Bonden verwerpen sociaal plan van NS Binnenland Boeren krijgen vergunning op basis van veestapel 1981 Gelderse milieugroepen ontvangen dreigbrieven Twaalf jaar geëist tegen overvaller supermarkt Mannen doen bijna niets in huishouden Eis vier jaar cel en ton Een positief besluit, genomen op vreemde gronden Postzegels voor de prins Hongerstaking Bosniërs boete tegen Zegwaard WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappeli|lce Persdienst Stratenmakers hoeven niet te sjouwen Dordrecht» De gemeente Dordrecht wil aannemers verplichten apparatuur te gebruiken voor het verplaatsen van zware straats tenen zoals bijvoorbeeld trottoirbanden. Tot nu toe tillen de stratenmakers deze stenen, maar de gemeente wil voorkomen dat zij hierdoor rugletsel oplopen. De gemeente beroept zich hierbij op de bouw-CAO waarin is vastgelegd dat werknemers niet meer dan 20 kilo mogen sjouwen. In de praktijk is het tillen van tegels en stenen boven de 50 kilo geen uilzondering. Oorlogsheld Van der Stok overleden FNV waarschuwt voor acties den haag Oorlogsheld Bram van der Stok, die nauw samen werkte met 'Soldaat van Oranje' Erik Hazelhoff Roelfzema, is vo rige week maandag in de VS overleden. Dat heeft een woord voerder van het ministerie van defensie gisteravond bevestigd. Van der Stok, die na de oorlog in de VS arts werd, was 77 jaar. Van der Stok sloot zich tijdens de Tweede Wereldoorlog aan bij de Royal Air Force (RAF). Hij bracht het tot commandant van squadron 322. GAK richt aparte ARBO-dienst op Amsterdam De GAK/GMD gaat op diverse plaatsen in Neder land een ARBO-dienst (ARBO is arbeidsomstandigheden) op richten. Zij moeten ondernemingen die zijn aangesloten bij de grootste bedrijfsvereniging van GAK/GMD ondersteunen bij hun toekomstige wettelijke taken. Op grond van de nieuwe wet, die nog van kracht moet worden, moeten werkgevers bij verbe tering van de arbeidsomstandigheden de hulp inroepen van een deskundige. Tweederde van jongeren onkerkelijk Hilversum Van de Nederlandse jongeren van 15 tot en met 29 jaar is 66 procent onkerkelijk. Van de onkerkelijke jongeren heeft ruim een kwart (27 procent) een geloof buiten een kerk om. Dat blijkt uit een enquête onder 536 jongeren, waarvan de resultaten gisteren in Veronica Nieuwslijn bekend werden gemaakt. den haag »anpeen grote boerenprotestmani festatie in Markelo. Veehouders zonder hinderwet- De noodwet moet voorkomen vergunning kunnen deze krij- dat de rechter bestaande bedrij- gen op basis van hun veestapel ven sluit. Punt van discussie in het jaar 1981. Als de gemeen- was het peiljaar dat moest wor- te waarin boeren werken echter den gekozen om de bedrijven een plan van aanpak heeft om zonder vergunning te legalise- de verzuring terug te dringen, ren. Alders wilde aanvankelijk dan mag voor een ander jaartal kiezen voor 1981, omdat een worden gekozen. aantal gemeenten dat jaartal al Dat staat in de noodwet die had gehanteerd, minister Alders (milieu) van- Minister Bukman en het daag naar de gemeenten, de Landbouwschap gaven de voor provincies, milieu-organisaties keur aan 1986, toen de veesta- en het landbouwbedrijfsleven pel groter was, omdat ze 1981 stuurt. Met de noodwet kunnen onwerkbaar vinden. Ook een veebedrijven zonder hinderwet- meerderheid in de Tweede Ka- vergunning worden gelegali- mer leek voor 1986 te kiezen, seerd. Alders voelt daar echter niets De afgelopen weken is veel voor, omdat dat onrechtvaardig commotie ontstaan rond de is ten opzichte van de veehou- Hinderwef voor veebedrijven, ders die wel op basis van 1981 De Raatf van State vernietigde een vergunning hebben, enkele vergunningen omdat de- De komende dagen wil Alders ze volgens de raad ten onrechte nog overleggen met de betrok waren verleend. Gevreesd werd ken partijen over de variant die dat enkele duizenden veebedrij- hij heeft gekozen. Het is de be ven eenzelfde lot stond te wach- doeling dat het kabinet vrijdag ten. Dat leidde onder meer tot definitiefbeslist. De politiekorpsen van Barne- veld en Wageningen stellen een onderzoek in naar anonieme bedreigingen die zijn geuit aan het adres van twee milieugroe peringen in Gelderland. Milieu offensief in Wageningen heeft een brief ontvangen waarin wordt gedreigd dat de milieube weging 'kapot wordt gepiaakt' als die haar bezwaarschriften niet intrekt tegen de door vee houders aangevraagde hinder wetvergunning. In een even eens niet ondertekende brief aan het IVN, de verpniging voor natuur- en milieu-educatie, staat onder meer dat voor haar leden 'wel een gaatje in de gier- kelderwas'. „Dat vind ik te ver gaan", rea geert S. Soede, secretaris van de IVN, afdeling Bameveld/Lunte- ren. „Wij laten dat niet over ons heen gaan en hebben daarom een klacht ingediend bij de poli tie." Ook in telefoontjes wordt ge- eist dat de bezwaarschriften die zijn ingediend tegen de ver strekking van hinderwetvergun ningen aan veehouders worden ingetrokken. In totaal lopen in de Gelderse Vallei en Noord- oost-Veluwe 600 procedures voor vergunningaanvraag, waartegen in alle gevallen door milieugroeperingen bezwaar schriften zijn indiend. Overigens wordt er door Milieu-offensief niet over 'ge piekerd' tegemoet te komen aan de bedreigingen. Woord voerder F. van der Graaf vindt dat daarmee een precedent zou worden geschapen. Bovendien stelt de milieu-activist dat de beweging in haar recht staat. „Wij maken alleen gebruik van de mogelijkheden die de wet ons biedt." „Volstrekt meedogenloos." Dat is in de ogen van procureur-ge neraal B. Vermeulen van het Amsterdamse gerechtshof de 29-jarige Brit die deelnam aan de overval op een supermarkt in Amsterdam-Noord en vijftien personeelsleden enkele uren gijzelde. In hoger beroep eiste Vermeulen gisteren twaalf jaar cel. De man was in augustus door de Amsterdamse recht bank tot tien jaar veroordeeld. Zijn vrienden, een 26-jarige en een 37-jarige Rrit, hoorden ieder acht jaar tegen zich eisen. Zij waren eerder door de recht bank tot zeven jaar cel veroor deeld. Zowel het openbaar mi nisterie als twee van de drie ver dachten tekenden beroep aan tegen dat vonnis. De 29-jarige Brit wordt door de procureur-generaal gezien als de leider van het trio en de bedenker van het plan om op 21 april 1992 supermarkt Cl000 in Amsterdam-Noord te over vallen. Het drietal dacht er ge makkelijk de hand te kunnen leggen op de opbrengst van het paasweekeinde, die zij schatten op een half miljoen gulden. Het liep echter anders. De kluis bleek voorzien van een tijdslot en de politie bleek ra zendsnel te zijn gealarmeerd en omsingelde de winkel. Het per soneel maakte enkele benauw de uren door, voordat de over vallers zich overgaven. Met na me de bedrijfsleider werd voort durend met een vuurwapen be dreigd. Vrouwen zijn de afgelopen ja ren weliswaar meer buitens huis gaan werken, maar de bij drage van de man in het huis houdelijke werk blijft mini maal. Mannen doen wel wat meer met hun kinderen, maar vooral als het om leuke dingen gaat, zoals spelen. Dit valt af te leiden uit een onderzoek dat met steun van de NWO-Stichting voor Soci aal-Culturele Wetenschappen (SSCW) aan de Rijksuniversi teit in Utrecht werd verricht. De onderzoekers verzamelden gegevens over vierhonderd huishoudens, bestaande uit man, vrouw en kinderen. Of zij buiten de deur werk hebben of niet, de vrouwen ne men nog steeds het overgrote deel van alle arbeid in huis, zoals schoonmaken, koken en wassen, op zich. Tanja van der Lippe, sociologe aan de univer siteit Utrecht, schat het aan deel van de vrouw in het huis houdelijke werk op 80 procent. Daar hoort ook de opvang van de kinderen bij. Er is nog weinig terechtgeko men van de herverdeling van taken sinds de vrouw meer buitenshuis is gaan werken. Bovendien is volgens de onder zoekster gebleken dat deze herverdeling niet zozeer tot stand komt omdat mannen meer thuis doen, maar omdat vrouwen minder doen. Oppositie stemt toch in met Wet Gelijke Behandeling De Tweede Kamer heeft gistermiddag de Algemene Wet Gelijke Behandeling met ruime steun aanvaard. Het wets voorstel kreeg de steun van de CDA- fractie (met uitzondering van het ka merlid Van Leijenhorst), de PvdA, WD, D66 en Groen Links. WD, D66 en Groen Links, die vorige week nog fel van leer trokken tegen het voorstel, gingen overstag na de uitleg die minis ter Dales (binnenlandse zaken) aan de De behandeling in de Tweede Kamer van de Algemene Wet Gelijke Behande ling behoort zonder twijfel tot de catego rie schimmige debatten. De oppositie partijen WD, D66 en Groen Links liepen vorige week te hoop tegen het wetsvoor stel en de uitleg ervan. Talloze wetswijzi gingen werden ingediend, die gisteren allemaal door de regeringspartijen CDA en PvdA werden verworpen. En ondanks alle twijfels, aarzelingen en kritiek stem de men gisteren onomwonden in met de anti-discriminatiewet. Omdat, zo zei de niet-confessionele oppositie met opge heven hoofd, zij uiteindelijk toch hun zin hebben gekregen. In feite ging de strijd vorige week voor namelijk over de vraag wat de regering nu werkelijk bedoelt met artikel 5, lid 2, onderdeel c van de wet. Voor ingewij den: de 'enkele feit'-constructie. Daarin staat dat christelijke scholen eisen mogen stellen aan leraren die heb ben te maken met de grondslag en iden titeit van de school. Voorwaarde is wel dat een leraar niet mag worden gewei gerd of ontslagen 'op grond van het en kele feit' van politieke gezindheid, ras, geslacht, hetero- of homoseksuele ge richtheid of burgerlijke staat. Met uitzondering van de kleine chris telijke partijen SGP, GPV en RPF is de hele Kamer het hier over eens. Voor naamste punt van discussie was iets an ders, namelijk de schriftelijke toelichting van het kabinet bij het wetsontwerp. Daarin worden 'bijzondere omstandig heden' genoemd, die scholen het recht geven de leraar wel te weren. En over die omstandigheden, zoals 'de woon- en leefsituatie' van de leraar en de 'seksuele moraal', viel de oppositie het kabinet In een ongekend helder betoog liet mi nister Dales weten dat discriminatie op grond van homoseksualiteit niet mag en dat 'bijkomende omstandigheden' daar niets aan kunnen veranderen. Onge huwd samenwonen, of het nou hetero's of homo's betreft, mag nooit een reden zijn een leraar af te wijzen. En onder dis criminatie op grond van het 'enkele feit' vajt ook het afkeuren van de daadwerke lijke 'liefdesuitingen', op school of daar buiten. De 'bijzondere omstandigheden' uit de schriftelijke toelichting op het wets ontwerp werden door Dales nonchalant afgedaan als een 'onvoldragen, niet ge- Moslim Partij al voor oprichting in de problemen De nieuwste Nederlandse poli tieke partij, de Moslim Partij, dreigt nog voor de oprichting uit elkaar te vallen. Mede-initia- tiefnemer imam Zcid Kailani heeft zich teruggetrokken en wil niets meer met de partij te ma ken hebben. De publiciteit rond de partij- in-oprichting lijkt deze laatste nu parten te spelen. Volgens Zeid Kailani is bestuurslid Van Boom eigengèrcid te werk ge gaan. „Hij had me vooraf moe ten zeggen dat hij de pers ging inlichten. Dat heeft hij niet ge daan. Nu zijn onze ideeën ver keerd overgekomen. Het was een mooi plan, maar Van Boom heeft het in zijn enthousiasme vernietigd." Volgens Zeid Kailani blaast Van Boom te hoog van de toren als hij beweert vijf kamerzetels te kunnen halen. „Dat is het toppuntzegt de Utrechtse imam. „Het is niet mogelijk om alle moslims achter ons te krij gen. Eén zetel is het maximum. Ik heb zeer veel negatieve reac ties gekregen. Daarom stap ik er nu helemaal uit. Ik distantieer me van de partij en zal mensen die me erom vragen, adviseren on Groen Links te stemmen", aldus de imam. De spoorwegvakbonden vinden het sociaal plan van de NS-directie onaanvaardbaar. De NS-top wil volgens gis teren gepresenteerde voorstellen niet garanderen dat bij de komende reorganisatie geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Ook vinden de bonden het niet acceptabel dat de NS de huidige wachtgeldregeling fors willen versoberen omdat zij te duur zou zijn. „Als de NS onverkort aan dit plan vasthouden, krijgen we grote problemen. Acties, so ciale onrust zullen het gevolg zijn. Dit pikken onze leden niet", aldus bestuurder Korte- weg van de Vervoersbond FNV, de grootste bond bij de NS. Bij de NS staat een drastische reorganisatie voor de deur. Hoewel NS-topman Den Besten pas begin maart man en paard kan noemen, vrezen de bonden dat bij de NS in het kader van de saneringsoperatie 'Sporen naar 1996' ongeveer 3.000 (van de 27.000) banen zullen ver dwijnen. De sanering is volgens de NS noodzakelijk vanwege de beroerde financiële situatie. In '92 boekten de NS dertien mil joen gulden verlies terwijl was gerekend op twintig miljoen winst. Voor '93 dreigt een ver lies van honderd miljoen. Als niets gebeurt, loopt dat verlies de komende jaren verder op. Bovendien zal de overheid dezer dagen waarschijnlijk con form de adviezen van de com missie-Wijffels besluiten de NS te verzelfstandigen. Dat bete kent, vreest Korteweg, dat de rijksbijdrage in de exploitatie van dik een half miljard zal wor den afgebouwd. Korteweg is bang dat zo snel zal worden af gebouwd dat het ten koste zal gaan van het voorzieningenni veau bij de NS. Hij vreest dat het mes aan twee kanten zal gaan snijden: niet alleen in het spoorwegnet maar ook in de arbeidsvoor waarden van het personeel. De NS studeren nu bijvoorbeeld al op opheffing van een groot aan tal stoptreinen en van veertig stations met weinig klandizie. En het thans aan de vakbonden voorgelegde sociaal plan is vol gens Korteweg een voorbode van wat de NS-werknemers op het vlak van hun arbeidsvoor waarden te wachten staat. De vakbonden beamen dat het bij de NS wel wat efficiënter kan. Ook een vermindering van de rijksbijdrage in de NS is voor de bonden op zich niet onbe spreekbaar: „Maar afbraak van het spoorwegnet, afbraak ook van de arbeidsvoorwaarden en de rechtspositie van het NS- personeel is en blijft voor ons onaanvaardbaar. Daar zullen we ons met hand en tand tegen verzetten." den haag Prins Bemhard ont- woonde gisteren op het ministe- gemaakt door kunstenares Mar- ving gisteren uit handen van rie ven defensie de viering bij te Röling. foto anp con mul- W. Dik, voorzitter van de raad van het 200-jarig bestaan van der van bestuur van de PTT, het eer- het Korps Rijdende Artillerie. De ste vel artilleriezegels. De prins postzegels van tachtig cent zijn den bosch Ongeveer 1.300 Bosnische ontheemden in de tijdelijke opvangcentra (TOCs) zijn gisteren begonnen aan een hongerstaking uit solidariteit met hun hongerende landgenoten in Bosnië-Hercegovina. De actie zal twee dagen duren. In het opvangcentrum in Den Bosch doen vierhonderd ontheemden mee. Kinderen tot veertien jaar doen niet mee aan de actie. foto anp paul stolk Procureur-generaal H. Feber van het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren vier jaar cel en een boete van 100.000 gul den geëist tegen de voormalige afvaltransporteur Zegwaard. Verder eiste hij tegen Zegwaard BV zes ton boete plus vier ton wegens wederrechtelijk verkre gen voordeel en tegen Zeg waard Ontstoppingsservice BV 50.000 gulden boete. Zegwaard werd in december '91 door de rechtbank veroor deeld tot twee jaar cel waarvan een half jaar voorwaardelijk en een ton boete. Toen werd een eis van zes jaar cel gesteld. Feber acht Zegwaard schuldig aan het leidinggeven aan een criminele organisatie die zich onder meer schuldig heeft ge maakt aan mengen van che misch afval met huishoudelijk afval, vervalsen van douanefor muiieren waardoor gemengd afval in België kon worden ge stort, vervalsen van facturen en weegbonnen en lozen van che mist h afval op het riool. lukkig gekozen for mule'. Sterker nog. die hele tekst kon worden vergeten. Het zijn deze uitlatingen ge weest die de oppo sitie tenslotte over de streep hebben getrokken. Zulke klare taal past in derdaad in de libe rale, tolerante lijn van de drie niet- confessionele par tijen. Discrimine ren mag nooit, ook niet door het chris telijke onderwijs. CDA-minister Hirsch Ballin viel zijn PvdA-collega |£N C nog diezelfde avond af. Van lera ren op christelijke scholen mag van deze minister worden verwacht dat zij de 'overtuiging' van de school uitdragen, „inclusief opvattingen van morele aard en inclusief de seksuele moraal". Daar mee was de hewuste term, door Dales net weggewimpeld, weer terug in de dis- Hirsch Ballin zette helemaal een streep door het verhaal van Dales door na tal van nuances op te merken dat „als er wat meer tijd was geweest, mijn collega zich in dezelfde zin zou hebben uitgela ten als ik doe". Opvallend is nu dat ondanks deze ver schillen WD, D66 en Groen Links de uitlatingen van Da- les als de enig ware betitelen. Terwijl de minister nota bene op de laatste dag haar eigen woorden behoorlijk nuan ceert. De minister heeft - zo legt ze uit - in haar betoog duidelijkheid willen geven over 'het en kele feit' en over de 'bijkomende om standigheden' heeft ze het niet gehad. U.ES Nee, daarover heb ben juist andere collega's gesproken. Het is onbegrijpelijk dat WD. D66 en Groen Links desondanks met een beroep op de woorden van Dales de wet plotse ling omarmen. De partijen menen dat Hirsch Ballin in tweede termijn Dales' woorden niet heeft afgezwakt. Nee. lo gisch: dat had hij in eerste instantie al gedaan. Voor het tegengaan van discriminatie is het goed dat de wet onverwacht zo n brede steun in het parlement krijgt. Dat de motivering ervan niet deugt, is voor de politiek zelf een slechte zaalc

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5