Rookvrije eetruimtes nodig in restaurants Smaak Stevige roker heeft meer vitamine C nodig Een goede roux vraagt aandacht WOENSDAG. FEBRUAR11993 163 9 MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voorde voeding BOUILLON MET KNAPPERBOLLETJES WITTE BONEN MET SPERZIEBONEN (zie onderstaand recept) KOMKOMMERSLA Bak 50 gram in reepjes gesneden bacon langzaam bruin en loiapperig. Neem de ba con uit de pan. Bak een kleingesneden ui en een mespuntje sambal. Voeg 400 gram diepvries sperziebonen, weinig water en een eetlepel tomatenpuree toe en kook de bonen volgens de gebruiksaanwijzing gaar. Voeg een blik witte bonen in tomatensaus toe en warm dit goed door. Verdeel het spek over de bonen. Per persoon: 2300 kilojoules, 550 kilocalo rieën, 35 g eiwit, 13 g vet 72 g koolhydra- LINZENBURGER (zie onderstaand recept) GESTOOFDE KNOLSELDERIJ METKARWUZAAD AARDAPPELEN KARNEMELKSEPAP MET JAM Kook 150 gram linzen in kruidenbouillon in 45 minuten gaar. Druk de gare linzen wat fijn en meng ze met een stukje zeer fijnge sneden ui, twee eetlepels havermout" een eetlepel tomatenketchup, wat basilicum, fijngeknipte peterselie, cayennepeper en zout. Vorm van de linzen platte koeken, wentel ze door wat sesamzaad en bak ze in 15 gram (dieet)margarine of boter in een pan met anti-aanbakbodem bruin. Per persoon: 1200 kilojoules, 290 kilocalo rieën, 17 g eiwit, 8 g vet 37 g koolhydra ten. AVOCADOCOCKTAIL GEBAKKEN MOSSELEN (zie onderstaand recept) GEMENDE SALADE GEPOFTE AARDAPPELEN Maak anderhalve kg mosselen schoon en kook ze in weinig water met ui, peterselie en selderij in tien minuten gaar. Neem de mosselen uit hun schelp. Fruit een kleinge sneden ui met een uitgeperst teentje knof look in 15 gram boter of (dieet)margarine in een pan met anti - aanbaklaag. Bak de mos selen mee. Voeg drie ontvelde, kleingesne den tomaten toe en laat het geheel vijf mi nuten smoren. Strooi er twee eetlepels fijn geknipte peterselie, peper en zout over. Per persoon: 670 kilojoules, 160 kilocalo rieën, 16 g eiwitten, 8 g vet, 7 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor LIEVELINGSRECEPT „Dit gauw-klaar-gerecht is ideaal als je eters krijgt", schrijft V. KAAN LE1NAARTS UIT HAARLEM. „Maar heb je het een keer gege ten, dan wil je het elke week op het menu." TAGLIATELLE MET GORGONZOLA SAUS Nodig voor vier per sonen: 300 gram Gorgonzola; een pak je Monchou; 400 gram katenspek, 400 ml koffieroom; knof look; peper en een half pak tagliatelle. Bak het katenspek. Roer daar de in blok jes gesneden kaas door. Voeg de room toe met de knoflook en de peper. Kook de tagliatelle zoals op het pak staat. Saus over de tagliatelle gieten. Serveren met een frisse salade. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen. Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Vis gaat aan tafel grote plaats innemen Restaurants in Nederland doen er goed aan meer re kening te houden met niet- rokers. Niet alleen door maatschappelijke ontwik kelingen, maar ook door strengere wetgeving, moe ten in ons land rookvrije eetruimtes komen. In an dere Europese landen is die trend al zichtbaar. Wat de eetgewoonten betreft wordt Nederland langzaam wat meer Bourgondisch. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Inter/View, uitge voerd in opdracht van Relais Chateaux, een exclusieve orga nisatie van top-hoteliers en res taurateurs. Bij de trends voor 1993, die onderzoeker Maurice^ de Hond presenteerde, is ook de? keuze voor meer 'eerlijk voed sel' duidelijk zichtbaar. Klant en restaurant willen meer biolo gisch verbouwd voedsel, met name vlees en groenten. Koks van gerenommeerde restau rants kiezen eenduidig voor vlees van op een natuurlijke manier gefokte dieren. Voor de bio-industrie is geen plaats meer. Vrijwel unaniem wordt vis als één van de belangrijkste gerechten voor de komende ja ren gezien. Korter tafelen, minder gerech ten en grotere porties. Dat is te genwoordig de wens van de gast. Een etentje met zes gan gen tot middernacht is 'uit'. Er is meer behoefte aan een regel matig vernieuwde menukaart. De ambachtelijke bereiding van het voedsel komt terug, met on der meer flamberen aan tafel. De mensen gaan tevens wat la ter eten. De gemiddelde aan vangstijd ligt een uur later dan een paar jaar geleden. Bij de be reiding van het eten zien de res taurants een groeiende Oosterse invloed: koken met stoom, lich ter koken en het knapperig hou den van de groenten. Andere culinaire trends: een toename van het gebruik van witte wijnen, niet-Franse wijnen en lichtere wijnen, meer mine raalwater bij de maaltijden en champagne als aperatief, stij gende vraag naar espresso, cap puccino en cafeïne-vrije koffie. De rookvrije hoek in het restaurant van het Sonesta Hotel. In de toekomst zullen res taurants meer aan dacht moeten beste den aan hun niet-ro- kende gasten, foto archief PATRICIA SCHUTTE, DIËTISTE Vooral oudere i ten het zeker: het vlees had vroeger meer smaak. En zo ook de groente en de aard appelen. Ook zijn veel mensen ervan overtuigd dat het huidige voedsel minder vitaminen bevat door de moderne manier van produceren en de milieuvervuiling. En dat terwijl de behoefte aan vi taminen door de jachtige levensstijl en de stress al leen maar zou zijn toege nomen. Of er in vergelijking met 'vroeger' echt minder vita minen in onze voeding zit ten, is moeilijk te zeggen. Eén van de belangrijkste re denen daarvan is dat de analysemethoden sterk zijn verbeterd. Het heeft daar om geen zin om uitkom sten van toen en nu te ver gelijken. De meest recente analy ses van voedingsmiddelen laten in elk geval zien dat ons eten genoeg vitaminen bevat. Wel is het zo dat de hoeveelheid van bepaalde vitaminen terugloopt naar mate een produkt meer wordt bewerkt. Dat is bij voorbeeld het geval bij vitamine C. Die be werking van voedsel kan industrieel gebeu ren (conserveren in blik of pot) of thuis in de keuken (voedsel snijden en koken). Ons voedsel bevat dus wel degelijk vol doende vitaminen. Een gevarieerde voeding dekt normaal gesproken in ruime mate de behoefte aan vitaminen. Krijgt iemand toch te weinig vitaminen binnen, dan ligt dat waarschijnlijk aan de voedselkeuze. Het ge bruik van andere, vitaminerijke voedings middelen doet dan wonderen. Dat stress ongezond is, moge duidelijk zijn. Maar het is nooit bewezen dat stress de behoefte aan vitaminen verhoogt. Van roken is wel bekend dat het de behoefte aan vitamine C verhoogt. En bij zware drinkers is de behoefte aan vitamine BI groter. Maar iemand die gevarieerd eet, niet rookt en matig alcohol gebruikt hoeft zich geen zorgen te maken over zijn vitaminen. Zorgt u er in elk geval voor dat u als richtlijn voor uw voedselkeuze de aanbevolen hoe veelheden gebruikt. Hieronder treft u daar van een overzicht aan, verdeeld in drie leef tijdscategorieën, waarbij opvalt dat jonge ren in de puberteit iets meer brood en aard appelen nodig hebben. 4 -12 jaar: 12-20 jaar: volwassenen: BROOD 3-5 sneden 5-8 sneden 5-7 sneden AARDAPPELEN 1 -4 stuks 4-6 stuks 3-5 stuks (50-200 gram) (200-300 gram) (150-250 gram) GROENTE 2-3 groentelepels 3-4 groentelepels 3-4 groentelepels (100-150 gram) (150-200 gram) (150-200 gram) FRUIT 1-2 stuks 2 stuks 2 stuks (100-200 gram) (200 gram) (200 gram) MELK 2 glazen 2 glazen 2 glazen KAAS 1/2-1 plak 1-2 plakken 1-2 plakken (10-20 gram) (20-40 gram) (20-40 gram) VLEES, KIP, EI, TAHOE 65-100 gram 100 gram 100 gram HALVARINE OP BROOD 5 gram p. snee 5 gram p. snee 5 gram p. snee MARGARINE VOOR DE BEREIDING 15 gram 15 gram 15 gram Glazen voor speciale drankjes Om het aroma van cognac goed tot z'n recht te laten komen, moet het glas met de hand iets worden verwarmd. Vandaar dat het cognacglas een heel korte steel heeft en een kelk met bre de onderkant, waardoor het glas precies de handpalm past. De zeer taps toelopende bovenkant zorgt ervoor dat de geur niet vervliegt. In Engeland noemt men zo'n glas een 'snifter' (een glas om aan te snuiven). Een sherryglas is in zijn ge heel kleiner, maar naar verhou ding hoger en smaller dan een wijnglas. Een droge sherry, zoals een mooie Fino of Manza- nilla, is delicaat en heeft een verfijnde geur, eigenschappén die hoge eisen stellen aan een glas. Voor mousserende wijnen zijn er twee glazen: de flute en de coupe. De smalle hoge fiute is heel feestelijk om te zien, houdt de geur van de wijn goed vast en zorgt er bovendien voor dat de wijn langer blijft mousse ren. De coupe wordt over het algemeen gebruikt voor vintage champagnes (met een jaartal). Door het wijde oppervlak van de coupe kunnen deze (dure) champagnes sneller hun klasse tonen. Zes eeuwen geleden hadden de Fran sen de bereiding, van voedsel al min of meer wetenschappelijk onder bouwd. Bij hun sauzen bijvoorbeeld maakten zij toen al onderscheid tus sen de pure smaakmaker, de 'sauce', en een met broodkruim gebonden af treksel van vlees en botten, de 'grané'. Beide woorden komen uit het Latijn: het eerste in de betekenis 'gezouten' (saltus) en het tweede afgeleid van 'gemaakt met granen' (granatus). Het sinds de middeleeuwen veel vuldig als bindmiddel toegepaste broodkruim en ook wel gemalen amandelen waren inderdaad in staat om een vettige vloeistof een stevige samenhang te geven. Maa* al in de vijftiende eeuw schijnen er sauzen ge bonden te zijn met een 'roux', in heet vet roodbruin gebrand meel. Behalve de basisbouillon van vlees of gevogelte, de 'fond', is die 'roux' ui termate belangrijk bij het maken van saus. Toch duurde het nog enkele eeuwen voordat de Franse keuken al le grondslagen ontwikkeld had waar op ondermeer de beroemde klassieke sauzen zijn gebaseerd. Een goede roux moet met aandacht worden gemaakt. Gelijke delen boter en tarwebloem worden voortdurend roerend langzaam verhit tot de meel- smaak verdwenen is, en het mengsel de gewenste roodbruine kleur heeft gekregen. Daarna wordt er, nog steeds roerend, bouillon of een ande re vloeistof, zoals melk, aan toege voegd en ontstaat een gebonden saus. Hoe langer de roux is verhit en hoe donkerder de kleur, hoe minder bind- kracht het mengsel heeft. De bind- kracht van roux is groter als hij eerst is afgekoeld voordat de vloeistof er doorheen gaat. De vloeistof kan het best heet zijn. Voeg de helft van het vocht ineens toe, en klop het met een garde door de koude roux. Voeg pas als het mengsel weer kookt in scheutjes de rest van het vocht toe en roer liever met een spatel dan met een garde. Met een garde geroerde saus wil nog wel eens een beetje taai effect krijgen. Maar we zijn er nog niet als de roux het vocht heeft gebonden. In de klas sieke Franse keuken worden drie ba- sissauzen onderscheiden. De 'sauce béchamel' (melksaus) moet een uur lang zachtjes koken, de 'sauce velou- té' (lichte bouillonsaus) twee uur, en de 'sauce espagnole' (de klassieke bruine basissaus die nu haast niet meer wordt toegepast) tot wel tien uur lang. Tijdens dat lange koken lossen de zetmeelkorreltjes op en verdampt er water uit de saus, waardoor de smaak veel geconcentreerder wordt. Zo'n 'espagnole' is na dat langdurig koken niet alleen bruin, maar ook lichtdoor- latend als matglas. Alle vaste deeltjes (vooral eiwitten), die de saus trqebel maken, zijn van het oppervlak afge schuimd. Rond het begin van onze eeuw hoop ten vooraanstaande koks als Auguste Escoffier dat ze eens de beschikking zouden krijgen over puur zetmeel om hun sauzen mee te binden. Want de eiwitrestjes in tarwemeel, waardoor dat langdurig koken nodig was, zaten hen danig dwars. Nu hebben we dergelijke bindmid delen: maïzena en aardappelmeel bij voorbeeld. Maïzena bindt zelfs volko men glashelder. In de Aziatische keu kens wordt saus vrijwel uitsluitend met maïzena gebonden. En voor sau zen uit de fabriek heeft de moderne Westerse industrie de beschikking over een groot aantal bindmiddelen. Toch hebben deze industriële pro- dukten het binden met tarwebloem niet verdrongen. De restaurantkeuken maakt nog altijd gebruik van rouxsau- zen, en ook tnuis is bloem als bind middel onverwoestbaar. Bij Illy vinden ze dat hun nieuwe koffie alleen maar tot z'n recht komt in de 'betere' koffiezetters: Cona-apparatuur, drukfilterpotten van Bodum of Melior of het 'potje op het vuur'. Maar in het gewone druppel-apparaat kan het ook. foto gpd 'Espresso' uit gewoon apparaat Steeds vaker kopen geen espressomachine hebben, toch espressokoffie, om die in hun gewone koffie apparaat te gooien. De Italiaanse koffiefa- brikant Illycaffè heeft dan ook snel een koffiemélange ontwik keld, Coffea Arabica geheten. Deze geeft een ander smaakje aan het bruine vocht dat uit de gewone koffiezetter druppelt. De nieuwe koffie kan ook in espresso-apparaten worden ge bruikt, maar het resultaat is dan slechts wat door deskundigen wordt aangeduid als 'Ameri kaanse espresso', caffè lungo, ofwel een slap bakje. Illy meldt trots dat de bonen voor de nieuwe koffiefilterma ling stuk voor stuk zijn geselec teerd op hun geschiktheid, zij het dat dat gelukkig niet met de hand hoefde te geschieden. De nieuwe koffie wordt onder druk, niet vacuüm, verpakt in blik. Dat betekent dat vóór het ope nen het blikje even ontlucht moet worden door het in te prikken. Coffea Arabica van Illy caffè per blik van 250 gram. ad- k viesverkoopprijs 11,90. bij de licatessenzaken en specialisten. REDACTIE HENRIËTTE VAN DER HOEVEN Keukentradities Van de vele immi grantengroeperin gen in de VS beho ren de Pennsylvania Dutch tot zeer in de belangstelling, voor namelijk bij antieksnuffelaars. Daar wordt wat vandaan ge haald aan met hartjes en bloe men beschilderde stoelen en kasten, patchwork-dekens, tin nen schotels en keukengerei dat niemand meer gebruikt, maar dat wel zeer decoratief is en een menselijk trekje geeft aan onze hedendaagse laboratoriumkeu kens vol elektronica. De naam Pennsylvania Dutch zou doen denken aan Neder landse immigranten. Het zijn echter geen Nederlanders van origine, maar Duitsers, vooral afkomstig uit de Pfalz, die zich in 1683 vestigden in Pennsylva nia, volgens de legende daar waar veel wilde notebomen groeiden en de grond dus \TUchtbaar moest zijn. Zij reis den af uit Hollandse havens vandaar wellicht de naam en hadden hun eigen land verlaten omdat er weinig toekomst meer was in het door de Dertigjarige Oorlog verarmde Duitsland. Ze gingen ook wel om godsdiensti ge redenen. Men vindt onder hen een bonte verzameling sekten en religies. Lutheranen, calvinisten, mora- vische broeders, mennonieten en de merkwaardige amish. De ze laatsten leven strikt naar de woorden van de apostel Paulus en sluiten zich geheel af van 'de wereld' met zijn verleidingen, in uiterste soberheid. Alle moder ne comfort en technische voor uitgang wijzen ze af. De man nen dragen een aartsvaderlijke baard, de vrouwen hullen zich in wijde zwarte mantels. Men noemt ze 'plain people'. Maar tot welke kerkelijke ge meenschap ze ook behoren, de Pennsylvania Dutch in hun stil le dorpen zijn ijverig, hebben een strenge moraal en spreken vaak nog een archaïsch Duits. Hun soberheid betekent echter niet dat ze honger lijden. Er wordt goed en royaal gegeten, ook volgens oude tradities. „Een dikke vrouw en een volle voor raadschuur doen niemand kwaad", is een spreekwoord uit deze streek. Naar goede oud-Duitse traditie zijn de vrouwen zeer bedreven baksters. Nergens worden zulke lekkere koekjes gebakken. Ook hun pies zijn beroemd, met een onbegrensde variatie aan vullin gen: groenten, vlees, vruchten, allerlei mengsels met room en vooral veel boter. De beroemd ste is de shoo-fly-pie, een naam die niemand kan verklaren. Misschien is het een verbaste ring van het Franse chou fleur, bloemkool, omdat het opper vlak daaraan doet denken. Het is een mierzoete pie, een deeg bodem met daarop een laag stroop, vermengd met eidooiers en wat heet water, vervolgens een droge laag van bloem, tot een kruimelige massa gekneed met boter, bruine suiker, bak poeder en specerijen: kaneel, gember, nootmuskaat en gema len kruidnagel. Men zegt dat een Pennsylvania Dutch-huisvrouw op haar tafel, behalve het substantiële voed sel, seven sweets en seven sours heeft, dat wil zeggen, diverse soorten zuur ingelegde groen ten, salades en dressings en ze ven zoetigheden, jams, geleien en geconfijte vruchten als bijge rechten. Deze immigranten hebben ook de zuurkool sauerkraut in de States po pulair gemaakt. Voor hen was en is nog steeds zuurkool het traditionele gerecht voor Nieuwjaar. Met veel varkens vlees. Ook de dressing is iets zoet. meestal is het een cooked dres sing: 2 losgeklopte eieren met 1 tot 2 eetlepels suiker, wat zout, 1 dl (apprl)azijn en een eetlepel boter. Dit laat men al kloppend binden au bain marie of boven zeer zacht vuur, waarna er een dl dikke room aan wordt toege voegd. Men maakt het zich ech ter ook meer en meer wat mak kelijker: een saus van zure room met zout, peper, suiker en enke le lepels azijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9