Koersen dalen na toespraak Clinton VN: Vredesleger naar alle delen van Somalia Serviërs laten één VN-konvooi door Buitenland Brandstofaccijns in Duitsland flink hoger Brazilianen bang voor nieuwe geweldsgolf Sneeuw ontbreekt 9 A ^N*rfVY 7' v 45- - t** Gemengd onthaal Terminator 2 in Sarajevo Israël maakt goede sier met Bosnische moslims WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 Algemeen Nederlands Persbureau Grote fraude bij Leger des Heils londen» Het hoofdkwartier van het Leger des Heils heeft giste ren in Londen 14 mensen die worden verdacht van grootscheep se fraude bij Justitie aangegeven. Zij zouden 8,8 miljoen dollar (zo'n 16 miljoen gulden) hebben verduisterd. Een officier van het Leger is al geschorst na een intern onderzoek. Oververmoeide Mandela houdt pauze Johannesburg» ANC-leider Nelson Mandela (74) is overver moeid en heeft om die reden al zijn afspraken voor onbepaalde tijd uitgesteld. Volgens ANC-woordvoerder Carl Niehaus zal de toestand van Mandela de onderhandelingen tussen het ANC en de regering van president F.W. de Klerk niet nadelig beïnvloe den. Mandela neemt rust in zijn huis in Johannesburg. Burgemeester Milaan opgestapt milaan De burgemeester van Milaan, Piero Borghini, is giste ren afgetreden. Borghini is zijn meerderheid in de raad kwijt ge raakt, nadat een van zijn medestanders achter de tralies ver dween door corruptieschandalen. In verband met de vele schan dalen die in Italië bijna dagelijks aan het licht komen, zijn in Mi laan al 120 mensen gearresteerd. Oppositieleiders Malawi in gevangenis lusaka De politie van Malawi heeft in opdracht van president Banda de leider van de oppositiepartij Verenigd Democratisch Front (UDF), Bakili Muiuzi, gearresteerd. De leiders van de enige twee oppositiepartijen ook Chafukwa Chihana van de Allian tie voor Democratie zit vast zijn nu in de gevangenis beland, terwijl de campagne op gang begint te komen voor het referen dum in juni over invoering van een meerpartijenstelsel. ETA-leider 'Peixoto' gearresteerd bayonne De Franse politie heeft gisteren de voortvluchtige ETA-leider José Maria Pagoaga (iallestegui. alias Peixoto, gear resteerd. Hij werd aangehouden in St. Etienne-de-Baigorry aan de Spaanse grens. De terrorist was in 1989 ook al aangehouden, maar later aan de Franse autoriteiten ontsnapt. Peixoto zou aan het hoofd hebben gestaan van een netwerk dat voortvluchtige ETA-leden in Zuid-Frankrijk aan onderkomen helpt. Reisdeviezen afgeschaft in Suriname Paramaribo» De Surinaamse overheid heeft met onmiddellijke ingang de verkoop van harde valuta aan reizigers stop gezet. De precaire financiële economische situatie van het land was de aanleiding van de ingreep. Burgers kunnen voortaan alleen nog op de zwarte markt terecht. Daar geldt een koers van twintig Su rinaamse voor één Nederlandse gulden. Een Amerikaanse dollar kost bijna veertig gulden. Griekenland annexeert ster Macedonië athene» De Griekse regering heeft gisteren een wet ingediend die de ster van Vergina tot een officieel nationaal symbool maakt. De ster, enkele jaren geleden ontdekt op het graf Philipus II, de vader van Alexander de Grote, staat afgebeeld op de vlag van de voormalige Joegoslavische republiek Macedonië. Naar verwachting zal de spanning tussen Macedonië en Griekenland door de wet toenemen. Geen onderzoek lening Bérégovoy parijs Het Franse ministerie van justitie heeft een rechter giste ren verboden een onderzoek in te stellen naar een renteloze le ning van een miljoen franc (ongeveer 330.000 gulden) die pre mier Pierre Bérégovoy in 1986 heeft gekregen. Volgens het mi nisterie zijn er geen aanwijzingen dat er fraude in het spel was. Bérégovoy ontving de lening van de financier Pelat, die later werd beschuldigd van fraude. berlijn hans hoogenduk correspondent De Duitse regering is van plan de automobilisten twee keer ex tra te laten betalen: naast de in voering van een Autbahnvignet met ingang van 1 januari 1994 zal ook de accijns op brandstof worden verhoogd. Gedacht wordt aan een accijnsverhoging van 25 cent in twee jaar. Waar nemers gaan ervan uit dat de tol hooguit 100 mark per jaar zal bedragen. De liberale fractievoorzitter in de Bondsdag, Solms, kondigde dit gisteravond laat aan na een coalitieronde over het uiterst omstreden plan van minister Krause (verkeer) een tol te gaan heffen van rond 400 gulden. Po litici van regering en oppositie hadden hier net zo vernietigend over geoordeeld als de indu strie, de vakbonden en de rio de janeiro mario osava ips De ontsnapping van de moor denaars van de Braziliaanse milieu-activist Chico Mendes heeft in Brazilië tot grote angst geleid onder mensenrechtenor ganisaties en de milieubewe ging. De vrees bestaat dat er een nieuwe periode van geweld op het platteland aanbreekt, waar bij criminelen, net als vroeger, ongestraft hun gang kunnen gaan. „De ontsnapping was lang te voren voorbereid. We waar schuwden voor de mogelijkheid van ontsnapping. Maar ze on dernamen niets", zegt de ver bitterde directeur van de Unie van Landarbeiders van Xapuri, Gumercindo Rodrigues. De gevangenis in Rio Branco waaruit de moordenaars van Mendes, vader en zoon Alvis, gisteren ontsnapten was nau- Investeerders bang voor belastingverhoging De belastingplannen van de Amerikaanse president Clin ton hebben gisteren geleid tot een forse duikeling van de beurs op Wall Street. In de eerste anderhalf uur na ope ning van de beurs zakte de Dow Jones-index voor indu strie-aandelen meer dan 75 punten. De koers van de dol lar zette vanochtend zijn gisteren ingezette daling voort. den haag-washington gpd De stemming op de Amerikaan se beurs was dermate hectisch dat het punt bijna werd bereikt waarop transacties niet langer via het computersysteem mo gen worden afgehandeld. Bij sluiting van de beurs stond de Dow Jones op 3311, ofwel 81 punten lager. Maandagavond maakte de president in een televisie-toe- spraak bekend dat hij de belas tingen niet alleen voor de rijken zou verhogen, maar ook voor de middenklasse. Volgens Clinton is het overheidstekort van 330 miljard dollar te hoog om deze laatste categorie te ontzien. „Meer Amerikanen zullen nu moeten bijdragen, opdat alle Amerikanen het morgen beter hebben", aldus Clinton. Volgens financiële experts zijn vooral de kleine investeer ders bang dat de verhoging van de vennootschaps- en de in- komestenbelastingen gepaard aan vermindering van de over heidsuitgaven het economisch herstel zullen bemoeilijken. Uit een onderzoek van het blad Money (Geld) is gisteren gebleken dat bijna de helft van de Amerikanen bereid is meer belasting te betalen als daar door het begrotingstekort naar beneden gaat. Het onderzoek werd in november gehouden, kort nadat Clinton de presi dentsverkiezingen had gewon- Volgens Money is 48 procent van de Amerikanen bereid meer belasting te betalen als het fi nancieringstekort daarmee wordt verlaagd. Daarnaast wil 68 procent meer belasting beta len om gezondheidszorg voor alle Amerikanen mogelijk te maken. De president legt vanavond in het Congress zijn eerste 'State of the Union' af. In deze 'troon rede' zal hij de details van zijn fiscale plannen bekend maken. Nu al is bekend dat Clinton mikt op een extra belastingop brengst van 250 miljard dollar, terwijl de overheidsuitgaven met eenzelfde bedrag zouden moeten dalen. De maatregelen zouden op korte termijn een half miljoen banen moeten op leveren. In zijn TV-toespraak waar schuwde Clinton dat zijn plan nen hard zullen aankomen en niet meteen het beoogde succes zullen hebben. Hij legde de schuld voor het grote tekort bij twaalf jaar Republikeins be wind. Om het goede voorbeeld te geven, kondigde Clinton aan dat de staf van het Witte Huis met een kwart wordt vermin derd en 100.000 overheidsba nen worden geschrapt. t Q h megéve Voor wintersportliefhebbers die geen sneeuwverzekering hebben afgesloten zijn de drui ven zuur. Op veel wintersportbestemmingen ligt namelijk geen sneeuw, zoals deze wandelaars op de ski-hellingen van het Franse Megève met eigen ogen kunnen vaststellen. De komende dagen is er echter kans op sneeuwval. Of het ook genoeg is om stroom vakantiegangers met name uit Ne derland op de lange latten te houden, is een kwestie van afwachten. foto reuter robert pratta NAIROBI-MUQDISHO GPD-AFP-AP Een 25.000 koppen tellend vredesleger van de Verenigde Naties zal in alle delen van Somalia worden ingezet, inclusief de afgescheiden republiek Somaliland, zodra de Verenigde Staten het comman do hebben overgedragen. Secretaris-ge neraal Boutros Ghali van de VN zal de Veiligheidsraad hierover nog deze week voorstellen doen, aldus de W-woord voerder in Somalia, Farouk Malawi. De door de VS geleide operatie 'Restore Hope' heeft zich tot dusver al leen gericht op het zuidelijk deel van So malia en de hoofdstad Muqdisho. De Verenigde Naties zijn er herhaaldelijk van beschuldigd het noorden te hebben genegeerd bij de distributie van voedsel en het verbeteren van de veiligheidssitu atie, waardoor een onevenwichtige situ atie in het land is ontstaan. Ontevreden over de wijze waarop het vorige maand in Etiopië gesloten vre desakkoord wordt uitgevoerd, hebben commandanten van de internationale vredesmacht in Somalia de strijdende partijen gisteren een nieuw ontwape ningsplan voorgelegd. Volgens dit plan moeten alle zware wapens vóór 15 maart worden overhan digd aan de vredesmacht en de man schappen worden ondergebracht in doorgangskampen, die worden opgezet door humanitaire organisaties. Bovendien moeten alle strijdende par tijen vóór 22 februari bekend maken hoeveel manschappen zij hebben, waar die zich bevinden en over welke wapens ze beschikken. Slechts drie van de der tien partijen die het overleg gisteren bij woonden, hebben deze gegevens tot dusver bekend gemaakt. Op 3 maart wordt opnieuw gesproken over de voor waarden van het akkoord. Generaal Aideed heeft het vredespro ces tot nu toe gedwarsboomd, omdat andere partijen zich volgens hem nooit aan het bestand hebben gehouden. Ai- deed meent bovendien dat zijn groepe ring, een van de sterkste in het land, het meest te verliezen heeft bij het bekend maken van militaire gegevens. Beveiligingsbeambten van Artsen Zonder Grenzen in Muqdisho openden gisteren het uur op stenen gooiende So malische jongeren. Een van de jongeren kwam daarbij om het leven: een andere raakte gewond. In Muqdisho hebben gewapende mannen maandagavond het kantoor van Unicef het kinderfonds van de Verenigde Naties geplunderd. Hulpverleners in Somalia klagen, on danks de betere militaire bescherming, steeds meer over de onveilige voor individuele burgers in het land. Jeltsin roept Congres bijeen moskou gpd De Russische president Boris Jeltsin wil het Volkscongres bij een roepen. Het Volkscongres. Ruslands hoogste wetgevende macht, moet instemmen met het tussen Jeltsin en Chasboela- tov te bereiken akkoord over verdeling van bevoegdheden tussen president en parlement. Gebeurt dit, dan gaat het voor 11 april geplande referendum over deze kwestie niet door. Wijst het Congres de overeen komst af. dan gaat het referen dum wel door, aldus Jeltsin. milieu-organisaties. Uit ecologi sche overwegingen zal daarom de belasting op brandstoffen worden verhoogd. De conservatief-liberale rege-, ring wil toch ook een Autobahn- vignet invoeren, omdat, volgens Solms, op deze wijze ook de buitenlandse automobilisten hun deel bij zullen dragen aan de kosten voor het wegenon- derhoud. Over de hoogte van de ac cijnsverhogingen en de kosten van het vignet is nog niets be kend. Maar uit opinieonderzoe ken is gebleken dat de meeste Duitsers bereid zijn tussen de 50 en 100 gulden tol te betalen. De Duitse regering heeft het geld vooral nodig voor de sane ring van de spoorwegen, die met een schuldenlast van 70 miljard zitten. Vandaag neemt het kabinet een besluit over de privatisering van het railverkeer. welijks beveiligd. Zo had de ge vangenis geen extra buitenmu ren. Nadat ze de tralies van hun cellen hadden doorgezaagd, lie pen de twee moordenaars op hun gemakje naar buiten, ver gezeld door zeven andere ge vangenen. Slechts drie van de vijf dienstdoende bewaarders waren op hun post. Chico Mendes werd op 22 de cember 1988 neergeschoten. De moord volgde op vele dreige menten dat Mendes' dagen ge teld waren. Mendes was actief bij het organiseren van rubber- tappers in het Amazone-gebied en probeerde hen ervarye over tuigen dat ze hun werk Konden combineren met milieube scherming. De dood van Men.- des leidde tot een groot interna tionaal protest dat de Brazi liaanse regering ertoe dwong om paal en perk te stellen aan de geweldsgolf op het platte land. v J*-.. i j' ***- r V 'A f -i r*- fit*. WjA XlEk SM SAR/UEVO-ZAGREB Rtf-DPA-AFP Servische militairen hebben gis termiddag een van de twee VN- konvooien met voedselhulp het oosten van Bosnië doorgelaten. Zij lieten bij de grensplaats Zvomik een kon passeren met hulpgoede ren voor de 45.000 inwoners van Gorazde. Maar voor de in woners van Cerska is er nog geen vooruitzicht op hulp. Het hulptransport dat voor hen be stemd is, wordt al drie dagen te gengehouden bij diezelfde grensplaats tussen Servië en Bosnië. VN-functionarissen betwijfe len overigens of het uit tien vrachtwagens bestaande kon vooi, met 72 ton voedsel en me dicamenten, Gorazde ook zal bereiken. Tot nu toe hebben dit jaar vier konvooien gepoogd het door Serviërs belegerde Goraz de te bereiken, maar zij zijn al len onderweg teruggestuurd. Het konvooi bestemd voor Cerska staat al drie dagen bij de grensovergang. Cerska, waar 25.000 moslims worden bele gerd. is al maandenlang van de buitenwereld afgeslotenh. Vol gens onbevestigde berichten komen er dagelijks mensen om van honger en kou. De Unhcr heeft inmiddels de bevoorrading van Sarajevo ge staakt. In de Bosnische hoofd stad ligt volgens het VN-orgaan al 2.500 ton hulpgoederen op geslagen. „De opslagruimten zijn tot de nok toe gevuld, maar de magen van de mensen zijn leeg", aldus een woordvoerder van het VN-vluchtelingenbu- reau in Zagreb. De Bosnische regering besloot verleden week buitenlandse voedselhulp aan de hoofdstad te boycotten. Vol gens de door moslims geleide regering wil de bevolking daar mee de aandacht vestigen op de erbarmelijke situatie van 100.000 moslims in het oosten -van Bosnië, die door de Servi sche blokkade afgesneden zijn van hulp. VN-functionarissen onderhandelen met de Bosni sche autoriteiten om distributie van voedsel toe te staan aan vooral kinderen en ouderen. In Knin, de hoofdplaats van de door Serviërs in Kroatië eenzijdig uitgeroepen 'republiek Krajina', is gisteren een herdenkingsmars gehouden voor de Servische strijders die de afgelopen weken zijn omgekomen bij gevechten met het Kroatische leger. foto reuter ad bloemendaal sarajevo» Voor het eerst sinds de al tien maanden durende belegering van Sarajevo is in de Bosnische hoofdstad een bioscoopfilm vertoond. De reacties waren echter ver deeld: het ging om Terminator 2. Meer dan honderd mensen baanden zich deze week een weg door een gat in een muur, over een speelplaats en door de dienstingang van het oude Obala-theater om de gewelddadige science-fictionfïlm te zien, over een jongen die door een robot moordenaar wordt nagezeten. Veel bezoe kers vonden de film niet ontspannend. „Aan een dergelijke film hebben we hiur geen behoefte. Als ik de straat op ga, ziet ik het in het echt", zei een van de bezoe kers. De 26-jarige advocaat Danijel Gradac vond echter dat de filmvertoning bewees dat Sarajevo nog niet dood is. Volgens een van de organisatoren van de vertoning, de 21 -jarige Karim Zaimovic, werd Terminator 2 als openingsfilm voor „Sarajevo's oorlogsbioscoop" gekozen, „omdat John Cameron een van de beste van de nieuwe generatie Amerikaanse re gisseurs is". Hij zei dat de film, waarin Ar nold Schwarzenegger de computer-ge stuurde beschermer van de jongen speelt, voor de oorlog grote aantallen bezoekers zou hebben getrokken. „Ik vind het een fantastisch idee, er ge beurt tenminste iets", zei de 26-jarige Jas- mina Alibegovic. „Ik denk dat Sarajevo echter meer behoefte heeft aan een disco: iets dat 's avonds open is om ons een beetje van de oorlog af te leiden." Terminator 2 werd 's middags vertoond: 's avonds is het te gevaarlijk om de straat op te gaan. In de provisorisch ingerichte bio scoop zijn tweemaal per week, steeds op andere dagen en op wisselende tijdstip pen, gratis films te zien. Wanneer en wat er wordt gedraaid krijgen belangstellen den via via te horen. Reclame maken is te gevaarlijk, omdat dat wellicht tot zeer gro te aantallen bezoekers zou leiden, die dan vrijwel zeker het doelwit worden van sluipschutters of mortieraanvallen. In Obala worden in feite geen films maar video's vertoond, en wel op een scherm van vier bij drie meter. Het Bosnische filmarchief bevindt zich in een gebouw dat in Servische handen is. Niemand weet wat er van de verzameling is geworden. Zaimovic zei dat daarom video's van par ticulieren en zo mogelijk uit het buiten land worden aangetrokken. CORRESPONDENT In Tel Aviv is gisteren een Frans chartervliegtuig geland, met aan boord 84 Bosnische moslims die asiel hebben gekregen in Is rael. De Israëlische regering be schouwt de operatie als een uniek humanitair gebaar, in een situatie waarin de islamitische wereld de Bosniërs in de steek laat. Maar de Israëlische opinie is verdeeld. Leiders van de Ara bische gemeenschap spreken van politieke propaganda, be doeld om de aandacht af te lei den van de recente deportatie van ruim 400 Palestijnen. Het idee Bosnische moslims op te nemen ontstond in de cember. tijdens een bezoek van milieuminister Sarid aan het voormalige Joegoslavië. De isla mitische gemeenschap in Israël reageerde aanvankelijk positief. Er kwamen aanbiedingen van Arabische steden en dorpen om vluchtelingen te huisvesten en te begeleiden. Op het moment echter dat de Israëlische regering vorige week met veel tam-tam aankondigde dat Bosnische moslims zouden komen, dreigde het plan op een fiasco uit te draaien. De Arabi sche gemeenschap trok zijn steun in, de Bosnische regering twijfelde en een aantal vluchte lingen liet weten niet naar Israël te willen. Van de geplande 101 zijn er uiteindelijk 84 toch geko- In de Israëlische pers is de operatie kritisch ontvangen. I Iet onafhankelijke dagblad 'Ma'ar iv' vergelijkt de actie van Sarid met de goede daad van een padvinder, die een tegenstrib belend oud vrouwtje naar de overkant van de straat brengt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7