Commissie verwijt provincie laksheid 'Neem ik de bus of de regiotaxi?' Randstad Onderzoek moet leiden tot betere monumentenzorg Alleen nog tekort gespecialiseerde verpleegkundigen 'Slachtoffers van TGV meer bieden' VRIJDAG 19 FEBRUAR11993 22 Afval onderzoek Zuid-Holland De provincie Zuid-Holland gaat veel te laks om met de uitkomst van een onderzoek naar het afvoeren van afval. Dat vindt voorzitter Blokland van de Bijzondere Com missie Afvalverwijdering Zuid-Holland. Blokland is onte vreden over de houding van de provincie. leiden/den haag* monica wes5eling Hij verweet gedeputeerde sta ten (GS), de dagelijks bestuur van de provincie, gisteren tij dens de vergadering van pro vinciale staten laksheid, ontwij kend gedrag en een ondoor dachte reactie op het uitvoerige in de commissie, gaan GS volstrekt de centrale vraag it zo ver heeft kun- voorbij aa hoe het o< nen kome: valdebacle voorkomci i hoe af kunnen worden aldus Blokland. De Bijzondere Commissie Af valverwijdering, meer bekend als commissie Blokland heeft de afvalschandalen van de afge lopen decennia onderzocht. De Meer aandacht erfelijkheid hartziekte leiden i let onderzoek naar hart- en vaatziekten in Nederland is achterop geraakt bij de studie naar erfelijke factoren: het DNA- onderzoek. Met DNA-technieken kunnen erfelijke factoren in kaart worden gebracht die een rol kunnen spelen bij hart- en vaatziekten. Dit zei professor dr. A. van der Laarse vanmiddag in Leiden bij zijn benoeming als hoogleraar'klinische cardio-bio- chemie'. Volgens de kersverse professor neemt Nederland bij ander onderzoek met behulp van de DNA-techniek wél een vooraanstaande plaats in. Bij onderzoek naar hart- en vaatziek ten wordt hier echter nog te weinig gebruik van gemaakt, vindt hij. Arbeidsconflict bij transportbedrijf bodegraven Transportbedri jf Transneerlandia wil vier chauf feurs ontslaan die zich hebben verzet tegen de stelselmatige ont duiking van de rijtijdenwet door hun bedrijf. De vier mannen beklaagden zich er in ENV-magazine over dat ze zouden worden weggepest. Directeur L.H. de Bruijn heeft de vier per brief laten weten dat ze voor een week worden geschorst en dat een ont slagvergunning wordt aangevraagd. Volgens de directeur staat het arbeidsconflict met de vier mannen los van de beschuldigin gen van de bond. Het conflict met de vier zou al hebben ge speeld voordat hij op 1 januari eigenaar van het bedrijf werd. Overtredingen van de rijtijdenwet zouden daarna niet meer zijn voorgekomen. Busmaatschappij start in mei experiment ■eiden herman joustra De regiotaxi is niet alleen een aanvulling op bestaande buslij nen, maar ook een alternatief. Met andere woorden: ook al rijdt er op het gewenste mo ment van vertrek een bus, dan nog kan iemand een beroep doen op de regiotaxi. Dat is vol gens Bas Stikker, woordvoerder van de regio West van Centraal Nederland, één van de voorde len van het nieuwe systeem waarmee de vervoermaatschap pij vanaf 23 mei experimen teert. „De mensen kunnen een keuze maken tussen twee ma nieren van vervoer. Neem ik de bus of neem ik de regiotaxi? Het is niet zo dat de taxi alleen uit rukt als er geen bussen rijden." Ondanks deze keuzemogelijk heid kan de passagier overigens nog maar beperkt gebruik ma ken van de de nieuwe regeling. De taxi's rijden alleen op zon dag en dan ook nog eens op een klein aantal routes. In de regio Leiden/Alphen aan den Rijn zijn dat er vier: lijn 101 van Woerden naar Ter Aar, lijn 104 van Alphen via Ter Aar en Nieuwveen terug naar Ter Aar, lijn 94 van Nieuw-Vennep naar Noordwijkerhout en lijn 145 van Nieuw-Vennep naar Lei den. Buiten deze regio experi menteert Centraal Nederland nog op twee routes, te weten lijn 175 van Haarlem naar Am stelveen en lijn 145 van Hoofd dorp naar Badhoevedorp. Voor het busverkeer worden dat 'stille lijnen' op de zonda gen. Op die trajecten zijn op die dagen nog slechts zes busritten gepland: drie heen en drie te rug. De lijnen waren 'zeer on- rendrendabel'. Niet zelden zat er geen enkele passagier in de bus. Het vervoer per regiotaxi is volgens Stikker 'veel economi scher' ..Geen taxi zal een hele route rijden zonder passagier." Voor het experiment werkt Centraal Nederland samen met een aantal taxibedrijven. Poten tiële klanten kunnen zich min stens een uur voor het gewenste conclusies van het rapport lie gen er niet om. Zeker in de ja ren vóór 1987 is er veel te wei nig toezicht geweest op stort, werd te veel in achterkamertjes besproken en werd controle on voldoende uitgevoerd. Volgens Blokland leggen GS kritiek op de provincie en aan bevelingen om afval beter af te voeren, naast zich neer. Zo meent de provincie dat het niet nodig is meer openheid van za ken te geven over interne com municatie. De commissie Blokland vindt dat het afgelopen moet zijn met onduidelijke een-tweetjes tus sen ambtenaren en GS en tus sen GS-leden onderling. „De manier waarop GS beslissen moet voor iedereen duidelijk worden. Openheid moet troef zijn." GS zeggen daar geen en kele behoefte aan te hebben. De aanbeveling van de commis sie dat er een beter onderzoek moet komen naar de lekstro men bij de afvalverwijdering (jaarlijks verdwijnt er 130.000 ton) wordt volgens Blokland met een dooddoener afgedaan. „GS zeggen dat dat niet kan omdat je bij je controle afhan kelijk bent van officiële opga ven. Daar ligt net de fout. De provincie moet veel meer op ei gen initiatief gaan neuzen", al dus Blokland. Ook andere leden van provin ciale staten waren ontevreden over de houding van GS. Zij hebben gisteren hen de op dracht gegeven over vier maan den met een gedegen reactie op het onderzoek te komen. Er moet dan ook een plan op tafel liggen hoe de aanbevelingen van de commissie (een goede en veilige afvalverwijdering met garanties voor een sluitende controle) klaar zijn. Blokland bracht, na enkele weken betrokkenen te hebben verhoord, eind vorig jaar rapport uit. FOTO HENK BOUWMAN Er komt een grootscheeps onderzoek naar de staat van de monumenten en de stads- en dorpsgezichten in Ne derland. Minister d'Ancona van Welzijn. Volksgezond heid en Cultuur (WVC) kondigde dit gisteren aan in een brief aan de Tweede Kamer en de gemeenten. Op grond van de inventarisatie wordt bekeken of het monumentenbeleid moet worden aangepast. Ook wordt bekeken of de 'jonge bouwkunst' meer aandacht in de monumentenzorg moet krijgen. woordvoerder van de gemeente Leiden •en vrijwel compleet beeld over de staat verkeren. Dat geldt niet alleen voor gemeentelijke- en rijksmonumenten, maar ook voor particuliere gebouwen die met subsidie van de overheid zijn gerestaureerd. Deze particulieren zijn na melijk verplicht hun pand jaarlijks door de monumen- tenwacht te laten controleren. Het grootste probleem in de monumentenzorg is geldgebrek. In Lêiden wachten enige honderden monu- Particulieren die nu met plan nen komen, kunnen daarvoor vermoedelijk pas na het jaar 2000 geld krijgen. Het onderzoek van d'Ancona is al van start gegaan. Het wordt verricht in nauwe samenwerking met een begeleidingscommissie van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), het Inter Provinciaal Overleg (IPO) en betrokken belangenorganisaties. Deze begeleidings commissie zal in juni over de resultaten van de deelon derzoeken rapporteren. leiden rudolf kleun De tijd dat er een schreeuwend tekort was aan verpleegkundi gen is voorbij. Alleen het vinden van gespecialiseerd personeel voor operatiekamers, intensive care en de verzorging van zeer vroeg geborenen stuit nog op problemen. „Vraag en aanbod zijn al eni ge tijd heel aardig in evenwicht voor wat betreft 'gewone' ver pleegkundigen". zegt woord voerder Dirk Ketting van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De veranderde situatie op dé ar beidsmarkt zou onder meer ver band houden met de betere sa larissen, die het resultaat zijn van diverse acties en van ande re aanpassingen van de arbeids situatie. Bovendien zou het vrij zekere vooruitzicht van werk meer aspirant-verpleegkundi gen aantrekken. Het AZL kwam nog niet zo lang geleden in het nieuws om dat het verpleegkundigen werf- de in België. Ketting: „Maar daarbij ging het om gespeciali seerd personeel. Daaraan is er nog steeds een tekort." Volgens Ketting is er zeker nog geen overschot aan verpleegkundi gen. „Maar het is ook goed mo gelijk om dat te sturenzegt hij doelend op het aannamebeleid van leerling-verpleegkundigen door de ziekenhuizen. Naast die praktijkopleiding van leerlingen is er ook nog de HBO-opleiding voor de verpleegkunde. Gedi plomeerden van die opleiding komen volgens Ketting over het algemeen op wat zwaardere functies terecht. Als leidingge vende of, na een vervolgoplei ding, in een specialisme. Wennen De Leidse Hogeschool levert jaarlijks ruim honderd HBO-ge- diplomeerden af. Een woord voerster van de Leidse Hoge school vertelt dat de afgestu deerden voor het eerst sinds ja ren moeite hebben met het vin den van banen. „Dat is wel iets om aan te wennen." Volgens tijdstip van vertrek melden bij de zogeheten Centrale Ver keersleiding van de vervoer maatschappij. Die geeft de mel ding door aan de verschillende taxi-bedrijven. De passagiers worden vervolgens van huis op gehaald en naar een halte of knooppunt van het openbaar vervoer gebracht of omgekeerd. Tenminste, als het verzoek aan een aantal criteria voldoet. Zo rijden de regiotaxi's alleen volgens vastgestelde routes, na melijk de routes die de bus nor maal gesproken volgt. Stikker: „Bovendien mag het punt waar de passagier opgehaald wil wor den maximaal tien minuten rij den van de te volgen route lig gen." Een praktijkvoorbeeld: „Ie mand uit in Nieuwkoop ligt minder dan tien minuten rijden van lijn 104 af. Hij kan dus de regiotaxi gebruiken om naar Ter Aar te reizen. Moeten we voor een adres een half uur rijden, dan gaat het niet door. De prak tijk moet het nog uitwijzen, maar we denken dat dat laatste in de praktijk niet al te veel zal voorkomen." De passagier hoeft in elk geval volgens Stikker niet bang te zijn voor lange wachttijden. Voor het experiment worden in totaal zeven taxi's ingezet: twee voor de wat minder drukke lijnen 94 en 145 en vijf voor de lijnen 101 en 104. Iemand die voor een taxi kiest, moet overigens wel 'voorrijkosten' betalen: een standaardbedrag van 2,50 gul den. Voor elke zone komt daar nog eens 2,50 gulden bij. Stikker maakt een vergelijking: „Neem je de bus en koop je ter plekke een strippenkaart, dan kost je dat 2.05 gulden per zone", aldus Stikker. ..Voor twee zones kost je dat 3.08 gulden. Rij je met de regiotaxi dan kost één zone je 5 gulden en twee zones 7.50 gul den. Wat het op korte termijn oplevert is nog onduidelijk, maar het is de bedoeling dat de lijnen zich over een jaar of twee zelf kunnen bedruipen." Gespecialiseerde verpleegkundigen, zoals die bijvoorbeeld nodig zijn voor de operatiekamer, zijn nog altijd schaars. ARCHIEFFOTO» ANP haar komt dat door de grotere belangstelling voor het vak. Bo vendien wijst ze op reorganisa ties en bezuinigingen in zieken huizen, waarvan nu de effecten zichtbaar worden. „Afdelingen worden gesloten en het perso neel wordt dan over het zieken huis verdeeld." Maar dat wordt weersproken door Ans Laumans, woordvoer ster van het Leidse Diacones- senhuis. Volgens haar zijn er simpelweg minder vacatures doordat het verloop onder het personeel veel kleiner is gewor den. „In 1987 was er nog een verloop van 22 procent. Vorig jaar was dat dertien procent. De mensen blijven langer bij ons werken. Dat is op zich een goed teken." Jacqueline Vink van het Rijnland Ziekenhuis, de samen voeging van Elisabeth Leider dorp en Rijnoord in Alphen, deelt die visie. Ze constateert dat de tijden zijn veranderd waar het gaat om het werven van verpleegkundigen. „We hadden laatst zelfs iemand die zich spontaan aanmeldde om te werken op de hartbewaking. Het lijkt er op dat er zelfs bij die gespecialiséerde functies sprake is van een kentering." Vacaturestops Maar voorzitter R. Berkhout van vakbond Nu'91 waarschuwt net als de Leidse Hogeschool ervoor dat het beeld wordt vertekend door de bezuinigingen. „Er zijn geen vacatures, maar dat bete kent niet dat het personeelste kort is opgelost. Door de bezui nigingen zijn ziekenuizen ge noodzaakt het aantal vacatures stop te zetten." Berkhout stelt zich daarmee lijnrecht op tegenover bestuur der W. Wirtz van de AbvaKabo waar ook verpleegkundigen bij zijn georganiseerd. Wirtz meent dat er minder vacatures zijn doordat het ziëkteverzuim daalt en het verloop minder is. Bo vendien zou het vak, waarin veel vrouwen werkzaam zijn, aantrekkelijker zijn geworden door betere beloning, meer mo gelijkheden voor deeltijdwerk en kinderopvang. Bibliotheken tegen later uitlenen cd's Bibliotheken maken zich zorgen over een plan van minister d'Ancona om de uitleen van compact disc's pas een half jaar na verschijning toe te staan. De uitleencentra vrezen dat dit ten koste gaat van de aantrekkelijk heid van de collectie. Met name jongere bezoekers zouden dan afhaken. Ook financieel gezien zou de maatregel een aderlating betekenen. Onderwijs in ziekenhuizen onderzocht leiden Een commissie moet onderzoek doen naar het functioneren van ziekenhuischolen voor zieke kinderen. Ook het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) heeft een dergelijke school waar kin deren basis- en middelbaar on derwijs kunnen volgen. Volgens staatssecretaris Wallage van on derwijs zijn de 13 ziekenhuis- scholen in Nederland in finan ciële problemen geraakt door een daling van het aantal leer lingen. Hierdoor krijgen zij min der subsidie. Een kind van wie de verwach ting bestaat dat het langer dan drie weken opgenomen zal zijn in een ziekenhuis, kan nu aan spraak maken op onderwijs. Veel kinderen kunnen echter al eerder naar huis. Dit heeft te maken met het beleid om de opnameduur aanzienlijk te be korten. Een aantal ziekenhuisscholen komt hierdoor in de problemen. De laatste jaren is er veel min der vraag naar dit specjale on derwijs. dat aan het bed of klas sikaal wordt gegeven. In Breda is vorig jaar om die reden al een school opgeheven. Volgens een woordvoerder van het AZL heeft het Leidse ziekenhuis niet te kampen met een afname van het aantal leer lingen. „Wel is het zo dat de kinderen bij ons al sneller van dit onderwijs gebruik kunnen maken, waardoor we subsidie van de overheid kunnen mislo pen. Maar mij is niets bekend van financiële problemen." Volgens een woordvoerster van Wallage 'wil de staatssecre taris het ziekenhuisonderwijs in stand houden. De scholen staan voor tien miljoen gulden op de begroting van Onderwijs. Zorginstellingen: verdeel het geld anders Zorginstellingen in de vier grootstedelijke regio's hebben hogere personeelkosten dan el ders in het land - door hoger ziekteverzuim, minder instroom en hogere wervingskosten. Toch wordt daar in de verdeling van de gelden geen rekening mee gehouden. Een oplossing ligt bij de politie, die met soortgelijke problemen kampte en waar een ander verdeelsysteem tot stand is gekomen. Een en ander blijkt uit een donderdag verschenen onder zoek in opdracht van enkele honderden (psychiatrische) zie kenhuizen, zwakzinnigeninstel lingen en verpleeghuizen in de Randstad. Verenigd in het Grootstedelijk Regio Overleg In tramurale Gezondheidszorg (GROIG) hebben zij een advies bureau en de Universiteit Utrecht gevraagd de situatie on der de loep te nemen. Cijfers over regionale en fi nanciële verschillen in de ge zondheidszorg waren er nauwe lijks. Om te kunnen vergelijken is naast de gezondheidszorg ook het onderwijs en de politie bekeken omdat die ook proble men hebben of hadden met het verdeelsysteem. regio» paul v Het rijk moet 'slachtoffers' van de aanleg van wegen en spoor lijnen meer bieden: meer geld. vervangende woonruimte of een alternatieve vestigings plaats in de regio. Burgers, be drijven en gemeenten zullen dan veel minder dwarsliggen., zodat de weg of spoorlijn eerder gereed is. Dat vindt de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO), een belangrijke advies raad van de regering. De RARO meldt dit in een advies over de Betuwelijn, de goederenspoor lijn die Rotterdam moet aan sluiten op bet Duitse Ruhrge- bied. Maar volgens woordvoerder A. de Vries geldt bet net zo goed voor de flitstrein (TGV), die straks door onze regio gaat ra zen: over bestaand spoor bij Leiden, via nieuw spoor langs leiderdorp of dwars door het Groene Hart. Volgens de man van de RARO blijkt keer op keer dat de over heid strak vasthoudt aan regel tjes. Vooral de regeling dat je moet kunnen aantonen dat je 'onevenredig zwaar' getroffen wordt door bepaalde maatrege len. zou een flinke drempel op werpen. Gevolg zou zijn dat merking komen voor deze zoge heten 'planschade' uit de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Het betekent dat burgers en bedrijven zich, bij vertreic. moe ten behelpen met een afkoop som. Of. als ze blijven zitten, weinig tot niets zouden krijgen. „Als je over waardeverminde ring klaagt, zegt het rijk dat er sowieso al veranderingen kun nen optreden en er dus altijd waardevermindering kan optre den. Mensen voelen zich vaak zo onredelijk behandeld dat ze tot het uiterste door procede ren". zegt De Vries. Hij stelt daarom voor om de verschillende regelingen wat 'ruimhartiger' toe te passen en andere regelingen te laten bij springen: „Geef de mensen wat meer dan de pure waardever mindering". Andere manier om de slacht offers te kalmeren, kan onder grondse aanleg zijn. Bij Betuwe lijn vindt de RARO dat extra be langrijk omdat de treinen zwaarder en viezer zijn dan de TGV-treinen. Maar ze zal zeker protesteren als in de nieuwe studie naar de hoge-snelheids- lijn te weinig is gekeken naar ondergrondse tracés. Hoe lang die ondergrondse stukken moeten zijn, is bij de RARO nog een punt van discus sie. In dichtbevolkte kernen zou de trein in elk geval de grond in moeten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22