Katwijk bouwt 1061 woningen IS is ■33 'We hebben hier wekenlang lol van Leiden Regio VRIJDAG 19 FEBRUAR11993 Tuinbouwgebied Zanderij-Westerbaan opgeofferd Het Katwijkse tuinbouwgebied de Zanderij-Westerbaan wordt bebouwd met 1061 woningen. Samen met de aan leg van de Verlengde Laan van Nieuw Zuid, die in het dorp moet aansluiten op de Meeuwenlaan, kost het plan 71 miljoen gulden. Het ontwerp-bestemmingsplan waarin staat waar huizen, groen en wegen moeten ko men moet nog de inspraak in. Een meerderheid van de gemeenteraad heeft al laten weten akkoord te gaan met de plannen. katwijk»plan verder ging. Op de tekenta fels kwamen zo de 1061 wonin- Het voorstel voor Zanderij Wes- gen, de Verlengde Laan van terbaan is al vrij gedetailleerd Nieuw Zuid, een atletiekbaan, uitgewerkt. De gemeente wilde een woonwagenkamp en een weten of de bouw wel betaal- geluidswal tot ontwikkeling. En baar was voordat ze met het betaalbaar is het plan. Gemeen tebelangen/D66 vindt dat er veel minder huizen moeten worden gebouwd. „Vier- of vijf honderd woningen, meer niet", vindt de democraat J. Bouw. Het plan heeft PvdA'er D. Graaff de stuipen op het lijf gejaagd. Hij vindt het 'een wanprestatie en fantasieloos'. Maar een meerderheid in de raad heeft geen bezwaar tegen het aantal huizen in de nieuwe wijk. En burgemeester en wet houders willen het plan niet veranderen. De woningbehoefte is volgens wethouder J. van der Plas zo gestegen, dat Katwijk niet met minder dan 1061 wo ningen toe kan. Lagere straf Vakbonden akkoord met sociaal plan voor schilders Katwijker katwuk peter van der hulst De districtsbesturen van de bouw- en houtbonden FNV en CNV zijn in principe akkoord met een sociaal plan voor de schilders. Begin volgende week zullen zij de bij de bonden aan gesloten schilders adviseren in te stemmen met het plan. De Katwijksche Bouwvereeniging heeft de bonden toegezegd voor 1 juli op zoek te gaan naar ver vangend werk voor de schilders. De KBV heeft daarvoor een out placement-bureau ingescha keld. Lukt het niet de negen medewerkers elders te plaatsen, dan volgt een ontslagaanvraag. „Pas op 1 juli is het voor ons duidelijk of er ontslagen vallen en kunnen wij zeggen of we die zullen aanvechten. Maar voor zover ik dat op grond van de fi nanciële cijfers kan beoordelen, maken we dan niet veel kans. Ik ben geen accountant, maar met de informatie die ik nu heb, ver wacht ik dat de directeur van het arbeidsbureau dan ontslag zal verlenen", zegt CNV-dis- trictsbestuurder Hiddema. Vol gens de CNV'er gaat de Katwijk sche Bouwvereeniging heel erg ver in haar pogingen de werk nemers zo goed mogelijk te la ten afvloeien. „Het liefst zien wij dat niemand wordt ontsla gen tot het moment dat er voor iedereen vervangend werk is ge vonden, maar is het redelijk om dat te eisen?" Onderscheiding voor Burgers noordwuk De journalist Wibo Burgers uit Noordwijkerhout is gistermiddag in Hotel Oranje in Noordwijk koninklijk onderscheiden. Burgers werd geslagen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgers, op het moment adjunct- en waarnemend hoofdredacteur van het ANP, trad veertig iaar geleden als leerling-journalist in dienst bij het Dagblad van het Oosten. Tijdens zijn journalistieke loopbaan werkte hij verder bij het Vrije Volk, de Haagsche Courant en het Economisch Dagblad. Burgers heeft ook enkele boeken op zijn naam staan, onder meer over de luchtvaart. Het gerechtshof in Den Haag heeft een 25-jarige Katwijker in hoger beroep een lagere straf opgelegd dan waartoe de politierechter hem eerder veroordeelde. Hij kreeg nu drie maanden celstraf waar van twee maanden voor waardelijk. De politierechter vonniste zes maanden cel waarvan drié maanden voor waardelijk voor zware mis handeling. Tijdens werkzaamheden in een garage in Rijnsburg stak de Katwijker de kleding van de 17-jarige jongen met een aansteker in brand. Die kle ding was echter met wasben zine overgoten. Dat had hij ook tegen de Katwijker ge zegd. De man dacht echter dat de jongen een geintje maakte en zo nat was van water. De jongen liep eerste en tweedegraads brandwon den op. In hoger beroep bleek echter dat de man vol gens de psychiater aan op- voedings- en gedragsstoor nissen lijdt. Het Haagse ge rechtshof lijkt daarmee in de strafmaat rekening te hebben gehouden. CHEF GERT VISSER, r De Drinkebroeders werken in diepste geheim aan carnavalswagen noordwukerhout rozavan der veer Het is donker aan de Noordwijkse Kapel- leboslajn. Langs de weg staat een half meter hoog schild met het wapen van De Drinkebroeders dat alleen even zicht baar wordt door de koplampen van de auto. Dat en het grote aantal geparkeer de wagens op het bedrijfsterrein van de bollenbedrijf Hogervorst verraden dat in de schuur hard wordt gewerkt aan één van pronkstukken van de morgen door Noordwijkerhout rijdende carnavalsop tocht. Achter de camavalsnaam De Drinke broeders gaat een grote groep uit Noord wijkerhout, Noordwijk en Voorhout ko mende vrienden en vriendinnen schuil. Zij kennen elkaar al van school, gaan sa men op vakantie, vieren verjaardagen en zetten daarnaast nog eens gezamenlijk een carnavalswagen in elkaar. Weken lang werken ze in het diepste geheim aan de meterslange en hoge wagen met de bedoeling in de grootste carnavalsop tocht van de wijde omgeving hoge ogen te gooien. De felbegeerde eerste prijs sleepten ze in de vijf keer dat ze meededen nog niet in de wacht. Daarvoor beschikken vere nigingen als De Zilk en De Vikings over te veel geld waardoor ze beter voor de dag kunnen komen. De 33 Drinkebroe ders lappen in december allemaal hon derd gulden waarvan ze, behalve het biertje aan het einde van een lange avond werken, al hun materiaal betalen. Vrienden, kennissen maar ook de ver schillende werkgevers worden ingescha keld om trekkers, hout en verf voor nop beschikbaar te stellen. „Want als je alles in de winkel moet kopen, is het onbe taalbaar", vertelt een van hen. Toch doen De Drinkebroeders hun ui terste best om met het bijeen gesprok kelde materiaal goed voor de dag te ko men. Al was het maar om andere vrien dengroepjes zoals De Flessetrekkers en Boerenkant de loef af te steken. Zelf heb ben De Drinkebroeders dit jaar een wa gen die zinspeelt op de toekomstige ge boortegolf in de nieuwbouwwijk 't Mos- senest. In voorgaande jaren bouwden ze het gemeentehuis na en kwamen met een complete satelliettelevisie. Belangrijkste drijfveer om een caitia- valswagen in elkaar te zetten is voor de meeste Drinkebroeders, behalve de kick van de competitie, ook de lol van het bouwen en het rijden van de optocht. „We hebben hier anderhalve maand ge zelligheid aan", vertelt Gert Jan Hoger vorst, een van De Drinkebroeders die zelden ontbreekt bij de werkzaamheden. De afgelopen week liet hij zelfs zijn grote hobby schaatsen links liggen. „Als het morgen mooi weer is, staan de toe schouwers zes rijen dik langs de kant van de weg. Die bezorg je ook een hoop lol." De carnavalsoptocht door Noordwij kerhout begint morgen om 14.00 uur. AGENDA De gemeente Leiden zit vol met zaken die mensen kunnen irriteren. In een stad is dat nooit te voorkomen, aangezien de inwoners dicht op elkaar wonen en soms tegenstrijdige belangen hebben. Een korte rondgang tussen bouwval en wipkip. „Het verpest de hele buurt, die bouwval. Ik kijk f er al elf jaar tegen aan, sinds ik hier woon. Maar het staat er al veel langer. Het is een schande dat de gemeente er niets aan doet", zegt de overbuurvrouw L. van der Weijden-Van den Berg. De steen des aanstoots is het pand Leliestraat 64/66, in feite gaat het om een oeroude garage met een heel klein antiek huisje ernaast. In het bouwvallige huisje liggen dakpannen opgeslagen die het dak goed zou kunnen gebruiken, want daar zit een groot gat in. De pandjes vormen een rótte kies in de Leliestraat, tussen al die keurig gerenoveerde en nieuw gebouwde huizen in. „Bij elke storm hoop ik dat de boel tegen de vlakte gaat. Het trekt ongedierte aan, er zitten ratten en muizen in", aldus de ontstemdeoverbuurvrouw. Het blijft kennelijk moeilijk voor de gemeente om invloed uit te oefenen op particulier eigendom. Niettemin heeft de afdeling bouw- en woningtoezicht de eigenaar onlangs aangeschreven om iets te doen aan de bouwvallige toestand van de pandjes. „De eigenaar wilde er een kantoor bouwen, maar de grond heeft een woonbestemming. We hebben nu de toezegging gekregen dat hij aan een passend bouwplan gaat werken", zegt E. Plugge, inspecteur van bouw- en woningtoezicht. Eigenaar Zonderop van Zonderop Beheer BV in Rijswijk reageert geïrriteerd als de kritiek van omwonenden ter sprake komt. „Ze gebruiken mijn terrein als stortplaats voor puin. Laten ze daar eerst maar eens een keer mee stoppen voordat ze met kritiek komen. Ik ben overigens van plan een woning te bouwen, dat is wat makkelijker geworden omdat het een dure woning mag zijn". Wanneer de Leliestraat van zijn rotte kies wordt verlost, blijft vooralsnog onduidelijk. Ooit schijnt de gemeente van plan te zijn geweest de panden aan te kopen en een doorsteek te maken naar de Bloemistenlaan, maar dat idee is bij de betrokkenen onbekend. Het past in ieder niet bij de huidige bestemming van de grond. De overbuurvrouw zou er best gelukkig mee zijn geweest, maar een leuk nieuw huis mag ook. Maar wel een beetje snel Vluchtheuvel De struiken in de berm van de Langegracht zijn een doorn in het oog van T ransvaalhofbewoner W. Tielen. Volgens hem stapelt de plantsoenendienst (die gemeentelijke afdeling heet in Leiden overigens 'groen') fout op fout waardoor de berm, nu na vijf jaar, nog een kale strook is die net zo goed als vluchtheuvel kan dienen. Tiele heeft het hele relaas van het afgelopen lustrum onthouden. „In het begin werd er een bodembedekkende struik geplant. Maar die wilde niet groeien. Het jaar daarop zijn de dode struikjes vervangen, doch ook deze wilden niet omhoog komen. Toen werd er maar stalmest ondergespit, met de hand. Die mest werd veel te diep gespit. De grond werd daardoor 'vergiftigd' want die De bewoners van de Leliestraat ergeren zich al meer dan 20 jaar aan de ruïne op kon de mest die dieper dan ongeveer 10 centimeter zit, niet verwerken. Een nieuwe lading struikjes werd aangevoerd en ook die groeide slecht. Uiteindelijk werd vorig jaar eenderde van het bordes beplant met een klimplant en volgens mij is dat de verkeerde. Groene klimop wil namelijk klimmen", herinnert Tiele Maar de Leidenaar heeft ook de ultieme oplossing in petto hoe het wel moet. Hoe aan de nu al jaren durende ramp van de kale middenberm aan de Langegracht toch al niet de fleurigste straat van Leiden een einde kan worden gemaakt: „Plant eens wat lage Ganzerik (een roosachtige, red.). Die geven heel de zomer gele bloempjes en poot vervolgens om de vier meter rode Brem (een vlinderbloemige)." En dat is na alle probeersels van de gemeente minstens de moeite van het proberen waard. Wipkip De ouders van de Buys Ballotstraat in de Professoren wijk keken er al reikhalzend naar uit, naar het speelse fenomeen wipkip. Deze voor jonge kinderen zo aantrekkelijke verende en vibrerende kunstkip had als onderdeel van een mini- speelplaats nabij de kruising met de Van der Waalsstraat moeten komen. De actie van de ouders liep op niets uit, want omwonenden zonder jong grut zagen het niet zitten, die scheeuwende en joelende kleuters de hele dag voor de deur. De gemeente heeft inmiddels voor de wijk, waar voor kinderen zo weinig te beleven valt, een nieuw plan bedacht: het Van der Waalsplein, nu nog een slordig grasveld met een paar banken en glas- en papiercontainers, wordt aangepakt. Een FOTO JAN HOLVAST coniferenhaag, een rozenhaag, sierheesters, een veerwip en een klimwerktuig moeten van het wat troosteloze plein een kinderparadijs maken. Als niemand bezwaar heeft, kan de speelplaats dit voorjaar nog een feit zijn. Leuk voor de ouders van de nabijgelegen Zeemanlaan en het eerste stuk van de V5n der Waalsstraat, maar de Buys Ballot-ouders zijn er minder gelukkig mee; het is wat ver weg voor die peuters. Hef ideaal blijft toch je auto en een wipkip voor de deur. VRIJDAG 19 FEBRUARI Ruilavond van Ruilveremging Ko- ningskerk in buurthuis 't Spoortje. Bernhardkade 40, van 19.00 tot 22.00 uur. Klaverjassen in Wijkgebouw 'De Lin de', Herenstraat 64, aanvang 20.00 Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Centrum de X. Haarlemmerstraat, aanvang 20.30 uur. Noordwijk Kaartavond, org. HSV De Sportvisser, in het clubgebouw aan de Bosweg, aanvang 20.00 uur. Toneelgezelschap Louis Bouwmees ter met eenakters van Aykbourn in Dorpshuis De Kuip, aanvang 20.30 Noordwijkerhout Jeugdprinsenbal 3x 11 in De Schelft, van 19.30 tot 23.11 uur. Warmond Carnavalsvereniging De Billenprik- kers houdt 'opwarmavond' in 't Wa pen van Warmond, aanvang 21.00 ZATERDAG 20 FEBRUARI Leiden Modeltreinen- en postzegelbeurs m buurthuis Cornells Joppensz, Oppen- heimstraat 6a, van 10.00 tot 15.00 Computerdump in de Groenoordhal- len.van 10.00 tot 17.00 uur Finale Leids Cabaret Festival, aan vang 20.15 uur. Kon. Toneelvereniging Onder Ons speelt drie eenacters in Cultureel Centrum de X, Haarlemmerstraat, aanvang 20.30 uur. Noordwijk Carnavalvereniging De Noortukkers, optocht door Noordwijk, start vanaf het Bollenbad om 1111 uur-, sleu teloverdracht Gemeentehuis om 12.30 uur; Kindermiddag in Dorps huis De Kuip, aanvang 14.00 uur; Feestneuzenbal in Club '71 om 20.41 uur. Toneelgezelschap Louis Bouwmees ter met eenakters van Aykbourn m Dorpshuis De Kuip, aanvang 20.30 Noordwijkerhout Kindercarnavalsoptocht, start vanaf St. Jozefkerk om 11.11 uur; sleu teloverdracht op het Gemeentehuis, 13.30 uur; Carnavalsoptocht, start vanaf de Brink om 14.00 uur. Carnavalsbal in De Schelft. van 20.30 tot 02.00 uur. Carnavalsbal in Hotel van der Geest, van 21.00 tot 02.00 uur. Warmond Carnavalsvereniging De Billenprik- .kers: Hossen op de Baan, 20.30 uur; Prinsenbal in 't Trefpunt, aanvang 21.00 uur. VRIJE TIJD Modeltreinen Buurthuis Comelis Joppensz aan de Oppenheimstraat 6a houdt morgen een grote model treinen- en postzegelbeurs. Er is tijdens deze beurs de gelegen heid te kopen, te ruilen of te verkopen. Informatie en tafelre servering: 071-132462. De beurs is van 10.00 tot 15.00 uur. Postzegelbeurs De Leidse Postzegelvrienden houden zondag 21 februari in he,f Vijfhovenhuis aan de Hof- laan 169 een postzegelbeurs. Aanvang 11.00 uur. De toegang is gratis. Mineralenbeurs In café-restaurant Groenoord van de Groenoordhal wordt zondag 21 februari een minera lenbeurs gehouden. Tijdens de beurs zijn kristalgroepen en ge steenten uit de hele wereld te koop. Toegangsprijs 2,50 gul den. De beurs is open van 10.00 tot 17.00 uur. Jaarvergadering De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt op dinsdag 23 februari een jaar vergadering in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Pa- ramaribostraat 66. Tijdens de vergadering is er een veiling een de gelegenheid tot verkoop en ruil. Aanvang 20.00 uur. Voor informatie: 071-896066. Introductie-avond COC Voor mannen en vrouwen die pas hun homoseksualiteit heb ben ontdekt, houdt het COC Leiden op 23 februari een intro ductie-avond. Tijdens deze avond kan kennis gemaakt wor den met de diverse werkgroe pen van het COC. Verder kan men zich opgeven voor een van de gespreksgroepen over de ontdekking van homoseksuali teit. Deze gespreksgroepen be ginnen in de tweede helft van maart. Het COC is aan de Lange Gracht 65. De introductie avond begint om 20.00 uur. Het pronkstuk van De Drinkebroeders. Morgen trekt de carnavalswagen door de straten van Noordwijkerhout. FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20