Leiden Succes nekt klusjesman Telefoons afgetapt om drugbende op te rollen Veel belangstelling voor 'Elasconhuizen' 'Ze verwarmen soms gewoon het heelal Zwanen vliegen de dood tegemoet Stoffer-en-blik-gev echt WOENSDAG 17 FEBRUAR11993 13 Polders A K Het zint barmond I D niets, dat er plan nen worden gesmeed om de polders ten zuiden van de Kagerplassen vol te bouwen Dure bomen Bomen van 1000 I gulden per stuk liet burgemeester Verhoef van Ter Aar planten. De ge meenteraad is woedend Kettingbotsing op A4 leiden Bij een kettingbotsing op rijksweg A4, ter hoogte van de Europaweg, zijn gisterochtend twee mannen lichtgewond ge raakt. Bij het ongeval waren zes auto's betrokken. De twee ge wonden zijn een 38-jarige Amsterdammer en een 35-jarige in woner van Bovenkarspel. Ze zijn met nekklachten overgebracht paar het ziekenhuis. Broer en zus gewond leiden Een Leidse jongen van 6 jaar en zijn 11 -jarige zusje zijn gisteravond gewond geraakt bij een ongeluk op de kruising Vijf Meilaan/ChurchiUaan ter hoogte van de St. Antoniuskerk. Hun moeder (41die de auto bestuurde, kreeg geen voorrang van een 46-jarige Leidse vrouw die linksaf sloeg, richting Voorscho ten. De jongen hield aan de botsing een hoofdwond over, het meisje kaaidetsel. Onderzoek in Horsten 'verontrustend' leiden barbelijn bertram Föhns en windtunnels. Daar lij ken volgens P. Jansen en F. Baks van de stichting Welzijn Leiden sommige huizen in de Slaagh- wijk nog het meest op. „Als de woningbouwverenigingen het imago van de Slaaghwijk willen opvijzelen moeten ze eerst het wooncomfort verbeteren", vin den de onderzoekers. De stichting Welzijn besloot de flats aan Kiekendiefhorst, Milanenhorst en Havikshorst te onderzoeken, omdat de bewo ners al tijden klagen over de verwarming en de ventilatie. Jansen en Baks zijn technisch bewonersadviseurs bij de stich ting Welzijn. Zij kunnen niet anders dan de bewoners gelijk geven. „Verontrustend", noe men zij de uitslag van hun on derzoek. De woningen, die sinds september 1992 zijn aan gesloten op de stadsverwar ming, worden veel te langzaam De mechanische ventilatie werkt slecht, zeggen Jansen en Baks. Ze werkt te hard, te zacht, of ze blaast lucht naar binnen in plaats van naar buiten. „In sommige flats zuigt de ventilatie zo hard, dat de bewoners ge woon het heelal zitten te ver warmen. In één woning was het heel erg. Door de sterke ventila tie werd de douchedeur va cuüm getrokken. Die deur moest je met twee handen .open trekken", zeggen de medewer kers van Welzijn. In de huis waar de ventilatie te zacht staat gaan de vieze luchtjes weer niet weg. „Als je daar bloemkool' kookt ruik je het een week later nog. Prettig wonen is het dus niet. In één flat in de Kiekendiefhorst was het helemaal erg: daar blaast de ventilatie lucht naar binnen en ontstaat een soort föhn-effect." De resultaten van het onder zoek worden volgende week be sproken met De Sleutels en wo ningbouwvereniging Leiden. „Het ventilatieprobleeem kan vrij simpel worden opgelost. De mechanische ventilatie waarop de flats zijn aangesloten kan eenvoudig worden bijgesteld." Het verbeteren van de ver warming is volgens Jansen en Baks veel moeilijker. Dubbel glas zou een goede oplossing zijn, maar is niet haalbaar van wege de huurverhoging die dat met zich mee brengt. De bewo ners van de flats die op de stadsverwarming zijn aangeslo ten kunnen nu alleen maar de verwarming aan of uit zetten. Ze kunnen de temperatuur niet zelf bepalen. Thermostatische kranen op de radiatoren zouden een oplossing zijn, vinden de onderzoekers. „Pas als dit pro bleem is opgelost kan de ge meente met haar campagne be ginnen om het imago van de Slaaghwijk te verbeteren." De woningbouwvereniging Leiden ontkent dat er met de stadsverwarming in de Horsten iets loos is. „De verwarming werkt prima" zegt woordvoer ster L. Gon<;alves van de WBL. „De mensen moeten er gewoon nog aan wennen. Toen deze flats nog niet op de stadsver warming waren aangesloten was het er te heet. Nu is het wat kouder. De rpensen moeten wennen aan het temperatuur verschil. De klachten over de ventilatie gaan we eerst zelf on derzoeken voor we daar iets aan gaan doen." E. van Kaam, hoofd verhuur en bewonerszaken van woning bouwvereniging De Sleutels neemt de problemen serieus. „Als er echt problemen zijn, dan lossen we die natuurlijk op." n worden talrijker, maar zijn niet de grootste probleemvogels in Leiden. FOTO JANHOLVAST Oriëntatievermogen van gracieuze watervogel laat veel te wensen over leiden frank buurman Jaarlijks worden in Leiden 25 zwanen dood gereden en raakt een nog groter aantal ge wond. Kille statistiek, die eigenlijk vooral aangeeft dat het behalve met de meeuwen, de ganzen en de kauwen ook met de zwa nen goed gaat in het Leidse gebied. Rond rijksweg A44, nabij het hotel Holiday Inn en de studentenbarakken, zijn in weilanden kolonies grazende zwanen te vinden. Oog getuigen maken melding van aantallen van omstreeks honderd van deze gracieuze wa tervogels. In het afgelopen weekeinde wer den vier zwanen in de mist op de rijksweg doodgereden. Hans Raymaekers van de dierenambu lance en het vogelasiel in Oegstgeest moet regelmatig voor een gewonde of stervende zwaan uitrukken. „Zwanen kunnen goed vliegen, maar in de mist kunnen ze zich njet zo best oriënteren. Daar komt bij dat de rijksweg voor de zwanen niet goed te overzien is. Ze zijn geneigd er te laag over heen te vliegen en komen dan in aanraking met het verkeer. Je kunt er eigenlijk weinig aan doen, afgezien misschien van het plaat sen van schermen bij de rijksweg." Het aantal zwanen is de laatste jaren flink toegenomen. „Het gaat eigenlijk te goed met die dieren. Een zwanenpaar brengt ge middeld acht jongen groot, dus dat schiet lekker op. De jonge zwanen zwermen uit om een eigen territorium te zoeken. Dat ge beurt vooral in de winter en dan is de kans op ongelukken ook het groots." De zwanen komen ook de stad in waarbij vooral de singels aantrekkelijk zijn maar worden ook wel op drukke straten zoals de Langeg- racht en de Lammenschansweg aangetrof fen, waar de kans op een aanrijding vrij groot is. Voeren Frits van der Sluis van de afdeling groen van de gemeente Leiden ziet zwanen niet als de grootste probleemvogels. „Toevallig heb ik net de singels afgereden om te kijken hoe het met de ganzen gaat en ik heb maar negen zwanen gezien. Het loopt niet zo'n vaart met die zwanen, het duurt vier jaar voordat ze tot broeden komen en in die tijd is het aantal door ziektes en ongelukken al- „Met de ganzen ligt het anders. Daarvan zijn er omstreeks 150 rond de singels te vin den. Dat geeft geluidsoverlast, en je krijgt dan het bekende probleem met de ver keersveiligheid. De mensen kunnen daar zelf iets aan doen door ze niet te voeren. Het voeren van dieren is leuk, maar brood voor vogels is als patat voor mensen: onge zond. Vooral als je die dieren ook nog bij je huis wilt voeren en ze de weg laat overste ken." Andere vogels die overlast veroorzaken zijn bijvoorbeeld de krijsende meeuwen in Lei den Zuid-West en de kauwen, zwarte kraai- achtigen die met name in de Professoren- wijk talrijk zijn. „Op dit moment is de over last van vogels niet dusdanig dat er actie ondernomen moet worden. Er zijn wel mo gelijkheden om in te grijpen: het schudden van de meeuweneieren bijvoorbeeld, zoals dat in Zuid-West is gedaan. Ganzen kun je wegvangen en kauwen of spreeuwen kun je door knallen of het afspelen van angstgelui den verdrijven", zegt Van der Sluis. De zwa nen worden in ieder geval door de gemeen te ongemoeid gelaten. Gemeente gaat werkzaamheden overnemen De klusjesmannen in de Leidse wijk Pancras Oost, de zo- genammde wijkvakploeg, dreigen aan hun eigenen suc ces ten onder te gaan. De gemeente wil hun werk over nemen. Dat betekent het einde van de vakploeg. De buurtbewoners willen de ploeg behouden. Ze hebben een persoonlijke band met de klusjesmensen en roemen hun efficiënte werkwijze. houdt volgens burgemeester en wethouders echter in dat de bc staande vakploegen (er zijn er met Leiden Noord en de Slaaghwijk in totaal vier) kun nen verdwijnen. Handhaven „Toch vrees ik dat de flexibiliteit dan verdwijnt. De korte lijnen, het persoonlijke en snelle func tioneren wordt verminderd. Kunnen we niet. tot het nieuwe systeem daadwerkelijk werkt, de huidige ploegen handhaven", \Toeg het D66-raadslid E. Sncl- ders. Hij kreeg prompt bijval van buurtbewoners, zijn PvdA- collega C. de Boer en C. Walle van de stichting Welzijn. Volgens PvdA-' Koek staan de ni van de gemeente gende taak om de huidige, wijk gerichte vakploegen te doen vergeten: „Veel hangt af van hun houding. Het wordt een zware opdracht", aldus Koek. Toch liet ze de mogelijkheid open dat als het wijksvsteem van de gemeente vanaf het ko mende voorjaar niet snel resu laten oplevert, het onzekere be staan van de huidige vakploe gen voor enkele maanden wordt verlengd. „Bijna iedereen in de wijk kent ze. Ze zijn all round en staan dicht bij de bewoners. Daarom functioneert het zo goed", zei buurtvertegenwoordigster M. Gravemeijer gisteravond tijdens een bezoek van een achttal ge meenteraadsleden aan de wijk Pancras Oost (de wijk tussen Hooigracht en Zijlsingel). De omgevingsvakploeg in Pancras Oost vormde de laatste anderhalf jaar het eerste tastba re en succesvolle resultaat van de Leidse sociale vernieuwing. Jongeren die ervaring in het ar beidsproces misten, konden in teamverband deze oude wijk opknappen. Onkruid wieden, graffiti wegspuiten, vuilnis op ruimen, stoeptegels vastzetten en speelplaatsjes en bestrating opknappen. De buurtbewoners hoefde maar te 'kikken' en het gebeurde. Dat succes probeert de gere organiseerde gemeente na te bootsen. Leiden wordt in vijf stukken van rond de 25.000 in woners gedeeld en die krijgen hun eigen ploegen, bestaande uit reguliere ambtenaren van verschillende afdelingen zoals reiniging, groen en bestrating. Dis gaan ook 'de wijk in'. Dat thouder H. we ploegen leiden hans koenekoop De leider van de 'soft express', een 30-jarige man uit Leiden, hoorde voor de Haagse recht bank drie jaar gevangenisstraf eisen. Begonnen met het verhandelen van softdrugs, had hij zich allengs op de cocaïne en XTC gestort. Hij wordt beschouwd als de oprichter van de Leidse koe riersdienst die drugs op bestelling thuis bezorg de. Met vier compagnons stond hij gisteren te recht. Onder meer door het aftappen van de te lefoon wist de politie de koeriersdienst op te rollen. In zijn eerste verklaringen tegen de rechter commissaris noemde hij zijn 28-jarige vriend, ook hoofdverdachte in de zaak, als belangrijk ste leverancier. Maar tijdens de zitting vertelde hij rechter L. Verheij een heel ander verhaal. „Alles wat ik eerder over hem heb gezegd is ge logen," Vervolgens verhaalde hij over zijn eigen ver slaving. Op een gegeven moment gebruikte hij zó veel, dat hij porties coke uit zelfbehoud bij zijn makker in bewaring gaf. Van tijd tot tijd kreeg hij dan een paar gram. „Dat ging zo door totdat we ruzie kregen. Ik verdacht hem ervan een relatie te hebben met mijn vriendin, la, zo paranoia was ik. Daarom heb ik de politie ver teld dat hij leverancier was, maar dat is niet zo. Ik heb dat alleen gezegd om hem een hak te zetten." Zijn vriend beaamde die versie van het drama. Telefoon De 26-jarige vriendin van de verslaafde be drijfsleider assisteerde in de handel. Ze noteer de voornamelijk de telefonische bestellingen. „Ik kwam er eigenlijk'niet onderuit. Mijn vriend gebruikte zó veel, dat hij niet in staat was de zaak draaiende te houden. Als ik thuis kwam en de telefoon ging, tja, dan nam ik op." Van Ek vond dat de vrouw haar rol verwaar loosde. „Mevrouw zat als een spin in het web. Berekende prijzen en benaderde koeriers." Hij 'eiste tegen haar drie jaar cel, waarvan één voorwaardelijk. En ook de 28-jarige deed vol gens de officier verwoede pogingen om zijn rol minder ernstig voor te stellen. „Afgetapte ge sprekken leveren daar voldoende bewijs voor. Ik zie hem als een groot handelaar, die over een constante voorraad moet hebben beschikt." Ook hij hoorde drie jaar eisen. De leverancier van de koeriersdienst stond te vens terecht voor wapenbezit. Maar dat hij pistolen en revolvers verzamelde, had volgens de verdachte niets met de pillenhandel te ma ken. „Dat is gewoon een afwijking. Als kind vond ik het al leuk om met een luchtbuks te schieten." Niettemin rekende Van Ek hem zijn hobby zwaar aan: „Vooral omdat op een van de pistolen een geluiddemper was gemonteerd. En bij die merkwaardige verfraaiing krijg ik al tijd bizarre gedachten.' Zijn 25-jarige Leidse vriendin was volgens ei gen zeggen ook niet meer dan hulpje. Ze deed het uit liefde voor haar vriend, die het vaak erg druk had. Voor het feit dat ook zij een geladen pistool in huis had, gaf haar vriend een verkla ring. „Die heb ik bij haar neergelegd als veilig heidsmaatregel. Ze woont namelijk in een rare flat. Op dezelfde etage heeft iemand twee pit bulls die al eens een hondje hebben gebeten. Daardoor was ze angstig geworden, vooral om dat ze zelf eenTdein kind heeft." Rechter Verheij doet uitspraak over twee we- Twee Leidse vrouwen hebben elkaar gisterochtend bewerkt met stoffer en blik. De twee kregen rond tien uur onenigheid in de Klokpoort. De 22-jarige werd er door haar buurvrouw van be schuldigd, dat zij regelmatig sigarettepeuken in het trappenhuis dooft. De beschuldigde vrouw zei daarop dal zij niet eens rookte en liep scheldend door. De andere vrouw sloeg haar met stoffer en blik op het hoofd. De niet-rookster liet dat niet op zich zitten, graaide de schoon maakattributen uit de handen van haar belaagster en haalde de scherpe rand van het blik langs haar gezicht. Die hield daar schaafwonden rond het rechteroog aan over. De politie zal tus sen de buurvrouwen bemiddelen. leiden frank buurman De kopers overtroffen de klagers gisteravond op een informatie bijeenkomst over het bouwplan voor het Elasconterrein. Op het gebied, dat ligt tussen de spoor lijn Leiden-Utrecht, de Trekvliet en de Vrijheidslaan worden in totaal 57 woningen gebouwd. Voor die koopwoningen is veel belangstelling. Bezwaren tegen het plan vielen er nauwelijks te beluisteren. De woningbouw is een initia tief van projectontwikkelaar Ouwehand uit Katwijk. Op het terrein stonden oorspronkelijk de kantoren en loodsen van Elascon, een voormalige HCG- dochter. Vorig jaar brandde het leegstaande kantoor af, hetgeen de plannen voor de woning bouw in een stroomversnelling bracht. Het bouwplan omvat grofweg drie soorten woningen: 27 normèle eengezinswonin gen, 12 zogenaamde werkruim tewoningen langs de spoorlijn en 18 „zogenaamde wintertuin woningen langs de Trekvliet. De wintertuinwoningen wor den aan de achterzijde voorzien van een glazen geluidsscherm, waardoor een afgeschutte ruim te ontstaat die de wintertuin wordt genoemd. De geluidsaf scherming is noodzakelijk van wege de aanwezigheid van de Nederlandse Electrolas Maat schappij aan de overkant van het water. Hoewel deze firma slechts incidenteel veel geluid produceert moest toch aan de voorgaarden van geluidshinder worden voldaan. De werkruim tewoningen bieden de moge lijkheid een bedrijfje of een praktijk met wonen te combine ren. Bij deze huizen zal een ge De bouw moet nog beginnen, de inschrijving is nog niet geopend, r woon geluidsscherm worden geplaatst om het geluid van de treinen buiten te houden. De prijzen van de woningen lig gen tussen de 200.000 en 300.000 gulden. De huizen wor den volgens de richtlijnen van de woonruimteverordening toe gewezen. Dat wil zeggen dat in eerste instantie inwoners van Leiden in aanmerking komen die een goedkope huurwoning achterlaten. Daarna komen de mensen die een duurdere huur woning achterlaten en tenslotte de economisch gebondenen. Als de vraag het aanbod over treft en dat is te verwachten dan wordt er geloot. Gister avond bleek dat veel mensen zich al hadden gemeld bij ma kelaar Romeyn in Lisse, maar van de zijde van de gemeente werd verzekerd dat de inschrij ving nog moet beginnen. Het duurt nog enkele maanden voordat de eerste paal kan wor den geslagen. Het terrein is licht tot matig verontreinigd met olie en zware metalen, en dat maakt sanering noodzakelijk. Verder is de woningbouw in strijd met het bestemmingsplan. De hui dige bestemming is industrie. Het plan wordt op 1 maart ter visie gelegd. Vanaf die datum kunnen de bezwaren worden ingediend. De enige vrees van de omwo nenden is, dat de nieuwbouw leidt tot parkeerproblemen in de omliggende wijken. Vooral als in de werkruimtewoningen praktijken met veel patiënten worden gevestigd. Qua parkeèr- ruimte Uw daai nauwelijks re kening mee te zijn gehouden Enkele ouderen waren teleurge steld, dat er in het plan geen he- jaardenwoningen zijn opgeno men. Verder maakten potentië le kopers zich al zorgen over hel uitzicht op de hoge flat die waarschijnlijk aan de andere kant van de weg wordt ge bouwd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13