Vrije tijd Schoorsteen regelmatig laten vegen Maak eens kennis met quilten 5 'te Penseel VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 11 HOBBY DOE-HET-ZELF Welke brandstof u ook stookt, het rookka naal zal regelmatig moeten worden ge- eegd. Bij rookkanalen waarop alleen een gasverwarmingstoestel is aangesloten, zal imaal per jaar wel voldoende zijn. Maar »r kolen - of houtkachels en open haar den die regelmatig worden gestookt, is tweemaal per jaar een minimum. Het is merkwaardig dat dit in Nederland nog steeds niet bij wet verplicht is gesteld, in tegenstelling tot in Scandinavië en ons omringende landen. Daar krijgt de schoor steenveger een pittige opleiding en heeft hij zelfs meldingsbevoegdheid als hij ergens i niet geveegde schoorsteen aantreft en de eigenaar weigert die te laten vegen. In andere landen is het ook ondenkbaar dat de zekering geld uitkeert als een schade, ontstaan dooreen schoorsteenbrand, aan toonbaar het gevolg is van slecht onder houd. Wat de wetgeving met betrekking tot stoken en schoorstenen betreft loopt ons land dus danig achter. Misschien heeft dat te maken t het ontbreken van zoiets als een 'stook- cultuur'. De meeste Nederlanders romme- maar wat aan en stoppen alles wat branden wil in de kachel. Dat is één van de oorzaken van de onrustbarende toename (met 60 procent) van schoorsteenbranden. Wellicht komt er binnenkort ook in Neder land een verzekeringsnorm. In enkele polis sen vooreen brandverzekering is in de klei ne lettertjes al een verplichting opgenomen dat de schoorsteen minstens één maal per jaar moet worden geveegd. Maar ook al ontbreekt in uw polis een dergelijke clausu le, dan bent u in elk geval nog gebonden i artikel 21 van de model-brandbeveilig- heidsverordening, waarin staat dat de schoorsteen elk jaar vóór het stookseizoen el worden geveegd. Maar wat heet 'ge bonden' als er geen enkele sanctie bestaat? Zelf vegen Als u geen hoogtevrees hebt en niet opziet tegen een beetje zwart worden, kunt u ook zelf de schoorsteen vegen. Er zijn schoor- steenvegersgcreedschappen in de handel, bestaande uit een touw, een kogel en een 'spin' (de eigenlijke borstel). Daarmee kunt anaf het dak de schoorsteen vegen, door de kogel en de spin in het rookkanaal te la ten zakken. Tijdens het zakken trekt u het touw steeds een halve meter omhoog en laat het dan weer terugzakken. Zo werkt u het hele kanaal af, tot een helper laat weten dat de borstel beneden in het rookkanaal zichtbaar is. Vervolgens herhaalt u de han delingen in omgekeerde richting. Als hoogtevrees in het spel is. of als de schoorsteen buitendaks moeilijk bereikbaar s, kunt u het rookkanaal ook van beneden af vegen. Er is een systeem in de handel, be staande uit 92 cm lange, flexibele slaven van polypropyleen, die met messing koppe lingen aan elkaar kunnen worden gezet, tot een variabele lengte die gelijk is aan de lengte van het rookkanaal. Aan de staven kunnen verschillende accessoires worden bevestigd, zoals ronde staalborstels van 10 tot 20 cm diameter, een roetschraper, zelfs een nesthaak waarmee vogelnestjes uit het kanaal worden verwijderd. In delen bewerkt Het plezierige van deze koppelstaven is dat het vegen gewoon via de nisbus of de in gang van het rookkanaal kan gebeuren. Tij dens het inbrengen en verlengen van de staven moeten deze stevig heen en weer worden bewogen. Het rookkanaal wordt dus steeds in delen van ongeveer 90 cm met de borstel bewerkt. Bij het terugnemen en afkoppelen van de staafdelen worden deze handelingen herhaald. Overtuig u ervan dat de borstel tot de uit monding van het kanaal zijn werk doet. en dat ook de eventuele schoorsteenpot van binnen wordt gereinigd. Het is verstandig een helper tijdens het vegen meteen het neerkomende roet te laten opzuigen, zodat het niet door het vertrek gaat ronddwarre len. Een lap plastic op de vloer onder de ka- naalopcning is wel aan te bevelen. Het enige nadeel van zelf vegen is dat u geen kwitantie kunt overleggen, als bewijs dat de schoorsteen op tijd is geveegd. Als door een of andere oorzaak toch een schoorsteenbrand mocht ontstaan, kan dat gebrek aan bewijs u parten spelen als de verzekeringsagent later zou beweren dat de schoorsteen onvoldoende is onderhouden. Kaf onder koren Sommige schoorsteenvegers (in de Gouden Gids te vinden) zijn door brandweer en gas bedrijf slechts erkend voor het vegen van afvoerkanalen van gastoestellen. Echte schoorsteendeskundigen zijn ze niet, een rookkanaal bouwen of herstellen kunnen ze evenmin. Wie het adres van een erkende schoorsteenveger in de omgeving wil heb ben, kan terecht bij de Algemene Schoor steenvegers Patroonsbond (ASPB) in Am sterdam, 0 20-6 943 344. Oude handwerktechnieken zoals quilten en patchwork staan weer volop in de belang stelling. Bijna elke handwerk- of handenarbeidzaak heeft er zelfs een speciaal hoekje voor inge richt met een aparte collectie stoffen. Ook aan boeken, patro nen en voorbeelden is geen ge brek. De quilters hebben zelfs een vereniging, die al ruim vijf duizend leden telt. Quilten is het met de hand in fijne rijgsteekjes 'doorpitten' (doorstikken) van drie lagen stof: een toplaag, een volume- of tussenlaag en een voering- laag. Een toplaag kan bestaan uit: een lap normale, onbewerk te stof, patchwork (enkele stof laag van aan elkaar genaaide lapjes) of appliqué-werk (diver se lapjes stof op een onderlaag genaaid. Die lapjes vormen sa men met de onderlaag één stof laag). In vroeger tijden bestond de volumelaag uit plukken onge- sponnen wol, maar tegenwoor dig gebruikt men het moderne fiberfill. De voeringlaag blijft meestal zichtbaar en bestaat dan uit een mooie, bijpassende stof. Ook in Nederland kende men van oudsher een soort quilten, het zogenoemde 'Zaans stikwerk'. - Log Cabin Bij het quilten wordt voor de 14 10 8 j 13 9 I 3 i 7 11 15 i m 12 te Patroon voor het maken van een Log Cabin-werkstuk. toplaag het meest gebruik ge maakt van het Log Cabin-mo tief, de blokhut dus. Dit motief werd oorspronkelijk (via Enge land) door Amerikaanse pio niersvrouwen rond 1880 toege past. In de keuze van de kleuren en de diverse patronen komen allerlei symbolen naar voren. Als u meer over de geschiede nis en toepassingen van quilten wilt weten, kunt u in de biblio theek terecht. Er zijn prima boeken over deze techniek, he laas veelal in het Engels. Er is echter ook een Nederlandse uit gave die zeer de moeite van het lezen waard is. Het boek heet 'Quilten' en is geschreven door Michèle Walker. De uitgever is Cantecleer en de prijs 54,50. Ook bij het Quil|ersgilde is volop voorlichtingsmateriaal voorhanden. Voor een gratis in lichtingenfolder kunt u schrij ven of bellen naar: het Quilters- gilde, Randhoeve 9, 3992 XA Houten, tel. 034 03 - 783 36. Oefenpatroon AJs eerste oefening voor het quilten krijgt u een eenvoudig Log Cabin patroon. Dit basispa troon kan naar wens worden vergroot. De cijfers in het pa troon geven de volgorde van aan elkaar naaien aan. WERKWIJZE: Knip alle stroken van verschillende, bij elkaar passende lapjes stof. De maten bepaalt u zelf, maar om u een houvast te geven vertellen we hier hoe u de schort (kussen en tas hebben dezelfde maten) moet maken. Kjiip stroken stof (denk aan de naadtoeslag) van 3 cm breed in de lengte volgens het patroon. Het centrum is een lapje van 7x7 cm. Leg dit vier kantje op de voeringstof en zet het rondom met een zigzag steek vast. Speld lapje 1 op het centrum (de goede kanten op elkaar), trek met wit potlood de lijn erop door en stik die lijn vast. Vouw het lapje open en leg rechtsom, naar binnen, lapje 2 erop. Speld dit vast, trek de lijn weer door, stik vast en vouw open. Naai op deze manier alle lapjes in volgorde op de voe ring. De toplaag is nu klaar en u kunt gaan quilten. Knip een stuk fiberfill en een even grote NIEUWE CD'S POP 'Fireboy' G.W. McLennan Play it again Sam. De Australische zanger/liedjesschrijver G.W. McLen nan, een voormalige Go-Betvveen, begeeft zich met zijn tweede soloplaat 'Fireboy' op het raakvlak tussen The Doors en Bob Dylan. Meest exemplarisch is 'The Pawn broker', een wat wazige maar toch spannende vertel ling van tien minuten over iemand op de vlucht. De woordenstroom is zeer Dylanesque, de broeierige voor dracht en uiteindelijke ontlading hadden het werk van Jim Morrison kunnen zijn. Hoewel gitaren domineren op 'Fireboy', is het toch het sixties-orgeltje van Pedro Bull dat de sfeer bepaalt. Dit voormalige lid van Paul Kelly's Messengers kan werkelijk alles met zijn instru- 'River towns' Mystery slang Play it again Sam. Mystery slang is de schuilnaam voor Latif Gardez, een blues-georiënteerde muzikant uit Londen met Itali aans/Schotse ouders. 'River towns' is zijn tweede CD. Gardez speelt gitaar en mondharmonica. Maar hij is vooral zanger. Zijn stem houdt het midden tussen die van Captain Beefhearl en Tom Verlaine van Television. Op deze CD doen ook een drummer, een bassist en een toetsenman mee. Alleen op de bluesthriller 'Last Call' manifesteert het gezelschap zich als een band. Voor het overige wordt Gardez vooral begeleid. Zijn liedjes zijn geïnspireerd door het leven aan de zelfkant van de sa menleving. Bezwaar is dat zijn teksten dikwijls wel erg 'incrowd' zijn. Er duiken plaatsen en personen op die niet-Londenaren volkomen onbekend zijn. Aan de mu ziek te horen, is dat overigens maar goed ook. WK JAZZ Jan Garbarek/Ustad Fateh Ali Khan KLASSIEK Schönberg Pelleas und Melisande, op. 5 Variationen für Orchester, op. 31 Chicago Symphony Orchestra o.l.v. Pierre Boulez Erato. Voor het contrast een opname van twee centrale wer ken in het oeuvre van Schönberg in prachtig heldere uitvoeringen, die ieder detail van deze muziek haarfijn de luisteraar blootleggen. Boulez is één van de grote specialisten op het gebied van de 20ste eeuwse muziek, en bewijst dat vooral door de natuurlijkheid van zijn vertolkingen. Bij hem wordt 'moderne muziek' niet lou ter een technisch gebeuren, maar 'muziek' in de zuiver ste zin van het woord en in deze beide gevallen drager van zowel emoties als dramatiek. Een bijzonder tintje aan het geheel geeft zijn 'Franse' musiceertrant, die de band met de Franse impressionisten verrassend goed hoorbaar maakt. Orchestra Masterpieces Diverse solisten, London Sym phony Orchestra, Philharmonia Orchestra en English Chamber Orchestra o.l.v. Geoffrey Simon Chandos. lets heel anders: een doos met zes CD's zoals men die vaak bij boekenclubs aantreft, te koop voor een bijna belachelijk lage prijs, maar met digitale opnamen en met uitvoeringen op bijzonder hoog niveau. Iedere CD vormt een zorgvuldig samengesteld 'concert' met wer ken van diverse componisten, variërend van ouvertures en ander kleiner werk tot groot symfonisch repertoire als de Vijfde van Beethoven en de Negende van Dvorak. Geoffrey Simon, die vorige maand optrad bij het Resi dentie Orkest, dirigeert aat alles met groot vakman schap en veel bezieling, en al zijn van de meeste afzon derlijke werken betere uitvoeringen te vinden, het ge heel vormt een ideale basis voor de beginnende verza melaar. Voor de kenners: de opnamen werden gemaakt door Chandos en getuigen yan de klankkwaliteit die bij dat label normaal is. PK Het eindresultaat kan er zo uitzien. voering, leg de drie lagen glad op elkaar en rijg ze vanuit het midden grof op elkaar. Zet de driedubbele laag vast in een spanraam. Rijg in de naden, of eigenlijk er net tegenaan, met foto cpd quiltgaren en een dunne, kleine naald fijne rijgsteekjes door de drie lagen heen. Werk de hele toplaag af, haal het werk uit het spanraam en verwijder de grove rijgsteken. De Noorse saxofo nist Garbarek heeft zich ontwikkeld tot een instrumentalist met een geheel ei gen geluid. In veel van zijn muziek de suggestie van tijdloze atmosfeer, die omschreven kan worden als geografisch ongebonden volksmuziek. Op 'Ragas and Sagas' speelt Garbarek met Pakistaanse mu sici vier naar traditionele begrippen korte raga's, gecomponeerd door zanger Ustad Fateh Ali Khan. Zijn stem vloeit in die stukken haast ongemerkt over in Ga- rabareks saxofoonspel, dat in de intonatie veel overeen komsten met de zangstem heeft. Aangezien de klassie ke Jndiase en Pakistaanse muziek veel improvisatie ruimte biedt, is dit zeker geen unieke combinatie. Col- le-ga-saxofonist John Handy deed dit al bijna twintig jaar geleden, maar zelden zal deze vermenging van stij len zo smaakvol en ongeforceerd zijn geweest. In één stuk, 'Saga' van Garbarek, wordt de fusie van muziek stijlen vanuit westers oogpunt benaderd, zonder dat dit de homogeniteit van het album aantast. Hal Russell 'Hal's Bells' ECM/VIA. Kort voor zijn dood, september vorig jaar, maakte multi- instrumentalist Hal. Russell een multi- track CD met alleen door hem gespeelde muziek. Russell speelt hier saxo foons, musette, trompet, drums, marimba en allerlei percussie-instru- maakt de meeste in druk op tenorsax en pletterende energie en spontaniteit van het uitstekende NRGEnsemble-album ('The Finnish/Swiss Tour' op ECM) van anderhalfjaar geleden, maar de uitgangspun ten zijn dezelfde. Vaak aanstekelijke thema's werken zich intuïtief naar goed gedoseerde uitbarstingen van energie, vooral als Russell de tenor-sax grijpt. Russell maakte 'free jazz' in de positieve zin van het begrip, na melijk als ongebreideld middel voor expressie. De man had ook gevoel voor humor, blijkens het stuk 'Kenny G'. Een album dat nu al van historisch belangrijk is. KV drums. De CD heeft niet de Pronkstuk Dit is het nieuwe pronkstuk uit de collectie van Christofle ser viezen: Pergola. De naam is ont leend aan het grove vlechtwerk in het dessin. Uitgevoerd in de kleuren geel én blauw, met als basis wit, is het een vrolijk ge heel. Het servies biedt tal van variatie-mogelijkheden, omdat niet alle borden op dezelfde manier zijn gedecoreerd. Pergo la kan zonder problemen in de magnetron en in de vaatwasser. De prijzen zijn gepeperd; een plat bord kost 132. Een servies om bij elkaar te sparen. Dat kan, want het wordt 'levenslang' nageleverd. Meer informatie: Support PR, tel. 0 34 02 - 41 440. Veilig Van deze stekker-safe, die 14,95 kost, kun je veel ple zier hebben. Als je een verlengsnoer gebruikt vallen de stekkers nooit meer uit elkaar. Ook als het een beetje nattig is, krijg je geen problemen. Ideaal bij klusjes bui tenshuis. Ook voorkomt de stekker-safe, Princess ge naamd, dat kinderen met elektriciteit gaan spelen. Meer informatie: Valentijn, tel. 0 76 - 22 10 09. Dit Timberland-horloge (met kompas) kan tegen een stootje, net als de stoere schoenen van dit merk. Het Zwitserse uurwerk heeft een kwartsmechanisme, een anti-magnetische stalen kast, mineraal glas en is waterdicht tot op dertig meter. Voor dit stukje techniek moet wel een forse prijs worden betaald: 749. Meer informatie: 0 34 73 - 744 94. Stoer Kruk Comet, Bamboo en Horizon (van boven naar beneden ge zien) zijn deurkruk ken ontworpen door Jan des Bouvrie. Co- met draait in een dynamische baan van de krukhals naar de deur. Bam boo heeft het rechte en ook het ronde van een kwart door snede van een bam boestengel en Hori zon heeft een lichte curve en een platte greep. Ze zijn voor 250 (excl. btw) te koop in zijdeglans mat, gepolijst mes sing en in zwart en wit. Een combinatie van diverse uitvoe ringen is mogelijk. Meer informatie: 0 34 95 -350 14. Een penseel is de mooiste manier om lipstick op te brengen. Margaret Astor probeert de lipstick-met-penseel-in-één weer te introduceren. In het verleden probeerden andere merken dat zonder veel succes. De penselen, gemonteerd sen koker met crème-achtige lipstick, werkten slecht. Te veel, te weinig en tenslotte^echt kapot. Wie er 16,95 voor over heeft, kan zelf proberen of de techniek inmiddels vooruit is gegaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11