Leidsch Dagblad Stadsbus dupe van extra bezuinigingen ft w «V Ir Protest tegen vlucht moordenaars Leidenaar zoekt fossiel van verschrikkelijke Yeti LUCKYmEDER Tarieven makelaars worden na 1 juli vrij Botulisme in Merenwijk gevaarlijk voor mens Russische ambassade in Parijs wil af van kille bunker GOED NIEUWS DONDERDAG 18 FEBRUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40087 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Beperkt mandaat 2 De VN zijn overal in de wereld actief om brandhaarden te blussen. Maar het mandaat van de blauwhelmen is te beperkt. Aanpak misdaad 3CDA-fractieleider Brinkman is boos dat de PvdA nu pas met een plan komt ter bestrijding van de misdaad. 'Vrij Spel' 9 De Leidse kunsthistorici Willemijn Stokvis en Kitty Zijlmans stellen in 'Vrij Spel' de hedendaagse beeldende kunst te boek. Korfbalteam Het 'Leids' korfbal- Z team bood Oranje in de Vijf Meihal gisteren goed partij. Oranje won slechts met 17-23. Forsere korting op landelijke begroting stads- en streek\>er\>oer Geen krant ontvangen? 071 - 161499 .-■J HET WOORD IS AAN Het stadsvervoer in Leiden en Alphen dreigt meer op buslijnen te moeten bezuinigen dan aangekondigd. Be langenorganisaties in het stads- en streekvervoer hebben berekend dat er landelijk niet 17 miljoen moet worden gekort, maar 41 miljoen gulden. leiden-alphen paul van der koou In Alphen is verkeerswethouder J. de Jong bang dat 'de bodem onder het openbaar vervoer' wordt weggeslagen, nu zijn ge meente geen 215.000 maar 484.000 gulden moet bezuini gen. Om die eerste bezuiniging te halen, liet De Jong al onder zoeken of rijden met taxi's of kleiner materiaal soelaas biedt. Nu er dieper gesneden moet Beestenmarkt wordt autovrij uitgaanscentrum joen op achteruit. Hierdoor dreigt bijvoorbeeld de avond dienst van lijn 43 naar de Me renwijk te moeten sneuvelen. „Ook andere bezuinigingen lijken nodig", zegt een woord voerder van de gemeente Lei den. „Het zal pijn doen, maar het is minder dramatisch dan we twee jaar geleden nog vrees den. Toen praatten we over be zuinigingen van 25 procent, nu gaat het om 6 procent. Boven dien loopt het overleg met het ministerie nog en valt er mis- waterstaat onder druk schien nog wat bij te sturen." Leiden houdt al langer reke ning met teruglopende subsi dies. Zo studeert de gemeente op een systeem waarbij goedlo pende lijnen de basis worden, vreest De Jong dat het vervoer per bus zó onaantrekke lijk wordt dat het publiek af haakt. „En dat terwijl we nu nog groeien." Samen met 'lotgeno ten' wil hij dan ook de Tweede Kamer en de minister keer e zetten. Volgens de nieuwe bereke ningen gaat het stadsvervoer in Leiden, Voorschoten, Leider dorp en Oegstgeest er twee mil- en mindere lijnen stuk voor stuk kunnen wegvallen als de geldkraan wordt dichtgedraaid: „Maar als je dat te snel invoert, stort het zaakje in elkaar", aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van de ver voersmaatschappij NZH is ver bijsterd over de nieuwe bereke ningen. Kostte het zijn organi satie al moeite om de bezuini ging van november op te van gen in de dienstregeling, de nieuwe korting is onmogelijk te verwerken in de nieuwe dienst regeling van mei. „Zo kun je geen bedrijf runnen", zegt hij. „Het gaat allemaal te snel." Ik heb graag een man die zich gedraagt als een man Hij moet sterk en kinderlijk zijn. Fran^oise Sagan VANDAAG Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Rio de janeiro» Milieu-activisten en leden van de Groene Partij protesteerden gisteren in de Braziliaan se stad Rio de Janeiro tegen de ontsnapping van de moordenaars van de milieu-activist Chico Mendes, vaderen zoon Alves. Zij beschuldigen de gevange nisautoriteiten van medeplichtigheid aan de ont snapping. foto'epa Programma's15 Randstad25 Regio17,19,21.23 Schrijvende lezers22 Sport27,29 comPAa advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwljk tel. 01719 - 46566 fa*. 01719 48547 Resten gigantische aap mogelijk in Vietnam VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 14 HET WEER De auto moet van de Beesten markt verdwijnen. Het college heeft bij de Leidse gemeente raad een plan op tafel gelegd om het plein autovrij te maken. De Beestenmarkt moet terrasjes krijgen met bomen en bankjes die op de nieuwe passantenha ven uitkijken. „Een mooi plein zonder bombarie", akjus wet houder Van Rij (ruimtelijke or dening). Om het verlies aan parkeer plaatsen te compenseren, wordt op het zogeheten Bom-terrein aan de Morssingel een bewaak te parkeerplaats, aangelegd. Als daarvan goed gebruik wordt ge maakt, komt er mogelijk zelfs een parkeergarage op die plek. Als de gemeenteraad aldcoord gaat, kan al dit jaar met de nieu we inrichting van de Beesten markt (kosten 1,6 miljoen gul den) worden begonnen. De straat langs de passantenhaven (tussen Nieuwe Beestenmarkt en Blauwpoortsbrug) wordt dan bij het plein getrokken, terwijl op de Steenstraat net als in de huidige situatie alleen nog bus sen mogen rijden.. Er worden maatregelen genomen om de Morsstraat te vrijwaren van sluipverkeer. Het plan werd gisteren gepre senteerd aan vertegenwoordi gers van de wijk en onderne mers in het gebied. De laatsten reageerden niet bijster positief. Pagina Leiden: Winkeliers bang voor omzetdaling. Milieugroepen verliezen beroep nachtvluchten Milieu-organisaties hebben ook het hoger beroep in het kort ge ding over het aantal nacht vluchten vanaf Schiphol verlo ren. Het gerechtshof in Den Haag wees vanmorgen de eis van de groeperingen af. De or ganisaties willen dat de nacht vluchtregeling uit 1987 wordt nageleefd. Volgens hen vliegen er 's nachts meer vliegtuigen dan is toegestaan en worden de geluidsnormen overschreden. De president van het hof stel de vanmorgen dat er geen enkel spoedeisend belang is aan deze zaak en dat het daarom onjuist is een kort geding aan te span nen. Volgens de president wordt er in het kader van de be sluitvorming rond de uitbrei ding van Schiphol voldoende aandacht besteed aan de nacht vluchten. Het Haagse hof ver moedt dat het geding slechts tot doel had de rechter te mengen in een politieke discussie. leiden caroline van overbeeke Een zoektocht naar de overblijf selen van voorouders van de Ye- ti, de 'verschrikkelijke sneeuw man'. Daar komt de reis van de Leidse wetenschapper John de Vos naar Vietnam op neer. De Vos, als onderzoeker (pg- leontoloog) werkzaam bij het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum, is als enige Nederlander door een team vooraanstaande Amerikaanse wetenschappers uitgenodigd om deel te nemen aan een expeditie naar Vietnam. Doel: het zoeken naar fossielen van de gigantische aap die waarschijnlijk 200.000 jaar gele den is uitgestorven: de Giganto- pithecus. Deze reusachtige aap was waarschijnlijk zo'n drie me ter lang en woog 600 kilo. Het dier gebruikte als een aap zijn knokkels bij het lopen. Volgens sommigen leeft het monster nog in het onherberg zame Himalaya-gebergte, Vol gens anderen is dat pertinente onzin. Zeker is in elk geval dat de reusachtige aap ooit heeft geleefd en dus geen verzinsel is: daarvan zijn enkele reusachtige kiezen en onderkaken het be wijs. „Ja, het verhaal van de 'verschrikkelijke sneeuwman' is mooi. Ik zou best willen dat het waar was, maar ik geloof zelf niet dat hij nog leeft. Dat kan ook niet: in de Himalaya is wei nig eetbaars voor de Yeti. Deze grote apen aten namelijk vruch ten." De Vos vertrekt op 1 maart naar het verre Oosten. De expe ditie duurt tot 9 april. Het team wetenschappers bestaat uit vijf Amerikanen, een Nederlander, tien Vietnamese wetenschap pers en ongeveer dertig Vietna mese helpers. Het team gaat graven in grotten waar al eerder fossiele resten kiezen en ka ken van de reusachtige aap zijn aangetroffen. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Buien en veel wind Half- tot zwaarbewolkt en enkele buien, later mogelijk met natte sneeuw. Temperatuur omstreeks 5 graden. Wind vrij krachtig, 5, langs de kust hard tot stormachtig, 7 8, in de loop van de dag draaiend van west naar noordwest Pagina 25: 'Ik krijg goudkoorts' i beetje Model Charity in echt rundleder In diverse kleuren 695,- HAZERSWOUDE RI|NDI,K Kosten waarschijnlijk omlaag Sarajevo» Sarajevo lag gisteren weer onder zwaar tankvuur. De afdeling traumatologie van een ziekenhuis in de Bosnische hoofdstad kreeg een voltreffer. De operatiekamer werd volledig verwoest. Eén persoon raakte ge wond. Een arts van het ziekenhuis neemt de leiden hans koenekoop Uit monsters van de GGD in 'Leiden blijkt dat in het slib van de sloten in de Leidse Meren wijk ook een voor de mens ge vaarlijke botulisme-bacterie huist. De gemeente is veront rust over de vondst. Wethouder H. de la Mar (Groen Links) wil zo snel mogelijk maatregelen tegen de ziekte, die doorgaans alleen 's zomers de kop op steekt. De wethouder weet nog niet wat hij kan doen. Het slib afgra ven is duur en levert een ber gingsprobleem op. „Ik ga hard nadenken. Belangrijk is wel dat we nu vrijwel dagelijks contact hebben met mensen in de wijk. Zodra een dode eend wordt ge vonden, haalt de reinigdienst het kadaver op", aldus De la Mar. De Dierenbescherming in Leiden vreest nu al dat een ex plosie van botulisme in de zo mer, als de watertemperatuur stijgt, niet te vermijden is. den haag gpd De tarieven van huizenmake laars zijn vanaf 1 juli vrij. Make laars zijn dan niet langer gebon den zijn aan de courtages zoals die op dit moment door hun beroepsorganisaties worden voorgeschreven. Als gevolg van toenemende concurrentie die daardoor zal ontstaan, kan het inroepen van de hulp van een makelaar bij de koop of verkoop van een huis goedkoper wor den. De Nederlandse Vereni ging van Makelaars NVM wijst er overigens dat niet altijd spra ke zal zijn van een prijsdaling, maar dat voor bemiddeling in sommige gevallen juist hogere bedragen zullen worden bere kend. Een en ander vloeit voort uit de op 1 juli van kracht worden de bepalingen in de Wet Econo mische Mededinging. Aan zo- PARUS»HANSG correspondent De Berlijnse Muur is gevallen, de super macht Sovjetunie bestaat niet meer, maar wie de gigantische ambassade van de voormalige Sovjetunie in Parijs be treedt, bekruipt het gevoel dat de tijd heeft stilgestaan. De rijkelijk met kil marmer betegelde hal van de betonnen kolos aan de Boule vard Lannes in het sjieke zestiende ar rondissement boezemt vrijwel onmid dellijk angst in. Dezelfde vage angst die toeristen voelen als ze de immense Alexanderplatz, een ander hoogstandje van stalinistische architectuur, in Oost- Berlijn oversteken. Dat effect is destijds bewust opgeroe pen door de architect, zo vertelt Alexan der Melnik, persvoorlichter van de Russi sche ambassade. „De bezoeker moest onmiddellijk voelen dat dit de ambassa de van een supermacht was, van een land dat over een verschrikkelijk vemie- tigingspotentieel beschikte. De architect is meer dan geslaagd in zijn opzet. Het Rusland van Boris Jeltsin heeft het gebouw 'geërfd' van de voor malige Sovjetunie. De huidige generatie diplomaten voelt zich, net zo min als be zoekers, thuis in de uit 1977 stammende ambassade. Als het aan Melnik ligt, verhuist de ambassade zo snel mogelijk naar een ge bouw dat een wat menselijkere sfeer uit ademt. „Dit gebouw ademt te veel de sfeer van de Koude Oorlog, een tijd die gelukkig ver achter ons ligt. De ambassa de is geconstrueerd als een belegerd fort in een vijandige omgeving". Tijdens een rondleiding door 'de bun ker', zoals Melnik het gebouw voortdu rend noemt, blijkt de tijd toch niet hele maal stil te hebben gestaan. Het levens grote standbeeld van Lenin bovenaan de imposante trappartij is verdwenen. Of beter gezegd: weggemoffeld. De vader van de revolutie is verpakt in een soort rechtopstaande marmeren sarcofaag die met de Russische vlag omwikkeld is. „Lenin is er nog, maar hij slaapt", grapt Melnik. „We wilden het beeld eerst helemaal weghalen, maar dat leverde een archi tectonisch probleem op. Het gebouw is min of meer om dat beeld heenge- bouwd. Het simpelweg weghalen een storende leegte hebben opgeleverd' wel ondernemingen als beoefe naren van zogenoemde vrije be roepen wordt hel daarin verbo den afspraken te maken over ta rieven die voor bepaalde dien sten worden berekend. Het ministerie van economi sche zaken maakt vandaag de reikwijdte bekend van de bepa- lingen die op 1 juli van kracht worden. De Nederlandse Ver eniging van Makelaars NVM gaat er vanuit dat haar tarieven- systeem onder de maatregel zal vallen. Net als in andere secto ren zullen in de makelaarswe reld 'adviestarieven' gaan gel den. Als gevolg van de Wet Eco nomische Mededinging kan echter niemand worden ver plicht zich daaraan te houden. De makelaarsvereniging wijst er overigens dat het Tol de vrije-beroepsbeoefe- naren behoren niet alleen ma kelaars, maar onder anderen ook notarissen, artsen, medisch specialisten, accountants, be lastingadviseurs, advocaten, verloskundigen, diëtisten en ar chitecten. Medici, vallen voorlopig niet onder de 1 juli-maatregel. Ver scheidene andere sectoren Lcidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement, i Voorletters:. Adres: Postcode: Plaats Met de gekozen oplossing kan Lenin, als 3f.aïTr de tijden veranderen, zo weer tevoor- schijn worden getoverd. De rondleiding voor de pers de eer ste in de geschiedenis van de ambassa de, verzekert Melnik beperkt zich tol de eerste verdieping. Een verzoek orr ook de werkvertrekken op de vijfde en zesde verdieping van 'de bunker' te accountants) zullen ook weinig van de wet merken, omdat zij niet aan tarievenre- gels zijn gebonden. Van grote invloed kan de wet zijn op de kosten die notarissen in reke ning brengen. Dat geldt zowel de (vaste) percentages bij onroerend Ba... bezichtigen, wordt afgeslagen. Daar overdracht bevindt zich het hart van de ambassade (huizen)' als en ongetwijfeld ook een forse afdeling Tel.: j (I m crmlrok br/orjpnf) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch (ƒ28.75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82.85) i i O automatisch (ƒ82.85) I j Nr. bank/giroj Handtekening: .ykUrh Dagblad. j bei 071-128030 r de i andere handeling .„jrmalige KGB. De Sovjetunie <|ie a1m de notaris zjjn voorbe mag dan niet meer bestaan, de spiona- houden. geruime ti|d pro ge-activiteiten gaan gewoon door. En daar zijn geen pottenkijkers bij nodig. beert hun beroepsorganisatie een uitzonderingspositie te be werkstelligen, zodat zij niet on der de 1 juli-maatregel vallen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1