'Ik geloof niet in literaire ambitie' Wassenaarse galerie in de clinch met wvc Cultuur Kunst Leuk aanbod, geen topjaar cabaret De waaier blijft verleiden WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 Heropening Kunsthistorisch Instituut Florence - Het Nederlands Interuniversitair Kunsthistorisch In stituut in Florence gaat op 24 maart weer open. Drie jaar lang is er verbouwd. Eén van de resultaten daarvan is een extra grote en beter beveiligde tentoonstellingsruimte. Daar zal van de opening tot en met 23 mei een bijzondere expositie van tekeningen van Fra Bartolommeo fe zien zijn. Prinses Margriet opent de ten toonstelling. Baas van Pinkpop doof geleen - Vermoedelijk als direct gevolg van overmatige geluids belasting tijdens popconcerten, is Pinkpopdirecteur Jan Smeets zo goed als doof geworden aan zijn linkeroor. De voorbije week heeft de Sittardse festivalorganisator een ingrijpende ooropera tie ondergaan in het ziekenhuis van Geleen. Smeets liet gister avond weten dat de ingreep volgens de behandelend specialist geslaagd is. Ook Smeets zelf gaat ervan uit dat de overmatige hoeveelheid decibels tijdens de ontelbare door hem op touw ge zette popconcerten de grote boosdoener zijn. Jazz-musicus Wallington dood De Amerikaanse jazz-pianist en -componist George Wallington is maandag in New York op 69- jarige leeftijd overleden. Wal lington heeft met de groten van de bebop meegespeeld, onder wie Charlie Parker. Wallington werd als Giacinto Figlia in 1923 geboren in Sicilië, maar emigreerde twee jaar later met zijn ouders naar New York, waar hij op jonge leeftijd aan de jazz verslingerd raakte. In de ja ren '40 begon hij op te treden in kleine clubs in Brooklyn en Greenwich Village. In de Onyx Club sloot hij zich met drum mer Max Roach aan bij het quintet van Dizzy Gillespie, een van de eerste bebop-groepen. Hij trad op met vele andere boppers, zoals Red Rodney, Charlie Parker en Gerry Mulli gan, en maakte in 1953 een Eu ropese tournee met Lionel Hampton. Vervolgens begon hij een ei gen carrière onder de artiesten naam George Wallington. Deze naam kreeg hij van een collega, die hem ,,Lord Wallington" noemde wegens zijn elegante kleding. Wallingtons bekendste composities zijn Lemon drops", dat door Woody Her man werd opgenomen, en „Godchild", bekend in de uit voering van Miles Davis. Jan Fontijn morgen in Leidse Burcht Hoe zal het Frederik van Eeden vergaan in deel twee? Biograaf Jan Fontijn schetste in het eerste deel van zijn levensbeschrijving onder de titel 'Tweespalt' een auteur, psychiater en sociaal hervormer die voortdurend met zichzelf overhoop lag, omdat hij ideaal en werkelijkheid niet met elkaar in overeenstemming kon brengen. Een gespleten persoonlijkheid, een romanticus die ook wel de profeet wilde uithangen. In het volgend jaar te verschijnen tweede deel van de biografie zal, voorspelt Fontijn, een man naar voren ko men wiens sociale bewogenheid écht blijkt te zijn. leiden «jan van damme Frederik van Eeden (1860- 1932). Gekend als auteur van het symbolische sprookje 'De Kleine Johannes' en de in 1982 verfilmde roman 'Van de koele meren des doods'. Voor Jan Fontijn (Amsterdam, 1936) was 'De Kleine Johannes' tijdens zijn gymnasiumjaren in Am sterdam een verplicht nummer. Maar toen al werd een meer dan gemiddelde interesse wak ker gemaakt. Dat de kleinzoon van Van Eeden bij hem op school zat, was toeval, hoewel niet onbetekenend. Belangrijker was dat de leraar Nederlands een leerling was van professor J. van Ginneken, de taalkundige die samen met Van Eeden de vereniging oprichtte voor de studie van de woordbe tekenis. En pater Van Ginneken was één van de grote bekeer- ders, die Van Eeden in 1922 tot het katholicisme bracht. De kleinzoon, de leraar en de eerste berichten over de veelzijdige schrijver en hervormer maakten de periode rond de eeuwwisse ling tastbaar. Fontijn wil zich nadrukkelijk niet als biograaf met literaire as piraties presenteren.' „Een le vensschets", vindt hij, „moet goed leesbaar zijn. Maar dat geldt voor elk boek. Volgens mij wordt, laat ik het voorzichtig zeggen, de biografie ietsje te veel als literair genre gepresen teerd. Ik geloof niet in die lite raire ambitie. Voor mij zit het schrijven van een levensverhaal veel meer in de historische dan in de literaire hoek. Het was vooral de cultuur-historische belangstelling die me naar Van Eeden dreef. Via die literator, denker-filosoof en sociaal her vormer kun je de tijd rond 1900 openleggen." In het eerste deel van uw bio grafie wordt Van Eeden als een gespleten persoon geportretteerd. Dat is een kwaal waaraan meer mensen, zeker kunstenaars, lij den. „Tweespalt, gespletenheid is een erfenis van de Romantiek. Het verschijnsel komt voor als er een versóhil is tussen de idea len van mensen en de realiteit. Volgens mij is het bij Van Eeden iets meer dan die romantische tweespalt. Op psychologisch ni veau kun je zeggen dat hij kind was in een verscheurd gezin, hij bewoog zich tussen een strij dende vader en moeder die hij met elkaar probeerde te verzoe nen. Ik veronderstel dat hij zich door die opvoeding verscheurd voelde. Het probleem van Van BEL NU GRATIS DE ANWB VOOR DE JUISTE REISVERZEKERING. 06-0503. Eeden was dat hij niet akkoord kon gaan met zijn gespleten heid. Hij wilde bepaalde nega tieve elementen in zichzelf weg werken. Daarin forceerde hij zich. Lange depressies waren het gevolg, hij ging gebukt on derzijn fouten." Is uw visie op Van Eeden in de loop van de verdere studie veranderd en zal daarvan iets terug te vinden zijn in het nog te publiceren deel van de biografie? In het eerste deel geeft u regel matig blijk van irritatie over het gedrag van uw held. „Ik denk wel dat de accenten in het tweede deel positiever zullen uitvallen. Wellicht ook omdat Van Eeden ouder wordt en dichter mijn leeftijd nadert." „In de periode voor 1900 vond ik dat de manier, waarop hij zich op sociaal gebied en als geëngageerd kunstenaar mani festeerde, iets geforceerds had. Daarna werd dat minder. Als je ziet hoe hij zich tijdens de spoorwegstakingen van 1903 heeft ingespannen om de arbei ders te helpen. Heftig veront waardigd was hij, zonder op portunisme, hij sliep tussen de stakers in Amersfoort. Ik denk dat zijn streven om de wereld te veranderen, dat mij aanvanke lijk modieus leek, toch wel erg gemeend was." „Vlak voor de Eerste Wereld oorlog nam hij het initiatief voor de oprichting van een kring met voornamelijk Duitse intellectuelen, die de wereld van de ondergang moest redden. Hoewel hij in Duitsland bezig was met het opbouwen van een internationale carrière, nam hij in de Eerste Wereldoorlog meteen stelling. De overweldi ging van België vond hij afschu welijk, en hij schreef daar fel te gen. Die anti-Duitse houding bezorgde hem problemen met Jan Fontijn: „Ik denk dat Van Eedens streven om de wereld te veranderen, dat mij aanvankelijk modieus leek, toch wel erg gemeend was." foto cpd klaas koppe de opvoeringen van zijrntoneel stukken. In 'De Groene Amster dammer', waarvan hij net voor de oorlog redacteur was gewor den, liet hij niets aan duidelijk heid te wensen over." Fontijn verwacht volgend jaar het afsluitende deel van zijn biografie te publiceren. In totaal heeft hij naast dagboeken en droomnotities ruim 13.000 brie ven doorgenomen. „Een enor me hoeveelheid", zegt hij, „maar om als biograaf je vleu gels uit te kunnen slaan heb je veel materiaal nodig." Jan Fontijn komt morgen avond in Sociëteit de Burcht aan Nieuwstraat in Leiden ver slag doen van zijn werk aan 'deel 2'. Aanvang: 20.15 uur. jp 0 Waaiers te kust en te keur in het Tilburgse Textielmuseum. tilburg marjo peppelaar De waaier is als verkoelingsmid del verdrongen door modernere technieken van klimaatbeheer sing. Maar Iqua charme en ele gantie haalt de air-conditioning het in de verste verte niet bij de ouderwetse waaier. Het wuiven met een uitgevouwen waaier hoort niet voor niets al eeuwen tot de wapenen der verleidings- taktiek. Door zijn vorm en af metingen biedt hij bovendien ongekende esthetische moge lijkheden, zonder dat het prak tisch nut ervan hoeft te worden aangetast. Hoog tijd dus voor een her waardering, moet men ook in het Textielmuseum in Tilburg gedacht hebben. Daar is op de expositie Waaiers nu een veel voud aan hedendaagse exem plaren te zien, waarvan een deel heeft meegedongen in de prijs vraag De eigentijdse waaier als kunstwerk. De tentoonstelling is samen gesteld door de in textielkunst gespecialiseerde Luikse galerie Phiiharmonie in samenwerking met de Belgische vereniging Quaternaire. Aan de tentoon stelling neemt een intematio- naai gezelschap van 35 kunste naars deel. De enige beperking die zij kregen opgelegd was het maximum formaat dat moest overeenkomen met de klassieke afmetingen van de waaier. Variaties De expositie waaiers laat vele variaties op het thema zien, soms mooi, soms ontroerend, soms humoresk. Omdat als eni ge beperking het formaat gold, hebben niet alle kunstenaars zich gestoord aari de functie van het verkoelings- annex ver leidingsmiddel. Dat heeft geleid tot bijvoorbeeld geometrische weefsels van Marie Thérèse Pre- gardier die evengoed hadden kunnen worden ingezonden in de prijsvraag De eigentijdse pla- cemat als kunstwerk. Wel waai- er-vormig, maar niet bruikbaar als zodanig, is het intrigerende weefsel van de Nederlandse Marian Bijlenga. Weer een an dere interpretatie komt van Ly- dia Predominato uit Italië, die uitging van een bestaande af beelding en daarin de waaier extra nadruk geeft, door hem met veren driedimensionaal te maken. Blijven er nog talloze waaiers over die ook als zodanig ge bruikt kunnen worden. Bijzon der fraai zijn de groene en zwar te waaiers van de Italiaanse Wanda Casaril, elegante con structies waarbij figuratieye ele menten in fijn weefsel zijn ver werkt. Het Nederlandse collectief Atelier J gaat met Le truc de ma tante (Het ding van mijn tante) min of meer terug naar de es sentie door een krant tot waaier op te vouwen en daar een da messjaaltje omheen te binden. Dit collectief was een van de winnaars van het waaier-con- Waaiers en veren horen bij el kaar: veel kunstenaars spelen met die associatie. De Zwitserse Vera Loeliger verwerkt daarbij heel intrigerend fotografie in haar waaiers. L'eventail pour ar tistes endormis (Waaier voor in geslapen kunstenaars) lijkt op het eerste gezicht te bestaan uit gefotografeerde veren, maar in tweede instanties blijken dit veervormige foto's van gesloten ogen te zijn. Textuur, het bulletin van het Textielmuseum, gaat dieper in op de historie van de waaier, die terugvoert tot voor de jaartel ling. Daarin valt onder meer te lezen hoe Ovidius de waaier in zijn Ars Amatoria bijzondere krachten toedichtte. Zo advi seerde hij de jongeling, nadat deze zijn geliefde koelte had toegewoven, te zeggen: 'Deze tabellum zal jou wanneer ik hem beweeg wat koelte geven, maar helaas vrees ik dat de gloed van mijn liefde jou meer verhit dan de temperatuur'. De waaier mag dan als verkoeler hebben afgedaan, de tentoon stelling Waaiers toont aan dat dit accessoire nog niets aan ver leidingskracht heeft ingeboet. Tentoonstelling: Waaiers. Nederlands Textielmuseum Tilburg. Tot en met 14 maart leiden annet de jong De Wassenaarse 'Galerie 27' heeft een kort geding aange spannen tegen het ministerie van wvc, die de 'Kunstaankoop regeling' voor deze galerie wil opschorten. De Raad van State stelde 'Galerie 27' in het gelijk en heeft de maatregel van het ministerie geschorst. De rechter beslist volgende week dinsdag. Door de Kunstaankooprege ling, een soort rentesubsidiere geling van wvc, kunnen galeries hun klanten renteloos leningen verschaffen voor aankoop. Dit maakt kunst-aanschaf dus aan trekkelijker. WVC wil met de be schikbare 3 miljoen het aantal deelnemende galeries aan de regeling drastisch beperken. Galeries die niet voldoen aan de door het ministerie gestelde kwaliteitscriteria worden er zonder pardon uit geknikkerd. Volgens Henk de Greef van 'Ga lerie 27' is er sprake van een budgetaire kwestie die wordt gevoerd onder het mom 'kwali teit'. „Ik kan niet bewijzen dat er sprake is van natte-vinger- werk, maar ik ben zeer veront- theater recensie wunand zeilstra Voorronden Leids Cabaret Festival. Ce- zien: 15 en 16/2, schouwburg Leiden Nog te zien halve finale 18/2 en finale 20/2 Vijf solisten mogen morgen avond tijdens de halve finale van het Leids Cabaret Festival tegen elkaar strijden om een fi naleplaats. Hester Hofman, als enige vrouw, en verder Nico van der Knaap, Jeroen Maes, Pieter de Rijk en G. v.d. Kroon zijn na twee voorronde-avonden door de festivaljury hiervoor uitgeko zen. Een voor de hand liggende keuze die niet zo zeer een kwes tie van moeizaam kiezen maar meer van eenvoudig schrappen van kwalitatief ontoelaatbare kandidaten geweest zal zijn. Geen tien zoals beoogd, maar 'slechts' negen voorrondekandi daten mochten afgelopen maandagen dinsdagaantredên. Een veeg teken - door de festi- valvvildgroei is kennelijk het nieuwe cabaretaanbod zo lang- waardigd over de willekeur waarmee wvc de kwaliteitscrite ria hanteert." 'Galerie 27' was één van de zestig galeries in Nederland die november '92 een brief van het ministerie kregen met de mede deling dat zij niet langer gebruik konden maken van de regeling. Het wegvallen ervan betekent voor 'Galerie 27' in het ergste geval dat zij kan opdoeken. De financiële gevolgen kunnen fa taal zijn, omdat de 'wvc-verko- pen' 35 procent van de totale omzet bedragen. Galerie 27 benadrukt in haar bezwaar dat het door wvc ge voerde beleid in strijd is met haar eigen doelstellingen, na melijk 'net bevorderen van de cultuur-participatie' en 'het sti muleren van de inkomensvor ming van kunstenaars'. Omdat het kunst-aanbod in Wassenaar beperkt is en het publiek gevari eerd, brengt 'Galerie 27' ver schillende stijlen en stromingen juist om dat aan te moedigen. Dat dit werkt blijkt uit de cijfers van '92: 65 procent van de aan kopen van dat jaar waren eerste kunstaankopen. Bovendien zamerhand dunne soep gewor den, waardoor het niet meevalt steeds opnieuw voldoende aan vaardbare kandidaten op te sporen. Het wederom massaal toege stroomde publiek reageert er echter niet minder welwillend op. Zonder uitzondering mogen de vaak nog zeer onervaren ca baretiers in spe op een vriende lijke ontvangst bij de toeschou wers rekenen. Het komt de sfeer tijdens de voorronden beslist ten goede. Bij de afvallers zaten het duo Ros '92 en het trio Schone Schijn. Deze deelnemers zaten nadrukkelijk op het niveau van een geslaagd optreden binnen de eigen veilige kennissenkring. Daarnaast vielen de solisten Frits Klei en Reinoud Berends af. Klei heeft inhoudelijk vrijwel niets te bieden, Berends ver schuilt zich achter ongrijpbaar vage liedteksten en voorarach- Voor het jubilerende Leids Cabaret Festival jammer genoeg heeft het op grote schaal óp- schorten van de regeling tot ge volg dat minder kunstenaars hun werk met renteregeling kunnen verkopen, wat een ne gatief effect heeft op de inko mensvormingvan kunstenaars. De willekeur waarmee de kwaliteitscriteria worden ge hanteerd blijkt uit het feit dat een aantal kunstenaars waar mee 'Galerie 27' samenwerkt wèl voor de wvc-regeling in aanmerking komt. Dit betekent dat het werk van deze kunste naars in 'Galerie 27' géén kwali teit en in andere galeries wèl voldoende kwaliteit zou heb ben. Henk de Greef is verbolgen over deze willekeur waarmee Galerie 27 het stempel 'onvol doende kwaliteit' heeft gekre gen. „We zijn gedegradeerd van eredivisie naar amateurs. Het gevolg is dat mensen voortaan liever naar een galerie gaan die wèl tot de A-klasse behoort. Maar ook de klanten die in het verleden hier kunst hebben ge kocht krijgen nu het idee dat zc slechte kwaliteit in handen heb ben," aldus De Greef. dus geen echt topjaar, het vijf tienjarige festival moet genoe gen nemen met een leuk aan bod van helaas uitsluitend solis ten. Daarbij zal naar alle waar schijnlijkheid vooral een rol gaan spelen, hoe de kandidaten bij een hernieuwde kennisma king voor de ddg komen. Zo is het bijvoorbeeld altijd weer spannend om te zien of zij het aandurven om enige variatie in hun act aan te brengen. In elk geval heeft een ieder van hen zijn eigen sterke troef. Nico van der Knaap bijvoor beeld beschikt met zijn Suko Yakki(?)-cursus over een origi neel vertelkader. Hester Hof man lijkt zoiets moeilijks als een echte conférence aan te kun nen. G. v.d. Kroon stileert kneu terigheid tot een goeie grap. Jeroen Maes gooit zijn jeugdige overmoed in de strijd. En Pieter de Rijk kan mogelijk voor ver rassingen gaan zorgen, als hij zijn uitermate knappe meertali ge typeringen optimaal weet uit te buiten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23