Aung San Suu Kyi blijft inspiratiebron fj De geachte afgevaardigde lijdt aan het 'Di Pietro-syndroom' Cocaïnebaron neemt bloedig wraak Feiten &Meningen WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 Nobelprijswinnaars demonstreren bij grens Myanmar Soldaten in Myanmar (Burma) beletten haar nu alweer drieëneenhalf jaar haar huis in Yangon (Rangoon) te verlaten. Toch houdt oppositieleidster Aung San Suu Kyi de hoop in de harten van de Myanmarezen levend dat er eens een vreedzaam einde komt aan de tientallen jaren van dictatoriale onderdrukking. Deze week zal een missie van zeven Nobelprijswinnaars voor de vrede aan de Thais- Myanmarese grens een actie houden om druk uit te oefenen op de junta in Yangon om Suu Kyi, die in 1991 zelf de Nobelprijs voor de vrede kreeg, vrij te laten. Het Nobelco- mi.té noemde haar destijds 'een van de uitzonderlijkste voorbeelden van burgermoed in Azië'. BANGKOK PETER ENG Vorige maand hield de Myan- marese junta een conferentie over grondwettelijke hervor mingen die de militairen om schreven als een stap in de rich- ling van democratie. In Thai land zeiden dissidenten in bal lingschap de conferentie een la chertje te vinden en zij organi seerden protestmarsen. Veel be togers droegen portretten van Sun Kyi. In Myanmar, waar op positie voeren gevaarlijk kan zijn, wordt haar naam veelvul dig gefluisterd en prijkt haar fo to soms in huizen naast het gouden beeld van Boeddha. Uit angst voor haar invloed als oppositieleidster, verlengden de juntaleden vorige maand het huisarrest van Suu Kyi voor on bepaalde tijd. Hun argument was dat haar vrijlating tot poli tieke instabiliteit zou kunnen leiden. Een beslissing vrijlating werd doorverwezen naar een eventuele volgende T gering. De militairen zeggen de I macht niet te zullen overdragen aan een burgerregering voordat een nieuwe grondwet is goed gekeurd. Hoe lang dat zal du ren, is volstrekt onduidelijk. In 1990 weigerden de generaals de overweldigende verkiezings- overwinningvan de Nationale Liga voor Democratie van Suu Kyi te erkennen; Suu Kyi werd toen al onder huisarrest gehou den. Al drieëneenhalf jaar leeft de 47-jarige Suu Kyi nagenoeg af gesloten van de buitenwereld. Ook haar Britse echtgendbt Mi chael Aris en haar twee zonen heeft ze al die tijd niet gezien. Er is weinig bekend over haar huidige levensomstandigheden to ap maar Ui' W3t 6r doors'iPelt naar buiten, blijkt dat haar geest on gebroken is. De militairen heb- haar ben haar de vrijheid aangebo den, onder de voorwaarde dat ze het land verlaat. Suu Kyi wijst De grens tussen Thailand en Myanmar. Winnaars van de Nobelprijs voor de vrede actie voor de vrijlating van Aung San Suu Kyi. dit pertinent van de hand om dat ze elke gunst van het regime weigert. In een toespraak naar aanlei ding van de toekenning van een Amerikaanse prijs voor de men senrechten riep ze op tot res pect voor de mensenrechten in haar land en voor de bekrachti ging van de wil van het volk zoals die tijdens de verkiezingen kenbaar werd gemaakt. „Ik heb er nooit aan getwijfeld dat het MEDEllIN* TOM WELLS Temidden van rokende puinho pen en gebroken lichamen rent een tengere vrouw, nat van tra nen, van lijk naar lijk, op zoek naar echtgenoot en kinderen. Ze tilt een van bloed doorweek te deken op en ontdekt haar man. Ook twee kinderen blijken de bomaanslag niet te hebben overleefd. Volgens president Cesar Gaviria worden de aanslagen gepleegd op last van de voortvluchtige cocaïnebaron Pablo Escobar, die met het offensief probeert de regering opnieuw zodanig te intimideren dat zij hem onge moeid zijn cocaïne-imperium laat leiden. De Colombiaanse autoriteiten beloofden Escobar in juni 1991 fn ruil voor overgave een licht vonnis en een comfortabel ver blijf in de gevangenis. Escobar en negen van zijn naaste mede werkers hapten toe en kregen hun eigen particuliere inrich ting in een speciaal voor dit doel omgebouwde boerderij, compleet met bubbelbad, tele visie en restaurant. Voor partij tjes werden vrouwen aange voerd en de obers droegen een smoking. Oorlog De vijfsterrengevangenis bleek Escobar bij nader inzien toch niet zo te bevallen. Op 22 juli vorig jaar ontsnapte hij. De au toriteiten zetten een miljoen dollar op zijn hoofd, hetgeen hem er in september toe bracht de regering de oorlog te verkla- Sindsdien zijn er tal van aansla gen gepleegd. De afgelopen twee maanden vonden bij veer tien bomexplosies in totaal 41 mensen de dood, allen toevalli ge voorbijgangers. Maandag werd het winkelcentrum van Bogota opgeschrikt door twee autobomexplosies die vier men sen het leven kostten en meer dan 120 anderen verwondden. Elke avond worden de televisie kijkers geconfronteerd met het gelaat van de voortvluchtige drugsbaron. De beloning op in formatie die tot zijn arrestatie leidt, is inmiddels tot zeseneen half miljoen dollar (ruim 12 mil joen gulden) verhoogd. Maar het aantal tips blijft gering en de schaarse aanwijzingen hebben tot dusver niets opgeleverd. Miljonair Het is bekend dat de arm van Escobar ver reikt en dat er hele gezinnen zijn gefolterd en uit gemoord omdat iemand hem had verraden. Weinig mensen in Colombia hebben zoveel ver trouwen in de overheid dat zij op de bescherming daarvan Met aanslagen probeert Escobar de regering van Colombia te dwingen zijn zin te doen. foto reuter carlos linares durven rekenen. Ook het aan bod van een andere identiteit en een langdurig verblijf in het buitenland heeft geen tipgevers kunnen lokken. „Je zou voor een dag miljonair zijn, en daar na kun je op werkelijk chique wijze worden begraven", aldus een commentator. De bomaanslagen jagen de be volking vrees aan. In het verle den bleven velen 's avonds thuis omdat dit veiliger leek. Tegen woordig worden de meeste aan slagen overdag gepleegd en is het moeilijk een gedrag te ont wikkelen dat de risico's vermin dert. De politie ontvangt dage lijks honderden telefoontjes over verdachte auto's. Niemand wil over de klopjacht op Escobar worden geïnter viewd en al helemaal niet de politie. Sinds september zijn in Medellin, vanouds het bolwerk van de drugsbaronnen, 103 po litiefunctionarissen geliqui deerd. Ook regeringsfunctiona rissen blijken het te druk te hebben voor een interview over Escobar. Het drugskartel van de voortvluchtige heeft de afgelo pen acht jaar drie presidents kandidaten, een minister van justitie, een oud-minister van justitie, een procureur-generaal, een oud-burgemeester en twee rechters van het hooggerechts hof gedood. Het totaal aantal vermoorde rechters over de af gelopen veertien jaar bedraagt 81. Het bomoffensief van de afgelo pen twee maanden is op zich niet nieuw voor Colombia. In 1989 pleegde het kartel tiental len bomaanslagen waarbij 297 mensen de dood vonden om de regering te dwingen een einde te maken aan de uitleve ring van gearresteerde drugsmokkelaars aan de Vere nigde Staten. Zelfs vliegtuigen bleken doelwit te kunnen zijn, zoals werd geïllustreerd door een aanslag op een toestel met 107 inzittenden. Allen vonden* de dood. Gaviria gaf ten slotte toe. Hij be loofde dat Escobar en zijn me dewerkers niet aan de Verenig de Staten zouden worden over gedragen. als zij zich zouden melden. Ook zegde hij hun spe- Pablo Escobar: de meest gezochte man van Colombia. Achter hem een lijfwacht. foto ap ciale privileges toe. Aangeno men moet worden dat hij niet wist dat de tot strafgevangenis omgebouwde boerderij een tunnel bevatte waardoor het voor de drugbaron tamelijk eenvoudig was zijn vrijheid te heroveren. Sindsdien heeft de regering de grootste klopjacht op touw ge zet in de geschiedenis van het land. Een eenheid van 2.000 ui terst zorgvuldig geselecteerde politiefunctionarissen en mili tairen is de afgelopen maanden ongeveer 6.000 gebouwen in Medellin binnengevallen. De huiszoekingen betroffen vooral woningen of bedrijven van ver wanten van Escobar en diens medewerkers. De klopjacht is kennelijk te Iaat op touw gezet. Het kartel heeft zich jarenlang kunnen voorbe reiden op de situatie die nu is ontstaan. Aangenomen wordt dat Escobar over duizenden on derduikadressen beschikt, waarvan veel met ondergrondse vertrekken en geheime uitgan gen. Volgens de politie werken honderden taxichauffeurs voor het kartel van Escobar. volk van mijn land in staat is deze en andere gewenste veran deringen teweeg te brengen als eenmaal een nationale verzoe ning is bewerkstelligd", aldus Suu Kyi. Suu Kyi werd in Yangon gebo ren, haar naam betekent: Een Prachtige Verzameling van Vreemde Overwinningen. Ze studeerde in Oxford en werkte bij het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York. In 1988 keerde ze naar Yangon terug om haar zieke moeder bij te staan. Haar terugkeer viel toevallig samen met een explo sie van de grootste anti-rege ringsdemonstraties in de ge schiedenis van Myanmar. Aandacht kreeg Suu Kyi onmid dellijk omdat ze de dochter is van Aung San, de gevierde lei der van de Myanmarese onaf hankelijkheidsstrijd. Zij maakte van de gelegenheid gebruik om zonder reserves kritiek te spuien op de generaals toen hun solda ten op straat honderden, zo niet duizenden, demonstranten doodschoten. „De huidige crisis gaat de hele natie aan. Ik kan niet onver schillig blijven. Deze nationale crisis kan de tweede strijd om de onafhankelijkheid genoemd worden", aldus Suu Kyi tijdens een massa-bijeenkomst des tijds. Ze blijft onvoorwaardelijk foto vasthouden aan vreedzaam ver zet en verandering door middel van dialoog, maar haar oproe pen worden consequent door de junta verworpen. Na haar eerst het zwijgen te hebben op gelegd in haar huis aan het Inya-meer, veegde de junta de straten schoon door middel van geweld en intimidatie, een me thode die de oppositiebeweging voorlopig gebroken heeft. Psycholoog Italiaanse politici biedt kijkje in de keuken ROME EELCO V CORRESPONDENT Hij heeft de hoogeachte leden van de Italiaanse Tweede Ka mer bijna tien jaar op zijn sofa gehad. Piero Rocchini, 'consu lent klinische psychologie in de Kamer van Afgevaardigden', be sloot zijn ervaringen te boek te stellen 'om niet langer het gede genereerde systeem te helpen olieën en de Italiaanse burger inzicht te geven in de psyche van diegenen die hem regeren'. In 'Neuroses van de macht' be wijst Rocchini dat politici lijden aan het 'Di Pietrosyndroom' maar ook da' ze onvolwassen wezens zijn die met hun partij een perverse zoon-moederrela tie hebben. ,,'s Nachts doe ik bijna geen oog meer dicht en als het me lukt de slaap te vatten, droom ik van wat de arme Moroni (socialis tisch kamerlid die zelfmoord pleegde nadat hij hoorde dat hij werd verdacht van corruptie. EvdL) is overkomen. Ik wordt badend in het zweet wakker en denk dat dit lot mij ook kan treffen. De komst van rechter Di Pietro is als een bliksem inge slagen en heeft ons allen ge desoriënteerd." Woorden van een van de ka merleden in de spreekkamer van dokter Rocchini. Precies een jaar geleden begon de Mila nese rechter Di Pietro met zijn onderzoek naar corruptie. 'Ope ratie Schone Handen' verander de op ingrijpende wijze de Itali aanse politiek. De klap komt volgens psychiater Rocchini ex tra hard aan omdat de Italiaan se politicus al een armzalig we zen is zonder idealen of verant woordelijkheidsgevoel en alleen kan functioneren dankzij de overal aanwezige en alles beslis sende partij. Een kamerlid ant woordt op de vraag van de psy chiater of hij tevreden is met zijn leven met: „Ik ben tevreden als iemand die altijd angstig is. Zolang ik meetel in de partij ben ik een God.". Rocchini zegt tegen het kamer lid: „De partij is een veeleisende moeder". De politicus ant woordt: „Maar dankzij haar ben ik iemand geworden. De partij geeft je mogelijkheden, steunt je, beschermt je, lost je proble men op, maar je mag nooit iets weigeren. Ie moet geloven en gehoorzamen. De partij heeft me gemaakt; ik kan me niet te rugtrekken. Het is bovendien al tijd beter een blinde machtheb ber te zijn dan een heilige in het stof." Uit de woorden van het kamer lid blijkt onomwonden dat de mentaliteit en de clangeest exact dezelfde zijn als die we kennen uit een andere, typisch Italiaanse organisatie: de maf fia. In ruil voor gehoorzaam heid. onvoorwaardelijke trouw. en geen vragen naar het waar om, krijgt het individu een le ven onder een beschermende paraplu. Een Italiaanse politieke partij is dan ook niet meer dan een verzameling van machtige clans, waarvan de leiders beslis sen over mooi en lelijk weer. De partijleden, inclusief de meeste parlementariërs, zijn 'de solda ten' die zoveel mogelijk stem men moeten verzamelen. De partijen hebben in de loop der jaren bezit genomen van de staat. De leiders van de clans onderhandelen onderling, zon der acht te slaan op de werkelij ke behoeften van de natie, over benoemingen en grote aanbe stedingen. Ze zijn zakencomités geworden, ook omdat de partij structuur enorme uitgaven vergt. Om de 'controle van de concen sus' te kunnen behouden, zijn in Italië naar schatting een mil joen mensen actief die alleen van de politiek leven. Die con census wordt niet verkregen met een bepaald ideaal ofibe- leid, maar door het tevreden stellen van een deel van het electoraat (de clientèle) met gunsten en aanbevelingen. Het smeergeld, de 'tangente', geeft aan wat de waarde is van de gunst. Wat éen democratische macht was, gebaseerd op de concensus van het volk, is een systeem geworden waarin de toppolitici met iedereen allian ties sluiten als daarmee maar hun eigen onmisbaarheid in stand blijft. Rocchini is niet voor niets psy choloog en hij hamert erop dat De Milanese rechter Di Pietro die de levens van de Italiaanse politici ingrijpend veranderde met zijn 'Operatie schone handen'. de relatie tussen de partij en de politici dezelfde is als die van een almachtige, mediterrane moeder met haar kinderen. De partij beslist en bevredigt elke behoefte nog voordat de politi ci-kinderen erover hebben kun nen nadenken. De politici ont wikkelen volgens Rocchini daarom een passief, afhankelijk gedrag, en denken alleen nog maar aan eten, ofwel het verza melen van rijkdom of functies in het openbare leven. Het is geen toeval dat in Italië meer ministers en staatssecretarissen zijn dan in en^g ander Europees land. Mama Partij moet immers een plekje vinden voor al haar kleintjes, concludeert Rocchini fijntjes. Er is in Italië behoefte aan een politieke revolutie, die afrekent met het antieke, perverse sys- lijken is ook een culturele revo lutie nodig. Italianen denken nog steeds dat de partij de staat is en hen kan helpen bij het vin den van werk of vergaren van rijkdom. Het is een erfenis uit het verleden: de heersende ge dachte in de partijen direct na de Tweede Wereldoorlog was het conserveren van de nieuwe verworvenheden. De Koude Oorlog bezegelde de stagnatie door van de christendemocrati sche DC de regeringspartij en van de communistische PCI de oppositiepartij te maken. Lid maatschap van een partijkwam voor alles - en leidde daar waar de macht werd verdeeld tot cor ruptie en clientèlisme. Maar nu alle oorlogen zijn afge lopen, moeten de Italianen pro beren op eigen benen te staan. De politici gaven het slechte voorbeeld door zich absoluut niet te bekommeren om het ge meenschappelijke of de staat. Zowel voor de christendemo craten als de communisten was het belangrijker de relatie bur ger-partij te verzorgen dan die tussen de burger en de staat. 1 Voor de gemiddelde Italiaan is de wet er om omzeild te wor den. Hij heeft de mond vol over het heensturen van hun corrup te politici en het hervormen van de 'Eerste' republiek, maar zal ook zelf een aanzienlijke bijdra ge moeten leveren. TOM JANSSEN hmt rmi Itan,? Uten we wmh trt /EKó-STEM...?

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2