Marechaussee wil naar Clingendael 'Mij krijgen ze echt niet gek' ïepziekte slaat toe in Wassenaar Regio Vrouw (66) beroofd Partijen in ijltempo opgetrommeld Voorschoten wacht nog op verpleeghuis Kooreman en Lloyd Loom KOOREMAN VRIJDAG 19 FEBRUAR11993 19 'Vrienden van Wassenaar' bezorgd en verontwaardigd De Koninklijke Marechaussee wil een groot complex bouwen in park Clingendael in Wassenaar. De plannen zijn bij de Vereniging Vrienden van Wassenaar in het ver keerde keelgat geschoten. De 'Vrienden' vrezen ernstige aantasting van het natuurgebied. Het nieuwe pand moet de vorm krijgen van een slinger. Het wordt gedeeltelijk twee en ge deeltelijk vier verdiepingen hoog. In het complex wordt een aantal diensten van de Konink lijke Marechaussee onderge bracht. Deze afdelingen zitten nu nog verspreid over enkele panden in Den Haag. Het nieuwe gebouw heeft een oppervlakte van 12.000 vierkan te meter. Er komt ook een op slagplaats bij en een sportveld. Onder het pand wordt een par keerkelder aangelegd. Water partijen en veel groen moeten het gebouw enigszins camoufle ren. „We hebben ons best ge daan om het gebouw harmoni eus te laten overvloeien in park Clingendael", aldus architect Van Duivendijk. De nieuwbouw komt op de plaats van een barakkencom- plex, dat tot voor kort werd ge bruikt door het ministerie van VROM. Dit wordt afgebroken. De Vereniging Vrienden van Wassenaar is bezorgd en ver ontwaardigd over de plannen van de Koninklijke Marechaus see. De Vrienden beschouwen het project als een aantastig van de groene gordel rond Wasse naar. J. Huibregtse van de 'Vrienden' is stomverbaasd: „Er staat zoveel kantoorruimte leeg. Dan is het toch onzin om weer een nieuw pand uit de grond te stampen. En zeker in een ge bied als Clingendael." Overigens is de bouw in strijd met het bestemmingsplan voor het recreatie- en natuurgebied. Ook het neerzetten van de ba rakken was daarmee in strijd, maar dat ging om een tijdelijke huisvesting, een noodgebouw. Nu de ambtenaren van VROM zijn verhuisd, zou de situatie weer in overeenstemming moe ten worden gebracht met dat bestemmingsplan, meent de vereniging. „Het college van B en W wacht de bouwplannen rustig aF', zegt een woordvoerder van de gemeente Wassenaar. Toen er voor het eerst sprake was van plannen voor nieuwbouw, in middels enkele jaren geleden, verklaarde het Wassenaarse col lege in principe bereid te zijn om mee te werken. Wel moest het plan aan allerlei voorwaar den voldoen. Zo moesten er veel bomen en struiken bij ko men en mocht het pand niet zo hoog worden. ALPHEN AAN DEN RUN Een 66-jarige vrouw uit Alphen is deze week op brutale wijze beroofd van 450 gulden. De Alphense kreeg bezoek van een man die haar vertelde dat zij een tapijt had gewonnen. Om dat in haar bezit te krijgen, moest zij wel een tweede kleed voor 200 gulden bij hem kopen. Dat weigerde de vrouw aanvan kelijk, maar toen de man haar bedreigde, haalde de Alphense haar portemonnee. De man rukte die uit haar hand en ging ermee vandoor. Uit angst deed de vrouw pas gisteren aangifte bij de politie. Tv zonder inhoud VOORSCHOTEN Een 24-jarige man uit Voor schoten kocht gisteren in een café aan de Voorstraat de wel bekende kat in de zak. Een man bood hem voor 1500 gulden een kleuren-tv aan. De Voorschote naar vond dat te veel en dong af tot 400 gulden. Later op de dag leverde de verkoper de tv af. De koper opende de doos, tilde de tv eruit en ontdekte meteen dat hij was opgelicht. De tv bestond slecht uit een houten kast zon der inhoud. De barakken in park Clingendael moeten wijken voor de nieuwbouw van de Koninklijke Marechaussee. Riet Dekkers, die de bezwaarschriften namens de Hollandsche Molen heeft ingediend, was gistermiddag bij de Raad van State de grote af wezige. De zitting over de Molenhoek was in zo'n hoog tempo geregeld dat niemand haar meer te pakken kon krijgen. Omdat ze signalen ontving dat niemand zich hield aan de opgelegde schorsing van de bouw vergunning, besloot de Raad va State woens dagavond om nog voor de volgende dag een spoedzitting uit te schrijven. Daarop werd con tact gezocht met de diverse belangengroepen. Uiteindelijk werden de molenvereniging, de ge meente Leiderdorp en aannemer Panagro be reikt. Dekkers dus niet. Volgens een woordvoerder van de Raad van State zijn hemel en aarde be wogen om haar te .pakken te krijgen. „We heb ben tientallen malen gebeld, en zelfs een fax la ten uitgaan." Het mocht niet baten, Dekkers reageerde niet. De Leiderdorpse is uiterst te leurgesteld over de gang van zaken. „Ik was de ochtend van huis, maar dat moet toch kunnen? Ik vind dat ze je wel even de tijd moeten ge- Voornaamste reden voor de spoed was vol gens een Raad van State-woordvoerder het sig naal dat de bouw deze week gewoon doorging. „We hebben er diverse malen navraag naar ge daan, en tekens bleek dat niemand /i< h aan de uitspraak van vorige weck hield. Daarom heb ben wij besloten tot een spoedzitting." Toen die al was uitgeschreven werd gis terochtend de bouw alsnog stilgelegd. De Raad van State was daarvan op de hoogte. „Maar op dat moment was het te laat om de zitting uit te stellen. Al was het alleen al omdat diverse woordvoerders inmiddels onderweg waren naar Den Haag. De advocate van Panagro moet bijvoorbeeld uit Den Bosch komen." De iepziekte die Nederland teis tert, eist ook in Wassenaar slachtoffers. Tijdens de afgelo pen zomer moesten ruim twee honderd zieke bomen worden gekapt. De gemeente heeft aan het bestrijden van de iepziekte en het planten van nieuwe bo- 'men vorig jaar ongeveer 66.000 gulden uitgegeven, ruim 16.000 gulden meer dan was begroot. De verspreider van de ziekte, de iepespintkever, is vooral ac tief bij hoge temperaturen. Tij dens de afgelopen, warme, zo mer sloeg het beestje dan ook genadeloos toe. Er moesten van mei tot en met augustus in Wassenaar 215 zieke iepen wor den gekapt, waaronder een aan zienlijk aantal monumentale woudreuzen. De gemeente Wassenaar heeft "haar handen vol aan de bestrijding van de ziekte. Was het opsporen van zieke bomen voorheen de taak van de Plan- tenziektekundige Dienst van het ministerie van Landbouw, Natuurbehoud en Visserij: sinds 1991 moet de gemeente het zelf doen. Iedere particulier die een zieke boom op zijn terrein had staan, kon deze op kosten van de dienst laten kappen en ver nietigen. Ook die regeling werd beëindigd. De gemeente Wassenaar voert nu de inspectie zelf uit, geeft eigenaren van zieke iepen opdracht tot kappen, adviseert en kijkt of de voorschriften wor den nageleefd. Nu de inwoners van Wassenaar het kappen en vernietigen zelf moeten betalen, blijkt dat de zieke exemplaren soms te lang blijven staan. Daardoor lopen de gezonde bo men in de omgeving meer kans op infectie. Het is de vraag of brugwachter M. Wesselman ooit weer in zijn hokje naast de Leiderdorpse Doesbrug zal zitten. Zelf gelooft hij in een goede af loop, al is hij zijn vertrouwen in de politiek kwijt. foto jan holvast Brugwachter Does niet bang voor ontslag Het afgelopen weekeinde vierde hij nog feest bij het WK-schaat- sen in Noorwegen. Toen hij thuiskwam moest hij uit de krant vernemen dat zijn baan als brugwachter van de Does- brug op de tocht staat. Nu, en kele dagen later, bestaat de kans dat hij alsnog zijn werk be houdt. Het zijn bewogen dagen voor de Doesbrug-wachter M. Wesselman. Wesselman gaat ervan uit dat hij de komende jaren nog wel als brugwachter werkt. Hij ba seert zijn hoop op de actie van Leiderdorpse raadsleden die be gin deze week het college terug floten. B en W zetten hierop noodge dwongen de nieuwbouwplan- nen in de ijskast. Ze moeten eerst onderzoeken of het monu mentale bovendeel van de brug kan worden gerestaureerd. Voorts gelastte de raad een on derzoek naar de mogelijkheden om de brugwachter te behou den. „Het ziet er dus goed uit", concludeert Wesselmdn. De gemeente Leiderdorp be naderde hem een jaar of tien geleden met de vraag of hij de Doesbrug wilde bedienen. In dertijd runde Wesselman al een verhuurbedrijf van tuinstoelen en gasflessen in zijn pand naast de brug aan de Hoofdstraat. Hij stemde toe, op voorwaarde dat hij zijn handeltje kon behou den. „Daar werd niet moeilijk over gedaan, want ze hadden me toen hard nodig. Nu komen ze ook niet zo gemakkelijk van me af. Mij krijgen ze echt niet gek." Wesselman neemt aan dat hij wachtgeld krijgt als zijn baan verdwijnt. „Daar heb ik ook wel recht op. Door mijn werk als brugwachter heb ik de afgelo pen jaren een aantal flinke op drachten laten schieten. Ik was via de gemeente immers verze kerd van een basisinkomen." De brugwachter begrijpt hele maal niets van de politiek. „Een paar jaar geleden kwam hier ie mand van Strukton, het bedrijf dat in eerste instantie de reno vatie zou uitvoeren. Het was een ingenieur die zelfs een dui ker had meegenomen om de onderbouw te bekijken. Met wat kleine ingrepen kon de boel nog jaren mee, zo verzekerde hij. Nu wil het college ons laten geloven dat de onderbouw op instorten staat. Daar geloof ik niets van. Die ingenieur had zelfs bruggen gebouwd over de Nijl. Die is volgens mij wel in staat een bruggetje als dit goed te beoordelen." Het zou Wesselman niets ver bazen als de renovatie weer op cfe lange baan wordt geschrwen. „Sinds het raadsbesluit tot re novatie zijn immers ook vier jaar verstreken." Helemaal ver baasd is hij over de totale om mezwaai over de bredere door vaart. „Daar hoorden we in 1989 ook niets over." Wethouder I. Veldstra be weerde deze week dat de ver breding een voorwaarde .is van de provincie. Volgens Wessel man zit er iets heel anders ach ter. „Verderop hebben twee mensen een breed jacht dat amper door de brug te krijgen is. En voor die twee moet heel Leiderdorp betalen. Te gek voor woorden. Als ik een wagen koop die niet op mijn oprit past, moet ik een verbreding toch ook zelf betalen?" Wesselman ziet niet zo veel in het raads voorstel om de Doesbrug auto matisch te laten bedienen door de eigen brugwachter. „Ik vind het best hoor, om op een knop je te drukken zodat de boel van zelf opengaat. Maar het kost al leen maan extra geld en dat kan de gemeente wel beter gebrui ken. Ze heeft immers nog een gemeentesecretaris zitten die moet worden uitgekocht." VOORSCHOTEN Het blijft de vraag of de gemeente Voor schoten een verpleeghuis binnen haar ge meentegrenzen krijgt. In april nemen Gede puteerde Staten een beslissing. Eigenlijk moest gisteren al veel duidelijk worden. Toen zou bekend worden of er een dependance met 60 verpleeghuisbedden in Leiden of in Voorschoten komt. De verzor gingshuizen Robijnzicht (Leiden) en 't Hof- flants Huys (Voorschoten) zijn daarvoor in de race. Een speciaal in het leven geroepen stichting, samengesteld uit vertegenwoordi gers van verpleeg- en verzorgingshuizen uit de regio, kon het echter niet eens worden. Het was de bedoeling van de werkgroep om een eensgezind advies uit te brengen aan Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland. Nu dit niet is gelukt, moeten GS zelf de knoop doorhakken. In de loop van april buigt het dagelijks bestuur van de provincie zich over de kwestie. Voorschoten wil graag een verpleeghuis in de gemeente. Dementerende bejaarden kunnen nu helemaal nergens terecht in hun eigen woonplaats. Het gemeentebestuur wil een klein verpleeghuis bouwen bij een van de plaatselijke bejaardencentra, 't Hofflant' Huys of Huize Adegeest. Raad van State buigt zich opnieuw over 'Molenhoek' LEIDERDORP/DEN HAAG CERBERUS PERSBUREAU De gemeente Leiderdorp en aannemingmaatschappij Pana gro uit Leidschendam hebben de Raad van State gisteren ge vraagd te mogen doorgaan met het nieuwbouwplan Molen hoek. Als dat niet zou lukken wil Panagro wel graag veraer met de bouw van woningen die ver van de molen staan. Tijdens de hoorzitting werd duidelijk dat De Hollandsche Molen fouten heeft gemaakt toen ze zich beklaagde over de bouwplannen. De vereniging maakte bezwaar tegen een be stemmingsplanherziening in plaats van tegen de bouwver gunning. Toch betekent dit volgens de rechter niet automatisch dat het bezwaarschrift De Hollandsche Molen niet-ontvankelijk is. „Misschien is het wel de plicht van de gemeente om burgers te wijzen op fouten die ze ma ken", zo zei de rechter gisteren tijdens de zitting. De Raad van Sate schorste de bouwvergunning vorige week, omdat ze vond dat er eerst een onderzoek moest komen naar de gevolgen die het bouwplan heeft voor het functioneren van de Zijllaanmolen. Volgens de vereniging kan de molen niet meer draaien wanneer er hui zen omheen worden gebouwd. De gemeente bestrijdt dit. De advocate van Panagro zei gisteren tijdens de zitting dat de bezwaren van de Hollandsche Molen slechts gericht zijn tegen een klein deel van het bouw plan, namelijk een blok van tien woningen. In totaal worden er 89 woningen gebouwd. „Na tuurlijk willen wij het liefst dat het hele plan doorgaat, maar als het niet anders kan, schors dan alleen de bouwvergunning van deze tien woningen", zo ver zocht de advocate. „Panagro kan dan in ieder geval doorgaan met de rest van het plan." Terwijl de gemeente en Pana gro gisteren bij de Raad van Sta te vroegen om door te mogen gaan met de bouw, vroeg R. Dekkers uit Leiderdorp juist om de bouw door bestuursdwang stil te leggen. De bouw had ei genlijk meteen na de schor singsuitspraak moeten worden gestaakt, maar de gemeente weigerde dit in eerste instantie. Pas dinsdag vroeg de gemeente Panagro de bouw te stoppen. De aannemingsmaatschappij voldeed aan dit verzoek. De Raad van State doet waar schijnlijk eind van deze middag uitspraak. MEUBELPLEIN LEIDERDORP TELEFOON 071-894300 WOONADVISEURS Marshall Burns Lloyd was de uitvinder van Lloyd Loom, de algemene bena ming van deze meubelen, gemaakt van een weefsel van getwijnd kraftpapier met een kern van staal draad. Kenmerkend voor de meubelen is het uiterst comfortabele zitcomfort, de zeer sterke materialen, de onvergelijkbare vorm geving en de vele prachtige gekleurde variaties. Kooreman heeft de Lloyd Loom collectie weten te combineren met andere 'staaltjes' van eigen kunnen. Typisch Kooreman dus!

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19