'Krajicek weet wat ik doormaak' Galicië in de ban van La Coruna Sport Volleybalsters RW dalen twee plaatsen I WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 Tennisser Paid Dogger zet punt achter profcarrière Paul Dogger kan de reacties uittekenen. Nu hij abrupt een einde heeft gemaakt aan zijn tennisloopbaan, staat I het volk klaar om hem af te maken. De lieden die altijd al riepen dat Dogger een over het paard getild talent was dat de top nooit zou halen. Dogger berust. ,,Als mensen nog te stom zijn om mijn problemen en mijn beslissing te begrijpen, is dat hun zaak." AMSTERDAM. ROB V Dogger legt zijn oor liever er gens anders te luister. Bij Ri chard Krajicek bijvoorbeeld, die weet tenminste wat er omgaat in het hoofd van de 21-jarige Amsterdammer. Krajicek belde Dogger op en toonde begrip voor het besluit om te stoppen. „Richard weet wat ik doormaak. We kennen elkaar van vroeger. Hij weet dat mijn besluit niet zo maar is genomen. Hij zegt het zelf: ik heb het op sommige mo menten óók te kwaad. Richard verlangt ook naar de momenten waarop hij bij zijn vrienden is." Paul Dogger - ruim vier jaar geleden gelanceerd als hèt ta lent van Nederland en sinds die tijd bezig aan de doorbraak - is geen proftennisser meer. Hij zal de geschiedenis ingaan als een typisch geval van 'eeuwig ta lent'. In Portugal besloot hij en kele weken geleden om eruit te stappen. Tijdens een Satellite- toernooi in Lissabon zat hij geestelijk volkomen aan de grond. Hij verloor zijn laatste duel in een troosteloze ambian ce op een achterafbaantje van de nummer 1097 van de we reldranglijst, ene Dusan Prchlik. Dieper kon hij moeilijk zinken. Maar voor Dogger, die zelf de nummer 685 van de wereld is, was die laatste wedstrijd hele maal niet meer belangrijk. De verliespartij vormde ook niet de bekende druppel. Het spookte al veel langer door zijn hoofd. Dit was zijn wereldje niet. Niet meer dlthans. Hij verlangde naar Amsterdam, naar zijn vriendin, naar zijn ouders. „Het kwam met vlagen. Toen ik kort daarvoor bij een toernooi in Tu nesië zat, had ik het ook al. Een maal in Portugal kwam het weer. Na twee dagen was ik het spuugzat. Spelen, trainen, vroeg naar bed. Ik wilde niet meer. Ingrijpend „Het is heus niet in een opwel ling gekomen, daarvoor is zo'n besluit te ingrijpend. Je bent toch je hele leven bezig om iets te bereiken in deze sport en dan opeens gooi je alles weg. Ik nam afscheid van iets dierbaars. Maar eigenlijk ook weer niet, want ik kotste er van. Toen ik eenmaal had besloten, werd ik dan ook bevangen door een heel gek gevoel. Ik stond er tweehonderd procent achter, maar toch, ik wilde erover pra- „Tegen iedereen die ik in Lis sabon tegenkwam begon ik er over. Ik vroeg: wat vind je er van? Maar dat hoefde ik hele maal niet te weten. Het was een soort automatische beginvraag om een gesprek op gang te brengen. Wel vijftig mensen schoot ik aan. Ik wilde het ge woon van me alpraten." „De meeste spelers met wie ik sprak, hoorden me lange tijd aan. Het was heel vreemd om sommigen te horen zeggen: Paul, het is alsof ik mezelf hoor praten. Ze herkennen het. Dat was toch wel fijn om te horen. Ik voel dat ik een moedige be slissing heb genomen. De meesten gaan op dit niveau door en komen er op hun 25ste achter dat ze hadden moeten stoppen omdat ze niet verder komen. Dat wilde ik niet. Steeds diezelfde koppen om je heen en niemand die iets zinnigs heeft te vertellen, behalve over tennis dan. En dat acht maanden per jaar, terwijl je vriendin in Ne derland zit? Nee." „Ik heb niet het gevoel dat ik gefaald heb, of dat ik iets te kort LEIDEN CHRIS VOLLEYBALMEDEWERKER In de eerste klasse van de"dis- trictscompetitie was voor de re gionale vrouwenteams geen overwinning weggelegd. De vol leybalsters van WW en NOVO verloren met 3-2 en werden dus nog wel een punt rijker. RW bracht alleen de tweede set tot een goed einde. Door de 1-3 ne derlaag werd de ploeg uit Rijns burg op de ranglijst gepasseerd door WW en tegenstander Raaphorst/VSTS. RW moest het doen zonder coach Sieme Boom. Hij werd vervangen door Adrie de Mooy, die zijn discipelen in de eerste reeks een 14-11 voorsprong zag verspelen (14-16). RW herstel de zich in het tweede speldeel (15-12), maar werd vervolgens weggeserveerd: 8-15 en 4-15. De overwinning van VSTS was niet onterecht. De jeugdige formatie uit Bodegraven was beweeglij ker dan de thuisclub en be schikte bovendien over een ge vaarlijke serve. WW weerde zich uitstekend tegen het als tweede geklasseer de Metal/Radius 2. Desondanks moest het Wassenaarse team genoegen nemen met een 3-2 nederlaag. Setstanden: 15-11, 11-15, 15-5, 12-15 en 15-13. Het eind was erg onbevredigend voor WW. In de slotfase van de rally-point-set zette WW een achterstand om in een voor sprong (11-13). Door enkele scheidsrechterlijke dwalingen ging de winst naar Radius. NOVO verloor de uitwedstrijd tegen Den Ouden/Nivoc '72 met 3-2 (13-15, 2-15, 15-12, 15- 1 en 15-5). In het vierde en vijf de bedrijf kon de equipe uit SPORT OP TV 08.30-10 00 Sportnet: IJshockey: tc vanuit Stockholm. Zweden - Canada 09.30-11 30 EURO: Tennis ATP To van Stuttgart. "10.00 11 00 Sportnet: Bowlen Lad bowling vanuit Winter Park (Florida). 12.00-12 30 Sportnet Global adver 0 Tafelter mhagen. Eurogoals 13.00-17.00 Did 2: Sport extra, tennis, n Stuttgart. kom voor de top. Al zullen men sen dat nu gaan zeggen. Mijn afscheid is niet direct een ver haal over vorm en techniek of mentaliteit. Ik stond zelfs lekker te spelen voor mijn gevoel. Laat ik het zo zeggen: als ik nu zou weten dat ik over twee jaar bij de beste 100 van de wereld zou staan, zou ik óók de beslissing hebben genomen om te stop pen. Ja, als je doorbreekt en tonnen per jaar verdient, komt die motivatie misschien vanzelf. Maar dan nog. Het zit in mijn hoofd. Geen coach ter wereld praat dat er uit. Als je weet hoe ik het tennis zat ben, dan is een beetje hoop niets meerwaard." Lefgozertje Paul Dogger was net als Richard Krajicek een groot talent. Op 16-jarige leeftijd was hij wereld kampioen bij de jeugd. Het Am sterdamse lefgozertje zou het gaan maken. Op het invitatie- toernooi van Ede speelde hij te gen Ivan Lendl en hij werd als een wereldtopper behandeld. Maar Dogger zou worden terug geworpen naar de kelder en probeerde er vier jaar lang zon der succes uit te klauteren. Hij belandde op het niveau van de weinig verheffende 'Sa tellites', waar de beginnende profs ten koste van elkaar pro beren te overleven om later een boterham te kunnen verdienen als wereldtopper. En hij beland de in het ziekenhuis. Twee keer met een liesbreuk en met een long- oor- of oogontsteking. Dogger is de eerste die toegeeft dat hij 'leefde om ziek te wor den'. Elke come-back smoorde door alle problemen vroegtijdig. Hij maakte de mavo nooit af en gooide alles op het tennis. Door bondscoach Stanley Fran ker - die wel Jan Siemerink en Richard Krajicek aan een op stapje via Jong Oranje hielp - werd hij aan de kant gezet. „Te recht", zou Dogger later zeggen. In 1992 was hij voor het eerst weer eens topfit en wilde nog één keer de gooi doen. Maar anno februari 1993 heeft hij weinig zin meer. Geen diplQ- ma's en geen baan als proften Paul Dogger: „Ik nam afscheid van iets dierbaars. Maar eigenlijk ook v nisser. „Ja, nu is Dogger het perfecte voorbeeld van hoe het niet moet natuurlijk. Maar ik heb schijt aan de mening van de mensen. Ik heb altijd achter mijn beslissingen gestaan en nu weer. Ik zie mijn vriendin nu, krijg straks een eigen huis en een eigen salaris als tennisleraar bij Amstelpark. En ik ga weer lekker voetballen bij AFC, in het achtste met een stel vrienden. Zo nu en dan zal ik nog eens een tenniswedstrijd spelen. Als het in de buurt is. Ik wil bijvoor beeld meedoen aan het kwalifi r niet, want ik kotste er van." FOTO CPD catietoernooi van het ABN/Am- ro-toernooi in Rotterdam. Ja, gek misschien. Maar nu is het puur voor de lol. Straks, als ik niet meer op de wereldranglijst sta, is ook dat over. Zal je zien dat het in Rotterdam opeens loopt als een trein, haha." BUITENLANDS VOETBAL Maradona hult zich weer in het blauw-wit van Argentinië Noordwijk geen fatsoenlijke pass naar het net brengen. Ni- voc kende datzelfde euvel in de tweede set. Ook de blokkering en veldverdediging van NOVO bleven ver onder de maat. Kop loper Rentokil/ZVH 3 kan na de nederlaag van NOVO niets meer gebeuren. Mannen Bij de mannen handhaafde Graficon/Donar zich in 1B aan de kop van de ranglijst door Jodan Boys met 3-0 te verslaan. De setstanden (15-9, 15-4 en 15-6) geven een vertekend beeld. Jodan Boys toonde zich, zeker in verdedigend opzicht, een taaie tegenstander. SKC blijft Donar op een punt volgen door een 3-0 zege op hekkesluiter Delta 2. Overtui gend was het optreden van de studenten niet. Scores van 15- 12, 16-14 en 15-7 bewijzen dat. In de tweede reeks werkten de Leidenaars een 7 14 achter stand weg. Jeroen van Seeters deed dat in een serveërbeurt. Bij SKC was Jan Verhey nog niet geheel fit. Zijn inbreng bleef be perkt tot een enkele invalbeurt. Alleen in de derde set kon SKC enigszins overtuigen. Orion moest buigen voor Netwerk, de nummer drie van de ladder. In Hazerswoude ver schenen scores van 8-15, 7-15 en 5-15 op de borden. Bij de Hazerswoudenaren ontbrak de passing en de spirit. Binnen 51 minuten werden zij afgeser veerd door een veel sterkere op ponent. Netwerk pas$te veel be ter, maakte weinig fouten en beschikte over een gevarieerde aanval. Orion had daar werklust tegenover moeten stellen, maar dit gebeurde onvoldoende. DEN HAAG »GPD Diego Maradona maakt morgen na bijna drie jaar zijn rentree in de nationale ploeg van Argenti nië. De oefeninterland tegen Brazilië in Buenos Aires wordt de vijftigste van de sterspeler. De laatste keer dat Maradona het blauwwitte shirt droeg was tijdens de WK-finale van 1990. „Een van de mooiste momen ten in de Argentijnse voetbalge schiedenis", meent Claudio Canniggia, de Argentijnse speler van AS Roma, over de terug keer. Sinds de verloren eindstrijd bleef Argentinië ongeslagen in 23 wedstrijden. Onder andere legden de 'gauchos' beslag op de Zuidamerikaanse en de in tercontinentale titel. „Maar Diego kan ons team op een nog hoger niveau brengen", aldus de spits van AS Roma. Alle in Europa uitkomende internatio nals van Argentinië en Brazilië zijn van de partij. Op 24 februari spelen Argen tinië en Denemarken om de Franchi-beker. Dit toernooi, waaraan de kampioenen van Zuid-Amerika en Europa deel nemen, vond in 1985 voor het laatst plaats. Toen verloeg Frankrijk Uruguay met 2-0. ACORUNA«GPD „Als God het wil, worden we kampioen". De kleine Jose Ro berto Gama de Oliviera - beter bekend als Bebeto - durft het nog niet hardop te zeggen, dat Deportivo de la Coruna de Spaanse voetbaltitel zal grijpen. „We staan er goed voor, maar de competitie is nog lang grijnst de kleine Braziliaan met schoenmaat 36, die meer be scheidenheid uitstraalt dan Ro- mario, zijn landgenoot bij PSV. Toch is Bebeto in zijn geboor teland minstens zo populair als de grillige Romario. Hij is een vaste keus in het nationale team, werd in 1989 door het Ve- nezuelaanse sportblad 'El Mun- do' uitgeroepen tot de beste speler van Latijns-Amerika en eindigde het afgelopen jaar als tweede, op slechts een punt van de eveneens in Spanje spelende Argentijn Maradona. Bebeto is op dit moment de meest spraakmakende buiten landse vedette in de Spaanse competitie. Hij voert met 19 doelpunten de topscorerslijst aan en bewijst week-in, week uit een van de drijvende krach ten te zijn achter de opvallende successen van Deportivo de la Coruna. Dat aan de noord-westkust van Spanje zich al enige maan den een voetbalsprookje vol trekt, is inmiddels ook buiten de Spaanse grenzen doorgedron gen. Die belangstelling is begrij pelijk. Wie in september, aan het'begin van het seizoen, zou hebben beweerd dat Deportivo halverwege de competitie fier aan kop zou staan, was onge twijfeld voor voor gek versleten. Deportivo, dat als een Spaans Volendam jarenlang tussen de hoogste en tweede divisie heen en weer ging, ontsnapte vorig jaar tenauwernood aan degra- datie. Nu, na 22 wedstrijden, staat de trots van Galicië twee punten los van de grootmacht Real Ma drid en zelfs vier van Barcelona. Aanvankelijk dacht iedereen dat de strijd om de landstitel weer tussen Real Madrid en Barcelo na zou gaan, maar steeds meer mensen geloven in de kansen van de bescheiden club uit La Coruna. Voor de nestor van het Spaanse trainersgilde, Arsenio Iglesias (61), is het echter nog te vroeg om aan een kampioen schap te denken. „Ons doel is plaatsing voor het UEFA Cup toernooi", blijft de oefenmees- ter van de succesvolle club op de vlakte. Maar de voorzitter van Real Madrid, Ramon Men- doza, houdt wel rekening met een een hoofdprijs voor Depor- Dat niet zo slecht zijn voor het sukkelende Spaanse voetbal. 'Groen Spanje', zoals de noordwestkust van het Ibe risch schiereiland wordt ge noemd, is altijd voetbalgek ge weest, maar de laatste succes sen dateren al weer van de jaren 1980-'84. In die periode werden Real Sociedad en Atletic Bilbao ieder twee maal kampioen van Spanje. Het in 1904 opgerichte De portivo de la Coruna is een van de twee Galicische clubs in de hoogste Spaanse voetballiga. De andere club is Celta de Vigo, dat in de onderste helft van de ranglijst vërtoeft. Tussen de aanhang van beide clubs be staat een gezonde rivaliteit, hoewel het succes van Deporti vo heel voetbalminnend Galicië goed doet. Want nog nooit eer der veroverde een Galicische ploeg de Spaanse titel. Drie factoren zijn doorslagge vend geweest voor het succes van Deportivo. Allereerst de te rugkeer van trainer Iglesias, die wordt omschreven als het pro totype van een Gallego: onver stoorbaar, recht door zee. Hij houdt niet ingewikkeld gedoe en kiest voor simpel spel vanuit een gesloten verdediging. Voor Deportivo is ook de komst van Bebeto en diens landgenoot Mauro da Silva be langrijk geweest. Beide spelers werden voor niet al te hoge be dragen weggekaapt voor andere buitenlandse clubs. Daarnaast beschikt het elftal over een van de grootste talenten in het Spaanse voetbal, de 22-jarige middenvelder Fran. Een prominente rol in het succes speelt tenslotte ook voorzitter Augusto Cesar Len- doiro. Hij werd vier jaar geleden praeses, toen de club nagenoeg failliet was en op de rand van degradatie naar de derde divisie balanceerde. Onder de bezie lende leiding van Lendoiro is Deportivo uitgegroeid tot een gezond voetbalbedrijf, met een sluitende begroting van twee miljoen gulden (bij Barcelona is dat ruim tien miljoen) en een enorme groei van het ledental van 6.000 naar 22.000. Het sta dion Riazor - capaciteit 29.000 toeschouwers - is dan ook nage noeg elke wedstrijd uitverkocht. Een kwestie die voor Lendoira nu hoge prioriteit heeft, is het bewerken van de Braziliaanse voetbalbond. Op 15 juni begint in Equador de 36ste editie van de Copa America en Bebeto en Mauro da Silva zijn reeds gese lecteerd. Voor de gelovige Bebe to speelt deze zaak nog niet: „Als het Gods wil is. dat ik in de Copa America uitkom, moet dat maar. Maar stel je eens voor. Deportivo de la Coruna kam pioen van Spanje. Dat mag ik toch niet missen!" DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54,2300 AB Leiden. Bettine Vriesekoop heeft samen met oud-kampioen Bert van der Helm een tafeltennis- demonstratieteam gevormd on der de naam Oki Topteam De TT van Assen blijft in elk geval tot en met 1996 op de motor sportagenda staan. Het circuit wordt op een aantal punten aangepast om de veiligheid van coureurs en publiek te verhogen Ajax let ook op de kleintjes. Zaterdagmiddagspits Bryan Grampon is aan het Spaanse Deportiva Lugo verkocht voor 18.000 gulden In Wassenaar reikt Prins' Bernhard op vrijdag 19 februari de kampioens- awards uit van de Hippische Sportbond Tafeltennisvereni ging Avanti uit Hazerswoude houdt op maandag 1 maart een algemene ledenvergadering. Voetbalclub UVS doet dat een week later op 8 maart Voor het tafeltennisseizoen 1993-1994 wordt een promotieklasse bo ven de eerste klassen ingesteld De voetbalscheidsrechters Karei Schimmel, Gé Frankhuizen en Piet van der Meer kregen de COVS-speld voor het 25- jarig uitgereikt Een sterke Word- Perfectploeg onder leiding van Jelle Nijdam start op zaterdag 6 maart in de openingsamateur- klassieker de Ster van Zwolle. Uit de regio kreeg alleen het team van Casba Wonen een startbewijs De Alkmaarse voetbalclub AV Jan III, Is in on derhandeling met sterzaalvoet- baller Edwin Grünholz van Ce- verbo Zaterdag 20 en zondag 21 februari het vijfde Hus-Pub Bowlingtoernooi in Tenn-Bowl in Leiderdorp De Leidse voet balvereniging De Sleutels gaat op het tweede veld een lichtin stallatie aanbrengen volgens de KNVB-normen. Ook bij Lugdunum zijn er plannen in een vergevorderd stadium De jeugdige Leidse voetballer Alan Campfens (UVS) is geselecteerd voor de Nederlandse selectie onder de 15 jaar Voetbalvere niging RCL is op zoek naar bouwvakkers voor de renovatie van het clubgebouw Bart Kraan en Jacintha Jenniskens van Sportschool Van der Luit hebben goud behaald bij de Westnederlandse kampioen schappen taakwondo. Marco Winters was goed voor zilver 1993 staat bij de korfballers in de schijnwerpers van de wel pen. Er is inmiddels een flitsen de actie opgezet door de KNKV. Zaterdag 20 februari is er een welpenmiddag met deelname van KZ Leiden, Fides Pacta. De Danaïden en Crescendo in de Rembrandt Scholen Gemeen schap in Leiden. Aanvang 14.00 uur in de ochtend doet Pcmix hetzelfde om 10.00 uur in het Visser 't Hooft Scholengemeen schap in de Kagerstraat De PR-commissie van VCL houdt op 30 mei een bedrijventoer- nooi voor vrouwen. Dit is uniek voor Leiden. Misschien een fi nale: Hema-Albert Heijn? Voor de voetbalcompetitie onder de 21 jaar komen op dinsdag 23 fe bruari Noordwijk en UVS tegen elkaar uit De badmintonclubs Nieuwveen en Aarlanderveen gaan nauw met elkaar samen werken De Leidse voetbal- jeugd onder de 12 en 13 jaar oe fenen dinsdag 23 februari bij HVZ in Zoeterwoude. Een dag eerder speelt de jeugd onder de 15 jaar in Koudekerk tegen de afdeling Haarlem Morgen be gint de voorverkoop van de voetbaltopper Feyenoord-PSV, die op zaterdag 13 maart wordt gespeeld Voetbalvereniging Koudekerk viert op vrijdag 26 maart het 55-jarig bestaan Maandag 22 februari is er bij UVS een buitegewone ledenver gadering van de Leidse Sportfe deratie. De Sportnota staat cen traal op deze avond De schaatsmarathons lopen op z'n eind. Amsterdam (Jaap 1 den- baan) is zaterdag de voorlaatste wedstrijd De leidse Singel loop is dit jaar op 30 april Vrij dag krijgt de wielerploeg Casba Wonen een tweetal auto's aan geboden van sub-sponsor Kam steeg De Zijl/LGB houdt zon dag 21 februari een halve mara thon. Start om 11.00 uur in de Parimaribostraat in Leiden SCOREBORD PRIJSVRAGEN TOTO 6: Eerste Eerste prijs geen winn winnaars 1629,60, i 126,10. VOETBAL EERSTE DIVISIE: De Graafschap FC Zwolle 21(1-1)5. Jansen 1-0.46 Godee 2-0, 73 Boere 2-1 Scheidsrechter Meyer. Toeschouwers 3.400 Gele kaart Koorman en Boessen (De Graafschap). Van 4-TOP 7 0-0,Alpha Bar 3-Spip 6-2 Stand Br'wijntie 4 72-28,Carai bl-47,Vriendschap 57-58,TOP 6 56-50 Bar 3 47-60.Spi|kerb HANDBAL TENNIS OKLAHOMA CITY Eerste ronde. Md (Ned/6) 7-5 5-7 7-ï Göteborg (Zwe) 2-2 PHILADELPHIA ran As, Borussia Dortr (Ita) 4-0 SCHOTLAND: Part.ck This WIELRENNEN BASKETBAL - Orlando Magic 124-120. Garca (SpaI, 9 Algemeen klassement: 1 Saitov I 1 BIUARTEN 3-5.TOP-Alpha Bar Kroon 6-2.Spi|kerbak -26 Spi|kerbak 2 57-59 r __ar 70-" Spi|kerb KOERSEN Alpha Bar 70-37 Land; 'riendschap 30-78 cijntje 4-4.De Waag 2-'t Wachtie TOP 2 70-44 De Waag3 47-59 t Wachtie 54-51 Br'wiintje 43-64 54-59 Spijkerbak 3 40-66 De Waag 2 51-65 Br'wiintje 2-TOP 3 0-0.Katwiik- iag 4 8-0,DGL-Carambole 5-4,De buyk) 2 39.9 1 20.0, 2 Coastal Road Toto winnend 1.60 1.90 2.40 koppel 10.8' Vierde koers. 2000 m l For weg) 2 36.6 1 18.3,2 Fun 53-46. De Waag 46-62.Br'wi|nt|e 2 40-57,Caramt>oie Flash Yanl 4e klas: DOS 3-Landz.cht'3 4-4, t Wacht ie 2 De Heul 3 2-7,Vriendschap 2 DOS 2 9-0, TOP 4-Vr.endschap 3 0-9. Spi|ker bak 4-Carambole 2 7 2 Stand De Heul 3 79-43.Vriendschap 2 58-64,'t Wachtje 2 57-67, DOS 2 57-67. 2.00 4,70 koppel 14.50 tno 8 koers. 2440 m 1 Galant B (l 1 19,7, 2 Grandv.ue K. 3 gestart Entiretranss R Tot 4 bO plaats 7.20 3,30 2.20 k. pel 12.20 Ino 56,90. dut Stand De Pelikaan 2 76-35.Stompwijk 2 nend 1.80 plaats 1 50 5.70. koppel '-52.D0S 4 45-64,De F 2 65-43.Stompwi|k 3 ie 3 58-z" - xain 4 4l - - 63, DOS 5 1 1 102 7e klas: Carambole 3-De Heul 5 9-0.Vriendschap 4-TOG 4 2 7 Brwiintje- Irio 46,40 Negende ki 6.10 plaats 1,00 1 17.40 plaats 6,10 4.60 k

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27