Leidsch Dagblad Verhuur van kamers wordt aantrekkelijker Europa bindt de strijd aan met mensensmokkel Miljoenenschade door brand WACHT Oorlog Angola kost 10.000 burgers leven GOED NIEUWS WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40086 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 - v den haag Door een brand in het centrum van Den Haag is van nacht voor minstens vier miljoen gulden schade aangericht. Drie panden in de Vlamingstraat en twee panden op de Grote Markt liepen brandschade op. Het vuur ontstond om drie uur 's nachts in een kledingzaak in de Vlamingstraat en breidde zich snel uit naar twee aangrenzende restaurants aan de Grote Markt. De kle dingzaak is in vlammen opgegaan terwijl de restaurants grote wa terschade opliepen. Er zijn geen gewonden gevallen. Over de oor zaak van de brand is nog niets bekend, foto anp jos van leeuwen Jan Fontijn 7 De aandelen op Wall o Morgen praat Jan Street en de koers van J Fontijn in de Burcht dollar zijn gisteren gedaald over het tweede deel van na een toespraak van de zijn biografie over Frederik Amerikaanse president. ;van Eeden. Celstraf tegen Leidse koeriers in drugs geëist den haag-leiden hans HET WOORD IS AAN Wassenaar pakt sekshuis aan wassenaar op de nieuwe PEUGEOT 306! v.a. 11 maart a.s. in onze showroom Het doek is gevallen voor het omstreden sekshuis aan de Oostdorperweg 47a in Wasse naar. Het pand is door de ge meente verzegeld. Gisteren liep het ultimatum af dat de ge meente de eigenaar een maand geleden stelde om het pand vrij willig te ontruimen. Bouw- ei\ Woningtoezicht zette een ander slot op de deur. Als de eigenaar de inboedel te rug wil hebben (meubilair en radio- en TV-apparatuur) hij zich melden bij de Wasse- naarse politie. Volgens de ge meente was het sekshuis in strijd met het bestemmingsplan voor de woon- en winkelbuurt. Ondanks het ultimatum ble ven in een landelijk dagblad de advertenties voor het sekshuis aan de lopende band verschij nen. Opvallend was dat het bor deel op de valreep nog een an dere markt aanboorde. Richtte het zich sinds de oprichting in december op mannen die zich door vrouwen wilden laten ver wennen, sinds enkele dagen werden homoseksuele mannen gelokt. Volgens de advertentie stond ene 'Andre' voor deze doelgroep met de koffie klaar. Ter Aar negeert besluit van gemeenteraad Burgemeester en wethouders van Ter Aar hebben toch tien kastanjebomen van 1.000 gul den per stuk laten planten rond het gerenoveerde gemeentehuis in het dorp. Daarmee negeerde het college een besluit van de gemeenteraad, die de bomen van de Floriade te duur vond. Het CDA vroeg burgemeester Verhoef gisteravond nadrukke lijk om een toelichting tijdens een commissievergadering fi nanciën. De woedende raadsle den eisten unaniem verant woording van Verhoef. Hij wilde echter eerst de wethouder van openbare werken raadplegen. Die wethouder, P. van Rijn (CDA) reageerde vanochtend la coniek. „Een storm in een glas water. De raad heeft destijds misschien wel wat bezwaren gehad, maar de bomen zijn be taald uit het eigen budget van de plantsoenendienst. Die uit gave kan de raad dus helemaal niet tegenhouden." AUTO LEITHOm Peugeot-dealer voor Leiden e.o. Oegstgeesterweg/Maredijk 175- Leiden. Tel. 071-212911 T.o.v. het nieuwe postkantoor Donderdag koopavond. Leidse Studentenhuisvesting verwacht niet te veel van plan Het verhuren van kamers wordt aantrekkelijker en ge makkelijker. De Tweede Kamer gaat akkoord met twee wetsvoorstellen die dat moeten regelen. Huurpenningen tot 5.000 gulden per jaar worden vrijgesteld van inkom stenbelasting en huurders gaan pas na negen maanden onder de huurbescherming vallen. De Leidse instanties voor kamerverhuur verwachten echter niet al te veel van de wijzigingen. Cuba overweegt nieuwe steun MPLA leiden-den haag rudolf kleun-anp „Alle aandacht voor het kamer probleem is meegenomen, maar ik dat het heel weinig zal opleveren", zegt directeur A. Hubben van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Hubben vermoedt dat er ook nu maar 'Kannibalisme in oost-Bosnië' weinig particulieren zijn die ka mers verhuren en dat opgeven aan de belasting. Die zwarte in komens worden nu gewit. „Mis schien levert dat wat kamers op, maar het is zeker niet zo dat ie dereen ineens een kamertje gaat verhuren. Voor de meeste weegt privacy toch zwaarder. Er is geen i sche noodzaak." Hubben vermoedt dan ook dat het uiteindelijk niet de par ticulieren zijn die profiteren van de belastingmaatregel, maar de professionele verhuurders. „Die hoeven straks over de eerste 5.000 gulden van hun inkom sten geen belasting te betalen." Ook I. van der Ploeg van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren verwacht bitter weinig van de maatregel. „Er wordt al redelijk wat zwart verhuurd. De mensen die het echt nodig heb ben, verhuren toch al. Ik weet dat er mensen zijn die zeggen dat ze nu geen kamer verhuren omdat die inkomsten worden belast, maar ik heb geen idee of LISSABON Rtr-DPA De Angolese regering heeft de guerrillabeweging Unita er gis teren van beschuldigd meer dan duizend vluchtelingen te heb ben gedood tijdens hun vlucht bij de bloedige veldslag om de stad Huambo, in het midden van het land. Versterkingen van de regeringstroepen zo'n 10.000 manschappen werden gisteren bij de stad verwacht, om te trachten het tij te keren in de beslissende slag met de Uni ta. Bij de gevechten om de op één na grootste Angolese stad zijn volgens legérkringen in Luanda al 20.000 mensen om het leven gekomen, waarvan de helft burgers. Het Angolese MPLA-bewind zou in de slag om Huambo nu over ongeveer 10.000 man troepen beschik ken; Unita over 12.000. Rond Huambo leveren rege ringstroepen en Unita sinds zes weken -zware strijd. De stad is het brandpunt geworden vap de opgelaaide burgeroorlog in An gola. 1 Iulpverleningsorganisa- ties hebben gesmeekt om een bestand om voedsel en medicij nen te kunnen brengen naar de noodlijdende burgerbevolking in Huambo. Unita wees een be stand echter af. Unita en de re gering sloten in mei 1991 een vredesakkoord na 16 jaar burge roorlog in de vroegere Portuge se kolonie. Unita weigerde ver volgens echter zijn nederlaag in de door de Verenigde Naties ge organiseerde verkiezingen in september te 3rkennen, en be gon steden in het binnenland te veroveren. In december was de oorlog weer begonnen. De regering en Unita namen in januari deel aan besprekin gen onder VN-auspiciën in Ad dis Abeba, maar Unita zegde een tweede gespreksronde vori ge week af. De stad Huambo is de belangrijkste stad van de Ovimbundu-stam, die 40 pro cent van de tien miljoen men sen tellende Angolese bevolking uitmaakt en de basis van Unita Cuba heeft inmiddels via on derminister Fernando Remirez de Estonez (buitenlandse za ken) laten weten dat Havana nieuwe militaire steun aan de regering niet uitsluit. Cuba stuurde in de periode 1975-91 50.000 militairen naar Angola om de regering te helpen in de strijd tegen de UNITA, die door de Verenigde Staten en Zuid- Afrika werd gesteund. Van hulp verstoken moslims in het oosten van Bosnië zouden zijn overgegaan tot kannibalis me. Dat heeft de Bosnische af gezant bij de Verenigde Naties gisteren althans verklaard. „Ik heb een telefoontje gehad van de militaire commandant in Tuzla. Die vertelde dat mensen in de belegerde enclaves in oost-Bosnië nu hun doden opeten om te overleven", zo zei Muhamed Sacirbey. De Bosni sche VN-ambassadeur gaf geen details en van onafhankelijke zijde is zijn mededeling niet bevstigd. In oost-Bosnië zitten onge veer 200.000 moslims ingeslo ten in een aantal geïsoleerde gebieden. Pogingen van de Verenigde Naties om hen van voedsel en medicamenten te voorzien, worden gedwars boomd door Servische strij ders. „Ik denk dat de Servische strijdkrachten nu de overge bleven bevolking willen uit hongeren die ze niet met hun kanonnen hebben kunnen wegvagen", aldus Sacirbey gis teravond. Pagina 7: Serviërs laten één konvooi door. budapest runa herllinga correspondent oost-europa „Mensensmokkel is inmiddels een lucratieve handel gewor den, een bedrijfstak waar veel geld in omgaat", zegt luitenant kolonel Karoly David, hoofd van de Hongaarse grenswacht. „We hebben tot nu toe zo'n 42 net werken opgerold, die zich met mensensmokkel bezighouden. Die worden gerund door Roe menen. maar ook door mensen uit de landen waar de illegale migranten vandaan komen: Turkije, Syrië, Pakistan." Bewindslieden uit 34 Europe se landen in Budapest vergader den deze week over het pro bleem van illegale immigranten en mensensmokkel. Hun be langrijkste conclusies: mensen smokkel moet zwaarder worden bestraft, er moet een internatio naal informatienetwerk over il legale immigranten komen en voor de verbetering van de con trole langs de hele grens moe ten speciale 'politic-eenheden worden opgericht. Waar ze het niet - over eens zijn geworden, is juist dat punt dat de Hongaar David zo na aan het hart ligt: de oprichting van een speciaal fonds voor de lan den die het sterkste door het il legalen-probleem worden ge troffen. De meeste EG-landcn voelen weinig voor zo'n voor stel. Als er al hulp wordt gege ven, dan denken ze eerder aan bilaterale afspraken, zoals Duitsland die op dit moment met Polen en de Tsjechische Republiek maakt. Die landen kunnen, nu de Bondsrepubliek illegalen naar hen terugstuurt, rekenen op speciale financiële steun. Zeker is dat de Hongaren zich, net als de Polen, Tsjechen en Slowaken. de laatste jaren voor een geheel nieuw pro bleem geplaatst zien. Sinds de val van het IJzeren Gordijn is OQst-Europa voor veel mensen de toegangspoort naar het Wes ten geworden. In veel gevallen is Roemenië voor hen het start punt, omdat Bukarest van men sen uit de meeste Derde We reld-landen nog steeds geen vi sa eist. Vandaaruit gaat de tocht naar Hongarije en dan door naar Oostenrijk of Slowakije, de Amper een halve kilo cocaïne en hooguit zeventig XTC-pillen. Veel meer bedroeg de wekelijk se omzet van de 'Soft Express' niet, maar in de ogen van Haag se officier van justitie J. van Ek was de Leidse koeriersdienst wel degelijk een groothandel in drugs. De vijf verdachten, allen afkomstig uit Leiden, verdien den volgens hem 'pittige' straf fen. Hij eiste gisteren twee tot drie jaar cel tegen hen. „Het wordt steeds gekker", mopperde Van Ek. „We konden al pizza's en hapjes nasi thuis laten bezorgen, maar tegen woordig kun je op afroep ook al XTC, hasj of cocaïne bestellen." Het ging er bij hem niet in dat de Leidenaars zich het strafbare van hun daden niet goed had den gerealiseerd. „Er is goed geld verdiend met het vergifti gen van mensen. En daarvoor behoren ze stevig op de blaren te zitten." Van Ek eiste een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van drie jaar tegen de 29-jarige Leide- naar uit het gezelschap. Hij had de XTC-pillen geleverd. Zijn te lefoon thuis stond de hele dag roodgloeiend: allemaal klanten die een paar pillen wilden. Pagina Leiden: 'Telefoons af getapt om drugsbende op te rollen' Een der grootste bewijzen van middelmatigheid is de supenonteit niet te erkennen waar zij zich voor doet. Say VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen RTV Show Stand van zaken - Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Eerst wat zon Eerst af en toe zon. In de middag van het westen uit toenemende bewolking, in de avond gevolgd doorregen Minimumtemperatuur 3 graden. Middagtemperatuur 9 In de nacht en ochtend weinig wind. Later westelijk, toenemend tot matig. ECHT LEKKER ZITTEN Originele Italiaanse Fauteui fraaie stof of leder. I STOF 895,- ze nu die kamer wel gaan ver huren." Hubben merkt overigens op dat in Leiden op dit ogenblik voor studenten ook de nood zaak niet zo groot is om hun heil te zoeken op de particuliere markt. Het afgelopen jaar kon Studentenhuisvesting haar ka merbestand met duizend stuks uitbreiden. Het nieuwe complex aan de Vrijheidslaan werd opge leverd en er kwam een einde aan het al jaren lopende reno vatieproject. Daarvoor waren aanhoudend honderden kamers aan het bestand onttrokken. De wachtlijst telt nu 1500 studen ten, maar veel van hen zoeken alleen een betere kamer. (VJencikoya^ <w«lrtek, design, voordelig AMSTERDAM-C Mofeteeg 12. hk SpuF straal. 020-6259866 AMSTERDAM Willem «>an WekJammelaan 11 GeWerlandpl 020 VLAARDINGEN-C K GRONINGEN OosN EUDHO VEN-C F btraaTTl' 14-idsch NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Tsjechische Republiek of Polen en dan verder via Duitsland. Sinds enige tijd constateren de Hongaren overigens een te rugloop in het aantal illegalen dat de grens passeert. David ziet een rechtstreeks verband met die mensensmokkel bestraft met maximaal zeven jaar. De afgelopen tijd zijn mensen tot maximaal vijf jaar cel veroor deeld en dat heeft volgens hem zeer duidelijk een afschrikkende werking. Dat is ook een van de conclu sies van de ministersconferentie in Budapest. „Een van de be langrijke punten is de strafbaar stelling van mensensmokkel", aldus de Nederlandse staatsse cretaris Aad Kosto (justitie). Daarbij komen strengere grens bewaking en hogere straffen voor vervoersmaatschappijen die meewerken aan het vervoer van illegalen. „De vrijheid om te reizen blijft. Wat we willen in perken zijn de mogelijkheden om je illegaal ergens te vesti gen". Voorletters Adres: Postcode Plaats: Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnemen i Q Per maand, automatisch (ƒ28.75) 0 Per kwartaal Q via acceptgiro K'2.X5) 0 automatisch (ƒ82.85) Nr. bank/giro Handtekening 71214 1 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1