'Hoger netto inkomen levert meer banen op' 150 Miljoen voor armsten Suriname Binnenland Kamer: Strengere eisen aan komst Antillianen Seizoenwerk bij Euro Disney Tegenvaller van ruim miljard voor AWBZ Vlaamse overheid steekt 55 miljoen in nieuwe DAF Samenwerking GAK met particuliere verzekeraars Kok: Bezuiniging alleen op lange termijn haalbaar WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappefcjke Persdienst Heerlenaar door vrouw doodgestoken heerlen Na een uit de hand gelopen ruzie met zijn tien jaar jon gere echtgenote is gisteravond een 43-jarige Heerlenaar overle den. De vrouw bewerkte hem zodanig met «en broodmes dat hij bij aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweek. De vrouw is aangehouden. Bosio wordt voor derde keer uitgezet den haag De Fransman M. Bosio, die al twee keer uit Nederland is verwijderd, is gistermiddag op het ministerie van justitie in Den Haag aangehouden. Hij wilde staatssecretaris Kosto spre ken, maar werd door bewakers aangehouden en aan de vreem delingenpolitie overgedragen. Hij zal weer het land worden uit gezet. Bosio keerde begin februari terug naar Nederland, nadat hij een paar dagen daarvoor op een vliegtuig was gezet. Straks tiencijferig telefoonnummer den haag Over twee tot drie jaar bestaan alle Nederlandse tele foonnummers uit tien cijfers, inclusief het netnummer. Op die manier wil PTT Telecom de nummercapaciteit met vijftig tot tachtig procent uitbreiden. Het huidige nummerplan heeft zijn grenzen bereikt. Met ingang van 1 januari 1994 verdwijnt de zo genoemde tweede kiestoon, tussen netnummer en abonneen ummer. Dat gebeurt op grond van Europese afspraken. PTT Te lecom bereidt een grootscheepse voorlichtingscampange voor. Friese kranten met leuzen beklad Leeuwarden De gebouwen van het Friesch Dagblad en de Leeuwarder Courant zijn vannacht beplakt met racistische pam fletten. Daarop waren hakenkruizen getekend en stonden tek sten te lezen als 'G. moet vrij' en 'CDA jodenpartij'. De actie is geclaimd door de Autonoom Nationaal Socialisten, een tot nu toe onbekende groepering. G. staat voor G. Gerritsen uit Bols- ward, een Friese neo-fascist, die in de gevangenis zit omdat hij vorige maand in zijn woonplaats iemand met een pistool door de hals schoot. Minister Antillen woedend op Nordholt AMSTERDAM/DEN HAAG GPD-ANP Een kleine meerderheid van de Tweede Kamer is in principe voorstander van strengere voor waarden voor toelating van An- I tillianen in Nederland. Woordvoerders van de frac ties van CDA en WD hebben dat gisteravond gezegd in het NOS-programma Den Haag Vandaag naar aanleiding van de beschuldiging van de Amster damse hoofdcommissaris van politie Nordholt dat Antilliaanse criminelen en drugsgebruikers met steun van de overheid op het vliegtuig naar Nederland worden gezet. Een woordvoerder van de WD zei dat als Nordholt gelijk heeft, Antillianen alleen nog naar Nederland mogen komen als zij werk en huisvesting heb ben. CDA en WD willen eerst het resultaat afwachten van het bezoek dat premier Lubbers en minister Hirsch Ballin van justi tie in maart aan de Antillen brengen. Hirsch Ballin heeft een onder zoek gelast naar de beschuldi gingen van Nordholt. De minis ter zegt aanwijzingen te hebben dat de politiechef gelijk heeft. De Antilliaanse minister van justitie Romer, die gisteren op Schiphol aankwam, noemt de uitspraken van Nordholt „meer dan belachelijk". „Iemand die op de Antillen in de gevangenis zit, kan niet zomaar op vrije voeten worden gesteld. Wij heb ben vrijwel hetzelfde rechtsstel sel als Nederland" zei ze. Römer praat morgen met mi nister Hirsch Ballin. Ze zei niets te voelen voor een gezamenlijk onderzoek van de Nederlandse en Antilliaanse autoriteiten naar het waarheidsgehalte van Nord- holts beweringen. Wel wil ze een eigen onderzoek instellen en dat vergelijken met het on derzoek van Hirsch Ballin. Römer noemde de suggestie dat op de Antillen een beleid zou bestaan om criminele jon geren naar Nederland te zenden „een bijzonder belachelijke aantijging". „Nordholt had daarover met mij of met de an dere autoriteiten contact kun nen opnemen." De minister beticht Nordholt van discriminatie. „Als hij zegt dat vijftig procent van de ge- welddelicten in Amsterdam worden gepleegd door Antillia nen en dertig procent door Noordafrikanen, dan is hij bezig met stigmatisering. Dat is het opzetten van mensen tegen me demensen en in strijd met arti kel 1 van de Grondwet. Boven dien baseert hij zich op verkla ringen van criminelen, waar je ook al een vraagteken bij kunt zetten. Ook op de Antillen groeit het aantal Nederlandse jongeren dat in de gevangenis terecht komt wegens drugdelic ten. Die stigmatiseren wij toch ook niet?" utrecht» Jongeren vulden gisteren in Utrecht sollicitatiefor mulieren in om in aan merking te komen vooreen seizoenbaan bij Euro Disney in Pa rijs. Het pretpark heeft dit seizoen ruim vijf duizend mensen no dig. In Utrecht, een van de twaalf Europe se steden waar kandi daten zich konden op geven, werden in twee dagen vijfhonderd jongeren te woord ge staan. foto anp ma- qrcel antonisse Kort geding tegen Venlose burgemeester De advocaten van de nabe staanden van Huseyn Köksal, rar. F. van Alflt en mr. G. Knoops. hebben gisteren beslo ten een kort geding tegen de burgemeester van Venlo door te laten gaan. De behandeling er van zal naar verwachting bin nen drie weken zijn. Met het kort geding wil de fa milie burgemeester J. van Graafeiland dwingen alsnog or demaatregelen te nemen tegen de politiemensen die waren be trokken bij de arrestatie van Köksal in de nacht van 6 op 7 januari. Doordat de burgemees ter dit heeft nagelaten, heeft hij volgens de raadslieden de nabe staanden van Köksal die een dag later aan een hersenbloe ding overleed en organisaties voor buitenlanders en mensen rechten onnodig gekrenkt. Bovendien willen de advoca ten dat Van Graafeiland onjuis te uitlatingen in de media recti ficeert. Volgens de burgemees ter is een van de verbalisanten, een 58-jarige brigadier, vermoe delijk onnodig hard opgetreden tegen Köksal. De advocaten stellen dat dat al vast staat. De bewering van de Venlose burgemeester dat het optreden van de politie niet heeft geleid tot de dood van Köksal en diens hersenbloeding niet meer was te behandelen, is bovendien volkomen voorbarig, stellen de advocaten. Een neuroloog moet dat nog onderzoeken. PvdA wil mensen met loon tot 60.000 gulden tegemoet komen Mensen met een inkomen tot 60.000 gulden moeten dankzij lastenverlichting netto meer overhouden. Deze maatregel moet een beleid ondersteunen om meer men sen aan werk te helpen. Dat beleid dient voorrang te krij gen boven het terugdringen van het financieringstekort en het onder controle brengen van de overheidsuitgaven. Dit staat in PvdA-verkenriingen 1993 'Naar een vernieuwing van de Nederlandse industrie'. Het stuk is gisteren uitgebracht en moet de basis vormen van het verkiezingsprogramma en een volgend regeerakkoord. In de nota wordt gesteld dat sociale partners in het CAO-be- leid moeten inspelen op lasten verlichting. In ruil daarvoor moeten afspraken worden ge maakt voor werkgelegenheid voor laagopgeleiden, minderhe den, vrouwen en jongeren. De PvdA gaat er vanuit dat mensen meer uitgeven wanneer zij meer geld ontvangen, wat goed is voor de werkgelegenheid. Het bedrijfsleven moet wor den geholpen via belasting maatregelen. Te denken valt aan: vrije afschrijving voor be paalde bedrijfsmiddelen, het belastingvrij opzij kunnen zet ten van tien procent van de winst voor onderzoek en ont wikkeling, vrijstelling voor divi dend van participatiemaat schappijen, winstdeling en an dere vormen van werknemers aandelen en afschaffen van ver mogensbelasting voor onderne mers die het geld in het eigen bedrijf steken. Het geld voor de belasting maatregelen moet komen uit de lastenverlichting, de aanpak van fraude of verschuivingen bin nen het belastingstelsel. Ook moet worden bezien of subsi dies voor onderzoek en ontwik keling niet kunnen vervallen bij de in te voeren belastingmaat regelen. Het onlangs opgezette industriefonds moet worden vergroot tot ongeveer een mil jard gulden. De PvdA wil verder jaarlijks 250 miljoen gulden extra uit trekken voor het technologiebe leid. Nieuwe technologie Wbrdt gezien als de sleutel voor eco nomische groei in de toekomst. Bovendien kan die groei met nieuwe technologieën milieu vriendelijk zijn. In het stuk spreekt de PvdA zich uit voor meer investerin gen in de infrastructuur. Als milieuproblemen niet op een andere wijze kunnen worden aangepakt, moet worden ge dacht aan heffingen, subsidies of milieubelastingen. Bedrijven moeten zogeheten milieu-zorg systemen opzetten. Milieunor men moeten strenger worden. In het onderwijs moet meer aandacht komen voor techni sche opleidingen. Overheid, on derwijs en onderzoeksinstellin gen moeten beter samenwerken en zich meer richten op de be hoeften van het bedrijfsleven. Ziekenfondsraad stelt eerdere raming bij voor geneesmiddelen (150 mil joen meer). Staatssecretaris Si mons probeert via het Genees middelen Vergoedings Systeem (GVS) juist die al jaren durende kostenstijging een halt toe te roepen. Ook de uitgaven voor hulp middelen zijn gestegen: tachtig miljoen meer. Bovendien wordt 110 miljoen meer uitgegeven aan allerlei projecten en vallen de kosten voor hulp door vrijge vestigde psychiaters hoger uit. De inkomsten vallen ook nog eens tegen. Er komt dit jaar zo'n vierhonderd miljoen gulden minder binnen dan verwacht doordat de hoogte van de eerste belastingschijf, waarover de premie wordt geheven, niet he lemaal is aangepast aan de in flatie. Op basis van de nieuwe gege vens zal de Ziekenfondsraad in juni een advies uitbrengen over de hoogte van de AWBZ- en zie kenfondspremie in 1994. Die is nu respectievelijk 6,35 en 7,5 procent. BRUSSEL «ANP Bedrag is helft van eerder toegezegde Eindhoven behouden blijven plus een nog onbekend aantal arbeidsplaatsen op de marke tingafdeling in Vlaanderen. In de DAF-fabriek in Westerlo waar assen en cabines worden gemaakt, werken nu ruim 1400 De directie liet gisteren aan de vakbonden weten dat zeker 612 arbeidsplaatsen )eten verdwijnen als gevolg van het nieuwe reddingsplan voor DAF. De produktie in Wes- terloo zou op zijn minst worden gehalveerd. Volgens Van den Brande is de 55 miljoen gulden steun voor waardelijk toegezegd in het licht van een definitief goedgekeurd bedrijfsplan. Het benodigd ver mogen van het nieuwe DAF be draagt 'om en nabij de 450 mil joen gulden", zoals Van den Brande zei. Doordat de kosten ongeveer zeshonderd miljoen hoger en de inkomsten vierhonderd mil joen gulden lager uitvallen dan was geraamd, kampt de AWBZ- verzekering dit jaar met een te genvaller van ruim één miljard gulden. Dat heeft de Zieken fondsraad in zijn februari-ra- ming bekendgemaakt. De Ziekenfondsraad beheert de kas voor de uitvoering van de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ) en de zieken fondsverzekering. In plaats van een overschot van 565 miljoen, verwacht de Ziekenfondsraad voor de AWBZ een tekort van 469 miljoen. Voor de ziekenfondsverzeke ring verwacht de raad een groei van het tekort. In oktober werd nog rekening gehouden met een gat van 469 miljoen. In de februari-raming gaat de Zieken fondsraad uit van 627 miljoen. De tegenvaller in de AWBZ- verzekering wordt vooral ver oorzaakt door hogere uitgaven De Vlaamse overheid is bereid om 55 miljoen gulden (één mil jard frank) in het nieuwe DAF te steken. Dat is de helft van wat de overheid eerder toezegde. In ruil daarvoor krijgt de overheid medezeggenschap en garanties voor de werkgelegenheid. Dat heeft de Vlaamse minister-pre sident Van den Brande vanmor gen op de Belgische radio ge zegd. De Vlaamse overheid zal voor twaalf procent deelnemen in het vermogen van het nieuwe DAF. Bij de vestiging in Wester lo blijven tenminste 753 ar beidsplaatsen behouden, verze kerde Van den Brande. Daarbo venop zullen nog eens vierhon derd arbeidsplaatsen voor Vla mingen bij het moederbedrijf in Aparte verzekering voor eigen risico Ziektewet Minister Kok in debat met CDA-fractieleider Brinkman, foto oudenaarden DEN HAAG GPD Kooijmans zegt 'Paramaribo' steun toe PARAMARIBO «ANP Nederland is bereid zo snel mogelijk 150 miljoen gulden aan Suriname beschikbaar te stellen om de allerarmsten in de samen leving te helpen. Maar dan moet Suriname wel eerst zorgen voor een goed sociaal plan. Dat heeft minister Kooijmans van buiten landse zaken de Surinaamse regering giste ren toegezegd. Kooijmans is in Paramaribo in het kader van het vorig jaar afgesloten Raamverdrag tussen beide landen. In het verdrag is onder meer de ontwikkelingssamenwerldng gere geld. De Surinaamse regering werkt hard aan het sociaal plan. Daarin staan subsidierege lingen voor de meest noodzakelijke goede ren en diensten en steunuitkeringen aan de laagst betaalden. Volgens Kooijmans zijn dergelijke beschermende maatregelen niet alleen vanuit sociaal oogpunt gewenst. „De versterking van de rechtsstaat en de democratie staan hiermee ook in direct ver band", zei de minister. In Suriname is een golf van stakingen en protest tegen de als maar stijgende prijzen. Ingewijden zijn bang dat de partij van voormalig legerleider en 'sterke man' Desi Bouterse daardoor fors zal groeien. Kooijmans zei er begrip voor te hebben getoond dat Suriname zegt nog niet klaar te zijn voor een onderzoek naar de moorden die op 8 december 1982 door officieren van het Surinaamse leger zijn gepleegd. Minister Kok (financiën) gaat er vanuit dat het niet mogelijk is om vóór Prinsjesdag in septem ber aan te geven hoe voor vol gend jaar 9,5 miljard gulden kan worden bezuinigd. Het is wel mogelijk voor latere jaren een sluitend financieel plaatje te maken. Daardoor vallen er geen blijvende gaten in de overheids financiën, aldus Kok gisteren in de Kamer. Kok was door WD-fractielei- der Bolkestein op het matje ge roepen, nadat de minister had verklaard het financieringste kort in 1994 minder snel te wil len laten dalen dan de in het re geerakkoord afgesproken halve procent. CDA-fractieleider Brinkman waarschuwde Kok echter dat daarvan alleen kan worden afgeweken als de frac ties van CDA en PvdA daarmee instemmen. „Die afspraak staat totdat er een nieuwe is", aldus Brinkman. De CDA'er riep het kabinet op met bezuinigingsvoorstellen te komen voor de begrotingsjaren 1993 en 1994. Daarna moet pas naar de langere termijn worden gekeken, meent Brinkman. De Kamer verwierp een motie van Bolkestein. waarin werd ge- eist dat het financieringstekort komend jaar naar de afgespro ken 3,25 procent daalt. De rege ringspartijen en Kok lieten we ten geen behoefte aan die uit spraak te hebben. AMSTERDAM GPD Ondernemers kunnen het gro tere risco dat zij als gevolg van een wijziging in de Ziektewet gaan lopen, met een aparte ver zekering ondervangen. Het Ge meenschappelijk Administratie Kan toor (GAK) gaat daartoe samenwer ken met particulie re verzekeraars. Het bestuur van het GAK, dat uit vertegenwoordi gers van werkge vers- en werkne mersorganisaties bestaat, heeft daar gisteren het groene licht voor gegeven. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken wil de nieuwe regels' na behandeling in de Kamer per 1 juli van dit jaar laten ingaan. De wetswijziging houdt in dat de Ziektewet straks pas vanaf de zevende week (in kleine bedrij ven de vierde week) dat een werknemer ziek is ziekengeld gaat uitbetalen. Gedurende de eerste zes weken (in kleine be drijven drie) moet de werkgever voor eigen rekening zeventig procent van het loon doorbeta len. Vanaf de zevende (respec tievelijk vierde) week neemt de Ziektewet dat over. Tot dusver betaalt de Ziekte wet al vanaf de derde dag dat een werknemer ziek is, een zie kengeld ter grootte van zeventig Ondernemers kunnen groter risico van nieuwe wet verzekeren procent van het loon. In princi pe hoeft de ondernemer de eer ste twee ziektedagen geen loon door te betalen. Dat het vrijwel overal toch gebeurt, en door» gaans tot de volle honderd pro cent, vloeit voort uit afspraken die daarover in CAO's zijn vastge- legd. Om de aanvulling (de bovenwettelijke uitkering) op het zie kengeld te kunnen betalen, hebben de meeste ondernemin gen zich bijverzekerd bij de bedrijfsvereni gingen (de meeste samenwerkend in het GAK), de instan ties die zorgen voor de uitvoering van de Ziektewet en de WAO. alsmede van de Werkloosheidswet. Na de wijziging van de Ziek tewet mogen de bedrijfsvereni gingen niet langer de bijverze- kermgen aanbirdrn Hn k.ibi- net heeft dat verbod uitgevaar digd omdat anders een van de doelstellingen terugdringing van het ziekteverzuim zou worden aangetast. Om de be doelingen van de wijzigingen in de Ziektewet niet helemaal on deruit te halen, zullen voor de aanvullende ziekteverzekerin gen premies gelden die hoger zijn wanneer een bedrijf veel ziekteveruim kent en lager wan neer het verzuim minder is dan het gemiddelde in de bedrijfs tak.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3