IS 'Bollensector wordt nek omgedraaid' Kort geding tegen Star afgewend non Leiden Regio Nog geen onderzoek naar blïndgangers in Katwijk 'Vergunningenstelsel voor taxi's afschaffen' i3 3 LEIDEN Dienstverlening na inbraak in Noordwijkerhoutse kerk WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 AAD RIETVELD. 071-1 KATWUK* PETER V Zolang de gemeente Katwijk geen concrete aanwijzingen heeft, wordt geen onderzoek ingesteld naar de aanwezig heid van bommen in Katwijk aan den Rijn. WD-raadslid J. van Paridon-van Tol liet vori ge week weten, dat in de Tweede Wereldoorlog met na me het gebied bij de Van der Perkstraat, de Huetingstraat en de Rijnstraat door grana ten was getroffen. Oudere Katwijkers vertelden haar over 'blindgangers' die nog op die plek liggen. Bij de gemeente hebben zich echter nog geen inwo ners gemeld die het verhaal van Van Paridon bevestigen. Ook het WD-raadslid zelf heeft zich nog niet bij de ge meente gemeld om meer dui delijkheid in de zaak te ver schaffen. Van Paridon, die vo rige week in een raadsverga dering zelf de publiciteit zocht, weigert tot op heden de namen van de 'oudere Katwij kers' te noemen. „Ik ga af op mijn eigen inschatting en ben er nog niet aan toe om namen bekend te maken. Maar, ik houd zeker geen dingen ach ter", aldus het raadslid. Van Paridon wil op 'haar ei gen manier' de kwestie verder afhandelen. Wat die manier is, Iaat zij in het midden. Ook wil het raadslid niet zeggen wanneer zij de namen weTbe- kendmaakt. Omdat Van Pa ridon er voorlopig het zwijgen toe doet en zich geen andere Katwijkers bij de gemeente hebben gemeld, wordt geen onderzoek naar de "blindgan gers' ingesteld. Gemeenten in Duin- en Bollenstreek voelen niets voor plannen Leidse regio LEIDEN WIM KOEVOET Als het aan het CDA ligt, heb ben ondernemers die in Leiden een taxibedrijf willen beginnen daar geen vergunning meer voor nodig. Door het taxibedrijf vrij te geven denkt de partij het particulier initiatief le kunnen stimuleren. Voor particulieren is volgens het CDA een belangrij ke rol weggelegd bij de vernieu wingen in het vervoersbeleid, die nodig zijn nu Leiden zijn binnenstad wil vrijwaren van auto's. In een stuk waarin de CDA- fractie haar visie op de ruimte lijke en economische ontwikke ling van Leiden ontvouwt, wor den nieuwe begrippen geïntro duceerd als routetaxi's en bustaxi's. Het CDA vindt ook dat er goedkoper taxiyervoer moet komen. Ondernemers die zulke avonturen willen aan gaan, moet het niet te lastig worden gemaakt, meent het CDA. De voorstellen voor het taxi vervoer kunnen alleen landelijk worden ingevoerd. Taxivergun- ningen zijn namelijk door de wet verplicht en worden door de provincie uitgegeven. De ta rieven worden in kleinere re gio's zoals Leiden en omgeving vastgesteld. Het CDA in Leiden wil ook andere delen van het openbaar vervoer vernieuwen. Flexibel en kleinschalig zijn sleutelbegrip pen voor de christen-democra ten. Gepleit wordt ook voor het reserveren van een tracé voor een sneltram of -bus van het centrum van Leiden naar de Duin- en Bollenstreek. AGENDA Door ruimte voor woning bouw te claimen in de Bol lenstreek, draait de Leidse regio de bloembollensector de nek om. De Leidse regio heeft bij haar keuze vol strekt niet gekeken naar de economische belangen van de Bollenstreek, waar een kwart van de arbeidsplaat sen direct of indirect met de bollensector te maken heeft. NOORPWL)K/REGIO PAUL DE VLIEGER Die kritiek spuide gisteravond de Noordwijkse wethouder ruimtelijke ordening V. Salman in de richting van zijn Voor- schotense collega F. ten Have. Beide wethouders waren te gast op een door de CDA-jongeren (CDJA) georganiseerde bijeen komst in Noordwijk. De avond werd met een kleine 25 aanwe zigen matig bezocht, maar le verde niettemin een levendige discussie op over het thema 'De toekomst van de Bollenstreek'. De Voorschotense bestuurder Ten Have kreeg van bijna alle aanwezigen gisteravond de wind flink van voren. Maar de Voorschotenaar had zich met zijn komst naar de Bollenstreek dan ook in het hol van de leeuw gewaagd. Met zijn collega-wet houders ruimtelijke ordening uit de Leidse regio Leidèn, Leiderdorp, Zoeterwoude, Alke made en Oegstgeest presen teerde Ten Have eind vorig jaar de zogeheten 'Structuurnota Leidse regio'. En één van de conclusies in dat rapport luidt dat de zes gemeenten zelf geen plaats genoeg hebben voor de ruim 11.000 woningen waaraan behoefte is en dat daarom moet worden uitgeweken naar de Bollenstreek. Met name laten Leiden en omgeving daarbij het oog vallen op Valkenburg pn Voorhout. Voor deze opstelling konden de Bollenstrekers in het Noord- Gemeenten in de Duin- en Bollenstreek vrezen dat veel bollengrond verloren gaat als de Leidse regio haar zijn krijgt. wijkse zaaltje De Vinkenhof gis teravond bitter weinig waarde ring opbrengen. De Leidse regio werd verweten de eigen proble men af te wentelen op de Bol lenstreek, die juist een jaar eer der een eigen structuurnota maakte waarin duidelijk werd gemaakt dat voor opvang van woningzoekenden uit 'Leiden' geen plek is. De tien Bollenstreekgemeen ten willen uitsluitend voor de eigen mensen bouwen en zo min mogelijk kostbare bollen grond daarvoor opofferen. Gaat er te veel teelland verloren, dan wordt het draagvlak te klein om de Bollenstreek nog hèt cen trum van de bollenteelt te laten zijn, is de vrees. En wat daar weer de gevolgen van kunnen zijn, schetste Salman nog eens duidelijk: „Handel, kennis en dergelijke verdwijnen op den duur. Met rampzalige conse quenties. Voor de werkgelegen heid in de sector zelf, maar ook voor het toerisme in het voor jaarbijvoorbeeld." De onder vuur genomen Ten Have verdedigde zich door op te merken dat de Leidse regio slechts suggesties had gedaan. „Uiteindelijk is de keuze aan de provincie. En ik neem aan dat die wel alle belangen laat mee wegen, inqjusief het econo misch belang van de bollensec tor voor deze streek." Ten Have's CDA-geestver- wanten uit Noordwijk en omge ving vonden dat echter een wat al te gemakkelijke uitvlucht. „In die Leidse regio lijken jullie wel allemaal afstammelingen van Columbus. Makkelijk hoor: je ontdekt een nieuw land, j de bewoners weg en gaat er volgens lekker zelf zitten", aldus één van de aanwezigen. En een ander: „Die hele Leidse regio- structuumota is volgens mij van één visie uitgegaan: ikke, ikke en de rest kan stikke." WOENSDAG 17 FEBRUARI Leiden Lezing "Ethiek als creativiteit' door Prof. Hélène Dupuis, org. Filoso fische Vakvereniging voor vrouwen, WSD-complex Clevermgaplaats 1ge bouw 1175, zaal 202 in Leiden, aan vang 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. DONDERDAG 18 FEBRUARI Leiden Halve Finale Leids Cabaret Festival, aanvang 20.15 uur. VRIJE TIJD RUNSBURG* PAUL DE V Informatie-avond over vogels door de vogelwerkgroep Koudekerk/Hazers- woude, in het Milieu Educatief Cen trum in park de Houtkamp, aanvang Lezing door notaris Janbroers in het kader van de aktie 'De Notaris in beeld', Openbare Bibliotheek, Wete ringkade, aanvang 19.00 uur. Klaverjascompetitie, org. TOV/Bow- ling Noordwijk, in het Clubgebouw, Nieuwe Zeeweg 73, aanvang 20.00 Zwemmen voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43. van 16.00 tot Het kort geding, dat twintig om wonenden hadden aangespan nen tegen Star Dried Flowers in Rijnsburg, gaat niet door. Vol gens hun advocaat was het drei gen met een rechtszaak al vol doende om de directie van de bloemendrogerij/ ververij te doen besluiten af te zien van bouwactiviteiten. Star is al een tijdje in 'ge vecht' met bewoners van de Vinkenweg. Het bedrijf wil uit breiden. Omwonenden voelen daar niets voor omdat ze over last en extra verkeersdrukte vre zen. In juni schorste Raad van State de bouwvergunning. Hoe wel die definitieve uitspraak er nog niet is, leek het er volgens de advocaat van de omwonen den, mr. J. Dekker, op, dat Star toch aanstalten maakte om met bouwen te beginnen. „Er zijn borden geplaatst waarop de werkzaamheden werden aange kondigd. Daarom heb ik het be drijf geschreven om een toezeg ging dat er niet zou worden ge bouwd. Maar pas nadat ik een kort geding aanspande om die toezegging af te dwingen, was Star hiertoe bereid. Daarom hoeft dat nu niet door te gaan. Volgens Dekker dacht Star te kunnen bouwen, ondanks het feit dat de Raad van State de bouwvergunning had geschorst. De gemeente had het bedrijf een nieuwe véïgunning ver strekt. Dekker: „Rijnsburg heeft onlangs de oude vergunning in getrokken en dezelfde dag een nieuwe verstrekt. Maar wat Star en de gemeente over het hoofd zagen, is dat de schorsing ook geldt voor een nieuwe vergun ning." Volgens Dekker heeft Star de Raad van State inmiddels op heffing van de schorsing ge vraagd om te kunnen bouwen. De advocaat zegt dat het bedrijf drie keer zo groot wordt als nu. Directeur C. Star wil op de kwestie geen commentaar ge- Lezers van deze rubriek hebben het bewezen: de gemeente heeft enkele tienduizenden guldens gemeenschapsgeld te veel betaald voor haar nieuwe logo, oftewel huisstijl. Het had een ultieme vorm van sociale vernieuwing kunnen zijn: de B Leidse burgers BJn meer bij de B politiek betrekken. Een simpel oproepje in deze krant of desnoods in het eigen woonblaadje van de gemeente was voldoende geweest. 'Wie ontwerpt een nieuw logo voor de gemeente Leiden?'. Zonder overdrijven waren postzakken vol creaties in de bus van het stad(sbouw)huis beland. Van tekenaars, ontwerpers en andere, al of niet professionele knutselaars die logootjes instuurden, waarvan de gemeente er tegen een kleine vergoeding best één had mogen gebruiken. Jaarlijks doet de gemeente immers met haar kerstkaart wezenlijk hetzelfde. Logoochelen Maar nee. De gemeente was net bezig 'te reorganiseren tot een nieuwe organisatie' en had net een nieuw hoofd communicatie aangesteld. Dus moest een nieuw logo dooreen gerenom meerd reclamebureau worden ontworpen. Wat uiteraard veel geld kost. En natuurlijk, wat je van ver haalt is lekker. Het werd BRS Premsela Vonk uit Amster dam, een bureau dat voor een *paar' rooie ruggen twee Leidse sleuteltjes cjóór een deur be dacht. Wat de gemeentelijke bestuur ders aan dit ontwerp zo beviel, is dat je er van die broodnodige eigenschappen aan kan toe dichten. Zo wordt het 'wij-ge voel' van de ambtenaren verbe terd en schept het een 'eendui dig beeld richting klant'. En dat allemaal door een logo, wat wil je nog meer? Logodgans En dat best aardige, maar zeker niet bijzondere ontwerpje is niet het enige waar best veel geld voor wordt neergeteld. Daar komt bijvoorbeeld bij dat op al het gemeentelijke postpa pier, visitekaartjes, gebouwen en auto's zoals vuilniswagens het nieuwe logo moet worden aangebracht. Want stel je eens voor dat mensen denken dat hun vuilnis door vrachtwagens uit laten we zeggen Zoeterwou de of Den Haag wordt opge haald. Nu is het wel zo dat het ge meentebestuur zich kan ver schuilen achter het feit, dat veel overheidsinstellingen en bedrij ven de laatste tijd overgingen op een schandelijke dure 'imago verbeterende huisstijl'. Ondanks het feit dat steeds meer Nipo-onderzoeken uitwij zen, dat de logo's geen van de verwachte, positieve eigen schappen zoals 'wij-gevoelens' helpen ontwikkelen. Vorige week nog presenteerden zelfs Koot en Bie hun nieuwe studio inrichting met het prachtige Speels logo van prijswinnaar Bossen. Sober, simpel, duidelijk, goedkoop. gemeente leiden Oud, maar kan nog jaren mee. Expositie In de Openbare Bibliotheek Lei den aan de Nieuwstraat 4 is tot en met zondag 7 maart een ex positie te zien over de 'ongezie ne wereld'. De expositie gaat over de wereld uit sprookjes boeken en over legenden en mysteries. Introductie-avond COC Het COC geeft 20 februari een openingsfeest ter gelegenheid van de afgeronde verbouwing van het pand aan de Langeg- racht 65. Optredens zijn er on der meer van theatergroep Knans en Kees en de band Straight Soulband. Kaartver koop bij boekhandel Manifest (Hooglandse Kerkgracht) en koffiehuis Fenix (Botermarkt). Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt vrijdagavond 19 februari een ruilavond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 in Leiden. Tussen 19.00 en 22.00 uur is het weer de tijd van de postzegels, munten, suiker zakjes en sigarenbandjes. Voor informatie: 071- 312513. Grant Forsyth Grant Forsyth treden 20 fe bruari op tijdens het carna valsfeest van De Spoorbumpers, dat wordt gehouden in buurt huis 't Spoortje aan de Bern hardkade 40. Óverige muziek wordt verzorgd door Disco D.J. Sound en Arthur Stein. Toegang 12,50 gulden. Voorverkoop 10 gulden bij secr. Fuchs (071- 315973) of Van Es (071-219726) 'EEK o.d.' logo. 'Samen met de jacks nog geen 1,2 miljoen. Géén geld dus', verdedigde Koot zich nog. Logodgeklaagd Maar goed, als Koot en Bie er gens grappen over maken, kun je dat onderwerp eigenlijk niet meer op een serieuze manier behandelen. Misschien ook daarom heeft in onze wedstrijd 'wie ontwerpt een alternatief logo voor Leiden'het meest fri vole ontwerp gewonnen. De eerste prijs van de door Steeds gehouden schaduw-inschrijving voldoet zelfs aan nog meer ei sen dan de gemeente voor schreef. Het embleem met de gekron kelde sleutels is volgens het ju ry-rapport 'van een haast naïeve schoonheid waarin de organisa torische vernieuwing, het gevoel van allen één, én de olijke, posi tieve uitstraling een juist beeld geven van wat de gemeente als nieuwe klantvriendelijke over heidsinstelling voor haar perso neel én naar cle burger toe, kan gaan laetekenen Verder merkt de jury op dat dit logo ook door wethouder H. de la Mar goed toegepast kan wor den als hij Leiden weer eens wil pushen als 'stad van vluchtelin gen'. Dan hoeft alleen maar één van de sleutels met een stift te worden ingekleurd en een speels donker-witte symboliek ontstaat. Het logo kostte uitein delijk het luttele bedrag van 75 gulden, de prijs van een Sleutel pas die zal worden uitgereikt aan: A. Bossen, Oude Rijn 63E in Leiden. Logoddelijk De andere twee. hierboven ge toonde embleempjes verdienen een eervolle vermelding. De ontwerper van die één met het cirkeltje erboven heeft nog het best geprobeerd een echt, nieuw, 'gesleuteld' ontwerpje te maken voor de gemeente. So ber, simpel, doch duidelijk en vooral goedkoop. Het derde logo is een oude be kende. Het deed al dienst als het tekentje van de inmiddels opgeheven afdeling civiele wer ken. Maar het zou nog best een aantal jaartjes meekunnen. In ruil voor een andere, grotere ka mer op het stadsbouwhuis zou de Leidse stadsingenieur Ir. L. Barendregt dit door hem ont worpen logo heus wel aan de rest van de gemeente willen af staan. (LL) Van de vijf inbraken die een 21-jarige Noordwijkerhouter vanaf eind '91 pleegde, werd hem gisteren de kraak in de kerk van de Noordwijkerhout se St. Victor Parochie het meest kwalijk genomen door de Haagse politierechter, mr. j. Haverkate. „Deze tijdens de kerst gepleegde inbraak heeft een siddering door de kleine gemeenschap van Noordwij- kerhout doen gaan. Dat is wel gebleken uit publicaties in de plaatselijke pers", wist de ma gistraat Hij veroordeelde de jongeman tot zes maanden celstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. De ver oordeelde mag in plaats daar van ook 170 uur onbetaalde arbeid verrichten. Met een drietal vrienden maakte de Noordwijkerhouter tijdens kerstnacht '91 een gat in het dak van de kerk. In de kerk werd drieduizend gulden buitgemaakt. De destijds aan hasj en cocaïne verslaafde man noemde deze inbraak nu 'schokkend'. „Ik schaam me er nog steeds voor". De offi cier van justitie, mr. D. van Boetzelaer, drong aan op 240 uur dienstverlening ter ver vanging van zes maanden on voorwaardelijke zitstraf. De rechter deed daar iets vanaf gezien het nog blanco straf blad van verdachte. Lissese wethouder breekt lans voor bloemencorso Bollenstreek tel. 071-161418 Wethouder J. Meulemans van Lisse is verbaasd, dat alleen 'haar' gemeente bereid is extra geld te geven voor het bloemencorso van de Bollenstreek. Nu het stro van de praalwagens niet meer mag worden vefbrand, gaat het de Stichting Bloemencorso veel geld kosten om het stro kwijt te raken. Lisse neemt die extra kosten op de koop toe en vindt dat de andere gemeenten in de Bollenstreek dat ook moeten doen. „Ik vind het verbazingwekkend, dat andere gemeenten daar niet aan meewerken", zei Meulemans.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16