'Kuiterts theologie een ramp' Zwarte NG-Kerken vinden elkaar Kerk Samenleving Open lucht-moskee Zendingsman Bootsma in Leiden overleden VRIJDAG 19 FEBRUAR11993 REDACTIE DICK V KORTWEG Scholcn/ondag Leerlingen van Koudekerk- se basisscholen nemen ko mende zondag deel aan de jaarlijkse Scholenzondag. De christelijke basisschool 'Rhijnenburch' komt bijeen in de Hervormde kerk voor een dienst met dominee I.A. Tielkemeyer. De kinde ren van De Rank gaan naar de gereformeerde kerk, waar ze worden ontvangen door dominee W. van der Lugt. In beide diensten heeft de schooljeugd een grote eigen inbreng. Ieder een is welkom. Feestelijke vesper De 'ontvangst en de be groeting' van de 'Ikoon van de moeder Gods van het te ken' in de Wassenaarse St. Jozefkerk, is aanleiding voor het houden van een feeste lijke vesper op zondag 28 februari. Het Oerel Kozak ken Koor, onder leiding van Marcel Verhoeff, zingt de Russisch Orthodoxe Gezan gen. De Magnificat Cantorij van de St. Jozef Parochie, y.l.v. Rien Calis, verzorgt de rooms-katholieke delen van de plechtigheid. De viering wordt geleid door pastoor Th.J.J. van Steekelenburg. Robert J. Roozemond geeft een korte bezinning op de symboliek en plaats van de ikoon. De St. Jozefkerk staat aan de Van Cranen- Jjurchlaan3l in Wassenaar. Drie-luik lezing De Leidse gemeente van de Zevende Dags Adventisten organiseert een 'drie-luik' lezing op drie vrijdagavon den in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 in Leiden. Decentrale thema's zijn de historische Jezus, de inspirerende Geest en de vrede van God. De reeks wordt vanavond geopend door prof. dr. M. de Jonge, emeritus hoogleraar voor Nieuwtestamentische en Vroeg christelijke letterkun de aan de Rijksuniversiteit Leiden. Op 12 maart is het de beurt aan dr. G.H. de Graaf, synodevoorzitter van de Nederlandse I lervormde Kerk, op vrijdag 2 april ge volgd door drs. G.W. Man- demaker, unievoorzitter van de Kerk der Zevende Dags Adventisten in Neder land. De lezingen binnen om 20.00 uur. Open deurdienst Ren speciale open deur- dienst in gebouw Het Kruis punt aan de Schoolstraat 2 in Voorschoten staat ko mende zondag in het teken van het onderwerp 'Schuld'. Daarmee worat aansluiting gezocht op een lezingenreeks die de afgelo pen weken in het plaatselij ke Ambachtshuis werd ge houden. De open deur- dienst begint om 10.00 uur en voorganger is dominee B. Ledegang. Iedereen is welkom. De thema-avonden over 'Schuld' krijgen overigens een vervolg 'in kleinere kring'. Tijdens drie bijeen komsten in De Werf op 25 februari, 4 maart en 18 maart kan wat dieper en persoonlijker op het thema worden ingegaan. Belang stellenden kunnen zich hiervoor opgeven bij domi nee I.edegang. Koningin Wilhelminalaan 12, tele foonnummer 619231. Vice-voorzitter Hervormde synode J. Hoek zet zich af tegen gerefonneerde oud-hoogleraar Als het theologie-bedrijven zoals Kuitert dat doet trend settend wordt binnen het christendom van de 21e eeuw, zou dat een ramp zijn. De oorspronkelijk uit Katwijk af komstige hervormde predikant J. Hoek hoopt van harte dat het met de Samen op Weg-kerken niet die kant op- geerte over de theologische consequenties van Kuiterts boek 'Het algemeen betwijfeld christelijk geloof. Kuitert, gere formeerd, is oud-hoogleraar van de VU. Van zijn boek zijn bin- Hoek, i Hervormde synode, sprak giste ren in Utrecht voor de Stichting voor Reformatorische Wijsbe nen een jaar 50.000 exemplaren verkocht, terwijl vertalingen in het Engels ('I have my doubts') en in het Duits ('Ich habe meine Zweifel') zijn verschenen. Van Hoek zelf verscheen deze week het boek 'Geloven de twijfel te boven een reactie op Kuitert'. De moderne apologeet Kui tert. zo zei Hoek in Utrecht, heeft niet de vaste grond gevon den om twijfelaars werkelijk houvast te kunnen bieden. „Wat hij voor vaste grond aan ziet, is in werkelijkheid drijf zand. Geloven komt bij hem de twijfel niet te boven. Waar hij zelf niet twijfelt maar heel stellig is, baseert hij zich niet op geloof maar op rationaliteit." Theologie in de lijn van Kui tert zal leiden tot voortzetting van het grote afkalvingsproces, aldus Hoek, die een andere weg wijst. „Spiritus sanctus non est scepticus", zei Luther. De Heili ge Geest is geen twijfelaar. Het marj ez zouHQURDe Palestijnse gedeporteerden in het niemandsland tussen de Israëlische en Libanese grens, hebben zichzelf georganiseerd in religieuze groepen. Het ontbreken van een moskee vormt geen belemmering voor het houden van gebedsdiensten. foto epa Vernieuwingsbewegingen eisen aftreden 'onwettige bisschop' SALZBURG ANP Rooms-katholieke wingsbewegingen uit tien Eu ropese landen hebben het on middellijke aftreden geëist van de 'onwettige' bisschop Haas van Chur in Zwitserland. Dt blijkt uit de slotverklaring van het netwerk 'Kirche im Auf- bruch' dat haar jaarlijkse bij eenkomst in Salzburg hield. De verklaring werd verspreid door de Acht Mei Beweging, die Ne derland in het netwerk verte genwoordigt. Tijdens de bijeenkomst van vorig jaar, die in Chur werd ge houden, demonstreerden de af gevaardigden voor het bis schoppelijk paleis van mgr. Haas. Uit solidariteit met de rooms-katholieken in Chur leg den zij er een krans. Het net werk wil verder dat de demo cratische rechten van de lokale kerken bij bisschopsbenoemin gen en bij het vaststellen van pastorale richtlijnen worden verankerd. De vernieuwingsbewegingen wijzen het autoritaire centralis me van het Vaticaan af, zoals dat blijkt uit de 'overbodige' wereldcatechismus of de be voogding van de kerken in La- tijns-Amerika (CELAM) en Afri ka. Drs. Hans Bootsma, tot voor kort algemeen secretaris van de Raad voor de zending van de Nederlandse Hervormde Kerk, is woensdag op 62-jarige leeftijd in zijn woonplaats Leiden overle den. Hij was vanaf 1967 bij de hervormde zending betrokken. Bootsma, die chemie heeft gestudeerd, werkte aanvankelijk als leraar scheikunde in Indonesië, vervolgens voor de Unesco aan de Haile Selassi-universiteit in Addis Abeba in Etiopië en daarna voor de Unesco in Nigeria. In 1967 werd Bootsma secretaris Indonesië bij de Raad voor de zending. Vier jaar later werd hij algemeen secretaris, een functie die hij heeft vervuld totdat hij eind vorig jaar wegens een slopende ziekte moest aftreden. Bootsma heeft zich vooral inge zet voor de eenheid tussen zending en buitenlands diakonaat. BLOEMFONTEIN ANP De tegenvallende bijeenkomst over de een wording van de vier Nederduitse Gerefor meerde Kerken in Zuid-Afrika heeft een on verwacht vervolg gekregen: de twee zwarte NG-kerken, al enkele jaren verwikkeld in moeizame fusiebesprekingen, hebben el kaar opnieuw gevonden. De problemen tussen de NGKA (de vroe gere dochterkerk voor zwarten) en de NG- Sendingkerk (kleurlingen) zijn na het deba cle van woensdag opeens uit de wereld. De conservatieven in de Sendingkerk hebben hun reserves aan de kant gezet en stemmen nu in met de zogenoemde Verenigende Kerk. Nog slechts enkele dagen geleden riep de conservatieve vleugel van de Sendingkerk op helemaal af te zien van eenwording met vuur van het geloof overwint de rook van de twijfel. Hoek, lid van de Gerefor meerde Bond, is het duidelijk niet eens met de conclusie van emeritus-hoogleraar dr. K. Runia dat Kuitert in allerlei op zichten toch weer op zijn 'gere formeerde pootjes' terecht komt. Hoek zette gisteren uit een dat hij op verschillende on derdelen van de gereformeerde theologie 'frontaal tegenover' Kuitert staat. Aartsbisschop Carey wil vorstin behouden op Britse pond Europese samenwerking op Maastrichtse leest geschoeid heeft volgens aartsbisschop Ge orge Carey van Canterbury haar grenzen. Hoewel hij de Europe se integratie een warm hart toe draagt, is Carey huiverig voor een monetaire unie die ertoe leidt dat de koningin het hoofd van zijn kerk van het papiergeld verdwijnt. „Ik wil het hoofd van de ko ningin op de bankbiljetten. Dat ik Brits ben, is heel belangrijk voor mij. Ik wil niet Frans of Duits worden", aldus Carey te genover de Financial Times na zijn bezoek aan Brussel en Straatsburg. De Britten zijn bang voor Europa, maar verlan gen er tevens naar, weet Carey. „Onze toekomst ligt in Europa. Zonder Europa worden we een klein eiland, want Amerika en de rest van de wereld zullen niet veel voor ons doen." De kerken kunnen een goede bijdrage le veren aan een rechtvaardige Europese integratie. Belangrijk is dat Europa zijn egoïsme laat varen. De meeste landen heb ben economische, materiële motieven om bij Europa te wil len horen. „Dat zijn geen goede motieven. Er moeten culturele en spirituele redenen zijn. Een Fort Europa is geen christelijk Europa", idus Carey. de NGKA. Het leek haar beter op te gaan in de blanke NGK, lange tijd de belangrijkste steunpilaar van apartheid. De motie werd echter weggestemd. Het optreden van de blanke NGK tijdens de bijeenkomst woensdag vooraf als his torisch bestempeld zette vervolgens zo veel kwaad bloed bij de Sendingkerk en de NGKA. dat de twee kerken als het ware op nieuw in eikaars armen gedreven werden. BEROEPINGSWERK (toez.): mevr. J. Oskam-van Zwol. kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Giethoorn: mevr. n Dijk, kandidaat te Rotter- heeft aangenomen; te Schoonoord: mevr. M.P.C. Lourenste Steggerda- Vinkega-De Hoeve. Aangenomen: naar Utrecht (SOW) (part-time); mevr. E. van Gemerden te Hellendoorn. Bedankt: voor Vriezenveen (toez.): J.E. de Groot te Gormchem. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: mevr. E. Claas-Noltus, Looyers- dijk 45,3621 WK Breukelen; HJ. de Bie, Gooierserf 103. 1276 KG Hui zen, tel: 02152-56967; mevr B. Goedeking, Adelaarstraat 96bis, 3514 CJ Utrecht; L.W. Lagendijk, Regenboogstraat 81, 3328 HT Dordrecht, tel: 078-510406. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: mevr. J. Oskam-van Zwol. kandidaat te Donkerbroek. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Arnhem (SOW) (part-ti me): mevr. T. Ferwerda-Scholtens, wonende te Ede. die reeds in Arnhem als bijstand in het past. werkzaam is. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Gees en te Langeslag: R. Tigelaar, kandidaat te Stadska naal; te Zaandam: G.J. van Enk te Gromngen-Noord (voor de missionai re dienst te Irian Jaya). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Oosterland: A.J. Gunst Tholen. HET WEER ROB GROENLAND Winterjas bij de hand Aan het weertype was gisteren niet af te lezen dat we aan het begin staan van een gure winterse perio de. die vanmiddag en vanavond in geluid gaat worden door een storm achtige wind. Deze stormachtig heid (met waarschijnlijk storm op zee) komt tot ontwikkeling tussen een lagedrukgebied dat over de Oostzee naar het zuidoosten trekt en een hogedrukgebied ten westen van de Britse Eilanden. De komen de dagen stroomt er rechtstreeks lucht van de Poolcirkel tussen IJs land en Noorwegen door naar het zuiden. De relatief warme Noord zee warmt deze ijskoude lucht op tot enkele graden boven het vries punt, alvorens deze boven de Ne derlandse Waddeneilanden arri veert. De vocht- en warmte-toevoer van de zee zorgt tevens voor de aan maak van winterse buien, die ons dit hele weekeinde van tijd tot tijd kunnen verrassen. In de nacht van zaterdag op zondag en zondagoch tend kan een IJslandse storing tij delijk voor enkele uren gelijkmati ge neerslag zorgen, mogelijk tijde lijk in de vorm van natte sneeuw. Daarachter stroomt op zondagmid dag nog wat koudere lucht vanuit het noorden binnen en wisselen felle opklaringen en winterse buien elkaar in een snel tempo af De noordwestenwind blijft behoorlijk doorwaaien en kan tijdens buien tot een windkracht 7-8 Beaufort uitschieten. Echter, deze weersom standigheden vallen in het niet bij het weertype in de Schotse Hoog landen waar nu van tijd tot tijd sneeuwstormachtige toestanden heersen. En dat na een korte maar krachtige lenteperiode vorig week einde. De computerkaarten voor de perio de na het weekeinde schetsen een uitbreiding van het Oceanische ho gedrukgebied naar Scandinviê, met als gevolg een geleidelijke rui ming van de stroming naar noord oost. Met deze stroming wordt nog wat koudere maar vrij droge lucht aangevoerd. We mogen daarom na maandag rekenen op een overgang naar rustig en droog winterweer met 's nachts een enkel graadje vorst, en overdag een paar graden boven het vriespunt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met Zuid-Noorwegen en Zuid- koud i beide hoofdste- strenge vorst. In mddag overwegend nul. 's Nachts meest lich te vorst. Vandaag langs de westkust mogelijk storm. Britse Eilanden: In Ierland. Wales en Enge land wolkenvelden en vrij wel overal droog. In Schot land en vandaag ook in het oosten van Engeland en- Maxima tus- Duitsland: Overgang naar koud weer met winterse buien. In het noordwesten vandaag veel wind. Maxima morgen van 4 graden in het noordwesten tot rond het vriespunt in het zuiden. En bij sneeuwval kan dit Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind r het ver keer. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en kans op een bui. Maxima ongeveer 18 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, ook perioden met zon en droog. Middagtemperaturen rond 21 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, ook wolkenvelden en droog. Maxima van 17 graden bij Tanger tot 21 bij Agadir. Tunesische kust: Wolkenvelden, ook nu e kans op een bui. Maxima Frankrijk: Achter een koufront dat vandaag noord naar zuid trekt, stroomt onstabiele lucht binnen, oostelijke helft vallen enkele buien. Bui en die morgen in het noordoosten een winters karakter krijgen. In de Franse Al pen valt vooral vandaag het Rhonedal en langs de kusten va Middellandse Zee steekt morgen stevige en koude mistral op. Corsica en Sardinië: perioden met ma langs de Costa" graden. Morgen lang Costa's een kleine ka maxima tot 15 graden Portugal: Perioden met tot 18 graden Zwitserland-en Oostenrijk: Vooral langs de west- en noorzijde het Alpenmassief veel Morgen langs de zuidzijde en later ook in het Zwitserse Wallis afnemende sneeuwkansen en mogelijk wat zon. De temperatuur gaat flink omlaag en blijft morgen op 2000 meter hoogte de min 10 graden. Tsjechië, Slowakije en Polen: Overgang ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 7.43 zon onder 17.59

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18