Weer aanval op sociale dienst 4 Zorg om verpaupering kwekerijen in Ter Aar Rijn- en Veenstreek Gulden Regel mag twaalf nieuwe lokalen bouwen Leskist Juniorkamer tussen wal en schip WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 chef gert visser. 071 -161417. ptv -chef janet van 0 Enquête: 1 op 3 uitkeringsgerechtigden in Alphen ontevreden Eén op de drie uitkeringsgerechtigden is ontevreden over de afdeling sociale zaken van de gemeente Alphen aan den Rijn. Dat blijkt uit een enquête die de cliëntenraad sociale zaken eind vorig jaar heeft gehouden. De ontevre den uitkeringsgerechtigden klagen onder meer over lan ge wachttijden bij het krijgen van een uitkering en aan tasting van de privacy. Ook vindt een aantal klanten dat sociale zaken hen onvoldoende informatie geeft over de mogelijkheden om een voorschot en bijzondere bijstand te krijgen. legde de rijksconsulent sociale zaken de gemeente een boete op van 100.000 gulden. Volgens de rijksconsulent voldeed Alp hen bij het verstrekken van uit keringen in 1991 niet aan alle eisen die het Rijk stelt. Als een belangrijke oorzaak voor het falen van de afdeling wordt in beide gevallen gewe zen naar het sterke personeels verloop. Sociale zaken werkt met veel relatief onervaren krachten. Hierdoor is. to geeft de gemeente toe, de 'foutscore' in 1992 opgelopen. Echt zorg wekkend is de situatie volgens de gemeente echter niet. „Bij de cliënten blijkt er een grote mate van tevredenheid te zijn", „Velen zijn niet op de hoogte van hun rechten, durven niet om uitleg te vragen bij minima le of geen voorlichting", schrijft de cliëntenraad. Verder merkt zij op dat de medewerkers van sociale zaken vaak niet willen luisteren of gewoon onbereik baar zijn. Tenslotte wordt de privacy van klanten aangetast met 'suggestieve vraagstelling en betutteling'. De cliëntenraad noemt de aangetroffen situatie „niet acceptabel". Het rapport van de cliënten raad is de tweede aanval op de Alphense uitkeringsinstantie in twee weken. Begin deze maand Televisie uit woning gestolen alphen aan den run» Uit een woning aan de Junostraat in Alphen is gistermiddag een kleurentelevisie gestolen. De daders kwa men het pand binnen na het openbreken van een bovenlicht. Jeugdige Danunenaren stelen auto zwammerdam De Alphense politie heeft gisteravond vier jon gens uit Zwammerdam drie van l5 jaar en een van 16 jaar aangehouden, die worden verdacht van het stelen van een per sonenauto van de Steekterweg in hun woonplaats. Op het poli tiebureau bekenden zij de diefstal en tevens het stelen van de radiocasseterecorder en een 27 mc-bak uit het voertuig. De poli tie kwam de vier op het spoor na getuigenverklaringen uit het dorp. Gereedschap uit kelderbox alphen aan den run Uit een kelderbox van een woning aan de Herculesstraat in Alphen is in de nacht van maandag op dinsdag gereedschap gestolen. De waarde van het gestolene is bij de po litie niet bekend. De daders hebben de deur van de box met grof geweld opengebroken. Staatssecretaris in Jacobswoude runsaterwoude» Staatssecretaris Heerma van VROM houdt maandag 22 februari een spreekbeurt voor het CDA in Ja cobswoude. De bijeenkomst is in het cultureel centrum 't Schoolhuis aan de Herenweg 22 in Rijnsaterwoude. Heerma spreekt over wonen, werken en leven in het Groene Hart. De bij eenkomst begint om acht uur. schrijft de chef sociale zaken in zijn reactie op het rapport. Van de uitkeringsgerechtigden die aan de enquête hebben meege daan, had immers tweederde geen klachten over de afdeling. Om het werk van sociale za ken naar een acceptabel niveau te tillen, doet de cliëntenraad een aantal aanbevelingen. Zo moeten aanvragen voor een uit kering sneller behandeld wor den en moet de afdeling beter bereikbaar worden. Nu valt het spreekuur precies op de tijd dat veel moeders hun kinderen van school halen. Als het aan de chef sociale za ken ligt, worden deze twee aan bevelingen in ieder geval niet opgevolgd. Hij schrijft dat het op dit moment gewoon niet mogelijk is om alle aanvragen binnen de wetelijke termijn van één maand af te handelen. Op de afdeling moet nu eenmaal veel verbeterd worden, en „alles kan niet tegelijkertijd". Ver schuiving van het spreekuur is „om organisatorische redenen niet mogelijk", aldus de afde lingschef. D66 doet mee aan lokale verkiezingen D66 wil in Ter Aar, Jacobswou de en Liemeer volgend jaar meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen. Dat is beslo ten op een vergadering van de afdeling Alphen en omstreken. Vooral in Ter Aar en in Liemeer (waaronder Nieuwveen valt) be- gint.de partij een uitgebreide le denwerfcampagne. Volgens P. de Bruin van D66 hoeft dat geen beletsel te zijn. „Je moet enthousiaste leden hebben die hun schouders er onder willen zetten en het spits willen afbijten. Maar een goed programma is het belangrijk ste." Volgens afdelingsvoorzitter Haverkamp heeft D66 in het verleden behoorlijk veel kiezers gehad in deze regio. Omdat de partij echter niet meedeed aan de gemeenteraadsverkiezingen, zijn de D66'ers terechtgekomen bij* andere, soms plaatselijke, partijen. alphen aan den run Het Ashramcollege trekt waarschijn lijk in dit gebouwtje aan het Marsdiep, waar nu nog leer lingen van De Gulden Regel les krijgen. Basisschool De Gulden Regel voor lom-onderwijs kan twee van de drie dependances sluiten. Het Rijk heeft toestemming gegeven voorde bouw van 12 nieuwe lokalen naast het hoofdge bouw van de school aan de Henri Dunantweg in Alphen. De leerlingen van de school voor speciaal onderwijs zit ten nu verspreid over vier gebouwen. Behalve het hoofd gebouw zijn drie dependances in gebruik. In een pand aan de Van Nesstraat blijft de afdeling voor voortgezet onder wijs gevestigd. De bovenbouwgroepen die nu les krijgen in de dependance aan het Marsdiep verhuizen naar de Henri Dunantweg. Dat geldt ook voor de middengroepen, die zijn gehuisvest in een gebouw aan het Marsdiep. Dat wordt waarschijnlijk in gebruik genomen door het Ashramcollege. De houten lokalen aan de Oudshoomseweg gaan tegen de grond. Wat er met het stenen gebouwtje gebeurt is nog niet bekend. De bouw van de nieuwe schoollokalen, waarvoor het Rijk 1,8 miljoen betaalt, begint volgende maand. Waar schijnlijk kan er al voor de zomervakantie les worden ge geven. De Gulden Regel bestaat sinds 1973. Toen werd met drie groepen begonnen in het pand aan de Oudshoomse weg. Nu telt de school 16 groepen. foto 8Ende bruyn Een jaar of drie hebben ze eraan gewerkt: een leskist over het leven in Peru. En nu die klaar is had de Alphense Juniorkamer de kist graag bij de gemeente afgegeven zodat die de distributie van de kist zou verzorgen. Maar dat dus gaat niet door, liet de ge meente de serviceclub weten. De gemeente heeft haar handen al vol aan haar eigen kis ten en kan er geen leskisten van andere in stanties bij hebben. Daardoor staat de kist, waarvoor de ge meente 2200 gulden subsidie verstrekte, nu ongebruikt op zolder. Alleen op een school van de initiatiefnemers nau- banden heeft, maakte gebruik van de „Het is wel jammer dat er verder wei nig meer mee gebeurt", vindt Gea Wiegers van de Juniorkamer. „Er is veel energie in gaan zitten. Niet alleen van mensen van de Juniorkamer, maar ook van anderen." Met behulp van de leskist kunnen leerlin gen van de basisschool kennis maken met het leven van alledag in Peru. In de kist zit een aantal gebruiksvoorwerpen uit het Zuidamerikaanse land. Daarnaast zitten er verschillende opdrachten en een docenten handleiding in. Jaap Breek gaat op het stadskantoor over de milieu-educatie en beheert in die func tie de gemeentelijke leskisten. Hij kan zich de teleurstelling van de Juniorkamer wel in denken. „Het zou heel mooi zijn wanneer er één instelling in Alphen zou zijn die alle leskisten zou beheren. Maar die is er niet", stelt hij vast. De onderwijswerkplaats, die dat werk vroeger deed, is een paar jaar gele den opgedoekt en op het stadskantoor ont breekt het aan mankracht om de klus te klaren. „We hebben zelf vijftien leskisten. Het kost ons al veel tijd, zorg en aandacht om die boel te versturen", vertelt Breek. Het enige dat de gemeente voor de Ju niorkamer kan doen is zijn kist opnemen op het opgaveformulier dat jaarlijks onder alle basisscholen wordt verspreid. Ook de kisten van de GGD, de muziekschool en de samenwerkende ouderenbonden prijken op dat formulier. Volgens Breek werkt dat pri ma. 'Zijn' kisten mogen zich in elk geval verheugen in een overweldigende belang stelling. „Van sommige kisten zou ik er vier tegelijk kwijt kunnen", aldus Breek. Alkemade: toch vergoeding schade walkant OUDE WETERING Verkeersdrempel in Langeraar ter aar Bloemenkweker A. van der Zwet aan De Baan in Oude Wetering krijgt van de gemeente Alkema de toch een schadevergoeding van 1500 gulden. Vorige maand weigerde het college van B en W hem dit, maar de CDA-fractie sprong voor de kweker in de bres. De grond van de kweker grenst aan de woningbouwloca tie de Gogh Noord. Bij het uit diepen en verbreden van een sloot tussen akker en bouwter rein zakte de walkant bij de kwekerij in de sloot. Van der Zwet gaf de gemeente de schuld het val >eg Op de Grote Brug in Langeraar komt een verkeersdrempel. Gis teravond heeft de meerderheid van de raadscommissie beslo ten ruim 16.000 gulden voor de bult beschikbaar te stellen. Het college wilde eigenlijk geen drempel aanleggen in Lange raar, maar wel op de Aardamse- weg en op de Kerkweg. Onder aanvoering van WD'er E. v.d. Laan en W. Soede van het CDA werd burgemeester P. Verhoef toch vooral op het hart gedrukt om in Langeraar te be ginnen met een verkeersdrem pel op proef. De Langeraarse verkeerswerk- groep houdt zich al tien jaar be zig met deze problemen en wil wel een verkeersdrempel. De verkeersafwikkeling op de Kerk weg en de Aardamseweg zijn op dit moment echter nog volop in bespreking bij de wijkgroepen. Van de Laan toonde zich te leurgesteld over het verkeersbe leid van de wethouder van openbare werken, omdat deze steeds volgehouden heeft dat Langeraar geen verkeerspro bleem heeft. Auto gekraakt ALPHEN AAN DEN RUN Op diverse plaatsen in Alp hen zijn personenauto's opengebroken. De buit uit een wagen die aan de Plane- tensingel stond, bestond uit twee portemonnees met 750 gulden, diverse bankpasjes en een paspoort. Geluidsap paratuur werd gestolen uit een auto's aan Groenoord, Prins Hendrikstraat, Delf- zichtweg en Comelis Geel- laan. ter aar marieta kroft De verpaupering van de Teraar- se kwekerijen slaat toe. De be stuursleden van de plaatselijke Land- en Tuinbouwbond (LTB) P. Sassen (33) en S. Akerboom (36) zien dat met lede ogen aan. „Kijk maar naar de Paradijs- weg", noemt het tweetal dat ge bied als voorbeeld. „In de jaren 60 en 70 vierde de welvaart daar nog hoogtij. Nu vragen veel kwekers zich of het nog zin heeft geld in het bedrijf te ste ken." Sassen en Akerboom geven het toe. Het 75-jarig jubileum van de Teraarse afdeling vieren zij zaterdag met enige zorg voor de toekomst. „We moeten ons steeds laten informeren om on ze 120 tuinbouwleden te kun nen adviseren en voor ze op te komen in de hogere bestuursor ganen. Want daaraan is steeds behoefte", zeggen ze. Zorgen hebben ze over de hinderwetplicht die de kwekers op kosten jaagt. Eén van de ei sen in die wet is dat elk bedrijf een waterbassin moet hebben, waarin het regenwater dat van de kassen afkomt wordt be waard. Sassen: „Ter Aar heeft veel kleine kwekerijen waarvoor het een stuk moeilijker is om aan zo'n eis te kunnen voldoen dan voor onze collega's in Aals meer die veel groter zijn. Bij de gemeente pleiten we ervoor de regels ten gunste voor hen bij te stellen." „We vrezen dat onze tuin bouwgebieden in de toekomst natuurgebieden moeten wor- den.", vult Sassen hem aan. Hij vertelt over de groenstrook die tussen de Nieuwkoopse Plassen en het Braassemermeer is ge pland. .Zodat de padden en de Henk Plooijer: „Ik besef dat het moeilijk Is om voorzieningen van de grond te krijgen." foto •BENDE BRUYN vogels ongestoord kunnen trek- een streep getrokken zonder t ken", zegt Sassen spottend. Als beseffen hoeveel onzekerheid dat doorgaat dan zou dat wel de doodsteek voor een aantal kwe kerijen kunnen betekenen. „Het ministerie heeft zo maar ergens dat bij de kwekers teweeg brengt." Akerboom en Sassen vinden het niet verwonderlijk dat kin deren van kwekers tegenwoor- wat kwekers van middelbare dig liever een ander vak kiezen, leeftijd zonder bedrijfsopvol- dan dat van hun ouders. Ze kie- gers. Niet vreemd is het dan ook zen voor werk waarmee ze dat ze zich bij elke investering makkelijker hun geld kunnen afvragen of die het bedrijf nog verdienen. Ter Aar kent nogal welwaardis. Om de achteruitgang van de Teraarse tuinbouwgebieden een halt toe te roepen, wil de LTB een beroep doen op het spaar potje van Stiveen (Stichting ter verbetering van de Agrarische structuur in de Aar- en Veen- streek). „Met dat geld kunnen we de smalle kavels verbreden. In een vierkante kas is het veel beter werken voor de kweker dan in een rechthoekige." In het kader van de glastuin- bouwreconstructie was die mo gelijkheid er voor de kwekers om met behulp van subsidie hun bedrijven nieuw leven in te blazen. Die kans is echter niet echt benut. Na de afsluiting van het project moest een bedrag van vijf miljoen gulden terug naar de rijkskas. De twee LTB'ers beamen dat die reconstructie geen onver deeld succes was. „Het nadeel daarvan was dat je alleen maar subsidie kreeg als ook twee buurmannen aan de recon structie wilden meedoen. Het principe was dat als een van de drie vertrok, de andere twee konden uitbreiden." Zaterdag herdenken de LTB- leden het 75-jarig bestaan. Te vens betekent dat het einde van de bond. De LTB gaat dit najaar een fusie aan met de Hollandse Maatschappij voor de Land bouw en gaat dan WLTO-afde- ling (Westelijke Land- en Tuin bouworganisatie) Ter Aar heten. Ook de vijftien veehouders die by de rei Mm 11 b weren in- gesloten, vieren het feest nog mee. Onlangs zijn ze wel over gestapt naar de LTB-afdeling Alphen, dat zich intensiever met de belangen van de vee houders bezighoudt. een schadevergoeding. B legden de kwestie voor aan een verzekeringsmaatschappij. De ze zei dat het niet aantoonbaar is dat de gemeente de schuldige is. Het college besloot daarop om de man geen geld te geven. Het CDA vond dat niet eerlijk, want de buurman van Van der Zwet kreeg drie jaar geleden ook 1500 gulden van de ge meente, toen na werkzaamhe den de oever van zijn land voor een deel ook in de sloot terecht yvas gekomen. Van der Zwet deed vervolgens een beroep op de gemeenteraad. Na het ver zoek van de CDA-fractie om zich nog eens te beraden, ko men B en W nu toch over de brug. Pitbull houdt zich rustig ALPHEN AAN DEN RUN Het is weer rustig in de omge ving van de Ierland- en de Por- tugalstraat in Kerk Zanen in Alphen. Twee weken geleden beet een losgebroken pitbull in de wijk een katje dood hetgeen behoorlijk wat opschudding veroorzaakte onder de bewo ners. Een spontane protestactie leverde ruim 200 handtekenin gen op die aan burgemeester l'aats zijn overhandigd. Sindsdien is het rustig in de wijk. „De eigenaar van de pit buil houdt zich aan de regels, de hond is aangelijnd cn draagt een muilkorf", vertelt actievoer ster mevrouw Koelewijn. „Er zijn geen problemen meer ge weest. het is gelukkig weer rus tig. Er wordt op dit moment geen actie meer ondernomen I)e bewoners wachten nog wel op antwoord van de burge meester die heeft beloofd on derzoek naar de toedracht van het ongeval te doen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17