Leiden Veiligheid leerlingen baart zorgen 'Ik zakte er zo van achter in Kritiek op 'Bijenkorf rechtshulp' Vredeswake SP: Schiphollawaai in duizenden huizen 'Geen uitnodiging voor hoorzitting' Open dag melkveehouderij VRIJDAG 19 FEBRUAR11993 Doorbouwen Q Leiderdorp en bou- I -/ wer Panagro willen doorgaan met het bouw plan Molenhoek. Zij vra gen toestemming van de Raad van State aad rietveld. 0 Omleiding valt verkeerd in Stevenhof |n de Stevenshof is onrust ontstaan over een door de ge meente verspreide brief waarin rioleringswerkzaamhe- den worden aangekondigd. Omdat de Charley Toorop- weg en de Heintje Davidsweg vanaf maandag zes weken zijn opgebroken, moeten stadsbus nummer 15 van de NZH en alle andere voertuigen omrijden via het Petro- nella Moenspad en de Therese Schwartzestraat. Bewo ners en leerkrachten van de drie nabijgelegen basisscho len vrezen voor de veiligheid van de kinderen. leiden hans koenekoop Dagelijks steken zo'n 800 leer lingen het Moenspad over. Met de komst van de bus en de au to's wordt dat straks een ge vaarlijke onderneming. „We zijn bezorgd over de medede ling. Onze scholen hebben al eerder bij de gemeente ge klaagd over de chaotische toe stand hier. Er rijdt al veel te veel sluipverkeer. Er is ons beloofd dat te zijner tijd het Moenspad voor autoverkeer wordt afgeslo ten. Die omleiding is daar dus volledig mee in tegenspraak", j zegt leraar H. Gordijn namens de scholen De Stevenshof, De Zwaluw en 't Klankbord. Volgens de bewoners en de leerkrachten zijn het Moenspad en de Schwartzestraat ook veel te smal voor bussen en is het wegdek te slecht. De Socialistie- se Partij (SP) is na het horen van de klachten meteen in de pen geklommen en heeft bij wet houder J. Walenkamp van ver keer geprotesteerd. „Ik heb me delijden met die buschauffeurs. In het wegdek van het Moen spad ligt een kuil die nog veel erger is dan die drempels waar in de Merenwijk zo over is ge klaagd", zegt het raadslid T. van Houten. SP, bewoners en scho len willen dat de gemeente sa men met de NZH naar een al ternatieve omleidingsroute zoekt. De directie van de NZH stuurde gisteren onmiddellijk een medewerker naar de Ste venhof om de plek te onderzoe ken. „We zijn vooral benieuwd naar die kuil", zegt woordvoer der Leeuwenburgh. Niettemin vraagt hij enig begrip voor de si tuatie. „Het probleem in de Ste venshof is dat de wijk niet is ge maakt voor bussen. Er is maar één doorgaande route die ge schikt is. En als die om wat voor reden ook moet worden afge sloten, wordt het moeilijk. Het enige andere alternatief is om helemaal geen bussen door de Stevenshof te laten rijden. Maar of de bewoners daar nou zo blij mee zijn?" Ook de gemeente werpt dat argument in de strijd. Ambte naar B. Smits heeft de scholen beloofd dat er waarschuwings borden in de straten worden ge plaatst en dat er een stopverbod zal gelden. Tevens zal de politie extra opletten bij het aan- en uitgaan van de school. Straks rijdt bus 15 over het Petronella Moenspad, waar dagelijks 800 kinderen van basisscholen moeten oversteken. Pand Plantsoen gekraakt leiden Zes krakers hebben hun intrek genomen in een heren huis aan het Plantsoen. Het huis, dat lange tijd te koop stond, heeft inmiddels een nieuwe eigenaar. De officier van justitie moet bepalen of de krakers er onmiddellijk uit moeten, of dat de speciale kraakprocedure moet worden gevolgd. Er bestaat on duidelijkheid over het tijdstip waarop de krakers zijn ingetrok ken. Graffiti-spuiters gepakt LEIDEN Vier graffiti-spuiters zijn vannacht opgepakt door de politie in de omgeving van de Pieterskerkgracht en de Diefsteeg. De jongelui, die weigeren hun naam aan de politie te vertellen, hebben op muren zogeheten 'tecs' geschilderd. Dat is graffiti- taal voor een pseudoniem. Slippartij op Lammermarkt LEIDEN Een 32-jarige automobilist uit Leiden heeft gister avond een slip gemaakt op de Lammermarkt. Rijdende in de richting Langegracht raakte hij door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt Zijn auto kwam tot stilstand tegen een geparkeerde wagen en raakte zwaar beschadigd. Gat in wegdek Julianastraat zorgt voor schik en schade leiden loman leefmans „Ik wilde achteruit de parkeerplaats inste ken. Opeens zat ik vast. Ik dacht dat het een steentje was. Ik ging dus vooruit en weer achteruit en toen zakte ik van achteren weg", aldus mevrouw C. Geskus uit de Juli anastraat. Tot haar grote verbazing was haar auto, een Ford Granada, in een plotse- ling-ontstaan gat geduikeld: „Eerst leek het wel grappig. Maar ik zit waarschijnlijk wel met een flinke schade aan de auto." Het voorval gebeurde woensdagmiddag eventjes na vier uur. Nadat zij uitgestapt was en de vreemde situatie had bekeken liep Geskus naar de buurman. Hij probeer de de wagen uit de kuil, van ongeveer 60 bij 60 bij 60 centimeter te krikken, maar dat lukte niet: „En dan bel je de gemeente en daar zeggen ze 'laat hem maar een nachtje staan, we komen morgen wel helpen'. Ik dacht 'ja dahag', ik wil hem er nu uit heb ben aldus ongelukkige autorijdster. Vervolgens probeerde Geskus het bij de politie. Twee agenten kwamen gelijk en bel den op hun beurt het takelbedrijf én de ge meente. Die moesten toch maar iemand moesten sturen, vond de politie. „Toen de auto eenmaal eruit was, kwam er een jon getje op een brommer aanrijden. Die bleek van de afdeling bestrating te zijn. Maar hij kon er niets aan doen. Het gat was namelijk leiden Slechts vijf 'strijders' voor de vrede hielden gisteravond tussen acht en negen uur een wake bij het Vredesmonument aan de Garen- markt. „Elke derde week in de maand staan we hier om onze afkeer tegen vreemdelingenhaat te tonen. We hopen dat het vredesmonument zo een ander imago krijgt, dan het de laatste tijd heeft gehad", zegt T. Uil van de werkgroep Leids Vredesmonument. „Of het effect heeft weten we niet. Maar schade doet het ook niet." foto i an holvast De bewoners van ongeveer 75.000 huizen ondervinden on toelaatbare geluidsoverlast van Schiphol. Van die 75.000 wonin gen staan er 6.000 in Leiden, voornamelijk in de Merenwijk. Verder gaat het om 5000 huizen in Oegstgeest, 3000 in Sassen- heim, 1000 in Roelofarends- veen, 1700 in Warmond en 1600 in Leimuiden. Dat staat in het rapport Schiphol-Stop dat het Milieu-AJarmteam van de Soci- alistiese Partij (SP) maakte. Het rapport wordt aanstaande dins dag aangeboden aan burge- Aanstoot i"\ „Hij verpest de hele U buurt." Bewoners van de Leliestraat ergeren zich groen en geel aan een bouwval, dat maar niet verdwijnt Reservaat De polder Westgeer I in Hazerswoude is volgens de provincie het predikaat natuurreservaat waardig. De boeren zijn verbaasd COMMENTAAR Beestenmarkt Het is verbijsterend te zien hoe het plan voor een uitgaansplein op de Beestenmarkt door de ondernemers is afgeschoten. On middellijk na de presentatie woensdagmiddag lieten zij weten lie ver parkeerplaatsen dan terrassen voor hun deur te hebben. Wanneer de auto niet meer voor kan rijden, daalt de omzet, zo vrezen zij. Het is het oude liedje. Het merendeel van de Leidse ondernemers heeft alleen oog voor de auto. Elk initiatief voor de binnenstad wordt onmiddellijk om zeep geholpen als er parkeerplaatsen ter discussie staan. Angst voor vernieuwing is hun belangrijkste raadgever. In het geval van de Beestenmarkt redeneren de ondernemers wel erg kortzichtig. De gemeente is bereid 1,6 miljoen gulden in het nieuwe plein te steken. Dat aanbod is het waard om serieus te worden genomen. Natuurlijk blijft een aantal klanten weg na het opheffen van de parkeerplaats. Dat verlies wordt echter ruim schoots goed gemaakt door de toeloop van terrasbezoekers. De. fraaie ligging van het nieuwe plein aan het water en de pas aan gelegde passantenhaven staan daar garant voor. De opknapbeurt van de Beestenmarkt krijgt ongetwijfeld de steun van vele Leidenaars. Er is geen ander plein in Leiden dat zo geschikt is om terrassen op neer te zetten. De gemeente moet al les in het werk stellen om de ondernemers te overtuigen. Het mag niet gebeuren dat dit plan in de prullenbak verdwijnt alleen omdat een klein groepje dwarsligt. FOTO HENK BOUWMAN een zeldzame verzakking, veroorzaakt door een kapot riool. Er moest iemand van de af deling riolering komen", beschrijft Geskus de situatuie. Uiteindelijk om half zes, anderhalf uur na de 'verzakking' werden er hekken om het gat gezet: „Want het was gevaarlijk voor kleine kinderen. Vanmorgen was het gat dicht. Nu zit ik nog met de schade. Bij de gemeente stelden ze voor, dat ik zou beta len en vervolgens de gemeente aansprake lijk stel. Maar ik heb niet zo maar een groot bedrag liggen. Ik vrees dat ik aan de garage moet vragen of ze de rekening maar gelijk richting stadhuis willen sturen. C. Goekoop van Lei den. Volgens de SP gaat het om 200.000 mensen die last hebben van de overscherende jumbo's en andere burgervliegtuigen. „Zelfs wanneer de woningen worden geïsoleerd, hebben dé bewoners de keuze tussen een benauwde slaap in een potdich te woning of een lawaaierige slaap met het raam open", stelt de SP vast. Uitbreiding van de luchtha ven moet volgens de partij, die met twee zetels in de Leidse raad is vertegenwoordigd, wor den tegengehouden. Zuidwest wil meepraten over vuilfabriek leiden aad rietveld Projectleider H. Delemarre moet er hartelijk om lachen. En woordvoerster W. Landman van de provincie begrijpt er geen snars van. De stichting Leefbaar Zuidwest beweert, dat tal van mensen in de buurt van de Voorschoterweg niet zijn uitgeno digd voor de hoorzitting over de compostfabriek aan de Voor schoterweg, die maandag wordt gehouden. Leefbaar Zuidwest is fel tegen de bouw van de vuilfabriek en „witheet dat de provin cie niet de moeite heeft willen nemen ons op de hoogte te stel len." Zowel de provincie als de gemeente zijn stomverbaasd over de kritiek van de stichting die beweert dat zij er 'bij toeval' achter moest komen, dat in het Vlietlandcollege aan de Apollolaan maandagavond wordt gepraat over de Scheidings- en Vergis- tingsinstallatie Voorschoterweg (SV1). Leefbaar Zuidwest heeft zelf alsnog huis-aan-huis de inspraakavond aangekondigd. „Het is nu of nooit dat u uw stem en protest kunt laten horen. U kunt er mede voor zorgen dat Zuidwest een mooie en gezonde wijk blijft", staat er in die folder. De opwinding van de stichting is volgens Delemarre volstrekt onbegrijpelijk. „Voor het uitnodigen van mensen voor zo'n in spraakavond bestaat een aantal regels en daar hebben wij ons aan gehouden. De kennisgeving is in de Staatscourant gepubli ceerd en in twee huis-aan-nuisbladen." Maar de provincie ging nog verder. Ambtenaren gingen zelf naar Leiden om uitnodigingen te verspreiden. „We hebben die brief overal in de buurt rondgebracht. Aan de hele Apollolaan is- ie in de bus gestopt en in een deel van alle straten die erop uit komen. En we zijn ook aan de overkant van de Vliet geweest." Dat juist de stichting Leefbaar Zuidwest klaagt over dc vespreiding van de uitnodigingen begrijpt Landman helemaal niet. „Want die stichting heeft bezwaar gemaakt tegen de bouw van de SVI. En alle mensen en instanties die bezwaar hebben aangetekend zijn per post uitgenodigd. Zij dus ook. Als ze ten minste nog hetzelfde adres hebben." Bestuurslid Henny Kwik houdt echter vol, dat de stichting Leefbar Zuidwest niet is uitgenodigd. „Het is dat ik gebeld werd door een mevrouw van de Apollolaan. anders had ik het niet ge- weten. En ik weet dat er mensen zijn aan de Apollolaan. die die uitnodiging ook niet hebben gehad. Dus wij hebben haasje repje nog even overal een circulaire in de bus gedaan." De melkveehouderij staat cen traal op de open dag die zondag wordt gehouden op kinderboer derij De Merenwijk aan het Parkzicht. Kinderen kunnen er te weten komen hoeveel een koe op een dag eet en welke machines de boer gebruikt. En als zij dat willen mogen zij een kunstkoe melken. Er is informa tie te krijgen over de relatie tus sen landbouw en milieu en ie mand van de biologisch-dyna mische boerderij Valkendam uit Alphen vertelt hoe daar kaas wordt gemaakt. De open dag duurt van 13.00 tot 16.00 uur. Een Bijenkorf voor sociale rechtshulp. Die ontstaat als het plan van wethouder A. van Bochove (CDA) wordt uitgevoerd om het Instituut Burgerraadslieden (IBR). de rechtswinkel en het bureau voor rechtshulp samen te voegen en in één gebouw onder te brengen. R. Paauw van de bestuurscommissie van het IBR zei dat gisteravond in de raadscom missie personeel, organisatie, welzijn en sport. Paauw kraakte het rapport waaraan het voorstel tot fusie is ontleend. Hij werd bijgevallen door alle raadsleden, ook die van het CDA. Volgens verschillende woordvoerders worden in het plan de instellingen op één hoop gegooid terwijl ze daarvoor te veel van elkaar verschillen. T. van Houten van dc SP verwoordde het zo: „De ANWB en de VW hoeven toch ook niet te fuseren omdat ze allebei kaarten van Nederland maken?" CDA'er P. Biegstraaten betreurde het dat de klanten van IBR, rechtswinkel en-het bu reau voor rechtshulp niet aan het woord zijn gelaten in het onderzoek. Een onder zoek dat volgens D66'er T. de Graaff nau welijks onderzoek mag heten, omdat er al leen maar jaarverslagen naast elkaar zijn gelegd. Wethouder Van Bochove meent echter dat er voor rechtshulp in Leiden te veel lo ketten zijn. „Zelfs de beter ingevoerde weet dc weg niet meer.' Bovendien moet dc wet houder 25.000 gulden op sociale rechtshulp bezuinigen. Hij wil dat doen zonder de in houd van het werk van de instellingen 'te raken', dat wil"zeggen door dc efficiency op te voeren. Helemaal uitgekristalliseerd zijn de ge dachten van de wethouder over de reorga nisatie nog niet. Het hevig bekritiseerde stuk is niet het eindvoorstel maar slechts een 'werkdocument'. Toch speelt hij met de gedachte nog meer 'rechtsingangen voor de burger' in één organisatie onder te brengen. Gedacht moet hierbij worden aan het meld punt voor discriminatie, de klachtenrege lingen voor de verschillende gemeentelijke directies en de speciale klachtenregeling voorde kinderopvang, waaraan Van Bocho ve werkt sinds de affaire-Bambini. De betrokken instellingen willen overi gens best samenwerken. Maar ze willen niet nun identiteit inleveren. Ook de fracties, die overigens zelf hebben aangedrongen op een onderzoek naar de mogelijkheden tot reorganisatie, raken er steeds meer van doordrongen dat de samenwerking niet verder moet gaan dan administratie en wel licht huisvesting ,Als we nog meer gaan onderzoekenaldus P. Vonk (VVD), „dan kost deze operatie een veelvoud van het be drag dat we juist moeten bezuinigen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17