Staat koopt weer grond van boeren Veiling drijft prijzen op Scholieren in Hoogmade krijgen nog geen eigen trapveldje Rijn- en Veenstreek Alphen geteisterd door auto-krakers Wethouder: 'Op korte termijn niets te regelen VRIJDAG 19 FEBRUAR11993 chef gert visser. 071-161417, plv -chef janet van dijk. 071-161443 Natuurgebied bij Hazerswoude Het plan om van de polder Westgeer in Hazerswoude een natuurreservaat te maken komt voor iedereen als een verrassing. Zowel de boeren als de leden van de vo gel-werkgroep zijn verbaasd over het besluit van gedepu teerde staten van Zuid-Holland om tachtig hectare aan te wijzen als weidevogelreservaat. Een beetje meer naar het westen, in de polder Groenendijk, ligt al een weidevogel reservaat van 120 hectare. den haag/hazerswoude ruud sep De provincie vindt de polder bijzonder waardevol als natuur gebied. Er broeden veel weide vogels en samen met het al be staande reservaat in de polder Groenendijk vormt het gebied een verbinding tussen de gras landen bij Duivenvoorde en die bij Bodegraven. Aan de andere kant is de agrarische waarde van het gebied gering. De grond is van slechte kwaliteit en op de -polder rusten geen 'melkrech- ten'. Dat wil zeggen dat de boe ren in het gebied niet in aan merking komen voor de door de EG gegarandeerde melkprijs. De grond is nu nog eigendom van agrariërs. Wanneer de pol der straks officieel aangewezen is als reservaatsgebied, gaat het rijk probefen de grond te ko pen. De overheid kan de boeren niet dwingen om hun land te verkopen, maar als ze verkopen dan zijn ze verplicht hun grond aan het rijk aan te bieden. Bo vendien kan de overheid het aantrekkelijk maken om te ver trekken door elders land aan te bieden. Wanneer de grond rijks eigendom is, wordt die in be heer gegeven aan een natuurbe- schermings-organisatie, waar schijnlijk Staatsbosbeheer. Als de beheerder dat nodig vindt, kan de grond vervolgens weer verpacht worden aan een land bouwer voor zeer extensief ge bruik. Verrassing Jan van der Werf is één van de boeren in het gebied. Hij heeft Turks voor beginners alphen aan den rijn» Bij het wijkcentrum De Oude Wereld in Kerk en Zanen in Alphen begint volgende maand een cursus Turks voor beginners. De cursus omvat tien lessen van één uur. In overleg met de cursisten wordt bepaald op welke datum de cur sus begint. De kosten bedragen tien gulden per les. Opgave is mogelijk bij Jelle Vaartjes, telefoon 01720-92896. Fietser omver gereden alphen aan den run» Een 52-jarige Alphenaar heeft gistermiddag rond half vijf een hersenschudding, schaafwonden en een ont wrichte schouder opgelopen bij ccn aanrijding op dc Meteoor laan. De man moest met zijn fiets uitwijken voor een auto die vanaf de Sterrenlaan kwam. De man viel. De automobilist heeft volgens de poilitie niets van het voorval gemerkt en is doorgere den. Kettingbotsing bij brug Gouwsluis alphen aan den run» Rug- en nekletsel liepen een 19-jarige Lei derdorper en een 48-jarige Alphenaar gistermiddag rond zes uur op bij een kettinbotsing bij de brug bij Gouwsluis in Alphen. De botsing werd veroorzaakt door een 20-jarige Alphenaar die op een rij wachtende auto's inreed. In totaal werden vier auto's be schadigd. Personeel vangt winkeldief alphen aan den rijn Personeel van een winkel in textiel en wo ningartikelen aan de Hooftstraat in Alphen heeft gisteren een 46-jarige Leiderdorper aangehouden. De man had tijdens een rondgang door de winkel voor 1500 gulden in een boodschap pentas geladen. Een van de personeelsleden zag dat. De man is aan de politie overgedragen. Winkeldief op heterdaad betrapt alphen aan den run» De politie heeft gistermiddag een 25-jarige Alphenaar ingerekend, die voor 240 gulden aan speelgoed had gestolen bij een winkel in De Ridderhof. De man is een bekende van de politie en werd aangehouden omdat de politiemensen argwaan kregen. In een tas trof zij de gestolen spullen aan. 25 hectare weiland midden in het toekomstige reservaat. De landbouwer heeft nu nog een boerderij in de dorpskern van Hazerswoude-Dorp. Maar de gemeente Rijnwoude zou graag zien dat hij zijn bedrijf ver plaatst naar de Galgweg, de noordgrens van wat nu reser vaat moet worden. De vraag is of die verplaatsing nu nog wel mogelijk is. „Hij krijgt waar schijnlijk nooit en te nimmer een bouwvergunning", ver wacht Dirk Buitenhuis van de landbouworganisatie WLTO. Het plan om van de polder een reservaat te maken, komt voor iedereen als een verras sing. „Ik wist wel dat er plannen waren om in de polder een boomkwekerij gebied aan te leg gen. Maar dit is helemaal nieuw", reageert Van der Werf. Secretaris Bert van Eijk van de vogelwerkgroep Koudekerk/Ha zerswoude is blij verrast. Ook hij had gehoord dat er in de polders eventueel boomkwekers zouden komen. „Maar dit is he lemaal het tegenovergestelde. Het is alleen maar positief." Als gedeputeerde staten van Zuid-Holland hun zin krijgen, wordt deze polder over enkele jaren een reservaat voor weidevogels, foto ben debruyn voorlopig weinig zorgen. „We hinderwetvergunning hebben." dan dat ze aan de Hoogeveen- trekken. Als ze maar een goede hebben al veertien jaar een ver- Dat de provincie juist zijn land seweg een bos aanleggen", uitkoopsom of een mogelijk- gunning om aan de Galgweg te heeft uitgekozen om er natuur- merkt hij op met een verwijzing heid om te verplaatsen bieden, gaan bouwen. De vergunning reservaat van te maken vindt de naar het toekomstige Bent- En eventueel zou ik wel met moet alleen wat worden aange- agrariër een logische keuze. woud. „Ik zou er niet zo'n pro- mijn schapen dat natuurgebied Boer Van der Werf maakt zich past. En we moeten nog een „Het ligt meer voor de hand blemen mee hebben om te ver- willen onderhouden." Politie kan weinig doen Consumentenbeurs in Roelofarendsveen gaat niet door alphen aan den run ruud sep Niemand in Alphen die 's nachts opblijft om zijn autora dio te bewaken. Autoradio's worden gestolen, net als fietsen. Het is een gegeven waar je je maar beter bij kunt neerleggen. Politiewoordvoerder Weekhout treft slechts zelden mensen die nog echt razend zijn wanneer ze aangifte komen doen van de diefstal van hun autoradio. „Het overkomt ze. Ze weten dat zo iets gebeuren in deze maat schappij", aldus de woordvoer der. Autokraken in Alphen komen en gaan in een golfbeweging. Nog geen twee maanden gele den bereikte de golf een hoogte punt met bijna vijftig inbraken in het kerstweekeinde. Ook de ze week was het flink raak. In een nacht werden 14 auto's opengebroken. Opvallend is dat de laatste tijd niet alleen veel autoradio's verdwijnen, maar dat ook gereedschap een steeds geliefdere prooi blijkt te zijn. De politie staat volledig machteloos. „Ze doen het bij wijze van spreken achter je rug", weet Weekhout. De politie besteedt wel speciale aandacht aan auto-inbraken, maar echt vat kan ze er niet op krijgen. „Eigenlijk is het enige dat je kan doen een goedkope autoradio nemen. Zelf heb ik een goedko pe radio en tot nu toe ben ik al tijd gevrijwaard gebleven van autokraken." Na de laatste grote inbraak- golf in Alphen gingen er in het Groene Dorp stemmen op om een soort burenwacht in te stel len. Maar zo ver is het nodit ge komen. „Dat redt je toch niet, iedereen werkt hier", verklaart Harry de Jong uit de Panrje- werk. Wel is het aantal inbraken in de buurt afgenomen sinds het plan werd geopperd, weet De Jong. Maar dat was ook in de rest van Alphen het geval. Is het voor de politie bijna on mogelijk om de inbrekers te pakken, ook de helers zijn de politie over het algemeen te slim af. Weekhout: „We weten wel een paar plaatsen waar mis schien geheeld wordt. Maar het is heel moeilijk om daar iets aan te doen. De helers worden ook steeds slimmer." roelofarendsveen henk van tol medewerker De Veense consumentenbeurs gaat dit najaar waarschijnlijk niet door. De huur van de veiling gaat omhoog met 15.000 gulden. Dat gaat de portemonnee van de winkeliersvereniging RAAK te boven. „Bij dat bedrag zijn de personeels- en ener giekosten en de huur van de kramen nog niet eens gerekend. Alles bij elkaar wordt dat zo'n 20.000 gulden", rekent RAAK-secretaris R. van der Geest voor. Andere jaren bedroeg de huur van de veiling ongeveer 7000 gulden. Tijdens de ledenvergadering van de Veense winkeliersvereniging op 2 maart komt het be stuur dan ook met het voorstel af te zien van de consumentenbeurs. Van der Geest heeft weinig begrip voor de handelwijze van manager C. van GaJen van de veiling. „Ik denk dat nu de veiling niet meer in Veense handen is, vanuit het hoofdkantoor in Aalsmeer voor een meer com merciële koers wordt gekozen. Maar een derge lijk bedrag valt voor ons niet op te brengen. Dat is jammer want de zeven voorgaande beurzen waren erg succesvol." Het 'beleid van Aals meer' beschouwt de secretaris van de winke liersvereniging dan ook niet in het voordeel van de gemeenschap. Voor het oranjecomité Juliana ziet de toe komst er naar het bestuur zelf verwacht zonni ger uit. Het comité maakt één middag per jaar gebruik van de veiling voor een feestmiddag van de bejaarden. Secretaris C. Huigsloot heeft net een brief gehad waarin de veiling spreekt van een vruchtbare samenwerking met het oranjecomité. „Wij doen dal werk belangeloos voor de gemeenschap. Ik verwacht niet dat wij met dezelfde problemen te maken krijgen als RAAK." Voor de carnavalsvierders in de Veen staat dat nog niet vast. N. Straathof van de evene mentencommissie van de muziekvereniging Liefde voor Harmonie, die het driedaagse car naval in de veiling voor haar rekening neemt, kan nog geen duidelijkheid geven. „Dit jaar is de prijs wel iets aangepast, voor volgend jaar zijn we nog in onderhandeling. Straathof vestigt zijn hoop op het feit dat de muziekvereniging geen commerciële organisa tie is. „Mocht de huurprijs opgeschroefd wor den dan betekent dit dat de toegangsprijzen voor het carnaval ook flink omhoog moeten of dat we naar een ander onderkomen moeten omzien." K. Hoogenboom, lid van de raad van beheer van de bloemenveiling, zegt dat het vaststellen van een huurprijs de verantwoordelijkheid is van de veilingmanager. Tot voor kort deed het bestuur van de veiling in de Veen dat. Hoogen boom is van oordeel dat voor commerciële ac tiviteiten een redelijke prijs mag worden be taald. „Maar deze verhoging is wel erg fors. Ko mende maandag tijdens de vergadering van de raad van beheer zal ik de zaak aan de orde stel len." Oude Wetering krijgt een medisch centrum roelofarendsveen marieta kroft Oude Wetering krijgt een me disch centrum met een dieren arts, apotheek en tandarts. Het gebouw komt aan de Rem brandt van Rijnsingel, op de plek van de inmiddels afgebro ken gymzaal van de voormalige LTS. De eerste paal gaat in maart de grond in. Het centrum moet eind dit jaar onderdak bieden aan de dierenartsen R. Visser en B. Ha zelaar, Apotheek Alkemade en aan tandarts' A. van Welsem. Een van de iniatiefnemers is dierenarts Visser. Zijn huidige praktijkruimte aan de Mqer- kreuk is te klein. De nieuwe ruimte is ruim drie keer zo groot. Vissen „De spreekkamer wordt nu nogal eens benut door dieren die van hun operatie lig gen bij te komen. Bovendien liggen de medicijnen niet op één plek. In ons nieuwe onder komen hebben we een kamer voor de medicijnen. En wat nu ook niet ideaal is, is dat het hondenvoer ligt opgeslagen in de garage. We moeten er een kachel bij zetten om het voer droog te houden." In het nieuwe gebouw heb ben de twee dierenartsen de be schikking over twee spreekka mers, een wachtkamer, een röntgenkamer, een apotheek en een opslagruimte. Ook ontstaat de mogelijkheid dat de boeren zelf met hun schaap of kalf naar de dierenarts komen. Om het nieuwe gebouw be taalbaar te maken, zocht Visser contact met Apotheek Alkema de en met tandarts Van Wel sem. Zij voelden wel wat voor het plan. De apotheek verkeert ook in ruimtenood, vertelt een apothekersassistente. Ook voor tandarts Van Welsem, die zijn praktijkruimte bij zijn woning heeft, komt de verandering goed uit. Hij wil namelijk ver huizen naar een kleinere wo ning. Open huis bij laboratorium ROELOFARENDSVEEN Onder het motto 'weten is me ten' houdt Laboratorium Van der Sprong in Roelofarendsveen vandaag en zaterdag een open huis voor de inwoners van Alke made. Het laboratorium is ge vestigd aan de School baan in de voormalige huishoudschool De Koperwiek. Bij het Veense laboratorium wordt onderzoek gedaan naar levensmiddelen en sierteeltge wassen. Ook worden er grond monsters onderzocht. Het tien jaar oude bedrijf geeft op de open dag informatie over het analyseren van monsters, bac terie- en schimmelinfecties, substraat en plantmateriaaJ. Het bedrijf is op vrijdag open van 16-21 uur en zaterdag van 10-16 uur. deze week hoorden we dat we het konden vergeten. De ge meente was er niet in geslaagd om een stukje grond bij de wa terzuivering aan te kopen. Al was dit laatste niet geheel de schuld van de gemeente, de stichting Erven Comelis Sprongh uit Leiden lag dwars." Dit is een stichting die veel grond bezit in Hoogmade. De stichting wilde geen stukje aan de gemeente Jacobswoude ver kopen voor dat doel. Hagenaars is met de leerlin gen teleurgesteld over de gang van zaken. „Inderdaad heb ik laten zien hoe de politiek werkt. Maar zo had ik mij1 het niet voorgesteld. Zo ga je niet met kinderen om. De gemeenteraad heeft alles voor kennisgeving aangenomen. Een jaar nadat wij op het gemeentehuis zijn ge weest hoor je dat het niet door gaat. Dat noem ik slechte poli tiek. Her en der hoor je dat er weer vertrouwen in de politiek moet komen en dan gebeurt dit. Die kinderen zijn voor lange tijd het geloof in de politiek kwijt. Wat mij betreft hebben de poli- Wethouder Lo Bruins van lacobswoude verwacht dat de leerlin gen van basisschpol Ter Does nog wel enige tijd grduld moeten hebben. Volgens Bruins is het absoluut ommogelijk om op korte termijn een trapveldje voor de jeugd te regelen. „De stichting Cornelis Sprongh wil absoluut geen grond afstaan. Andere mo gelijkheden zijn er in Hoogmade niet." Wel verwacht de wethouder dat vanuit lacobswoude weer contact wordt gezocht met de stichting. „In het verleden is er het een en ander gebeurd tussen Woubrugge en de Hoogmadc- se ambachtsheer, baron Witten van Hoogland, waardoor dc sfeer wat is vertroebeld. Wellicht kunnen we daar wat aan doen." Bruins kan zich de teleurstelling van de jeugd in Hoogmade erg goed voorstellen. „Toen ik eind vorig jaar van het probleem hoorde, heb ik meteen stappen ondernomen. Ik heb zelfs con tact met de stichting opgenomen. Maar het resultaat viel bitter tegen." De Jacobswoudse wethouder heeft gistermiddag de school be zocht en de kinderen uitgelegd waardoor hun wens nog steeds niet in vervulling is gegaan. „Dat verliep uiterst plezierig. tici een unieke kans laten lig gen.". Hagenaars wordt bijgevallen door Judith Bank, één van de leerlingen van vorig jaar. „Wij dachten dat de zaak snel voor ons zou worden geregeld Ik zit al een half jaar op de middelba re school in Leiden en dan hoor je nu pas dat er niets voor ons kan worden gedaan. Dat vind ik niet zo erg aardig. Trouwens op school was de interesse er na een paar maanden ook al af, omdat we maar niets hoorden Dat vooral vond ik niet zo leuk." De verbittering van Hage naars is des te groter omdat de jeugd al geruime tijd zoekt naar een eigen veldje. „Dat is toch begrijpelijk. Na schooltijd even ravotten met z'n allen. Als de gemeente een stukje grond kocht voor woningbouw kon den ze weer even terecht, maar dat was na een paar maanden afgelopen. Toen ik 15 jaar gele den hier begon leefde net al. Elk jaar is er wel een groepje leer lingen dat een actie wil begin nen. Ook de speeltuinvereni ging is er niet in geslaagd om wat teregelen." Toch geeft Hagenaars het nog niet op. „Via dc politiek is het niet gelukt, wellicht kunnen we wat met de stichting Erven Cor nels Sprongh doen. We kunnen er een brief aan wagen. Als ze ons maar niet zo lang laten wachten als dc gemeente Ja cobswoude, want daar zijn wc nog steeds behoorlijk kwaad op- Meester Kees Hagenaars met zijn leerlingen van de Ter Doesschool. De bal is er al, nu nog een trapveldje. kees van kuilenburg Er komt geen trapveldje in Hoogmade. Een klas van basis school Ter Does heeft een jaar lang tevergeefs gestreden voor de aanleg van een dergelijk veldje. De leerlingen zijn teleur gesteld in de politiek. „Zo ga je niet met kinderen om", zegt on derwijzer Kees Hagenaars. De bedoeling was om leerlin gen van groep acht bij het pro ject wereldoriëntatie te laten zien hoe de politiek werkt. De jeugd van Hoogmade wil al jaren een trapveldje. Die wens kon dan via het project naar buiten worden gebracht. De politieke partijen van Ja cobswoude zouden wel hun best doen, was de mening van leerlingen en leerkracht. Misgedacht. De politiek had wel erg weinig boodschap aan de jeugd', bleek ongeveer een jaar later. Ze werd vorig jaar welwillend aangehoord tijdens een commissievergadering. Ook kreeg de school bezoek van de toenmalige burgemeester Brou wer de Koning en eveneens voormalig wethouder Thunnis- sen. „Zij toonden begrip en vonden het een redelijk ver zoek", aldus Kees Hagenaars. Begin vorig jaar was het pro ject met de oude groep acht op gezet. Met de gedachte in het achterhoofd dat er binnen af zienbare tijd resultaat zou zijn. „De groep waarmee ik het pro ject heb opgezet heeft de scnool inmiddels verlaten. Pas begin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21