Ook vrijzinnigen willen naar Hervormde synode 'Nederland krijgt nog kans van de Heer' Kerk Samenleving Nederlandse katholieken trokken in '91162 miljoen uit voor missie Roman over band tussen paus en jood WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 allen wordt irom deze ver- juist hier in Katwijk wordt gehouden. Katwijk is immers in de vis serij groot geworden!", con stateert de gereformeerde predikant I. Padmos in hel verslag in de kerkbode. Van het in de praktijk brengen van het Woord, kwam tijdens de oprich tingsvergadering niets te recht. „Werden wij op de laatste vergadering van de classis Leiden 'oude stijl' nog door de delegatie uit Katwijk getrakteerd op ge rookte haring, op deze eer ste vergadering in Katwijk zélf was van eetbaar vis vreemd genoeg geen spoor te bekennen." Spannend avontuur (3) Over spannend gesproken. De vorige gemeente van de gereformeerde Katwijkse dominee Van der Horst lag aan de Maas in Brabant. De gereformeerde pastorie lag veilig binnendijks, maar de hervormde pastorie was buitendijks gebouwd. Als de hervormde studeerka mer bij hoog water onder dreigde te lopen, hielpen ook gereformeerden de zware hervormde boeken naar boven te sjouwen. Van der Horst trekt die vergelij king in De Nieuwe Kerkbo de door naar de Katwijkse situatie, waarin hervorm den en gereformeerden nou niet bepaald samen optrek ken. Maar er gloort een lichtpuntje. „Al lijkt Samen-op-Weg in Katwijk misschien een ver-van-ons-bed-show, op de gereformeerde clubs lukt het toch al aardig: op som mige clubs zitten meer her vormde dan gereformeerde kinderen! En op één van die clubs raakte men toen aan de praat over wat eigenlijk het verschil is. Nee, ze hoef den geen hoedjes op. maar wat dan wél het verschil was, wisten ze eigenlijk niet. En de vraag is: weten wij het wel, werkelijk in houdelijk? Als wc in beide kerken het goede en eigene willen bewaren, dan zullen we ook moeten weten, wat dat nou precies is. Niet om de boel uit elkaar te drijven, maar om werkelijk met el kaar in gesprek te raken. Het zal een heel spannend avontuur worden. Op die club gaan ze het in ieder geval proberen." UIT DE KERKBLADEN Spanning (1) De Gereformeerde Kerken van Katwijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee, Rijnsburg en Valkenburg hebben op 21 januari de 'classis Kat wijk' opgericht. Dat het een enerverende bijeenkomst was, blijkt wel uit het ver slag in De Nieuwe Kerkbo de. „Na een woord van wel kom, in het bijzonder ook gericht aan de afgevaardig de van de hervormde clas sis, de heer Wijnands, volgt direct een herderlijke waar schuwing. I let is koop avond in Katwijk en dus zijn de parkeermeters op de nabijgelegen parkeerplaats nog volop in werking één gulden per uur. De span ning zit er bij sommigen al meteen goed in." Spanning (2) Als voorzitter van de bijeen komst koos de Katwijkse dominee P. van der Horst in zijn openingswoord voor de bijbelpassage over de roeping van de eerste disci pelen. Gewone vissers wor den v' „Opee duidelijk v gadering BEROEPINGSWERK E HERVORMDE KERK De Vereniging van Vrijzinnige Hervormden wil ook door de Hervormde synode worden gehoord over de ontwerp- kerkorde van de toekomstige Samen op VVeg-kerk. Dit heeft het algemeen bestuur aan de synode geschreven. maarssen anpderlandse Hervormde Kerk, de bezwaren legen het hereni- De Hervormde synode belegde gingsproces met de Gerefor- op 22-en 23 januari een extra- meerde Kerken en de Lutherse zitting waarop het hoofdbestuur Kerk uiteenzette. Het was voor van de Gereformeerde Bond, de het eerst in de geschiedenis van behoudende vleugel in de Ne- de Hervormde Kerk dat een modaliteit (richting) voor een gesprek ter synode werd uitge nodigd. De uitnodiging aan de Bond is volgens de WH een teken van de nieuwe zorgvuldigheid waarmee de synode de modali- leitsorganisaties benadert. De WH heeft er verder begrip voor dat op dit moment alleen de Gereformeerde Bond werd uit genodigd. Het moderamen zal de brief van de vrijzinningen op korte termijn beantwoorden, al dus een woordvoerster van de Hervormde Kerk. Kortgeleden sprak het mo deramen (dagelijks bestuur) van de Hervormde Kerk met de Confessionele Vereniging. Vol gens een recente enquête staat slechts tien procent van de con fessionele gemeenten positief tegenover Samen op Weg. De meerderheid is beducht voor verlies van de eigen identiteit en voor dwang om zich aan te pas- Bijzondere zakenman Johan Maasbach te gast bij de Gospel Business Men voorschoten» dick v „Wees een blijde, enthousiaste geloofsoptimist. Maak geen ru zie, laat dat maar over aan de theologen en Godgeleerden." Met de typering dat Johan Maasbach zich bij de Volle Evangelie Zakenlieden als een vis in het water voelt, wordt de joviale evangelist geen recht ge daan. Als een visser óp het wa ter, zo ziet hij zich graag, die weet waar de vis zit en met welk aas hij moet worden gevangen. De zakenlieden houden hun maandelijkse bijeenkomst in motel De Gouden Leeuw in Voorschoten. Het is goed vis- weer voor Maasbach. Zijn met tal van anekdotes doordrenkte geloofsgetuigenis wordt gere geld onderbroken door het 'amen' en 'halleluja' van de aanwezigen. „Het was een fijne en inspirerende avond", zo zal secretaris G. Spaargaren het sa menzijn later karakteriseren. Maasbach had eerder al op zijn eigen manier de stemming ge peild. „Is everybody happy?" De vereniging van Volle Evan gelie Zakenlieden heet eigenlijk voluit de 'Full Gospel Business Men's Fellowship Internatio nal'. Maar zelfs de secretaris eij de gastspreker zien hun poging spaak lopen om dat in één vloeiende volzin naar buiten te brengen. De vereniging bestaat uit 'gewone mannen uit vele kerken' die bij elkaar komen om hun geloof te belijden. Opge richt in 1952 door de Amerikaan Demos Shakarian telt de bewe ging inmiddels vertakkingen in 115 landen, meldt landelijk voorzitter I. van der Zee niet zonder trots. De groepen ko men doorgaans bijeen in res taurants ('om de drempel laag te houden') en het programma bestaat gewoonlijk uit een goe de maaltijd, vooraf gegaan en 'Broeder' Johan Maasbach (midden) tussen het bestuur van de Volle Evangelie Zakenlieden: „Is everybody happy?" onderbroken door gebed en sa menzang, en de geloofsgetuige nis van een spreker, meestal een collega-zakenman. 'Broeder' Maasbach Wordt voor de gelegenheid geïntrodu ceerd als een 'bijzondere zaken man'. Hij weet zich in elk geval onder gelijkgezinden. Het ka rakter van het samenzijn heeft veel weg van de bijeenkomsten waaraan de lohan Maasbach Wereldzending zijn bekendheid dankt. Geloven is een feest, zo straalt het van de gezichten van de aanwezigen. Naast het be stek ligt de bundel met opwek kingsliederen. Er wordt staand gezongen met de handen in be geestering opgeheven, de ogen gesloten. Lied 138: 'Kom aan, wees blij en verheugd in de He- re', lied 302: 'Uw naam is als balsem vooi; 't hart', en lied 281: 'Als een hert dat verlangt naar water, zo verlangt mijn ziel naar U'. schallen met overgave door de eetzaal. Als blijkt dat de geplande zan geres is verhinderd, vormt se cretaris Spaargaren tussen de gangen door spontaan een gele genheidsduo met zijn echtge note. Maasbach ziet het geamu seerd aan. „Ik zal tellen hoeveel er weglopen", laat hij de secre tarisweten. ondertoon moet komen van landelijk voorzitter Van der Zee. „Zoals het nu in ons land gaat. gaat het niet goed", meent hij. „De regering neemt besluiten die tegen Gods wil zijn. Het ene bedrijf na het O DICK HOGEWONING andere gaat over de kop, als een teken dat veel mensen zich van het geloof hebben afgewend." Die neerwaartse spiraal kan echter worden omgebogen, daarvan is Van der Zee over tuigd. De Gospel Business Men zien zich daarbij in dezelfde rol als lohan Maasbach en zijn vol gelingen: die van 'vissers van mensen'. De voorzitter heeft in elk geval alle vertrouwen in de goede afloop. „Nederland krijgt nog een goede kans van de Heer." Katholieke organisaties hebben in 1991 162 miljoen gulden uit gegeven voor ontwikkelings- en pastorale projecten in de Derde Wereld. Dat was 11 miljoen (ruim 7 procent) meer dan in 1990, zo blijkt uit cijfers van de Nederlandse Missieraad. Via de fondswervende organi saties ging ruim 103 miljoen naar de ontwikkelingslanden, 11 miljoen meer dan Vooral Mensen in Nood/Caritas Neerlandica en Memisa gaven meer uit. Beide organisaties konden bijna zes miljoen meer besteden en overschreden de 30 miljoen. Ook de Week voor de Nederlandse Missionaris bracht aanzienlijk meer op dan in 1990. Daarentegen had de Bis schoppelijke Vastenactie in 1991 1,3 miljoen minder te be steden. Ruim 59 miljoen gulden kwam in 1991 binnen via plaat selijke acties of particulieren. Het grootste deel daarvan gaat naar de Derde Wereld via de be middeling van religieuze ordes en congregaties. In de cijfers is geen rekening gehouden met de uitgaven van de interkerkelijke adventsactie Solidaridad, omdat daarvan niet is aan te geven welk deel uit de katholieke geloofsgemeenschap komt. Solidaridad gaf in 1991 iets meer dan vier miljoen gul den uit aan projecten in Latijns- Amerika. bijna 400.000 gulden minder dan in 1990. VATICAANSTAD» De vriendschap tusen Karol Woytila, nu paus Johannes Paulus II, en Jerzy Kluger, een jood uit Woytila's geboortedorp Wadowi- ce. wordt verhaald in de roman 'Brief aan een joodse vriend' die deze week is verschenen. De auteur is de journalist Gianfranco Svidercoschi. de vroegere adjunct-directeur van de Vaticaanse krant Osservatore Romano. De roman beschrijft hoe twee mannen die in hun jeugd met elkaar bevriend waren, elkaar opnieuw ontmoeten. De één is in genieur in Rome geworden, de ander aartsbisschop van Krakow. Jurek en Loiek zoals Woytila en Kluger elkaar noemden op school, op het voetbalveld of de ijsbaan, en zoals zij elkaar nu nog noemen hadden elkaar in de Tweede Wereldoorlog uit het oog verloren. HET WEER ROB GROENLAND Vleugje winter op komst Eindelijk komt er een wijziging in het stromingspatroon, waarbij we een lange saaie periode achter ons mogen laten. Een groot machtig hogedrukcentrum ten westen van Ierland wordt de komende dagen nog eens versterkt door een hoge- drukgebied, dat uit noordelijke re gionen via het westen van Groen land afzakt naar het zuiden. Boven Scandinavië vormt zich een groot en krachtig lagedrukcentrum. Deze drukverdeling doet de komende da gen tussen Noorwegen en IJsland een noordelijke stroming ontstaan, die uiteindelijk in het komende weekeinde bij ons een gevoelige af koeling moet gaan brengen. Deze koude luchtmassa's stoten zonder al te veel weerstand door naar de Alpen, om daar voor ladingen verse sneeuw te zorgen. De winterspor ters werden de afgelopen twee we ken getracteerd op uitbundig zon nig weer, hetgeen veel bruine kop pen in het thuisland opleverde. Overigens werden gistermiddag in delen van Noord-Engeland en Schotland weer lente-achtige tem peraturen gemeten tot maximaal plus 15 graden Celsius. Deze zach tere lucht was achter een warmte- front in die regionen doorgedron gen. Ditzelfde warmtefront arri veerde gisteravond vertraagd voor onze westkust, om in de afgelopen nacht door te trekken in zuidooste lijk richting. Vandaag zitten we al weer in de drogere lucht daarach ter, met opklaringen en een niet al te sterke noordwestenwind. Voordat de sneeuwvlokken oqs om de oren gaan vliegen, moeten we op donderdag en vrijdag nog door een soort tussenfase heen. Een nieuwe storing, die ten hoogte van IJsland wordt geboren, zakt in de noordwestelijke 'glijbaan' naar het zuidoosten en doet vooral op vrij dag ons land aan. Hierachter komt de weg vrij voor Poollucht die de neerslagvorm spoedig in sneeuw zal doen overgaan. Wel is het zo dat deze sneeuw in de vorm van buien valt, die van de Noordzee ko men binnendrijven. Dus een heus sneeuwdek op de grond blijft waar schijnlijk achterwege. Ook door de sterke stroming vanaf zee zal de luchttemperatuur in de nacht niet al te veel onder het vriespunt ko- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen: Vandaag wolkenvelden af gewisseld door zon en langs de westkust een sneeuwbui. Morgen veel bewolking en v ten uit sneeuw gr Nachts meest li Zuid-Zweden: Vanmorgen na« ten wegtrekkende het c bewolkt en droog. Morgen avond van het westen uit opnieuw sneeuw. Tempe ratuur overdag iets boven 0, 's nachts lichte tot ma tige vórst. Denemarken: Vanmorgen van het noord westen uit opklaringen. Morgen toenemende be wolking gevolgd door re gen. mogelijk voorafgegaan door natte sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Britse Eilanden: i op morgen België en Luxemburg: Veel bewolking en vooral op vandaag af en toe regen. Maxima 3 tot 5 graden. Duitsland: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen, op vandaag in de middelgeberg ten en de Beierse Alpen sneeuw. Mid dagtemperatuur 3 tot 5 graden. Wolkenvelden, ook zi mogelijk een enkele t veer 19 graden Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden maar op mor gen geleidelijk meer bewolking. Middag- temperaturen rond 22 graden. Marokkaanse westkust: Flinke perioden met zon en droog maar morgen in het zuidwesten meer bewol king. Maxima van 17 graden in het noor den tot 22 graden bij Agadir. Tunesische kust: Af en toe zon maar op vandaag in het noordoosten nog een kleine kans op een bui. Maxima dalend naar ongeveer 16 graden. Frankrijk: In het zuiden en zuidwesten af en toe zon. in het midden en noorden overwe gend bewolkt en op vandaag in het noordoosten enige tijd regen, in de Jura en de Haute Savoie voorafgegaan door sneeuw Morgen in Bretagne, Norman- dië, het Loiregebied en de omgeving van Parijs plaatselijk dichte mist. Middag- temperatuur 5 tot 9 graden, lang£ de Golf van Biscaje en in het zuiden 9 tot 13 graden. Corsica en Sardinië: Vooral op vandaag flinke perioden met zon. Morgen wat meer bewolking maar vrijwel zeker nog droog. Temperatuur in de middag ongeveer 14 graden. Spanje: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma aan de zuidelijke en zuidoostelijke' Costa's 16 tot 19 graden, in Catalonië en het binnenland 11 tot 14 graden. In het binnenland 's nachts een enkele graad vorst. Portugal: zon en droog. Morgen in de Algarve en het zuidwesten meer be wolking. Middagtemperatuur 17 tot 19 Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 18 FEBRUARI 1993 Z0n- en maanstanden Waterstanden Katwijk Hoogwater 1.12en 13.36 Laag water 9.05 en 22.05 Weerrapporten 17 feb7 uur: Barcelona half bew

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14