'Bouw Molenhoek moet nu stoppen' 'Veurseweg is onneembaar' Regio Molenvereniging overhoop iet medestandster Dekkers Oegstgeest: schapenhok moet weg Rechtszaak dreigt voor Winkelhof Brug over Trekvaart eerder klaar Woede in Warmond over polderplannen 'Boodschappen doen en wegwezen' EHBO voor ouders van kleine kinderen I WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 chef •gertvisser.071-161417, p Gemeente Leiderdorp sommeert aannemer (Aannemer Panagro uit Leidschendam moetstoppen met bouwen in de nieuwe Leiderdorpse wijk Molenhoek. B en W van Leiderdorp hebben hiertoe opdracht gegeven. (Ze zijn het weliswaar oneens met de schorsingsuitspraak van de Raad van State, maar zien zich genoodzaakt die !na te leven. t college van B en W van Lei- jderdorp seinde gistermiddag (onmiddellijk na zijn wekelijkse vergadering de aannemer in. Stoppen met bouwen, luidde de opdracht. Het ging niet van har- Volgens een voorlichter van gemeente is het college nog altijd van mening dat het be zwaarschrift van de verening De Hollandsche Molen te laat was t ontvankelijk. „Ook beroep en he rdenkt er zo over." n W voelen evenwel de he- adem van de Raad van State in de nek. Die schorste i vorige week de bouwvergun ning. Een gemeentelijk verzoek om de schorsing op te heffen vond enige dagen later geen ge hoor. Daarbij ondernam vertegen woordigster Riet Dekkers van de molenvereniging gisterochtend stappen om de schorsing ten uitvoer te laten brengen. Ze schreef de Raad van State een brief met de mededeling dat de bouw gewoon verder gaat. „Ik vraag u dan ook een dwangsom op te leggen." Het college koos gistermiddag 'Heeft de aannemer soms geld geschoven?' Het zijn sterke benen die de i kunnen dragen. Een week het succesvol aanvechten de bouwvergunning voor Leiderdorpse Molenhoek, (rollebollen de molenvereniging haar vertegenwoordigster t Dekkers over straat. Dek- s voelt zich door vereniging i de kant gezet. „Heeft de inemer soms geld met ge- jschoven?", zo vraagt ze zich af. („Belachelijke onzin", weerlegt (de molenvereniging. Dekkers heeft de afgelopen (maanden een aantal zaken waargenomen voor de Vereni ging De Hollandsche Molen. Ze (diende onder meer namens de vereniging het bezwaarschrift in tegen de nieuwbouw van wo ningen bij de Zijllaanmolen. (Voorts adviseerde ze over juridi sche stappen. Toen de kwestie (vorige week bij de Raad van Sta te diende, werd het woord ech ter voornamelijk door iemand {anders gevoerd. Volgens directeur Endedijk (van de Molenvereniging is dit (niet vreemd. „We bekijken per geval wie ons het beste kan ver tegenwoordigen." Riet Dekkers heeft hier een ander idee over. Ze zegt dat de vereniging haar heeft gemachtigd om de hele zaak te behandelen. „Nu willen ze ineens van me af." Dekkers laat dit niet over haar kant gaan. ,,Ik sta voor schut voor de gemeente en de Raad van State." Via een kort geding wil ze de vereniging nu dwingen haar als vertegenwoordigster te handhaven. „Ik ben immers in mijn goede naam en eer aange- Volgens directeur Endedijk van de molenvereniging is er geen sprake van een onbeperkte machtiging. „We hebben Dek kers in een paar gevallen aange wezen als onze vertegenwoordi ger, maar niet onbeperkt. Het zal haar niet zijn ontgaan dat onze vereniging bij de Raad van State-zaak voornamelijk is ver- tegewoordigd door mijnheer De Vries." Endedijk bestrijdt de stelling dat Dekkers het vuile werk heeft mogen opknappen en dat de vereniging gaat pronken met Panagro de bouw te stoppen. Of dat gebeurt is de vraag. „De ver- antwoordelijheid ligt nu bij de r", aldus de voorlicht- Volgens een ambtenaar van Leiderdorp kan Panagro nu zelf naar de Raad van State om op heffing van de schorsing aan te vragen. Hij sluit overigens niet uit dat de gemeente dit ook nog een keer doet. „Nu we de uit spraak van de commissie be roep en bezwaar hebben, kun nen we een meer onderbouwd verzoek doen dan vorige week." Hij wil nog niet vooruit lopen op eventuele schadeclaims van Panagro als de bouw definitief stil moet worden gezet. Hij wijst er op tfat Panagro zelf een risico nam toen het bedrijf met bou wen begon. „Dat is altijd zo als de procedures nog niet hele maal zijn afgerond." Bij Pana gro was niemand bereikbaar voor commentaar. haar veren nu de zaak gewon nen is. „We zijn tevreden over de inzet van mevrouw Dekkers en sluiten ook niet uit dat we binnenkort opnieuw een be roep op haar doen. Alleen wil len we haar geen blanco mach tiging geven." Riet Dekkers denkt dat er meer achter zit. Ze vindt dat de molenvereniging opvallend weinig stappen onderneemt om het de gemeente moeilijk te maken. „Toen de Raad van Sta te de schorsing uitsprak was er niemand die de moeite nam om de gemeente te dwingen zich aan die uitspraak te houden. Dat moest ik dus doen." Dek kers weet niet wat er aan de hand is, maar heeft wel een sug gestie. „Het is een arme vereni ging, misschien heeft het be stuur een ton van de aannemer gehad. Ik kan het niet hard ma ken hoor, maar het zou kun- Directeur Endedijk reageert onthutst op deze suggestie. „Het is een belachelijke veron derstelling, maar wel typerend voor de wijze waarop mevrouw Dekkers denkt over kunnen praten." oegstgeest Melkboer Henk Heemskerk uit Oegstgeest mag zijn schapen niet laten lam meren onder de hoogspanningskabels in Haaswijk. Heemskerk, die als hobby schapen houdt, heeft een schuurtje staan op een ei land tegenover de Jacob van Maerlantlaan. Daar houdt hij vier schapen, waarvan er drie op het punt staan lammetjes te krijgen. De gemeente heeft Heemskerk echter gesom meerd de schuur af te breken, na klachten van omwonenden. Heemskerk moet de schuur weghalen, om dat volgens het bestemmingsplan op het ei landje niet mag worden gebouwd. Bovendien verbiedt het energiebedrijf Zuid-Holland bouwsels onder hoogspanningskabels. Heemskerk heeft het gebouwtje in bruikleen gekregen. „Normaal gesproken haal ik de schapen in de winter binnen, maar nu is er genoeg beschutting tegen regen en sneeuw om ze buiten te houden. En in de zo mer moet er ook beschutting zijn, omdat er op dat eilandje geen schaduwplaats is. Dus i|< wil dat huisje daar houden. Als ik het verf en ik zet er een boompje naast ziet het er hart stikke leuk uit." De melkboer is verbolgen over de maatre gel van de gemeente. „Het is toch leuk voor de mensen als daar schapen met een stuk of zes lammetjes staan. Veel mensen komen er met de kinderwagen langs. Ik heb het gedaan voor de gezelligheid en de gemeente heeft er volgens mij alleen maar voordeel van. Het is een soort gratis kinderboerderij, maar dan in het klein." FOTO HENK BOUWMAN PvdA-discussie over fietsen in Voorschoten voorschoten judy nihof Er moeten vluchtheuvels ko men op de Veurseweg in Voor schoten, zodat fietsers veiliger kunnen oversteken. Vooral tij dens de spitsuren is oversteken levensgevaarlijk, zegt de PvdA. De partij vindt dat er snel iets moet gebeuren. „De Veurseweg is een on neembare barrière, als ik 's ochJ tends wil oversteken met de fiets", verzuchtte een bezoeker van de discussie-avond van de PvdA, gisteravond, over fietsen in Voorschoten. Centraal op de zeer matig be zochte bijeenkomst stond de notitie van de werkgroep 'Voor schoten fietst', die wordt ge vormd door fractieleden van de partij. De werkgroep nam on veilige punten en ongemakken voor fietsers in Voorschoten on der de loep. Zij vindt dat het in het dorp nog niet zo beroerd is gesteld met de fietsverbindingen. Waar je ook heen wilt, alles is goed te bereiken. Vooral de laatste jaren is er veel voor fietsers gedaan. Zo zijn er vijf fietspaden aange legd waarvan een achter de En gelse school langs de spoorlijn. Volgens de werkgroep zijn er ar fietsers negen gevaarlijke punten. Deze zou den op een simpele manier en met weinig geld veiliger kunnen worden gemaakt. De PvdA-fractie denkt aan de aanleg van vluchtheuvels of fietsstroken. Naast de Veurse weg moeten ook de Raadhuis laan en de oversteek van het Ni- colaespad naar het Rijksweg-11- Nee-pad vluchtheuvels krijgen. Verder moeten er fietsstroken komen op de Karei Doorman- laan en de Generaal Spoorlaan en op de zuidzijde van de Bachlaan. Op enkele plekken in de Nassauwijk en de Bloemen- wijk kunnen oversteekproble- pen. eenvoudig worden verhol- werd uitgesproken dat het fiets- en voetpad in het Nicolaespad straks onveilig wordt, als aan het eind de prak tijk van een dierenarts komt. Klanten zullen hun huisdie ren met de auto komen bren gen. „Er lopen en fietsen veel mensen met kinderen. Het is daar zo smal, voor auto's kun je niet uitwijken", was de klacht. Pvda-fractievoorzitter P. Dordregter vindt dat de er niet harder mag worden gereden dan 15 kilomter per uur. De PvdA wil in maart de nota in de gemeenteraad bespreken. leiderdorp/den haag Albert Heijn in de Leider dorpse Winkelhof moet snel langer open kunnen. Als dit niet gebeurt, volgen moge lijk juridische stappen. Te genhouden van langere openingstijden is een over treding van de wet econo mische mededinging. Dit is de mening van de Raad voor het Filiaal- en Groot winkelbedrijf (FGB), met Albert Heijn als een van de grootsteleden. In heel Nederland doen kleine middenstanders in overdekte winkelcentra moeiljk over de opening van supermarkten tot half zeven. Zij zetten de grote kruideniers onder druk om toch om zes uur te sluiten. Argument hierbij is dat de klant niet is gebaat bij ver schillende openingstijden in een winkelcenrum. De raad heeft hel pro bleem inmiddels aange kaart bij het ministerie van economische zaken. Vol gens het ministerie moet ie dere winkelier individueel kunnen kiezen voor bepaal de sluitingstijden. De FGB onderzoekt nu de mogelijk heid om juridische stappen te ondernemen tegen win keliersverenigingen die de nieuwe openingstijden te genhouden. OEGSTGEEST Bewoners van Haaswijk in Oegstgeest kunnen vermoede lijk een jaar eerder dan gepland gebruik maken van de nieuwe fiets- en voetbrug over de Trek vaart. Overleg tussen de ge meente Oegstgeest en het Elek triciteitbedrijf Zuid-Holland (EZH) heeft er toe geleid dat de hoogspanningskabels dit voor jaar al hoger aan de mast wor den bevestigd. Oorspronkelijk was het de be doeling dat deze werkzaamhe den pas in het voorjaar van 1994 zouden plaatsvinden. De hoogspanningskabels hangen precies op de plek waar de brug moet komen, op het laagste punt. Zolang dat nog het geval is kan de bouw niet beginnen. Door de aanleg van de brug over de Trekvaart krijgen de Haaswijkers een snelle verbin ding met het recreatiegebied de Klinckenbergerplas. Lunchroom Noord-Hofland blijft leeg j voorschoten judy nihof Winkelcentrum Noord-Hofland in Voorschoten is overdekt en brandschoon. De klant is er ko- (ning. „Een vriendelijk woord is i de beste reclame, die niks kost", vindt drogist Nico van der Gug- ten. De winkels met de dagelijk se boodschappen doen goede zaken in Noord-Hofland, maar voor andere initiatieven lopen tde bezoekers niet warm. De gloednieuwe lunchroom lijkt nu al ten dode opgeschreven. Daar helpt geen vriendelijk woord „Ik geef de zaak nog twee we ken. Of er moet van hogerhand opeens iets gebeuren." Amper (twee maanden nadat hij vol goede moed begon met zijn lunchroom in winkelcentrum Noord-Holland, is Frans van Herp ten einde raad. Aan het in- I terieur van zijn zaak ligt het niet en ook niet aan zijn spullen, weet hij. Maar de klanten blij ven weg. Wanhopig j Wanden in diverse roze tinten, rustieke houten meubeltjes, gla zen vitrines met meeneem- maaltijden. Lunchroom Planci- us is helemaal aan kant. Muziek I schalt uit de luidsprekers. Van Herp staat achter de toonbank en wacht op klanten. „Ik pro- beer het hier wanhopig van de grond te krijgen, maar ik zie het niet meer zitten.- Het is hier boodschappen doen en wegwe zen," zegt hij, bijtend op zijn nagel. De vorige avond heeft hij in zijn eentje 1500 folders huis- aan-huis verspreid in de buurt. Hij kreeg zegge en schrijve één reactie. Of hij volgende week de hapjes wil verzorgen voor een feestje, ergens in Voorschoten. En op de nieuwe actie:- de 'maaltijdstrippenkaart' waarbij de tiende maaltijd gratis is, kwam ook één reactie. „Ten minste iemand", verzucht Van Herp. Hij hoopt dat dit de voor bode is van een nieuw tijdperk. Maar geloven doet hij er niet in. Toeleggen De weinige mensen die tot dus ver in de lunchroom hebben ge geten of een maaltijd hebben afgehaald, geven hem compli menten en komen terug. „Maar mond tot mond reclame duurt blijkbaar lang. Daar kan ik niet op wachten. Op deze manier moet ik er elke maand vijf, zes honderd gulden op toeleggen." Naar winkelcentrum Noord- Hofland komen vooral de men sen die snel even boodschap pen willen doen. Gezellig blij ven hangen is er niet bij. De su permarkt, de bakker, de slager, alle 'dagelijkse boodschappen- winkels' doen goede zaken. Ook Nico van der Gugten van de drogisterij heeft geen reden tot klagen. „De omzet van de win keliers stijgt nog steeds," lacht hij. Van concurrentie van het winkelcentrum Stevenshof heb ben de winkeliers geen last, ver zekert hij. „Integendeel, we trekken juist mensen uit de Coebel en de Stevenshof. Want de Stevenshof is met zijn Digros en Cency toch voor een bepaald publiek: de koopjesjagers. Noord-Hofland richt zich voor namelijk op kwaliteit." Van der Gugten ziet de toekomst van het winkelcentrum vol vertrou wen tegemoet, nu Krol bv uit Alphen aan den Rijn het on langs van Delta LLoyd heeft overgenomen. „Deze firma is niet alleen op de huuropbrengst uit, maar staat naast ons. Krol komt zelf uit de detailhandel, hij weef wat er leeft." De firma Krol heeft grote plannen om het winkelcentrum aantrekkelijker te maken. „De firma Krol heeft hiervoor de man in de arm genomen die de Bijenkorf opnieuw vorm heeft gegeven. Dat is echt geen kleine jongen," aldus de drogist. Lunchroom Plancius maakt het waarschijnlijk niet meer mee. Of er moet een wonder ge beuren. De horecagelegenheid is bij lange na niet de enige die het in Noord-Hofland.niet kon bolwerken. De doe-het-zelfzaak die in dezelfde ruimte zat, legde eerder het loodje. „Voor bepaal de zaken is de wijk met 7000 in woners te klein. De mensen ko men hier toch vooral.voor hun dagelijkse gebeuren", verklaart Van der Gugten en ontfermt zich over een klant die haar be stelling komt ophalen. In Lun chroom Plancius zit iemand te eten. Het is Van Herp zelf. De polders rond de Kagerplas- sen moeten groen blijven. Raadsleden in Warmond zijn daarom niet erg te spreken over de voorstellen van wethouders van gemeenten in de Leidse re gio om er huizen te bouwen, lieten ze gisteravond tijdens een commissievergaderingblijken. Afgesproken is een brief te sturen aan deze gemeenten waarin duidelijk wordt gemaakt welke plannen Warmond zelf met de gebieden heeft. Het dorp wil de regio recreatie bie den, maar moet daartoe wel in staat worden gesteld. De rust en de ruimte die de gemeente biedt, moeten gehandhaafd blij- Zonder ons en over ons", voorschoten/wassenaar Ouders van kinderen van 0 tot 5 jaar in Voorschoten en Wasse naar kunnen deelnemen aan een speciale EHBO-cursus. Kruiswerk Rijn Duin geeft vanaf woensdag 24 maart een cursus (vijf bijeenkomsten van twee uur) in het gezondheids centrum aan de Prof. van de Waalsst'raat in Voorschoten. Deelnemers leren hoe ongeluk ken met kleine kinderen zijn te kenschetste burgerlid G. Ver geer de structuurnota van de Leidse regio over de polder plannen. Ook mevrouw C- Saris (WD) heeft zich geërgerd aan het rapport. „Op deze manier is er geen goed overleg mogelijk Zo maak je geen rapport", aldus Saris. Vanaf de publieke tribune pleitte A. van Cranenburg, als vertegenwoordiger van de Wa- tertuinen, voor het behoud van de Kagerplassen. „Voor ons is Warmond een gemeente met veel water. Het is een belangrijk gebied met groen er omheen." Cijfers over woningnood zijn wel bekend, maar er moet nu ook maar eens uitgezocht wor den hoeveel mensen gebruik maken van landbouw, natuur en recreatie. voorkomen en/of te behande len. Op de eerste les wordt vooral het voorkomen van ongevallen aan de orde gesteld. Tijdens de volgende lessen wordt aandacht besteed aan vallen, verbranden, vergiftiging, verslikken en koorts. Leden van het kruiswerk betalen 60 gulden voor de cur sus, niet-ledcn 90 gulden. Op geven kan tot 15 maart op tele foonnummer 01718-54500.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15