaal werden uitgedeeld, in ruim 2.000 gevallen werd met een waarschuwing volstaan. De Arbeidsinspectie gaat er steeds vaker toe over bezoeken aan bedrijven tevoren aan te kondigen. Smid: „Vroeger was dat vloeken in de kerk". Bedrij ven zouden dan namelijk mis standen kunnen verbergen voor de inspecteurs. Toch is mede in overleg met de bonden voor de ze andere koers gekozen juist om het personeel meer bij het werk van de inspectie te betrek ken. „Ondernemingsraden zijn naar ons idee veel te weinig be trokken bij de arbeidsomstan digheden. Bij de niet aangekon digde bezoeken was het vaak niet mogelijk om OR-leden bij de inspectie te betrekken. Als we tevoren afspraken maken, kan dat wel. We zorgen er dan ook voor nog apart met het per soneel te spreken en dan wordt echt wel duidelijk of er is gepro beerd zaken te verbergen". De Arbeidsinspectie heeft 1991 negen grote bedrijven in tensief doorgelicht waar het gaat om het naleven van de Ar beidsomstandighedenwet (Ar- bo). Dit iaar moeten er nog eens acht volgen. Volgens districts hoofd Smid passen die intensie ve onderzoeken in het beleid om de verantwoordelijkeheid voor arbeidsomstandigheden duidelijker binnen de bedrijven te leggen. Smid: „Als we na zo'n onderzoek duidelijke afspraken kunnen maken, hoeven wij er in het vervolg minder vaak naar toe. We kunnen dan onze aan dacht verleggen naar kleinere bedrijven." I let district 5 van de Arbeidsinspectie telt in totaal ongeveer 500 van dergelijke be drijven met honderd perso neelsleden of meer. r pas honderd 3 lang Aannemersvereniging luidt noodklok „Het is harder vechten om opdrachten en dan vallen er altijd bedrijven af', dat zegt directeur P.P. de Waal van het Katwijkse bouwbedrijf De Raad over de omstandig heden waaronder de aannemers in de Zuidhollandse re gio nu moeten werken. leiden rudolf kleun Hij reageert op opmerkingen van voorzitter H. Barth van de aannemersvereniging AVBB. Barth luidde deze week de noodklok voor de branche. Het aantal opdrachten loopt terug en binnen nu en anderhalf jaar zou de hoeveelheid werk met zo'n tien procent dalen. Barth voorspelt een groot aantal fail lissementen. De Waal is voor zijn bedrijf minder pessimistisch. Hij con stateert wel een forse teruggang in met name de kantoorbouw, terwijl het ook in de utiliteits bouw minder gaat. Er is een te groot aanbod aan kantoren. In stitutionele beleggers hebben daarom weinig belangstelling om daar hun geld in te steken. Bouwbedrijf De Raad. ook actief als projectontwikkelaar, doet dat zelf nu ook niet. De Waal: „We moeten daarom meer zelf echter opdrachten aan. En dat lukt ook wel. Bedrijven bouwen nog steeds voor zichzelf en ook de woningbouw loopt wat ons betreft goed. Knelpunt is wel het grondgebrek". Volgens De Waal zit zijn bedrijf nu redelijk in de orders. „Eind vorig jaar was er duidelijk minder omzet. Nu gaat het volgens verwach ting, maar we kunnen duidelijk minder ver vooruit kijken dan andere jaren". Het Leidse bouwbedrijf Huur man zegt maar weinig last heb ben van de teruggang. Directeur J. Hopman: „Maar dat heeft te maken met de aard van het be drijf. Wij doen vooral onder houd en renovatie, werk aan bestaande gebouwen. Dat gaat gewoon door. Ook hebben wij werk doordat bedrijven ge dwongen moeten investeren in milieuvoorzieningen. Maar in zijn algemeenheid geldt ook voor ons dat we actiever de markt op moeten". Andere bouwbedrijven zijn duidelijk minder optimistisch. Arbouw in Leiderdorp, dat vorig jaar in problemen kwam, moet het nu vooral van onderhouds werk hebben. Woordvoerster G. van der Mey: „De markt is te rughoudend. Grootschalige nieuwbouw of renovatie komt nauwelijks voor. Wat er is, is hap-snap-werk. Dit jaar hebben wij nog wel een goede omzet, maar daarna wordt het moeilij ker". Volgens Van der Mey is het gebrek aan woningbouwlo caties een groot probleem. „Als u weet dat er onlangs 800 gega digden waren voor 42 woningen in Leiderdorp, zegt dat wel iets. Erjs een enorme vraag naar woningen, maar er kan niet worden gebouwd". Een woordvoerder van het Alphense aannemingsbedrijf' Cultuurweg meldt dat in de weg- en waterbouw de situatie nog somberder is. „Hele tracés voor wegen liggen klaar, maar er gebeurt niet veel. Het deel van Rijksweg 11 tussen Alphen en Bodegraven is uitgesteld tot na de eeuwwisseling en in feite moeten we nóg maar zien of het er nog komt". De concurrentie is moordend iegt hij. „Het is kaalslag. Het aantal werken is niet genoeg om iedereen te voe den". Volgens hem moeten aannemers wel onder de prijs werken om een karwei te ver werven. Dat staat in schril con trast tot directeur De Waal van De Raad die opgewekt meld op drachten te hebben verworven voor scholen in Noordwijk en Zoetermeer, waar hij zeker niet op hoeft toe te leggen. Hij meent dat juist niet heel erg grote bedrijven zoals het zijne, die met weinig staf werken, voor een goede prijs kunnen in schrijven. Industriebeleid engevolge van de noodtoestand bij een aantal grotere Nederlandse bedrijven klinkt de roep om M een overheidsindustriebeleid steeds sterker. De Nederlandse overheid, in het bijzonder Economische Za ken, biedt te weinig steun om noodlijdende bedrijven over- eind te houden wordt er gezegd. Maar ook het RSV-trauma wordt wederom genoemd. Je moet immers geen goed geld naar kwaad geld gooien. Maar wat is nu goed en wat is kwaad. Laten we het eerst eens hebben over de Nederland se industriële traditie. Die bestaat nog mi jaar en dat is in relatie met het buitenland r De industriële revolutie was in Engeland reeds voorbij, i we hier met industrie begonnen. Er is voor industrieel be leid een andere visie, een andere denkstijl nodig dan bij handel en dienstverlening, een sector waar Nederland bij uitstek in bedreven is. Of in termijnen gesproken: industrie is lange-termijndenken, terwijl handel en diensten zich meer op de korte termijn afspelen. De laatste jaren is de in dustrie, vooral wat technologische ontwikkeling betreft, in een stroomversnelling geraakt. Ook is er een enorme schaalvergroting opgetreden die Nederlandse industrieën slechts met grote moeite en op een enkele uitzondering na, aan kunnen. Men kan zonder veel overdrijving spreken van een concur rentie tussen landen. Hoe kan de Nederlandse industrie die mondiale Titanenstrijd overleven. Niet zoals thans op dra matische wijze bij Fokker gebeurt. Hier werd een nationale onderneming versjacherd aan een buitenlander, waarbij ten onrechte de minister van economische zaken als de enig schuldige wordt aangewezen. Weliswaar voert de overheid geen consistent industriebeleid, maar een zig-zag beleid en dan nog sterk opportunistisch. De vraag is of de overheid ooit industriebeleid kan voeren. Een hond kun je ook niet laten vliegen, die heeft immers geen vleugels en staat bij el ke passerende boom stil. De overheid zou moeten zorgdragen voor een goed klimaat voor ondernemingen. Vooral door verlichting van de te hoog gestegen lasten die door de ondernemingen moeten worden gedragen en niet, als onlangs met het wao-gestun- tel, er toe bijdragen dat lasten worden afgewenteld op de ondernemingen. Maar laten we wel wezen, ook al zou er minder gestunteld worden door de overheid, de Nederland se ondernemer moet meer industriële visie hebben dan thans het geval is. Veel, te veel, ondernemingen hebben lei ders die niet kunnen anticiperen, die doormodderen'tot het te laat is. Ondernemingsleiders met een gebrek aan indus triële lange-termijnvisie. Boekhouders die alleen maar re kensommen kunnen maken en even later verbaasd staan dat«ze niet uitkomen, omdat de markt totaal veranderd is. Maar dat hadden ze nog niet opgemerkt. Van industriële marketing had men nog nooit gehoord. Schaalvergroting betekent risicovergroting voor de indus trie. Risicovergroting kan goed worden opgevangen met een industriebeleid waarbij de overheid deelneemt in het risico dragend vermógen van ondernemingen. Ook de overheid moet beter anticiperen en niet zonder meer Financieel bij springen als het een ondernemimg slecht gaat. behalve als het echt niet anders meer kan en de onderneming van cruciaal be lang is voor de B.V. Nederland. Meestal zou in dat geval het management door een beter ver vangen moeten worden. Het is immers de leiding van de onder neming die de snel veranderende markt moet kunnen overzien, die de medewerkers de ruimte moet geven tijdig kritiek uit te oefenen om er dan ook snel wat mee te Managen, voor anticiperen, is een kunst die, helaas, slechts wei nig managers verstaan. Laat staan de kunst om te luisteren naar de medewerkers en vooral naar de soms heel zwakke signa len van de klanten, de markt. Wim ter Hart was voorzitter van de FME, de metaal- en elektro werkgevers. leiden niek faas Touroperator Paul van Straaten weet wat het is om klein te be ginnen. Hij begon zo'n zeven jaar geleden vanuit een zolder kamertje bij zijn ouders in Lei derdorp met het verhuren van compleet ingerichte tenten op een camping in Zuid-Frankrijk. Op de primitieve stencils prijkte toen nog de naam 'Van Straaten Kampeervakanties'. Vandaag de dag heeft hij 25.000 glanzende folders in full-colour ter be schikking om de op comfort be luste kampeerder onder de naam Tentsetters te informeren over het verblijf op tien cam pings verspreid over heel Frank rijk. Het concept van Tentsetters is hetzelfde als van een grote or ganisatie als Eurocamp. Op de campings staan compleet inge richte tenten klaar inclusief bedden, keukeninrichting en koelkast. Voordeel voor de kam peerder: geen complete huis houding mee op reis en toch een verblijf op een camping. De in Roelofarendsveen woonachtige Van Straaten ze telt, na een periode aan de Leid se Hogewoerd te hebben gebi vakkeerd, al ruim een jaar in een pand aan het Pieterskerkhof in Leiden. Van Straaten: „Na een afgebroken studie rechten beproefde ik tien jaar geleden mijn geluk als tennisleraar op een camping bij St. Tropez Dat was niet zo'n succes, want er waren veel concurrenten onder wie een paar Fransen, die ook op dat idee waren gekomen." Wel leerde hij daar zijn vrouw kennen, de' dochter van de toenmalige directeur van een grote camping aan de Cóte d'A- Touroperator Paul van Straaten geflankeerd door zijn assistentes Marcella Stomps (rechts) en Miriam Kuypers. i Straaten: „Ik r gegevi erkte op dat het verhuren van compleet inge richte bungalowtenten in Ne derland nog lang niet zo bekend was als in Engeland en zag daar een boterham in. Doordat ik al les alleen deed en ook mijn pri- vételefoonnummer vermeldde in de advertenties had ik het ei genlijk altijd druk. Ik verkocht in die tijd eigenlijk lucht, want een behoorlijke folder was er niet. Maar ik plakte foto's van tenten op stencils en zo is het gaan lo pen." De beginjaren verliepen ech ter moeizaam voor de onderne mende Van Straaten, die zich zelf verwijt te lang alleen in Zuid-Frankrijk te hebben ver huurd. „Als mijn klanten het naar hun zin hadden, wilden ze na een paar jaar toch weieens FOTO JAN HOLVAST op een andere plek in Frankrijk kamperen. Daar ben ik eigenlijk iets te laat op ingesprongen om aan die behoefte bij de klanten te voldoen. Daarbij komt dat ook niet iederéén naar de Cóte d'Azur wil. Vandaar dat we nu door heel Frankrijk zitten." Van Straaten: „Het voordeel van het, ten opzichte van de grote touroperators relatief klei ne Tentsetters, is dat mensen meer het gevoel hebben als klant te worden behandeld. Ze hebben eigenlijk altijd direct met Van Straaten te maken, al heb ik tegenwoordig een full-ti me kracht in dienst en een stagiaire van de I logeschool voor Toerisme. We verhuren trouwens tegen een lagere prijs dan de concurrent met hetzelf de comfort." De Veense touroperator ver klaart'dat als volgt: „Ik zet mijn kant-en-klaar tenten namelijk niet altijd neer op vier-sterren- parken met reuze-disco. De rus tiger terreinen zijn bij veel Ne derlandse vakantiegangers in trek en daar is de huurpijs in het algemeen lager dan op die massale campings." Wat de toekomstplannen be treft wil de 36-jarige Van Straat en wat meer aan spreiding van risico doen. Afgelopen seizoen zorgde een muizenplaag voor een schade van enkele duizen den guldens. Ook stormschade of de gevolgen van bosbrand zijn vrij grote risico's. „Onze huidige activiteiten hebben als nadeel dat die uit sluitend zijn gericht op stan daardgezinnen met kinderen die hoofdzakelijk in een betrek kelijk kleine periode vakantie vieren. Ik de.ik, al is het nog toekomstmuziek, aan een pro- dukt erbij. Sfeervolle hotelletjes niet ver van Nederland voor bij voorbeeld twee mensen die een thema-vakantie willen houden. Wandelen, tennissen, musea, lekker eten, golfen, noem maar op, moeten dan tot de mogelijk heden behoren." i iiiniiiiiiiiiiiii] I IHlllllllllBlIiBl 1 "■II1IH1I1I1IÏII 1 |SlilIllliiil||||( 1 lll,lllll)lM|ll|l i Bij de nieuwbouw van Fokker aan de Newtonweg in Leiden ging, ondanks alle commotie rond de vliegtuigbouwer, de vlag in top. li H I r lijkheid. Van Drumpt noemt zoekt een nieuwe partner bui- lijk, omdat de ruimtevaart poot alle opties open.' Een termijn twee opties: of het bedrijf blijft ten de Duitse vliegtuigbouwer, van Dasa er dan een concurrent waarbinnen een besluit valt te een onderdeel van Dasa, of FSS Dat laatste lijkt onwaarscliijn- bij krijgt. Volgens FSS zijn'nog verwachten is evenmin bekend.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24