Leidsch Dagblad Akkoord onderwijssalarissen 'Schedel Hitler in Russisch archief 'Peren' worden sneller zwanger dan 'appels' Dakpannenfabriek Van Oordt in Alphen dicht Carnaval in Venetië Honderden Haïtianen vinden dood bij ramp met veerboot 'Radarverklikkers' zijn niet aan te slepen lOfl^ÉLifW GOED NIEUWS VRIJDAG 19 FEBRUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40088 LOSSE NUMMERS j 1,60 leiden. anp De manier waarop bij het vet over het lichaam is ver deeld, blijkt een goede indicatie te zijn voor de vruchtbaarheid. Bij een 'appelvormige' vetver- deling is het moeilijker om zwanger te worden dan bij een 'peervormige'verdeling. Die conclusie trekt dhder- zoekster Saadstra van het Ne derlands Instituut voor Prae- ventieve Gezondheidszorg (N1PG) in Leiden. Zij verrichtte onderzoek bij 500 vrouwen, die een kliniek voor kunstmatige inseminatie bezochten. De grens tussen 'appels' en 'peren trekt Saadstra bij een verhouding tussen taille- en heupomvang van 0,8 staat tot 1, Boven de 0,85 spreekt ze van 'super-appels' en vanaf 0,7 en lagervan 'super-peren'. Bij onderzoek bleek de vet verdeling over het lichaam van meer invloed dan andere facto ren, zoals leeftijd, overgewicht, regelmatigheid van de cyclus en het roken. Saadstra vermoedt dat niet de vetverdeling op zich zelf de vruchtbaarheid bepaalt, maar de hormonale balans. De vetverdeling is daarvan het re sultaat. Bij vrouwen hoopt het vet zich normaal gesproken op rond de heupen en de bovenbe nen, waardoor een 'peervorm' ontstaat. Bij mannen hoopt het vet zich vooral op in de buikhol te, waardoor een 'appelvorm' ontstaat. Een appelvorm bij vrouwen betekent dat zij een verhoogde produktie hebben van mannelijke hormonen, zo vermoedt Saadstra. Daardoor wordt de vruchtbaarheid moge lijk negatief beïnvloed. De onderzochte vrouwen wa ren nog niet eerder zwanger ge weest vanwege de onvrucht baarheid van hun mannen. Omdat de onderzochte vrou wen zelf niet onvruchtbaar wa ren, zijn de resultaten volgens Saadstra ook van toepassing op vrouwen die op natuurlijke wij ze zwanger willen worden. m den run rudolf kleun Directeur P. Schouwenburg van moederbedrijf Redland Dakpro- dukten verwacht dat er geen ge dwongen ontslagen zullen val len. Het personeel is gisteren op de hoogte gesteld. De verplaatsing van de pro duktie hangt samen met de bouw van twaalf nieuwe ovens in Woerden voor het bakken van blauwe pannen, een inves tering van 25 miljoen gulden. De capaciteit is zo groot dat ook de produktie in Alphen er door kan worden overgenomen. De nieuwe ovens komen in moskou hans celeunse correspondent „Ik sta hier met de overblijfse len van Hitiers schedel in m'n handen." Zo begint journaliste Ella Maximova vandaag in het Russische dagblad Izvestia een macabere primeur. Maximova dook in het Russische Staatsar chief een kartonnen doos op, waarin zich volgens haar resten van Hitiers schedel en met bloed doordrenkte stukjes hout bevonden. De splinters komen van een sofa uit de ondergrond se bunker in Berlijn, waar Hitier en zijn levensgezellin Eva Braun in 1945 zelfmoord pleegden. Archiefdirecteur Sergej Miro- nenko bevestigde dat Maximo va stukjes van Hitiers schedel in haar handen had, en voegde er ter geruststelling aan toe: „Wees maar niet bang." Het is voor het eerst dat officieel wordt ver klaard dat resten van Hitler in Rusland zijn. Maximova schrijft dat ze zes dikke delen heeft bestudeerd van een onderzoeksrapport, dat Stalins geheime dienst NKVD direct na de oorlog heeft sa mengesteld over het lot van Hit- Ier en Braun. Het is volgens haar zeker dat de overblijfselen van de twee ongeveer twintig jaar geleden grotendeels zijn vernietigd. Vorig jaar juli berichtte het Westduitse weekblad Der Spie gel dat overblijfselen van Hitier en Braun zich in een gevange nis bij Moskou bevonden. Twee maanden later kregen de televi siekijkers in de voormalige Sov jetunie beelden van Hitiers lijk voorgeschoteld. Volgens de commentator waren de opna men gemaakt in de tuin van de Rijkskanselarij in Berlijn, waar Hitier en Braun zelfmoord pleegden. Het fragment duurde maar enkele sekonden, maar het overbekende snorretje was wel duidelijk te zien. De lijkon van Hitleren Braun Staalindustrie 2 Crisis in Europa's grootste industriege bied: De ovens in het Duit se Ruhrgebied gaan lang zaam uit. Kindermoorden 7 De Britten zijn ge schokt door de brute moord op een tweejarige peuter, die werd meege nomen door twee tieners. Evenwicht Vraag en aanbod a-JL zijn al enige tijd aar dig in evenwicht voor wat betreft 'gewone' verpleeg kundigen. Karei Appel a Beelden van Karei Appel in het Muse um Paleis Lange Voor hout: de tweede jeugd van de schilder. Oegstgeest q A De v.v Oegstgeest J I is hard toe aan een nieuw onderkomen. De accommodatie op De Vos- cuyl is verzakt. Bonden accepteren lager wachtgeld in ruil voor salarisverbetering zoetermeer gpd De onderwijsvakbonden en onderwijsminister Ritzen hebben vanmorgen een akkoord gesloten over verhoging van de salarissen in het onderwijs. De bonden zijn in ruil daarvoor akkoord gegaan met een verslechtering van de wachtgeldregeling, de WW voor leerkrachten. De slotonderhandelingen zijn de afgelopen weken zeer moei zaam verlopen. Verschillende malen is tot diep in de nacht doorvergaderd. Pas om zeven uur vanochtend kwam men tot overeenstemming. De bonden hebben vooral aangehikt tegen de door Ritzen geëiste verslech tering van het wachtgeld. Zou den zij evenwel niet akkoord zijn gegaan, dan zouden ook de Voor verbetering van de salaris sen is een bedrag beschikbaar dat oploopt tot zo'n 350 miljoen gulden per jaar in 1996. Daar naast is een vergelijkbaar be drag beschikbaar voor andere verbeteringen in de arbeidspo- sitie van leraren. Aanpassing van de wachtgeldregeling moet 150 miljoen gulden opleveren. salarisverhogingen van de baan zijn geweest. Afgesproken is nu dat begin nende ieraren in het basison derwijs, het speciaal onderwijs en de basiseducatie er 440 gul den bruto per maand bij krij gen. Beginnende tweede-graads ieraren in het voortgezet onder wijs krijgen er 300 gulden bruto per maand bij. Nieuwkomers in het beroepsonderwijs gaan er 85 gulden bruto op vooruit. De salarisverhoging wordt in de veertien jaren daarna langzaam afgebouwd tot nul. Afgesproken is ook dat met ingang van 1 augustus van dit jaar de zogenaamde werkgele- genheidskorting (WISO) wordt afgeschaft. Ook krijgen herintre ders en vervangers in bepaalde omstandigheden meer salaris en is er een extraatje voor on dersteunend personeel. De huidige riante wachtgeld regeling wordt meer aangepast aan de werkloosheidsuitkerin gen in de marktsector, maar blijft nog altijd een stuk beter. Alle bestaande werklozen blij ven vallen onder de oude rege ling. Nieuwe werkloze onder wijzers beneden de 40 jaar. val len na drie jaar terug in de bij stand, wachtgelders tussen de 40 en 44 na maximaal 6,5 jaar en werklozen tussen de 45 en 50 Woerden omdat de bouw in Alphen veel duurder zou zijn. Bovendien zou de gemeente een weg over het terrein willen aanleggen. Naar verwachting zijn de ovens eind 1994 klaar. Schouwenburg vindt dat ten Dakpannenfabriek Van Oordt in Alphen aan den Rijn gaat dicht. De komende twee jaar wordt de produktie verplaatst naar Woerden. Dat kost 20 a 25 ar beidsplaatsen. De rest van het ..onrechte de nadruk ligt op de personeel verhuist mee. Nu sluiting van het bedrijf. „Er werken 87 mensen in Alphen. wordt fors geïnvesteerd en de afstand Alphen-Woerden is ge loof ik twintig kilometer." De investering betekent het einde van een historische be drijfstak in Alphen. Van Oordt werd in 1881 gesticht door Da vid van Oordt. Het bedrijf is al tijd gevestigd geweest aan de kruising van Heimanswetering en Oude Rijn. Van Oordt nam in 1984 het Woerdense Wodast over, maar ging enkele jaren la ter deel uit maken van Redland, dat ook nog twee pannenfabrie- ken in Limburg heeft. werden door een soldaat van het Rode Leger ontdekt. Volgens de Russische historicus Lev Bje- zimjenski zijn ze pas in 1970 verbrand. Een paar dagen na de publikatie in Der Spiegel vertel de Bjezimjenski aan een Russi sche krant dat de geheime dienst direct na de oorlog de stoffelijke overschotten niet durfde te vernietigen, omdat Stalin niet wilde geloven dat Hitier werkelijk dood was. In het NKVD-rapport wordt volgens Maximova gesteld dat Hitier en Braun op 30 april 1945 om vier uur 's middags zelf moord pleegden. Volgens Bje zimjenski hebben de Sovjet-art sen verschillende malen autop sie verricht, en zijn de stoffelijke overschotten zeker zes keer op verschillende plaatsen begraven alvorens ze in 1970 te Magde burg in de voormalige DDR gro tendeels werden verbrand. venetie» Overal in ons létnd breekt breekt dit weekeinde het carnavals- geweld los, maar ook Venetië kent zijn carnaval met eigen gewoonten en tradities. De 'droevige Pierrot' is daar één van. Theatraal poseert de carnavaleske man aan de lagune v het eiland St. George. PORT-AU-PRINCE AP-Ind Mogelijk honderden Haïtianen zijn woensdag omgekomen, toen de veerboot waarmee zij op weg waren naar Port-au-Prince bij slecht weer voor de kust van Haïti kapseisde en zonk. Aan boord van de veerboot Neptune bevonden zich tussen de 800 en 2.000 mensen. Het Rode Kruis registreerde tot nu toe 285 overlevenden. Volgens de Amerikaanse kustwacht dreven voor de kust van Petit Goave zo'n 100 lichamen en zijn op het strand van Miragoane lijken aangespoeld. De kustwacht heeft twee schepen en vliegtuigen gestuurd om naar overlevenden te zoeken. De Haïtiaanse marine zette eveneens twee schepen in. De veerboot zou geen bootvluchtelingen heb ben vervoerd. Volgens een overlevende raakte de Neptune in de problemen doordat veel plotseling naar één kant van het schip gingen lisse-leiden paul van der koou Ze zijn niet aan te slepen, de nieuwe radar ontduikers naar Lisses ontwerp. Vooral Mercedes- en BMW-rijders zijn dol op het apparaatje, dat zelfs de supersonische ap paratuur te slim af zou zijn waarmee de Al gemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie de snelheid op rijkswegen controleert. Driehonderd meter voor de contro leplaats slaat het apparaatje alarm. Tijd ge noeg dus om tijdig af te remmen. Alleen als agenten een achtervolging inzetten, kan de bezitter van zo'n detector in de kraag wor den gevat. In drie weken tijd verkocht het Lissese Stinger Electronics BV, ontwerper en im porteur, honderden exemplaren van het ap paraat, dat exclusief inbodw 1345 gul den kost. De vele bestellers blokkeren de lij nen en de geplande promotiecampagne is niet eens nodig. Veel is te danken aan het enthousiasme van de dealers van de luxere zakenauto's. Hun klanten zitten zó vaak op de weg, dat ze wekelijks tenminste enkele radarcontroles passeren. Al snel rijden ze e<*n paar kilometer te hard, en als ze niet uitkijken komt zelfs het onmisbare rijbewijs in het geding. Tot voor kort konden ze al leen apparatuur kopen die de radar-appa- ratuur op 50- en 80-kilometerwegen op spoorde. De radar-apparatuur voor de snelwegen was gewoon te geavanceerd en week be hoorlijk af van de apparatuur waarmee bij voorbeeld de Amerikaanse politie werkt. Simpelweg importeren was er dan ook niet bij: Lissese technici moesten flink sleutelen aan de apparaatjes, waarvan er in in Ameri ka vier miljoen per jaar over de toonbank gaan. De Nederlandse variant bestaat uil twee delen. Een kastje ter grootte van een lucifer doosje vangt de radafsignalen op, en moet een plekje krijgen onder de motorkap ofi achter de bumper. In het dashboard ver schijnt een apparaatje ter grootte van een half pakjesigaretten. De lampjes gaan bran den of het piept: zachtjes bij twijfelgevallen, hard bij alarm. Anders dan in de buurlanden is het in Nederland niet strafbaar om zo'n detector in de auto te hebben. Sterker nog, „onze grondwet waarborgt de vrije ontvangst van alles wat er in de lucht zit", zegt marketing man T. de Wilde van Stinger triomfantelijk. Hij denkt niet dat dat snel zal veranderen: „Nederland zou dan zondigen tegen het Verdrag van Rome." Bovendien denkt hij niet dat de schatkist veel inkomsten zal derven door de detector: „Om het afgesproken aantal bekeuringen te halen, zal de verkeersdienst gewoon wat langer controleren. Onze doelgroep is ook beperkt. Pas als het apparaatje goedkoper dan 1000 gulden wordt, is het voor een groot publiek interessant. Dan krijgt het ook een plekje in opgevoerde karretjes." komen na maximaal 9.5 jaar op bijstandsnivo, afhankelijk van het aantal gewerkte jaren. Voor vijftig-plussers blijft de huidige wachtgeldregeling behouden, mits zij zeker negen jaar heben gewerkt. Werknemers in het be drijfsleven komen na minimaal een half en maximaal vijf jaar in de bijstand. Verder zijn onder meer af spraken gemaakt om meer wachtgelders aan het werk te krijgen. Zo zullen scholen die samenwerkingsvérbanden aan gaan om werkloze onderwijzers aan het werk te helpen, kunnen rekenen op extra geld voor meer onderwijskrachten. Spectaculaire arrestatie in Bodegraven bodegraven marieta kroft Twee van inbraak verdachte Hagenaars zijn gistermiddag op spectaculaire wijze aangehou den bij restaurant McDonalds langs de snelweg in Bodegra ven. Omdat het vermoeden be stond dat de twee mannen vuurwapens bij zich hadden, ging een grote politiemacht om zichtig te werk. De algemene verkeersdienst van de rijkspolitie, een helikop- Van aanranding verdachte arts voor Tuchtcollege umu1den ed blaauw De Velsense huisarts die door meerdere vrouwen is beschul digd van mishandeling en seksueel misbruik, moet zich op 13 april voor het Medisch Tuchtcollege voor zijn gedrag verantwoorden. De slachtoffers hadden een privé-relatie met de dokter, maar waren ook patiënt bij hem. Justitie is nog steeds bezig met de voorbereiding van een 1 strafzaak tegen de huisarts, die zelf blijft ontkennen en zich slachtoffer noemt van 'een wraakactie'. De recherche van de gemeentepolitie in Velsen is nog bezig met het afronden van de verhoren. Wel heeft hij, na overleg met collega-huisartsen, zijn praktijk voor onbepaalde lijd aan een waarnemer overgedragen. Eventuele strafvervolging staat los van de zaak voor het tucht college. Het Medisch Tuchtcol lege kan een arts berispen en/of schorsen. Hein Chrispijn Wellicht de mooiste antiek inlerieurzaken van Nederland Geen krant ontvangen? pCI 071-161499 UIL mal/mvr 18 00-19 30 oor I 1# tafel ralenJag 10 00 12 00 uur tONNE 'SERVICE 2P HET WOORD IS AAN Een verspreking is als een politicus die de waarheid zegt. Michael Kinsley VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag Info Over leven 17,19,20.21 Sport- VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 11 HET WEER Later regen Eerst opklaringen en een mini mumtemperatuur van 2 graden Later op de dag toenemende be wolking en in de avond regen. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Westenwind matig, 4, la ter langs de kust toenemend tot krachtig of hard, 6 a 7 twaalf personen en de politie korpsen van Bodegraven en Gouda waren bij de arrestatie betrokken. Terwijl de twee ver dachten rustig een broodje hamburger zaten te eten, werd alles gedaan om een schietpartij of een gijzeling in het restaurant te voorkomen. Toen de twee mannen de lunch achter de kiezen hadden, liepen ze nietsvermoedend naar buiten. Ze pleegden geen verzet bij hun arrestatie. Bovendien bleek dat ze helemaal geen wa pens bij zich droegen. Het tweetal had 's morgens in de Gelderse dorpjes Haaften, Ophemert en Herwijnen drie inbraken gepleegd. Een getuige gaf het kenteken van de auto en het signalement door aan de politie. Aan het kenteken kon de politie zien dat de auto van een 'zware crimineel' was. Toen de politie de twee op het spoor kwam, werden zij on opvallend achtervolgd door de algemene verkeersdienst en een helikopter. Ze zijn na de arres tatie overgedragen aan de poli tie in Haaften. KANTOORMEUBELEN 40 JAAR HEEFT U HEM AL ONTVANGEN? Onze kleurrijke catalogus vol kantoormeubelen COLLECTIE 1993 Bel ons even voor GRATIS toezending! LEIDERDORP RIETSCHANS 67 071 -413 414 OOK IN ROOSENDAAL DUIVEN •BEST 5000 ril2 showroom I-eidsch £XT>agblad -jySLSiSetSï fe f* 1 If.ini'.ii I -Ir.Tlii NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Adres: Postcode:. Plaats Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand, automatisch (ƒ28.75) Q Per kwartaal 0via acceptgiro 82,85) Tl automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1